Hat-trick Lewandowskiego, przeciętny Zalewski. Nierówna forma kadrowiczów [STRANIERI]

Radosław Laudański

Autor:Radosław Laudański

07 października 2024, 11:08 • 8 min czytania 18 komentarzy

Mimo hat-tricka Roberta Lewandowskiego, nie był to powalający weekend Polaków grających za granicą. Trudno chwalić zawodników, którzy nie są napastnikami. Kolejnymi trafieniami popisali się Piątek i Świderski. Może jednak niepokoić dyspozycja naszych reprezentantów, którzy występują w ligach TOP5. Wielu z nich ma problem z regularną grą, a kiedy już dostają szansę, to nie przekonują.

Weekend napastników

Hat-trick Roberta Lewandowskiego w meczu z Deportivo Alaves to bezprecedensowe wydarzenie. Polak zrobił to po raz drugi w Barcelonie i udowodnił, że może powalczyć nie tylko o Trofeo Pichichi, ale również Złotego Buta. Wczoraj „Lewy” dogonił Erlinga Haalanda i obaj piłkarze w obecnym sezonie ligowym zdobyli dziesięć bramek. Nasi napastnicy to jednak nie sam Lewandowski. Michał Probierz widząc formę Karola Świderskiego oraz Krzysztofa Piątka, może mieć nadzieję na to, że w najbliższych spotkaniach reprezentacji Polski kapitan otrzyma należyte wsparcie.

Świderski zdobył bramkę w spotkaniu z Montrealem. Widać, że powrót do MLS wyszedł mu na dobre, ponieważ w trzech ostatnich meczach strzelił trzy gole oraz zaliczył jedną asystę. Biorąc pod uwagę fakt, jak dobrze w przeszłości funkcjonował w kadrze duet Lewandowski-Świderski, jest to znakomita informacja dla selekcjonera.

Z kolei Krzysztof Piątek trafił do siatki w spotkaniu z Kayserisporem. To piąte trafienie w tureckiej Super Lig. W klasyfikacji strzelców lepszy od Polaka jest tylko Ciro Immobile. „Il Pistolero” w bieżącym sezonie ma na koncie dziesięć bramek we wszystkich rozgrywkach. Zrobił to w 14 meczach, co zasługuje na szacunek. Rok temu na tym samym etapie sezonu strzelił tylko cztery gole, a zakończył rozgrywki z 17 bramkami. Może uda się nawiązać do legendarnej kampanii 2018/19, kiedy trafiał do siatki rywala aż 30-krotnie.

Przeciętne występy Polaków z najlepszych lig

Wielu naszych zawodników nie popisało się w miniony weekend. Nadal o regularnej grze mogą pomarzyć Jakub Kiwior, Jakub Moder, z ławki nie podniósł się również Tymoteusz Puchacz. W końcu dostał szansę Nicola Zalewski. Roma została do tego przymuszona, ponieważ kontuzję złapał Stephan El Shaarawy. Polak takim występem nie mógł jednak przekonać do siebie trenera Ivana Juricia. Mimo początkowego entuzjazmu, szybko przestał być dokładny. Kibice Romy zapamiętają jednak ten występ z braku powrotu przy akcji bramkowej, która dała Monzy wyrównanie. W obliczu tak trudnej sytuacji z minutami spodziewaliśmy się więcej po naszym wahadłowym.

Nie popisał się również Karol Linetty, który miał duże trudności ze środkiem pola Interu. Polski pomocnik często bywał spóźniony i słusznie został skrytykowany przez włoskie media. We Włoszech zobaczyliśmy festiwal żółtych kartek, ponieważ otrzymali je Linetty, Walukiewicz oraz Urbański. Warto również odnotować, że młody pomocnik z Bolonii rozegrał tylko 28 minut, a Łukasz Skorupski znalazł się na ławce rezerwowych. W Belgii przeciętny występ Michał Skóraś, który w końcu dostał szansę od trenera i zagrał więcej niż 45 minut. Nie wykorzystał jej zbyt dobrze, ponieważ zmarnował znakomitą sytuację, a Club Brugge zremisowało z Royal Union SG.

Drobne pozytywy

Nie wszyscy jednak zawodzili. Całkiem niezłym występem popisał się Sebastian Walukiewicz. Mimo żółtej kartki oraz porażki 2:3 z Interem, Polak był najpewniej grającym obrońcą Torino i kolejny raz dał argument trenerowi Paolo Vanolemu, że warto na niego stawiać. Polak przebiciem się w Torino, a także niezłymi występami w tym klubie daje sporo argumentów selekcjonerowi reprezentacji Polski, aby wyjść w pierwszym składzie na mecz z Portugalią.

Mimo rozegranych 14 minut należy dopisać plusik przy nazwisku Piotra Zielińskiego. Polak dał dobrą zmianę, w końcu poszukał uderzenia z dystansu i pokazał, że może być wartością dodaną dla zespołu Simone Inzaghiego. Brak większej liczby minut należy tłumaczyć rozegranym meczem z Crveną Zvezdą w Lidze Mistrzów. Cieszy fakt, że w przeciwieństwie do początku sezonu mimo rotacji polski pomocnik dostaje minuty i pokazuje, że zasługuje na więcej.

Asystę zaliczył Kamil Jóźwiak. Były skrzydłowy Lecha Poznań zaczyna wyglądać coraz lepiej w Segunda Division. Zawodnik Granady w trzecim meczu z rzędu otrzymał od trenera więcej niż 80 minut i brał udział przy akcji bramkowej. To jego druga asysta w barwach hiszpańskiego klubu. Droga do reprezentacji w jego przypadku jest długa i kręta, futbol jednak widział nie takie powroty.

ANGLIA

• Łukasz Fabiański (West Ham) – na ławce z Ipswich (4:1)
  • Jakub Moder (Brighton) – poza kadrą
  • Matty Cash (Aston Villa) – 90 minut z Manchesterem United (0:0)
  • Oliwier Zych (Aston Villa) – poza kadrą
  • Jakub Kiwior (Arsenal) – 1 minuta z Southampton (3:1)
  • Jan Bednarek (Southampton) – 90 minut i żółta kartka z Southampton (1:3)
  • Jakub Stolarczyk (Leicester) – kontuzjowany
  • Przemysław Płacheta (Oxford United) – poza kadrą
  • Olaf Kobacki (Sheffield Wednesday) – kontuzjowany
  • Krystian Bielik (Birmingham) – 46 minut z Charlton (1:3)
  • Michał Helik (Huddersfield) – poza kadrą

AUSTRALIA

• Patryk Klimala (Sydney FC) – 90 minut i dwa gole z Kaya (4:1)

AUSTRIA

• Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg) – 45 minut i żółta kartka ze Sturmem Graz (0:5)
  • Gabriel Kirejczyk (SKN St. Polten) – 45 minut i gol z Ried (4:2)

AZERBEJDŻAN

• Mateusz Kochalski (Karabach Agdam) – 90 minut z Sumquayit (1:0)

BELGIA

• Michał Skóraś (Club Brugge) – 90 minut  z Royale Union SG (1:1)
  • Karol Fila (FCV Dender EH) – 90 minut i żółta kartka  z Charleroi (1:0)
  • Patryk Walicki (Francs Borains) – poza kadrą
  • Adrian Troć (Francs Borains) – na ławce z K. Lierse (0:4)
  • Piotr Parzyszek (RWD Molenbeek) – 90 minut i gol z RAAL La Louviere (1:1)
  • David Widlarz (KAS Eupen) – poza kadrą

BUŁGARIA

• Daniel Kajzer (Botew Płowdiw) – 90 minut ze Svoge w rezerwach (1:2)
  • Jakub Piotrowski (Łudogorec Razgrad) – 90 minut z Lokomotiwem Płowdiw (1:0)

CYPR

• Mariusz Stępiński (Omonia Nikozja) – poza kadrą
  • Mateusz Musiałowski (Omonia Nikozja) – poza kadrą
  • Karol Struski (Aris Limassol) – 65 minut i żółta kartka z Omonią (2:0)
  • Miłosz Matysik (Aris Limassol) – 21 minut z Omonią (2:0)
  • Artur Sobiech (Achnas) – 21 minut z AEL Limassol (2:5)
  • Patryk Lipski (Achnas) – 90 minut z AEL Limassol (2:5)
  • Karol Angielski (AEK Larnaka) – na ławce

DANIA

• Adam Buksa (FC Midtjylland) – kontuzjowany

FRANCJA

• Przemysław Frankowski (Lens) – 78 minut z Strasbourgiem (2:2)
  • Marcin Bułka (Nice) – 90 minut z PSG (1:1)
  • Radosław Majecki (Monaco) – kontuzjowany

GRECJA

• Tomasz Kędziora (PAOK) – na ławce z Levadią (2:0)
  • Damian Szymański (AEK) – 65 minut z Panetolikosem (0:1)
  • Bartłomiej Drągowski (Panathinaikos) – kontuzjowany
  • Wiktor Matyjewicz (Athens Kallithea) – 46 minut z Asterasem (1:3)
  • Patryk Stępiński (PAE Chania) – mecz w poniedziałek

HISZPANIA

• Robert Lewandowski (FC Barcelona) – 90 minut i hat-trick  z Alaves (3:0)
  • Kamil Jóźwiak (Granada CF) – 66 minut i asysta  z Mirandes (1:0)

HOLANDIA

• Paweł Bochniewicz (Heerenveen) – 90 minut ze Zvolle (1:1)
  • Daniel Bielica (NAC Breda) – 90 minut z NEC Nijmegen (1:0)
  • Kacper Kostorz (NAC Breda) – 14 minut z NEC Nijmegen (1:0)
  • Jan Faberski (Ajax) – na ławce
  • Oskar Zawada (RKC Waalwijk) – 64 minuty z Waalwijkiem (2:3)
  • Przemysław Tytoń (Twente Enschede) – na ławce

INDONEZJA

• Maciej Gajos (Persija Dżakarta) – brak meczu

IRLANDIA

• Kacper Radkowski (Waterford) – brak meczu w weekend
  • Kacper Skwierczyński (Waterford) – brak meczu w weekend
  • Kacper Chorążka (Bohemians) – 90 minut 0:2 z Derry City (0:2)
  • Filip Piszczek (Bohemians) – 16 minut z Derry City (0:2)

KAZACHSTAN

• Krystian Nowak (Żenis Astana) – 90 minut z Tobołem Kustanaj (2:1)

NIEMCY

• Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg) – 79 minut z Bochum (3:1)
  • Bartosz Białek (VfL Wolfsburg) – kontuzjowany
  • Kamil Grabara (VfL Wolfsburg) – 90 minut z Bochum (3:1)
  • Tymoteusz Puchacz (Holstein Kiel) – na ławce
  • Robert Gumny (Augsburg) – kontuzjowany
  • Adam Dźwigała (St. Pauli) – na ławce
  • Marcel Lotka (Borussia Dortmund) – poza kadrą
  • Dawid Kownacki (Fortuna Duesseldorf ) – 78 minut z HSV (0:3)
  • Dennis Jastrzembski (Fortuna Duesseldorf ) – poza kadrą
  • Michał Karbownik (Hertha BSC) – kontuzjowany
  • Damian Michalski (Greuther Furth) – na ławce
  • Karol Niemczycki (SV Darmstadt) – na ławce
  • Marcin Kamiński (Schalke 04) – na ławce z Herthą (2:2)
  • Łukasz Poręba (Hamburger SV) – kontuzjowany
  • Bartłomiej Wdowik (Hannover 96) – 90 minut z Eintrachtem Brunszwik (0:2)

NORWEGIA

• Albert Posiadała (Molde FK) – 90 minut z Lillestroem (2:1)

PORTUGALIA

• Cezary Miszta (Rio Ave) – na ławce
  • Paweł Kieszek (Leiria) – 90 minut z Penafiel (0:1)

SŁOWACJA

• Konrad Gruszkowski (Dunajska Streda) – poza kadrą

SŁOWENIA

• Karol Borys (NK Maribor) – 29 minut z Celje (1:2)

SZKOCJA

• Maik Nawrocki (Celtic) – na ławce z Ross County (2:1)
  • Franciszek Franczak (St. Johnstone) – 7 minut z Rangers (0:2)
  • Maksymilian Boruc (Hibernian) – poza kadrą z Motherwell (1:2)

SZWAJCARIA

• Łukasz Łakomy (Young Boys Berno) – poza kadrą
  • Kacper Przybyłko (FC Lugano) – 90 minut z Zurichem (1:1)
  • Mateusz Łęgowski (Yverdon) – grał 81 ze Sion (1:1)

SZWECJA

• Fabian Mrozek (IF Brommapojkarna) – na ławce

TURCJA

• Sebastian Szymański (Fenerbahce) – brak meczu
  • Kacper Kozłowski (Gaziantep) – 67 minut i żółta kartka z Besiktasem (1:1)
  • Jakub Kałuziński (Antalyaspor) – 55 minut z Rizesporem (1:2)
  • Krzysztof Piątek (Istanbul Basaksehir) – 90 minut i gol z Kayserisporem (1:1)
  • Patryk Szysz (Istanbul Basaksehir) – kontuzjowany
  • Jan Biegański (Sivasspor) – 9 minut z Goztepe (2:3)
  • Jakub Słowik (Konyaspor) – 90 minut z Eyupsporem (2:1)
  • Mateusz Lis (Goztepe) – 90 minut z Sivassporem (3:2)
  • Jakub Szumski (Sakaryaspor) – poza kadrą
  • Michał Nalepa (Genclerbirligi) – 45 minut z Manisą (0:1)

USA

• Mateusz Klich (DC United) – 85 minut i asysta z New England Revolution (2:1)
  • Bartosz Slisz (Atlanta United) – 90 minut z New York Red Bulls (2:0)
  • Karol Świderski (Charlotte) – 70 minut i gol z CF Montreal (2:0)
  • Dominik Marczuk (Real Salt Lake) – 71 minut z San Jose Earthquakes (0:1)
  • Sebastian Kowalczyk (Houston Dynamo) – 83 minuty z  St. Louis City (0:3)
  • Mateusz Bogusz (Los Angeles FC) – 30 minut ze Sportingiem Kansas City (3:0)
  • Dawid Bugaj (CF Montreal) – na ławce z Charlotte (0:2)
  • Dariusz Formella (Phoenix Rising) – 30 minut i gol  w meczu z Monterey Bay (1:2)

WALIA

• Adrian Cieślewicz (The News Saints) – 20 minut z Briton Ferry (0:0)
  • Błażej Krężołek (Cardiff Metropolitan University) – poza kadrą

WĘGRY

• Wojciech Golla (Puskas Akademia) – 90 minut i gol z Debrecenem (1:0)

WŁOCHY

• Piotr Zieliński (Inter) – 14 minut z Torino (3:2)
  • Nicola Zalewski (Roma) – 71 minut z Monzą (1:1)
  • Arkadiusz Milik (Juventus) – kontuzjowany
  • Karol Linetty (Torino) – 90 minut i żółta kartka z Interem (2:3)
  • Sebastian Walukiewicz (Torino) – 90 minut i żółta kartka z Interem (2:3)
  • Łukasz Skorupski (Bologna) – na ławce z Parmą (0:0)
  • Kacper Urbański (Bologna) – 29 minut i żółta kartka z Parmą (0:0)
  • Paweł Dawidowicz (Hellas Verona) – zawieszony za czerwoną kartkę
  • Adrian Benedyczak (Parma) –
  • Mateusz Kowalski (Parma) – kontuzjowany
  • Szymon Żurkowski (Empoli) – kontuzjowany
  • Mateusz Wieteska (Cagliari) – kontuzjowany
  • Filip Marchwiński (Lecce) – na ławce z Udinese (0:1)
  • Bartosz Bereszyński (Sampdoria) – 90 minut i żółta kartka z Juve Stabia (1:2)
  • Patryk Peda (Palermo) – na ławce z Salernitaną (0:1)
  • Arkadiusz Reca (Spezia) – 9 minut z Reggianą (1:0)
  • Przemysław Wiśniewski (Spezia) – 90 minut i żółta kartka z Reggianą (1:0)
  • Mateusz Praszelik (Sudtirol) – 45 minut z Cosenzą (2:0)
  • Paweł Jaroszyński (Salernitana) – 9 minut z Palermo (0:1)
  • Szymon Włodarczyk (Salernitana) – na ławce z Palermo (0:1)
  • Przemysław Szymiński (Frosinone) – na ławce z Carrarese (0:1)
  • Jan Żuberek (Lecco) – 32 minuty z Renate (0:2)

Urodzony w tym samym roku co Theo Hernandez i Lautaro Martinez. Miłośnik wszystkiego co włoskie i nacechowane emocjonalną otoczką. Takowej nie brakuje również w rodzinnym Poznaniu, gdzie od ponad dwudziestu lat obserwuje huśtawkę nastrojów lokalnego społeczeństwa. Zwolennik analitycznego spojrzenia na futbol, wyznający zasadę, że liczby nie kłamią. Podobno uważam, że najistotniejszą cnotą w dziennikarstwie i w życiu jest poznawanie drugiego człowieka, bo sporo można się od niego nauczyć. W wolnych chwilach sporo jeździ na rowerze. Ani minutę nie grał w Football Managera, bo coś musi zostawić sobie na emeryturę.