post

Opublikowane 09.10.2021 13:55 przez

leszek.milewski

Jedna dwucyfrówka. Kilka przypadków, gdy do tej dwucyfrówki mogło dojść. Jakie były najwyższe zwycięstwa reprezentacji Polski? Kiedy rywala odprawialiśmy z całym bagażem bramek, a mecz zmieniał się w trening strzelecki biało-czerwonych? Nie da się ukryć, każdy mecz z San Marino jest szansą na namieszanie w takim rankingu – czego raczej dzisiaj nie oczekujemy, ale na co wszyscy po cichu liczymy.

NAJWYŻSZE ZWYCIĘSTWA REPREZENTACJI POLSKI: POLSKA – SAN MARINO 10:0 (2009, eliminacje o mundial 2010)

Eliminacje o mundial w 2010 są katastrofą, jedną z najgorszych kampanii kwalifikacyjnych w dziejach. To ścieżka prowadząca od hurraoptymizmu po losowaniu, do nastrojów godnych pogrzebu polskiej piłki, czyli 0:1 po samobóju na Śląskim w śniegu ze Słowacją, świętującą awans na mundial.

Albo taka Słowenia, robiąca z nas pasztet u siebie. Albo ten samobój Żewłaka podającego do Boruca. Albo, albo, albo…

Nie ma wiele w tamtych eliminacjach pozytywnego do wspominania, ale to właśnie wtedy zaliczyliśmy swoją jedyną w dziejach oficjalnych meczów pierwszej reprezentacji Polski dwucyfrówkę. Kilka dni po kompromitacji w Irlandii Północnej chcieliśmy zmazać plamę. Przyznajmy, na San Marino zwykle wychodzi się na trzecim biegu, wygrać, zapomnieć, strzelić parę bramek. Ale ten mecz dla nas wówczas zupełnie inną wymowę.

To pamiętne 10:0 to też najszybciej strzelony gol, zajęło nam to 23 sekundy. Polacy strzelali na bramkę rywala 31 razy. Ale co ciekawe – popełnili też 18 fauli. Mecz z San Marino, dwucyfrowy wynik i taka liczba fauli jasno pokazują – tutaj trwała walka, ale taka do końca, na ambicji i wkurwieniu.

– 10:0 w Kielcach odczytuję jako zaufanie do trenera Beenhakkera ze strony drużyny. Demonstracja poparcia. Takie stanięcie za nim murem. Nie musieli aż tak wysoko wygrywać, mogli poprzestać na 4:0, a jednak dalej parli. Trochę było mi żal aż tych chłopaków z San Marino – mówił nam Michał Listkiewicz.

10:0 na otarcie łez? No cóż, tamtych eliminacji nie było w stanie uratować nic, ale – parafrazując – wynik poszedł do ksiąg.

***

NAJWYŻSZE ZWYCIĘSTWA REPREZENTACJI POLSKI: POLSKA – NORWEGIA 9:0 (1963)

9:0, które wyjątkowo długo utrzymywało się jako rekord. 9:0 z Norwegią w czasach, gdy ta Norwegia nie znaczyła w futbolu praktycznie nic – prawdziwa pobudka Norwegów w piłce to dopiero lata dziewięćdziesiąte, wtedy, w latach sześćdziesiątych, jeszcze nikomu się nie śniło, że mogą przyjść czasy, gdy Norwegia pokaże nam tyły w eliminacjach.

To, co ten mecz dodatkowo wpisuje do historii naszego futbolu, to debiut Włodzimierza Lubańskiego – Lubański miał wówczas ledwie 16 lat i 188 dni, stając się najmłodszym w historii kadry reprezentantem. Przywitał się od razu bramką.

Co więcej, tego samego dnia debiutował także Zygfryd Szołtysik, który debiut uczcił dwoma golami. Szołtysik-Lubański byli duetem praktycznie nierozłącznym, wystąpili nawet swego czasu w programie… „Małżeństwo doskonałe”, telewizyjnym show Jacka Fedorowicza. Zdali tam test z wiedzy o sobie i zdystansowali całą konkurencję.

Warto podkreślić, że był to również pierwszy mecz reprezentacji rozgrywany w Szczecinie. Na stadion przyszło wówczas 30 tysięcy ludzi.

***

NAJWYŻSZE ZWYCIĘSTWA REPREZENTACJI POLSKI: POLSKA – TURCJA 8:0 (1968)

Kolejny wynik, który pokazuje, że trochę się w świecie futbolu pozmieniało. Dzisiaj zwycięstwo 8:0 z Turcją? No cóż, delikatnie mówiąc, byłoby troszkę trudniej. Paradoksem pozostaje to, że Turcja zawsze miała niezwykłą pasję do futbolu, a mimo to przez dekady nie potrafiła jej przekuć w dobrą grę. Atmosfera na meczach w Turcji była bardzo gorąca już przed II wojną światową, co wspominali nasi reprezentanci, zmuszeni do ucieczki z boiska podczas jednego ze starć.

Znowu wysoki wynik i znowu kluczowy debiut: to w tym spotkaniu pierwszy raz w pierwszej reprezentacji zagrał Kazimierz Deyna. Co ciekawe, nie zachwycił i zszedł w przerwie, zmieniony przez Janusza Żmijewskiego. Deyna wspominał ten debiut wyjątkowo źle na łamach Przeglądu Sportowego:

„Pomimo pogromu, jaki drużyna z Białym Orłem sprawiła Turkom, nie jest on dla mnie miłym wspomnieniem. Zdziwiło mnie, że Lucjan Brychczy, choć był w tym czasie w dobrej formie, poprosił trenera o niewstawienie go do składu. W szatni przed meczem „Kici” podszedł do mnie i powiedział „Nie przejmuj się tym, co będzie się działo, graj spokojnie!. Nie wiedziałem wtedy o co mu idzie, ale szybko miałem zrozumieć. Już podczas prezentacji zawodników, kiedy z głośników padło „Kazimierz Deyna” rozległy się przeraźliwe gwizdy, a potem skandowano nazwisko innego piłkarza. Publiczność śląska miała swojego faworyta, którego chciała widzieć na boisku, a nie jakiegoś tam Deynę. To jeszcze mogłem zrozumieć, gorzej, że kiedy tylko rozpoczęła się gra, kiedy pierwszy raz kopnąłem piłkę, znów wybuchy gwizdów… I tak było za każdym razem”.

***

NAJWYŻSZE ZWYCIĘSTWA REPREZENTACJI POLSKI: POLSKA – AZERBEJDŻAN 8:0 (2005)

Fajerwerk podczas eliminacji o mundial w 2006, fajerwerk z jednej strony bardziej logiczny niż to, co zdarzyło się za późnego Beenhakkera z San Marino: logiczny, bo kadra Janasa działała. W tamtych eliminacjach wygrała wszystko poza meczami z Anglią, co jednak jest sztuką, nie zrobić żadnej wpadki. Ale też to 8:0 jest mniej logiczne, bo Azerbejdżan, jakkolwiek wtedy był mniej ceniony, to jednak nie byli amatorzy jak w San Marino.

Azerowie:

  • z Anglią na wyjeździe przegrali w tamtych eliminacjach tylko 0:2, a u siebie 0:1
  • z Austrią zremisowali w tamtych eliminacjach 0:0
  • w 2003 ograli Serbię i Czarnogórę w meczu o punkty.

Na pewno mieli wtedy słaby czas, cały 2005 nie wygrali ani jednego meczu, ale 0:8 było jednak czymś szczególnym. W całej swojej historii Azerowie tylko raz przegrali wyżej – 0:10 z Francją w 1995, a więc na początku formowania się kadry. W XXI wieku nikt Azerów bardziej nie upokorzył.

Inna sprawa, że Azerowie potem brali na nas rewanż w piłce klubowej. Raszad Sadygow, który grał przeciw Polsce w 0:8, niedługo później dwukrotnie pokonał Wisłę z Karabachem, odprawił Piasta jako kapitan Karabachu, zagrał też w Lidze Mistrzów.

***

NAJWYŻSZE ZWYCIĘSTWA REPREZENTACJI POLSKI: POLSKA – GIBRALTAR 8:1 (2015)

Lanie sprawione Gibraltarowi za Nawałki – w dwumeczu wrzuciliśmy Gibraltarowi piętnaście bramek. Mecz, który stanowił niewiele więcej niż trening strzelecki. Pamiętamy, że były to pierwsze oficjalne eliminacje Gibraltaru do dużej imprezy – ich pierwszy mecz o punkty to 0:7 z Polską.

Z nami przegrali oczywiście gładko i wysoko, natomiast trzeba i te początki Gibraltaru docenić:

  • strzelony nam gol nie był ich pierwszym w eliminacjach, trafili też Szkotów
  • w swoim pierwszym oficjalnym meczu zremisowali ze Słowacją
  • w swoim drugim oficjalnym meczu strzelili pierwszego gola (Wyspom Owczym)
  • na pierwsze zwycięstwo czekali raptem pięć spotkań, kiedy ograli Maltę.

Dziś widzimy tym wyraźniej ich perspektywę rozwoju, choćby przez pryzmat gry Lincoln Red Imps w fazie grupowej Pucharu Konferencji.

Dla nas ten mecz to dwa szybkie gole Kamila Grosickiego, który bawił się z defensywą Gibraltaru, a także debiut i pierwszy gol Bartosza Kapustki.

***

NAJWYŻSZE ZWYCIĘSTWA REPREZENTACJI POLSKI: KANADA – POLSKA 1:8 (1975)

Po brązie w 1974 Polska stała się drużyną, która zapraszana była w różne miejsca świata by dać popis futbolu. Rzecz jasna szczególnie chętnie witano nas tam, gdzie była liczna polska emigracja – nie dziwi więc, że w 1975 pojechaliśmy do Kanady.

Polska nie zabrała na ten mecz wszystkich najlepszych, ale pojechali Lato, Deyna czy Szarmach. Kanada była wtedy słabeuszem, który w eliminacjach o mundial w 1978 musiał ustąpić nie tylko Meksykowi, ale także Haiti i Salwadorowi. Mecz z 1975 bez historii, ot, krzewienie tam futbolu.

***

NAJWYŻSZE ZWYCIĘSTWA REPREZENTACJI POLSKI: POLSKA – LUKSEMBURG 8:1 (1969)

Mecz eliminacji o awans na mundial do Meksyku w 1970. Patrząc na nasze ówczesne dokonania w pucharach, powinniśmy się załapać. Górnik w tamtych latach bił Dynamo Kijów, potrafił pokonać Manchester United, ogrywał Rangersów, Romę, docierał do finału Pucharu Zdobywców Pucharów. Legia w sezonie 69/70 dotarła do półfinału Pucharu Europy. Mieliśmy dwie drużyny eksportowe, które nie musiały bać się nikogo:

Przecież z tego mogła powstać drużyna, która stałaby się rewelacją także w futbolu reprezentacyjnym.

8:1 z Luksemburgiem w kwietniu 1969 roku było pierwszym meczem wspomnianych eliminacji. Wydawało się, że to zapowiedź tego, że możemy odnieść sukces – pięć bramek Lubańskiego, dwie Deyny, wspaniała gra Szołtysika. Demonstracja siły. Niestety, potem przyszła majowa porażką z Holandią, a także czerwcowa z Bułgarią – nasze szanse zostały pogrzebane. Nie zmieniły tego nawet same zwycięstwa do końca eliminacji.

POLSKA STRZELI WIĘCEJ NIŻ 5 BRAMEK – KURS W FUKSIARZ.PL 1.95

***

NAJWYŻSZE ZWYCIĘSTWA REPREZENTACJI POLSKI: POLSKA – HAITI 7:0 (1974)

Orły Górskiego były rewelacją mistrzostw w 1974, ale przed startem wielu skazywało ich na pożarcie. Co więcej, Haiti… liczyło, że ogra Polskę. Taką narrację wspominał choćby Andrzej Strejlau, który odwiedził Haiti z młodzieżówką kilka miesięcy przed finałami. Również pierwszy mecz Haiti to 1:3 z Włochami, w dodatku to Haiti prowadziło w tym spotkaniu, Squadra Azzurra musiała gonić w drugiej połowie.

Polacy jednak zabawili się w tym meczu, robiąc show i zyskując serca postronnych widzów. Grali pięknie i skutecznie. Bramka Jerzego Gorgonia, fantastyczna bomba z dystansu – jeden z najładniejszych goli turnieju.

Corriere della Sera napisała po tym meczu o Polakach (źródło: ŁączyNasPiłka): Ta drużyna wydaje się być przygotowana za pomocą komputera, atleci jak wyrzeźbieni, nie podlegający emocjom, z indywidualnym oddechem takim, że mogłoby im go pozazdrościć dziesięciu maratończyków razem wziętych. O Robercie Gadosze i Grzegorzu Lacie mówią, że przebiegają sto metrów z piłką nieco powyżej 11 sekund. Olbrzymi Gorgoń wygląda jakby zszedł z pomnika symbolizującego siłę fizyczną, robi wrażenie jakby kopnięciem mógł rozbić skórzaną piłkę… Istnieje ryzyko, że rozbije na dwie części bramkę naszego Zoffa i pochowa go w stosie drewna i sznurków. Byłbym wysłał do Valcareggiego telegram: „Uważajcie na główkę Szarmacha!”… Ten polski młodzieniec lewituje w powietrzu z niewysłowioną elegancją skowronka i gdy dochodzi do precyzyjnej współrzędnej między głową i piłką uderza z siłą tarana, kierując piłkę zazwyczaj między słupki.

***

NAJWYŻSZE ZWYCIĘSTWA REPREZENTACJI POLSKI, WYRÓŻNIENIE SPECJALNE: FRANCJA – POLSKA 0:4 (1982)

To prawda, że znajdziemy wiele wyższych zwycięstw w historii kadry niż 4:0. 7:0 z Finlandią w 1926. 7:2 z Izraelem w 1959. 7:0 z Gibraltarem za Nawałki, ostatnie 7:1 z San Marino.

Ale zgódźmy się, że wszystkie powyższe wyniki to gnojenie słabeuszy. Chcieliśmy na koniec uhonorować wspaniały wynik uzyskany nad światową potęgą, w dodatku na jej terenie. 4:0 z Francją we Francji… przecież ograni przez nas jesienią 1982 w Paryżu Tricolores, już w czerwcu 1984 zostaną najlepszą drużyną Starego Kontynentu. A przecież i na mundialu w 1982 byli półfinalistą, który przegrał z nami mecz o trzecie miejsce.

Co się więc stało? Jak udało nam się wygrać tak spektakularnie?

Na pewno nie grali w najlepszym składzie, nie było choćby Platiniego. Ale był choćby Tigana. Co więcej, my także nie graliśmy w najmocniejszym składzie – bez Bońka, Żmudy, Młynarczyka, Iwana, Kusty, Matysika, Laty, Szarmacha…

Wspaniałe zawody w tym spotkaniu rozegrał Kupcewicz, prezentując się na tle francuskich gwiazd spektakularnie.

W powojennej historii, Francja tylko raz przegrała tak wysoko u siebie – 1:5 z Hiszpanią w 1949. Ten mecz to piękna, rzadko wspominana karta polskiego futbolu, kiedy upokorzyliśmy prawdziwą potęgę.

CZYTAJ TAKŻE:

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
Weszło
19.10.2021

LECH ZAGRAŁ TAK, JAK ZAWSZE GRAŁA LEGIA. BRUTAL PODOLSKI | Smykałka #23

Jak Damian Smyk poznał się z Wojciechem Hadajem? Co może dać Lechowi zwycięstwo nad Legią? Brutal Podolski, któremu uchodzi to na sucho. Zapraszamy na nową Smykałkę.
19.10.2021
Inne sporty
19.10.2021

Jerzy Kulej – mistrz, który nie dał wyliczyć się życiu

Gdyby żył, dziś kończyłby 81 lat. Choć był wybitnym pięściarzem, jego losy są zawiłe niczym lewe sierpowe, którymi często karcił swoich rywali, posyłając ich na deski. Jerzy Kulej jest powszechnie uważany jest za najlepszego boksera w historii Polski. Na 348 stoczonych walk przegrał zaledwie 25 razy, lecz nigdy nie był liczony – nawet na stojąco. […]
19.10.2021
Weszło
19.10.2021

Adam Majewski: – Być wiernym sobie

– Na ten moment nie ma czegoś takiego jak skauting w Stali Mielec. Klub nad tym pracuje. Chce podejść profesjonalnie do tematu, bo nikt nie będzie za darmo pracował. Ale w tej chwili głównie sam skupiam się na szukaniu zawodników i dostałem na to zgodę – trener Adam Majewski w Stali Mielec odpowiada nie tylko […]
19.10.2021
Anglia
19.10.2021

Leicester ośmiesza Manchester United, Saudyjczyków pokonuje Tottenham, a w głowie i tak tylko Salah

Jak nas Premier League wrzuciła na karuzelę w pierwszym meczu, tak pełne obroty utrzymywała przez wszystkie dziesięć meczów. Wspaniały to był weekend z angielską ekstraklasą, o ile oczywiście nie jesteś kibicem Manchesteru United lub Watfordu. Na pewno jednak 10. kolejka była bardzo ważna pod kątem historycznym – najbogatszy klub świata grał bowiem swój pierwszy mecz […]
19.10.2021
Weszło
19.10.2021

Tercet Podolski-Emreli-Grosicki ku chwale badziewiaków

W trakcie lub świeżo po zakończeniu okienka nie dało się zrobić rankingu 10 najciekawszych/najlepszych transferów bez uwzględnienia tej trójki. Ba. Niełatwo było któregoś z nich wyrzucić poza pierwszą piątkę, a może nawet po prostu mówimy o komplecie gości z podium większości tych zestawień. Kamil Grosicki, Lukas Podolski i Mahir Emreli to nazwiska, które ekscytowały nas […]
19.10.2021
Weszło
19.10.2021

Hit w Madrycie, czy Sheriff znów zaskoczy – kozacki wieczór z LM

Dziś wieczorem czeka nas naprawdę ciekawy zestaw spotkań Ligi Mistrzów. Choć „na papierze” nie mamy tu zbyt wielu hitów, właściwie poza starciem Atletico Madryt z Liverpoolem trudno cokolwiek wyróżnić, to biorąc pod uwagę sytuację w tabelach poszczególnych grup – robi się interesująco. Ot, taki Inter Mediolan, który dzisiaj właściwie może się wypisać z gry o […]
19.10.2021
Weszło
19.10.2021

Adam Majewski: – Być wiernym sobie

– Na ten moment nie ma czegoś takiego jak skauting w Stali Mielec. Klub nad tym pracuje. Chce podejść profesjonalnie do tematu, bo nikt nie będzie za darmo pracował. Ale w tej chwili głównie sam skupiam się na szukaniu zawodników i dostałem na to zgodę – trener Adam Majewski w Stali Mielec odpowiada nie tylko […]
19.10.2021
Weszło
15.10.2021

Sousa król, nieudacznik? A może jednak coś pomiędzy? | Dwaj zgryźliwi tetrycy #42

Jakub Olkiewicz i Leszek Milewski tym razem w programie „Dwaj zgryźliwi tetrycy” podsumowują ostatnie zgrupowanie reprezentacji Polski. Program realizowany we współpracy z PKO Bankiem Polskim. www.pkobp.pl/oficjalna-karta-ekstraklasy 0:00 ANEGDOTA O SMUDZIE. CO MOŻE PÓJŚĆ NIE TAK 1:26 SMUDA – EKSPERT NIEDOCENIANY 3:00 SZCZYTOWE OSIĄGNIĘCIE POLSKIEGO PIŁKARSTWA – `1:1 ZA SMUDY Z MEKSYKIEM 6:34 W ALBANII ZNANY […]
15.10.2021
Weszło
15.10.2021

W Legii przetrwają tylko najsilniejsi. Tu jest nieustanna presja

Jakie jest ulubione powiedzonko Artura Boruca, dlaczego z nałogów Jan Urban polecał seks i czy w Polsce funkcjonuje filozofia Peweksu. Dlaczego kilka lat temu Legia wygrywałaby w lidze nawet na popucharowym zmęczeniu, a teraz nie. Jaka jest relacja pomiędzy Dariuszem Mioduskim a Czesławem Michniewiczem i czy ten związek ma przyszłość. Dlaczego DNA Legii jest skomplikowane. […]
15.10.2021
Felietony i blogi
14.10.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Minimalizm potrafi być chorobą. Czymś, co nie pozwala ci osiągnąć tego, na co cię stać. Gdy to tylko taka błahostka jak – powiedzmy – twoje życie, no to trudno, twój wybór. Masz prawo zrobić z danym ci czasem to, co chcesz. Ale gdy odpowiadasz za coś, co jest ważne dla wielu, na przykład – znowu […]
14.10.2021
Weszło
09.10.2021

Najwyższe zwycięstwa reprezentacji Polski

Jedna dwucyfrówka. Kilka przypadków, gdy do tej dwucyfrówki mogło dojść. Jakie były najwyższe zwycięstwa reprezentacji Polski? Kiedy rywala odprawialiśmy z całym bagażem bramek, a mecz zmieniał się w trening strzelecki biało-czerwonych? Nie da się ukryć, każdy mecz z San Marino jest szansą na namieszanie w takim rankingu – czego raczej dzisiaj nie oczekujemy, ale na […]
09.10.2021
Weszło
08.10.2021

Wielkie problemy futbolu: co Kozłowski myśli o Kloppie? | Tetrycy

W dzisiejszym odcinku „Dwóch zgryźliwych tetryków” Jakub Olkiewicz i Leszek Milewski rozmawiają o zamieszaniu wokół wypowiedzi Kacpra Kozłowskiego, o Lechu Poznań, Paulo Sousie nie jeżdżącym na Ekstraklasę, a także o filmach Wojciecha Smarzowskiego. Program realizowany we współpracy z PKO Bankiem Polskim. www.pkobp.pl/oficjalna-karta-ekstraklasy 0:00 KUBA ODNALAZŁ WÓR Z ANEGDOTAMI 1:30 LESZEK ODPOWIADA ANEGDOTĄ O FRANZU SMUDZIE […]
08.10.2021
Liczba komentarzy: 1
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jakub
jakub
10 dni temu

przeciez 2-3 tyg temu byl taki sam artykul??!!??!
marne pilkarskie pismaki…..

mam dla was temat: ile czasu mija od przejcia podania do oddania pilki dalej w wykonaniu Polskiej reprezentacji…… moze byscie sie amatorzy takim czyms zajeli???? dlubacz nosa i pupy- joachim loew mial to jako jeden z pkt gdy tlumaczyl sie z porazki niemiec na mundialu 2018…. jego zadaniem bylo zmienjszyc ten czas z 1,4 na 1,3 sekundy…..

za teudne dla was PL pismaki pilkarskie? za wysokie progi zrozumienia futbolu??

ok piszcie dalej o wembley, najwyzszych wygranych i najladniejszych strojach repry…..

ja prdl co za oszolomy….. eksperci kurffa

Weszło
19.10.2021

LECH ZAGRAŁ TAK, JAK ZAWSZE GRAŁA LEGIA. BRUTAL PODOLSKI | Smykałka #23

Jak Damian Smyk poznał się z Wojciechem Hadajem? Co może dać Lechowi zwycięstwo nad Legią? Brutal Podolski, któremu uchodzi to na sucho. Zapraszamy na nową Smykałkę.
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Długa przerwa obrońcy Warty Poznań. Za niego przyjdzie Szymonowicz

Obrońca Warty Poznań, Aleks Ławniczak przeszedł zabieg artroskopii kolana, po którym będzie pauzował przez około sześć tygodni. 22-letni stoper zdążył w tym sezonie rozegrać dziesięć meczów ligowych i jeden pucharowy. Po raz ostatni pojawił się na boisku 3 października w spotkaniu Pucharu Polski z Rakowem. W obliczu kontuzji Ławniczaka Warta finalizuje pozyskanie Dawida Szymonowicza (informacja […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Icardi poza kadrą PSG na RB Lipsk. Powód wiadomy

Media od kilku dni żyją zamieszaniem w życiu prywatnym Mauro Icardiego. Ma ono także konsekwencje sportowe. Wszystko zaczęło się od tego, że Wanda Nara wrzuciła na Instagrama zdjęcie sugerujące, że napastnik PSG ją zdradził. Na gruncie zdrady powstał cały związek tej pary, ale to osobny temat. W każdym razie później na profilach tej dwójki pojawiały […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Frankowski w Lidze Europy, Marciniak w Pucharze Arabskim

Wtorek przyniósł kilka istotnych sędziowskich informacji. Po pierwsze Bartosz Frankowski będzie gwizdał starcie Betisu z Bayerem Leverkusen w Lidze Europy. To jego drugi europejski mecz w tym sezonie, wcześniej prowadził starcie Ligi Mistrzów: Chelsea z Zenitem i poradził sobie dobrze. Mecz, który posędziuje teraz, jest ważny, bo Betis z Bayerem walczą o pierwszej miejsce w […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Pekhart przejdzie operację

Jakby Legia Warszawa nie miała dość problemów, to teraz doszedł jej kolejny. Tomas Pekhart przejdzie operację, więc co jasne – będzie musiał pauzować. Na szczęście niedługo. Na oficjalnej stronie klubu czytamy: Tomas Pekhart doznał urazu nosa podczas poniedziałkowego treningu w Legia Training Center. Badania wykazały, iż czeski napastnik będzie musiał poddać się operacji. Przerwa Tomasa […]
19.10.2021
Inne sporty
19.10.2021

Jerzy Kulej – mistrz, który nie dał wyliczyć się życiu

Gdyby żył, dziś kończyłby 81 lat. Choć był wybitnym pięściarzem, jego losy są zawiłe niczym lewe sierpowe, którymi często karcił swoich rywali, posyłając ich na deski. Jerzy Kulej jest powszechnie uważany jest za najlepszego boksera w historii Polski. Na 348 stoczonych walk przegrał zaledwie 25 razy, lecz nigdy nie był liczony – nawet na stojąco. […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Tarasiewicz nowym trenerem Arki?

Wracamy do tematu Arki Gdynia. Zdaniem Janekxa89 następcą Dariusz Marca w klubie będzie Ryszard Tarasiewicz. To ciekawa kandydatura, bo często można usłyszeć, że Tarasiewicz jest naprawdę niezłym szkoleniowcem, ale na końcu brakuje mu kropki nad i. Potrafi rozbudzić oczekiwania, zaprezentować ze swoimi ekipami ciekawą piłkę, ale ostatnio finisz jest ten sam: odejście lub zwolnienie. Tak […]
19.10.2021
Weszło
19.10.2021

Adam Majewski: – Być wiernym sobie

– Na ten moment nie ma czegoś takiego jak skauting w Stali Mielec. Klub nad tym pracuje. Chce podejść profesjonalnie do tematu, bo nikt nie będzie za darmo pracował. Ale w tej chwili głównie sam skupiam się na szukaniu zawodników i dostałem na to zgodę – trener Adam Majewski w Stali Mielec odpowiada nie tylko […]
19.10.2021
Anglia
19.10.2021

Leicester ośmiesza Manchester United, Saudyjczyków pokonuje Tottenham, a w głowie i tak tylko Salah

Jak nas Premier League wrzuciła na karuzelę w pierwszym meczu, tak pełne obroty utrzymywała przez wszystkie dziesięć meczów. Wspaniały to był weekend z angielską ekstraklasą, o ile oczywiście nie jesteś kibicem Manchesteru United lub Watfordu. Na pewno jednak 10. kolejka była bardzo ważna pod kątem historycznym – najbogatszy klub świata grał bowiem swój pierwszy mecz […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

„Cristiano Ronaldo nie jest nawet w TOP5 najlepszych piłkarzy w historii”

Kiedy wiele osób zastanawia się, czy najlepszy w historii był Messi, czy Cristiano Ronaldo, Antonio Cassano ma zupełnie inny pogląd. Nie widzi Portugalczyka nawet w TOP5 najlepszych piłkarzy wszech czasów. Włoch powiedział: – Ludzie mówią, że Cristiano jest najlepszy w historii… Taaak, zaraz po Napoleonie. Dość tych dramatów! On nie jest nawet w najlepszej piątce. […]
19.10.2021
Weszło
19.10.2021

Tercet Podolski-Emreli-Grosicki ku chwale badziewiaków

W trakcie lub świeżo po zakończeniu okienka nie dało się zrobić rankingu 10 najciekawszych/najlepszych transferów bez uwzględnienia tej trójki. Ba. Niełatwo było któregoś z nich wyrzucić poza pierwszą piątkę, a może nawet po prostu mówimy o komplecie gości z podium większości tych zestawień. Kamil Grosicki, Lukas Podolski i Mahir Emreli to nazwiska, które ekscytowały nas […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Strajk sędziów odwołany

Na dni 30-31 października zaplanowany był strajk sędziów piłkarskich, tych z niższych lig, którzy oczekiwali podwyżki ekwiwalentów i choćby ochrony prawnej w związku z tym, że potrafi dochodzić do patologii (regularne naruszanie nietykalności cielesnej sędziów). No, ale strajk jednak nie dojdzie do skutku. Organizatorzy przekazali: Dla dobra wszystkich osób działających w piłce nożnej, w tym […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Mamrot: – Musimy poprawić stałe fragmenty

Jagiellonii nie udało się sięgnąć po trzecie zwycięstwo z rzędu, zremisował z Radomiakiem 1:1. Ireneusz Mamrot skomentował to spotkanie. Jak powiedział: – Zaczęliśmy dobrze operować piłką, lecz później za mało się przy niej utrzymywaliśmy. Po jednym, dwóch podaniach następowała strata. Wkradła się za duża nerwowość. Strzeliliśmy bramkę po ładnej akcji, a chwilę później był karny. […]
19.10.2021
Weszło
19.10.2021

Hit w Madrycie, czy Sheriff znów zaskoczy – kozacki wieczór z LM

Dziś wieczorem czeka nas naprawdę ciekawy zestaw spotkań Ligi Mistrzów. Choć „na papierze” nie mamy tu zbyt wielu hitów, właściwie poza starciem Atletico Madryt z Liverpoolem trudno cokolwiek wyróżnić, to biorąc pod uwagę sytuację w tabelach poszczególnych grup – robi się interesująco. Ot, taki Inter Mediolan, który dzisiaj właściwie może się wypisać z gry o […]
19.10.2021
Weszło
19.10.2021

Strzelanie w cieniu Salaha. Sadio Mane w „Klubie 100”

W sobotnim meczu z Watfordem Sadio Mane po raz setny trafił do siatki w Premier League. Takie osiągnięcie to kawał historii, do którego Senegalczyk dążył jednak w cieniu. Obecny Liverpool ma bowiem twarz Mo Salaha. To jego sylwetka kojarzy nam się najbardziej ze świętowaniem strzelonych bramek przed pełnymi trybunami na Anfield. Musimy jednak pamiętać, że […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Marzec zwolniony z Arki

Dariusz Marzec jest na wylocie z Arki Gdynia, informuje Janekx89. Arka w tym sezonie rozczarowuje. Ma lepszy skład niż w zeszłym sezonie, co podkreślają sami piłkarze, a wyniki są bardzo przeciętne. Wydawało się, że nastąpił przełom – 2:0 z Puszczą, 5:1 z Jastrzębiem, 5:0 w Pucharze Polski z Bełchatowem – ale nie. Przyszli silniejsi rywale, […]
19.10.2021
Prasówka
19.10.2021

PRASA. Michniewicz nie wyleci, bo Legia nie ma kandydata za niego

– Decydujący jest jednak brak kandydata, który już teraz mógłby zająć jego miejsce. Padają nazwiska Jerzego Brzęczka, który był bardzo bliski przejęcia zespołu w 2018 roku, jednak wówczas nie zgodziła się na to Wisła Płock, oraz Marcina Brosza, od maja trenera bezrobotnego. Mioduski najchętniej zdecydowałby się na Marka Papszuna, tylko że tu chęci niewiele dają. […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Transfer na linii Lech – Zagłębie?

Tomasz Włodarczyk z Meczyki.pl informuje, że może dojść do transferu na linii Lech – Zagłębie. Do Lubina miałby powędrować Mateusz Skrzypczak. To 21-letni środkowy obrońca, który nie może zbytnio liczyć na grę u Skorży. W tym sezonie wystąpił tylko w Pucharze Polski, w Ekstraklasie nie dostał nawet minuty, gra w rezerwach. W sumie – patrząc […]
19.10.2021