Brazylia i Kolumbia z pewnymi zwycięstwami na Copa America [WIDEO]

Opracowanie:Arek Dobruchowski

29 czerwca 2024, 11:30 • 3 min czytania 1 komentarz

Brazylia w pierwszej serii gier na Copa America sensacyjnie zremisowała bezbramkowo z Kostaryką. Canarinhos w starciu z Paragwajem nie mogli sobie pozwolić na kolejną wpadkę i bez większych problemów szybko rozprawili się z rywalem, wygrywając 4:1. Vinicius Junior bohaterem. W drugim meczu tej grupy Kolumbia pokonała 3:0 Kostarykę.

Po dwóch kolejkach pierwsze miejsce z dorobkiem sześciu punktów zajmuje Kolumbia. Los Cafeteros mają już pewny awans do fazy pucharowej. W ostatniej serii gier zmierzą się z Brazylią, która potrzebuje remisu, żeby wyjść z grupy. Jednak Canarinhos jeśli chcą ominąć silny Urugwaj w ćwierćfinale, muszą pokonać Kolumbię. To może być bardzo ciekawe spotkanie.

Kolumbia – Kostaryka 3:0. Kostaryka zaparkowała autobus, ale cytując klasyka, to nic nie dało

Kostaryce udało się w pierwszej serii gier bezbramkowo zremisować z Brazylią. I na mecz z Kolumbią ewidentnie wyszli z takim samym nastawieniem – przetrwać i wyciągnąć 0:0. Tym razem podopieczni
Gustavo Alfaro nie byli tak szczelni w obronie jak w pierwszym spotkaniu i gdy Kolumbia zdobyła gola na 1:0 z rzutu karnego w 31. minucie, zeszło ciśnienie z Kostaryki, a w ofensywie tak samo jak w starciu z Canarinhos nie byli w stanie nic zrobić.

W drugiej części gry Kolumbia się bawiła i to była tylko kwestia czasu, kiedy padną kolejne bramki. Na 2:0 podwyższył strzałem głową Davinson Sanchez.

A końcowy rezultat ustalił Jhon Cordoba w 62. minucie. Fenomenalną asystą popisał się przy tej bramce James Rodriguez, który przeżywa drugą młodość na Copa America. Były piłkarz Realu Madryt czy Bayernu Monachium ma już na tym turnieju trzy asysty. 33-letni ofensywny pomocnik obecnie występuje w brazylijskim Sao Paolo, gdzie nie odgrywa znaczącej roli, ale za to w kadrze prezentuje się wyśmienicie.

Dla Kolumbii było to już 10. zwycięstwo z rzędu. Nestor Lorenzo objął stanowisko selekcjonera tej reprezentacji w lipcu 2022 roku i jesczze nie zaznał smaku porażki z tym zespołem. Jego aktualny bilans to 17 wygranych i 5 remisów.

Paragwaj – Brazylia 1:4. Vincius Junior wziął sprawy w swoje ręce

Po meczu z Kostaryką najwięcej krytyki zebrał Vinicus Junior, który nie radził sobie z 19-letnim Jeylandem Mitchellem z kostarykańskiego Alajuelense. Gwiazdor Realu przegrał 6 z 9 pojedynków, wykonał sześć prób dryblingu i żadna nie była udana, zaliczył 18 strat. Fatalny występ. Nie tego spodziewają się kibice po zawodniku, który chce zgarnąć Złotą Piłkę za rok 2024.

Z Paragwajem wyglądał już o niebo lepiej. ale trzeba podkreślić, że rywal był bardzo pogubiony w  defensywie. Kostaryka była monolitem, skupiona tylko na obronie, a podopieczni Daniela Garnero chcieli pograć w piłkę z Brazylią nie wyszło im to do końca na dobre. Rozłoszczeni Canarinhos od pierwszych minut ruszyli na przeciwnika i do przerwy prowadzili już 3:0 (2x Vinicus Junior i Savio), a do tego Lucas Paqueta nie wykorzystał jeszcze rzutu karnego. Choć zaznaczmy, że pierwszy gol padł w 35. minucie po pięknej akcji Canarinhos.

Po przerwie Brazylia spuściła z tonu. Paragwaj zaraz po zmianie stron zdobył gola honorowego, a konkretnie piłkarz Getafe, Omar Alderete. Końcowy wynik spotkania ustalił Lucas Paqueta, który zrehabilitował się za pudło z karnego z początku spotkania. W 65. minucie ponownie podszedł do „jedenastki” i pewnie zamienił ją na gola.

WIĘCEJ O COPA AMERICA:

Entuzjasta młodzieżowego futbolu. Jest na tym punkcie tak walnięty, że woli oglądać Centralną Ligę Juniorów niż Ekstraklasę. Większą frajdę sprawia mu odkrywanie nowych talentów niż obserwowanie cały czas tych samych twarzy, o których mówi się, że są „solidnymi ligowcami”. Twierdzi, że szkolenie dzieci i młodzieży w Polsce z roku na rok się prężnie rozwija, ale niestety w Ekstraklasie dalej są trenerzy, którzy boją się stawiać na zdolnych młodych chłopaków. Aczkolwiek nie samą juniorską piłką człowiek żyje - masowo pochłania również mecze Premier League, a w jego żyłach płynie niebieska krew sympatyka londyńskiej Chelsea.