Świat obstawiania, tak jak każdy inny, ma swój specyficzny slang. Aby łatwiej było wam się po nim poruszać, przygotowaliśmy ściągawkę, wyjaśniającą popularne stwierdzenia, z którymi możecie się spotkać grając u bukmachera.
1×2 – popularne określnie zakładu, w którym typujemy zwycięzcę lub remis.
AH – tak, wiemy, kojarzy się raczej niezbyt pozytywnie, ale spokojnie, w tym przypadku chodzi o skrótową nazwę handicapu azjatyckiego.
AKO – zakład akumulowany, czyli kupon z kilkoma zdarzeniami. Wzięło się to z tego, że sam skrót AKO oznacza kurs całkowity takiego kuponu. Kiedy zdarzeń na kuponie jest naprawdę dużo, usłyszymy, że jest to „tasiemiec” lub „taśma”.
Ante post – zakład długoterminowy, czyli stawiamy na to, że już za cztery lata Polska będzie mistrzem świata.
Bankier, bankers – inaczej pewniak, typ, który na pewno da nam wygraną.
Bilans konta – różnica między wpłatami własnymi, a wygraną przez nas sumą. Dzięki niej bukmacherzy mogą kontrolować limity na kontach graczy, żeby ci grali odpowiedzialnie.
Bonus – dla wielu popularny raper i wojownik MMA z Poznania, w świecie zakładów sportowych po prostu określenie premii i promocji przyznawanych graczowi przez bukmachera.
Buk, bookie – jedni czule nazywają swoje ukochane, inni bukmacherów. Tak właśnie powstały pojęcia buk czy bookie.
Cashback – jeśli łapiecie podstawy angielskiego lepiej niż Wojtek Pawłowski w słynnym wywiadzie dla telewizji Udinese, to sami rozumiecie, że chodzi o zwrot kasy na konto.
Cashout – podobnie jak wyżej, problemów ze zrozumieniem pewnie nie macie, ale dla pewności: wcześniejsze rozliczenie kuponu, kiedy obawiamy się o wpadke w jednym z ostatnich wydarzeń.
Cheater – jak wszędzie, tak i w bukmacherce znajdą się ci, którzy „jadą na kodach”. Jak funkcjonują „cheaterzy” u buków? Wyłapuję i korzystają z ich błędów, głównie związanych z różnicami czasu gry, co pozwala postawić zakład tuż przed istotną zmianą kursów. Gdy taka sytuacja się powtarza, konto takiej osoby może zostać zablokowana.
Combo – zakład wielokrotny, AKO
Cover – zabezpieczenie zakładu wielokrotnego. Kiedy mamy kilka zdarzeń na kuponie, które zakończyły się tak, jak oczekiwaliśmy i pozostało nam do rozliczenia ostatnie zdarzenie, a nie możemy lub nie chcemy dokonać cashoutu, gramy covera. Co to jest? Stawiamy ostatnie zdarzenie z naszego kupony odwrotnie niż za pierwszym razem, żeby pokryć ewentualne straty.
DNB – rodzaj zakładu, w którym remis nie jest uwzględniany. Możemy obstawić zwycięstwo jednej ze stron, a w przypadku remisu, bukmacher zwraca nam stawkę zakładu.
Dubel – kupon, na którym znajdują się dokładnie dwa zdarzenia.
DW – skrót od pojęcia dokładny wynik.
Empty net – określenie stosowane najczęściej w hokeju, gdy bramkarz opuszcza pozycję, żeby wesprzeć atak.
Faworyt – bez wielkiej filozofii, najbardziej prawdopodobny zwycięzca zdarzenia.
Fix – ustawione zdarzenie, najczęściej w celu uzyskania korzyści finansowej. Często spotkacie się z użyciem tego określenia w kontekście przegranej faworyta, kiedy jest ono zwyczajnie niesłuszne, ale wiadomo, że bywa i tak, że jest coś na rzeczy. Fixy to również częsta przynęta na graczy na róznych grupach i forach, gdzie oszuści próbują sprzedać „tajemną wiedzę” o rzekomo ustawionych spotkaniach.
Free bet – rodzaj promocji, w ramach której bukmacher oferuje graczom bezpieczny zakład. Na czym on polega? Stawiamy na dane zdarzenie, a w przypadku przegranej, buk zwraca nam część stawki. Może być to całość, ale najczęściej jest to zainwestowana kwota minus podatek.
FT – skrót od full time, czyli całego spotkania. Najczęściej spotykany przy tzw. „łamańcach”.
Giełda zakładów – miejsce, w którym gracze zakładają się między sobą o jakieś zdarzenie. Giełda to reguluje, nadzoruje, a także pobiera za to prowizję.
Gracz rekreacyjny/zawodowy – jedni grają dla zabawy i niezbyt przejmują się ewentualnymi stratami, czy taktyką i strategią gry. Drudzy poświęcają na grę sporo czasu, analizują, generalnie robią wszystko, żeby wygrać jak najwięcej. Łatwo zgadnąć, do kogo pasuje jedno i drugie określenie.
Handicap – handicap to rodzaj zakładów, dzięki którym niweluje się różnice potencjału obydwu zespołów. Bukmacherzy dają w ten sposób przewagę na starcie słabszej druzynie.
Head to head, H2H – najprościej mówiąc pojedynek między dwoma klubami czy zawodnikami. Uważasz, że Kubica pokona Russela w Grand Prix Węgier? Grasz handicap, że zajmie wyższe miejsce w danym wyścigu, a nawet i w całym sezonie. Często stosowane w sportach motorowych, np. w żużlu.
HT – half time, połowa. Druga część zwrotu najczęściej spotykanego przy łamańcach, czyli zakładach typu ht/ft.
Insider – osoba z wewnątrz, której rady są niezwykle trafne i cenione. Posiadanie swojego insidera w klubie, a najlepiej w klubach, to marzenie każdego gracza.
Kontra – podobnie co w przypadku coveru, chodzi o zniwelowanie ryzyka wpadki, zagranie kuponu, który pozwoli nam pokryć ewentualne straty.
Kupon – papierek, czy to w formie elektronicznej czy drukowanej, który jest naszym „dowodem” na postawienie danego zakładu.
Kurs – sposób wyrażania prawdopodobieństwa zdarzenia przez bukmacherów. Im niższy kurs, tym bardziej prawdopodobne, że dana rzecz się stanie. Mnożąc kurs razy stawkę uzyskujemy ewentualną wygraną.
Late Ticket – sytuacja, w której bukmacher pozwala graczom obstawiać po niekorzystnym dla siebie kursie, np. z powodu awarii lub błędu. Chodzi o sytuację, w której po strzelonym golu w wyniku błędu nie zmieniają się kursy i gracze zdążą obstawić dane zdarzenie. Bukmacher ma prawo anulować taki zakład.
Liga Typerów – rozgrywki, w których co tydzień, miesiąc lub w innych określonych terminach gracze rywalizują ze sobą w typowaniu wydarzeń.
Limity bukmacherskie – bukmacherzy muszą kontrolować graczy nie tylko dlatego, żeby przedziwdziałać uzależnieniom, ale też żeby ich do reszty nie oskubali. Stąd wprowadzenie limitów, czyli górnych stawek na zakłady.
LIVE – typowanie zakładów w trakcie trwania zdarzenia, granie na żywo.
Marża bukmacherska – to opłata, którą bukmacherzy pobierają za zakład. Im popularniejsze wydarzenie, tym mniejsza marża. Optymalna wysokość marży wynosi od 3 do 6%, ale zdarzają się również wyższe marże.
Masówka – nagły wzrost popularności danego zdarzenia, często związany z przeciekiem w o osłabieniu jednej z drużyn lub plotką, która może wpłynąć na wynik zdarzenia.
Misprint – pomyłka bukmachera, która polega na odwrotnym przypisaniu kursów do zdarzenia. Tę sytuację często wykorzystują wspomniani wcześniej cheaterzy. Bukmacherzy po wyłapaniu błędu nie realizują takiego kuponu i zwracają graczowi pieniądze.
NSBR – skrót od pojęcia najdłuższa seria bez remisu.
Obrót bonusem – bukmacherzy zabezpieczają się przed szybką wypłatą bonusowych środków wprowadzeniem wymaganego obrotu bonusem. Gracz musi więc postawić określoną liczbę zakładów o ustalonych kursach, żeby odblokować dodatkowe środki.
Oddsmaker – analityk bukmacherski, który trzyma pieczę nad kursami. Zadaniem takiej osoby jest wystawianie i kontrolowanie kursów w ofercie bukmachera.
Over – rodzaj zdarzenia, w którym stawiamy „powyżej”. Przykładowo: buk wyznacza linię bramek lub żółtych kartek, które padną w danym spotkaniu. Możemy zagrać under lub over. Drugi przypadek oznacza, że zakładamy, że goli lub kartek będzie więcej niż wynosi linia określana przez bukmachera.
Outsider – w skrócie: zawodnik lub zespół, który szoruje dno tabeli i zbiera w łeb w każdym meczu.
Pick – typ, w którym nie ma wyraźnego faworyta.
Pewniak – ach, jedno z ulubionych słów każdego gracza. Pewniak, pewniaczek, zakład, który musi po prostu musi wejść. Czasami z tymi pewniakami jest jednak tak, jak w słynnym cytacie Pazury: rękę by się za nie dało uciąć i… teraz byśmy jej nie mieli.
Podwójna szansa, podpórka – rodzaj zabezpieczającego zakładu, w którym obstawiamy wygraną lub remis albo remis lub przegraną. Dzięki temu zwiększamy szanse na zwycięstwo, ale jednocześnie musimy się liczyć z niższym kursem.
Progresja – popularny system gry wśród doświadczonych graczy. Polega na stopniowym wzroście stawki w przypadku niepowodzenia, aż do wygranej. Najczęściej stosowana jest w przypadku remisów, gdy gracze obstawiają raz za razem taki rezultat, zwiększając stawkę w oczekiwaniu na przełamanie.
Public Bet – inaczej masówka, zakład, który jest proponowany i promowany, również związane z celowym obniżaniem kursów na popularne wydarzenia.
Singiel – jedno zdarzenie na kuponie, pojedynczy zakład.
Surebet – zakład dający wygraną bez względu na wynik. Jakim cudem? Najczęściej poprzez różnice kursów u kilku bukmacherów, u których gramy. Dzięki temu nie stracimy, ale też wiele nie zyskamy.
Tasiemiec – tasiemce, taśmy, tasiemki, czyli kilka, najczęściej nawet kilkanaście zdarzeń na kuponie, takie rodzaje zakładów zwykle oznaczają małą stawkę i liczenie na duży zysk poprzez pomnożenie wielu kursów.
TILT – pułapka bukmacherska, sytuacja, w której po porażce chcemy szybko się odegrać, więc gramy „all-in” i przegrywamy kolejne pieniądze, próbując odrobić straty na niesprawdzonych typach.
Tipster – osoba, która udostępnia swoje typy innym. Często chodzi w tym przypadku o doświadczonych graczy, którzy dodatkowo zarabiają na swoich typach i poradach, sprzedając je innym.
Under – tak, jak w przypadku overu, rodzaj typu, który zakłada nieprzekroczenie linii wyznaczonej przez bukmachera, np. gdy bukmacher oferuje typ 2.5 goli w meczu, możemy postawić over lub under, czyli więcej lub mniej bramek.
Underdog – niedoceniany zawodnik lub zespół, ktoś, kto startuje z pozycji outsidera, ale w naszych oczach może odnieść nieoczekiwane zwycięstwo.
Valuebet – cel każdego gracza, czyli zakłady, które dają nam zysk. O co chodzi? O kursy, które naszym zdaniem są zbyt wysokie, czyli opłaca się na nie zagrać, żeby odnieść sporą wygraną. Nie muszą one wynikać z błędu systemu, więc nie jest to late ticket.
Yield – wyznacznik skuteczności gracza. Wyliczamy go odejmując od sumy wygranych sumę stawek, następnie dzieląc tę liczbę przez sumę stawek i mnożąc ją przez 100%.
Zakład dwudrogowy – rodzaj zakładu, który przewiduje dwie opcje rozstrzygnięcia zdarzenia. Zapoznaj się lepiej z tematyką zakładów dwudrogowych i zostań ekspertem w tej dziedzinie.
Ziemniak – potoczna nazwa bukmachera, który oferuje zakłady w punktach naziemnych.