Nie dajemy o sobie zapomnieć – w Niemczech, Włoszech, Holandii…

12 grudnia 2016, 00:48 • 5 min czytania 0 komentarzy

Weekend tradycyjnie kończymy jednym z naszych ulubionych na Weszło podsumowań – o tym, jak Polakom poszło za granicą. Wynik sprzed tygodnia, kiedy to nasi rodacy strzelili dziesięć goli i zaliczyli sześć asyst, pozostał niezagrożony, choć pozytywów nie zabrakło. W rolach głównych: znów Lewandowski, znów Zieliński, ale też Klich, Piech, Fabiański czy Skorupski.

1. Robert Lewandowski zdobył dwie bramki w meczu z Wolfsburgiem. Aż z ciekawości sprawdziliśmy jego personalny bilans z VfL i nasze podejrzenia się potwierdziły: żaden rywal mocniej od niego nie oberwał. 13 goli i 5 asyst – oto dorobek Lewego po 15 starciach z Wilkami. Tym razem, mimo dwóch trafień, satysfakcję miał mniejszą: nie były to strzały z rzutów wolnych, wystarczyło jedynie dostawić nogę.

Słodko – gorzka ciekawostka: Lewy od Bilda otrzymał notę 1, najwyższą możliwą, z kolei Kuba – 6, najniższą.

2. Innemu z czołowych polskich napastników Łukaszowi Teodorczykowi czas najwyższy zacząć liczyć minuty bez gola. Stan na chwilę obecną: 154!

3. Arkadiusz Piech strzelił drugiego gola w tym sezonie. Być może poprawi to jego sytuację w Apollonie – Polak zazwyczaj siedzi na ławce rezerwowych, czasem wchodzi na końcówki. Ale po tym, jak trzy tygodnie temu wyszedł od pierwszej minuty i wpisał się na listę strzelców… poszedł na dwa mecze w odstawkę.

4. Wspomnieliśmy o polskim meczu w Bundeslidze, ale spotkań z takim smaczkiem było w ten weekend znacznie więcej:
– zagrali przeciw sobie, również w Niemczech, Olkowski z Piszczkiem. Dla obrońcy Koeln było to ligowe 90 minut pierwszy raz od… 20 lutego. Obrońca Borussii Dortmund zszedł po niespełna pół godzinie z powodu kontuzji
– stanąć naprzeciw siebie mieli Rybus z Grosickim, ale… niedaleko siebie tylko usiedli
– Kamil Glik zaliczył 90 minut w wygranym 4:0 meczu z Bordeaux. Z Igora Lewczuka mocno żartować nie będzie mógł, bo ten pełne spotkanie spędził na ławce
– Polacy mieli zmierzyć się też na Cyprze, ale bramkarzom Prockowi i Taudulowi nie było to dane. Między słupkami stanął tylko ten pierwszy

5. Bartosz Salamon zaliczył w tym sezonie cztery występy w pierwszym składzie Cagliari. Tym razem nie powinien jednak narzekać, że zabrakło go na boisku – jego koledzy zaliczyli najwyższą domową porażkę, dostając pięć sztuk od Napoli. Autorem jednej z bramek, i to naprawdę niezłej, jest Piotr Zieliński.

6. Mateusz Klich został bohaterem spotkania z Ajaksem Amsterdam. Jego Twente przez 90 minut utrzymywało bezbramkowy remis z wiceliderem Eredivisie, ale w doliczonym czasie rzut karny mieli gospodarze. I na gola zamienił go właśnie Polak.

7. Pozazdrościć może mu Adrian Mierzejewski, który w ostatnich latach świetnie sprawdzał się jako wykonawca rzutów karnych i wolnych. Ale tym razem z jedenastu metrów uderzył fatalnie – kopnął sam środek bramki, prosto w ręce golkipera.

8. W przeciwną rolę wcielił się Adam Stachowiak, który gra w drugiej lidze tureckiej, i w ten weekend obronił rzut karny. A mimo to, jego Gaziantep przegrał na własnym obiekcie 0:3.

9. Przemysław Tytoń wystąpił na Santiago Bernabeu i jeszcze siedem minut przed końcem spotkania wydawało się, że osiągnie wynik historyczny: Deportivo prowadziło jedną bramką. Królewscy wyrównali, dalej atakowali, jeszcze w doliczonym czasie świetną interwencję zaliczył Polak – ledwo sparował piłkę na rzut rożny, przy okazji zderzając się z słupkiem. Tytoń długo leżał na murawie, a gdy wstał po rogu Real trafił na 3:2.

10. I jeszcze a propos reprezentacyjnych bramkarzy: Łukasz Fabiański zachował czyste konto z Sunderlandem, Łukasz Skorupski z Bologną, Artur Boruc nie zawinił przy żadnym z trzech puszczonych goli, a Wojciech Szczęsny jutro zmierzy się z Milanem.

ANGLIA
Bartosz Kapustka (Leicester) – poza kadrą
Marcin Wasilewski (Leicester) – poza kadrą
Artur Boruc (Bournemouth) – 90 minut z Burnley (2:3)
Łukasz Fabiański (Swansea) – 90 minut z Sunderlandem (3:0)
Krystian Bielik (Arsenal) – poza kadrą
Maksymilian Stryjek (Sunderland) – poza kadrą
Michał Żyro (Wolverhampton) – poza kadrą
Bartosz Białkowski (Ipswich) – 90 minut z Cardiff (1:1)
Ariel Borysiuk (QPR) – poza kadrą
Paweł Wszołek (QPR) – minuta z Rotherham (0:1)
Tomasz Kuszczak (Birmingham) – 90 minut z Newcastle (0:4)

BELGIA
Łukasz Teodorczyk (Anderlecht) – 90 minut z Club Brugge (0:0)

CYPR
Arkadiusz Piech (Apollon) – 90 minut, gol i żółta kartka z Nea Salamis (1:1)
Tomasz Wełna (Aris) – na ławce z Karmiotissą (3:3)
Patryk Procek (Achnas) – 90 minut z Zakakiou (3:1)
Mateusz Taudul (Zakakiou) – na ławce z Achnas (1:3)

DANIA
Kamil Wilczek (Broendby) – 45 minut z Midtjylland (2:1)
Patryk Wolański (Horsens) – na ławce z Aalborgiem (3:0)

FRANCJA
Maciej Rybus (Lyon) – na ławce z Rennes (1:0)
Grzegorz Krychowiak (PSG) – 45 minut z Niceą (2:2)
Kamil Grosicki (Rennes) – na ławce z Lyonem (0:1)
Kamil Glik (Monaco) – 90 minut z Bordeaux (4:0)
Mariusz Stępiński (Nantes) – mecz przełożony
Igor Lewczuk (Bordeaux) – na ławce z Monaco (0:4)

HISZPANIA
Przemysław Tytoń (Deportivo) – 90 minut z Realem Madryt (2:3)
Paweł Kieszek (Cordoba) – 90 minut z Cadiz (1:3)
Cezary Wilk (Real Saragossa) – poza kadrą

HOLANDIA
Wojciech Golla (NEC) – 35 minut z Den Haag (3:0)
Filip Kurto (Excelsior) – na ławce z Heerenveen (1:2)
Mateusz Klich (Twente) – 90 minut, gol i żółta kartka z Ajaksem (1:0)
Filip Bednarek (De Graafschap) – 90 minut i żółta kartka z MVV (0:2)
Piotr Parzyszek (De Graafschap) – 90 minut i żółta kartka z MVV (0:2)
Mikołaj Smyłek (MVV) – na ławce z De Graafschap (2:0)
Adrian Purzycki (Fortuna Sittard) – 90 minut z FC Oss (1:3)

NIEMCY
Robert Lewandowski (Bayern) – 90 minut i dwa gole z Wolfsburgiem (5:0)
Łukasz Piszczek (Borussia D.) – 27 minut z FC Koeln (1:1)
Jakub Błaszczykowski (Wolfsburg) – 83 minuty z Bayernem (0:5)
Rafał Gikiewicz (Freiburg) – na ławce z Darmstadt (1:0)
Paweł Olkowski (FC Koeln) – 90 minut z Borussią D. (1:1)
Marcin Kamiński (Stuttgart) – mecz w poniedziałek
Paweł Dawidowicz (Bochum) – poza kadrą
Jakub Kosecki (Sandhausen) – na ławce z Wurzburger Kickers (0:0)
Daniel Łukasik (Sandhausen) – 75 minut z Wurzburger Kickers (0:0)
Artur Sobiech (Hannover) – mecz w poniedziałek
Kacper Przybyłko (Kaiserslautern) – poza kadrą
Tomasz Hołota (Arminia) – 45 minut z Eintrachtem B. (2:3)
Michał Mak (Arminia) – poza kadrą
Adam Matuszczyk (Eintracht B.) – poza kadrą
Waldemar Sobota (Sankt Pauli) – 90 minut i asysta z Greuther Furth (2:0)

SZKOCJA
Krystian Nowak (Hearts) – poza kadrą

TURCJA
Patryk Tuszyński (Rizespor) – 90 minut z Kasimpasą (0:1)
Łukasz Szukała (Osmanlispor) – poza kadrą

WĘGRY
Michał Nalepa (Ferencvaros) – 90 minut z MTK Budapest (1:1)

WŁOCHY
Wojciech Szczęsny (Roma) – mecz w poniedziałek
Karol Linetty (Sampdoria) – 76 minut z Lazio (1:2)
Bartosz Salamon (Cagliari) – na ławce z Napoli (0:5)
Bartłomiej Drągowski (Fiorentina) – mecz w poniedziałek
Łukasz Skorupski (Empoli) – 90 minut z Bologną
Igor Łasicki (Napoli) – poza kadrą
Piotr Zieliński (Napoli) – 70 minut i bramka z Cagliari (5:0)
Arkadiusz Milik (Napoli) – poza kadrą
Błażej Augustyn (Ascoli) – 90 minut z Latiną (2:2)
Tomasz Kupisz (Novara) – 5 minut z Brescią (0:0)

ZEA
Adrian Mierzejewski (Al-Sharjah) – 90 minut i zmarnowany rzut karny z Al.Ahli Dubai (0:1)