post

Opublikowane 02.08.2021 13:02 przez

redakcja

Za dwa tygodnie Paulo Sousa roześle pierwsze po EURO 2020 powołania, ogłaszając kadrę na eliminacyjne mecze z Albanią, San Marino i Anglią. Jak mocno zmieni się zestawienie reprezentacji Polski po przegranych finałach ME i czy przed którymś z podopiecznych portugalski selekcjoner drzwi do kadry zamknie na dobre? W XXI wieku po takich imprezach zawsze zdarzali się piłkarze, którzy koszulki drużyny narodowej już więcej nie założyli. 

Przyjęło się, że po wielkim turnieju – obojętnie, czy udanym, czy nie – w każdej reprezentacji powinno dojść do „przewietrzenia składu”. Młodzi gniewni powinni wejść w miejsce sytych weteranów, w przeciwnym razie może dojść do rozprężenia, które na kolejnej wielkiej imprezie źle się skończy. Przykładów nie trzeba daleko szukać, nawet tak świetne drużyny jak Hiszpanie czy Niemcy przerabiali to w ostatniej dekadzie. Ten sam problem dotknął również reprezentację Adama Nawałki na mundialu w Rosji. 

Bezproblemowe wpłaty i szybkie wypłaty. Sprawdź metody płatności w Fuksiarz.pl i postaw na siebie!

Ale naszej kadrze postanowiliśmy przyjrzeć się dokładniej. Jak wiele zmian następowało w niej po sześciu wielkich turniejach poprzedzających rozegrane w tym roku Euro? Do kogo selekcjonerzy, niczym Michel Moran w programie „Masterchef”, zwracali się wówczas ze słowami: „oddaj fartucha!”.

Mistrzostwa świata 2002

Jeszcze w trakcie mundialu w Korei i Japonii karierę reprezentacyjną zakończył Tomasz Wałdoch. – Chciałbym wszystkim gorąco podziękować za to, że przez 11 lat mogłem występować w reprezentacji Polski. Żałuję, że występów w kadrze nie zakończyłem sukcesem, jakim byłby udany występ w finałach MŚ. Cóż, takie jest życie. Mam nadzieję, że moi następcy odniosą w reprezentacji większe sukcesy ode mnie. Życzę im tego z całego serca – powiedział kapitan kadry, w rozmowie z oficjalnym portalem PZPN zaraz po wygranym meczu z USA.

W momencie ogłaszania tej decyzji Wałdoch miał zaledwie 31 lat, zatem jeszcze przez kilka lat spokojnie mógłby pograć na reprezentacyjnym poziomie. Tym bardziej, że w Schalke 04 Gelsenkirchen występował aż do 2006 roku. – Wiedziałem, że młodszy już nie będę, zdrowia nie będzie przybywać i to najodpowiedniejszy moment, by dać sobie spokój i skupić się na pracy – przyznał po latach w rozmowie z portalem sport.tvp.pl.

W tym samym czasie podobną decyzję podjął również Adam Matysek. Jemu jednak z kadrą nie było dane pożegnać się tak jak Wałdochowi, czyli na boisku. Spośród 23 powołanych na mundial piłkarzy jako jedyny nie dostał od Jerzego Engela okazji na choćby symboliczny występ. Paradoksalnie kariera Matyska  zbliżała się do końca po najlepszym meczu w biało-czerwonych barwach – z Norwegią w Oslo w eliminacjach MŚ 2002. Po kontuzji barku już nigdy nie wrócił do dawnej dyspozycji i sprawności. Latem 2001 odszedł z Bayeru Leverkusen i po dziewięciu latach wrócił do kraju, aby jak najlepiej przygotować się do MŚ. Nie był jednak fundamentalną postacią ani w Zagłębiu Lubin (jesienią 2001), ani w RKS-ie Radomsko (wiosną 2002). W sumie w 16 meczach w obu tych klubach puścił aż 26 goli. Nie sposób też nie odnieść wrażenia, że do Azji pojechał trochę za zasługi. „Reprezentacja promuje, Matyskowi złamała karierę” – tak jego ostatnie występy z orłem na piersi podsumował Roman Kołtoń w książce „Prawda o reprezentacji – Korea i nie tylko”.

Po klęsce w Korei na stanowisku selekcjonera Jerzego Engela zastąpił Zbigniew Boniek. Kadencja „Zibiego” trwała króciutko, bo ledwie pół roku. Nie dokonał on więc w tym czasie w kadrze większej rewolucji. Stawiał w większości na pewniaków Engela oraz dał szansę tym, którzy nie załapali się z różnych względów na samolot do Azji (Kamil Kosowski, Mariusz Kukiełka, Artur Wichniarek). Z istotnych graczy Boniek nie powoływał już Marka Koźmińskiego, który po dekadzie gry we Włoszech akurat przeniósł się do Grecji. Nominacji nie otrzymali już także Arkadiusz Bąk i Paweł Sibik, ale trudno to było uznać za wielkie zaskoczenie, wszak już wcześniej kwestionowano przydatność tych zawodników do gry w kadrze.

Nie zagrali już więcej w kadrze: Arkadiusz Bąk, Marek Koźmiński, Adam Matysek, Paweł Sibik, Tomasz Wałdoch

Mistrzostwa świata 2006

Sensacyjny brak powołań na mundial w 2006 roku dla Jerzego Dudka, Tomasza Frankowskiego, Tomasza Kłosa i Tomasza Rząsy mamy świeżo w pamięci. Leciutko drzwi do kadry dla dwójki z tego kwartetu (Dudek, Frankowski) uchylił Leo Beenhakker, który po MŚ w Niemczech zastąpił na stanowisku selekcjonera Pawła Janasa. Zasłużeni gracze nie udowodnili jednak Holendrowi, że jego poprzednik nie miał racji. Leo, który jeszcze dobrze nie znał polskich realiów, początkowo opierał się na wcześniejszych wyborach Janasa. Z jednym wyjątkiem.

Marcin Baszczyński był jednym z najbardziej zaufanych ludzi „Myśliwego z Wronek”. Z 51 spotkań reprezentacji Polski pod wodzą Pawła Janasa wystąpił w 33 (a wszystkich gier w koszulce z orłem na piersi miał łącznie 35). Beenhakker jednak nie miał do „Baszcza” ani krzty zaufania. Odkrył dla drużyny narodowej Pawła Golańskiego, wzmocnił pozycję Marcina Wasilewskiego. Baszczyński zaś pierwsze powołanie dostał na listopadowy bój w eliminacjach EURO 2008 z Belgią. Nie było mu dane jednak wystąpić w rywalizacji z „Czerwonymi Diabłami”.

Na początku defensor Wisły Kraków bardzo nerwowo podchodził do tematu braku występów w kadrze. – Dla mnie to jest dziwna sytuacja. Po MŚ dostałem powołanie na mecz z Belgią, gdzie miałem możliwość pokazania się tylko na dwóch treningach. Z tego co obserwowałem natomiast wcześniej, inni zawodnicy mieli szansę i trener mógł im się przyjrzeć w grach. Ja na razie takiej szansy nie dostałem – mówił zimą 2007 roku w rozmowie z biurem prasowym krakowskiego klubu.

Po kilku miesiącach pogodził się już jednak z faktem, że drużyna narodowa to dla niego już raczej zamknięty temat. Bywał powoływany, ale na boisko nigdy nie został wpuszczony. – Teraz trener Beenhakker ma dwóch innych prawych obrońców. Czasem byłem w tej reprezentacji, ale jak to określił sam trener jako postać kryjąca tę pozycję, czyli zabezpieczająca. Zobaczymy, może jeszcze w takich okolicznościach będę potrzebny – stwierdził wiosną 2008, w wywiadzie dla portalu igol.pl.

Nie zagrali już więcej w kadrze: Marcin Baszczyński

EURO 2008

Po niepowodzeniu na ME, ku zaskoczeniu kibiców i ekspertów, Leo Beenhakker pozostał na stanowisku selekcjonera. Znalazł sobie także jednego tylko kozła ofiarnego nieudanego występu biało-czerwonych na austriackich boiskach.

Nie był to Jacek Bąk, który już wcześniej ogłosił zakończenie reprezentacyjnej kariery. – Mam już 35 lat, a to chyba jednak nie jest odpowiedni wiek na hasanie za piłką na poziomie reprezentacji – stwierdził „Komar” na łamach portalu sportowefakty.pl. Dodał jednocześnie: – Jeżeli w zespole byłyby jakieś problemy, masowe kontuzje to wiadomo, że trener Beenhakker może na mnie liczyć.

Skorzystaj z wyjątkowych promocji u bukmachera Fuksiarz.pl! Odbierz cashback na start do 500 PLN!

Biało-czerwoni w eliminacjach MŚ 2010 zawodzili na całej linii, przegrywając połowę spotkań, ale nikt w sztabie szkoleniowym nie wpadł na pomysł, aby z reprezentacyjnej emerytury ściągać Bąka.

Głównym winowajcą słabego występu Polaków uznano więc Macieja Żurawskiego. Było to o tyle dziwne, że „Magic” na EURO 2008 rozegrał tylko 45 minut w potyczce z Niemcami. Na drugą połowę już nie wyszedł ze względu na kontuzję mięśnia czworogłowego. Z tego samego powodu koło nosa przeszły mu pozostałe mecze grupowe Polaków – z Austrią i Chorwacją. Do tego w kadrze Beenhakkera cieszył się on specjalnymi względami. Z miejsca został kapitanem i choć nie błyszczał już skutecznością jak w eliminacjach MŚ 2006 (przez dwa lata trafił do siatki w reprezentacji tylko dwa razy), „Don Leo” doceniał jednak tytaniczną pracę, jaką w każdym meczu wykonywał Żurawski w różnych sektorach boiska i absolutnie nie rozliczał go z liczb. Dlatego nagła utrata zaufania była dla kibiców nad Wisłą niemałym szokiem.

Piłkarz długo nie mógł tego zapomnieć szkoleniowcowi. Gdy w maju 2009 roku „Piłka Nożna” pytała gracza Larissy, czy ma jeszcze kontakt z Beenhakkerem, ten odparł: – Z kim? Aaa, to ten trener, który prowadził reprezentację Polski, dobrze pamiętam? Niedługo minie 10 miesięcy od ostatniej rozmowy. Rozmawialiśmy przed kontrolnym meczem z Ukrainą, na który nie mogłem przyjechać z powodu kontuzji.

Nie zagrali już więcej w kadrze: Jacek Bąk, Maciej Żurawski

EURO 2012

Po kompromitującym Euro na własnym terenie PZPN nie zdecydował się przedłużyć umowy z Franciszkiem Smudą. Jednak jego następca, Waldemar Fornalik, nie skreślał kolejnych nazwisk gwałtownie. W eliminacjach MŚ 2014 szanse dostawali wszyscy, nawet słynne „farbowane lisy”, których wkład w grę reprezentacji Polski był symboliczny. Więcej okazji do gry nie miał tylko Grzegorz Sandomierski, powołany awaryjnie po tym, gdy kontuzji doznał Łukasz Fabiański. 

Nie zagrali już więcej w kadrze: Grzegorz Sandomierski

EURO 2016

Po najlepszym w XXI wieku występie reprezentacji Polski na wielkim turnieju Adam Nawałka zrezygnował z usług w sumie trzech zawodników. Dwóch z nich (Tomasz Jodłowiec, Jakub Wawrzyniak) zaliczało się do grona graczy pożytecznych, trzeci (Filip Starzyński) przez kadrę tylko się przewinął. Wyróżniał się w dalszym ciągu w Ekstraklasie, ale selekcjoner uznał, że drużyna narodowa to dla niego jednak za wysokie progi.

Wracając do zasłużonego duetu, ich pożegnania były różne. Jodłowiec na EURO 2016 w drodze do 1/4 finału wystąpił w każdym z pięciu meczów (aczkolwiek tylko raz w pełnym wymiarze czasowym). Wawrzyniak z kolei sukcesy kolegów zmuszony był obserwować z perspektywy rezerwowego. Świetnie na lewej obronie spisywał się bowiem Artur Jędrzejczyk. Piłkarz, którego nie ma i którego dublerem przez lata był Wawrzyniak, w końcu się zatem pojawił. I to w najgorszym dla Wawrzyniaka momencie. Czy brak występów na ME był dla ówczesnego gracza Lechii Gdańsk dużym rozczarowaniem? – Oczywiście. Nie będę tego ukrywał. W końcu nie zagrałem we Francji ani minuty. Może jak skończę karierę, będzie miało znaczenie to, że byłem na trzech takich turniejach. Obecnie jestem piłkarzem i chcę spędzać czas na boisku, a nie jedynie być w 23-osobowej kadrze – powiedział rozżalony portalowi trójmiasto.pl.

Jodłowiec mógł być względnie usatysfakcjonowany turniejem we Francji, wszak u Nawałki spośród rezerwowych był pierwszym do wejścia na boisko. Słabsza forma w kolejnych latach i problemy osobiste sprawiły, że wypadł z orbity zainteresowań selekcjonera, przez co nie znalazł się w kadrze na MŚ 2018. Po wspomnianym Euro dostał trzy powołania, ale jego licznik w kadrze już nie drgnął. Drugą młodość przeżywał w sezonie 2018/2019, kiedy był jednym z ojców sensacyjnego mistrzostwa Polski dla Piasta Gliwice. – To piłkarz na poziomie reprezentacji Polski – chwalił go na antenie TVP Sport, Robert Podoliński. Jerzy Brzęczek nie zdecydował się jednak na „odkurzenie” Jodłowca.

Nie zagrali już więcej w kadrze: Tomasz Jodłowiec, Filip Starzyński, Jakub Wawrzyniak

Mistrzostwa świata 2018

Po mundialu w Rosji Zbigniew Boniek stery kadry przekazał Jerzemu Brzęczkowi. Ten nie dokonał jednak jakichś drastycznych ruchów. Z „repentacji” zniknęli tylko Bartosz Białkowski (który zresztą i tak był tylko bramkarzem numer trzy, bez perspektyw na grę) oraz Łukasz Teodorczyk (który po transferze do Udinese Calcio zapomniał, jak zdobywa się bramki). 

Korzystaj z Early Payout w najlepszych ligach piłkarskich. Obstaw na Fuksiarz.pl i rozlicz szybciej swoje zdarzenia.

Ciekawy był casus Sławomira Peszki. Na mundialu w Rosji zagrał 10 minut w pożegnalnym meczu z Japonią. Był to jego pierwszy występ w biało-czerwonych barwach od ponad roku (wcześniej wystąpił w eliminacyjnym starciu z Czarnogórą, wszedł w samej końcówce). W Lechii Gdańsk w sezonie poprzedzającym MŚ rozegrał 26 meczów, zdobywając pięć bramek i zaliczając cztery asysty. Nie był wówczas w imponującej formie, zatem nie brakowało opinii, że miejsce w samolocie znalazło się dla niego tylko ze względu na umiejętności wodzirejskie. Sam piłkarz też już wcześniej zapowiadał, że po czempionacie globu być może zakończy reprezentacyjną karierę. W rozmowie z „Gazetą Wyborczą Trójmiasto” po powrocie do Polski jednak stwierdził: – Mówiłem przed mistrzostwami, że skoro debiutowałem w 2008 roku, to 2018 byłby dobrym momentem do zakończenia kariery. Na razie jednak wstrzymuję się z tym. Poczekam na początek sezonu, zobaczę w jakiej będę formie. No i przede wszystkim, czy nowy selekcjoner Jerzy Brzęczek będzie mnie widział w zespole.

Nowe rozgrywki Peszko zaczął jednak od brutalnego faulu na Arvydasie Novikovasie, za co spotkała go długa dyskwalifikacja. Po odcierpieniu kary Piotr Stokowiec nie widział dla niego z kolei już miejsca w swoim zespole. Nic dziwnego, że na początku stycznia ogłosił zakończenie reprezentacyjnej kariery. 

Warto wspomnieć jeszcze o Łukaszu Piszczku, którego być może powinniśmy dopisać do listy, ale nie spełnia on jednak wymogów formalnych. Po mundialu postanowił się skupić na grze w klubie, ale rozegrał w drużynie narodowej jeszcze jeden mecz – pożegnalny, ze Słowenią. 

Nie zagrali już więcej w kadrze: Bartosz Białkowski, Sławomir Peszko, Łukasz Teodorczyk 

*

Kogo waszym zdaniem powinniśmy dopisać do tej listy po Euro 2020?

Maciej Kanczak

Fot. newspix.pl

Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
#WeszłoFuksem
11.08.2021

Osiem tysięcy w kieszeni na połączeniu portugalsko-francusko-polskim

Coraz częściej przy robieniu cyklu „Weszło Fuksem” wychodzi z nas klasyczny janusz. Czujemy wręcz, jak rośnie nam nos, czerwienieją poliki i z jakąś taką większą estymą zerkamy na białe podkoszulki… Trudno nie zazdrościć ludziom, którzy trafiają takie kupony. A co dzisiaj mamy w „Weszło Fuksem”? Ostatnie niedobitki z Igrzysk w Tokio, sporo trafionych meczów tenisowych, […]
11.08.2021
#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
Weszło
20.09.2021

WESZŁOPOLSCY – live od 20:00. Goście: Ireneusz Mamrot, Artur Derbin

20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Termalica powinna mieć karnego, a Papeau należała się czerwona kartka

Ledwie odetchnęliśmy po sędziowskich emocjach z poprzedniej kolejki, a tu już trzeba siadać do analizy kolejnej serii gier. Taki nasz przykry los. Czy tym razem było sporo kontrowersji? Niezbyt wiele. Ale musimy zweryfikować dwa błędy sędziowskie. Zaczynamy jednak od sytuacji, której nie korygujemy w naszej „Niewydrukowanej Tabeli”. Mecz Lecha z Wisłą, obrońca gości dostaje piłką […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Rafał Wolski: Nie rozumiem ludzi, którzy zarządzali Lechią

– Nie mówię, że Piotr Stokowiec to słaby szkoleniowiec. Natomiast nie jest w porządku człowiekiem. Wiele razy kłamał. Mówił ci jedno, a za plecami co innego. Szatnia to czuje, rozmawia przecież później o tym – Rafał Wolski szczerze o kulisach rozstania z Lechią, na którym Lechia wyszła jak Zabłocki na mydle. Otwarcie o swojej relacji […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

„Wymuszając odejście z Wisły Kraków, pewne kierunki sobie pozamykałem”

Adam Kokoszka prawie trzy lata temu, będąc ledwo po trzydziestce, po cichu zniknął z polskiej piłki. Niedawno znów zaczął grać, ale już głównie dla przyjemności w niższych ligach. Na wiele spraw może spojrzeć na spokojnie, z dalekiej perspektywy. Rozmawiamy o błyskawicznym powołaniu do reprezentacji Polski i występie na Euro 2008, mimo roli rezerwowego w Wiśle […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

„Jesteśmy trzecią siłą w Europie. Cieszmy się z tego!”

– Jakbyśmy mieli sobie założyć, że jedziemy na mistrzostwa tylko po to, żeby wyjść z grupy, to w mojej ocenie powinienem zająć się innym zawodem. Generalnie w Polsce mamy coś takiego, że zawsze narzekamy. Być może moglibyśmy zagrać przeciwko Turcji w finale, kto wie, ale ten mecz się nie odbył, więc cieszmy się z tego, […]
20.09.2021
Brama dnia
20.09.2021

Snajper Makaay czy bombardier Lampard? | BRAMA DNIA

Czas na kolejny odcinek „Bramy dnia”. Dzisiaj cofamy się do 20 września 2003 roku, gdy londyńska Chelsea rozbiła Wolverhampton, a Bayern zremisował u siebie z Bayerem. Kto popisał się piękniejszym golem – Frank Lampard czy Roy Makaay? Do głosowania jak zawsze zapraszamy wraz z Gatigo. FRANK LAMPARD VS WOLVES (20.09.2003) Tak bawiła się Chelsea w […]
20.09.2021
Brama dnia
20.09.2021

Snajper Makaay czy bombardier Lampard? | BRAMA DNIA

Czas na kolejny odcinek „Bramy dnia”. Dzisiaj cofamy się do 20 września 2003 roku, gdy londyńska Chelsea rozbiła Wolverhampton, a Bayern zremisował u siebie z Bayerem. Kto popisał się piękniejszym golem – Frank Lampard czy Roy Makaay? Do głosowania jak zawsze zapraszamy wraz z Gatigo. FRANK LAMPARD VS WOLVES (20.09.2003) Tak bawiła się Chelsea w […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Gwiazda z odzysku. Lech Poznań i badziewiacy

Kto jest najlepszym piłkarzem w lidze na starcie nowego sezonu? Kandydatów widzimy przynajmniej kilku, bo też nie ma jednej właściwej metody, by takiego wybrać. Ale jeśli czyjaś obecność w tym gronie nas trochę dziwi, to chyba Joao Amarala. Nie dlatego, że nie widzieliśmy w nim takiego potencjału, ale z powodu tego, że wydawało, iż jest […]
20.09.2021
Prasówka
20.09.2021

„Nie spieszyłbym się z nową umową dla Michniewicza”

W poniedziałkowej prasie cudów nie ma. Jest dłuższy materiał o ampfutbolowcach, a tak to raczej ligowa młócka.  PRZEGLĄD SPORTOWY Dariusz Dziekanowski jeszcze wstrzymuje się z pochwałami dla Czesława Michniewicza i uważa, że Legia nie powinna się spieszyć z nowym kontraktem dla trenera. Nie dziwię się, że podbijanie bębenka w tej sprawie jest w tej chwili […]
20.09.2021
Weszło
19.09.2021

Messi zagubiony w Parku Książąt

Powiecie, że porównywanie początków Leo Messiego i Cristiano Ronaldo w nowych klubach jest nie do końca fair. Bo Portugalczyk, który jadł chleb z kilku piłkarskich pieców, wraca do domu, a Argentyńczyk po raz pierwszy opuścił swój. Bo nieco inaczej wyglądały ostatnie tygodnie czy też miesiące w przypadku obu panów i nowy piłkarz Manchesteru United jest lepiej […]
19.09.2021
Weszło
19.09.2021

Na kłopoty… Baranowski

Legia Warszawa miała prawo stęsknić się za gładkimi zwycięstwami w meczach ligowych. Za takimi, przy których trzeba się trochę napocić – oczywiście też, bowiem mistrz Polski po raz ostatni w Ekstraklasie w triumfował, gdy na ulicach rządziły jeszcze zwiewne sukienki i szorty. Ale, tak w ogóle, taka przekonująca wygrana, która nie pozostawia złudzeń co tego, […]
19.09.2021
Weszło
19.09.2021

Liga Minus – czy to jest ten sezon dla Lecha?

Żyjemy, bawimy się, tańczymy, gadamy. Liga Minus w topowym składzie: – Leszek Milewski – Przemysław Michalak – Maciej Wąsowski Prowadzi Paweł Paczul, który – nie wiadomo z jakiej racji i po co w ogóle, jak zawsze – kryje się pod pseudonimem Grzegorz Jugosłowianin. Zapraszamy o 22:00. 
19.09.2021
Liczba komentarzy: 46
Subscribe
Powiadom o
guest
46 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
RawAirek
RawAirek
1 miesiąc temu

Pierwszy tekst Kanczaka na Weszło?

Zdun
Zdun
1 miesiąc temu

Krychowiak!

Józef Nieszczęsny
Józef Nieszczęsny
1 miesiąc temu
Reply to  Zdun

Szczęsny

CzechuL
CzechuL
1 miesiąc temu

Popieram!!! Na Krychą też się zastanawiam!

Mareczek
Mareczek
1 miesiąc temu
Reply to  Zdun

Na szczęście to nie Ty jesteś trenerem

Alex Legia
Alex Legia
1 miesiąc temu

Sory, nie dam rady tego przeczytać. Za duże fleszbeki przegrywu i psycha siada.

sopel
sopel
1 miesiąc temu
Reply to  Alex Legia

przeczytałem….masz rację…..trauma wróciła…..brrrr

Zibi top
Zibi top
1 miesiąc temu

Maciej Rybus, Jakub Świerczok

zenon pierdziwół
zenon pierdziwół
1 miesiąc temu

Czemu powinniście myć Łukasza Piszczka? Sam nie umie czy łazienki nie ma w domu?

zenon pierdziwół
zenon pierdziwół
1 miesiąc temu

Haha jednak czytają komentarze bo poprawili

zenon pierdziwół
zenon pierdziwół
1 miesiąc temu

Haha jednak czytają komentarze bo poprawili

Arnold
Arnold
1 miesiąc temu

Rybus, Krychowiak, Frankowski

Robert
Robert
1 miesiąc temu

Frankowski, Krychowiak, Szczęsny, Bereszyński, Glik

Michał Białek
Michał Białek
1 miesiąc temu

Kamil Glik, temu panu już podziękujemy.

lexus
lexus
1 miesiąc temu

pogonić Krychowiaka, Szczęsnego i Glika. Zieliński też chooja wart.

I Sekretarz KC PZPN
I Sekretarz KC PZPN (@pawuloniasty)
1 miesiąc temu
Reply to  lexus

Szczęsnego? Przecież stary nie jest. Serio mamy aż takie bogactwo bramkarzy by całkowicie rezygnować z golkipera Juventusu? I to w momencie gdy Fabiańskiemu już wiele gry w kadrze nie zostało?

Gmoch
Gmoch
1 miesiąc temu

A czy gra na miarę swoich możliwości w kadrze? Na poziomie Juventusu? Kontrowersyjnie, ale nie daje nic ponad to, co musi. Szansę powinni dostać inni. W kadrze nie powinno się grać za zasługi czy za renomę pracodawcy.

Zrobić mu przerwę. Spróbować kilku innych. I wtedy wrócić do tematu.
Fabiańskiemu niestety pewnie zostały ze 2 sezony gry.

I Sekretarz KC PZPN
I Sekretarz KC PZPN (@pawuloniasty)
1 miesiąc temu
Reply to  Gmoch

No to kogo byś brał z bramkarzy? Powiedz.

Magnus Carlsen
Magnus Carlsen
1 miesiąc temu

A Drągowski i Skorupski to mało ?

Gmoch
Gmoch
1 miesiąc temu

Pisałem poniżej. Fabiański, Drągowski, Skorupski.

Kilku w obwodzie na rezerwę też dałoby się znaleźć. Może nie grających w Juventusie, ale też nie robiących takich jak na boisku jak Szczęsny.

Mariusz
Mariusz
1 miesiąc temu

Drągowski, dla mnie pewniak ma lata, charyzma Szczęsnego i pewność Fabiana

Damian
Damian
1 miesiąc temu

Krychowiak i Bereszyński , ale pewnym jest że to tylko czczegadanie

Alan
Alan
1 miesiąc temu

Krzysia Mączyńskiego po ms w Rosji już nie zagrał z orzełkiem na piersi

Szymon
Szymon
1 miesiąc temu
Reply to  Alan

Ale nie był powołany na Mundial.

Jurek Kukułka
Jurek Kukułka
1 miesiąc temu
Reply to  Szymon

przeczytaj artykul.to czasem pomaga

Sławomir
Sławomir
1 miesiąc temu

Krychowiak, Glik

Van den Wuja
Van den Wuja
1 miesiąc temu

Krychowiak niestety do wylotu. Albo ustawimy go wyżej, za lewym, co raczej się nie zdarzy, więc out. No i Frankowski, dalej czekam na wyjaśnienie co on robi w kadrze.

KSG
KSG
1 miesiąc temu
Reply to  Van den Wuja

Największy hamulcowy ma grać za Lewym? Nie róbmy sobie jaj.

Gmoch
Gmoch
1 miesiąc temu
Reply to  Van den Wuja

Zgadzam się. Krychowiak swoje pograł, ale od 2-3 lat dobre mecze można policzyć na palcach jednej ręki. U osoby, której uwaliło kciuk. Za wolny, za nerwowy, dużo strat i niecelnych podań, mało odbiorów. Czyli jest poniekąd przeciwieństwem pozycji DM. Frankowski nigdy nie był na poziomie kadry. Szybko biega, za to potrafi spartolić piłkę w polu karnym. A raczej rzadko udaje mu się nie spartolić. Weź pierwszego lepszego szybkiego bocznego pomocnika z ligi i nie będzie poziomem za dużo odbiegał. Też dymu bez konkretów narobi. Jestem pewien, że taki Musiałowski czy Zalewski mimo braku doświadczenia w piłce seniorskiej graliby nie gorzej. A są bardziej wszechstronni. Michalak po niezłym sezonie w Turcji też mógłby dostać szansę.

Może nieoczywista sprawa, ale ja odpaliłbym Szczęsnego. No fajnie Juve i te sprawy. Tylko, że już od długiego czasu obserwuję, że on prawie nic nie broni ponad to, co obronić powinien. A na turniejach daje d… Może umiejętności i ma, ale bardziej pokazuje je chyba na treningach, Fabiański pewniejszy. Skorupski i Drągowski też dadzą radę. Urwałoby się to bezkarne towarzystwo wzajemnej adoracji.

Kilku innych też odpaliłbym, ale za bardzo nie ma zmienników.

Pablito
Pablito
1 miesiąc temu

Jóźwiak, płacheta, Skorupski

Gmoch
Gmoch
1 miesiąc temu
Reply to  Pablito

Skorupski nigdy nie dostał prawdziwej szansy. Za co chcesz go odpalać? Kogo na skrzydła/wahadła zamiast tych dwóch?

Adam
Adam
1 miesiąc temu

Autor jest chyba bardzo młody.
Zbigniew Boniek nie „Stawiał w większości na pewniaków Engela”. Po mundialu odstrzelił tak naprawdę trzon dawnej kadry – nie stawiał już na Kałużnego, Świerczewskiego, Kryszałowicza, Olisadebe. Niektórzy z nich potem, epizodycznie, wrócili do kadry, ale na krótko, i już za Janasa (np. Radek Kałużny z Austrią na wyjeździe, czy Piotrek Świerczewski z Węgrami w Chorzowie). Kadra Bońka od początku, z założenia, miała być zupełnie nowym tworem, nawet ustawienie (1-3-5-2) było inne niż za Engela.

Wyszło
Wyszło
1 miesiąc temu
Reply to  Adam

Każdy z podanych przez Ciebie piłkarzy zagrał w przynajmniej jednym meczu u Bońka (a 1 na 5 to jakby nie patrzeć, aż 20% wszystkich meczów selekcjonera Bońka, więc bardzo dużo. Kałużny i Olisadebe po 2, Świerczewski i Kryszałowicz jeden mecz).
Więc argumenty u „bardzo dojrzałego komentatora” są dość chybione.

Adam
Adam
1 miesiąc temu
Reply to  Wyszło

Kryszałowicz zagrał u Bońka 11 minut – w pierwszym meczu Bońka, towarzyskim z Belgią. Na kolejne mecze czekał rok (zagrał je już u Janasa i były to epizody).
Kałużny zagrał 27 minut z San Marino, a potem mecz z Danią, który był ostatnim meczem Bońka.
Olisadebe zagrał 9 minut z San Marino i 29 z Danią.
Świerczewski zagrał tylko z Danią, w ostatnim meczu, towarzyskim.
Do tego można dodać Hajtę, który u Bońka też zagrał tylko jeden mecz, z Łotwą.
Ci wszyscy piłkarze tworzyli trzon kadry Engela. Twierdzenie, że trzon kadry Bońka był ten sam i że Boniek „stawiał” na tych piłkarzy, jest po prostu nieprawdziwe i tyle. Chyba że ktoś ma problemy z matematyką i 20% to dla niego „bardzo dużo”. Należy też patrzeć na minuty, bo jak widać, u Kryszałowicza te „20%” to zaledwie 2% czasu gry (11 minut z 450 możliwych do rozegrania, jakby ktoś znowu miał wątpliwości). Chyba do dzisiaj nie wie, że Boniek na niego stawiał.

Wyszło
Wyszło
1 miesiąc temu
Reply to  Adam

Po pierwsze – Kałużny zagrał 63 minuty z San Marino (niezbyt uważne czytanie ze strony hppn, aż musiałem poszukać skąd takie „dokładne” dane cytujesz).
Po drugie – Olisadebe zagrał 61 i 81 minut (znowu to samo co wyżej).
Wyraźnie napisałeś „Po mundialu odstrzelił tak naprawdę trzon dawnej kadry – nie stawiał już na Kałużnego, Świerczewskiego, Kryszałowicza, Olisadebe. Niektórzy z nich potem, epizodycznie, wrócili do kadry, ale na krótko, i już za Janasa” ja chciałem Ci pokazać, że myliłeś się z ich występami po nadal mimo wszystko się pojawiali, jeszcze za czasów Bońka.
Mógłbym przeliczyć procentowo minuty gry w przeliczeniu na wszystkie mecze Janasa, tylko po co? Bardziej niż o występy chodziło mi o to, że nadal byli przy kadrze.
Ale proszę bardzo: Kałużny u Bońka 34%, Olisadebe 31%, Świerczewski tak jak pisałem wyżej 20% i tylko z Kryszałowiczem przyznam Ci rację, bo patrząc na jego grę u Engela to był odstrzelony, ale mimo wszystko ten Twój trzon nadal był przy kadrze.

Adam
Adam
1 miesiąc temu
Reply to  Wyszło

Że byli przy kadrze to się zgodzę. Ale Boniek chciał tę kadrę przebudować i stawiał przede wszystkim na innych – Wichniarka, Kosowskiego, Mięciela. Dla Świerczewskiego poważne granie w kadrze tak naprawdę skończyło się w Korei, potem już tylko w tej kadrze bywał, a nie był.

Adam
Adam
1 miesiąc temu
Reply to  Wyszło

No i zgodzisz się chyba, że te procenty w żadnym razie nie wskazują na to, że Boniek na nich „stawiał”.

Wyszło
Wyszło
1 miesiąc temu
Reply to  Adam

Nie zgodzę się, że ich „odstrzelił i że wrócili do kadry już za Janasa” jak napisałeś w pierwszej wiadomości i tylko do tego odnosiłem się w odpowiedzi na Twój wpis.
No i na 37 graczy, którzy zagrali za Bońka (też skorzystałem z hppn) było tylko 6 debiutantów (każdy z nich zagrał 1-2 mecze u Zibiego), reszta już była sprawdzana przez Engela, albo jego poprzedników.
Gdzie wartościowym graczem na lata był tylko Wasyl. Niedzielan pograł około 20 meczów a Zieńczuk, Surma, Liberda i Kuś chyba nawet 10 spotkań nie rozegrali.
Więc Twoje słowa „Kadra Bońka od początku, z założenia, miała być zupełnie nowym tworem” są po prostu nietrafione.

Bór dyplomowany
Bór dyplomowany
1 miesiąc temu

Wywalić młodych powołać Boruca i Magdonia.Repentacja ma być jak weszło – śmieszna i żałosna żebyśmy mieli się z czego śmiać i na kogo zrzucić winę za swoje prywatne porażki.

salata1992
salata1992
1 miesiąc temu

Krychowiak.

marcinw13
marcinw13
1 miesiąc temu

Krychowiak. Temu kolesiowi już się po prostu nie chce. On nie radzi sobie z presją w reprezentacji.

Gmoch
Gmoch
1 miesiąc temu
Reply to  marcinw13

Tu wysnułeś dwa trochę wykluczające się argumenty. Albo mu się nie chce, albo czuje presję. Co do tego drugiego zgadzam się. Czuje presję, bo wie, że nie nadąża. Że popełnia za dużo błędów i dodatkowo nakręca się. U niego użycie umiejętności jest mocno związane z motoryką, a nie techniką i teraz po prostu już nie wyrabia. Ma wolniejszą reakcję. Powinien być odpalony, ale mówienie, że mu się nie chce, to trochę przesada.

MartaBizneswoman
MartaBizneswoman
1 miesiąc temu

Krycha out 🙂

Poznaj piękne panie

http://www.randkizkobietami.pev.pl

Harry
Harry
1 miesiąc temu

Krychowiak, Frankowski, Linetty

Scout
Scout
1 miesiąc temu

Głupki nikt kto nie jest wiekowy nie zostanie odsunięty. Mamy dobrych piłkarzy, ale niewielką ich ilosc. Za czasów Engela było ich o wiele więcej i można było rotować

uzi
uzi
1 miesiąc temu

Krychowiak, Glik, Frankowski, Swierczok,

Suche Info
20.09.2021

Maciej Korzym zadebiutuje w formule K1

Piłkarz, który po karierze zajmuje się sportami walki, to coraz cześciej powtarzający się motyw, ale wciąż na tyle rzadka historia, że warto odnotować, iż doczekaliśmy się kolejnego fightera, którego do tej pory kojarzyliśmy z piłkarskich boisk. W październiku swoją pierwszą walkę stoczy Maciej Korzym.  8 dnia tego miesiąca zawalczy na South Battle: Fight Night w Kątach. Nie […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Arka znów przegrała. Tym razem z beniaminkiem I ligi

Chyba czas na wprowadzenie nowego pierwszoligowego klasyka do pierwszoligowego języka. „Rozczarowywać jak Arka”. Gdynianie rozczarowali w poprzednim sezonie, gdy mieli walczyć o awans. A na początku tego sezonu nie potrafią przekładać swojej przewagi w posiadaniu piłki na gole. Dzisiaj skończyło się to porażką ze Skrą Częstochowa. O ile jeszcze pierwsza połowa tego starcia była wyrównana, […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

WESZŁOPOLSCY – live od 20:00. Goście: Ireneusz Mamrot, Artur Derbin

20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Termalica powinna mieć karnego, a Papeau należała się czerwona kartka

Ledwie odetchnęliśmy po sędziowskich emocjach z poprzedniej kolejki, a tu już trzeba siadać do analizy kolejnej serii gier. Taki nasz przykry los. Czy tym razem było sporo kontrowersji? Niezbyt wiele. Ale musimy zweryfikować dwa błędy sędziowskie. Zaczynamy jednak od sytuacji, której nie korygujemy w naszej „Niewydrukowanej Tabeli”. Mecz Lecha z Wisłą, obrońca gości dostaje piłką […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

PZPN złoży wyjaśnienia w sprawie Kamila Glika

Ciąg dalszy sprawy z udziałem Kamila Glika. Obrońca reprezentacji Polski po ostatnim meczu z Anglią został oskarżony przez przeciwników o rasistowskie zachowanie. Według informacji Onetu jutro PZPN wyśle do Komisji Dyscyplinarnej FIFA wyjaśnienia w tej sprawie.  O „aferze” pisaliśmy wielokrotnie i mamy nadzieję, że niedługo będzie miała ona swój szczęśliwy koniec. Szczęśliwy, czyli taki, że Glik […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Rafał Wolski: Nie rozumiem ludzi, którzy zarządzali Lechią

– Nie mówię, że Piotr Stokowiec to słaby szkoleniowiec. Natomiast nie jest w porządku człowiekiem. Wiele razy kłamał. Mówił ci jedno, a za plecami co innego. Szatnia to czuje, rozmawia przecież później o tym – Rafał Wolski szczerze o kulisach rozstania z Lechią, na którym Lechia wyszła jak Zabłocki na mydle. Otwarcie o swojej relacji […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Lokomotiw nie wykorzystał okazji, Rybus poza składem

Maciej Rybus został dziś powołany przez Paulo Sousę na październikowe mecze z San Marino i Albanią, ale martwić może to, że Polak nie jest brany pod uwagę przy ustalaniu składu Lokomotiwu Moskwa. Dziś lewy obrońcy reprezentacji opuścił mecz ligowy z Uralem Jekaterynburg.  Przyczyną są problemy zdrowotne. Wcześniej Rybus znalazł się poza składem również na mecz […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

„Wymuszając odejście z Wisły Kraków, pewne kierunki sobie pozamykałem”

Adam Kokoszka prawie trzy lata temu, będąc ledwo po trzydziestce, po cichu zniknął z polskiej piłki. Niedawno znów zaczął grać, ale już głównie dla przyjemności w niższych ligach. Na wiele spraw może spojrzeć na spokojnie, z dalekiej perspektywy. Rozmawiamy o błyskawicznym powołaniu do reprezentacji Polski i występie na Euro 2008, mimo roli rezerwowego w Wiśle […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Tomas Podstawski zagra w Norwegii

Tomas Podstawski po zakończeniu poprzedniego sezonu i wygaśnięciu kontraktu pożegnał się z Pogonią Szczecin. Portugalczykiem z polskimi korzeniami interesowały się inne kluby Ekstraklasy, a także jej zaplecza, ale zdecydował się on kontynuować karierę w innym kraju. Trochę to trwało, ale 26-latek w końcu znalazł nowego pracodawcę.  Będzie grał w norweskim zespole Stabaek IF. Przed nim […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Hyballa z nową fuchą. W trzeciej lidze niemieckiej

Peter Hyballa znalazł nowego pracodawcę. Biorąc pod uwagę to, z jaką sławą odchodził z Wisły Kraków, a później z duńskiego Esbjerg fB, wydawać by się mogło, że mogą być z tym pewne problemy, ale okazało się, że 45-latek bez klubu był przez tylko nieco ponad miesiąc.  Gdzie wylądował? Dziś został zaprezentowany jako szkoleniowiec Turkgucu Monachium. […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

„Jesteśmy trzecią siłą w Europie. Cieszmy się z tego!”

– Jakbyśmy mieli sobie założyć, że jedziemy na mistrzostwa tylko po to, żeby wyjść z grupy, to w mojej ocenie powinienem zająć się innym zawodem. Generalnie w Polsce mamy coś takiego, że zawsze narzekamy. Być może moglibyśmy zagrać przeciwko Turcji w finale, kto wie, ale ten mecz się nie odbył, więc cieszmy się z tego, […]
20.09.2021
Brama dnia
20.09.2021

Snajper Makaay czy bombardier Lampard? | BRAMA DNIA

Czas na kolejny odcinek „Bramy dnia”. Dzisiaj cofamy się do 20 września 2003 roku, gdy londyńska Chelsea rozbiła Wolverhampton, a Bayern zremisował u siebie z Bayerem. Kto popisał się piękniejszym golem – Frank Lampard czy Roy Makaay? Do głosowania jak zawsze zapraszamy wraz z Gatigo. FRANK LAMPARD VS WOLVES (20.09.2003) Tak bawiła się Chelsea w […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

James opuści Everton?

Okienko transferowe w większości krajów jest już zamknięte, ale akurat nie w Katarze. Tamtejsze kluby mogą bawić się na rynku do końca września. Wciągną w tę zabawę James Rodrigueza? Sky Sports informuje, że Kolumbijczyk może odejść z Evertonu jeszcze w tym miesiącu. Piłkarz ma problemy ze zdrowiem w związku z koronawirusem i jeszcze nie wystąpił […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Katar 2022 tylko dla zaszczepionych?

David Ornstein z The Athletic informuje, że Katarczycy będą chcieli wymagać szczepienia przeciw koronawirusowi od wszystkich uczestników mundialu w 2022 roku. Pamiętamy, jak było na Euro. Kto z piłkarzy chciał, ten się zaszczepił, kto nie, ten nie – nie było żadnego przymusu. Katarczycy chcą to zmienić i wywrzeć presję na FIFA, by ta wprowadziła odpowiednie […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Kownackiego czeka operacja

Smutne wieści z Niemiec. Dawid Kownacki zerwał więzadło w kolanie. To już oficjalna informacja, potwierdzona przez klub. Kownacki doznał poważnego urazu, czeka go operacja, a potem przerwa. Jak długa, dokładnie nie wiemy, natomiast kilka miesięcy niestety można spokojnie liczyć. Nie ma szczęścia Kownacki, całkiem niedawno się leczył, również kilka miesięcy, a teraz podobna historia. Ech, […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Powołania Sousy. Kilka powrotów, pożegnanie Fabiańskiego, nie ma S. Szymańskiego

Paulo Sousa ogłosił powołania do szerokiej kadry na eliminacyjne mecze z San Marino i Albanią. W porównaniu do poprzedniego zgrupowania, nowymi twarzami są Robert Gumny,  Arkadiusz Reca i Przemysław Płacheta oraz oczywiście Łukasz Fabiański, który z San Marino rozegra pożegnalne spotkanie w narodowych barwach. Wraca też Mateusz Klich, który poprzednim razem wypadł z powodu pozytywnego […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Borek: – Reprezentacja Polski to nie jest Caritas

Mateusz Borek na antenie Kanału Sportowego odniósł się do niektórych powołań Paulo Sousy. Części z nich poświęca słowa krytyki. O powołaniu Recy i Płachety: – Płacheta mało zrobił, żeby znaleźć się w reprezentacji, nie grając w klubie. Ja nie lubię takich sytuacji, bo to rodzi domysły. Zawsze mówiłem, że reprezentacja Polski to nie jest Caritas. […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Frankowski w jedenastce kolejki Ligue 1

Naprawdę nieźle sobie radzi Przemysław Frankowski w Ligue 1. Teraz został wyróżniony, bo L’Equipe wybrało go do jedenastki kolejki francuskiej ekstraklasy. Frankowski strzelił zwycięską bramkę z Lille – starcie to o tyle ważne dla Lens, że derbowe. Polak nie spanikował w polu karnym, przymierzył po długim i Lens wygrało 1:0. Był to pierwszy gol Frankowskiego […]
20.09.2021