Drugie podejście Śląska do Ekstraklasy. Jaki wynik da mu awans?

Maciej Piętak

15 maja 2026, 13:18 • 3 min czytania 6

Reklama
Drugie podejście Śląska do Ekstraklasy. Jaki wynik da mu awans?

W poniedziałek, 11 maja, Śląsk Wrocław mógł dołączyć do Wisły Kraków i również świętować awans do Ekstraklasy. Do pełni szczęścia Wrocławianie potrzebowali zwycięstwa nad Łódzkim Klubem Sportowym. Mecz zakończył się remisem, zatem Wojskowi musieli o tydzień odłożyć fetowanie. W ten weekend podopieczni Ante Simundży ponownie mają szansę na promocję. Poza tym możemy poznać dwóch kolejnych spadkowiczów z Betclic 1. Ligi.

Reklama

Kiedy awansuje Śląsk?

W grze o bezpośredni awans pozostają już tylko dwie drużyny: Śląsk Wrocław oraz Wieczysta Kraków. Przynajmniej pod kątem sportowym, bo nie wiadomo, czy Krakowianie przystąpią do sezonu w lipcu. Obecnie Wrocławianie mają pięć punktów przewagi nad beniaminkiem. Oto mecze w 33. kolejce obu zainteresowanych ekip:

  • Stal Rzeszów – Wieczysta Kraków – sobota, 19:30
  • Polonia Bytom – Śląsk Wrocław – niedziela, 20:15

Warto wspomnieć, że do zapewnienia sobie awansu na kolejkę przed końcem, Wrocławianie potrzebują czterech punktów przewagi, bowiem bilans meczów bezpośrednich jest remisowy. Zatem Śląsk zajmie drugie miejsce, jeśli zajdzie jeden z poniższych scenariuszy:

Reklama
  1. Wieczysta nie wygra
  2. Śląsk wygra

Zatem Wojskowi mogą świętować, nie wychodząc nawet na boisko.

Reklama

Kto może spaść w ten weekend?

Już wcześniej z Betclic 1. Ligą pożegnał się GKS Tychy. Do niego mogą dołączyć kolejne dwie drużyny. W grze o ostatnie bezpieczne miejsce pozostają trzy zespoły: Stal Mielec, Górnik Łęczna, Znicz Pruszków. Tak wygląda zestaw par w najbliższej serii gier:

  • Pogoń Siedlce – Stal Mielec – piątek, 18:00
  • Chrobry Głogów – Znicz Pruszków – sobota, 19:30
  • Górnik Łęczna – Odra Opole – sobota, 19:30

Znicz może spaść już w piątek, jeśli swój mecz wygra Stal. Jeśli jednak Mielczanie nie zdobędą trzech punktów w Siedlcach, Pruszkowianie zachowają szansę na utrzymanie, chyba że w sobotę nie wygrają w Głogowie z Chrobrym.

Reklama

Górnik z kolei może w pełni koncentrować się na domowym spotkaniu z Odrą. Jeśli wygra, nieważne, co się wydarzy w Siedlcach, wciąż będzie w grze o pozostanie w lidze i wszystko rozstrzygnie się w niedzielną multiligę. Jeśli Łęcznianie nie wygrają, muszą się liczyć ze spadkiem. Spadną, gdy:

  1. Stal wygra, a Górnik nie wygra
  2. Stal zremisuje, a Górnik przegra

W przypadku porażek Stali i Górnika również będziemy musieli poczekać na pełen skład spadkowiczów do przyszłej niedzieli.

Reklama
6 komentarzy
Maciej Piętak

Liczy, pisze i komentuje - nie zawsze w tej kolejności. Studiuje matematykę, a wcześniej przewinął się przez redakcje 90minut, FutbolNews oraz Żyjemy Futbolem. Prywatnie kibic Wisły Kraków oraz Chelsea. Ma beznadziejny gust muzyczny, jeszcze gorsze poczucie humoru, ale tyle dobrego, że czasem napisze jakiś niezły tekst

Rozwiń
[email protected]

Najnowsze

Reklama

Betclic 1. Liga

Reklama