Raport „Finansowa Ekstraklasa” przygotowany przez Grant Thornton szeroko opisuje wyniki finansowe naszej najlepszej ligi za miniony sezon, ale nie skupia się tylko na kwotach przychodów i wynagrodzeń. Smaczkiem dla kibiców jest informacja, ile koszulek sprzedały poszczególne kluby Ekstraklasy, ale zaskoczenia nie ma – i w tej kategorii przewodzi Legia Warszawa.
Liczba sprzedanych koszulek to nowość w raporcie podsumowującym finanse naszej ligi. Ubiegłoroczny raport, choć także obszerny, nie informował, ile konkretnie sztuk nabyli kibice naszych najlepszych drużyn, natomiast tegoroczny wskazuje nawet, który konkretnie produkt z oferty cieszył się największym powodzeniem.
Ekstraklasa 2023/24: Jakie koszulki cieszyły się największą popularnością?
Nie jest zaskoczeniem, że wynik osiągnięty na sprzedaży klubowej odzieży jest skorelowany z ogólnym wynikiem finansowym, a spośród dziesięciu klubów z najwyższymi przychodami w ubiegłym sezonie, aż sześć znalazło się w najlepszej dziesiątce pod względem sprzedanych koszulek. Bardziej zaskakujące są statystyki na dole zastawienia, gdzie znajdziemy między innymi Raków Częstochowa. To pokazuje, że miano ligowej czołówki niekoniecznie przekłada się od razu na modę.
W większości jednak statystyki są odzwierciedleniem kombinacji, jaką tworzy liczebność miasta, frekwencja na stadionie oraz wyniki na boisku. Z dużą przewagą nad resztą stawki uplasowała się Legia Warszawa z liczbą 23 353 sprzedanych koszulek. Kolejny Lech Poznań sprzedał ich 14 520, czyli około 1300 więcej niż zamykająca podium Pogoń Szczecin.
Interesująca jest także informacja o tym, które wersje stroju kibice wybierali najchętniej. Wyraźnie widać, jaką rolę w wyniku osiągniętym przez Jagiellonię miało udział mistrzostwo Polski oraz jaką popularnością cieszą się gwiazdy naszej ligi, m.in. Josue, Ishak, Grosicki czy Podolski.
Poniżej pełna lista klubów, uszeregowana według liczby koszulek sprzedanych w zeszłym sezonie. W nawiasie wskazano rodzaj koszulki, którą wybierano najczęściej.
Ekstraklasa 2023/24: Kto sprzedał najwięcej koszulek?
1. Legia Warszawa – 23 353 (najwięcej: Josué)
2. Lech Poznań – 14 520 (Mikael Ishak)
3. Pogoń Szczecin – 13 198 (Kamil Grosicki)
4. Jagiellonia Białystok – 10 000 (koszulka mistrzowska)
5. Widzew Łódź – 7 561 (personalizacja własna)
6. Górnik Zabrze – 5 326 (Lukas Podolski)
7. Śląsk Wrocław – 4 370 (Erik Expósito)
8. Cracovia – 4 340 (Michał Rakoczy)
9. Ruch Chorzów – 3 819 (Daniel Szczepan)
10. Korona Kielce – 2 842 (Martin Remcale)
11. LKS Łódź – 2 700 (Pirulo)
12. Raków Częstochowa – 2 506 (Fran Tudor)
13. Radomiak Radom – 2 038 (personalizacja własna)
14. Piast Gliwice – 900 (Jakub Czerwiński)
15. Zagłębie Lubin – 899 (brak danych)
16. Puszcza Niepołomice – 870 (Oliwier Zych)
17. Stal Mielec – 750 (Said Hamulić)
*- Warta Poznań – brak danych.
Jeśli w przyszłorocznym raporcie znajdzie się podobne zestawienie, ciekawie będzie porównać jakie odzwierciedlenie w sprzedaży koszulek ma wynik osiągnięty przez drużynę na boisku.
WIĘCEJ O FINANSACH EKSTRAKLASY NA WESZŁO:
- Wiemy kto wydawał najwięcej na wynagrodzenia. Dwa kluby mają problem
- Który klub wydał najwięcej na akademię piłkarską w Ekstraklasie w sezonie 2023/24?
Fot. Fotopyk