Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ
Blogi i felietony

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Płotek oddzielający kibiców Lecha Poznań od murawy można określić jako dość symboliczny. Podobnie sytuacja wygląda też na ŁKS-ie czy na Widzewie, w Kielcach i w Białymstoku również nie trzeba być Arturem Partyką, by znaleźć się na płycie boiska. Jest wiele obiektów – ze Stadionem Narodowym na czele – gdzie ewentualne wypadnięcie kilkudziesięciu czy nawet kilkuset kibiców na murawę to kwestia maksymalnie dwóch minut, i to bez większego wyginania się podczas przeskakiwania niskich płotów. 

To efekt architektonicznego trendu, by nowe stadiony bardziej przypominały miejsce oglądania widowiska sportowego niż klatki do przewożenia gepardów. Tym zmianom w projektach stadionów towarzyszyło mocne przekonanie, podsycane przez ekspertów z dziedzin psychologii czy socjologii, że otoczenie ma ogromny wpływ na zachowanie ludzi w nim egzystujących. I faktycznie – ani szeroko zakrojone programy edukacyjne prowadzone przez policję, ani dziesiątki dodatkowych ochroniarzy na stadionie, ani nawet twarda walka niektórych klubów z własnymi radykalnymi odłamami kibiców nie przyniosła takich efektów, jak podmienienie starych, najeżonych drutami kolczastymi twierdz na nowe, przypominające nieco hipermarkety areny piłkarskie. Nic nie przyniosło takich efektów, jak obniżenie płotów i podwyższenie jakości monitoringu, jak wyprowadzenie policji i wprowadzenie stewardów, jak zwiększenie liczby krzesełek i zmniejszenie liczby bramek do pokonania, nim usiądzie się na jednym z nich.

W tej jednej sprawie zgodni są kibice, władze piłkarskich organizacji oraz policja. Incydentów jest coraz mniej, poważne awantury na stadionach właściwie odeszły do lamusa, szamotaniny są coraz rzadsze. To, co kiedyś było uznawane wręcz za postawę godną pochwały (kreowany był kontrast grzecznego ultrasa z racą i niegrzecznego chuligana ze sztachetą), teraz jest jednym z najpoważniejszych wykroczeń – bo użycie pirotechniki to właściwie ostatni z przypadków łamania prawa na stadionie, którego nie udało się skutecznie wyplenić przesiedleniem z obskurnych stadionów lat dziewięćdziesiątych na XXI-wieczną rzeczywistość.

Jak długą drogę udało się przebyć? Najlepszym dowodem będzie… mecz Piasta Gliwice z Górnikiem Zabrze.

Ktoś powie – no jak to? Przecież właśnie w tym momencie mieliśmy powrót do lat dziewięćdziesiątych, mieliśmy cofnięcie się o kilkanaście lat, mieliśmy popis chuligaństwa stadionowego. Przerwano mecz! Spalono flagi, wyrwano płot!

Ale odwróćmy sytuację i nie retorycznie, a faktycznie cofnijmy się do lat dziewięćdziesiątych. Albo i trochę bliżej – do 2004 roku i potężnej zadymy na murawie w Chorzowie, gdzie podczas meczu Ruchu z ŁKS-em batalia kibiców obu klubów i policji trwała kilkadziesiąt minut, rannych było blisko 60 policjantów a zatrzymano ponad 150 osób. Widać już różnicę skali? Wielokrotnie w dyskusjach na temat kibiców i rozwiązań prawnych dotyczących m.in. wbiegania na płytę boiska wygłaszano tyradę, która swego czasu była jedynie kopiowana i wklejana w kolejne teksty o tematyce kibicowskiej. Brzmiało to mniej więcej tak: wiecie, dlaczego w Anglii nie ma chuligaństwa, mimo takich niskich płotów? Czemu nikt tam na murawę nie wbiega? Bo jest napisane – przekroczysz tę linię i dostaniesz dożywotni nakaz stadionowy oraz grzywnę, której nie dasz rady spłacić i przez dziesięć lat.

Abstrahując na moment od tego, czy teoria o zlikwidowanym wysokimi karami i niskimi płotami chuligaństwie w Anglii ma pokrycie w rzeczywistości – przecież właśnie z taką idylliczną sytuacją mieliśmy do czynienia w Gliwicach. Kibice gospodarzy przewrócili płot, po czym przeanalizowali sytuację – szybkość policjantów, dokładność monitoringu, szerokość murawy oraz wysokość grzywien w sądach 24-godzinnych. I pozostali w blokach. Poza jednym desperado, który ośmieszył przy okazji niespecjalnie zwrotnych policjantów, na murawie nie pojawił się nikt nowy w stosunku do 79. minuty spotkania – może poza Urynowiczem, który rozpoczął blisko 30-minutową rozgrzewkę. Zadziałało to słynne ostre prawo, zadziałały te słynne ultra-dokładne monitoringi, zadziałała nieuchronność kary. Jesteśmy w Polsce, gdzie ultras z racą dostaje na komisariacie film dokumentujący nawet, w której sekundzie meczu wiązał sznurówki i jaki wzorek miał na zapalniczce, odpalając papierosa. Chuligani o tym wiedzą. Dlatego o ile fajnie jest poszarpać płot, to już do wbiegania na murawę chętnych nie było.

Cytując dokładnie: państwo zdało egzamin. Surowość i nieuchronność kar wyrobiła w fanach Piasta niemożliwą do pokonania wątpliwość – czy na pewno warto? Czy na pewno tego właśnie chcę?

Wydaje mi się, że jednocześnie egzaminu nie zdała policja. Albo inaczej – policja nie doceniła zmian, jakie zaszły na stadionach w ostatnich kilkunastu latach. Po przewróceniu płotu policjanci byli absolutnie pewni, że za moment na murawie odbędzie się wojna, że za chwilę Loska zostanie zakładnikiem gliwickich chuliganów. Dlatego na płytę boiska wpadli nie tylko policjanci, którzy „załatali” dziurę w płocie, ale też kolejny oddział, który ustawił mur na linii pola karnego oraz trzy konie (!). Do muchy wystrzelono z kilku armat jednocześnie, a potem poprawiono jeszcze granatami. Zanim usłyszę – nie wiadomo, jak zachowaliby się kibice Piasta, gdyby konie tam nie stały – na filmach wideo widać dokładnie, że sytuacja wydaje się opanowana tak naprawdę jeszcze zanim nadbiegli pierwsi policjanci. Już samotna ochrona zrobiła takie wrażenie, że choć droga na murawę była wolna, tylko jeden z kibiców skusił się na rajd murawą.

Nie mam wątpliwości, że mecz można było dograć. Na obiektach wspomnianych na wstępie płotów praktycznie w ogóle nie ma, a jednak – odbywają się tam imprezy masowe, czasem nawet imprezy masowe podwyższonego ryzyka. Nie istniało żadne zagrożenie dla zawodników – bo też żaden z nich nie sprowokował całej sytuacji, nie istniało zagrożenie dla kibiców – bo obie grupy nawet nie zbliżyły się do starcia, mimo obalonego płotu i policji przebywającej poza stadionem. Jak mieliby się do siebie przedostać, gdyby „dziurę w płocie” zabezpieczała policja?

W tekście na Weszło przywołane zostały ubiegłoroczne derby z Francji – mecz AS Saint-Etienne z Olympique Lyon. W tym meczu kilkudziesięciu kibiców wbiegło na murawę. Kilkudziesięciu kibiców walczyło z ochroną i policją. Kilkudziesięciu kibiców za cel wzięło sobie nie fanów gości, ale jednego z piłkarzy, Nabila Fekira, który po piątym golu wykonał prowokacyjną cieszynkę przed fanami ASSE. Co więcej! Tam zachowanie fanatyków miało wpływ na obraz meczu, bo podczas 20-minutowej przerwy w grze, trener Lyonu zdjął Fekira z boiska dla dobra piłkarza i zdrowia psychicznego fanów gospodarzy. W Gliwicach nie miał miejsca nawet ułamek z tego, co działo się w Saint-Etienne. A jednak, tam, w lidze cywilizowanej, gdzie w teorii tolerancja na chuligaństwo powinna być minimalna, gdzie kontrakty telewizyjne są o wiele wyższe, gdzie piłkarze są chronieni przed kibicami 24 godziny na dobę – mecz dograno. U nas zaś – nie.

Nikt zdrowy na umyśle nie będzie obwiniał policji za ten galimatias – oni jedynie zareagowali na wydarzenia na obiekcie oraz prośbę organizatora meczu o interwencję. Ale nie da się ukryć – ich reakcja wydaje się zdecydowanie przesadzona, może nawet nieuzasadniona, a w dodatku to właśnie ich reakcja była bezpośrednim argumentem dla delegata – trzeba przerwać mecz.

Co powinniśmy z tej sytuacji wynieść na przyszłość? Środowisko piłkarskie – optymizm. Jesteśmy już na takim poziomie bezpieczeństwa stadionowego, że nawet najbardziej zaciekli fani Piasta boją się wbiec na murawę w obawie przed karami, monitoringiem czy policją. Policja – wniosek na przyszłość, że to już nie jest rok 2004 i naprawdę nie trzeba wjeżdżać czołgami na murawę, żeby zapobiec „eskalacji”. Reszta? Oby cierpliwość. Najgorsze, co moglibyśmy teraz zrobić, to stawiać cały porządek prawny na głowie, podczas gdy wnikliwa analiza zdarzeń potwierdza: kierunek zmian w polskim futbolu jest dobry.

KOMENTARZE (27)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Raskolnikov74
GKS Jastrzębie, polskie drużyny w pucharach, Vicenza

Konie to chujstwo. Spierdalałem przed nimi przy pol taxie – mimo że tylko przypadkowo przechodziłem przez strefę walk – chuj chciał mnie ugryźć

śal pelacór
Legia Gdańsk

Konie tylko w kiełbasie albo w silniku

Staszek Anioł

„Nie istniało żadne zagrożenie dla zawodników – bo też żaden z nich nie sprowokował całej sytuacji”.

Próbuję pojąć, o co chodzi w logice tego zdania, ale mnie to przerosło. Co ma piernik do wiatraka?

Czy Fornalik, próbując przemówić do rozumu tym idiotom, prowokował ich, skoro prawie oberwał jakąś mieszanką lodu i śniegu? A może prowokują piłkarze, którzy dostają racami, petardami czy innymi zapalniczkami z trybun na całym świecie?

Gino Lettieri aka Zauberer
Wir spielen ohne Torwart!

Prowokują nosząc niewłaściwą koszulkę. Ich błąd! To zdanie przerosło nie tylko Ciebie.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

matp12
Legia Warszawa

Ok… Janko z całym szacunkiem, ale to już paranoja. Policja też uczestniczy w spisku, który ma na celu zdobycie przez Legię mistrzostwa? Niestety w każdym kraju tak jest, że sędziowie podświadomie gwiżdżą trochę pod najlepsze drużyny w kraju. Nic nie można na to poradzić. Juz teraz widać jednak poprawę (var) i te ewidentne błędy są eliminowane. Oczywiście pozostają jeszcze te dyskusyjne, ale jak sama nazwa wskazuje jest tam miejsce do interpretacji. Zresztą w tym sezonie na takich dyskusyjnych sytuacjach Legią równie często traci (Kielce, Wrocław, Lech na wyjeździe ) co zyskuje ( Lech u siebie).

nicram95

A co to policja ekipa budowlana, że ma płot zabezpieczać?

DeadMoroz

„naprawdę nie trzeba wjeżdżać czołgami na murawę, żeby zapobiec „eskalacji”. ”
A skąd redaktor Olkiewicz wie czy będzie eskalacja? A jak kibole Górnika mają jeszcze jedną flagę Piasta którą spalą?

Gerwazzy

To kibole Piasta nie będą już kretynami i nie rozwalą stadionu, tylko sobie coś pokrzyczą.

Gino Lettieri aka Zauberer
Wir spielen ohne Torwart!

Doszło do aktu chuligańskiego i wandalizmu, wysokość płotu nie ma tu chyba aż takiego znaczenia. Oczywiście cieszę się, że dziś nie dochodzi to takich scen, jak powiedzmy kilkanaście lat temu, ale z pewnością problem kibolstwa nie zniknął. Pewnie skala jest mniejsza, ale też samo zjawisko zmieniło się, bo czasy się zmieniły. Nie chcę tu nikogo urazić tym porównaniem, ale właśnie takie nasunęło mi się jako dość adekwatne. Jak wyglądali i jak działali groźni gangsterzy lat 90-tych? Dresy, bejsbole, wymuszenia, napady na ciężarówki, prymitywne porachunki… Dziś? Nie do pomyślenia, bo gangster funkcjonuje nie na marginesie, ale na pograniczu biznesu-szerej strefy-polityki, nosi drogie garnitury i lubi uchodzić za porządnego obywatela. Nie kradnie magnetowidów w TIR-ów, tylko wyłudza VAT. Czasy się zmieniają, ludzie się zmieniają, specyfika problemów też się zmienia.
Oczywiście problemy na stadionach nie są już takie, jak kiedyś, ale są. Kibole są nieco inni, zdecydowanie odmienni ludzie stoją na ich czele i inne często mają cele. Nierzadko biznesowe, czy okołobiznesowe. Doszedł ostatnio wątek patriotyczny, wcześniej znacznie mniej eksponowany. Każda grupa społeczna to żywa tkanka, która reaguje na czynniki środowiskowe i nie wolno na nią patrzeć tylko i wyłącznie poprzez przykładanie doń szablonu.
Nieco się rozkręciłem, zatem przydługi wywód czas zakończyć, a za tekst dziękuję.

nicram95

„poza jednym desperado, który ośmieszył przy okazji niespecjalnie zwrotnych policjantów, ”
Zapraszam wszystkich śmiałków do ubrania sprzętu PZ i biegania w nim. Pośmiejemy się jacy to są zwrotni :)

Kierowniku
Za swoje się huśtam!

Stary, mówimy o grupie przeszkolonych i gotowych do akcji ludzi, ktorzy wlasnie po to zostali tam sprowadzeni, przeciw jednemu bedacemu pewnie pod wpływem środków odurzających wesolemu chloptasiowi. Generalne autor i tak oszczędzil policjantów.

FC Bazuka Bolencin

Sam fakt (poza)boiskowych wydarzeń w Gliwicach to jest pikuś. Największy kabaret to decyzje wydziału ligi, walkower dla Piasta jeszcze jestem w stanie zrozumieć (klub ucierpiał za bezmyślnych „kibiców”), ale -3 dla Górnika? Za co kurwa?! Bo za dużo punktów mają (uczciwie wywalczonych na boisku)?
Żeby nie było, nie jestem kibicem ani Piasta, ani Górnika, ani Legii czy Lecha, ale ostatni weekend w naszej lidze to był jeden wielki kabaret. Karny z dupy dla Legii w meczu z Lechem, a potem jeszcze ta decyzja o -3 dla Zabrza. Aż się „Piłkarski poker” przypomina.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

FC Bazuka Bolencin

A sorry, trochę mi się popierniczyło. Górnik 0 pkt., Piast -3. Myślałem że Zabrze też dostały -3 za ten mecz, a po prostu odliczyli im walkower. Jak tak to już nie drążę. Ala karny w Warszawie i tak był z dupy. Tu zdania nie zmienię.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

matp12
Legia Warszawa

Teraz pytanie: Czy to też jest spisek Legii, czy też może Marciniak jak każdy inny sędzia popełnia błędy?

Kolomir

Generalnie zgadzam się, że z dużym prawdopodobieństwem mecz można było dograć na spokojnie, ustawić kordon policjantów przed dziurą i prawie na pewno nic by się nikomu nie stało. No ale właśnie – prawie na pewno. Policja powiedziała, że nie jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwa. Gdyby powiedziała, że jest w stanie je zapewnić, a okazałoby się, że grupa stu kiboli postanowiła się z nimi zetrzeć, ze trzech by wpadło na murawę. a jeden strzeliłby gonga któremuś z piłkarzy Górnika, to ktoś w policji musiałby beknąć. Ci policjanci to też zwykli ludzie, chcieli bezpiecznie skończyć służbę, wrócić do domu, pobawić się z dziećmi, wypić piwo i puknać żonę. Trudno od ich dowodzącego wymagać podejścia: ej, co prawda jedni palą flagi, a drudzy szarpią się z ogrodzeniem, ale chyba będą już grzeczni, dajmy dograć mecz bo przecież duch sportowy tego wymaga. Policja powinna mieć w dupie sprawiedliwość rozgrywek, to żeby punkty były rozdzielane na boisku, a nie przy zielonym stoliku. Oni mają zapewnić bezpieczeństwo, nie z ich winy ktoś rozjebał ogrodzenie, więc nie oni ponoszą odpowiedzialność za przerwany mecz.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Kierowniku
Za swoje się huśtam!

Mam takie przeczucie, że właśnie jesteśmy świadkami ostatecznego rozwiazania kwestii kibolskiej (w najwyższej polskiej lidze).
Sam nie wiem co o tym myśleć. Czy to są ciekawe czasy?

Siema

„Oby cierpliwość. Najgorsze, co moglibyśmy teraz zrobić, to stawiać cały porządek prawny na głowie, podczas gdy wnikliwa analiza zdarzeń potwierdza: kierunek zmian w polskim futbolu jest dobry.”

Niestety to już się stało. Wystarczy zobaczyć co się dzieje na Cracovii, co będzie się działo teraz na Piaście. A do tego ta śmieszna Komisja Ligi w poniedziałek przypisała sobie prawo do zapobiegawczego zakazania wstępu na mecz kibicom gości, wedle własnego widzimisię. Od teraz wszystkie elektryzujące do tej pory mecze, nie tylko derbowe, będą miały temperaturę obniżoną do pokojowej. Derby bez kibiców gości to nie derby. Zwykły mecz z dodatkowymi bluzgami. Dla mnie i pewnie też dla bardzo wielu osób liga w zasadzie traci sens. Mój klub raczej nie ma żadnych szans na puchary, o mistrzostwie nie wspominając. Rywalizacja derbowa to jedna z niewielu rzeczy, która pozwala z niecierpliwością czekać na każdy kolejny sezon. A teraz zostanie ona kibicom odebrana. I czym się mają teraz wszyscy jarać? Tym czy będzie na koniec 10 czy 12 miejsce? Czy może spadek? W sumie i tak nie robi to różnicy, skoro na czołowe lokaty nie ma szans, a derby zostały zabite. Jak tak dalej się będzie sytuacja rozwijała, to niedługo znowu będzie ogólnopolski bojkot…

Raskolnikov74
GKS Jastrzębie, polskie drużyny w pucharach, Vicenza

Pierwszy raz p. Olkiewicz nie napisał debilnego felietonu – i to się nazywa rozwój.

wpDiscuz