Oni to zrobili! Wybrzeże Kości Słoniowej bez trenera zostało mistrzem Afryki!

Konrad Modzel

Autor:Konrad Modzel

11 lutego 2024, 23:33 • 3 min czytania 9 komentarzy

Takie rzeczy tylko w Afryce. Wybrzeże Kości Słoniowej zwolniło selekcjonera po kompromitującej porażce w fazie grupowej 0:4 z Gwineą Równikową i mimo to – z asystentem na ławce – sięgnęło po mistrzostwo kontynentu! W finale gospodarze pokonali Nigerię.

WKS w grupie wygrał tylko jedno z trzech spotkań i z trzeciego miejsca awansowało do fazy pucharowej. Selekcjoner tej kadry Jean-Louis Gasset po kompromitacji z Gwineą Równikową podał się do dymisji, a iworyjska federacja przyjęła jego rezygnację. Prezes Związku Idrissa Diallo był tak zdesperowany, że chciał wypożyczyć od Francuzów Herve Renarda, który obecnie jest selekcjonerem reprezentacji kobiet.

Ta sztuka mu się nie udała. Stery powierzył asystentowi Gasseta, którym był Emerse Fae. Ten gość w bardzo krótkim czasie urósł do rangi bohatera narodowego. To były wielokrotny reprezentant kraju, więc krzywdzące byłoby stwierdzenie, że to postać anonimowa w swoim kraju, ale nikt do tej pory nie postrzegał go jako fachowca. A okazał się być szkoleniowcem od zadań specjalnych.

Najpierw wyeliminował największego faworyta do zdobycia trofeum, czyli Senegal, następnie po dogrywce pokonał Mali. W półfinale po golu Hallera jego WKS pokonało DR Kongo i awansowało do finału, a tam czekała Nigeria z Victorem Osimhenem na czele.

I to Super Orły lepiej weszły w ten finał. Troost-Ekong w pierwszej połowie strzałem głową dał prowadzenie swojemu zespołowi. WKS rozwścieczyło to trafienie i dzięki temu udało się przejąć inicjatywę. Nwabili wyprawiał cuda w bramce i do pewnego momentu był nie do pokonania, ale w końcu musiał skapitulować. Franck Kessie w 62. minucie również z główki strzelił gola na 1:1, a na dziesięć minut przed końcem Sebastian Haller zdobył zwycięską bramkę. Gospodarze dokonali czegoś absolutnie niezwykłego!

Dla Wybrzeża Kości Słoniowej to trzeci triumf w Pucharze Narodów Afryki.

Wybrzeże Kości Słoniowej – Nigeria 2:1 (0:1)