Thierry Henry – zdrajca czy trener szukający szansy?
Weszło

Thierry Henry – zdrajca czy trener szukający szansy?

Elegancki facet z brodą spokojnie reagujący przy ławce Belgów musi budzi szacunek. Thierry Henry w roli jednego z asystentów Roberto Martineza odnajduje się doskonale, ale niektórym Francuzom kojarzy się ze zdradą. – To oburzające, że jest w tym sztabie. Jak on może stanąć naprzeciw Francuzom po tym, jak ten kraj go wychował. Powinien wyłączyć się z tego spotkania i w ogóle odciąć się od mundialu na czas przygotowań do tego meczu – apelował Gilles Verdez, znany francuski felietonista.

Ale wydaje się, że drogi reprezentacji Francji i wybitnego piłkarza rozdzieliły się na dawno miniętym skrzyżowaniu. Francja pojechała jednym szlakiem, Henry zawahał się przy rozstaju tras i wreszcie pomknął w inną stronę. Od pamiętnych Mistrzostw Świata 2010 – tych z kwasami w drużynie, karami dla piłkarzy, bojkotem treningów – Henry nie miał i nie chciał mieć z kadrą nic wspólnego. To nie był foch, to była racjonalna decyzja – pewien etap w życiu już wygasł.

Od tego czasu Francuz szukał swojego miejsca na ziemi. Wyjechał do Stanów Zjednoczonych, był ekspertem telewizyjnym, ale ciągnęło go do piłkarskiej szatni. W Walii (nie Francji) zrobił przyspieszony kurs na licencję UEFA Pro, która pozwala mu na pracę na najwyższym szczeblu rozgrywek. Jednym z wykładowców w walijskiej szkole trenerskiej był właśnie Roberto Martinez, który w przerwach między zajęciami rozmawiał z Henrym o jego przyszłości. Ten początkowo widział się w pracy z młodzieżą, chciał śladem wielu trenerów przebijać się przez poszczególne szczeble szkolenia dzieciaków, by wreszcie zaistnieć jako trener w piłce seniorskiej. Ale gdy Martinez w 2016 roku zadzwonił do niego z propozycją pracy w kadrze Belgii, to ten długo się nie namyślał i dołączył do sztabu Hiszpana.

W reprezentacji nie spełnia klasycznej roli asystenta, który rozstawia słupki na treningu i czasami podpowie coś pierwszemu trenerowi. Z jednej strony podpatruje Martineza i wciąż uczy się fachu (to dla niego pierwsza okazja do zbierania szlifów na tym poziomie). Z drugiej stanowi praktyczne oparcie dla Hiszpana w wielu kwestiach. Belgijscy dziennikarze uważają, że to dzięki Henry’emu ich kadra wyrównuje lub pobija rozmaite rekordy strzeleckie na tym mundialu. I że progres Romelu Lukaku to również pokłosie pracy z byłym piłkarzem Arsenalu czy Barcelony. Henry często zostaje z napastnikami po głównych zajęciach i sprzedaje im praktyczne triki, których nauczył się w trakcie swojej bogatej kariery.

Można zatem stwierdzić, że Francuz jest kimś w rodzaju asystenta, trenera napastników i łącznika między sztabem a zespołem. Piłkarze doceniają bardzo dobry kontakt, jaki Henry ma z zawodnikami. W belgijskich mediach w jego kontekście często pada słowo „nauczyciel” – czyli nie trener, a ktoś z relacją typu uczeń-mistrz.

A gdzie w tym wszystkim reprezentacja Francji? Nigdy nie było głośno o tym, by Les Blues wyciągnęli do swojej legendy rękę, więc przypuszczamy, że taka oferta się nie pojawiła. Dziwne są zatem pretensje dziennikarzy czy części francuskich kibiców. Tu nie ma mowy o „zdradzie”. Henry chciał zostać trenerem, dostał propozycję zbierania cennego doświadczenia na wielkim turnieju, więc z niej skorzystał. Nie chodziło też mu o kasę – apanaże, które wysyła mu belgijska federacja, przekazuje na cele charytatywne. On do Rosji pojechał się uczyć i przy okazji pomóc Lukaku, Batshuayiowi i reszcie.

Na miejscu Francuzów nie zastanawialibyśmy się „dlaczego Henry nas zdradził?”, a raczej zadawalibyśmy pytanie decyzyjnym z federacji „dlaczego nie zaproponowaliście mu roboty przed Belgami?”.

O reakcje Henry’ego po ewentualnym zwycięstwie nad swoimi przeciwnikami jesteśmy spokojni. Zauważyliśmy już, że gość nie świruje po wygranych Belgów na tym turnieju. Stoi z boku, uśmiechnie się, przybije piątkę z piłkarzami i tyle. Bez zbędnej pajacerki. I podejrzewamy, że tak też zachowa się, jeśli Belgii przyjdzie wyeliminować Francję.

fot. NewsPix

KOMENTARZE (5)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
LordInfamous
Armia Szatana-antyżydochrześcijaństwo

Też się nad tym zastanawiałem ale mimo wszystko jestem spokojny
Wszak trudno jest mi sobie wyobrazić, że np Mbappe ładuje w 90 minucie na 2-1 a Titi załamuje ręce, bądźmy poważni
Ktoś zaraz napisze „Chuju, to niby Queiroz też powinien płakać gdy Iran strzelał Portugalii albo Martinez gdyby Belgia wpadła na Hiszpanów i ich ograła?”
Po pierwsze to nie jestem chujem a po drugie co innego trener bez jakiejś szczególnej piłkarskiej przeszłości a co innego legenda francuskiej piłki, która pewnie sama marzy o tym aby nowe pokolenie nawiązało do sukcesów z 98′ i 2000 roku

Janko Buszewska
Jadwiżański *447* KKS

To trener zdrajca, ale za to jaki europejczyk pełną gębą.

Wróżka Weszława

Ten cały Gilles Verdez to po prostu debil i w tym jednym zdaniu powinien się zamknąć cały artykuł, nad czym tu więcej deliberować?

Użytkownik usunięty

Widziałbym go w roli selekcjonera Irlandii [cool]

LordInfamous
Armia Szatana-antyżydochrześcijaństwo

Splugawiło nasze Słowiańskie tereny żydostwem
Tak jak teraz Polacy obawiają się uchodźców tak kiedyś moi przodkowie przestrzegali przed żydochrześcijaństwem

wpDiscuz

INNE SPORTY