Lechia nie dała rady w Poznaniu. Pozytywny zryw Lecha
Weszło

Lechia nie dała rady w Poznaniu. Pozytywny zryw Lecha

Obawialiśmy się tego meczu. Z jednej strony Lech Poznań, który walczył już tylko o Puchar Utartej Marchewki. Z drugiej Lechia Gdańsk, która szanse na mistrzostwo miała już tylko matematyczne. A jednak pomimo tego obejrzeliśmy najlepsze widowisko tego dnia. I paradoksalnie znacznie lepiej zaprezentowali się lechici.

I Lech zaprezentował się tak dobrze nawet mimo tego, że większości zawodników z wyjściowego składu w przyszłym roku już w Poznaniu nie będzie. Buricia, Gumnego, Janickiego, Vujadinovicia, Trałki, Wasielewskiego, być może też Gytkjaera i Jevticia, może Jóźwiaka oraz Tomasika. Właściwie pewny pozostania w Kolejorzu jest tylko Mateusz Skrzypczak, debiutant w pierwszej jedenastce.

A to Lech był stroną przeważającą. I to zarówno w pierwszej połowie, jak i po przerwie, gdy do Lechii powinny dotrzeć wieści z Białegostoku i Szczecina. Przecież inne spotkania układały się idealnie pod gdańszczan. A najlepsze szanse i tak kreowali gospodarze – główka Gytkjaera, główka Wasielewskiego, szansa Jóźwiaka, później i Jevticia. Gdybyśmy nie znali tabeli, to bylibyśmy przekonani, że to ci goście w niebieskich koszulkach wciąż walczą o tytuł.

Mało tego – Lechia pomagała Lechowi. Bo przecież gol na 1:0 padł po tym, jak Augustyn poprawił niecelny strzał Tomasika – piłka po uderzeniu obrońcy poznaniaków trafiłaby pewnie w bandę reklamową, a tak Alomerović musiał wyciągać piłkę z siatki. Lechia przez całe spotkanie stworzyła sobie tak naprawdę dwie sytuacje strzeleckie – Paixao w pierwszej połowie po wrzutce Mladenovicia i Mak po przerwie po – a jakże – wrzutce Mladenovicia. I o ile Portugalczyk trafił w jedno z tysięcy wolnych krzesełek na stadionie przy Bułgarskiej (a było w co trafiać, bo wolnych miejsc było jakieś 33 tysiące), o tyle Mak przycerował idealnie z woleja. Żegnany dziś Burić mógł tylko zaklaskać rywalowi. Nazwisko Bośniaka było kilkukrotnie skandowane przy Bułgarskiej, on sam zrobił rundę honorową po meczu, oddał też koszulkę jednemu z kibiców. Kibice skandowali też nazwisko Roberta Gumnego, który też w Poznania pewnie odejdzie, choć on akurat zostawi w klubowej kasie kilka baniek euro. Żegnany mógł być też Łukasz Trałka, ale z nim kibice rozstali się w relacjach chłodno-neutralnych.

Lechia od miesiąca nie przypomina Lechii z rundy jesiennej. Albo inaczej – Lechia w tym roku nie przypomina Lechii z roku 2018. I dzisiaj oglądaliśmy gdańszczan w zbliżonej formie do tego, co widzieliśmy w starciu z Zagłębiem czy Cracovią. Czyli drużynę ospałą, apatyczną, niemrawą w środku pola, nietworzącą szans strzeleckich. I na dodatek gubiącą się w tyłach.

Choć nie mamy przekonania czy tę akcję bramkową na 2:1 obronić byłaby w stanie ekipa broniąca znakomicie. Kołodziej (włączony do pierwszej drużyny dopiero kilka tygodni temu, zagrał głównie dzięki fali kontuzji wśród piłkarzy ofensywnych) posłał kapitalne podanie za linię obrony, a Jevtić wcinką nad Alomeroviciem

Co pokazał Lech? Że stać go na walkę. To trochę prztyczek w nos dla tych, którzy twierdzili, że poznaniacy na te ostatnie kolejki wyjdą z motywacją godną zespołu w rozsypce. To ważne o tyle, że przecież lechitów czeka wyjazd do Gliwic. Pytanie kluczowe brzmi jednak tak – czy Piast zagra równie słabo, co Lechia? Bo wydaje się, że tylko wówczas poznaniacy będą równorzędnym rywalem dla kandydata do mistrzostwa. Mimo tego zwycięstwa i mimo przyzwoitej gry, to kadrowo wciąż zespół składany z zawodników odpalonych lub ściągniętych w opcji last-minute w rezerw.

lech+poznan+herb

Lech Poznań

15-05-2019
2
:
1
Lechia_Gdansk

Lechia Gdańsk

35. kolejka

15.05.2019

23:45

3.0 -
C. Gytkjaer
6.0 -
D. Jevtić
5.0 -
J. Burić
7.0 -
K. Jóźwiak
5.0 -
M. Skrzypczak
5.0 -
N. Vujadinović
7.0 -
P. Tomasik
4.0 -
R. Janicki
6.0 -
R. Gumny
7.0 -
Ł. Trałka
4.0 -
M. Wasielewski
3.0 -
B. Augustyn
5.0 -
D. Łukasik
6.0 -
F. Mladenović
2.0 -
F. Paixao
4.0 -
J. Nunes
3.0 -
M. Żukowski
6.0 -
M. Mak
2.0 -
P. Lipski
3.0 -
T. Makowski
4.0 -
Z. Alomerović
4.0 -
M. Nalepa II
4.0 -
Bartosz Frankowski

Zmiany gospodarzy:

C. Gytkjaer

K. Kołodziej

6.0-

M. Wasielewski

T. Klupś

4.0-

M. Skrzypczak

F. Marchwiński

--

Zmiany gości:

M. Żukowski

L. Haraslin

5.0-

P. Lipski

M. Sopoćko

4.0-

M. Mak

S. Vitoria

--
Frekwencja przy Bułgarskiej
Asysta Kołodzieja
Wolej Maka
Kiks Augustyna

Nagroda specjalna*

Kajdanki dla Gumnego
Żeby przypiąć go do bramki, by został w Poznaniu
* każdy wybrany piłkarz ma prawo skontaktować się z w/w firmą i umówić się na odbiór nagrody.

Legenda:

Gol
Asysta
Kluczowe podanie
Samobój
Gracz meczu
Na minus
Zółta kartka
Dwie żółte kartki
Czerwona kartka

fot. FotoPyk

KOMENTARZE (16)