post Avatar

Opublikowane 16.02.2019 21:38 przez

Sebastian Warzecha

Lubimy takie dni jak ten. Weekend, można się po prostu rozsiąść na kanapie, włączyć telewizor i oglądać sporty zimowe w najlepszym wydaniu właściwie bez przerwy. Tym bardziej, że te się rozkręcają, bo jeśli akurat gdzieś nie trwają mistrzostwa świata, to jesteśmy na ostatniej prostej w drodze do nich. A Polacy włączyli na niej wyższy bieg. 

Najbardziej widać to, rzecz jasna, w Willingen, gdzie rywalizują skoczkowie. Wczoraj nasza drużyna zmiażdżyła konkurencję, dziś było nieco gorzej (ale tylko nieco!), bo bank rozbił Karl Geiger. Reprezentant gospodarzy jako jedyny przekroczył 150 metrów i zdołał wyprzedzić Kamila Stocha, który musiał zadowolić się drugim miejscem. Za jego plecami uplasował się Ryoyu Kobayashi, udowadniając, że nawet w słabszej dyspozycji jest w stanie znaleźć się na podium.

I może trudno w tej sytuacji byłoby mówić o świetnym występie biało-czerwonych, gdyby nie fakt, że kolejne dwa miejsce zajęli właśnie nasi reprezentanci. Piąty był Dawid Kubacki, miejsce nad nim zajął Piotr Żyła, który szczególnie upodobał sobie ostatnio tę lokatę. Tuż za podium kończył pięć z ostatnich sześciu konkursów. Swoją drogą tak znakomita forma całej naszej eksportowej trójki sprawia, że oczami wyobraźni widzimy całe podium MŚ zajęte przez Polaków. Fajna wizja, co?

To żeby uczynić ją jeszcze lepszą dokładamy do tego złoto w drużynie, drugie z rzędu. Ale tu sprawa się nieco komplikuje, bo znakomicie skaczący wczoraj Jakub Wolny (wygrałby konkurs indywidualny, gdyby taki się odbywał), dziś… nie dostał się do drugiej serii. Po powrocie do rywalizacji nieźle poskakał za to Stefan Hula, z kolei Maciej Kot wciąż jest całkowicie pogubiony. Stefan Horngacher będzie więc miał spory problem z tym, by wybrać czwartego do drużyny. Wierzymy jednak w jego trenerskiego nosa.

*****

Mistrzostwa świata w skokach, to jednak przyszłość, a medale już teraz dostarcza nam za to  Karolina Bosiek. Co prawda to tylko juniorski czempionat, ale każdy taki krążek niesamowicie nas cieszy, bo nasza zawodniczka za cztery dni skończy dopiero dziewiętnaście lat. O jej talencie zresztą już pisaliśmy, więc jeśli chcecie się dowiedzieć więcej, zajrzyjcie tutaj. Jeśli o medale mistrzostw świata chodzi, to przed startem tegorocznych na koncie miała dwa brązy i srebro z poprzednich lat. We włoskim Baselga di Pine dołożyła do tego już cztery krążki, choć w jej kolekcji wciąż brak złota.

Mistrzostwa rozpoczęła w piątek od srebra na 1500 metrów, a dziś była brązowa na 1000 i 3000 metrów. Te wszystkie wyniki dały jej drugie miejsce w klasyfikacji łyżwiarskiego wieloboju. Lepsza w tym ostatnim okazała się jedynie Femke Kok, już trzykrotna mistrzyni świata z tej imprezy. Żeby nie było wątpliwości: Femke to Holenderka, co oznacza, że Karolina w wieloboju (i na 1500 metrów, bo tam Kok też była najlepsza) była najlepsza z grona normalnych zawodniczek. Reprezentanci Holandii to w tym sporcie inna liga.

Jutro przed Polką dwa starty: rywalizacja drużynowa i wyścig ze startu wspólnego. Na uwagę zasługuje szczególnie ten ostatni, w zeszłym roku wywalczyła w nim srebro. Dziś jest już bardziej doświadczona, mocniejsza i zdeterminowana, by wreszcie zdobyć złoto. A skoro w Pucharze Świata seniorek potrafiła skończyć taki wyścig na piątym miejscu, to wśród juniorek zdecydowanie stać ją na zwycięstwo. Trzymamy kciuki.

*****

Długo wydawało się, że o wygraną w dzisiejszym biathlonowym biegu na dochodzenie powalczy Monika Hojnisz, ale pudło na ostatnim strzelaniu przekreśliło jej szanse. Ostatecznie Polka finiszowała na siódmym miejscu. Rezultat dobry, choć wierzyliśmy, że będzie jeszcze lepiej.

Im bliżej jednak mistrzostw świata, które rozpoczną się 7 marca, tym lepiej prezentują się Polki. Drugi dzień z rzędu mieliśmy bowiem dwie nasze reprezentantki w czołowej dziesiątce, a coś takiego zdarza się nam raczej rzadko, łagodnie rzecz ujmując.

Wszystko wskazuje na to, że Kamilę Żuk naprawdę mocno podrażniło niepowodzenie na trasie juniorskich mistrzostw świata. Tam miała wygrać, najlepiej kilka razy, a ostatecznie wróciła z nich bez złota. Odbiła to sobie w Pucharze Świata. Przedwczoraj w sprincie była szósta, dziś spadła o dwie pozycje i dobiegła na ósmym miejscu. To jednak sukces, bo wcześniej w tym sezonie nie zdobyła punktów w klasyfikacji generalnej. Ujmując to inaczej – nie była w najlepszej czterdziestce zawodów tej rangi. Teraz wie już, jak smakuje najlepsza „10” i jesteśmy przekonani, że to nie jest jej ostatnie słowo. Tym bardziej, że (wreszcie!) widać poprawę w jej strzelaniu. Na Walentynki zrobiła sobie przecież prezent i po raz pierwszy od niepamiętnych czasów nie spudłowała ani razu.

*****

Zostały jeszcze mistrzostwa świata, ale w narciarstwie alpejskim. Tam od sześciu lat bezbłędna na trasie slalomu jest Mikaela Shiffrin. Dziś była bezapelacyjnie najlepsza, a jej drugi przejazd to dowód na to, że perfekcja istnieje. Kto inny zresztą mógłby nas co do tego przekonać, jak nie zawodniczka, która w wieku niespełna 24 lat zdobyła czwarte(!) z rzędu złoto w tej konkurencji? Amerykanka królową nart jest już od kilku sezonów, a na tegorocznych mistrzostwach tylko potwierdziła swój status.

Raz, że po raz pierwszy w karierze zdobyła dwa złota. Do slalomu dorzuciła bowiem jeszcze triumf na trasie supergiganta. Dwa, że nikt wcześniej nie wygrał w jednej konkurencji cztery razy z rzędu. I trzy, że sprostała ogromnej presji, co w jej przypadku nie zawsze było tak oczywiste. Po drodze do tych sukcesów miała bowiem problemy – m.in. powtarzające się ataki paniki (o których więcej w tym miejscu) – ale dziś wygrała i z nimi, i z rywalkami. Te ostatnie mogły tylko z uśmiechem bądź – jak zrobiła to Petra Vlhova, przewodząca stawce przed przejazdem Amerykanki – grymasem na twarzy przypatrywać się jeździe Shiffrin. Nic innego im nie zostało. Mogły tylko uznać jej wyższość.

Fot. Newspix 

Opublikowane 16.02.2019 21:38 przez

Sebastian Warzecha

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
06.07.2020

Sequel lepszy od „jedynki”. Milewski i Tuszyński ZNÓW to zrobili

Świat filmu od lat staje przed dylematem – kręcić sequel hitowej historii, a może odpuścić sobie i spocząć na laurach wspaniałej „jedynki”? Druga część „Nagiego instynktu” to komplety szajs, przy „Batman i Robin” można wydłubać sobie oczy, sequel „Głupiego i głupszego” wywołuje fizyczny ból. Nakręcenie „dwójki” to wyzwanie, wszak twórca musi unieść ciężar oczekiwań po […]
06.07.2020
Weszło
06.07.2020

Derby Łodzi się oddalają? Widzew znów przegrywa w II lidze…

To jest nie do wiary. Już w ubiegłym sezonie wydawało się, że Widzewowi awansu do I ligi nie jest w stanie odebrać nic, żaden kataklizm ani katastrofa. Później zaś zawodnicy z al. Piłsudskiego zremisowali 10 meczów z rzędu, na finiszu przegrali jeszcze z GKS-em Bełchatów i ostatecznie pozostali na trzecim szczeblu rozgrywkowym. W tym sezonie […]
06.07.2020
Weszło
06.07.2020

Zagłębie w tym sezonie zawiodło, ale Bohar gra życiówkę

Zagłębie Lubin to bez wątpienia jedna z najbardziej rozczarowujących ekip w tym sezonie Ekstraklasy. W jej składzie sporo jest bowiem naprawdę jakościowych zawodników, którzy skleceni w spójną całość powinni bić się o ligowe podium, a nie kotłować w dolnej połówce tabeli. No ale wyszło jak wyszło. „Miedziowi” na własne życzenie nie załapali się do grupy […]
06.07.2020
Weszło
06.07.2020

Wisła się utrzyma, ale pytanie: co dalej?

Bardzo prawdopodobne, że dzisiaj kibiców Arki czeka smutny dzień. Tylko punktu zdobytego przez Wisłę Płock w starciu Górnika Zabrze potrzeba, by Nafciarze utrzymali się w Ekstraklasie. Mieliby 43 oczka, dziewięć zapasu nad Arką, a że po rundzie zasadniczej Wisła miała więcej łupów, to matematyka byłaby na trzy kolejki przed końcem prosta. Ale chyba nie tylko […]
06.07.2020
Weszło
06.07.2020

Powrót Grosika, show Linettego, 10 goli Polaków. Świetny tydzień stranierich!

Polscy piłkarze w minionym tygodniu gościli na okładkach gazet w całej Europie. Nie ma w tym cienia przesady, bo nasi stranieri dawali kapitalne popisy. Tu dublecik, tam dublecik, tu gol i asysta, tam wyciągnięty rzut karny… Ciężko było znaleźć zakątek świata, w którym nasi nie daliby popisu. Aż przyjemnie zasiąść po takim tygodniu do zestawienia […]
06.07.2020
Weszło
06.07.2020

PRASA. Sikorski: Kołakowski obiecywał mi transfer do Legii Warszawa

– W ogóle obcokrajowcom trudno trafić do Hiszpanii w niższych ligach, mają tam mnóstwo swoich zawodników. Jako polskiemu Austriakowi lub austriackiemu Polakowi udało mi się tam wcisnąć i zobaczyć to z bliska. Przeanalizowałem, że w polskiej ekstraklasie jest coraz więcej Hiszpanów. Carlitos, Dani Ramirez czy Jesus Imaz grali w niższych ligach, przenieśli się do Polski […]
06.07.2020
Włochy
05.07.2020

Roma zapomniała, że nie tylko bramkarz musi być kozakiem, ale Lopez napsuł krwi Polakom

Derby słońca, tak mówi się o starciach Napoli z Romą. Dziś to słońce zaszło nad Rzymem i nie był to zachód piękny. Porażka Giallorossich może pogrążyć drużynę Paulo Fonseki w walce o europejskie puchary. Nie pomógł nawet Pau Lopez, który dwoił się i troił między słupkami, żeby uratować tyłki kolegów z zespołu. Ale jeśli mamy wskazać […]
05.07.2020
Hiszpania
05.07.2020

Villarreal rozbity. Tak grającą Barcę aż chce się oglądać

Jeżeli wziąć pod uwagę wyłącznie mecze wyjazdowe, Barcelona do dzisiejszego meczu z Villarrealem przystępowała zaledwie jako piąta siła hiszpańskiej ekstraklasy. Katalończycy przegrali już w lidze pięć meczów na wyjeździe, kolejnych pięć zremisowali. Dlatego wiele wskazywało na to, że i dzisiaj podopieczni Quique Setiena mogą zanotować jakąś wpadkę. Tym bardziej że marnie im się w ostatnim […]
05.07.2020
Anglia
05.07.2020

Bednarek jak skała. Southampton poskromił Manchester City

Organizacja gry, znakomita defensywa, mnóstwo heroicznych interwencji. Southampton w naprawdę wielkim stylu zwycięża dzisiaj z Manchesterem City. „Wielkim” nie w sensie dominacji na boisku, bo „Obywatele” w drugiej połowie wręcz miażdżyli rywali posiadaniem piłki i liczbą strzałów posłanych w kierunku bramki. Ale znakomitą obronę też trzeba doceniać i nie należy szczędzić dla niej komplementów, a […]
05.07.2020
Weszło
05.07.2020

Ekstraklasa w najprzyjemniejszym wydaniu, ale tylko Piast ma punkty

Gdyby wszystkie mecze Ekstraklasy wyglądały jak ten Piasta Gliwice ze Śląskiem Wrocław, nie moglibyśmy od niej oderwać oczu. Przy Okrzei dostaliśmy niesamowicie przyjemne dla postronnego obserwatora widowisko, w którym nie było żadnego dłuższego przestoju odnośnie braku emocji. Serio, ciągle się coś działo. Strach było nawet iść po lód do herbaty, bo istniało ryzyko, że przegapi […]
05.07.2020
Inne sporty
05.07.2020

Dobrze, że jesteś! Emocjonujący początek sezonu Formuły 1

Najlepsza seria wyścigowa świata wróciła w piorunującym stylu. Nie brakowało kolizji, awarii, czy nawet kar skutkujących…. wypadnięciem z podium. Taki los spotkał Lewisa Hamiltona, który widocznie bardzo nie lubi się z torem w Austrii. Na domiar złego problemy z bolidem wyeliminowały innego faworyta, Maxa Verstappena. Wygrał, a może po prostu przetrwał tę zawieruchę (czego nie […]
05.07.2020
WeszłoTV
05.07.2020

LIGA MINUS. Milewski, Białek, Kowalczyk, Paczul

Nadszedł niedzielny wieczór, a więc czas na kolejny odcinek popularnego programu publicystyczno-rozrywkowego: Liga Minus. Dzisiaj Paweł Paczul poprowadzi gorącą dyskusję o ekstraklasowej piłeczce z następującym gronem wybitnych ekspertów: Wojciechem Kowalczykiem, Leszkiem Milewskim i Jakubem Białkiem. Zapraszamy! 
05.07.2020
Weszło
05.07.2020

Lechia Gdańsk przecieka w tyłach. Gdzie leży problem?

46 straconych goli w 34 meczach, bilans bramkowy -2. Kiepska jest to statystyka Lechii Gdańsk, drużyna jakby oduczyła się bronić, bo nikt w grupie mistrzowskiej nie dostał tyle ciosów, a przecież sezon temu chwaliliśmy gdańszczan właśnie za grę w tyłach. Gdzie leży problem? Przede wszystkim trzeba zauważyć, że zmieniła się podstawowa para stoperów. W zeszłym […]
05.07.2020
Weszło
05.07.2020

Meczyk w Szczecinie dobry, ale w roli głównej sędzia Marciniak

No nie spodziewaliśmy się, że w tym meczu dostaniem naprawdę fajne widowisko. Wiadomo, Jaga jeszcze w teorii walczy o puchary, Pogoń walczy o frytki, ale jeśli chodzi o formę w grupie mistrzowskiej – spodziewaliśmy się lekkiego paździerzu. A tu cztery gole, ponad trzydzieści strzałów, czerwona kartka, mnóstwo kontrowersji, walka do ostatnich minut o trzy punkty. […]
05.07.2020
Hiszpania
05.07.2020

Jak muchy w smole, ale w stronę mistrzostwa

Gdyby ten mecz odbywał się w Polsce, a nie w Hiszpanii, to komentatorzy pewnie trąbiliby na prawo i lewo, że wolne tempo spotkania determinuje wysoka temperatura. Takie typowe pierdu-pierdu na wytłumaczenie. Ale to  La Liga, tutaj nikt w ten sposób się nie tłumaczy. Po prostu spotkanie Athleticu Bilbao z Realem Madryt przypominało zawody urządzone przez […]
05.07.2020
Weszło
05.07.2020

Podbeskidzie powoli wita się z Ekstraklasą. Radomiak rozjechany w Bielsku

Sześć goli w hicie kolejki? To lubimy, takie hity szanujemy! W Bielsku-Białej nie można było dziś narzekać na nudę. Podbeskidzie i Radomiak pomyślały sobie, że jak się bić o awans, to na całego. Żadne szachy, żadne podwójne gardy – skoro jedni i drudzy słyną z ofensywy, to tą ofensywą właśnie spróbowali udowodnić wyższość nad rywalami. […]
05.07.2020
Weszło
05.07.2020

LIVE: Piast ogrywa Śląska i znów jest wiceliderem

Legia, mimo porażki z Lechem, odskoczyła dostatecznie, by jej mistrzostwo było formalnością. Lech trzyma się mocno i jest faworytem w walce o wicemistrzostwo. Ale dalsze miejsca? Które mogą być warte nawet dwa miejsca pucharowe? Tutaj jest ciekawie, a chętnych całe grono. O to dzisiaj toczyć się będzie walka w grupie mistrzowskiej – Jaga powalczy o […]
05.07.2020
Włochy
05.07.2020

Rzym stracił tożsamość, teraz traci nadzieję. Co czeka amerykańską AS Romę?

Osiem porażek w 2020 roku – a w zasadzie dziewięć, bo remis w derbach to jak porażka – to bilans AS Romy, która przeżywa największy kryzys od lat. Zamiast powrotu na szczyt, Giallorossi muszą się martwić, czy nie wypadną nawet z Ligi Europy. Kibice nie krytykują już pod nosem. Rzymskie uliczki huczą od obelg kierowanych głównie pod […]
05.07.2020