Trener ekstraklasy – produkt z krótkim terminem przydatności do spożycia
Weszło

Trener ekstraklasy – produkt z krótkim terminem przydatności do spożycia

Miał być trenerem Legii „na lata”, były wręcz przebąkiwania o tym, że kimś takim, kim w Manchesterze był sir Alex Ferguson. Tak przynajmniej mówił o nim prezes klubu Dariusz Mioduski, który dziś, nie dając Jackowi Magierze przepracować pełnego roku (o 27 latach, jak w przypadku „Fergiego” to nawet wstyd wspomnieć). Wobec tego, zrzucając trenera Legii z czwartego na ostatnie miejsce, musimy zaktualizować jedno z najbardziej przerażających dla trenerów ekstraklasy zestawień. To pokazujące, którzy szkoleniowcy najdłużej pracują w jednym klubie występującym w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Na dzień dzisiejszy w naszej lidze jest tylko trzech trenerów, którzy na jednym ekstraklasowym stołku zasiadają dłużej niż przez rok, a także dwóch, którzy miejsca pracy nie zmienili przez więcej niż 365 dni, ale sporą część tego okresu spędzili na zapleczu ekstraklasy.

Piotr Stokowiec (Zagłębie) – 856 dni (1221 dni wliczając czas w 1. lidze)
Piotr Nowak (Lechia) – 615 dni
Nenad Bjelica (Lech) – 380 dni
Kiko Ramirez (Wisła) – 254 dni
Jan Urban (Śląsk) – 252 dni
Dariusz Wdowczyk (Piast) – 195 dni
Leszek Ojrzyński (Arka) – 157 dni
Ireneusz Mamrot (Jagiellonia) – 94 dni
Michał Probierz (Cracovia) – 85 dni
Radosław Mroczkowski (Sandecja) – 75 dni* (612 dni wliczając czas w 1. lidze)
Marcin Brosz (Górnik) – 75 dni* (440 dni wliczając czas w 1. lidze)
Mariusz Rumak (Bruk-Bet) – 75 dni
Maciej Skorża (Pogoń) – 75 dni
Gino Lettieri (Korona) – 75 dni
Jerzy Brzęczek (Wisła P.) – 65 dni
Romeo Jozak (Legia) – 1 dzień

* liczone od 1.07.2017

Trzeba też dodać, że nad głową każdego z pierwszej trójki rankingu – i Piotra Nowaka, i Piotra Stokowca, i Nenada Bjelicy, zbierały się już czarne chmury. Że każdy był o krok od przepaści, o jeden fałszywy ruch od pośredniaka. Stokowiec – gdy Zagłębie w niewyjaśnionych okolicznościach zaczęło gubić punkty i zleciało z pewnego miejsca w grupie mistrzowskiej do grupy spadkowej. Bjelica – gdy odpadał z dwóch pucharów na przestrzeni zaledwie kilku dni. Nowak – w sumie niedawno, kiedy Lechia grała kompletnie bez pomysłu i wszyscy wokół klubu byli zirytowani nieporadnością trenera przy tak mocnej, wydawałoby się, kadrze.

Reszta wciąż na swoją rocznicę czeka, choć – jak pokazuje doświadczenie – większości pewnie nie będzie dane odkorkować szampana przy świętowaniu 365 dni od zatrudnienia. Bo też aż dziesięciu nie przepracowało nawet półrocza, a dziewięciu zatrudnionych zostało po zakończeniu minionych rozgrywek. Przed nimi więc, w drodze do małego jubileuszu, mnóstwo wybojów na polu minowym, z dodatkowo poustawianymi kolczatkami i wysypanymi tu i ówdzie gwoźdźmi. Oraz tłumem ludzi zacierających ręce w razie najmniejszej kraksy.

I ta droga jest o tyle trudna, że prezesi zwykle nie mają cierpliwości. Gdy tylko coś zaczyna się psuć, szybko uznają, że data przydatności zatrudnionego wcześniej (najczęściej zresztą przez nich samych) fachury została już nieodwołalnie przekroczona.

Fot. FotoPyK

KOMENTARZE (21)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Mecenas_Misiura

Produkt trenerski pasujący do całego zestawu jakim jest ekstraklasa, za spożywanie którego dziękuje nam Europa niemal co roku – od poławiaczy śledzi z mroźnej północy po południowych pastuchów.

FC Bazuka Bolencin

Nic dodać, nic ująć. U nas w lidze (piłkarsko) wszystko takie jest. Tylko media wykreowały sobie inną, równoległą rzeczywistość i nieraz uparcie w tym trwają bo przecież uwłaczającym byłoby przyznać się do błędu.

Mecenas_Misiura

Jak by się przyznali do błędu, to mogłoby się okazać, że analizy slow mołszyn, 50 kamer, turbokozaki, ostrygi i i bale ekstraklasy z drogimi drinkami serwowanymi przez hostessy to przerost formy nad treścią i bardziej pasuje ciepła wódka z plastikowych kubków pita za remizą zakończona mordobiciem/porzygiem.

FC Bazuka Bolencin

Już niedługo kurek z kasą się wyczerpie więc ten obraz, który przedstawiasz może stać się nie aż tak odległą przyszłością :)
Paradoksalnie mogłoby to tej lidze wyjść w pewnych kwestiach na dobre

DrMabuse
Wisła Kraków

A te czarne chmury zbierały sie w klubie, czy w dziennikarskich artykulach i felietonach?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

gryf01

Albo już by wyleciał gdyby Jaga grała tak jak teraz Cracovia.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Wróżka Weszława

Tylko że jak widać Jaga bez Probierza sobie radzi tak samo dobrze, a Probierz już w kolejnym klubie (który nie jest Jagiellonią) sobie kompletnie nie radzi. Czy może nie jest tak że Jaga to rozsądnie zarządzany klub który wykreował trenera Probierza a nie na odwrót jak to się powszechnie myśli?

Kolejosz

A może ma to jakiś związek z faktem, że ŻADEN polski trener nie pracuje choćby na zapleczu ani jednej poważnej ligi (o najwyższych poziomach rozgrywkowych nawet nie wspominam). Czy to nie wstyd, że nawet kluby drugiej ligi hiszpańskiej to dla naszych fachowców zbyt wysokie progi? Czy normalne jest, że drugoligowe niemieckie zespoły mogą przygarnąć takie wynalazki jak Łukasik czy Hołota, ale brakuje miejsca dla takiego Probierza?
Rozważcie to.

Krzysztof.Reperowicz

Europa weryfikuje tych trenerów

M.S.

Kurczę, a tyle tekstów, wywiadów z Jackiem. Komentowali przyjaciele, trenerzy, zawodnicy, koledzy z boiska. Słynne kartki zapisywane przez Magierę. Pamiętam, że jeden został przez niego w cudowny sposób uleczony, inni zostali nawróceni. Trener na lata. Buch, wywalili go. Teraz ci Chorwaci, ok. będą budować akademię i tak dalej. Jednak, jak ktoś będzie się wyróżniał, to będzie sprzedawany. Nowy trener na zasadzie miotły pobudzi piłkarzy. Później może sprowadzi jakiś ciekawych Chorwatów, jak to wypali, to każdy wyróżniający się zostanie opylony. Więc znów nie będzie wyników i wyleci trio z Chorwacji, no chyba, że faktycznie coś dobrego zbudują. Może ekipa na lata, no chyba, że za rok szybko odpadną z pucharów.

M.S.

Dobrze jednak, że Czesiek objął U-21 😉

WhiteStarPower

Nie 3 tylko 6, co to za pomysl zeby ogranczac dni do ekstraklasy, jako co, kara za awans? Pracuje to pracuje, klub go nie zwolnil. 6 bo Probierz wypelnil kontrakt i odszedl, to chyba nie wina mitycznej chujowej ekstraklasy ze juz nie pracuje w Jadze?

Pod teze wszystko sie da podciagnac. Oczywiscie nie pracuja oni dlugo zle w wielu ligach na naszym poziomie wyglada to podobnie lub gorzej

Prejuce Nakoulma

Umówmy się, ta wiadomość zaskoczyła mnie jak to, że po zimie jest wiosna, albo to że Nakoulma jest lepszy od Stępińskiego. Co Magical miał z taką ofensywą zrobić? Całą karierę na farcie jechać się nie da.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

FC Bazuka Bolencin

Rumak jest bezpieczny, wszak wygrali wczoraj w sparingu z Wisłą K. 1-0 😛

Kacper Mironowicz

A jeszcze parę miesięcy temu wydawał mi się naturalnym następcą Nawałki… Teraz trochę głupio, choć pewnie nie tak jak tym, którzy w 2013 roku forsowali kandydaturę Wdowczyka.

dupa

Takich mamy trenerów. Dla mnie to nie ma nic dziwnego w tym, że po tym jak odjechała Legii Liga Mistrzów, następnie odjechała Liga Europy, a za chwilę odjedzie Mistrzostwo Polski, pozbyli się Magiery. Nie potrafił przygotować zespołu, przez niego Legia straciła ogromne pieniądze, doprowadził Pazdana do obniżki formy przez co nie udało się go sprzedać. Zaplanowany przed sezonem budżet pewnie nie zostanie zrealizowany. Klub musi ratować to co jeszcze da się uratować, więc trzeba działać, a nie czekać aż w Magierze obudzi się nagle cudotwórca.

wpDiscuz