Czy Legia może zbankrutować?
Weszło

Czy Legia może zbankrutować?

Tytułowe pytanie może szokować, ale perspektywa drugiego z rzędu braku awansu do fazy grupowej Ligi Europy każe je zadać całkiem na poważnie. Warto napisać, o co tak naprawdę idzie gra i jak ważne są spotkania z Dudelange oraz ewentualnie z Cluj.

Aby nikt nam po raz tysięczny nie zarzucił, że jesteśmy wrogami Legii bądź Dariusza Mioduskiego, od razu zaznaczymy, iż najlepiej sytuację finansową klubu opisuje jeden z jej kibiców, Marcin Żuk, w artykułach na portalu legia.net. Można je przeczytać TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ. W zasadzie wszystko, co przeczytacie poniżej jest wyciąganiem oczywistych wniosków z ogólnodostępnych informacji.

*

Dariusz Mioduski wielokrotnie zaznaczał, że celem Legii jest gra w fazie grupowej Europy, a Liga Mistrzów to po prostu gigantyczny bonus. Bez LE budżet klubu po prostu się nie spina i wtedy trzeba szukać pieniędzy poprzez sprzedaż zawodników. Aby jednak sprzedawać piłkarzy za naprawdę wysokie kwoty, trzeba takich zawodników mieć. Do tego dojdziemy.

Szacunkowo: przychody Legii z wyłączeniem europejskich pucharów oraz transferów to około 100 milionów złotych rocznie, natomiast koszty stałe to około 160 milionów złotych (a wydatki akurat w poprzednim sezonie pewnie wyższe, oszacujmy je na 170). Rok temu było łatwiej poradzić sobie z tym finansowym kryzysem. Po pierwsze – Dariusz Mioduski kupił klub z ok. 15 milionami złotych na koncie, a mniej więcej drugie tyle miało spłynąć w ramach rat z przeprowadzonych wcześniej transferów. Dodatkowo miał większą zdolność pożyczania pieniędzy, także własnych.

Jednak drugi rok z rzędu z podobną stratą oznacza sporych rozmiarów katastrofę. Katastrofę, którą mógłby udźwignąć Bogusław Cupiał czy Józef Wojciechowski, ale nie Dariusz Mioduski. Przy czym awans do LE też nie rozwiązuje problemu, ale daje czas, aby się nim zająć. Przegrywając ze Spartakiem Trnawa Legia straciła możliwość dojścia do LE poprzez ostatnią rundę kwalifikacji Ligi Mistrzów, co dałoby dodatkowe dwadzieścia (!) milionów złotych. Teraz za awans do LE można dostać już „tylko” dwadzieścia pięć milionów złotych, plus oczywiście możliwość wywalczenia kolejnych pieniędzy dzięki ugranym punktom (0,8 miliona złotych za każdy punkt) i dniom meczowym. Generalnie uznaje się, że awans do LE, ale tą właściwą ścieżką (przez ostatnią fazę eliminacji LM) to dla klubu dodatkowe 50 milionów złotych, jeśli zliczyć wszystkie możliwe przychody. Ścieżką gorszą – dodatkowe 30. Ale część tej kwoty (niecałe 10 milionów) wpłynęłoby na konto dopiero w czerwcu przyszłego roku, czyli późno, a część trzeba wypracować meczami.

O jak dużych i trudnych do wypracowania inaczej sumach mówimy, każdy może sobie wyobrazić dzięki bardzo prostemu zadaniu: przez 4,5 roku panowania poprzedniego zarządu, klub rok w rok grał w Lidze Europy, a raz nawet w Lidze Mistrzów i przy okazji prowadził regularną i zyskowną politykę transferową. Według ostatniego dostępnego sprawozdania na 30 czerwca 2017r. klub wypracował zysk operacyjny EBITDA 91 mln złotych, z czego 15 milionów zostało na koncie, 15 miało dojść z transferów z poprzedniego sezonu, a za 40 mln spłacono dług wobec ITI.

91 milionów, czyli suma zbliżona do tej ew. utraconej podczas dwóch ostatnich podejść do LE.

Nie da się takich pieniędzy stracić i jednocześnie funkcjonować sobie jak gdyby nigdy nic.

*

Jeśli cofniemy się do przywołanych artykułów Marcina Żuka, dowiemy się z nich, że po braku awansu do LE rok temu przychody Legii mogły spaść do 106 milionów złotych, natomiast koszty wyniosły 160 milionów. Po odjęciu amortyzacji deficyt w kasie miałby wynieść minimum 30 milionów złotych. Teraz widnieje perspektywa co najmniej podwojenia tego deficytu. Po porażce w ubiegłym roku Mioduski miał opcję dużych oszczędności, pozostawienia poprzedniego sztabu, grania młodzieżą ściągniętą z wypożyczeń, zamrożenia transferów zakupowych, przyspieszenia sprzedaży najdroższych zawodników. Bolałoby, ale przyniosłoby efekty finansowe.

Od pierwszego nieudanego szturmu na Europę na Legii odbyła się tyleż bezsensowna, co kosztowna bałkańska rewolucja, dopełniona ściągnięciem na wysokie kontrakty piłkarzy z innych krajów. Płacono piłkarzom, których sprowadzano, ale też płacono piłkarzom, aby zgodzili się odejść. Oczywistym jest, że efektem tych roszad był wzrost kosztów i tylko w scenariuszu naprawdę optymistycznym należałoby pozostać przy kwocie 160 milionów (dlatego wyżej napisaliśmy o 170). A to wszystko przy spadku przychodów z dnia meczowego (coraz gorsza frekwencja) i przy prawodopodobnym spadku przychodów biznesowych. Jeżeli zatem Legia nie awansuje do LE to nie jest więc wcale takie pewne, że Legia wypracuje 106 milionów przychodów także w tym sezonie (dlatego powyżej napisaliśmy o 100), bo generalnie biznesowo radzi sobie gorzej niż wcześniej.

Jednocześnie nie za bardzo widać zawodników, których dałoby się sprzedać za dużą sumę. Może mógłby być kimś takim Sebastian Szymański, ale wątpliwe, aby akurat w tym momencie i szukając kupca na gwałt dałoby się uzyskać za niego naprawdę atrakcyjną cenę. Nie jest to niemożliwe, ale bardzo trudne (pamiętajmy, że np. w Anglii okienko już się zamknęło).

Transze z krajowych praw TV spływają w lipcu, styczniu oraz na koniec sezonu. Tej lipcowej, większej już nie ma. Zostaje styczniowa, ale mniejsza. To wszystko oznacza, że Legia od zaraz będzie potrzebowała miesiąc w miesiąc kilkunastu brakujących milionów złotych, aby regulować swoje zobowiązania, a perspektywy zarobkowe pojawią się dopiero podczas zimowego okienka transferowego (i nie będą to perspektywy nadzwyczajne), a takie poważne: za rok, podczas kolejnych eliminacji do europejskich pucharów.

*

W sytuacji braku awansu do LE optymistyczny scenariusz jest taki, że Legia sprzedaje w ciągu ostatnich dwóch tygodni sierpnia piłkarzy za 10 milionów euro, a jeszcze lepiej za 15 milionów. Hmm. Albo, że pojawia się książę z bajki – w postaci bardzo mocnego, w zasadzie płacącego – i to z góry – nierynkowe stawki sponsora (ale to naprawdę bajka), albo w postaci inwestora. Wydaje się, że inwestor nie miałby żadnej ochoty za udziały w klubie płacić cokolwiek, gdyż jego wartość jest w obecnej sytuacji znikoma/żadna lub zapłaciłby naprawdę symboliczną stawkę, a kasa poszłaby na zasypanie dołka. To by jednak oznaczało, że Dariusz Mioduski musiałby przyklepać własną gigantyczną stratę finansową. Przypomnijmy, że półtora roku temu za 40 procent udziałów zapłacił ok. 40 milionów złotych.

Pytanie pierwsze: czy ktoś taki się w ogóle pojawi?
Pytanie drugie: czy ktoś taki zdoła przeprowadzić transakcję w 2-3 miesiące?
Pytanie trzecie: czy Dariusz Mioduski zaakceptuje taki układ?

Wydaje się, że z Legią jest trochę jak z potężnymi bankami – jest za duża, aby upaść. W Warszawie jest tak dużo firm, jest też tak dużo majętnych kibiców, lub też po prostu ludzi, którzy chętnie ociepliliby swój wizerunek, że udałoby się uchronić Legię przed katastroficznym scenariuszem.

Za to może dojść do akcji trochę w stylu Ruchu Chorzów: z problemami z płatnościami dla piłkarzy, rozpaczliwymi próbami pozyskiwania kasy (Ruch np. sprzedawał prawa telewizyjne w przód, oddając sporo procentów firmie z Bydgoszczy, ale w ten sposób nie pozyska się tak wielkich sum). No i przede wszystkim może dojść do zmian wśród udziałowca/udziałowców.

Ale jeśli udziałowiec miałby pozostać ten sam, to musiałby… No właśnie, co?

I to jest najgorsze: nie wiadomo. Trudno wymyślić scenariusz, w którym udziałowiec jest ten sam i wszystko się jakoś kręci.

Brak awansu do LE oznacza zły klimat wobec klubu, kiepską frekwencję, generalnie niezbyt dobry moment, by miał pojawić się duży sponsor, a jeśli nawet – to przecież nie zapłaci wielkiej kasy z góry. Więc co? Zasypanie dołka własnymi środkami? Mówimy już o kwotach, z którymi problem mieliby ludzie bardziej majętni niż Dariusz Mioduski.

*

Jako PR-ową zaślepkę można uznać kwestię budowania ośrodka treningowego, bo jego koszt obliczono na 80 milionów złotych (pozostaje pytanie, czy nie należało stworzyć skromniejszego projektu), a Legia nie pozyska teraz kredytu na taką inwestycję, nie będzie miała wkładu własnego, szacowanego na minimum 20 procent (pomijając już to, z czego miałaby taki kredyt spłacać). Oczywiście ten temat będzie się pojawiał, bo jest bardzo wygodny: ma ruszyć kiedyś, ale nie wiadomo kiedy, więc trudno z tego rozliczać prezesa. Podobnie jest z budową boisk przy stadionie.

Marcin Żuk już dawno temu pisał, że Legia jest w stanie przetrwać jeden rok przez awansu do LE, ale dwa lata z rzędu oznaczają – jak to określił – „pójście pod wodę”.

Dlatego właśnie starcie z Dudelange/Cluj można określić jako jedno z najważniejszych w historii klubu. Trudno sobie przypomnieć, kiedy poprzednio porażka oznaczała tak gigantyczne kłopoty.

ILE ZARABIA SIĘ NA LIDZE EUROPY, DWA WARIANTY

Awans do Ligi Europy poprzez czwartą fazę kwalifikacji Ligi Mistrzów:

Pieniądze podniesione z boiska: 8 580 000 euro.
Pieniądze do podniesienia z boiska: 190 000 euro za każdy punkt.
Pieniądze od UEFA z market pool oraz za ranking: 2 000 000 euro.
Do wypracowania: przychody z dnia meczowego.

Awans do Ligi Europy ścieżką, którą teraz podąża Legia:

Pieniądze podniesione z boiska: 3 880 000 euro.
Pieniądze do podniesienia z boiska: 190 000 euro za każdy punkt.
Pieniądze od UEFA z market pool oraz za ranking: 2 000 000 euro.
Do wypracowania: przychody z dnia meczowego.

Trzeba też pamiętać, że Legia musi zapłacić 60 000 euro kary za zachowanie kibiców podczas meczu ze Spartakiem Trnawa.

KOMENTARZE (397)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Cebulak Janusz
legijny kozojebca fan zakolca

Wszyscy czekamy na to przeciez. Czwartkowy wieczor bedzie piękny. I ta mina szopena Beka z legi.

albercik90

Bez przesady, zakompleksieni koniobijcy to nie wszyscy.

Cebulak Janusz
legijny kozojebca fan zakolca

albercik ale zdecydowana większość to juz na pewno pacanie.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Dziadek_klozetowy_3

wchodzę tutaj dość rzadko. Ale ten pajac to mnie wręcz rozwala. Kto to jest ten palant 14 coś tam? Że też Weszło toleruje takie gówno. A może to Wy sami, znani prowokatorzy?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

mj8

A moim zdaniem, Legia awansuje. I w sumie średnio rozumiem tak ultra pesymizm, że im się przydarzy drugi taki fakap pod rząd. I tu nie chodzi o tego Sa Pinto, tylko to, że to na tyle rozumni ludzie, którzy mają świadomość tego, iż taka powtórka z rozrywki nie może mieć miejsca. Stawiam, że Legia wygra 2:0, bo i też wyjścia za bardzo nie ma. :) Smutne tylko jest, że zbroją się na ten mecz, jak nie przymierzając na jakiś finał LM.

Dziadek_klozetowy_3

Ja jednak byłym dość sceptyczny….

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Vooyek_Zbooyek

Czy w obliczeniach uwzględniono podatek dochodowy?

megozn1k

Jaki podatek dochodowy geniuszu?

Przecież Legia ma stratę, nie zysk.

Urkides
Legia Warszawa

W obliczeniach oparto się na wypowiedziach „kibica Żuka”. Jak wiadomo jest to bardzo wiarygodne źródło.
Ja z kolei słyszałem „z kręgów zbliżonych do źródeł dobrze poinformowanych” że jest inaczej niż podaje „kibic Żuk”.
I tak możemy sobie dyskutować do usranej śmierci.
Po pierwsze to Legia jeszcze może awansować do LE. Po drugie nawet jeśli obetnie budżet o połowę, to i tak będzie miała największy w lidze. Po trzecie jest sprawozdanie finansowe do KRS ale tego nikt z pismaków nie umie przeczytać ze zrozumieniem, dlatego powołuje sie na „kibica Żuka” żeby uniknąć obnażenia swojego dyletanctwa.

Michal Sz

Dyletanctwem to jest podważanie czyjejś wiarygodności bez sprawdzania tego co w ogóle ktoś podał i skąd wziął dane.

ed

On wie wszystko . Bez sprawdzania .

ed

Ruski filozof w akcji ? Jest zupełnie inaczej niz podaje kibic ŻUK . Legiunia po odprawieniu kazachskich szeryfów z Astany dwa razy po 5-0 , w kolejnej rundzie zdemolowała Bayern Moldawii dwa razy po 6-0 . Po awansie do połfinału LM urzadziła ostre lanie chłopakom zza naszej południowej granicy ,po czym z palcem w doopie znalazła sie w upragnionym finale LM gdzie trafila na słynny DUDELANGECOŚTAM .Do przerwy niestety chłopaki z DUDELANGECOŚTAM nie wiedzac nic o zajebistosci przeciwnika prowadziły 2-1 po czym zaniepokojony prezes Legii niejaki Staruch wbiegł z siekierką na boisko przerywając mecz . Co bedzie dalej ? Nikt nie wie. Ponoć mecz ma być powtorzony az do całkowitego zwyciestwa Niepokonanego miasta i Niepokonanego klubu… Prezes Staruch najbardziej był zbulwersowany faktem :kto wyznaczył na przeciwnika polskiego Bayernu w finale LM takich ogórków z DUDELANGECOSTAM ..

Marcel Gecov
Amica Poznań

oby, niechajże raz Legioniści poczują smak grania z potęgami typu Sokół Wielka Lipa, Hutnik Warszawa, czy Heko Czermno, tułając się po dnie polskich lig :) Ciekawe jaka będzie frekwencja 😀

I Sekretarz KC PZPN
Nie doczytałem chyba

Hutnik to właściwie filia Legii, klub legijny więc część poczuje się jak w domu :D.

albercik90

Marzyć każdy może a że pewnie zakończy się to na: Legia Warszawa Mistrz Polski sezonu 2018/19 to już inna sprawa.

ulame21

A sezon 19/20 w 4 lidze za długi, masz rację realny scenariusz !

vincent van cock

Wiedziałem, że następny news będzie w stronę klikalności hejterów, zapotrzebowanie było zbyt duże, żeby tego nie załapać, pozwólmy ludziom marzyć: Legia w czarnej dupie, gra w 5 lidze po kartofliskach, Boże jakie to piękne, Grażyna podaj piwo.

Cebulak Janusz
legijny kozojebca fan zakolca

Vincent boli? I dobrze ma boleć! Naplywowa spierdolino umyslowa. Janusz nie ma piwa.

vincent van cock

Ściskam kciuki, warto marzyć , ja marzę o rzeczach, które mogę spełnić, a nie o takich, na które nie mam wpływu, np marzenia o zgubie jakiegokolwiek klubu i nienawiść do niego jest mi obca, ale staram się zrozumieć z socjologicznego punktu widzenia to zjawisko, choć to trudne, ale nie bolesne, dlaczego coś ma mnie boleć? Nietrafiona próba obrażenia mnie świadczy o twojej pustocie, postawiłbym ci piwo, ale nie wiem jak, może spróbujesz z kulturalniejszą formą pod sklepem?

Dziadek_klozetowy_3

Gorzej. Grażyna też nie ma….

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Marcinecckie

/

vincent van cock

nie napisałem, że to nierealne marzenie, tylko śmieję się, że w ogóle o tym ktoś marzy

XardasKSP
Polonia Warszawa

A dlaczego sie smiejesz ze ktos o tym marzy? Po tym jak kibice CWKSu i GTSu zalozyli krolowi fanpage i swietowali bankructwo Polonii, dziwisz sie temu jaka radosc sprawia gdy karma ich dopada? GTS juz prawie zbankrutowal, a gdy najwieksze marzenie czyli bankructwo CWKSu jest blisko to jak tu sie nie cieszyc. Zwlaszcza gdy CWKSiacy sa tak pewni siebie jak GTSiacy w erze Cupiala.

Nick

a ty dalej to samo wczoraj, przedwczoraj – widzę że nieźle się nakręcasz. Ale i tak gówno z tego wyjdzie jak w czwartek legia wygra i odrobi straty z pierwszego meczu. Spokojnego pisania :-)

vincent van cock

Xardas gadaliśmy już i dalej nie chcesz zrozumieć, że tak samo śmieję się z hejterów z Ł3, którzy nienawidzą Polonii. Wrzucając wszystkich do jednego worka popełniasz błąd logiczny, bo zakładasz, że każdy życzy wam źle, a należałoby tu rozdzielić dwie lub więcej grup kibiców, niech hejterzy spalają się nawzajem w tej chorej nienawiści, a reszty w to nie mieszaj. Sam niestety kwalifikujesz się do tej grupy najniższej skoro po wybryku jakiegoś debila życzysz źle wszystkim innym i całemu klubowi, zakładając, że reprezentuje wszystkich. W Polonii też są podziały, bardzo dziwne jest zakładanie, że gdzie indziej wszyscy są jednomyślni, znam wielu kibicującym obu klubom i sam też chcę by ten czas w niższych ligach się skończył dla Polonii, pozdrawiam i zrozum to wreszcie, lub zostań przy hejtowaniu w grupach wzajemnej nienawiści, wybór należy do ciebie.

XardasKSP
Polonia Warszawa

Wybryku jakiegos debila? Serio, chyba nie potrafisz liczyc, widzieliscie jak liczna byla inwazja na Wilno? Widziales ilu CWKSiakow i GTSiakow sie cieszylo na fanpagu krola lub komentarzach na Weszlo jak Polonia bankrutowala?

Wiec sie teraz nie dziw ze ja sie ciesze i ze marze ze to samo spotka CWKS co spotkalo GTS. Ze przyjdzie kiedys czas ze Cracovia i Polonia beda graly o Mistrzostwo Polski zamiast CWKSu i GTSu.

A poza hejterami to CWKS zasluzyl sobie takze piekna historia w PRLu i tego jak wladze ciagle niszcza Polonie. Ba nawet HGW i POgrobowcy komunizmu kontynuuja ten proces. Bo jak nazwac danie CWKSowi 500 mln na stadion a Polonii konserwatora zabytkow ktory niedal JW za wlasne pieniadze zbudowac stadionu ktory by defacto sprawil ze nie moglby tak poprostu sobie odejsc z Polonii.

Jedynie przed wojna wladze nie ingerowaly i wtedy Polonia miala o wiele wiecej kibicow od Legii (wtedy to byla Legia).

vincent van cock

pisałeś mi już to i wiele razy innym, masz to już gotowe? Poprawiam : nie debila tylko debili, niech będzie tysiące debili, chodzi mi czy rozumiesz sam sens, że oprócz tysięcy debili są tysiące niedebili i błędem jest sądzić ich tak samo. Jakbyś nie zauważył ja ciebie nie winię za błędy całej Polonii lub części jej kibiców, dlaczego mi wytykasz coś co sam wielokrotnie tu potępiałem?

XardasKSP
Polonia Warszawa

Bo wszystko co CWKS osiagnal bazuje sie na tym ze mogli przetrwac okres PRLu jako glowny klub stolicy i nie tylko zachowac a wrecz nawet zyskac nowych kibicow dzieki opiece resortu komunistycznej opresji. I dlatego pisze wielokrotnie o tej historii aby nowi kibice mogli o tym przeczytac i swiadomie wybrac jakiemu klubowi chca kibicowac, nie kazdy jest kibicem sukcesu.

A co do wybrykow potomkow tej czesci kibicow CWKSu ktorych w latach 50-tych zwozono na mecze z okolic Warszawy, to przeciez caly swiat ogladal inwazje na Wilno albo podpalone dzieci w Kopenhadze. Wiec jak ktos zapyta w Europie z czego slynie CWKS to jesli ktokolwiek o was slyszal to wymieni inwazje na Wilno albo to ze jestescie zaraz obok Crvenej Zvezdy lub CSKA Moskwa w rankingu na najwiekszych (a moze najglupszych patrzac na efekty, tylko UEFA byla zbytnio wyrozumiala bo normalnie za to Wilno kazdy klub by wylapal 5 lat zakazu pucharowego) proletariuszy na trybunach.

I tak rozumiem ze CWKS ma garstke normalnych kibicow ktorzy ani nie sa proletariuszami od inwazji na Wilno ani tez nie sa kibicami sukcesu ktorzy niedawno przeszli z kibicowania GTS Wisla Krakow na kibicowanie CWKS Legia.

Chociaz nie rozumiem co ich moze ciagnac do akurat tego klubu.

vincent van cock

to też już wklejałeś lub zawsze to samo piszesz, nie ma możliwości rozmawiać z tobą, bo na każdy poruszony temat reagujesz ignorowaniem go i wklejaniem tych samych tekstów o komunistach albo imbecylach, tak jakby na Polonii jednych i drugich nigdy nie było. Nigdy nie odpowiadasz na pytania, na które nie potrafisz tylko wklejasz to samo co zawsze, to ma być dyskusja?

XardasKSP
Polonia Warszawa

A o czym mam dyskutowac? Ze ma mi niby byc szkoda tych kilku kibicow CWKSu ktorzy nie sa ani proletariuszami ani nie nienawidza Polonii ani nie sa tam jedynie dla sukcesow i ktorzy gdyby wiekszy byl sukces przy K6 byliby na Polonii?

Nie nie bedzie mi ich szkoda, bo bede sie cieszyl ze Polonia wroci na nalezne miejsce i tak jak przed wojna bedzie najwiekszym klubem Stolicy.

vincent van cock

to będę wiedział na przyszłość, że nie da sie z tobą dyskutować ani nie potrafisz zwyczajnie, swobodnie pogadać tylko wklejasz te same rzeczy świadczące o klapkach na oczach, nas nie jest garstka, to tylko w twoim mózgu jest takie fałszywe wyobrażenie.

XardasKSP
Polonia Warszawa

Swobodnie pogadac to mozna bylo za czasow JW wtedy byla przez chwile normalna rywalizacja i mieliscie sie prawo smiac z cyrku jaki robil JW a my z tego ze mimo tego cyrku CWKS nie moze wygrac derbow.

Ale jak HGW i POgrobowcy komunizmu zdecydowali sie zainterweniowac i wyslac do Polonii konserwatora zabytkow aby JW sobie poszedl (a wczesniej do CWKSu wyslali 500 mln z podatkow zamiast konserwatora zabytkow). To jest tak jakby nadal trwaly dawne czasy i wladza robi co moze aby zniszczyc wszelka konkurencje jaka moze miec CWKS w Warszawie.

I ciagle sie dziwisz ze czekamy kiedy CWKS dopadnie karma za to ciagle niszczenie Polonii najpierw przez przychylne im wladze komunistyczne a teraz przes przychylne im wladze postkomunistyczne?

vincent van cock

powtarzasz ciągle to samo, spalisz się w tej nienawiści i tyle, z jednej strony śmieszne z drugiej tragiczne

XardasKSP
Polonia Warszawa

Pisze o faktach jak wspierany jest CWKS przez POstkomunistyczne wladze a jak Polonia niszczona. Gdyby nie konserwator zabytkow to JW dalej by sponsorowal Polonie……

Wiec nie rozumiem czemu sie dziwisz obwinianiem CWKSu skoro Polonia jest niszczona ciagle tym razem przez miasto poto aby CWKS nie mial konkurencji.

vincent van cock

to nie są fakty, tylko twoje domniemania, równie dobrze można napisać, że JW ze swoimi kumplami komuchami kupił mistrzostwo i że to fakt, gdybym był w twoim stanie psychicznym pisałbym to całymi dniami, taki sam sens ma twoja pisanina czyli żaden, trzeba być patologicznym hipokrytą by pisać coś o komunie w Legii, a nie widzisz tej zarazy w Polonii i za błędy własnych władz obwiniać Legię. Nie odpisuj bo wiem co napiszesz, powtórzysz to samo co już napisałeś i tak w kółko, nieźle cię zakręciło.

XardasKSP
Polonia Warszawa

Domniemania? Serio nie wiesz o tym ze miasto dalo 500 mln na stadion CWKSu? Albo nie wiesz ze wyslali konserwatora zabytkow na Polonie aby nie dac JW zbudowac stadionu za wlasne pieniadze?

vincent van cock

to jest stadion miejski a Cwks nie istnieje, JW wcale nie chciał budować wyłącznie za własne pieniądze, za cwany jest na to by zrobić coś tak nieopłacalnego, jak myślisz ,że ktoś z Legii nasłał konserwatora to masz coś z głową, znikam stąd, zmarnowałem czas znowu , to tak jak gadać z Rosjaninem o 2 wojnie, zero sensu bo ma wyprany mózg jak ty, żegnam

XardasKSP
Polonia Warszawa

Jakto CWKS nie istnieje to o czym spiewaja ci wszyscy kibice przy L3, i co to za napisy maja pilkarze na skarpetach? Powinniscie byc dumni ze macie wiecej honoru od GTSu i chociaz sie swojego CWKSu nie wstydzicie.

JW chcial oczywiscie zarobic na tym ale jednoczesnie zbudowalby stadion i na zawsze zwiazal sie z Polonia bo jego inwestycja by tego wymagala. I przyszlosc Polonii by byla zapewniona.

Moze nie ktos z CWKSu wyslal konserwatora zabytkow, ale zrobili to POstkomunisci w radzie miasta, a poco to zrobili? Od tak dla jaj, czy moze dlatego ze im sie nie podobalo ze CWKS ma rywala w Stolicy? Serio myslisz ze miasto od tak sobie zrezygnowalo z dodatkowych wplywow z inwestycji przy K6 ktore by mogli wlozyc do budzetu miasta, tak bez powodu byle zrobic na zlosc?

vincent van cock

jaki wpływów? zrezygnowało ze strat, dobra starczy tego, nigdy nie wychylisz się swoich wizji, żegnam, następna odp. od razu kasuję, nie czytam, to samo co rok temu, lecz się

XardasKSP
Polonia Warszawa

Prawda boli lepiej skasowac, oczywiscie ze gdyby JW poza stadionem zbudowal centrum handlowe oraz swoje inne pomysly na terenach przy K6 to miasto by mialo 1. Pelno zatrudnionych pracownikow przy budowie oraz pozniej przy obsludze tego wszystkiego = podatki + VAT 2. Podatki od zyskow na tym wszystkim.

Uwazasz ze rozwoj biznesu w Polsce to sa straty dla miast i panstwa tak? I najwiecej zyskuje sie jak gdzies wysla konserwatora zabytkow aby tereny lezaly odlogiem. Zapisz sie moze do jakichs ekologow bedziesz blokowal budowe drog w Polsce czy cos takiego tam maja twoja logike. I tez nie czytaja prawdy bo ich boli 😀

Tomaszek

Czytam i czytam i czytam…I stwierdzam że jednak zjebany jesteś! PRL się skończył! Gdzie w takim razie Polonia ma kibiców po 89 ja się zjebie pytam? Bo przez tyle lat kozaku to stolica powinna być wasza,a tak siedzisz gdzieś na Muranowie dzieciaku i płaczesz w poduchę,że nawet 300m na stadion musisz się kitrać z barwami…Ot cała historyja…Wiesz jak kojarzą Legię w Europie?Największy polski klub.O Polonię nawet nie pytam bo wstyd…

XardasKSP
Polonia Warszawa

PRL sie skonczyl ale pozostawil swoje efekty, chyba naturalne ze jak zmuszono na tyle lat Polonie do tulania sie po nizszych ligach to praktycznie wszyscy przedwojenni kibicie do 1989 wymarli. I bardzo malo nowych kibicow sie pojawilo jako ze Polonia nie przetrwala tego okresu w Ekstraklasie i nikt jej nie zwozil nowych kibicow jak do CWKSu w 1950.

I wiesz jak kojarza CWKS w Europie? Wiekszosc jesli o was slyszala to slyszeli o inwazji na Wilno i wiedza ze jestescie w czolowce rankingu proletariuszy Europy obok Crvenej Zvezdy czy CSKA Moskwa.

A w takiej Moldawi odrazu nawet komentator Moldawski tlumaczyl przy okazji waszego meczu z Sheriffem ze CWKS to jest taki odpowiednik CSKA 😀

Tomaszek

Fajnie.Brawo! To tak z innej beczki-na mecze zaczynałem chodzić w połowie lat 90.Pamiętam nie jedne derby w Warszawie.Gdzie byłeś Ty i twoi koledzy żeby mnie przekonać do Polonii? Na Łazienkowską też nikt mnie nie zabrał-pojechałem sam.A wiesz czemu? Bo wszyscy mówili tylko o Legii,chodzili na Legię i kibicowali Legii.Nasi kibice z tych zwożonych w 1950r też już długo nie pożyją wiesz?a nowi są…kupy się nie trzyma to co piszesz.

XardasKSP
Polonia Warszawa

Ja sie urodzilem 1988 wiec w latach 90-tych to jeszcze na meczach nie bylem, a ci nowi to sa wlasnie potomkowie tych zwozonych w latach 50-tych oraz wlasnie tacy ktorzy trafili na CWKS bo kazdy mowil o CWKSie.

A DLACZEGO kazdy mowil CWKSie ? A wlasnie dlatego bo komunisci zeslali Polonie w niebyt w nizszych ligach przez caly okres PRLu podczas gdy utrzymywali CWKS w Ekstraklasie i robili co mogli by nasciagac jak najlepszych zawodnikow. A ze efekty byly kiepskie to dlatego bo z niewolnika nie ma pracownika i zawodnicy ci nie dawali 100 % dla CWKSu skoro ich na sile do niego zabrano.

Ale CWKS przetrwal w Ekstraklasie caly okres PRLu wiec i ludzie mowili o CWKSie bo o czym mieli mowic skoro komunisci na sile im ten CWKS wszedzie prezentowali i utrzymywali w Ekstraklasie. Po upadku PRLu mogliscie skorzystac z tej ciezkiej pracy komunistow bo wyrobili wam pozycje oraz duza ilosc kibicow.

Tomaszek

Niewiele starszy jestem od Ciebie ale trochę o tym wiem.Nie bronię Legii żeby nie było-kazdy jakąś historię ma i tego się nie wyprze. Lech kolejowy,Wy kolejowi,Legia wojskowa,to samo Śląsk,są policyjni i górniczy ale co z tego? Jeżeli urodziłeś się w Warszawie,rodzice są z Warszawy i dziadkowie to zapraszam na priv.Widocznie nikt Cię historii porządnie nie przekazał(Warszawy)

XardasKSP
Polonia Warszawa

Sam przeczytalem historie klubow, gdy bylem maly do 8mego roku zycia mieszkalem w Warszawie potem prawie 21 lat w Norwegii i teraz znow mieszkam w Warszawie. Wiec mialem mozliwosc wybrania sobie klubu wedlug wlasnego uznania nikt mi nie mowil ze to ma byc CWKS czy tez Polonia. Poprostu zaznajomilem sie z historia obu klubow i uznalem ze to Polonia jest tym klubem ktory mnie sie bardziej podoba, gdybym byl z Krakowa tak samo wybralbym Cracovie zamiast GTSu (zreszta Cracovii zawsze kibicuje, dla mnie caly czas sa zgoda Polonii).

A co do tego co zrobil PRL dla niektorych klubow i ze ma to efekty w wolnej Polsce to widac jak na dloni. Spojrz chociaz na przyklad Gornika Zabrze. Tam tez komunisci odwalili niesamowita robote, dali sukcesy sportowe w PRLu do jakich CWKS ani wtedy ani teraz nigdy nie dojdzie (final Europeiskiego pucharu). I chociaz w wolnej Polsce ich dzialacze nie byli rownie sprytni jak dzialacze CWKSu to zobacz co wypracowal okres PRLu dla Gornika….. Niektorzy kibice CWKSu pisza o poziomie sportowym Gornika „dno” ale mimo to ma wiecej kibicow niz wasz potezny CWKS na meczach. To teraz sobie pomysl ilu by ich bylo gdyby mieli w wolnej Polsce takie sukcesy jak wy i do tego rownie duzy stadion, komunisci im wypracowali taka baze kibicow ze gdyby mieli odpowiednio bogatego prezesa lub dzialaczy i budzet taki jak CWKSu to by zmiazdzyli CWKS.

Tylko wiesz jaka jest roznica miedzy nimi a CWKSem i dlaczego nikt tak sie Gornikiem nie przejmuje? Bo ich komuszkowie nie nalezeli do organow komunistycznej represji (jak milicja i wojsko) oraz oni nie niszczyli innego klubu ktory byl od nich wiekszy przed wojna i poprostu zbudowali sobie nowy klub nie niszczac konkurencji. I dlatego dzis nie ma poszkodowanych ktorzy „hejtuja” Gornika. A ich rywal Ruch nie ma na co narzekac bo tez o nich dbano za PRLu, oni rzeczywiscie moga powiedziec ze mieli slabszych dzialaczy niz Gornik.

ed

Ale kto kojarzy ????? Nazwiska prosze ….Legia w IEWROPIE jest znana z : Bliższe spotkania trzeciego stopnia , czyli spotkanie gołej doopy z niemieckim batem : 0-6 ,4-8 , znana jest tudziez z frapujacych potyczek z potegami z Kazachstanu , Mołdawii , Słowacji a ostatnio z fenomenalnego spotkania z niejakim DUDELANGE . Dziekuje za uwage

Tomaszek

Pojedź-popytaj.Ile można siedzieć w wiosce pod Radomiem(bez urazy dla Radomia). Od 5 lat mieszkam w Szkocji a przemieszczam się po całym UK.Zapytaj Szkota czy Angola co wie o naszym kraju.Pierogi,kurwa,papież itp. A zapytaj o sport to pierwsze co to Lewandowski a potem Legia.To samo spotkało mnie w Hiszpanii. Za naszą południową granicą(Czechy itp) WSZYSTKIE te kraje znają Legię jako czołówkę Ultras na świecie(niektórzy się nawet wzorują). Wyjdź na dwór! Co za spierdolone internetowe pokolenie!

XardasKSP
Polonia Warszawa

Tak cala Europa marzy ze bedzie miala proletariat na najwierniejszej trybunie ktory bedzie regularnie zdobywal wieksze kary dla klubu niz wplywy z ich biletow. Marza o tym ze ich proletariusze dokonaja inwazji na jakis malutki Litewski klub tak ze bedzie grozilo 5 lat dyskwalifikacji z pucharow. Pragna byc wymieniani jednym tchem obok CSKA Moskwa i aby kazdy wiedzial ze takiego proletariatu nie ma nikt 😀

Moze jeszcze powiesz ze wszyscy marza aby miec takiego Misia na prezesa jak maja w GTSie ktory potrafi celniej rzucac nozem niz cyrkowcy…… A tak serio w to takiej Norwegii przykladowo 15 lat temu to slyszeli tylko o Wisle bo odpadla z Vålerenga oraz niektorzy takze o Dyskobolii bo dla nich to bylo cos niesamowitego ze ktos z Polski wyeliminowal Manchester City. Jako ze tacy norskowie wiecej ogladaja Angielska Premier League niz swoje wlasne rozgrywki klubowe nieliczac fanow Rosenborga.

Tomaszek

I tu pies pogrzebany.Przestań żyć przeszłością! Na okrągło PRL,15 lat temu w Norwegii…Dla twojej informacji-od blisko 30 lat jeteśmy wolnym krajem(zależy jak kto na to patrzy) Zajmij się tym co tu i teraz! NIestety Twój klub nie potrafił przełożyć sukcesu (MP bodaj 2000) na przyciągnięcie nowych fanów(kurwa ale jak to?) jak i sponsorów.Nie macie siły przebicia w Warszawie bo od 1950 zwożą kibiców tylko na Ł3 a do was ni chuja nie chcą…My się pod Torwarem potrafimy lepiej zorganizować w mróz(Leg-AJAX) niż wy w ogóle.Smutne jest tylko to że swoją flustrację przelewasz na inny klub…

XardasKSP
Polonia Warszawa

W wolnej Polsce przeciez wasi czerwoni przyjaciele nazwali sie POstkomunistami i nadal pomagaja CWKS i niszcza Polonie. Bo jak nazwiesz to ze CWKS dostal z pieniedzy podatnikow 500 mln na stadion, a Polonia gdy JW za wlasne pieniadze chcial zbudowac stadion to otrzymala konserwatora zabytkow aby nigdy ten stadion nie powstal i JW sobie odszedl?

To niby co to bylo jesli nie pomoc od POstkomunistycznej wladzy dla CWKSu oraz niszczenie Polonii?

Tomaszek

Czas kończyć tą żałosną pogawędkę.Nie wiem w jakim świecie żyjesz gościu ale zacznij brać połowę bo się wykończysz. Życzę żeby wybudowali wam ten stadion może zejdzie Ci ból dupy.Tylko po co Wam stadion jak Wy nawet Trybuny Kamiennej nie możecie zapełnić? A przecież zwożą kibiców tylko na Ł3…

XardasKSP
Polonia Warszawa

A niby czemu podatnicy z calej Warszawy musieli sie na wasz stadion zrzucic skoro niby zyjemy w wolnej Polsce? Powinni placic prezesi CWKSu oraz jego kibice a nie podatnicy z calej Warszawy.

A co do Polonii to chcemy tylko zeby miasto zabralo konserwatora zabytkow. Nie potrzebujemy ani zlotowki na nowy stadion niech tylko pozwola aby deweloper mogl wykorzystac tereny przy K6. A zbuduje nam i stadion i do tego Polonia wroci do Ekstraklasy.

Buncol

Tak się składa że po komunie to w Legii bieda piszczala straszna. Gdyby nie Romanowski to nic by nie było. Potem było Daewoo iti a teraz prywatni inwestorzy. Przypominam ci ze polonia też miała potem Romanowskiegi i jeszcze bogatszego jw. Nie wina Legii i jej kibiców że w Polonii nie da się zbudować silnego klubu. Są kluby które swoją świadomość budują sprawnie mimo krótkiej historii. Polonia nie wykorzystała szans i pieniędzy jakie miała. A teraz wielka sraczqa cze to wina Legii i komuny

XardasKSP
Polonia Warszawa

Tak sie sklada ze CWKS po okresie komuny zostal z efektem ciezkiej pracy komunistow przez caly PRL. Czyli gora kibicow i duzym potencjalem marketingowym. A to ze potem lepiej zarzadzaliscie klubem niz np. Gornik Zabrze to fakt. Ale startowaliscie z pozycji rynkowej ktora wam wypracowali komunisci.

Efekty tego co zrobil PRL widac jak na dloni w wolnej Polsce. Spojrz chociaz na przyklad Gornika Zabrze. Tam tez komunisci odwalili niesamowita robote, dali sukcesy sportowe w PRLu do jakich CWKS ani wtedy ani teraz nigdy nie dojdzie (final Europeiskiego pucharu). I chociaz w wolnej Polsce ich dzialacze nie byli rownie sprytni jak dzialacze CWKSu to zobacz co wypracowal okres PRLu dla Gornika….. Niektorzy kibice CWKSu pisza o poziomie sportowym Gornika „dno” ale mimo to ma wiecej kibicow niz wasz potezny CWKS na meczach. To teraz sobie pomysl ilu by ich bylo gdyby mieli w wolnej Polsce takie sukcesy jak wy i do tego rownie duzy stadion, komunisci im wypracowali taka baze kibicow ze gdyby mieli odpowiednio bogatego prezesa lub dzialaczy i budzet taki jak CWKSu to by zmiazdzyli CWKS.

Tylko wiesz jaka jest roznica miedzy nimi a CWKSem i dlaczego nikt tak sie Gornikiem nie przejmuje? Bo ich komuszkowie nie nalezeli do organow komunistycznej represji (jak milicja i wojsko) oraz oni nie niszczyli innego klubu ktory byl od nich wiekszy przed wojna i poprostu zbudowali sobie nowy klub nie niszczac konkurencji. I dlatego dzis nie ma poszkodowanych ktorzy „hejtuja” Gornika. A ich rywal Ruch nie ma na co narzekac bo tez o nich dbano za PRLu, oni rzeczywiscie moga powiedziec ze mieli slabszych dzialaczy niz Gornik.

Buncol

Po pierwsze to nie wiem jak liczysz te sukcesy ale w pucharach Legia osiągnęła większe i dalej zaszła. Chyba że myślisz o ilości mistrzostw. Tu potrzeba raptem 3-4 sezonów i Legia będzie samodzielnym liderem. Po drugie nie zwalaj na komune braku bazy kibiców. Od upadku komuny mieliście prawie 30 lat aby zbudować bazę kibiców. Za kolejne 30 lat też będziesz pisał coś o komunie? Inne kluby potrafiły zbudować markę w krótkim czasie. Wam oczywiście wiatr w oczy. Swego czasu karty kibica Legii wykupiło 150 tys kibiców. Warszawa ma prawie dwa miliony mieszkańców. Mieliście zatem ponad 25 lat i półtora miliona potencjalnych kibiców do pozyskania. Zalanie cokolwiek na komune przy takich możliwościach jest ŻAŁOSNE.

XardasKSP
Polonia Warszawa

Gornik zagral w finale europeiskiego pucharu, zapytaj kogokolwiek kto zyl w tamtych czasach co pamietaja z pilki noznej. To ci powiedza ze Polski klub w finale, a jak zapytasz gdzie gral CWKS to malo kto bedzie pamietal.

A co do bazy kibicow to ty nadal nie rozumiesz. Wy dostaliscie gotowca zbudowanego przez komunistow mieliscie na wejsciu od groma kibicow cos takiego buduje sie z 40 lat i tak to zrobili komunisci. A Polonia w tym samym momencie miala jedynie garstke najwierniejszych. Wiec to bylo jak bieg na 100 metrow gdzie jeden startuje 50 metrow przed drugim.

A w wolnej Polsce POstkomunisci nadal wam pomagaja. Bo jak nazwac to ze wam dali z pieniedzy podatnikow stadion za 500 mln a Polonii dali konserwatora zabytkow aby zmusic JW do odejscia gdy chcial budowac stadion z wlasnej kieszeni. Jak niby to nazwac co robila HGW jak nie kontynuacja czerwonej tradycji wspomagania CWKS i niszczenia rywali?

Buncol

Czyli sam potwierdzasz wasza nieudolność bo jak twierdzisz komuniści mieli 40 lat na zbudowanie bazy a polonisci prawie 30 lat i nie zbudowali nic mimo mistrzostwa i dwóch bogatych właścicieli. Co do stadionu powstał dla ludzi którzy chodzili na Legie. I Legia płaci jako jedyna w Polsce rynkowy czynsz. Dla kogo miał powstać stadion Polonii i skąd Polonia miałaby pieniądze na 2-3 miliony czynszu? A co do tego finału górnika to zobacz jakich rywali mieli do pokonania i ilu ich było. Legia w półfinale PZP miała trudniejszych no i dwa razy LM. Wtedy górnik miał do pokonania 4 rywali a teraz to nawet nie wystarczy do tego by się zakwalifikować. Komuniści zbudowali Legii stadion, Lechowi Śląskowi i 10 pozostałym klubom ligi. Normalnie komunistyczna zaraza.

XardasKSP
Polonia Warszawa

Ale Polonia nie chciala aby miasto budowalo jej stadion z pieniedzy podatnikow. Polonia jedynie chciala i nadal chce aby miasto przestalo przeszkadzac i zabralo w koncu tego konserwatora zabytkow. Niech mu kupia miejsce w lozy przy L3 bo tam jego miejsce i niech wreszcie przestanie blokowac Polonie.

Jedyne czego Polonia potrzebuje to aby deweloper mogl spokojnie zbudowac stadion za swoje i sponsorowac Polonie. Gdyby nie konserwator zabytkow to JW by placil do dzis bo by nie mogl porzucic swojego stadionu oraz inwestycji od tak sobie.

Wlasnie zobacz zbudowano stadiony pozostalym kluba ligi, ba nawet dla Widzewa i LKSu znalazly sie pieniadze. Nie ma tylko dla Polonii, za to jest konserwator zabytkow. No to teraz dodaj 2 do 2ch i ci wyjdzie ze wlasnie dlatego dla Polonii POstkomunisci wyslali konserwatora zabytkow aby CWKS nie mial konkurencji w Stolicy. Rozumiesz wlasnie dlatego by zadbac o swoj CWKS tak niszcza Polonie.

Dziadek_klozetowy_3

Problem polega na tym, że oni nigdy nie zbankrutują. Zawsze się jakiś frustrat dorobkiewicz z Pułtuska albo Mławy zastawi, żeby reanimować trupa z łazienkowskiej. A swoją drogą bez Polonii w lidze to jakoś (Chu)bezpłciowo. Zawsze moi ku,ple w Warszawy jakoś kibicowali Polonii. I jakoś nie pamiętam, żeby szukali w googlach drogi do chaty….

XardasKSP
Polonia Warszawa

Zawsze moga zbankrutowac skoro GTS Wisla Krakow mogla to i CWKS Legia moze zbankrutowac. Wystarczy jeszcze kolejny sezon bez zyskow z pucharow i Mioduski zrobi taki dlug ze jak potem odda klub kibica za przyslowiowa zlotowke to sie potem skonczy bankructwem bo dlugow nie da sie opanowac. Dokladnie tak dzieje sie z GTSem.

19Legia16
Legia Warszawa

XsardasKSP smutny człowieku. Legia była, jest i będzie największym polskim klubem czy się to Tobie podoba czy nie. Możesz napierdalać w klawiatórę te dyrdymały do końca życia i tak nie zmienisz biegu zdarzeń.
Twierdzisz, że przed wojną Polonia miała więcej kibiców i sukcesów, więc to byli kibice sukcesu na których tak plujesz.
W najnowszej historii nie pomógł Wam nawet sukces w postaci MP ponieważ kibice w Warszawie mają w głębokim poważaniu Polonię. W Warszawie jest tylko Legia.
Nawet jak dojdzie do bankructwa to duże kluby szybko się odradzają dzięki wielkiej rzeszy kibiców np: Lech, Widzew, ŁKS itp. To samo byłoby z Legią. A Wy ile już lat tułacie się po kartofliskach? Gdzie są Ci wierni kibice którzy wspierają klub w ciężkich czasach?
Kibicuj sobie Polonii, nic do tego nie mam, ale przyjmij do wiadomości, że to mały klubik, maks 1liga. Nie jesteś kibicem sukcesu więc to nie problem a może staniesz się szczęśliwszy. Tego Ci życzę.
Legia Mistrz :)

XardasKSP
Polonia Warszawa

Tak jasne byla szczegolnie przed wojna najwiekszym klubem tylko ze zbankrutowala w 1938mym i nikt w pilke na Legii nie gral. A Polonia nadal byla najsilniejszym klubem Stolicy az do wybuchu wojny. Dopiero jak komunisci stworzyli CWKS to pilka wrocila na L3. I to co sie stalo z Polonia oraz baza kibicow CWKSu to efekt ciezkiej pracy komunistow i mi nie wmawiaj ze to nie mialo znaczenia bo to oni wam wypracowali mozliwosci w wolnej Polsce.

Gdyby nie PRL to do dzis Polonia by byla najpotezniejszym klubem Stolicy wszystko co osiagneliscie dlugofalowo to dzieki pracy komunistow na rzecz CWKSu.

Spojrz sobie chociaz na przyklad takiego Gornika Zabrze. Tam tez komunisci odwalili niesamowita robote, dali sukcesy sportowe w PRLu do jakich CWKS ani wtedy ani teraz nigdy nie dojdzie (final Europeiskiego pucharu). I chociaz w wolnej Polsce ich dzialacze nie byli rownie sprytni jak dzialacze CWKSu to zobacz co wypracowal okres PRLu dla Gornika….. Niektorzy kibice CWKSu pisza o poziomie sportowym Gornika „dno” ale mimo to ma wiecej kibicow niz wasz potezny CWKS na meczach. To teraz sobie pomysl ilu by ich bylo gdyby mieli w wolnej Polsce takie sukcesy jak wy i do tego rownie duzy stadion, komunisci im wypracowali taka baze kibicow ze gdyby mieli odpowiednio bogatego prezesa lub dzialaczy i budzet taki jak CWKSu to by zmiazdzyli CWKS.

Tylko wiesz jaka jest roznica miedzy nimi a CWKSem i dlaczego nikt tak sie Gornikiem nie przejmuje? Bo ich komuszkowie nie nalezeli do organow komunistycznej represji (jak milicja i wojsko) oraz oni nie niszczyli innego klubu ktory byl od nich wiekszy przed wojna i poprostu zbudowali sobie nowy klub nie niszczac konkurencji. I dlatego dzis nie ma poszkodowanych ktorzy „hejtuja” Gornika. A ich rywal Ruch nie ma na co narzekac bo tez o nich dbano za PRLu, oni rzeczywiscie moga powiedziec ze mieli slabszych dzialaczy niz Gornik.

PS. W tym sezonie calkiem mozliwe ze nie bedzie juz CWKS Mistrz 😀

P.PS. Widzew i LKS, odrodzaja sie dzieki braku POstkomunistow we wladzach miasta. Tam miasta wrecz buduja im stadiony. W Warszawie POstkomuszki nienawidza Polonii, i dlatego wysylaja konserwatora zabytkow aby za wlasne pieniadze niezbudowac stadionu a dla CWKSu sypia 500 mln z pieniedzy podatnikow. Rozumiesz teraz czemu Polonia nie moze sie odbudowac? Bo wasi czerwoni przyjaciele jej nie pozwalaja.

Buncol

Ok czyli komuniści górnika byli dobrzy. A milicja i ub też byli mili? Mało ludzi skatowali? Mało opozycja od nich ucierpiała? Jakoś nikt milicyjnej historii Wiśle nie wypomina. Za to wojskowa Legii już tak. Co ciekawe armia ludowa w Legii była zła ale już ta sama armia ludowa WKS czy Zawiszy już była dobra?

XardasKSP
Polonia Warszawa

Jakto nikt nie wypomina historii GTSu? Caly czas o niej tutaj pisze aby nikt nie zapomnial literki G ktora pozwolila im przetrwac w Ekstraklasie i zachowac baze kibicow. Nalezy wiecznie pamietac o tym ze mieli taki sam wybor jak Polonia, mogli wybrac kolej i dziadowanie z honorem. Albo zapomniec o honorze i wybrac ekstraklase z milicja. I tak wybrali wlasnie ekstraklase z milicja.

I nie pisz ze nie bylo wyboru bo nawet historyk GTSu pisze ze mieli wybor. A o Polonii pisza historycy ze swiadomie zrezygnowala z milicji jak tylko sie dalo. Wiec na nic bajki o tym ze nie mozna bylo nic zrobic.

A co do Gornika to ja nie mowie ze komunisci byli dobrzy, ja tylko mowie ze oni nie niszczyli zadnego lokalnego rywala aby Gornik nie mial konkurencji. I dlatego nikt ich nie „hejtuje”.

19Legia16
Legia Warszawa

Komu na Konwiktorskiej mają budować ten stadion? Czy na tym kurniku co mecz jest komplet? Zbudują i będzie płacz że nie stać was na utrzymanie go. Wierna rzesza Warszawiaków wspiera biedny klub w walce z miastem? Została garstka frustratów takich jak Ty. Lepiej postawić tam pomnik na cześć klubu Polonia zniszczonego przez komunizm. Spotkacie się raz do roku pełni dumy. Będzie taniej i praktyczniej.

XardasKSP
Polonia Warszawa

Poraz kolejny powtarzam ze niechcemy zeby miasto wydawalo pieniadze podatnikow na budowe stadionu. Chcemy aby miasto zabralo swojego konserwatora zabytkow z Polonii, niech mu kupia bilet do lozy na L3 gdzie jego miejsce.

I tyle wystarczy aby developer mogl zbudowac stadion Polonii i zostac nowym sponsorem. Nie potrzeba budowac stadionu za pieniadze miasta tylko zabrac konserwatora zabytkow to wszystko.

19Legia16
Legia Warszawa

Konserwator zabytków z miastem gnoją biedną Polonię a jej wierni kibice siedzą w domach czekając na rozwój wypadków. Gratuluję zadziorności. Pewnie tak samo walczyliście z komuną.

XardasKSP
Polonia Warszawa

A co niby mozna zrobic z konserwatorem zabytkow skoro nawet JW nic nie mogl z nim zrobic? Nawet jakby go zlapali i na taczkach wywiezli na L3 to by wrocil spowrotem lub miasto wysylaloby nowego + dalo pare milionow kary (nie ma taryfy ulgowej Polonia tak jak wy macie za akcje kibicow).

19Legia16
Legia Warszawa

Wystarczy żeby na każdym meczu był komplet. Wystarczy odpowiednia ilość podpisów. Wystarczy zwykły strajk pod Urzędem Miasta. Ale do tego jest potrzebny potencjał kibicowski. Polonia go nie ma, Legia tak, więc nie martw się o nasze bankructwo :)

XardasKSP
Polonia Warszawa

Wszystko moze sie zdarzyc, chociaz fakt pewnie niezbankrutujecie bo nawet jakby Mioduski was zostawil z dlugami za przyslowiowa zlotowke to pewnie wyzebracie pieniadze podatnikow od miasta i na tym by sie skonczylo.

A na Polonii po bankructwie byly komplety, tylko potem tradycyjnie pojawil sie jakis nieudacznik w tym przypadku Engel ktory sobie ubzdural ze zrobi to czego niedal rady JW. No i oczywiscie nic nie zrobil poza rozbiciem dobrego trendu powiekszania sie ilosci kibicow na meczach…

Ale tak serio sie wszystko zepsulo kiedy konserwator zabytkow sprawil ze JW odszedl bo nie mogl budowac. Ale moze jeszcze kiedys sie wyniesie z daleka od Polonii ten konserwator zabytkow i jakis madrzejszy od JW developer bedzie sponsorowal Polonie.

Buncol

No oczywiście jak ktoś ma wspierać Legie to na pewno jakoś wieśniak z Mławy czy Pultuska. Ani Królewskie ani Fortuna ani żaden ze sponsorów nie jest z małych pidwarszawskich miejscowości. A nawet jak by byli to fakt segregacji na lepszych z Warszawy i tych gorszych z małych miejscowości świadczy o slomie w butach jaka ci wystaje. Mentalny wieśniak

Marcinecckie

Nie no, wiadomo – w Legii jest tak naprawdę zajebiście i nigdy nie dojdzie w niej do kryzysu. Na całym świecie mniejsze lub większe kluby wpadały w tarapaty w wyniku nieprzemyślanych działań i splotu nieszczęśliwych okoloczności, ale tylko w Warszawie 2(?) lata bez potężnej kasy z Europy w połączeniu z szaloną polityką transferową nie wpłyną w żaden sposób na klub. Tak naprawdę na Łazienkowskiej euro i dolary spadają z drzew, a Stanowski te historie o kryzysie wymyślił, żeby nabić kliki hejterami. Oczywiście jak pisano tu o Wiśle, Górniku, Ruchu, Śląsku, Lechii/dowolnym innym klubie, to były brawa za punktowanie patologii. Ale jak pisze się o Legii, to HURR DURR, SPISEK HEJTERÓW.

Nie chcę się czepiać, ale...

A któremu z tych naprawdę wielkich klubów rzeczywiście udało się zbankrutować i musiał zaczynać od zera z niższych lig? Serio pytam, bo osobiście kojarzę tylko Monaco (które w zasadzie spadło sportowo) i Rangers (przy czym ja nie traktuję ligi szkockiej poważnie).

WF
MKS

Niejakiemu Realowi M. któremu pieniądze na spłacenie długów dało miasto Madryt.

Nie chcę się czepiać, ale...

WF: Ale Real spadł do niższych lig, czy miasto go uratowało?

Michal Sz: zastanawiam się tylko, czy wymienione przez Ciebie kluby znaczyły tyle dla Serie A, co Legia dla Ekstraklasy.

WF
MKS

Real formalnie zbankrutował co nie znaczy że musiał spaść z ligi. Zadaj pytanie, Czy znasz wielki klub który się reaktywował i zaczął od najniższej ligi. Ja ci odpowiem- Piast Gliwice:).

Michal Sz

Jeszcze Parma, Fiorentina, Napoli. Nie są to największe europejskie firmy, ale swoje w piłce znaczyły i znaczą.

Maciej Stolarczyk Hard Pressing
Wisła Kraków

Wimbledon, Leeds Utd, Coventry, Chelsea, Parma, Chievo Verona, Fiorentina, Boavista, Real Oviedo, Rapid Bukareszt, Stade Rennais, TSV 1860 Monachium, Kickers Offenbach, Alemania Aachen, bardzo blisko byla Borussia Dortmund czy Panathinaikos. Zatem uznane firmy bankrutuja, chociaz najbardziej znane zawsze sie jakos ratuja. Zapewne stolice sa najbardziej zainteresowane by ich monumentalne przedsiewziecia nie bankrutowaly. Ale w gorszych niz top 6 ligach, to jednak juz calkiem normalna rzecz. Legii blizej do Rangersow niz do Borussi Dortmund. A nie wiem, czy ktokolwiek wyciagnie pomocna reke do Legii.

Nie chcę się czepiać, ale...

Przefiltruj: 1) chodzi mi o kluby, które znaczą dla swoich lig tyle co Legia dla e-klasy 2) chodzi mi o kluby, które rzeczywiście zbankrutowały i musiały się odbudowywać od jakiś lig regionalnych.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Maciej Stolarczyk Hard Pressing
Wisła Kraków

ale to zalezy, jaki rodzaj bankructwa. Ladowanie od razu w B-klasie sie nie zdarza, bo takie kluby maja baze i aktywa, pozwalajace zaczac od 3-4 ligi, zaleznie od kraju i przepisow, mogaaczac nawet od drugiego poziomu rozgrywkowego. Co do pierwszego pytania, to w takiej Rumunii mistrzowie bankrutowali.

MikeMuc89

Tylko że Unirea Urziceni czy taka Artmedia Petrzalka na Słowacji to raczej odpowiedniki Niecieczy czy HEKO Czermno (tylko z większymi sukcesami). Ewentualnie tak jakby Sandecja zdobyła mistrzostwo i później poszła do 4 ligi.
No ale przykłady Parmy i Fiorentiny mają tutaj zastosowanie.

vincent van cock

Marcinecckie skąd tak dziwne wnioski, gdzie napisałem, że nie dojdzie do kryzysu, albo że to spisek hejterów tzn sam kryzys? Śmieszna jest tylko ta nienawiść, zarówno po stronie antylegii jak i Legii. Co do klikalności miałem rację, prawie rekord padł dzięki tobie i innym marzycielom.

Marcinecckie

Odebrałem twój wpis jako bagatelizowanie tego, że Legia jest w kryzysie. Zresztą sam widzisz, ja tylko napisałem, że zdarzały się przypadki, gdzie rożne kluby borykały się z problemami, a ty już sugerujesz, że jestem ,,marzycielem”, tzn. marzę o upadku Legii. Jak ktoś pisze, że w klubie X dzieje się to, to i to, to jest ok, ale jak pisze się o sytuacji w Legii, to od razu musi być to hejter/człowiek, który życzy Legii najgorzej i marzy o jej upadku.

vincent van cock

ja z kolei odebrałem twój jako marzycielstwo, więc małe nieporozumienie, nie sugeruję, że nie ma możliwości upadku, to byłby absurd, bagatelizuję radość tą możliwością. Jak byś widział moje wpisy z kilku dni to byś zauważył, że wiem o klubach, które są w gorszych kłopotach i życzę im jak najlepiej, pozdrawiam, dzięki za normalną odpowiedź, nie spodziewałem się tutaj.

Marcinecckie

Jeszcze małe sprostowanie – pisząc o tych innych klubach nie miałem na myśli wyłącznie bankructwa, ale po prostu przestój. Żeby daleko nie szukać – Wisła Kraków po APOELu. Wizja gry Legii w okręgówce to na tę chwilę mocny absurd, bo pewnie zawsze się zgłosi jak nie gmina, to jakaś państwowa spółka. Jak Wisła zarządzana przez Miśków jesr w stanie utrzymać się na powierzchni, to nie wierzę, że Legia z dnia na dzień pójdzie na dno. Pozdrawiam, ŁNP 😉

vincent van cock

z mojej strony też sprostowanie, absurdem dla mnie jest właśnie twierdzenie, że nie ma możliwości upadku, a nie sam upadek, wszystko jest możliwe. Co do Wisły sam jestem ciekaw, wszyscy wróżą upadek, a może, w naszych realiach, Misiek i spółka dadzą radę nie gorzej niż Mioduski i jego banda fachowców od biznesu.

Camilos
Wisła Kraków, Pogoń Siedlce

Przecież cała Polska na to czeka. Trzymamy kciuki!

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

KoStUcHy

Autor odleciał:D… po pierwsze Legie nigdzie nie awansuje, bo ma trupę cyrkowców a nie piłkarzy. Po drugie za 10 mln euro to można sprzedawać piłkarzy z Poznania, pokroju Jóźwiaka czy Gumnego a nie niepełnosprawnych legnionistów typy Hołownia, Szymański czy Kucharczyk. Tak, tak szykuje się wielkie pierdolnięcie… a przyszłym roku będzie jeszcze gorzej bo podobnie jak inne drużyny ekstraklasowe Legie nie będzie mieć rankingu i podobnie jak one będzie się mierzyć z DRUŻYNAMI a nie półamatorskimi tworami jak teraz.
Kiedyś pisałem o tym jak Rumak dwukrotnie ugotował Lecha w pucharach i stracił ranking, który wcześniej zgromadził Lech, a obecnie ma to miejsce przy Łazienkowskiej. Kiedyś też napisałem że to co BERG osiągnał w Legią, czyli komplet pkt w fazie gr LE to majstersztyk i pomimo nie zdobycia MP powinno mu się postawić pomnik w Warszawie. To niestety zrezygnowali z jego usług.
Mam wrażenie że włodarze Legi, czy Lecha nie mają wiedzy co to ranking UEFA, czyli podstawowej wiedzy. Gdyby ją bowiem mieli, to wiedzieliby jak ważny jest początek sezonu w Europie i jak później ciężko przebijać się nawet do LE, mając w miarę niezłą drużynę jaką dzisiaj ma Jaga i Lech.

Bojlero
Legia Warszawa

Włodarze Legii czy Lecha nie mają wiedzy co to ranking UEFA, ale na szczęście są tacy eksperci jak ty, którzy się mądrzą i pouczają innych, a nie potrafią nawet sprawdzić, że w przyszłym sezonie współczynnik Legii będzie nie mniejszy niż w obecnym..