Wspaniały Bułka, skuteczny Lewandowski, dobry Puchacz, fatalny Szczęsny [STRANIERI]

25 września 2023, 14:21 • 10 min czytania 7 komentarzy

Słodko-gorzki weekend dla polskich piłkarzy grających poza ojczyzną. Kilku – jak Marcin Bułka czy Robert Lewandowski – pokazało się z dobrej strony, ale niektórzy – jak Kamil Piątkowski czy Wojciech Szczęsny – odwrotnie, zaprezentowało brzydkie oblicza. Zapraszamy na cotygodniowy raport.

Zaczynamy od tego, co kibice kochają najbardziej – od goli. Po pierwsze, drugie i trzecie, Robert Lewandowski odzyskał skuteczność w Barcelonie. Po trafieniu z Betisem oraz Royal Antwerp przyszły dwie bramki zdobyte w cholernie wymagającym spotkaniu z Celtą Vigo. Duma Katalonii bardzo długo nie potrafiła sobie poradzić z przeciwnikiem, przegrywała już 0:2, ale dwie sztuki Polaka dały jej wyrównanie (a następnie Joao Cancelo zagwarantował zwycięstwo 3:2).

O takiego Lewandowskiego nic nie robiliśmy.

Niesamowitą skutecznością niezmiennie popisuje się Damian Michalski z Greuther Furth. Stoper, który wrócił do podstawowego składu ekipy z Bawarii (drugi występ z rzędu), rozegrał bardzo dobre spotkanie, a po przerwie przy stanie 3:3 wykorzystał zamieszanie w szesnastce po rzucie rożnym i dał wygraną drużynie trenera Alexandra Zornigera 4:3.

To siódmy gola Polaka w 29 meczach w sumie, a trzeci w piątym występie w obecnym sezonie. Uwaga, w trwających rozgrywkach defensor zdobywa bramkę średnio co 69 minut. Niebywała statystyka dla środkowego obrońcy.

Na koniec – tak, tak, już koniec – należy wspomnieć o trafieniu Dariusza Formelli dla Phoenix Rising w drugiej lidze amerykańskiej, które było dziewiątym w tym sezonie.

Poza tym można pochwalić Adama Buksę z Antalyasporu. Co prawda tym razem atakujący sam kończył zawody bez gola, za to popisał się asystą przy drugim golu Sagiva Jehezkela. Polak zagrał „na ścianę” w bocznym sektorze, utrzymał się przy futbolówce, wyciągnął przeciwnika ze strefy, następnie w nią wbiegł, dostał podanie i dośrodkował do reprezentanta Izreala.

Najwyraźniej forma piłkarza wypożyczonego z RC Lens rośnie.

To samo można napisać o Tymoteuszu Puchaczu z FC Kaiserslautern, który tym razem zanotował asystę po dośrodkowaniu z rożnego. Na potyczce z Hansą Rostock był wysłannik selekcjonera Michała Probierza – Sebastian Mila, który spotkał się z 24-latkiem i streścił, czego ewentualnie oczekiwaliby od niego w kadrze narodowej.

Poza tym asysty zapisali nasi występujący w jeszcze niższych ligach – Piotr Parzyszek w drugiej holenderskiej i David Kopacz w trzeciej niemieckiej (nawet dwie).

Oczywiście nie można pominąć kapitalnego meczu Marcina Bułki z AS Monaco. Bramkarz obronił dwie jedenastki i pomógł wygrać zespołowi, a Nice to wicelider Ligue 1, bez porażki w sześciu kolejkach. W tym momencie Bułka to trzeci bramkarz ligi francuskiej pod względem „uratowanych” bramek z wynikiem +2,1 (za fbref).

Przed drugim karnym pomyślałem, czy jest dziś jakaś jedenastek? A na poważnie, to od razu spojrzałem, kto będzie strzelał i było dla mnie dużą korzyścią, że znowu robił to Folarin Balogun. Gra mentalna była na moją korzyść. Od razu pomyślałem, że będzie uderzał mocno w środek. Tak też się stało i obroniłem – powiedział Bułka w „Kanale Sportowym”.

Cóż, a teraz pora na tych, co wyróżnili się z tłumu negatywnie.

Po pierwsze, Wojciech Szczęsny. Golkiper Juventusu zawalił przy pierwszym i trzecim golu Sasssuolo, a jego zespół poległ 2:4.

Tutaj trzecia zdobycz Neroverdich.

Po drugie, Kamil Piątkowski. Stoper ze względu na rotacje zagrał w RB Salzburg i przyczynił się do pierwszej porażki w lidze od ponad 30 kolejek i pierwszej na własnym stadionie od 96 meczów (ponad trzy lata!). Defensor dwukrotnie popełnił ten sam błąd – w trakcie budowania akcji podawał do przeciwnika, tyle że dopiero za drugim razem skończyło się to bramką BW Linz. Co więcej, w międzyczasie Piątkowski mógł jeszcze przerwać kontratak, ale dał się przedryblować i nie zatrzymał akcji. Nieprzypadkowo kilka minut później został zmieniony.

Po trzecie, Bartłomiej Drągowski. Golkiper Spezii nie popisał się przy pierwszym trafieniu Reggiany, a drużyna z Ligurii zbiera takie wyniki, jakby zgłaszała chęć drugiego spadku z rzędu, tym razem do trzeciej ligi (remis i cztery porażki w pięciu kolejkach). Inny Polak w Spezii – Arkadiusz Reca – dał się zapamiętać tylko z tego, że rywali nim zakręcił jak kołem fortuny.

Czy coś poza tym?

Z pozytywów – można jeszcze odnotować kolejne czyste konto Łukasza Skorupskiego w Bolognii, niezłego Adriana Benedyczaka w Parmie (niewiele zabrakło mu do następnego gola), solidnego Matty’ego Casha w Aston Vilii (zwycięstwo nad Chelsea) i dobre wejście z ławki przeciwko Interowi Sebastiana Walukiewicza z Empoli.

Z negatywów – słabego Michała Karbownika na prawej obronie Herthy Berlin (zasłużona zmiana), rezerwę Bartosza Bereszyńskiego w Empoli (konsekwencja katastrofy z Romą) i Arkadiusza Milika w Juventusie (nie ma szans w rywalizacji z Federico Chiesą i Dusanem Vlahoviciem) i słabiutką zmianę Jakuba Kamińskiego w Wolfsburgu (raczej nie poprawił swoich notowań wejściem z Borussią Dortmund).

LISTA STRANIERICH:

ANGLIA

• Łukasz Fabiański (West Ham) – na ławce z Liverpoolem (1:3)
  • Jakub Moder (Brighton) – poza kadrą z powodu kontuzji
  • Matty Cash (Aston Villa) – cały mecz z Chelsea (1:0)
  • Jakub Kiwior (Arsenal) – na ławce z Tottenhamem (2:2)
  • Jan Bednarek (Southampton) – cały mecz z Middlesbrough (1:2)
  • Bartosz Białkowski (Milwall) – cały mecz z West Bromwich Albion (0:0)
  • Przemysław Płacheta (Norwich) – od 46. minuty z Plymouth (2:6)
  • Krystian Bielik (Birmingham) – cały mecz z Queens Park Rangers (0:0)
  • Michał Helik (Huddersfield) – mecz dzisiaj
  • Jakub Stolarczyk (Leicester) – na ławce z Bristol (1:0)
  • Max Stryjek (Wycombe Wanderers) – cały mecz z Charlton (1:3)
  • Kacper Łopata (Barnsley) – cały mecz z Nothampton (2:1)

ARABIA SAUDYJSKA

• Grzegorz Krychowiak (Abha) – cały mecz z Al Wehda (0:4)
  • Konrad Michalak (Ohod) – mecz w King Cup dzisiaj

AUSTRALIA

• Filip Kurto (Macarthur FC) – sezon A League się jeszcze nie zaczął
  • Oskar Zawada (Wellington Phoenix) – sezon A League się jeszcze nie zaczął

AUSTRIA

• Kamil Piątkowski (RB Salzburg) – do 65. minuty z BW Linz (0:1)
  • Szymon Włodarczyk (Sturm Graz) – cały mecz z Rapidem Wiedeń (1:1)
  • Aleksander Buksa (WSG Tirol) – od 79. minuty z Wolfsbergerem (2:3)

BELGIA

• Michał Skóraś (Club Brugge) – na ławce z Anderlechtem (1:1)
  • Bartosz Białek (KAS Eupen) – poza kadrą z powodu kontuzji

BUŁGARIA

• Daniel Kajzer (Botew Płowdiw) – na ławce z CSKA Sofia (1:2)
  • Jakub Piotrowski (Łudogorec Razgrad) – cały mecz z Lokomotiwem Sofią (3:1)

CHINY

• Adrian Mierzejewski (Henan) – od 59. minuty z Meizhou Hakka (0:0)

CYPR

• Mariusz Stępiński (Aris Limassol) – mecz dziś
  • Karol Struski (Aris Limassol) – mecz dziś
  • Patryk Lipski (Ethnikos) – od 60. minuty z Karmiotissa Pano Polemidion (3:0)
  • Mateusz Taudul (Othellos) – cały mecz z Nea Salamina Famagusta (2:3)

CZECHY

• Bartosz Pikul (Pardubice) – na ławce z Viktorią Pilzno (2:6)

DANIA

• Kamil Grabara (FC Kopenhaga) – cały mecz z Broendby (3:2)
  • Mateusz Kowalczyk (Broendby) – poza kadrą

FRANCJA

• Przemysław Frankowski (Lens) – do 63. minuty z Toulouse (2:1)
  • Marcin Bułka (Nice) – cały mecz i dwa obronione karne z Monaco (1:0)
  • Radosław Majecki (Monaco) – na ławce z Nice (0:1)
  • Karol Fila (Strasbourg) – poza kadrą z powodu kontuzji
  • Rafał Strączek (Bordeaux) – mecz jutro

GRECJA

• Tomasz Kędziora (PAOK) – do 61. minuty z Gianniną (3:1)
  • Damian Szymański (AEK) – mecz dziś
  • Karol Angielski (Atromitos) – cały mecz z OFI Kreta (1:1)

HISZPANIA

• Robert Lewandowski (FC Barcelona) – cały mecz z Celtą Vigo i dwa gole (3:2)

HOLANDIA

• Kacper Kozłowski (Vitesse Arnhem) – do 64. minuty ze Spartą Rotterdam (0:1)
  • Paweł Bochniewicz (Heerenveen) – od 62. minuty z Excelsiorem (0:3)
  • Przemysław Tytoń (Twente Enschede) – na ławce z Waalwijk (0:1)
  • Piotr Parzyszek (FC Emmen) – cały mecz i asysta z NAC Breda (3:1)
  • Kacper Kostorz (FC Den Bosch) – do 80. minuty z Rodą Kerkrade (1:4)
  • Jakub Ojrzyński (FC Den Bosch) – na ławce z Rodą Kerkrade (1:4)
  • Bartłomiej Smolarczyk (FC Dordrecht) – od 92. minuty z Jong AZ (0:0)

INDONEZJA

• Maciej Gajos (Persija Dżakarta) – cały mecz z Bali United (1:1)

IRLANDIA

• Krystian Nowak (Bohemians) – mecz dzisiaj
  • Kacper Radkowski (Bohemians) – mecz dzisiaj
  • Bartłomiej Kukułowicz (Bohemians) – mecz dzisiaj

IZRAEL

• Patryk Klimala (Hapoel Beer Szewa) – od 55. minuty z Hapoelem Petach Tikwa (0:1)

JAPONIA

• Jakub Słowik (FC Tokio) – cały mecz z Sagan Tosu (3:2)
  • Jakub Świerczok (Omiya) – poza kadrą

NIEMCY

• Jakub Kamiński (Wolfsburg) – od 65. minuty z Borussią Dortmund (2:1)
  • Dawid Kownacki (Werder Brema) – na ławce z Koeln (2:1)
  • Robert Gumny (Augsburg) – poza kadrą
  • Marcel Lotka (Borussia Dortmund) – cały mecz w rezerwach z Verl (3:2)
  • Michał Karbownik (Hertha BSC) – 68 minut z Holstein Kiel (3:2)
  • Tymoteusz Puchacz (1.FC Kaiserslautern) – 94. minuty i asysta z Hansą Rostock (3:1)
  • Damian Michalski (Greuther Furth) – cały mecz i gol z Karlsruher (4:3)
  • Karol Niemczycki (Fortuna Duesseldorf) – na ławce z Hannoverem (1:1)
  • Dennis Jastrzembski (Fortuna Duesseldorf) – od 77. minuty z Hannoverem (1:1)
  • Marcin Kamiński (Schalke 04) – cały mecz z St. Pauli (1:3)
  • Adam Dźwigała (St. Pauli) – na ławce z Schalke 04 (3:1)
  • Miłosz Brzozowski (Hansa Rostock) – poza kadrą
  • Łukasz Poręba (Hamburger SV) – poza kadrą z powodu kontuzji
  • David Kopacz (FC Ingolstadt) – do 78. minuty z rezerwami Freiburga i dwie asysty (4:1)
  • Sebastian Zieleniecki (Hallescher) – od 46. minuty z TSV 1860 Monachium (0:2)
  • Sebastian Mrowca (Preußen Muenster) – cały mecz z VfB Luebeck (1:1)

PORTUGALIA

• Paweł Kieszek (Leiria) – poza kadrą na mecz Pucharu Portugalii

RUMUNIA

• Kamil Wiktorski (FC Buzau) – cały mecz z CSC 1599 Selimbar (2:1)

SZKOCJA

• Maik Nawrocki (Celtic) – poza kadrą z powodu kontuzji
  • Maksymilian Boruc (Hibernian FC) – na ławce z St. Johnstone (2:0)
  • Maciej Dąbrowski (Raith Rovers FC) – cały mecz z Airdrieonians (0:1)

SŁOWACJA

• Konrad Gruszkowski (Dunajska Streda) – od 46. minuty z SK 1923 Gabcikovo w pucharze (5:1)

SŁOWENIA

• Daniel Skiba (NK Aluminij) – do 69. minuty z Domzale (1:2)

SZWAJCARIA

• Łukasz Łakomy (YBB) – od 65. minuty z Lugano (4:1)

TURCJA

• Sebastian Szymański (Fenerbahce) – do 89. minuty z Alanyasporem (1:0)
  • Adam Buksa (Antalyaspor) – cały mecz i asysta z Samsunsporem (2:0)
  • Jakub Kałuziński (Antalyaspor) – poza kadrą z powodu kontuzji
  • Krzysztof Piątek (Basaksehir) – cały mecz z Galatasaray (1:2)
  • Patryk Szysz (Basaksehir) – poza kadrą z powodu kontuzji
  • Rafał Gikiewicz (Ankaragucu) – na ławce z Konyasporem (1:1)
  • Jakub Szumski (Samsunspor) – cały mecz z Antalyasporem (0:2)
  • Mateusz Lis (Goeztepe) – cały mecz z Manisą (1:0)
  • Michał Nalepa (Corum) – do 77. minuty i czerwona kartka (1:0)
  • Mateusz Hołownia (Bandirmaspor) – poza kadrą z powodu kontuzji

USA

• Mateusz Klich (DC United) – cały mecz z New York Red Bulls (3:5)
  • Jarosław Niezgoda (Portland Timbers) – poza kadrą z powodu kontuzji
  • Kacper Przybyłko (Chicago Fire) – od 78. minuty z New England Revolution (2:2)
  • Jan Sobociński (Charlotte FC) – poza kadrą
  • Karol Świderski (Charlotte FC) – do 83. minuty z Cincinnati (0:3)
  • Kamil Jóźwiak (Charlotte FC) – od 83. minuty z Cincinnati (0:3)
  • Sebastian Kowalczyk (Houston) – do 60. minuty ze Sportingiem Kansas City (1:2)
  • Mateusz Bogusz (Los Angeles FC) – do 90. minuty z Philadelphia Union (0:0)
  • Dariusz Formella (Phoenix Rising) – od 65. minuty i gol z El Paso Locomotive (1:1)