post Avatar

Opublikowane 12.06.2019 18:27 przez

redakcja

Od 2-3 tygodni ruch w transferowym interesie trwa już w najlepsze. Na co dzień nie piszemy o transferach w I lidze, bo niekoniecznie mamy na to czas, poza tym rzadko który zasługuje na osobne potraktowanie. Ze dwa razy w miesiącu będziemy jednak zerkać na zaplecze Ekstraklasy i podsumowywać, co się w tym czasie stało. To chyba optymalne rozwiązanie, prawda?

Już wiadomo, że Miedź Legnica po powrocie na drugi szczebel stanie się znacznie bardziej polska. Odeszli Juan Camara, Joan Roman, Sosłan Dżanajew czy Elton Monteiro (na tym się nie skończy), a dotychczas sprowadzani są wyłącznie Polacy. Z doświadczonych chodzi jedynie o Marcina Warcholaka. Miał fajne momenty w Arce Gdynia, ale w Wiśle Płock okazał się totalnym niewypałem – na wierzch wyszły wszystkie jego niedostatki w defensywie, których ma sporo. Na I ligę może jednak wystarczyć.

Marcin Warcholak

Marcin Warcholak

Oprócz tego przychodzą młodzi. Z Wisły Kraków wyciągnięto 18-letniego Macieja Śliwę. Wiosną zaliczył pięć meczów w Ekstraklasie i na koniec nawet strzelił koślawego gola w Gdyni. W Miedzi ma jednak większe szanse na regularne granie. Drugą linię uzupełnia 22-letni Maciej Koziara z drugoligowego Gryfa Wejherowo, a do obrony pozyskano Jana Ostrowskiego. 20-latek to były juniorski reprezentant Polski. Urodził się w Luksemburgu, ma też obywatelstwo luksemburskie i w seniorskiej piłce gra dla tego kraju (już dwa występy). Miedź wzięła go z rezerw Grasshoppersu Zurych.

Jan Ostrowski

Jan Ostrowski

Na razie największa wymiana kadrowa ma miejsce w Sosnowcu. Po spadku odeszło już trzynastu zawodników, więc siłą rzeczy trzeba sprowadzić następców. Najbardziej znane nazwisko to Rafał Grzelak, który ostatnie dwa lata spędził w Termalice, a wcześniej z dobrej strony pokazał się w Koronie Kielce. Miał też szkocki epizod w Hearts, lecz tam zbytnio mu nie wyszło. Pozostali to piłkarze młodzi. Do obrony przyszedł 18-letni Mateusz Bieniek z rezerw Lecha Poznań. W pomocy zobaczymy kolejnego młodzieżowca Wojciecha Słomkę. W tym roku dostał on pięć szans w Ekstraklasie od trenera Wisły Kraków, Macieja Stolarczyka, ale najwyraźniej na dłuższą metę nie mógłby liczyć na regularne występy. Ponadto do Sosnowca z wypożyczeń wracają Michał Kieca, Patryk Mularczyk i Konrad Budek.

Na doświadczenie wyraźnie stawiają w Stali Mielec. Ponownie na polskich boiskach zobaczymy Josipa Barisicia. 32-letni już napastnik ma na koncie 74 mecze i 22 gole w Ekstraklasie, ale dobre miał tylko pierwsze półtora roku – najpierw rundę w Bydgoszczy, potem sezon w Gliwicach. Później już zawodził i w Piaście, i na wypożyczeniu w Arce Gdynia. Po powrocie do Chorwacji rozegrał przyzwoitą wiosnę 2018 w HNK Cibalia (13 spotkań, 5 bramek), za to na dobrą sprawę nie wiadomo, co się z nim działo przez ostatni rok.

W Mielcu wylądowali również obrońcy Lukas Bielak z ŁKS-u, Wojciech Lisowski z GKS-u Katowice i jedyny młokos w tym towarzystwie: 20-letni Paweł Olszewski z Jagiellonii, ostatnio ogrywający się w Wigrach Suwałki.

Nie próżnują także w Niecieczy. Momentami można było się uśmiechnąć pod nosem (lub pod wąsem, jeśli ktoś posiada), bo w tym samym dniu pożegnany został Kamil Słaby, za to przyszedł Michal Bezpalec. Mamy nadzieję, że przeprowadzono dokładne testy medyczne…

bezpalec termalica

Ale tak serio, wygląda to na ciekawe posunięcie. 22-latek, parę meczów w czeskich młodzieżówkach, w CV ponad 60 występów w czeskiej ekstraklasie dla Dukli Praga. Na pewno nie odstrasza, mimo że Dukla z hukiem spadła teraz do drugiej ligi. Resztę potencjalnych wzmocnień stanowią Polacy. Marcina Wasielewskiego z Lecha Poznań awizowano już na początku kwietnia. Facet ewidentnie nie prezentował poziomu na „Kolejorza”, ale niewykluczone, że szczebel niżej się odnajdzie. Paweł Oleksy wybrał Termalikę po dwóch latach w Bielsku. Pograł w Ekstraklasie dla Piasta, Zagłębia i Ruchu Chorzów. W pewnym momencie wydawało się, że osiągnie coś więcej. Transfer Mateusza Grzybka to w skali pierwszoligowej mały hit. Obrońca, który dotychczas nie ruszał się poza Tychy, jeszcze zimą był intensywnie łączony z kilkoma klubami z elity.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Drugi z braci Letniowskich zmierzy się z I ligą. Juliusz świetnie poradził sobie w Bytovii i pół roku temu poszedł do Lecha, gdzie jednak szybko doznał kontuzji i wciąż czeka na debiut. Teraz do Chojniczanki przyszedł 18-letni Jakub. Przez ostatni rok miał już miejsce w pierwszym składzie trzecioligowego Bałtyku Gdynia. Zdobył sześć bramek, ale… wszystkie z rzutów karnych.

Co poza tym? Zatrudnienie znajdują zawodnicy, których Raków Częstochowa odstrzelił po awansie. Obrońca Łukasz Góra zakotwiczył w Chrobrym Głogów, a będący jeszcze jakiś czas temu kapitanem Rakowa Rafał Figiel podpisał kontrakt z Podbeskidziem. W Bielsku zameldował się też Karol Danielak, który nie pograł sobie w Arce Gdynia.

Łukasz Góra

Łukasz Góra

Karol Danielak

Karol Danielak

Na doświadczenie w obronie w pierwszej kolejności stawia beniaminek z Radomia. Mateusz Cichocki i nasz ulubieniec Mateusz Lewandowski w Ekstraklasie głównie kopali się po czole. W Radomiaku mają chyba ostatnią szansę, żeby udowodnić, że w ogóle nadają się do poważnego grania.

lewandowski mateusz radomiak

U pozostałych beniaminków na razie dzieje się równie mało lub jeszcze mniej. Jedyną nową twarzą w Olimpii Grudziądz jest Sebastian Kamiński z Bytovii. Do Bełchatowa z Sandecji wrócił Dawid Flaszka (nie został wykupiony), a z Elany Toruń – jednego z większych przegranych na finiszu II ligi – wzięto obrońcę Michała Kołodziejskiego i pomocnika Krzysztofa Wołkowicza, dla którego to już czwarty klub od lata 2017. 24-latek długo grał tylko w GKS-ie Katowice, ale później zaczęła się wędrówka: od Suwałk, przez Kołobrzeg i Toruń, aż do Bełchatowa.

Krzysztof Wołkowicz

Krzysztof Wołkowicz

Fot. oficjalne strony klubowe/Accredito

Opublikowane 12.06.2019 18:27 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
15.07.2020

„Baraże o Ekstraklasę to świetny pomysł. Jeśli będzie szansa, chcemy skorzystać”

Za miesiąc minie pięć lat od zatrudnienia przez Puszczę Niepołomice Tomasza Tułacza. Żaden trener w Polsce nie pracuje dziś dłużej na szczeblu centralnym. Tułacz latem 2017 wywalczył awans do I ligi, a jego drużyna z roku na rok robi postępy. W tym sezonie może jeszcze nawet myśleć o barażach o Ekstraklasę, mimo że niepołomicki zespół […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Jak oceniać pracę Piotra Stokowca w tym sezonie?

Ekstraklasa podała ostatnio nazwiska szkoleniowców nominowanych do miana trenera sezonu i w tej sześcioosobowej grupie zabrakło miejsca dla Piotra Stokowca. Jest Marek Papszun, który skończy ligę niżej niż Stokowiec, jest Michał Probierz, który wraz z Cracovią punktuje na podobnym poziomie. I nie to, że domagamy się jakoś specjalnie sternika Lechii w tym gronie, bo zwycięzca […]
15.07.2020
Weszło Extra
15.07.2020

„O zwolnieniu z Arki dowiedziałem się z internetu”

– Zatrudniono mnie w kwietniu, Arka była w ciężkiej sytuacji. Szykowano ten klub do pierwszej ligi. Nie było załatwionego obozu, sparingpartnerów, bo wszyscy się bali, że będzie pierwsza liga. Jednak się utrzymaliśmy. Więc skoro wchodzi trener i utrzymuje zespół, to wypada mu dać trochę cierpliwości. Nawet jak początek sezonu był mało udany, ale trzeba było […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Karbownik, Jóźwiak czy Płacheta? Najlepsi młodzieżowcy sezonu 19/20

Najlepszy młodzieżowiec Ekstraklasy w sezonie 19/20. To właśnie jego wybieramy w tym rankingu. Michał Karbownik? Kamil Jóźwiak? Przemysław Płacheta? A może Jakub Moder? Zanim przejdziemy do rozstrzygnięć, musimy uderzyć się w pierś. Dostrzegaliśmy przed sezonem wiele wątpliwości i zagrożeń w związku z wprowadzeniem przepisu o młodzieżowcu. Ile z nich znalazło potwierdzenie w rzeczywistości? No… niewiele. […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Okręgówko, byłaś nam… naprawdę bliska. Kulisy meczu z Orłem Baniocha

Mimo odbycia w tygodniu aż trzech treningów, co w przypadku naszego klubu zdecydowanie nie jest normą, KTS Weszło nie zagra w przyszłym sezonie w lidze okręgowej. Finał wielotygodniowego zamieszania z układem spadków i awansów ostatecznie znalazł swoje miejsce na boisku, ale dla naszej drużyny, okazała się to niedźwiedzia przysługa. Stałe fragmenty gry, brak pomysłu w […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Budżet Legii? „Bez sprzedaży Karbownika będzie on niewielki”

– Hitem transferowym mogłoby okazać się sprowadzenie Bartosza Kapustki z Leicester City. 23-letni Kapustka to jedna z gwiazd Euro 2016. Po turnieju ówczesny piłkarz Cracovii podpisał umowę z mistrzem Anglii, ale kompletnie zgubił formę. Od lat próbuje się odbudować. – Bartek już co najmniej rok temu powinien trafić do Legii. Gdyby chciał się u nas […]
15.07.2020
Weszło
14.07.2020

Stal Mielec wjechała na autostradę do Ekstraklasy

Stal Mielec jedną nogą jest już w Ekstraklasie. Męczyła się z Chrobrym Głogów, ale tego złotego gola wcisnęła, co oznacza, że na dwie kolejki przed końcem zajmuje miejsce dające bezpośredni awans i ma cztery punkty przewagi nad Wartą Poznań. Zmarnowanie takiej zaliczki to już byłaby wpadka z gatunku „przejechanie po pijanemu zakonnicy w ciąży”. Podopieczni […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Smutne pożegnanie Gdyni z Ekstraklasą

Jeśli drużyna spada na kilka kolejek przed końcem, wypadałoby pokazać, że owszem, spadek jest, ale też zespół ma jaja i powalczy do ostatniego gwizdka ostatniej kolejki, by kibice mieli choć trochę radości. I by mogli wierzyć, że dany zespół nie jest kompletnie z przypadku, a w przyszłym sezonie powalczy o szybki powrót do elity. Czy […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Wisła lepsza w sparingu z Koroną

Nie ma sensu udawać, że dziś w Płocku odbywał się mecz ligowy. Wprawdzie przyznawano za niego jakieś punkty, była transmisja w Canal+, Wisła Płock założyła nawet wyjściowy garnitur, ale Korona urządziła sobie typowy przegląd wojsk. Z jej strony był to… kolejny sparing przed pierwszą ligą. Taki najbardziej typowy z typowych. Czy to szydera z naszej […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Nieprawdopodobne, a jednak – ŁKS strzela pięć goli i wygrywa mecz!

Gdyby ŁKS w Ekstraklasie mógł grać tylko z Cracovią i Rakowem, to mistrzem zostałby gdzieś w okolicach pojawienia się na niebie pierwszej gwiazdki w Wigilię. Niestety dla łodzian – w lidze jest też trzynaście innych drużyn. Dziś spadkowicz zagrał swój jeden z najlepszych meczów w całym sezonie i – uwaga – wygrał pierwszy mecz za […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Wisła do Lubina nie dojechała, Zagłębie pograło jak na treningu

Ach te mecze o pietruszkę. Teoretycznie liczymy na walkę i słynne „dawanie z wątroby”, ale w praktyce bywa z tym różnie. Przekonaliśmy się o tym w Lubinie, bo dziś chęci do gry miała tylko jedna strona. Wisła ewidentnie na Dolny Śląsk nie dojechała i nawet przypadkowy gol na początku meczu nie okazał się dla niej […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

West Bromwich bez wygranej, Grosicki szybko zszedł. Hit Championship zawiódł

Zanim do boju ruszyli zawodnicy w Ekstraklasie, postanowiliśmy rzucić okiem na hit Championship. Wicelider West Bromwich mógł wykonać milowy krok ku bezpośredniemu awansowi do Premier League. Wystarczyło pokonać u siebie czwarte Fulham, żeby odskoczyć na sześć punktów naciskającemu Brentford, któremu pozostałyby jeszcze trzy mecze. Do tego ponownie w pierwszym składzie gospodarzy wybiegł Kamil Grosicki. Zapowiadały […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Tego nie dało się wypuścić. A jednak – Warta oddala się od bezpośredniego awansu

Minimalizm jednak nie popłaca i brutalnie przekonała się o tym Warta Poznań. „Zieloni” po dwunastu minutach meczu z GKS-em Tychy prowadzili 2:0 i mieli mecz w garści. Wystarczyło tego nie spieprzyć i wieczorem można byłoby z piwkiem w ręce oglądać mecz Stali Mielec. Ale z 2:0 zrobiło się 2:1, bohaterem warciarzy mógł zostać Adrian Lis, […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Teleturniej! Kogo można zatrudnić do kręcenia karuzelą w Garwolinie?

Kochani. Zapraszamy do świata zagadek, łamigłówek i rebusów. Paweł Paczul przygotował pytania. Jakub Białek, Mateusz Rokuszewski i Alan, który udział wylicytował w akcji donejtowej, próbowali na nie odpowiedzieć. Śmiechom nie było końca, bo wszyscy dokazywali.  Startujemy o 19!
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Źle zaczęli, dobrze kończą. Największe pozytywne metamorfozy w Ekstraklasie

Jeżeli ktoś słabo zaczyna przygodę z Ekstraklasę, w większości przypadków tendencja już się nie zmienia. A jeżeli prezentuje się co najwyżej przeciętnie przez rok lub półtora, tym bardziej trudno zakładać, że nagle eksploduje z formą. W tym sezonie jednak mamy i takie historie. Niektóre metamorfozy są naprawdę zaskakujące, bo nie ukrywamy, że na kilku nazwiskach […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

AleNumer – konkurs z nagrodami – ile będzie rzutów karnych?

Karne to loteria – mówią ci, którzy na futbolu nie za bardzo się znają. Nam bardziej pasowałoby stwierdzenie, że dyktowanie karnych to loteria, bo często (nawet przy VAR) mamy wrażenie, że arbitrzy losują sobie decyzje w polu karnym. Ale niech będzie – pobawmy się w typowanie. Ile rzutów karnych zostanie podyktowanych w 36. kolejce Ekstraklasy? […]
14.07.2020
Anglia
14.07.2020

Czy na pewno doceniamy, w jakim miejscu jest dziś Jan Bednarek?

Na murawie nieprawdopodobne stężenie talentu, Bruno Fernandes, Anthony Martial, Marcus Rashford czy Paul Pogba. O wyniku nie rozstrzyga jednak żaden z nich, a skromny polski stoper, który wyskoczył najwyżej do centry z rzutu rożnego i strącił piłkę tak, że Obafemi musiał już tylko dopchnąć ją do pustej bramki. Jan Bednarek zaliczył drugą asystę w sezonie, […]
14.07.2020
Anglia
14.07.2020

Norwich City, czyli sztuka spadania z klasą. Co może czekać Płachetę?

Złośliwi powiedzą, że Norwich City to angielski odpowiednik ŁKS-u Łódź. Beniaminek stroniący od kosztownych wzmocnień, ale odważnie stawiający na ofensywny styl gry. Zafiksowany wręcz na punkcie swoich długofalowych wizji. No i żegnający się z najwyższym poziomem rozgrywek po zaledwie jednym sezonie. Jeśli przyjrzeć się jednak szczegółom, to znajdziemy trochę różnic między oboma klubami. Przeanalizujmy zatem, […]
14.07.2020