Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN rozpatrzyła wnioski klubów I ligi o przyznanie licencji na rozgrywki Ekstraklasy w kolejnym sezonie. Licencji nie otrzymał ŁKS Łódź. Klub może odwołać od decyzji do drugiej instancji.
Komunikat Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN dotyczy 10 klubów I ligi. Jego treść publikujemy poniżej. Żaden z klubów nie dostał licencji bez jakiegokolwiek nadzoru.
„Po analizie wniosków wraz z załącznikami Komisja podjęła następujące decyzje w stosunku do poszczególnych Klubów:
1. Komisja postanowiła przyznać klubom: GKS Tychy, Korona Kielce, Miedź Legnica oraz Podbeskidzie Bielsko-Biała:
– licencję upoważniającą Klub do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy w sezonie 2022/2023 z nadzorem finansowym.
2. Komisja postanowiła przyznać Klubom Arka Gdynia oraz Widzew Łódź:
– licencję upoważniającą Klub do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy w sezonie 2022/2023 z nadzorem finansowym i infrastrukturalnym.
3. Komisja postanowiła przyznać Klubom Odra Opole oraz Sandecja Nowy Sącz:
– licencję upoważniającą Klub do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy w sezonie 2022/2023 z nadzorem finansowym oraz infrastrukturalnym na stadionach zastępczych. Odra Opole na stadionie zastępczym w Lubinie, Sandecja Nowy Sącz na stadionie zastępczym w Sosnowcu.
4. Komisja postanowiła przyznać Klubowi Chrobry Głogów:
– licencję upoważniającą Klub do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy w sezonie 2022/2023 z nadzorem finansowym;
nałożyć na Klub środek kontroli w postaci obowiązku zapłaty kwoty 5.000 zł w związku z naruszeniem kryterium F.03 oraz F.04 Podręcznika Licencyjnego dla Klubów Ekstraklasy na sezon 2022/2023.
5. Komisja postanowiła nie przyznać Klubowi ŁKS Łódź:
– licencji upoważniającej Klub do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy w sezonie 2022/2023 w związku z niespełnieniem kryteriów F.01, F.02, F.03, F.04 oraz F.05.
6. Komisja postanowiła przyznać Klubom: Czarni Sosnowiec, UKS SMS Łódź oraz GKS Górnik Łęczna
– licencję upoważniającą Klub do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraligi Kobiet w sezonie 2022/2023;
– licencję upoważniającą Klub do uczestnictwa w rozgrywkach klubowych UEFA w sezonie 2022/2023.
Od powyższych decyzji przysługuje Klubom odwołanie do Komisji Odwoławczej ds. Licencji Klubowych PZPN za pośrednictwem Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN w terminie 5 dni od doręczenia decyzji”.
ŁKS nie wypełnił więc następujących kryteriów:
- F.01 Roczne sprawozdanie finansowe wraz z opinią i raportem biegłego rewidenta
- F.02 Sprawozdanie finansowe za okres śródroczny (31.05 – 31.12 roku poprzedzającego okres licencyjny) wraz z raportem biegłego rewidenta
- F.03 Brak przeterminowanych zobowiązań wobec klubów piłkarskich wynikających z tytułu działalności transferowej, czyli brak przeterminowanych zobowiązań wobec innych klubów do 31 marca, powstałych do 31 grudnia roku poprzedzającego sezon licencyjny
- F.04 Brak przeterminowanych zobowiązań wobec pracowników oraz na rzecz ZUS i urzędu skarbowego, jak też z tytułu kar nałożonych przez właściwe organy dyscyplinarne, z tytułu prawomocnych wyroków Piłkarskiego Sądu Polubownego PZPN oraz wobec Wojewódzkiego ZPN z tytułu płatności składek członkowski, opłat za uczestnictwo w rozgrywkach oraz opłat w związku ze zmianami przynależności klubowej zawodników na rzecz PZPN oraz Wojewódzkiego ZPN.
- F.05 Prognoza finansowa. Wnioskodawca musi porządzić i przedłożyć prognozę finansową obejmującą okres od 31 grudniu roku kalendarzowego poprzedzającego rok kalendarzowy, w którym rozpoczyna się dany sezon licencyjny do 30 czerwca kończącego sezon licencyjny (okres kolejnych 18 miesięcy), w celu udowodnienia licencjodawcy zdolności do kontynuacji działalności do końca sezonu licencyjnego.
WIĘCEJ O 1. LIDZE:
- Zagłębie Sosnowiec pod lupą PZPN. Klub brnie w kompromitację
- „Możemy wziąć piłkarza z La Liga, ale Miedź nie jest klubem pierwszego wyboru”
Fot. Newspix