Vahid Halilhodzić nie jest już selekcjonerem reprezentacji Maroko. Bośniacki trener już po raz trzeci w karierze został zwolniony z prowadzenia kadry krótko przed mistrzostwami świata.
– Biorąc pod uwagę różnice i rozbieżne wizje między federacją i trenerem na temat najlepszego sposobu przygotowania reprezentacji narodowej do mistrzostw świata w Katarze 2022, obie strony postanowiły się rozstać za obopólną zgodą – czytamy w oficjalnym komunikacie.
Od 2019 roku 70-letni szkoleniowiec pełnił rolę selekcjonera reprezentacji Maroko. Z tą kadrą nie udało mu się zwojować Pucharu Narodów Afryki. Jego zespół odpadł w ćwierćfinale po dogrywce z Egiptem (1:2). Wynik na tym turnieju był lekkim rozczarowaniem, gdyż celowali w finał, ale za to zrealizowali inny cel – awansowali na mistrzostwa świata, pokonując w ostatniej fazie eliminacji Demokratyczną Republikę Kongo.
Dlaczego Halilhodzić stracił pracę? Od lat jest uznawany za szkoleniowca z ciężkim charakterem do współpracy, który nie boi się podejmować trudnych i kontrowersyjnych decyzji. Z dnia na dzień potrafił zrezygnować z Hakima Ziyecha, czyli największej gwiazdy kadry Maroka. Nie zabrał go na PNA i zapowiedział, że nie powoła na mundial. Sam piłkarz Chelsea jasno zadeklarował, że nie chce współpracować z bośniackim szkoleniowcem i kończy reprezentacyjną karierę. Niewykluczone, że tamtejsza federacja piłkarska liczy na to, że Ziyech zmieni zdanie i poleci z kadrą do Kataru, skoro nie ma już w niej Halilhodzicia.
W przeszłości Halilhodzić awansował na mundial z Wybrzeżem Kości Słoniowej w 2010 roku i Japonią w 2018, ale dwukrotnie tuż przed rozpoczęciem rozgrywek tracił pracę selekcjonera. Tylko raz w karierze było mu dane wystąpić z kadrą na mistrzostwach świata w roli szkoleniowca, miało to miejsce w 2014 roku, kiedy to prowadził Algierię. Drużyna pod jego wodzą pokazała się z dobrej strony na turnieju, dotarła do 1/8 finału, gdzie dopiero po dogrywce odpadła z późniejszymi mistrzami świata – Niemcami (1:2).
Na mistrzostwach świata w Katarze Maroko wystąpi w grupie F z Belgią, Chorwacją i Kanadą.
Więcej o Maroko:
- Wielkie doświadczenie i trudny charakter. Dokąd Vahid Halilhodzić zaprowadzi Maroko?
- Bóg futbolu. Czarna perła. Pionier. Życie Larbiego Ben Barka
Fot. Newspix