„Sytuacja klubu jest okropna. Pensje obejmują 110% przychodów Barcelony”

Opublikowane 06.08.2021 15:02 przez

Piotr Stolarczyk

Wczorajsza informacja o odejściu Leo Messiego z Barcelony wywołała szok w świecie futbolu. Część ekspertów i kibiców miała nadzieje na to, że jest to kolejny element gry ze strony prezydenta klubu Joana Laporty, który poprzez taki ruch miałby wymusić na władzach LaLigi zmianę obowiązujących regulacji dotyczących limitu wynagrodzeń. Natomiast po specjalnej konferencji prasowej z jego udziałem optymiści muszą jednak zweryfikować swoje twierdzenia. FC Barcelona jest bowiem w jeszcze gorszej sytuacji finansowej, niż przypuszczano. Sternik klubu wyraźnie dał do zrozumienia, że na tę chwilę zwyczajnie nie stać Blaugrany na kontrakt Messiego. Stąd też dla dobra klubu nastąpi koniec pewnej ery.

Konferencja prasowa Joana Laporty ws. Messiego

Laporta wielokrotnie podkreślał, że Leo Messi zgodził się na warunki obniżenia pensji z 60 milionów euro na 20 milionów euro (netto), że obie strony doszły do konsensusu. Co zatem stanęło na przeszkodzie? Tu sprawa wydaje się nieco zagmatwana. Generalnie kataloński klub jest aktualnie biedny jak mysz kościelna, a długi i zobowiązania są tak horrendalnie duże, że znajduje się na skraju przepaści. Jedyną możliwością na to, by zatrzymał Leo Messiego, była ewentualna zmiana limitu wynagrodzeń w związku z przepisami Finansowego Fair Play. A żeby tak się stało, Barça musiałaby podpisać – według niej niekorzystną – umowę z funduszem inwestycyjnym CVC. Wówczas otrzymałaby niezbędne środki pieniężne na kontrakt Leo Messiego. Tylko, no właśnie, coś za coś. Oznaczałoby to, że na blisko 50 lat straciłaby 10 procent z tytułu praw audiowizualnych. Czyli kolejne zadłużenie klubu.

Zagmatwane, prawda?

W każdym razie to była ostatnia deska ratunku, by Messi nie spakował się i nie zawinął manatek z Camp Nou. Laporta twierdzi, że był zobligowany podjąć trudną, ale strategiczną i najbardziej racjonalną decyzję dla klubu, czyli odrzucić tzw. pożyczkę od CVC. Z kolei LaLiga ani myśli obniżyć limit wynagrodzeń. Impas trwa, a wszelkie negocjacje z żywą legendą klubu zostały zawieszone.

Tak naprawdę to, że Barca znalazła się pod ścianą, wynika tylko i wyłącznie z gigantycznego bałaganu finansowego. Bałaganu, którego skala systematycznie powiększała się, aż urosła do niebotycznych rozmiarów. Można zżymać się na brak elastyczności przepisów LaLigi – która również straci na odejściu Messiego – tylko prawda jest taka, że Katalończycy na własne życzenie znaleźli się w czterech literach i zaczęli się tam urządzać.

„Duma Katalonii” to istna Wieża Babel

Owszem, od dawna było wiadomo, że sytuacja finansowa Barcelony – delikatnie rzecz ujmując – jest niewesoła. Że jej działacze konieczne muszą zacisnąć pasa i zredukować wydatki. Powiedzieć, że poprzedni prezydent klubu Josep Maria Bartomeu zostawił po sobie spaloną ziemię, to nie powiedzieć nic. On jeszcze wylał na ten grunt wszelkie możliwe chemikalia i skaził go na najbliższe kilka lub kilkanaście lat. Akcję ratunkową miał przeprowadzić stary-nowy sternik – Joan Laporta.

Człowiek, który był symbolem budowy potęgi  Barcelony na początku XXI wieku. Człowiek, który miał przyciągnąć do klubu potencjalnych inwestorów. Wreszcie człowiek, który miał stanowić gwarancję pozytywnego finału pertraktacji z Leo Messim.

Sęk w tym, że – jak się okazuje – zupełnie nie posiada narzędzi do tego, by doprowadzić podwórko do ładu. Barça nie jest teraz nawet kolosem na glinianych nogach. To doszczętnie spłukany hazardzista.

  Chcę powiedzieć, że sytuacja klubu jest okropna. Wynagrodzenia obejmują 110% przychodów klubu. Zgodnie z przepisami ligi hiszpańskiej nie mamy żadnego wolnego miejsca. Ze smutkiem informuję, że przejęliśmy klub w fatalnej sytuacji finansowej. Nie mamy żadnego pola manewru, jeśli chodzi o budżet płacowy. Rzeczywisty stan finansów Barcelony jest zdecydowanie gorszy, niż nam przedstawiano. Aby spełnić warunki Finansowego Fair Play, Barcelona musiałaby zgodzić się na umowę, która zadłużałaby nas na pięćdziesiąt lat. Nie zrobię tego dla nikogo. Dobro Barcelony jest ważniejsze niż dobro jakiejkolwiek postaci, nawet największego piłkarza w historii – powiedział na konferencji prasowej prezydent Barcelony.

GDZIE ZAGRA MESSI? POSTAW W FUKSIARZ.PL!

Kamyczkiem do ogródka Laporty będzie fakt, że usiadł do rozmów z Leo Messim, nie mając szczegółowych i kompletnych danych dotyczących stanu finansów klubu. Dopiero wyniki przeprowadzonego audytu dały klarowny obraz sytuacji – Barcelony nie stać na kontrakt kapitana. Być może prezydent Blaugrany zdawał sobie z tego sprawę i zwyczajnie zrobił dobrą minę do złej gry. Niemniej telenowela cały czas trwała, a finalnie pojawiła się kolejna ogromna plama na wizerunku klubu.

Dodaje Laporta: – Wydatek, który wymusiłby przedłużenie kontraktu Leo, wiązałby się z gigantycznym ekonomicznym ryzykiem. Pierwotnie byliśmy gotowi je podjąć, ale gdy poznaliśmy wyniki audytu, zmieniliśmy zdanie. Klub jest w dramatycznej sytuacji. Nie chcemy narażać jego przyszłości. 

Co najlepsze – nawet bez wydatków w postaci przelewów na konto Leo Messiego, Barcelona stanowi ruinę, w której na ścianach pojawiła się ogromna pleśń. W dalszym ciągu pensje na przepłaconych i w większości przeciętnych piłkarzy i innych pracowników klubu to 95 procent przychodów Blaugrany. Mało tego – dalej nie spełnia zasad FFP. Laporta jednak uspokoił, że nowi piłkarze najprawdopodobniej będą mogli występować w LaLiga.

Tak czy siak, fani Barçy mogą być przerażeni słowami sternika.

Umowa z CVC nie rozwiązałaby problemu

Zacznijmy od początku. Otóż LaLiga osiągnęła porozumienie z funduszem inwestycyjnym CVC. Oznacza to, że do rozgrywek i klubów trafi 2,7 miliarda euro. Jeśli chodzi o Barcelonę, miała ona otrzymać z tego tytułu ponad 250 milionów euro. Ta suma miałby zagwarantować, że włodarzom uda się dopiąć kwestię przedłużenia umowy z Leo Messim.

Z tym że przy wydatkowaniu tych środków klub musiałby dostosować się do ściśle określonych warunków: 70% kwoty ma zostać przeznaczone na infrastrukturę, 15% na refinansowanie długów i strat spowodowanych przez pandemię, a kolejne 15% na kadrę.  Barcelonie zostałoby około 40 milionów euro, co podobno wystarczyłoby na zarejestrowanie Leo Messiego.

Joan Laporta uważa zaś inaczej. – Gdyby ta operacja LaLigi z CVC doszła do skutku, mielibyśmy 15% więcej przestrzeni w limicie płacowym. To też nie rozwiązałoby problemu. Nie mogliśmy jednostronnie zrywać kontraktów, ponieważ to niesie za sobą wielkie ryzyko. Jeśli klub jest w takiej sytuacji, z wielkim rozczarowaniem trzeba było podjąć decyzję. Musieliśmy to zrobić, mając Gampera i LaLigę. Rozumiem też, że Leo nie miał wiele czasu.

Tak więc, parafrazując klaska: to i tak by nic nie dało, nie dałoby nic. A w opinii Laporty w ostatecznym rozrachunku klub wyszedłby na tym stratny. Oczywiście nie trzeba było czekać na odbicie piłeczki ze strony szefa LaLigi, Javiera Tebasa. Błyskawicznie na Twitterze odniósł się do słów wypowiedzianych na konferencji. – Wiesz, że operacja z CVC nie obciąży praw telewizyjnych Barcelony na 50 lat i ma ona większą wartość dla wszystkich klubów, a ty będziesz mógł dzięki temu spłacić zadłużenie. Kilka godzin temu to rozumiałeś.

Laporta nie pozostał dłużny: – Witaj, Javier. Nie rozumiemy tego w ten sposób. Wczoraj nasi dyrektorzy rozmawiali z tymi, którzy kierują operacją z CVC i udzielili nam satysfakcjonujących odpowiedzi. Wiąże się to z pewny ryzykiem, którego nie chcemy podejmować. Tu chodzi o oddanie do dyspozycji praw audiowizualnych na pół wieku. Nie będziemy zaciągać pożyczki na tak długi czas. Kwota, za którą LaLiga zamknęła porozumienie z CVC, jest znacznie niższa niż wartość 10% LaLigi.

W najbliższym dniach pewnie będą toczyć się krucjaty słowne i przepychanki z obu stron. Efekt natomiast jest taki, że Messi opuszcza Barcelonę, a wartość produktu LaLiga spadnie. Z tej konfrontacji każdy wyjdzie z poważnymi obrażeniami. Nie będzie zwycięzcy.

Joan Laporta nie czuje się winny

Na konferencji prasowej widzieliśmy osobę, która zadawała sobie sprawę z porażki, z tragicznego położenia i sytuacji klubu. Bezsilność i bezradność aż wylewała się z prezydenta Blaugrany. Jasne, to Bartomeu i spółka w głównej mierze doprowadzili do tego, ale Laporta wiedział, w co się pakuje. Może i audyt brutalnie zweryfikował rzeczywistość, może i LaLiga nie była elastyczna w przepisach, tyle że praktycznie do wczoraj mamił opinię publiczną, że negocjacje idą w dobrym kierunku, a wyszło zupełnie na odwrót. Wiele miesięcy rozmów – na tę chwilę – okazało się daremną czynnością. Przede wszystkim sposób komunikacji i pożegnania legendy został koncertowo spartolony. Jakiś tam filmik i krótkie oświadczenie plus konferencja?

No słabo to wyszło, bardzo słabo.

50% do 500 zł – cashback bez obrotu w Fuksiarz.pl!

Kibice mogą zastanawiać się też, dlaczego zakontraktowano czterech nowych graczy, skoro sytuacja z FFP wisiała na włosku. I to też jest zastanawiające – z jednej strony Laporta przecież powiedział, że i bez kontraktu Messiego limit wynagrodzeń został przekroczony. Za drugiej zaś twierdzi, że nowi zawodnicy będą mogli zagrać. Pewnie szczegółowe regulacje więcej wyjaśniłyby w tej kwestii. Co nie zmienia faktu, że brakowało w niektórych jego wypowiedziach spójności. Miotał się. Niby chciał podkreślić, że to wina poprzedniej ekipy zarządzającej, potem zaś, że LaLiga dołożyła swoje trzy grosze. Tak, jakby każdemu chciał sprzedać kuksańca, ale miał opory, by wytoczyć ciężkie działa.

 Wcale nie czuję się winny. Trzymam się tego, co wielokrotnie powtarzałem. Zrobiliśmy wszystko, co możliwe, żeby Messi zmieścił się w ramach możliwości finansowych klubu. Dowodem jest dojście do porozumienia, którego nie mogliśmy zrealizować ze względu na limit. Winni? Nie lubię powtarzać tego fatalnego dziedzictwa, jakie otrzymaliśmy. Nie mieliśmy pół roku, tylko mniej, bo audyt pojawił się niedawno. Budżet okazał się w znacznie gorszym stanie. Mówiłem, że idzie dobrze, ponieważ wydawało się, że LaLiga otworzy temat limitu. Umowa posuwała się naprzód, ale nadszedł moment, w którym widzisz, że jednak nie – odniósł się do zarzutów Laporta.

„Porzućcie wszelką nadzieję, którzy tu wchodzicie”

Joan Laporta dosadnie dał do zrozumienia, że klub zaczyna nowy rozdział. Jego słowa nie brzmiały na zasadzie: jest do kitu, ale stabilnie. Albo: może uda się to odkręcić. To był ton pożegnalny i podziękowania.

Nie chcę dawać fałszywych nadziei. Zawodnik na pewno ma inne propozycje, a tutaj był limit czasu, zarówno dla nas, jak i dla niego. Wszystko wskazuje na to, że limit nadal będzie zamknięty. Leo musi ocenić to, co ma. Negocjowaliśmy od dwóch miesięcy, przeszliśmy przez kilka faz. Zgodziliśmy się na dwuletni kontrakt, który miał być płacony przez pięć lat. Leo ułatwił wszystko.(…) Rozmawiałem z jego ojcem i wysłałem wiadomość Leo. Decyzja jest podjęta. Nie mamy więcej miejsca w limicie wynagrodzeń. To dla nas bardzo smutny moment, jesteśmy zmotywowani do rozpoczęcia nowego etapu. Dziękujemy Leo, najlepszemu piłkarzowi na świecie i w historii Barcelony, ale musimy podejmować decyzje. Musimy rozpocząć wspaniały etap i jestem pewien, że wszyscy będą pracować, aby Barça była wspaniałym klubem i dawała radość socios i kibicom.

Problem polega na tym, że przyszłość nie mieni się kolorowych barwach. Laporta przypomina teraz pasażera wycieczkowca, który wszedł na pokład i zobaczył, że statek pełną parą pędzi prosto na gigantyczną górę lodową. Teraz biega po sali balowej, zaczepia innych, próbuje przekrzyczeć głośną muzykę, ale może być już za późno na reakcję. FC Barcelona zakończy sezon ze stratą – uwaga – 487 milionów euro! Ponadto do 2026 roku musi spłacić 597 milionów euro rat transferowych. No i należy ponownie dodać, że 95% przychodów jest przewidziane na pensje.

Rzecz jasna nie musi dojść do wielkiej katastrofy. Ale włodarze Blaugrany praktycznie nie mają marginesu błędu, balansują na cienkiej linie nad przepaścią. Tylko racjonalne wydatki, cięcia budżetowe kosztem wyników sportowych mogą uratować klub.

źródło transkrypcji: Jakub Kręcidło, fcbarca.com
fot. Newspix

Suche Info
23.05.2022

Mbappe: To była najlepsza decyzja, jaką mogłem podjąć

W sobotę zakończyła się niezwykle długa saga transferowa z Kylianem Mbappe w roli głównej. Paris Saint-Germain oficjalnie poinformowało, że 23-letni napastnik przedłużył kontrakt z klubem do 2025 roku. Tym samym wieszczony od dłuższego czasu transfer do Realu Madryt nie doszedł do skutku. Dziś w tej sprawie została zwołana kolejna konferencja, na której Francuz wyjaśnił, dlaczego […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Piotr Tworek odejdzie ze Śląska Wrocław. Brosz kandydatem na następcę

Piotr Tworek utrzymał Śląsk Wrocław w Ekstraklasie, ale jego misja dobiega końca. Taką informację podało „TVP Sport”, które typuje na jego następcę Marcina Brosza. Informacje o tym, że posada Tworka nie jest pewna i bezpieczna, pojawiały się już od kilku tygodni. Teraz potwierdza je Bartosz Wieczorek z „TVP Sport”. Po weekendzie miało się odbyć spotkanie […]
23.05.2022
Weszło
23.05.2022

To nie był wielki sezon bramkarzy

Bywały takie sezony, kiedy bramkarz odgrywał główną rolę w walce o mistrzostwo, żeby tylko wspomnieć Arkadiusza Malarza i Legię Warszawa. Bywało również, że golkiperzy należeli do ścisłego grona gwiazd swoich drużyn, które zajmowały miejsce w czubie tabeli – choćby Stipica rok temu. Natomiast miniona kampania 21/22 jest w tym temacie odmienna, mianowicie: golkiperzy nie byli […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Kulesza: PZPN przedstawi plan modyfikacji przepisu o młodzieżowcu

Sprawa przepisu o młodzieżowcu w Ekstraklasie wzbudza emocje. Dziś zarząd PZPN zdecyduje o przyszłości tego zapisu, ale Cezary Kulesza już podzielił się sugestią dotyczącą ostatecznej decyzji. Prezes polskiej federacji w social mediach skomentował sprawę, która zostanie dziś przegłosowana przez zarząd PZPN. – Temat młodzieżowca wywołuje szeroką dyskusję. Zwolennicy i przeciwnicy mają swoje argumenty. Łączy nas cel: […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Gustafsson: Rozglądam się po Skandynawii za asystentem

Jens Gustafsson, nowy trener Pogoni Szczecin, udzielił wywiadu szwedzkiemu „Fotbollskanalen”. Szkoleniowiec mówił w nim o pracy w Polsce i poszukiwaniach asystenta. Rozmowę Gustafssona ze szwedzkimi portalem przetłumaczył Piotr Piotrowicz, polski trener mieszkający w tym kraju. Nowy trener „Portowców” mówił w niej o decyzji o zmianie pracy. – To było całkiem nieszczęśliwe, timing nie był perfekcyjny. Często […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

OFICJALNIE: Kosta Runjaić trenerem Legii Warszawa

Szok, niespodzianka i niedowierzanie. Legia Warszawa zaprezentowała Kostę Runjaicia, który został nowym trenerem ustępującego mistrza Polski. O tym, że Niemiec zostanie szkoleniowcem Legii wiadomo było od dawna, jednak obie strony wstrzymywały się z oficjalnym ogłoszeniem tej decyzji. Doszło do tego dopiero 23 maja, po zakończeniu ligowego sezonu w Polsce. Klub poinformował, że Runjaić podpisał kontrakt […]
23.05.2022
Weszło
23.05.2022

Villarreal ogrywa Barcelonę i zagra w europejskich pucharach!

Dla piłkarzy FC Barcelony mecz ostatniej kolejki LaLiga nie miał większego znaczenia. Dla ich rywali – ogromne. Villarreal do samego końca musiał walczyć o grę w europejskich pucharach. Ostatecznie udało się. Półfinalista Ligi Mistrzów wykonał zadanie, pokonał Barcelonę, przerwał haniebną serię i zapewnił sobie miejsce w eliminacjach do Ligi Konferencji. Historia nie przemawiała za piłkarzami […]
23.05.2022
Weszło
08.05.2022

Atletico ograło drugi garnitur Realu w derbach

Real Madryt po awansie do finału Ligi Mistrzów i zdobyciu mistrzostwa Hiszpanii machnął ręką na derbowy mecz z Atletico. Carlo Ancelotti wystawił do gry wielu rezerwowych, którzy nie poradzili sobie z Los Colchoneros. W konsekwencji podopieczni Diego Simeone wygrali derby Madryt 1:0. Derbowa temperatura spotkania została ostudzona na długo przed pierwszym gwizdkiem. Real Madryt przystępował […]
08.05.2022
Hiszpania
08.05.2022

Barca wybiła Betisowi punkt z głowy. Fantastycznym wolejem Alby

Ostatnie sobotnie spotkanie w lidze hiszpańskiej, jak na bitwę drużyn z czołówki przyszło, od początku zapowiadało się emocjonująco. Oba zespoły – pomimo zagwarantowanych pucharach w kolejnym sezonie – nie składają jeszcze broni i deklarują chęć walki wydarcia każdego punktu do samego końca. Barcelona gra o wicemistrzostwo, a także przypieczętowanie możliwości gry w Lidze Mistrzów. Z […]
08.05.2022
Weszło
21.04.2022

Co warto wiedzieć o Rubialesie?

Hiszpańska piłka to wielkie kluby, rywalizacja na wysokim poziomie, piłkarze doskonale wyszkoleni technicznie, ale i nieład organizacyjny. Ostatnie dni pokazały to dobitnie. Zamieszanie związane z ujawnieniem afery z Luisem Rubialesem i Gerardem Pique w rolach głównych potwierdza, że o ile w Hiszpanii znają się na futbolu i potrafią grać, o tyle w kwestiach przejrzystości i […]
21.04.2022
Liga Europy
14.04.2022

Fantastyczny mecz, fantastyczny Eintracht! Barcelona poza Ligą Europy

O tym wieczorze kibice Eintrachtu Frankfurt będą mówili jeszcze przez długie lata. Ich drużyna zaszokowała Barcelonę na jej terenie, przez prawie cały mecz tłamsiła ją niemiłosiernie i zadawała kolejne ciosy, co dało awans do półfinału Ligi Europy. A wszystko to na oczach trzydziestu tysięcy (!) fanów w białych koszulkach. Barcelona – Eintracht Frankfurt 2:3. Wymarzony […]
14.04.2022
Weszło
09.04.2022

W Madrycie wszystko pod kontrolą. Odhaczone zwycięstwo z Getafe

Bezpieczna przewaga w tabeli La Liga oraz świadomość arcyważnego meczu w środku tygodnia nie spowodowały dekoncentracji w szeregach Królewskich. Nieco więcej minut gry dostali piłkarze, którzy zwykle siadają na ławce rezerwowych, ale mimo to Real wytrącił rywalom wszelkie argumenty na boisku i kontrolował przebieg meczu. Udało się więc utrzymać sytuację w tabeli oraz dać nieco […]
09.04.2022
Liczba komentarzy: 58
Subscribe
Powiadom o
guest
58 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
redakcja
redakcja
9 miesięcy temu

Trupy dopiero zaczną wypadać z szafy

DUŻO
DUŻO
9 miesięcy temu
Reply to  redakcja

Prawda o Barcelonie https://youtu.be/LnyyPeK7xxw

floro flores
floro flores(@floro-flores)
9 miesięcy temu

ojojoj straszne, pensje w Wiśle Płock zajmowały 158% przychodów

źle
źle
9 miesięcy temu
Reply to  floro flores

Jak kibice Wisły zniszczyli swój klub..https://youtu.be/LnyyPeK7xxw

Mac
Mac
9 miesięcy temu
Reply to  źle

wypierdalaj stąd raz na zawsze pajacu!!!

ambermozart
ambermozart
9 miesięcy temu
Reply to  floro flores

a nawet na puchary to nie wystarczyło. Barcelona ma jeszcze dużo do nauki jak palić pieniędzmi 😉

MrJOoda
MrJOoda
9 miesięcy temu

Ależ Leo kocha ten klub. Tylko 250 mln euro i by został.
Przecież dla zadłużonej po uszy Barcy to tylko pensja następnych 7 czy 8 najlepiej zarabiających piłkarzy. W sumie frytki.
A przecież Leo to był gwarant sukcesów. Rok w rok co najmniej półfinał LM, mistrzostwo Hiszpanii, nigdy nie zawodził w decydujących meczach, zawsze dawał od siebie 110% i zap… po całym boisku.

przestań
przestań
9 miesięcy temu
Reply to  MrJOoda

ty i twoje mądrości https://youtu.be/LnyyPeK7xxw

Apokalipsa rozdział 13 - zajrzyj
Apokalipsa rozdział 13 - zajrzyj
9 miesięcy temu
Reply to  MrJOoda

a jak leo pressował – łohoho – rywale byli w opałach – zwłaszcza bajern mynsien.

pan37lureta
pan37lureta
9 miesięcy temu
Reply to  MrJOoda

Mógł Messi podpisać kontrakt na 5 lat za 1€ a później odejść od PSG czy MC za 100 mln €

Lecę na piwo
Lecę na piwo
9 miesięcy temu
Reply to  pan37lureta

Ten sterydowy karzeł ledwo gadać potrafi a ty chcesz żeby coś podpisywał.. Przecież jak z podatkami był nie teges to ojciec się za niego tłumaczył czytanie ze zrozumieniem to już wyższa szkoła jazdy dla niego..

Michał
Michał
9 miesięcy temu
Reply to  MrJOoda

Wy to ci co do pracy za frajer chodzą bo szef jest miły i koledzy w porządku i w sumie klienci też zadowoleni…
A w ogóle to Messi to słaby jest i nic nie osiągnął

Esnaider
Esnaider
9 miesięcy temu
Reply to  MrJOoda

Brawo dla Laporty, nie ma świętych krów. Messi gdyby miał honor to w Barcelonie by grał za 10 mln €, a nie 135 mln € brutto. Parodia. Wywalić gada. Jego wcale klub nie interesuje tylko stan jego konta w banku.

Matka Najmana
Matka Najmana
9 miesięcy temu
Reply to  MrJOoda

Widzę zaawansowane, barcelońskie koniobijstwo. Barca to taka piłkarska kurwa, rak toczący współczesny futbol, jak afera SKOK i Ambergold razem wzięta. Zasady FFP łamane od lat, przymykanie oka działaczy z UEFA, wały, kreatywna księgowość… a teraz płacz bo karzeł odchodzi. Karzeł jest git w tej sytuacji. Klub się „bogaci”, a jako ze on stanowi o jego sile to ma prawo bogacić się z nimi. Ale jak się leci na kredytach to tak to się kończy…
A tak w ogółem… jakim trzeba być pryszczatym impotentem, żeby kibicować Barcelonie? I w ogole oglądać ligę hiszpańska? Całe zło współczesnego futbolu zaczelo się tam… glacticos i kolejne rekordy transferów. Napinanie muskułów kogo na więcej stać. Żeby za tym klasa sportowa szła, albo chociaż bilans $ się zgadzał.
Jak dla mnie? Liga hiszpańskie wyjebalaem jako jedyna z abonamentu. Nudna, przewidywalna jak portugalska. Dla mnie można zaorać, a wtedy okaże się, ze nawet kurwa Legia ugra coś z kurwą Barceloną
Jebac PiS i Konfederacje

ProfesorKuleszówki
ProfesorKuleszówki
9 miesięcy temu

Farsa de Kutalonia. Więcej niż cyrk.

Bartek
Bartek
9 miesięcy temu

FFP to kał. Szwaby i Angole oraz Araby tylko korzystają tego bałaganu robiąc samemu wały, a takie kluby jak Inter czy Barcelona będą umierać

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin
9 miesięcy temu
Reply to  Bartek

Zgodzę się połowicznie bo akurat od Niemców (kluby) to inni mogą się tylko uczyć jak gospodarować pieniędzmi.
Oczywiście i tu zdarzają się wyjątki (jak HSV czy Schalke).

Ramius
Ramius
9 miesięcy temu
Reply to  Bartek

Zawsze tak było, wystarczy spojrzeć jak wygląda nowy świat budowany przez Niemców i Anglików a jak ten przez Hiszpanów, a warunki startowe były te same. Ale jasne, Niemcy i Angole winni że znają trudne słowo-merytokracje

Maaaa
Maaaa
9 miesięcy temu
Reply to  Ramius

No zajebiscie budują ten świat. Na pohybel wszystkiemu i wszystkim.

Chyba trochę nie znasz geopolityki jeśli tak twierdzisz. Niemcy to akurat kraj, który przy robieniu własnych interesów udupia przy okazji wszystkich dookoła.

Wystarczy spojrzeć na Nord Stream 2 albo chociażby opłaty od emisji CO2.

Jak tu pięknie
Jak tu pięknie
9 miesięcy temu
Reply to  Maaaa

Nie wszystkich, tylko głupich frajerów.

Zakola na dupie
Zakola na dupie
9 miesięcy temu

Niemożliwe. Któż mógł to przewidzieć? Bul, bul, bul. Woda w płucach.

Jay
Jay
9 miesięcy temu

A my narzekamy na zarządzanie w polskiej ekstraklasie 🙂

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin
9 miesięcy temu

Mess que un dług.
Zawsze wierzyłem w takie długofalowe projekty 🙂

DanielSvenson
DanielSvenson(@danielsvenson)
9 miesięcy temu

Lubimy, gdy kluby takie jak Barcelona powialaja standardy Wisly Plock i innych klubow Ekstraklasy.

Ralf
Ralf
9 miesięcy temu

pozamykać w pizdu te komercyjne cyrki

hlust
hlust
9 miesięcy temu

A co z Messim?

Bob
Bob
9 miesięcy temu
Reply to  hlust

Jest mu smutno.

Lukasz8181
Lukasz8181
9 miesięcy temu

Przestańcie atakować Laportę. Nikogo nie mamił, że próbuje zatrzymać Mesiego.

Teoretycznie była szansa na zatrzymanie Messiego jeżeli by Barcy udało się sprzedać przynajmniej z 3-4 graczy z grona Grizmann, Coutinho, Pjanic, Dembele, Umtiti, Sergi Roberto, Busquets, Brathwaita, którzy bardzo dużo zarabiają – łącznie jakieś ok 200 mln euro brutto.

Barca teoretycznie mogła zmniejszyć fundusz wynagrodzeń o te choćby tylko 100 mln euro plus zarobić na opłatach transferowych przynajmniej drugie 100 mln euro. (np. ze sprzedaży Grizmanna, Coutinho, Brathwaita, Dembele czy Sergi Roberto).

Tyle, że oczywiście nikt nie chciał im zaoferować nawet zbliżonych zarobków, a ponadto choć w części godziwie za nich zapłacić wiedząc, że Barcelona jest zdesperowana i można za nich oferować tylko ułamek ich wartości i to po wcześniejszej próbie tylko ich wypożyczenia.

Tak więc teoretycznie szansa była, ale rzeczywistość okazała się dla Laporty niestety brutalna.

A co do Messiego trzeba to jeszcze raz napisać. Ostatni kontrakt Barcelony z Messim (555 mln euro brutto w 4 lata, taki był koszt jego utrzymania brtutto!!) w połowie odpowiada za długi Barcelony czyli w połowie odpowiada za zarżnięcie Barcelony finansowo. W 2017 r. relacja Barcelony z Messim stała się toksyczna dla Barcy. Po tej horrendalnej 3-x przepłaconej podwyżce dla Messiego w stosunku do drugiego najlepiej zarabiającego wtedy piłkarza na świecie Cristiano Ronaldo 21 mln euro netto (42 mln brutto) w Realu, cała reszta graczy Barcy zażądała równie astronomicznych podwyżek i je dostała także od tego szaleńca Bartomeu, który dał równie horrendalne podwyżki m.in. Rakiticovi, Sergi Busqetowi, Sergi Roberto, Jordi Albie czy Umtitiemu. W 2017 r. Bartomeu powinien był powiedzieć chciwemu karłowi choć najlepszemu na świecie, że nie dostanie tak horrendalnej podwyżki, ale zabrakło mu zdrowego rozsądku tudzież jaj w przeciwieństwie do Pereza, który w 2018 r. nie zgodził się zarżnąć finansowo Realu, aby za wszelką cenę zatrzymać Cristiano Ronaldo, który chciał zarabiać tyle samo co Messi, i aby otrzymać podwyżkę czując się niedocenianym zdecydował się wtedy przejść do Juventusu, który dał mu 10 mln więcej (30 mln euro netto).

MrJOoda
MrJOoda
9 miesięcy temu
Reply to  Lukasz8181

Ttlko Messi Barcę kosztował nie łysą pensję ale przeszło 200 mln euro (stosowne dokumenty ktoś wypuścił w świat). Za sam dwa ostatnie podpisy skasował ponad 350 mln euro.
Taki Braithwaite to akurat „frytki” zgarnia bo kosztuje rocznie 6 mln euro.
Busquets to ok 20 mln euro rocznie.
Pjanic ledwo 12 mln rocznie.
Ba nawet drugi najdroższy Gruezmann
to raptem 50 mln euro rocznie.

Przestańmy więc ściemniać, że Leo to tylko ciutkę obciążał budżet. On stanowił niemalże 25% budżetu płacowego. Jeden gość.
Dla porównania w Realu Bale nawet 10% nie kasuje, a Lewy w Bayernie raptem 6% budżetu płacowego konsumuje.

Tutaj masz łyse płace. Do tego dochodzą podpisowe i ewentualnie kwoty transferu (dzielone na lata w klubie, klubowe finanse są dużo bardziej skomplikowane niż to co ludzie znają z FM):
https://fcbarcelonalatestnews.com/fc-barcelona-players-wages/

Lukasz8181
Lukasz8181
9 miesięcy temu
Reply to  MrJOoda

Są różne zestawienia wynagrodzeń piłkarzy Barcelony. Co do części piłkarzy niemal wszystkie źródła są zgodne, a co do części różnią się i to znacznie tak wielkością, jak i w ogóle przedstawieniem kwoty netto/brutto (to x 2 z podatkami) oraz walutą część przedstawia w funtach część w euro.

Poniżej podaje kilka linków do kilku innych zbiorczych zestawień wynagrodzeń piłkarzy Barcelony. A jak kogoś bardzo interesuje szczegółowe ustalenie wynagrodzenia konkretnego zawodnika Barcelony to oprócz w zbiorczych zestawieniach może sobie wygooglować nazwisko konkretnego piłkarza ze stosownymi frazami np. „Coutinho wages Barcelona”. Zalecam nigdy nie polegać na jednym źródle i sam gdy się różnią podaje w widełkach wynagrodzenie, takie jakie podają różne źródła.

salarysport.com/football/la-liga/barcelona/

sportekz.com/football/barcelona-players-salaries/

givemesport.com/1717500-barcelona-every-players-wages-show-why-they-cannot-register-aguero-or-depay

capology.com/club/barcelona/salaries/

A tutaj linki do informacji o zarobkach Messiego:

goal.com/en/news/how-much-does-lionel-messi-earn-at-barcelona/1ibdv8d2qa8lr1qt5uobjfsb93

espn.com/soccer/barcelona/story/4302939/barcelonamessi-to-take-legal-action-over-555m-contract-leak

news.sky.com/story/lionel-messis-eur555m-barcelona-contract-most-expensive-ever-for-an-athlete-12204069

fcbarca.com/98462-el-mundo-leo-messi-w-ciagu-ostatnich-czterech-lat-zarobil-w-barcelonie-ponad-pol-miliarda-euro.html

msn.com/pl-pl/sport/indeks-dyscyplin/kontrakt-i-zarobki-messiego-ujawnione-ta-umowa-rujnuje-barcelon%C4%99/ar-BB1dfYsd

sport.pl/pilka/7,64946,26901903,ujawniono-potezne-zarobki-messiego-ponad-dwukrotnie-przebija.html

sport.interia.pl/primera-division/news-czy-chciwosc-leo-messiego-rujnuje-barcelone,nId,5022797

sport.tvp.pl/52062685/ile-zarabia-leo-messi-faraonski-kontrakt-ktory-rujnuje-barcelone

polsatsport.pl/wiadomosc/2021-01-31/el-mundo-lionel-messi-najdrozszym-w-historii-sportu-niebotyczne-zarobki-gwiazdora-barcelony/

eurosport.tvn24.pl/pilka-nozna,105/primera-division-szczegoly-gigantycznego-kontraktu-lionela-messiego-w-barcelonie,1047399.html

MrJOoda
MrJOoda
9 miesięcy temu
Reply to  Lukasz8181

Poczytałem i zasadniczo różnice są pomijalne oprócz Messiego.

Jak ktoś wierzy, że budżet płacowy Barcelony na piłkarzy to 350-400 mln euro (280-330 mln funtów) czyli jakieś 50% budżetu to czas na FM, tam takie cuda faktycznie możliwe.

Budżet Barcelony wynosił od 0.85 mld euro do 1.2 mld rocznie.
To jakim cudem ten ponad miliard długów skoro płace to raptem max 50% budżetu a za ostatnie 5 lat wynik z transferów to ok 250 mln euro na debecie, a przychody spadły dopiero ze względu na COViD?

Najlepiej zarządzane kluby BL normalnie mają ok. 65-70% budżetu na koszty piłkarzy i sztabu (wliczając transfery).

PS. Wg oryginalnych doniesień za sam podpis Messi i jego padre dostała ponad 200 mln euro. Było podawane przy wyroku o unikaniu podatków.

ambermozart
ambermozart
9 miesięcy temu
Reply to  MrJOoda

poprzednik Laporty tak zajebiście zarządzał finansami. To co zostawił po sobie to zdecydowanie podpada pod kryminał.

hardon
hardon
9 miesięcy temu

Leło miał 250 milionów powodów do kochania Barcy

fachowiec
fachowiec
9 miesięcy temu

Dygresja w temacie odsetka wynagrodzeń względem przychodów:
Heh, w Legii Leśnodorskiego w sezonie z LM to było bodaj 55%, najmniej w Ekstraklasie…
Mioduski od nowa zadłużył Legię na potęgę, jednocześnie kłamiąc medialnie, jak to niby „uzdrowił finanse” po rzekomej rozrzutności poprzednika. Co nieprawdopodobne, sporo ludzi daje się na te kompletne kłamstwa nabierać.

Imperator
Imperator
9 miesięcy temu
Reply to  fachowiec

A w poza jednym, wyjątkowym, fuksiarskim sezonem z LM, jaki był ten odsetek? 85% czy więcej?

MrJOoda
MrJOoda
9 miesięcy temu
Reply to  fachowiec

Że co?
Za ostatniej kadencji Leśnego przed LM to budżet płacowy stanowił 90% całości.
Długi, który Boguś rolował i wpisywał w aktywa, wynosiły 70-80 mln pln. Bez rollowania to by gówno było a nie Czerczesow, Nikolić i LM.
W końcu ITI postawiło weto i stąd interwencja Mioduskiego.

Nie wiem co by było, Mioduskiego fanem nie jestem, ale planowany przez Korala budżet na sezon 17/18 zakładał va banque ponad 150 mln zadłużenie. Przy budżecie 250 mln pln.

Portero
Portero
9 miesięcy temu
Reply to  fachowiec

Taki wynik Leśny mógłuzyskać tylko w sezonie z LM, bo mial dodatkowe dochód. W przeciętnym sezonie z LE ten % był zdecydowanie wyższy. To prosta matematyka finansowa. Koszty płac są w liczniku ułamka (i są raczej stałe), a dochody są w mianowniku ułamka. Podnosić dochód to automatucznie spada % udział wynagrodzeń (jeżeli trzymasz pensje na podobnym poziomie). Zasługi Leśnodorskiego w tym niewiele…

edkum
edkum
9 miesięcy temu

Powinni wykonać wariant polski – niech miasto się dorzuci do pensji

Imperator
Imperator
9 miesięcy temu
Reply to  edkum

Albo spółka skarbu państwa. Jeszcze demonstracja kibolstwa pod UM, jaki to prezydent złodziej bo nie chce dać, a klub cenny dla lokalnej społeczności. Szrotowić i jego agent też z czegoś żyć muszą.

Roman Kurski
Roman Kurski
9 miesięcy temu
Reply to  Imperator

Albo pojechać jak ostatnio kibice Lecha: że pozwolenie Messiemu odejść to WALKA Z KIBICAMI, więc ci ogłaszają protest.

Paj
Paj
9 miesięcy temu

Do autora: Jaki jest sens śródtytułu „Duma Katalonii” to istna Wieża Babel, do akapitu który poprzedza?

Taki jeden
Taki jeden
9 miesięcy temu
Reply to  Paj

Strzelam, że autorowi chodziło o „kolosa na glinianych nogach”. Jedno i drugie jakieś takie mityczne, starożytne, dawno temu było. Nikt się nie połapie.

vincent
vincent
9 miesięcy temu

Zamkną stadiony i wszystko w p…. u, jak powiedział Siara.

Kiko
Kiko
9 miesięcy temu

Co mnie to!!! A uj im w upę!!!

diego
diego
9 miesięcy temu

Za Suareza chociaż wytargowali 7 mln euro…

Lulek
Lulek
9 miesięcy temu

Eleminować takie wydmuszki z futbolu, jak klub jest zadłużony zdobywa trofea nieuczciwie, na krechę, nie fair, kosztem zdrowych kubów.

zero7
zero7
9 miesięcy temu

Przyjdzie ktoś i kupi to za paczkę fajek. Tak jest z klubami, tak jest z całymi państwami. Dlatego warto rozsądnie zarządzać pieniędzmi, jak np. Bayern czy kluby brytyjskie.

Jac
Jac
9 miesięcy temu

Gimbaza już nigdy nie będzie taka sama. Nikt nie pomyślał o tej olbrzymiej rzeszy ultrasów I hoolsów z przedziału wiekowego 10-14 lat, wiernych fanów zwycięskich drużyn. Co teraz?

wiejskie ziemniaczki
wiejskie ziemniaczki
9 miesięcy temu
Reply to  Jac

Jak to co teraz? Zostaną dziennikarzami na Weszło jak Warzocha.

Kiko
Kiko
9 miesięcy temu

Relegować debili do 4 ligi!!!

Kostuch
Kostuch
9 miesięcy temu

A mój kumpel wydziarał sobie Messiego i herb Barsy, może da się to jakoś przerobić jeszcze… 😉

AKS
AKS
9 miesięcy temu

Moze Stano napisze SMSa do Lesniodorskiego: – A moze bys pomogl?

Peru123
Peru123
9 miesięcy temu

UEFA wprowadzając LM zniszczyła futbol, fakt że zespół z 2 ligi angielskiej przebija zespoły mistrzowskie z lig postkomunistycznej Europy nie rozwija go a wręcz skraca, klub z zaścianka Londynu kupuje każdego zawodnika z naszej ligi i sądzą go na ławie bez konsekweci dla swojego budżetu, to jak na ma tu być dobrze

Szymon Hołownia
Szymon Hołownia
9 miesięcy temu

bardzo dobrze, niech zdycha FC Farsa!

Lecę na piwo
Lecę na piwo
9 miesięcy temu

A oburzali się fanboje jak im ktoś tylko chciał wspomnieć, że to klub wydmuszka.. bankruty żyjące na kredyt.. Ciekawe tylko że jak jakiś mniejszy klub ma 5 zeta długu to go dysyplinarnie na minimum 3 lata by wyjebali z pucharów a tutaj setki milionów i co? I nic.. Równi i równiejsi.. A karypel ich wydoił pięknie hehe

Gmoch
Gmoch
9 miesięcy temu
Reply to  Lecę na piwo

Kurde jak byłem nastolatkiem, jakieś 20 lat temu, to mówiło się, że Barcelona ma kupę długów. I jakby nie nazywała się Barcelona to wylądowałaby dyscyplinarnie kilka lig niżej. Tyle lat, a niedużo zmieniło się.

Lecę na piwo
Lecę na piwo
9 miesięcy temu
Reply to  Gmoch

Dokładnie.. Jeszcze jakieś śmieszne zakazy transferów a i tak co pół roku nowe mordy..

JoQ
JoQ
9 miesięcy temu

Dalej będę sie upierać że Messi w tej Barcelonie wcale nie chciał grać

Suche Info
23.05.2022

Mbappe: To była najlepsza decyzja, jaką mogłem podjąć

W sobotę zakończyła się niezwykle długa saga transferowa z Kylianem Mbappe w roli głównej. Paris Saint-Germain oficjalnie poinformowało, że 23-letni napastnik przedłużył kontrakt z klubem do 2025 roku. Tym samym wieszczony od dłuższego czasu transfer do Realu Madryt nie doszedł do skutku. Dziś w tej sprawie została zwołana kolejna konferencja, na której Francuz wyjaśnił, dlaczego […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Piotr Tworek odejdzie ze Śląska Wrocław. Brosz kandydatem na następcę

Piotr Tworek utrzymał Śląsk Wrocław w Ekstraklasie, ale jego misja dobiega końca. Taką informację podało „TVP Sport”, które typuje na jego następcę Marcina Brosza. Informacje o tym, że posada Tworka nie jest pewna i bezpieczna, pojawiały się już od kilku tygodni. Teraz potwierdza je Bartosz Wieczorek z „TVP Sport”. Po weekendzie miało się odbyć spotkanie […]
23.05.2022
Weszło
23.05.2022

To nie był wielki sezon bramkarzy

Bywały takie sezony, kiedy bramkarz odgrywał główną rolę w walce o mistrzostwo, żeby tylko wspomnieć Arkadiusza Malarza i Legię Warszawa. Bywało również, że golkiperzy należeli do ścisłego grona gwiazd swoich drużyn, które zajmowały miejsce w czubie tabeli – choćby Stipica rok temu. Natomiast miniona kampania 21/22 jest w tym temacie odmienna, mianowicie: golkiperzy nie byli […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Kulesza: PZPN przedstawi plan modyfikacji przepisu o młodzieżowcu

Sprawa przepisu o młodzieżowcu w Ekstraklasie wzbudza emocje. Dziś zarząd PZPN zdecyduje o przyszłości tego zapisu, ale Cezary Kulesza już podzielił się sugestią dotyczącą ostatecznej decyzji. Prezes polskiej federacji w social mediach skomentował sprawę, która zostanie dziś przegłosowana przez zarząd PZPN. – Temat młodzieżowca wywołuje szeroką dyskusję. Zwolennicy i przeciwnicy mają swoje argumenty. Łączy nas cel: […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Gustafsson: Rozglądam się po Skandynawii za asystentem

Jens Gustafsson, nowy trener Pogoni Szczecin, udzielił wywiadu szwedzkiemu „Fotbollskanalen”. Szkoleniowiec mówił w nim o pracy w Polsce i poszukiwaniach asystenta. Rozmowę Gustafssona ze szwedzkimi portalem przetłumaczył Piotr Piotrowicz, polski trener mieszkający w tym kraju. Nowy trener „Portowców” mówił w niej o decyzji o zmianie pracy. – To było całkiem nieszczęśliwe, timing nie był perfekcyjny. Często […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

OFICJALNIE: Kosta Runjaić trenerem Legii Warszawa

Szok, niespodzianka i niedowierzanie. Legia Warszawa zaprezentowała Kostę Runjaicia, który został nowym trenerem ustępującego mistrza Polski. O tym, że Niemiec zostanie szkoleniowcem Legii wiadomo było od dawna, jednak obie strony wstrzymywały się z oficjalnym ogłoszeniem tej decyzji. Doszło do tego dopiero 23 maja, po zakończeniu ligowego sezonu w Polsce. Klub poinformował, że Runjaić podpisał kontrakt […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Skra Częstochowa wygrała Pro Junior System. Kto jeszcze zarobił na młodzieży?

Za nami ostatni akord sezonu zasadniczego w 1. lidze, więc poza rozstrzygnięciami w tabeli znamy także wyniki Pro Junior System. W tym roku poza oficjalną premią kluby mogły liczyć także na specjalny dodatek od PZPN. Kto zarobił najwięcej? Zwycięstwo przypadło Skrze Częstochowa, która tym samym powtórzyła wyczyn z drugiej ligi. Na premię załapały się także […]
23.05.2022
Tenis
23.05.2022

Iga po swojemu. Szybko, skutecznie i z setem do zera. Jest II runda Roland Garros

Bez trenera, którego z przyczyn osobistych na razie w Paryżu zabrakło. Ale i bez kłopotów. Iga Świątek 6:2, 6:0 ograła w I rundzie French Open Łesię Curenko i w niespełna godzinę awansowała do kolejnej fazy turnieju. Była z tego zresztą zadowolona, bo – jak mówiła – został jej czas na zwiedzanie Paryża. Celem na dziś […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

72. tytuł w historii Boca Juniors

Argentyńskie Boca Junior ma gablotę pełną trofeów. Dosłownie, bo właśnie zdobyło swój 72. tytuł w historii. Tym razem jeden z najbardziej znanych klubów w Ameryce Południowej wygrał Copa de la Liga Profesional. Zwycięstwo w pucharowych rozgrywkach gwarantuje awans do Copa Libertadores. Turniej rozpoczyna się w lutym, a udział w nim bierze 28 drużyn. Boca Juniors […]
23.05.2022
Weszło
23.05.2022

Musiałowski na wylocie z Liverpoolu? „Media zafałszowały jego poziom” [WYWIAD]

Jeszcze rok temu wydawało się, że Polska ma kolejny wielki talent. Mateusz Musiałowski błyszczał w klipach puszczanych na Twitterze. Imponował dryblingami i golami. Nastolatek ćwiczył z pierwszą drużyną Liverpoolu. Podczas treningów symulował grę Viniciusa Juniora, aby Trent Alexander-Arnold był lepiej przygotowany na starcia z brazylijskim skrzydłowym Real Madryt w Lidze Mistrzów. Dziś 18-letni Polak jest […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Boniek: Mbappe nie jest wart takich pieniędzy

Zbigniew Boniek, były prezes PZPN, był gościem „Mocy Futbolu” w „Kanale Sportowym”. „Zibi” skomentował plotki transferowe dotyczące Roberta Lewandowskiego i Kyliana Mbappe. – Robert zawsze jak na coś postawi, to to osiąga. Kiedyś powiedział, że jak nie dostanie oferty kontraktu od Bayernu do końca lutego to odchodzi i wygląda na to, że tak będzie. Czy […]
23.05.2022
Siatkówka
23.05.2022

Nie bądźmy zdziwieni, jeśli ZAKSA wygra Ligę Mistrzów po raz trzeci

Siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle po raz drugi z rzędu wygrali wczoraj Ligę Mistrzów. W finale znów nie pozostawili wątpliwości włoskiemu Itasowi Trentino. Pytanie, które można sobie teraz zadać, brzmi: gdzie leży granica ich możliwości? W końcu już przed tym sezonem mówiono, że tym razem szans na końcowy triumf nie mają. W poprzednim też nie byli faworytami. […]
23.05.2022
Ekstraklasa
23.05.2022

10 najlepszych zimowych transferów w Ekstraklasie [RANKING]

Całościowo zimowe transfery w Ekstraklasie nie rzuciły nas na kolana, gdy często niezłe referencje na papierze musiały zostać sprawdzone w praktyce. Bez problemu jednak mogliśmy wskazać dziesięć ruchów kadrowych, które naszym zdaniem zasługują na wyróżnienie. Niektóre kluby dzięki nowym piłkarzom ratowały sobie tyłek.  Przygotowując to zestawienie braliśmy pod uwagę różne czynniki. Najważniejszy był rzecz jasna […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Wisła Kraków srebrnym medalistą Ligi Mistrzów

Kibice Wisły Kraków nie mają za sobą najlepszych tygodni. W całym tym smutku znajdą jednak i powody do radości. Na przykład srebrny medal Ligi Mistrzów dla AMP-futbolowej drużyny „Białej Gwiazdy”. W 2022 roku finały Ligi Mistrzów w AMP Futbolu odbyły się w Polsce – konkretniej w Krakowie. Do walki o trofeum stanęło osiem drużyn, które […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Sunderland wrócił do Championship. Na Wembley przyjechało 46 tysięcy kibiców

To się nazywa miłość do klubu. Kibice Sunderlandu przybyli do Londynu w sile 46 tysięcy osób. Wszystko po to, żeby obejrzeć, jak ich ukochana drużyna walczy o powrót na zaplecze angielskiej ekstraklasy. Cztery sezony w trzeciej lidze spędził Sunderland, klub, który może się pochwalić wielkim zapleczem kibicowskim. W tym czasie The Black Cats trzykrotnie grali w barażach […]
23.05.2022
Na zapleczu
23.05.2022

„Zarządzający klubami robią głupie ruchy i długi. Chrobry Głogów taki nie jest”

Chrobry Głogów awansował do baraży o Ekstraklasę i ma szansę na pierwszy w historii awans do tej klasy rozgrywkowej. Na Dolnym Śląsku szykowali się na to od lat, powoli przekształcając ligowego średniaka w klub, który stać na walkę o coś więcej. O tym, jak zmienił się Chrobry i o efektach tych zmian opowiada nam Zbigniew […]
23.05.2022
Stranieri
23.05.2022

Cash przeszkodził City, Buksa dalej strzela, Frankowski dogonił Messiego | STRANIERI

Za nami ostatnie akcenty ligowego sezonu w czołowych rozgrywkach w Europie. Jak radzili sobie Polacy, którzy za moment udadzą się na wakacje i zgrupowanie kadry narodowej? Najwięcej – jak zwykle – działo się w USA. Wiemy już, że Gabriel Słonina nie zagra dla reprezentacji Polski, wiemy także, że Adam Buksa przedłużył swoją serię kolejnych meczów z golem […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Ktoś ukradł złoty medal Stefano Piolego

Stefano Pioli latami czekał na taki sukces, jakim było mistrzostwo Milanu. Szkoleniowiec jest bez dwóch zdań ojcem tego triumfu, ale nagrodą za niego długo się nie nacieszył. Trener zdradził, że ktoś podwędził jego medal. Po zakończeniu meczu Sassuolo z Milanem doszło do potężnego zamieszania – fani Rossonerich wtargnęli na murawę. Potem zrobili to raz jeszcze, już po […]
23.05.2022