Salah pobił wieloletni rekord i przeszedł do historii afrykańskiej piłki

Radosław Laudański

Opracowanie:Radosław Laudański

03 października 2024, 09:35 • 2 min czytania 4 komentarze

Liverpool wygrał wczoraj z Bologną 2:0, a Mohamed Salah zdobył swoją 45. bramkę w Lidze Mistrzów. Po trafieniu w 11. minucie meczu Egipcjanin stał się najskuteczniejszym afrykańskim piłkarzem w historii tych rozgrywek.

Jeszcze wczorajszego popołudnia rekordzistą był Didier Drogba, który strzelił 44 gole w najbardziej elitarnych rozgrywkach. Rekord ustanowiony przez Iworyjczyka przetrwał 14 lat. Ostatnią bramkę w Lidze Mistrzów zdobył 23 października 2013 roku. Wówczas jego Galatasaray pokonało 3:1 FC Kopenhagę. Wyczyn Salaha tym bardziej robi wrażenie, że porównujemy skrzydłowego z napastnikiem. Do tego były napastnik Chelsea rozegrał 92 mecze a Egipcjanin 80. Co ciekawe, obaj zawodnicy zaliczyli identyczną liczbę asyst.

🌍✨ Mo Salah becomes the African top goalscorer in Champions League history!

🥇 45 goals– Mo Salah
🥈 44 goals – Didier Drogba
🥉 30 goals – Samuel Eto’o pic.twitter.com/KNMh3KfHNm

— Fabrizio Romano (@FabrizioRomano) October 2, 2024

Mohamed Salah świetnie rozpoczął nowy sezon. Skrzydłowy Liverpoolu w dziesięciu meczach zdobył sześć bramek oraz zaliczył cztery asysty we wszystkich rozgrywkach. Egipcjanin od wielu lat pokazuje równą i bardzo wysoką formę. Mimo że w zeszłym sezonie jego liczby również były imponujące, zabrakło go w gronie nominowanych do Złotej Piłki, co można uznać za kontrowersję.

Urodzony w tym samym roku co Theo Hernandez i Lautaro Martinez. Miłośnik wszystkiego co włoskie i nacechowane emocjonalną otoczką. Takowej nie brakuje również w rodzinnym Poznaniu, gdzie od ponad dwudziestu lat obserwuje huśtawkę nastrojów lokalnego społeczeństwa. Zwolennik analitycznego spojrzenia na futbol, wyznający zasadę, że liczby nie kłamią. Podobno uważam, że najistotniejszą cnotą w dziennikarstwie i w życiu jest poznawanie drugiego człowieka, bo sporo można się od niego nauczyć. W wolnych chwilach sporo jeździ na rowerze. Ani minutę nie grał w Football Managera, bo coś musi zostawić sobie na emeryturę.