post

Opublikowane 03.08.2021 12:41 przez

Jan Mazurek

Powodów marności polskiego futbolu klubowego jest bez liku. Wyliczanki, wyszczególnienia, wskazywanie palcami winnych mija się z celem. Zbyt to złożone i zbyt skomplikowane. Na pewno jednak wysoko na liście najpoważniejszych błędów popełnianych przez ekstraklasowe, pierwszoligowe i drugoligowe organizacje był i często dalej jest brak zrozumienia i poszanowania dla roli dyrektora sportowego. Bez nich trudno o klarowną wizję, ciągłość długofalowego projektu, udane i przemyślane transfery. Dlatego też niezmiernie ucieszyliśmy się, kiedy Raków Częstochowa ogłosił wykupienie Roberta Grafa, a Warta Poznań zatrudnienie w jego miejsce Radosława Mozyrko. Tak powinny wyglądać przemeblowania w gabinetach. 

Problem z dyrektorami sportowymi

O problemie z dyrektorami sportowymi w polskiej piłce bardzo długi tekst rok temu napisali Damian Smyk i Mateusz Rokuszewski. Oto fragmenty, które najlepiej unaoczniają, jaką rolę w klubach powinni pełnić ludzie zatrudnieni na tym stanowisku.

Fragment pierwszy.

W poważnym klubie dyrektor sportowy (choć nierzadko jego stanowisko nazywa się inaczej) bierze udział w tworzeniu strategii, a później niczym szeryf pilnuje, by wszyscy trzymali się wyznaczonego kierunku. W klubie ekstraklasowym lub po prostu polskim często brakuje jakiejkolwiek strategii, więc siłą rzeczy pojawia się problem. Oczywiście nie wszędzie. Tak jak oczywiste jest to, że zmartwień rodzimi dyrektorzy sportowi mają znacznie więcej.

Fragment drugi.

Nie wszyscy rozumieją rolę dyrektora sportowego. Najczęściej postrzegany jest on jako „ten gość, który ma ogarnąć transfery do klubu”, ale to maksymalne spłycenie tematu. – Zgadzam się, że funkcjonuje złe wyobrażenie tego zawodu – mówi nam Piotr Burlikowski, dzisiaj doradca ds. sportu w PZPN-ie, a w przeszłości dyrektor sportowy Korony Kielce, Zawiszy Bydgoszcz, Zagłębia Lubin czy Cracovii. – Dla wielu osób dyrektor sportowy to właśnie „pan od transferów”, a musimy zastanowić się nad tym, jak w ogóle scharakteryzować tę funkcję? Dla mnie dyrektor sportowy to jest osoba, która kreuje w klubie długofalową wizję sportową, która zapewnia ciągłość pewnych rozwiązań sportowych. On zajmuje się zarządzaniem pionem sportowym, koordynuje dział skautingu, współtworzy struktury akademii, oczywiście odpowiada za transfery i za zatrudnianie trenerów – dodaje.

Fragment trzeci.

Z założenia dyrektor sportowy powinien być dla klubu kimś, kto spina w firmie absolutnie wszystko w kwestii sportowej. Wiadomo, że kwestie marketingowe zostawia odpowiednim działom, że nie będzie weryfikował jakości tkanin w klubowym sklepie, że raczej nie zajmuje jego głowy polityka karnetowa, ale w sprawach sportowych wszystko powinno podlegać właśnie jemu.

Skorzystaj z wyjątkowych promocji u bukmachera Fuksiarz.pl! Odbierz cashback na start do 500 PLN!

Fragment czwarty.

Transfery to tak naprawdę najbardziej „seksowny” z jego obowiązków. I tu też nie ogranicza się tylko do tego, by jeździć sobie po Zapresiciach i wynajdywać tam piłkarskie perełki, o których nie wie reszta świata. Dyrektor sportowy w kwestii transferowej powinien zabezpieczyć kasę w budżecie, zlecić obserwacje działowi skautingowemu (uprzednio go tworząc/organizując), ocenić przydatność piłkarza do długofalowej wizji klubu (uprzednio tworząc profile graczy na danych pozycjach), wynegocjować umowę z klubem macierzystym zawodnika, wynegocjować kontrakt z piłkarzem, czasami w ogóle ten kontrakt napisać, wreszcie oszacować wszystkie koszty amortyzacji i… I tak dalej, i tak dalej, bo te zadania można mnożyć, wchodząc coraz głębiej w szczegóły, ale przesłanie chyba jest jasne, więc postawimy kropkę.

Dyrektor sportowy powinien więc pełnić w klubie kluczową rolę. Przez lata bywało tak, że na polskim poletku traktowano to stanowisko z dystansem, coś na zasadzie – „eee, transfery to każdy może robić”. Trochę wstyd, trochę średniowiecze. Na szczęście, z każdym rokiem, niezależnie od poziomu sportowego, nasz futbol zdaje się profesjonalizować. Kluby są coraz zdrowiej zarządzane, sprzedają najlepszych zawodników za niemałe kwoty, budują obiekty, rozwijają akademie – no idzie to w dobrą stronę, nie ma już takiej samowolki i swawoli, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Ostatnio mamy też wrażenie, że coś drgnęło również w temacie zatrudnienia dyrektorów sportowych. Gabinetowe zmiany w Rakowie i Warcie pokazują to najlepiej.

Co Graf da Rakowowi, co Raków da Grafowi?

Raków wykupił Roberta Grafa z Warty. „Wykupił” to określenie kluczowe. Stało się coś, co jeszcze niedawno było nie do pomyślenia. Właściwie to pierwszy gotówkowy transfer działacza w historii Ekstraklasy. Brzmi dumnie. Wydaje się też, że to żaden kaprys, żadne dziwactwo Michała Świerczewskiego i Wojciecha Cygana, a bardzo przemyślany ruch. Robert Graf to bowiem jedno z najmocniejszych nazwisk na rynku dyrektorów sportowych w Polsce.

Graf wcześniej trenował dzieciaki w Śląsku Wrocław, pomagał budować od podstaw akademię Lechii Gdańsk, robił w dziale Grassroots w PZPN-ie, gdzie zajmował się organizacją turniejów młodzieżowych, organizowaniem szkoleń dla trenerów i kursów wyrównawczych, potem pokazał się ze świetnej strony pracując jako dyrektor sportowy w Olimpii Grudziądz, ale na szerokie wody wybił się budując Wartę, która awansowała do Ekstraklasy z jednym z najskromniejszych budżetów nawet w I lidze i stała się rewelacją rozgrywek w elicie.

Jednym z jego pierwszych ruchów w Poznaniu było pożegnanie się z Peterem Nemcem i zatrudnienie Piotra Tworka, mimo że Czech wypełnił postawione przed nim zadanie utrzymania się w I lidze, a Tworek nigdy nie pracował samodzielnie na poziomie zaplecza Ekstraklasy. Jak wyszło? Każdy widzi. To człowiek, który niewątpliwie myśli długofalowo. W Warcie składał regularne uaktualniane raporty z planem na kolejne piętnaście miesięcy. Mówił:

– Praca dyrektora sportowego w Warcie nie polega tylko na pracy od okienka do okienka.

Budował dział skautingu. Dbał, żeby w Warcie nikt nie zapomniał, że dalej to klub skromny i finansowo ograniczony. Kiedy Zieloni robili awans do Ekstraklasy, w kontraktach zawodników znajdowały się opcje zarówno zakładające awans do elity, jak i spadek do II ligi. W premierowym sezonie w Ekstraklasie nic się nie zmieniło.

– Od pewnego czasu udaje nam się działać na warunkach zdrowego zarządzania tym budżetem. Odkąd jestem w klubie budżet płacowy jest w graniach 50-60% budżetu ogólnego, co – jak wykazują wskaźniki – jest zdrowym procentem. Nie będziemy wydawać więcej niż pozwalają nam na to nasze możliwości finansowe. Nie będzie w Warcie płacowego eldorado i życia ponad stan – opowiadał Graf.

Przy tym wszystkim miał wyjątkowego nosa do trafionych transferów. Mateusza Kuzimskiego, którego gole wiele razy przesądzały o punktach dla Warty w minionym sezonie, obserwował bardzo długo i nie bał się dać mu szansy po awansie do Ekstraklasy.

– Bardzo chciałem już do Olimpii Grudziądz po jego dobrym sezonie w III-ligowym Bałtyku, kiedy został królem strzelców. Wtedy wybrał transfer wyżej, do Bytovii. Obserwowałem go więc od dawna, aż w końcu udało się go pozyskać. Wiedziałem, że jest skrojony charakterologicznie pod nas.

Najbardziej spektakularnym transferem Roberta Grafa było jednak sprowadzenie Makany Baku, który właściwie z miejsca stał się czołową postacią Ekstraklasy. Tak przedstawiał kulisy tego ruchu.

– Transfer Makany był możliwy dzięki splotowi szeregu sytuacji. Ostatnie pół roku Makana nie zafunkcjonował w Holstein. Nie łapał się nawet do dwudziestki meczowej. Takie bywa życie piłkarza – wcześniej miał trenera, który stawiał na niego mocno, Makana grał praktycznie wszystko, strzelił cztery gole, grał dobrze na tym poziomie. To nie był zawodnik wchodzący, który grał w 2.Bundeslidze ogony, który odbiłby się na tym poziomie. Jego droga piłkarska rozwijała się w miarę poprawnie, ale coś gdzieś się zatrzymało. Po zmianie trenera został odsunięty od gry.

Makana miał zimą ofertę z Ligue 2, konkretnie z Paris FC. Miał też ofertę z 2.Bundesligi, z zespołu z dołu tabeli. Walka o niego była rzeczywiście dosyć duża, ostatecznie między Francuzami i nami. W pewnym momencie im brakło konkretów i determinacji. Nam udało się przekonać Makanę, że polska liga w kontekście promocji jest po prostu lepszym wyborem, bo takich zawodników jak on, z taką specyfiką grania, w Ekstraklasie jest mało. W Ligue 2 te proporcje są zupełnie inne. Tu ma szansę się wyróżniać.

Bezproblemowe wpłaty i szybkie wypłaty. Sprawdź metody płatności w Fuksiarz.pl i postaw na siebie!

Graf twierdzi, że największą siłą Ekstraklasy jest jej status atrakcyjnego okna wystawowego dla zachodnich i południowych lig, a wszystkie działania negocjacyjne sprowadzają się do przedstawienia piłkarzowi klarownej wizji i zaoferowania satysfakcjonujących pieniędzy. W Warcie wychodziło mu to wzorowo, od października spróbuje swoich sił w Rakowie, który musi traktować w kategoriach wyjścia na szersze wody. Po pierwsze, są tam większe pieniądze. Ot, chociażby Raków był w stanie wydać pół miliona na takiego Vladana Kovacevicia. Po drugie, są tam większe oczekiwania. Raków to najbardziej utytułowany polski klub 2021 roku – zdobywca Pucharu Polski, Superpucharu Polski i wicemistrz Polski. Po trzecie, Graf będzie musiał dogadać się z silnymi postaciami z niebanalnymi wizjami – z Markiem Papszunem, z Wojciechem Cyganem, z Michałem Świerczewskim.

To ostatnie będzie kluczowe. W ostatnich latach Raków przeprowadził szereg wyśmienitych, choć często nieoczywistych transferów, czym wyrobił sobie silną pozycję negocjacyjną i wcale nie jest tak, że Graf przychodzi do Częstochowy w roli zbawiciela. To on będzie musiał wkomponować się w większy system, w większy organizm, odnaleźć się w nim. Stać go na to, bo to mądry organizator i sprawny negocjator. Jeśli mu się powiedzie, może wyjść z tego coś naprawdę dużego.

Byłby to triumf normalności w polskim futbolu.

Mozyrko naturalnym następcą Grafa

Bardzo zdrowo wygląda też reakcja Warty Poznań. To klub mały, niepozorny, kopciuszkowaty, ale niejeden gigant mógłby uczyć się od Zielonych spójności w zarządzaniu projektem sportowym, z którego poznański klub słynie w erze po niesławnych rządach państwa Pyżalskich. Na miejsce Roberta Grafa przychodzi Radosław Mozyrko. 34-letni nowy dyrektor sportowy Warty to uznana postać w polskim środowisku skautingowym. Dla pracy w Wielkopolsce porzucił stanowisko głównego skauta młodzieżowego Chelsea na Europę Wschodnią, wcześniej pracował w wielu światowych klubach (Manchester United, Nottingham Forrest, New York Red Bulls), a w Polsce przez ponad trzy lata pełnił rolę menadżera akademii Legii.

Na oficjalnej stronie klubowej Warty tak opowiada o swojej wizji.

– Wiadomo, że w Polsce dyrektor sportowy jest postrzegany tylko przez pryzmat transferów, ale to jest jakieś 40 procent moich obowiązków. Będę odpowiedzialny za wdrażanie w życie wizji klubu. Co to dla mnie znaczy? Chodzi o zarządzanie działem sportu, monitorowanie pierwszego zespołu, zarządzanie transferami. Rozumiem filozofię klubu, rozmawialiśmy o niej długo z władzami Warty. Dalej idziemy w tym samym kierunku, będziemy chcieli trzymać się tego, by w zespole było tylko kilku obcokrajowców, do tego zawodnicy z regionu. Stawiamy też na młodych i zdolnych. Chciałbym dodać do tego projektu coś od siebie. Zależy mi na tym, żeby co roku jeden zawodnik Warty Poznań mógł wypłynąć na szersze wody. Żeby wypromował się na tyle, by odejść do lepszego, bogatszego klubu. Wiadomo, jako klub chcemy też zarabiać na transferach, ściągać ciekawych zawodników i sprzedawać ich za sensowne pieniądze.

Przez cały sierpień Radosław Mozyrko i Robert Graf będą jeszcze razem pracować w Warcie. Z jedne strony to naturalne, że Graf dokończy okienko transferowe, a z drugiej takie rozwiązanie pokazuje, jak zdrowy i przemyślany jest to ruch. Mozyrko będzie mógł się wgrać, Graf godnie pożegnać i od jesieni podjąć pracę w Rakowie. Broni się to z każdej strony.

Jest coraz lepiej?

Nie sposób nie odnieść wrażenia, że polskie kluby coraz częściej idą po rozum do głowy i zaczynają myśleć nad mądrym budowaniem struktur własnej organizacji. Nie jest idealnie, nie ma idylli, dalej nie brakuje dziwactw i głupot, ale wiele historii zmierza we właściwym kierunku.

Artur Płatek jest ceniony w Górniku Zabrze. Dariusz Sztylka ma spokój i zaufanie w kreowaniu długofalowej wizji Śląska Wrocław. Dariusz Adamczuk wzorowo radzi sobie z pełnieniem podobnej, choć inaczej nazwanej funkcji w Pogoni Szczecin. Wisła Kraków zatrudniła Tomasza Pasiecznego. Warta Poznań nie spanikowała po straceniu dotychczasowego dyrektora sportowego. Raków Częstochowa szukał, szukał i wydaje się, że znalazł odpowiednią osobę na to stanowisko. Tak powinny wyglądać przemeblowanie w gabinetach, tak powinna wyglądać normalność.

Fot. 400mm.pl

Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
#WeszłoFuksem
11.08.2021

Osiem tysięcy w kieszeni na połączeniu portugalsko-francusko-polskim

Coraz częściej przy robieniu cyklu „Weszło Fuksem” wychodzi z nas klasyczny janusz. Czujemy wręcz, jak rośnie nam nos, czerwienieją poliki i z jakąś taką większą estymą zerkamy na białe podkoszulki… Trudno nie zazdrościć ludziom, którzy trafiają takie kupony. A co dzisiaj mamy w „Weszło Fuksem”? Ostatnie niedobitki z Igrzysk w Tokio, sporo trafionych meczów tenisowych, […]
11.08.2021
#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
Weszło
18.09.2021

Łódzka klinika ma silną reprezentację piłkarską, ale za słabą na Podbeskidzie

20. minuta meczu pomiędzy ŁKS-em Łódź a Podbeskidziem Bielsko-Biała. Z boiska schodzi Pirulo, a wchodzi na nie Ricardinho. Po pierwsze – gospodarze tracą swojego najlepszego zawodnika, ba, najlepszego w całej lidze, a zastępują go facetem, który dopiero wraca po kontuzji, a nawet w pełni zdrowy nie daje tyle jakości co Hiszpan, co w kontekście tego […]
18.09.2021
Brama dnia
18.09.2021

Pojedynek na rzuty wolne – Donadel kontra Messi | BRAMA DNIA

Czas na kolejną „Bramę dnia”. Dzisiaj przygotowaliśmy dla was pojedynek dwóch wykonawców rzutów wolnych. Kto w ładniejszym stylu trafił do siatki, Leo Messi czy Marco Donadel? Wy decydujecie. MARCO DONADEL VS UDINESE (18.09.2005) Gol bezpośrednio z rzutu wolnego? Zawsze spoko.  LEO MESSI VS PSV EINDHOVEN (18.09.2018) U Messiego też nóżka nieźle ułożona, przyznajcie.  […]
18.09.2021
Live
18.09.2021

LIVE: Czy w meczu Pogoni z Cracovią padnie rekord dośrodkowań?

Witamy w tę piękną sobotę z Ekstraklasą! Będzie się działo dużo, bo gramy aż cztery mecze i mamy nadzieję, że będzie się działo pięknie. Ale czy może być inaczej z Ekstraklasą? Zapraszamy na LIVE! Fot. FotoPyk
18.09.2021
Ekstraklasa
18.09.2021

Pogoń – Cracovia, czyli ważny test dla obu stron

Starcie Pogoni Szczecin z Cracovią jawi się jako konfrontacja drużyn nie do końca usatysfakcjonowanych pierwszą fazą sezonu 2021/22. Kto zatem ma większe szanse, żeby w dzisiejszym meczu poprawić sobie humor? Pogoń Szczecin – Cracovia. Regres defensywy „Portowcy” w zeszłym sezonie – tak się przynajmniej w pewnym momencie wydawało – byli zespołem celującym w mistrzostwo Polski. […]
18.09.2021
Ekstraklasa
18.09.2021

W oczekiwaniu na błysk Furmana i Żyry

Obaj bardzo słabo weszli w ten sezon i można założyć, że wszystko co dobre jeszcze przed nimi, bo na razie było wyłącznie źle. Różnica polega na tym, że Dominik Furman musi po prostu przypomnieć sobie, jak grał niewiele ponad rok temu. Michał Żyro musi natomiast udowodnić, że w ogóle nadaje się na zespół, który w […]
18.09.2021
Weszło
18.09.2021

Stan Futbolu już od 10.00!

Sporo się działo w polskiej i zagranicznej piłce, zaskakujące wyniki w Ekstraklasie, udany występ Legii Warszawa w Lidze Europy – jest o czym gadać w ten piekny sobotni poranek. Na program omawiająćy bieżące zdarzenia zaprasza dzisiaj Adam Kotleszka i jego goście: Wojciech Kowalczyk z Weszło, Adam Gołaszewski z Piłki Nożnej oraz Maciej Łuczak oraz Jan […]
18.09.2021
Ekstraklasa
18.09.2021

Pogoń – Cracovia, czyli ważny test dla obu stron

Starcie Pogoni Szczecin z Cracovią jawi się jako konfrontacja drużyn nie do końca usatysfakcjonowanych pierwszą fazą sezonu 2021/22. Kto zatem ma większe szanse, żeby w dzisiejszym meczu poprawić sobie humor? Pogoń Szczecin – Cracovia. Regres defensywy „Portowcy” w zeszłym sezonie – tak się przynajmniej w pewnym momencie wydawało – byli zespołem celującym w mistrzostwo Polski. […]
18.09.2021
Ekstraklasa
18.09.2021

W oczekiwaniu na błysk Furmana i Żyry

Obaj bardzo słabo weszli w ten sezon i można założyć, że wszystko co dobre jeszcze przed nimi, bo na razie było wyłącznie źle. Różnica polega na tym, że Dominik Furman musi po prostu przypomnieć sobie, jak grał niewiele ponad rok temu. Michał Żyro musi natomiast udowodnić, że w ogóle nadaje się na zespół, który w […]
18.09.2021
Ekstraklasa
18.09.2021

Cierpliwość popłaciła. Rafał Makowski w końcu przebił się w Śląsku

Sezon 2020/2021 był dla Rafała Makowskiego w większości stracony. 340 minut w Ekstraklasie, kwadrans w Pucharze Polski. Problemy na starcie jednej i drugiej rundy. Mocni konkurenci do miejsca w wyjściowej jedenastce. Słowem – nic nie układało się po myśli środkowego pomocnika, więc w momencie, gdy zgłosił się po niego Radomiak, wychowanek Legii Warszawa faktycznie mógł […]
18.09.2021
Ekstraklasa
17.09.2021

Pokaz siły Lecha Poznań

Tydzień temu zastanawialiśmy się, czy powrót ultrasów Lecha na trybuny paradoksalnie nie będzie stanowił pułapki dla poznańskiego zespołu. Najbardziej zagorzali kibice zakończyli protest dlatego, że początek w lidze był bardzo udany, a nowe transfery dobrze się zapowiadały, więc logicznym było, że oczekiwali kontynuacji w wynikach i szybkiego potwierdzenia tego, co na papierze się zgadzało. Znając […]
17.09.2021
Weszło
17.09.2021

Historyczna chwila. Jest pożytek z Solera!

17 września – zapiszcie tę datę w kalendarzach. Ian Soler przyczynił się do zwycięstwa jakiejś drużyny i… nie była to wcale ekipa przeciwników Zagłębia Lubin. To dzięki niemu lubinianie strzelili decydującego gola. Tego dnia może zdarzyć się wszystko. Rzuciła was dziewczyna? Napiszcie do niej, zaprosi was na kawę. Zgubiliście klucze do samochodu? To dziś znajdą […]
17.09.2021
Ekstraklasa
17.09.2021

Bruk-Bet Termalica w 2021 roku? Jeden wielki kryzys

Bruk-Bet Termalica Nieciecza do pewnego momentu wyglądała kapitalnie. Praktycznie nie traciła bramek. Praktycznie nie traciła punktów. Wiecie, jaki jest problem? Że od momentu, o którym mówimy, minął już prawie rok. W międzyczasie „Słonie” zatraciły gdzieś większość atutów i najpierw roztrwoniły ogromną przewagę w 1. lidze, niemal do końca drżąc o awans, a teraz szorują dno […]
17.09.2021
Ekstraklasa
18.09.2021

Pogoń – Cracovia, czyli ważny test dla obu stron

Starcie Pogoni Szczecin z Cracovią jawi się jako konfrontacja drużyn nie do końca usatysfakcjonowanych pierwszą fazą sezonu 2021/22. Kto zatem ma większe szanse, żeby w dzisiejszym meczu poprawić sobie humor? Pogoń Szczecin – Cracovia. Regres defensywy „Portowcy” w zeszłym sezonie – tak się przynajmniej w pewnym momencie wydawało – byli zespołem celującym w mistrzostwo Polski. […]
18.09.2021
Ekstraklasa
18.09.2021

W oczekiwaniu na błysk Furmana i Żyry

Obaj bardzo słabo weszli w ten sezon i można założyć, że wszystko co dobre jeszcze przed nimi, bo na razie było wyłącznie źle. Różnica polega na tym, że Dominik Furman musi po prostu przypomnieć sobie, jak grał niewiele ponad rok temu. Michał Żyro musi natomiast udowodnić, że w ogóle nadaje się na zespół, który w […]
18.09.2021
Ekstraklasa
18.09.2021

Cierpliwość popłaciła. Rafał Makowski w końcu przebił się w Śląsku

Sezon 2020/2021 był dla Rafała Makowskiego w większości stracony. 340 minut w Ekstraklasie, kwadrans w Pucharze Polski. Problemy na starcie jednej i drugiej rundy. Mocni konkurenci do miejsca w wyjściowej jedenastce. Słowem – nic nie układało się po myśli środkowego pomocnika, więc w momencie, gdy zgłosił się po niego Radomiak, wychowanek Legii Warszawa faktycznie mógł […]
18.09.2021
Ekstraklasa
17.09.2021

Pokaz siły Lecha Poznań

Tydzień temu zastanawialiśmy się, czy powrót ultrasów Lecha na trybuny paradoksalnie nie będzie stanowił pułapki dla poznańskiego zespołu. Najbardziej zagorzali kibice zakończyli protest dlatego, że początek w lidze był bardzo udany, a nowe transfery dobrze się zapowiadały, więc logicznym było, że oczekiwali kontynuacji w wynikach i szybkiego potwierdzenia tego, co na papierze się zgadzało. Znając […]
17.09.2021
Weszło
17.09.2021

Historyczna chwila. Jest pożytek z Solera!

17 września – zapiszcie tę datę w kalendarzach. Ian Soler przyczynił się do zwycięstwa jakiejś drużyny i… nie była to wcale ekipa przeciwników Zagłębia Lubin. To dzięki niemu lubinianie strzelili decydującego gola. Tego dnia może zdarzyć się wszystko. Rzuciła was dziewczyna? Napiszcie do niej, zaprosi was na kawę. Zgubiliście klucze do samochodu? To dziś znajdą […]
17.09.2021
Premier League
17.09.2021

Czy Leeds United się wreszcie obudzi?

W Premier League często mówi się o „syndromie drugiego sezonu”. Dotyczy on beniaminków, którzy tuż po awansie do angielskiej ekstraklasy robią w niej nieoczekiwanie wielką furorę, ale w kolejnych rozgrywkach gwałtownie gasną i wracają do szeregu, a często wręcz spadają z powrotem do Championship. Czyżby ten syndrom dotknął również Leeds United? Leeds United – kiepski […]
17.09.2021
Weszło
18.09.2021

Durmus, czyli motor napędowy Lechii

To widział każdy, kto choć trochę szanuje się z przaśną ekstraklasową rzeczywistością. Zbliża się doliczony czas gry pierwszej połowy meczu Lechii z Wisłą Kraków. Ilkay Durmus zakłada siatkę Michałowi Frydrychowi, jest faulowany, sędzia Raczkowski dyktuje rzut wolny na dwudziestym metrze. Chętnych do strzału nie brakuje, ale Durmus zabiera piłkę i nikomu nie chce jej oddać. […]
18.09.2021
Weszło
17.09.2021

Lech odbudowuje społeczność

Zbliżające się stulecie klubu. Mistrzowskie aspiracje. Pierwsze miejsce w tabeli po siedmiu kolejkach. Najlepszy ligowy start od wielu, wielu lat. Koniec bojkotu kibiców. Zbliżające się rekordy stadionowej frekwencji. Daleko jeszcze do jakichkolwiek rozstrzygnięć, daleko jeszcze do odbudowania pełni klubowej tożsamości i zbudowania zwycięskiej mentalności, ale tegoroczny Lech Poznań zaczyna nabierać poważnego kształtu. Nie jest już […]
17.09.2021
Weszło
17.09.2021

Uporczywe pchanie się na szafot. Świat Zdenka Zemana

Zdenek Zeman kopcił jak smok. Trzy paczki dziennie. Sześćdziesiąt papierosów wypalonych aż do cna, aż do samego filtra. Luigi Garlando, włoski dziennikarz, pisał, że dym jest metaforą niespójności stylu jego drużyn – gryzie, szczypie i pali, ale i rozpływa się w powietrzu. Kiedy Sammy Moody, nieznający się na futbolu angielski ilustrator, dostał zlecenie na ołówkowy […]
17.09.2021
Weszło
16.09.2021

Łzy, emocje i tysiące kibiców. Za nami faza grupowa Euro w Amp futbolu

Za nami faza grupowa Mistrzostw Europy w Amp futbolu w Krakowie – pierwsze przetarcia, pierwsze emocje, pierwsze wrażenia, pierwsze rozstrzygnięcia, pierwsze nadzieje.  – Wszystkie reprezentacje są bardzo zadowolone. Dopisuje frekwencja, porywa atmosfera. Imponująco wypada to liczbowo – 6,5 tysiąca fanów na meczu Polska – Ukraina. Pełne trybuny na meczach Polski. Nawet mieliśmy nadkomplet, musieliśmy zamykać […]
16.09.2021
Weszło
15.09.2021

Najlepsi Slisz, Nawrocki i Kastrati. Noty dla piłkarzy Legii po Spartaku

To był wymarzony początek jesiennej przygody Legii Warszawa w Lidze Europy. Ekipa Czesława Michniewicza pokonała Spartak Moskwa 1:0. Zwycięstwo, co jasne, miało swoich bohaterów. Najwyżej oceniliśmy Bartosza Slisza, Maika Nawrockiego i Lirima Kastratiego. Na drugim biegunie znaleźli się zaś Filip Mladenović i Ihor Charatin. Oto nasze oceny dla piłkarzy Legii za mecz ze Spartakiem – […]
15.09.2021
Liga Mistrzów
14.09.2021

Przepaść między Bayernem a Barceloną? Wielka dziura!

To była brutalna prawda, namacalny znak czasów, epokowe signum temporis. Zbliżała się godzina gry, Bayern prowadził 2:0, a Ronald Koeman poddawał mecz. Na boisku pojawiły się kolejne anonimowe dla szerszej publiczności nazwiska. 17-letni Gavi, od 59. minuty – do tej pory 16 minut w pierwszej drużynie Barcelony. 18-letni Yusuf Demir, od 59. minuty – 28 […]
14.09.2021
Liczba komentarzy: 28
Subscribe
Powiadom o
guest
28 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
CM711
CM711
1 miesiąc temu

Ciekawe jak długo Graf wytrzyma w Rakowie, ostatnio jest tam spora karuzela w sztabie.

myk
myk
1 miesiąc temu

nic o naszym mistrzu kierownicy?

sie pytom
sie pytom
1 miesiąc temu
Reply to  myk

MIchał Ż. czy Tomasz H.?

myk
myk
1 miesiąc temu
Reply to  sie pytom

nie no znany i lubiany pan dyrektor;) Dawno na stronie laurki nie bylo, nic o tym ze sie marnuje w Motorze i nie wykorzystuje swojego nieograniczonego niczym potencjalu. Czy po prostu aktualnie nie dojezdza?

Muszinni
Muszinni
1 miesiąc temu

„Nie sposób nie odnieść wrażenia, że polskie kluby coraz częściej idą po rozum do głowy i zaczynają myśleć nad mądrym budowaniem struktur własnej organizacji.” – I wtedy wchodzi na scenę Tomasz Rząsa, cały na biało.

pan37lureta
pan37lureta
1 miesiąc temu

Pytanie tylko kogo akcje będą stały wyżej. Grafa czy Papszuna. Bo jeśli to jednak pies będzie machał ogonem to po sezonie Papszun odejdzie z Rakowa a na jego miejsce wyskoczy ktoś z za granicy.
Mnie ciekawi jedno. Raków jest klubem prywatnym, z bogatym właścicielem. Dlaczego sam sobie nie wybuduje X-Kom Areny? Przecież X-Kom finansowo by dał radę.
Jedyny minus taki, że musiał by się Raków przenieść z L83. A jak wiadomo właściciel jest kibicem Rakowa a kominy huty są nawet w herbie.
Tak tak. Po Raków jest klubem w 100% dzielnicowym. Miejskie kluby to Victoria i Skra

tolep
tolep (@tolep)
1 miesiąc temu
Reply to  pan37lureta

Czym innym jest budować w polu gdy w dodatku masz firmę z branży budowlanej, a czym innym budować w mieście, nawet typu Czestochowa.

Murphy
Murphy (@murphy)
1 miesiąc temu
Reply to  tolep

Już nie mówiąc o ówczesnych i dzisiejszych cenach.

kibic
kibic
1 miesiąc temu
Reply to  pan37lureta

Jakby miasto „udostępniłoby” mu tereny pod budowę to już stadion by się budował

AKS
AKS
1 miesiąc temu
Reply to  pan37lureta

Czyli x-kom ma sobie sam wybudowac stadion i jeszcze placic podatki aby inni mieli stadiony za darmoche?

Murphy
Murphy (@murphy)
1 miesiąc temu
Reply to  AKS

Kto miałby mieć ten stadion za darmochę?
Wynajęcie stadionu kosztuje, jeśli jego właścicielem byłby Raków, to wynajmowałby po cenach komercyjnych. Skra mogłaby grać przy tym zmodernizowanym maluchu na Limanowskiego. Bo na to że awansuje do Ekstraklasy, to raczej pewnie nie ma szans.

Poza tym budowa teraz, to nie to samo co budowa w Niecieczy tych kilka lat wstecz. Ceny się zmieniły. Nawet przy budowie stadionu w Płocku mają teraz ogromne problemy, bo brakuje im blachy.

rema
rema
1 miesiąc temu
Reply to  Murphy

A ile klubow w Polsce placi komercyjnie za wynajecie stadionu.

Bocian
Bocian
1 miesiąc temu

Dobry tekst Panie Glazurek. Przyjemnie się czyta

712 telefon czesia
712 telefon czesia
1 miesiąc temu

Myślałem że to o Stali Mielec i trzech trenerach na etacie

Murphy
Murphy (@murphy)
1 miesiąc temu

Od przybytku głowa nie boli.

skttr
skttr
1 miesiąc temu

Mazurek dał radę, dobry tekst.

Jupiter
Jupiter
1 miesiąc temu

U nas za dużo podniecenia jest transferami piłkarzy a praktycznie nie mówi się o równie ważnych osobach w klubie jak dyrektorzy sportowi, szefowie skautingu, lekarze, trenerzy przygotowania i tak dalej. Dobrym przykładem jak ważne to jest są właśnie warta i Raków którzy budżetem nie grzeszą ale dzięki zatrudnianiu kompetentnych ludzi na wspomnianych wcześniej stanowiskach, potrafią te braki finansowe zniwelować i jak na warunki ekstraklasy dobrze grać w piłkę.

CM711
CM711
1 miesiąc temu
Reply to  Jupiter

Co ty pierdolisz i porównujesz Wartę z Rakowem? Warta jest biedna, ale Raków ma wysoki budżet (ok. 5 miejsca w lidze, po transferach Piątkowskiego i Tijanica będzie jeszcze wyższy) i płaci jedne z najlepszych kontraktów w lidze. Zorientuj się najpierw w temacie.

Niebieska eRka
Niebieska eRka
1 miesiąc temu
Reply to  Jupiter

Jeśli nie masz wiedzy i pojęcia w jakimś temacie to nie pisz nic i się nie ośmieszaj.

Nowakelinho
Nowakelinho
1 miesiąc temu

Graf pasuje do Rakowa – ściągał do Warty nieoczywistych zawodników, którzy odpalali, a Raków też buduje sie na dziwnych zawodnikach typu rundic arsenic kovacevic wydra itd.

andy
andy
1 miesiąc temu

Ten tekst, to taka odpowiedź na wywiad Janex89, udzielony PS?

Rozczarowany
Rozczarowany
1 miesiąc temu

Pan Graf tak budował dział skautingu, że po ostatnim etapie rekrutacji nie odezwał się do kandydatów. Z żadną informacją pomimo zapewnień, że „niezależnie od decyzji z każdym będzie rozmawiał, bo nie można nikogo zostawiać w niepewności”. Następnie nie odbierał telefonów, nie odpisywał na maile. Niestety, większość ludzi na podobnych stanowiskach działa właśnie w ten sposób.

Luka
Luka
1 miesiąc temu
Reply to  Rozczarowany

Spokojnie – z tego co wiem, z 4 skautów przyjętych po rekrutacji został 1, a nie odbieranie telefonów i nie odpisywanie na maile jest u pana Grafa niemal legendarne.

Budowanie zorganizowanego skautingu w Warcie na razie można włożyć między bajki, ale dziennikarze lubią przepisywać utarte slogany. Podejrzewam, że Warta jeszcze z 2 rundy pojedzie na dobrym PR-ze, dopóki Tworek wyciska z zespołu 120%.

adrian
adrian
1 miesiąc temu
Reply to  Rozczarowany

Dla mnie to jest dość zaskakujące. Nawet u nas w IT firmy które po rekrutacji informują ze jednak nie, to jest rzadkość.

Murphy
Murphy (@murphy)
1 miesiąc temu

Trzeba przyznać, że cała zamiana odbywa się w niezwykle cywilizowany sposób. Oby wyznaczyło to pewien poziom prowadzenia takich działań.
Z drugiej strony w Rakowie duża karuzela.

F91-DudeLange
F91-DudeLange (@f91-dudelange)
1 miesiąc temu

Kurde, a ja myślałem że polskie zespoły są chujowe, bo brakuje ich właścicielom kasy na zakupy wartościowych zagraniczniaków oraz na rozbudowę bazy treningowej i inwestowanie w młodzież, którą zatrzyma się w kraju żeby prawdziwie dojrzała pod okiem fachowców (oczywiście z zagranicy, bo polska m… szkoleniowa nie istnieje), a nie że wypycha się tych niedorobionych do normalnej piłki grajków za parę melonów, bo… właśnie. Bo brakuje tych paru baniek euro i kółko się zamyka.

A tutaj wychodzi, że dyrektor sportowy to jest ktoś. Serio? A czym ten dyrspo ma zarządzać? Kogo kupować? Jak jest tak jak wyżej opisałem?

rema
rema
1 miesiąc temu
Reply to  F91-DudeLange

Najbardziej brakuje kasy, dlatego sprowadzaja starych Slowakow, ktorzy potem nas ogrywaja na ME.

Leon
Leon
1 miesiąc temu

Szkoda, że zapomniano o Łukaszu Piworowiczu. Bodaj najlepszym dyrektorze sportowym w Polsce

Weszło
18.09.2021

Łódzka klinika ma silną reprezentację piłkarską, ale za słabą na Podbeskidzie

20. minuta meczu pomiędzy ŁKS-em Łódź a Podbeskidziem Bielsko-Biała. Z boiska schodzi Pirulo, a wchodzi na nie Ricardinho. Po pierwsze – gospodarze tracą swojego najlepszego zawodnika, ba, najlepszego w całej lidze, a zastępują go facetem, który dopiero wraca po kontuzji, a nawet w pełni zdrowy nie daje tyle jakości co Hiszpan, co w kontekście tego […]
18.09.2021
Suche Info
18.09.2021

Matty Cash znów przymierzany do reprezentacji Polski?

Czy Matty Cash stanie się Mateuszem Pieniądzem? W angielskich mediach pojawiły się informacje, że reprezentacja Polski chętnie powołałaby defensora Aston Villi. Z polskiej strony dochodzą jednak sprzeczne sygnały – prawy obrońca z Premier League dla biało-czerwonych nie zagra. – Przed kolejną rundą eliminacji do mistrzostw świata Polska zwróci się do obrońcy Aston Villi, Matty’ego Casha. Zawodnik […]
18.09.2021
Suche Info
18.09.2021

Raiola podgrzewa atmosferę przed Juve – Milan. Do Turyny trafi obrońca Rossonerich?

Mino Raiola. Jedni go kochają, inni nienawidzą, ale pewne jest jedno – w menedżerskich gierkach nie ma lepszego gościa niż on. Jeden z najpotężniejszych agentów piłkarskich na świecie postanowił podgrzać atmosferę przed meczem Juventusu z Milanem. Zasugerował, że do Turynu może się przenieść jeden z jego podopiecznych, który obecnie reprezentuje barwy Rossonerich. – Matthijs de Ligt […]
18.09.2021
Suche Info
18.09.2021

Wichniarek: Niektórzy chcieli Wszołka w kadrze a zweryfikował go średniak Bundesligi

Na łamach „Przeglądu Sportowego” Artur Wichniarek podsumował ostatnie tygodnie w Bundeslidze. Były reprezentant Polski skomentował m.in. formę Roberta Lewandowskiego czy słabą postawę RB Lipsk. Ekspert zajrzał także do Berlina, gdzie różnie układają się losy Pawła Wszołka i Tymoteusza Puchacza. Największe wrażenie na Arturze Wichniarku robi strzelecka passa Roberta Lewandowskiego. – Pazerność Lewego na kolejne gole jest […]
18.09.2021
Suche Info
18.09.2021

Mistrz Węgier ściągnął brązowego medalistę mundialu 2010

Ładnie się bawią na Węgrzech. Ferencvaros, ubiegłoroczny uczestnik Ligi Mistrzów i aktualny mistrz kraju, prowadzi transferową ofensywę. Co prawda „Fradi” opędzlowali Legii Warszawa Ihora Charatina, ale wnioskujemy, że specjalnie za nim nie płaczą. Wnioskujemy, bo w ostatnich dniach klub przeprowadził dwa głośne transfery. Do Ferencvarosu dołączył duet uznanych na europejskim rynku piłkarzy. Pierwszy z nich […]
18.09.2021
Brama dnia
18.09.2021

Pojedynek na rzuty wolne – Donadel kontra Messi | BRAMA DNIA

Czas na kolejną „Bramę dnia”. Dzisiaj przygotowaliśmy dla was pojedynek dwóch wykonawców rzutów wolnych. Kto w ładniejszym stylu trafił do siatki, Leo Messi czy Marco Donadel? Wy decydujecie. MARCO DONADEL VS UDINESE (18.09.2005) Gol bezpośrednio z rzutu wolnego? Zawsze spoko.  LEO MESSI VS PSV EINDHOVEN (18.09.2018) U Messiego też nóżka nieźle ułożona, przyznajcie.  […]
18.09.2021
Live
18.09.2021

LIVE: Czy w meczu Pogoni z Cracovią padnie rekord dośrodkowań?

Witamy w tę piękną sobotę z Ekstraklasą! Będzie się działo dużo, bo gramy aż cztery mecze i mamy nadzieję, że będzie się działo pięknie. Ale czy może być inaczej z Ekstraklasą? Zapraszamy na LIVE! Fot. FotoPyk
18.09.2021
Ekstraklasa
18.09.2021

Pogoń – Cracovia, czyli ważny test dla obu stron

Starcie Pogoni Szczecin z Cracovią jawi się jako konfrontacja drużyn nie do końca usatysfakcjonowanych pierwszą fazą sezonu 2021/22. Kto zatem ma większe szanse, żeby w dzisiejszym meczu poprawić sobie humor? Pogoń Szczecin – Cracovia. Regres defensywy „Portowcy” w zeszłym sezonie – tak się przynajmniej w pewnym momencie wydawało – byli zespołem celującym w mistrzostwo Polski. […]
18.09.2021
Suche Info
18.09.2021

Klub Bielika i Jóźwiaka ukarany za malwersacje. Derby spadnie z ligi?

O tym, że w Derby County nie dzieje się dobrze, słyszymy już od jakiegoś czasu. Klub, w którym grają Krystian Bielik i Kamil Jóźwiak miał problem nawet ze skleceniem kadry na nowy sezon. Teraz „The Rams” trafili pod zarząd sądowy, co skończy się sporą karą punktową dla angielskiej drużyny. A to nie koniec kłopotów… Derby […]
18.09.2021
Suche Info
18.09.2021

Radosław Majdan docenia Michała Szromnika

Michał Szromnik wywalczył sobie miejsce w bramce Śląska Wrocław i trzeba przyznać, że zrobił to zasłużenie. Postawę golkipera drużyny z Dolnego Śląska docenia Radosław Majdan. Ekspert „Canal+” w rozmowie z „Przeglądem Sportowym” chwalił grę Szromnika i wyróżniał go na tle ligi. – Już to, że Szromnik posadził na ławce Matuša Putnocky’ego, czyli wcześniej czołowego bramkarza […]
18.09.2021
Suche Info
18.09.2021

Szósty gol Patryka Klimali w MLS [WIDEO]

Patryk Klimala kontynuuje dobrą passę w lidze amerykańskiej. Napastnik New York Red Bulls zapisał na koncie kolejne trafienie w MLS. W meczu z Interem Miami były zawodnik Jagiellonii Białystok wpisał się na listę strzelców, otwierając wynik spotkania. Starcie z drużyną Davida Beckhama było 19. meczem Patryka Klimali w tym sezonie. Zawodnik New York Red Bulls […]
18.09.2021
Ekstraklasa
18.09.2021

W oczekiwaniu na błysk Furmana i Żyry

Obaj bardzo słabo weszli w ten sezon i można założyć, że wszystko co dobre jeszcze przed nimi, bo na razie było wyłącznie źle. Różnica polega na tym, że Dominik Furman musi po prostu przypomnieć sobie, jak grał niewiele ponad rok temu. Michał Żyro musi natomiast udowodnić, że w ogóle nadaje się na zespół, który w […]
18.09.2021
Weszło
18.09.2021

Stan Futbolu już od 10.00!

Sporo się działo w polskiej i zagranicznej piłce, zaskakujące wyniki w Ekstraklasie, udany występ Legii Warszawa w Lidze Europy – jest o czym gadać w ten piekny sobotni poranek. Na program omawiająćy bieżące zdarzenia zaprasza dzisiaj Adam Kotleszka i jego goście: Wojciech Kowalczyk z Weszło, Adam Gołaszewski z Piłki Nożnej oraz Maciej Łuczak oraz Jan […]
18.09.2021
Suche Info
18.09.2021

Skorża: Mam nadzieję, że zachęciliśmy kibiców, żeby przychodzili na stadion

Trener Maciej Skorża skomentował wysoką wygraną Lecha Poznań z Wisłą Kraków. Po zwycięstwie 5:0 szkoleniowiec był zadowolony, ale też ostrożny – starał się tonować nastroje, żeby jego drużyna i kibice zbyt szybko nie odlecieli. Jednocześnie Skorża liczy na to, że fani będą wspierać „Kolejorza” tak licznie, jak w piątkowym hicie. – Zagraliśmy w piątek dobry mecz […]
18.09.2021
Ekstraklasa
18.09.2021

Cierpliwość popłaciła. Rafał Makowski w końcu przebił się w Śląsku

Sezon 2020/2021 był dla Rafała Makowskiego w większości stracony. 340 minut w Ekstraklasie, kwadrans w Pucharze Polski. Problemy na starcie jednej i drugiej rundy. Mocni konkurenci do miejsca w wyjściowej jedenastce. Słowem – nic nie układało się po myśli środkowego pomocnika, więc w momencie, gdy zgłosił się po niego Radomiak, wychowanek Legii Warszawa faktycznie mógł […]
18.09.2021
Weszło
18.09.2021

Durmus, czyli motor napędowy Lechii

To widział każdy, kto choć trochę szanuje się z przaśną ekstraklasową rzeczywistością. Zbliża się doliczony czas gry pierwszej połowy meczu Lechii z Wisłą Kraków. Ilkay Durmus zakłada siatkę Michałowi Frydrychowi, jest faulowany, sędzia Raczkowski dyktuje rzut wolny na dwudziestym metrze. Chętnych do strzału nie brakuje, ale Durmus zabiera piłkę i nikomu nie chce jej oddać. […]
18.09.2021
Prasówka
18.09.2021

PRASA. Ambrosini: To nie Szczęsny jest największym problemem Juventusu

W sobotniej prasie nie znajdziemy jakichś ponadprzeciętnych materiałów ligowych, za to jest trochę do poczytania w tematach zagranicznych. PRZEGLĄD SPORTOWY Kacper Skibicki z Legii żadnych kar nie uznaje. – Ja rywalizacji się nie boję, poważnych przeciwników też nie. Tak naprawdę nie przychodzi mi do głowy nic, czego teraz bym się obawiał… Może jedynie trenera Michniewicza. […]
18.09.2021
Suche Info
17.09.2021

Co dalej z Pogbą? Media podpowiadają: Turyn lub Barcelona

Niestety, jeśli ktoś sądził, że koniec okienka transferowego będzie jednocześnie zakończeniem sagi związanej z transferem Paula Pogby – srogo się rozczarował. Pogba, o którym w kontekście transferu z Manchesteru United do innej potęgi pisze się mniej więćej co półtora miesiąca, teraz jest na tapecie z dwóch względów. Po pierwsze – United z Cristiano Ronaldo wreszcie […]
17.09.2021