post

Opublikowane 29.07.2021 13:05 przez

Przemysław Michalak

Miedź Legnica w ubiegłym sezonie mocno przemeblowała skład i od początku w jej szeregach deklarowano, że istnieje świadomość podejmowanego ryzyka, oznaczającego, że może być trudno bić się o najwyższe cele w I lidze. Ostatecznie „Miedzianka” zajęła siódme miejsce ze stratą pięciu punktów do ostatniego miejsca barażowego. Teoretycznie i tak nie skończyło się źle, ale mimo to doszło do zmiany trenera – Jarosława Skrobacza zastąpił Wojciech Łobodziński, dotychczas prowadzący klubowe rezerwy.

O powodach tych zmian przed startem nowego sezonu rozmawiamy z właścicielem Miedzi, Andrzejem Dadełłą. Tłumaczy on także zmiany kadrowe i odejście kilku ważnych zawodników, ocenia projekt ze sprowadzaniem „po kosztach” piłkarzy z Holandii i Belgii oraz komentuje obecną sytuację klubu. Zapraszamy. 

Miniony sezon zapowiadaliście w Miedzi jako przejściowy, ale rozumiem, że w nowym już takiej narracji nie będzie?

„Przejściowy” to chyba nie do końca właściwe określenie. Swoje ambicje też mieliśmy i cały czas je mamy. Rok temu budowaliśmy zespół od zera, łącznie przyszło prawie dwudziestu nowych zawodników. W związku z tym nie postawiliśmy temu zespołowi celów bardzo wysoko sięgających, bo taka budowa składu – zwłaszcza przy założeniu jego odmłodzenia – wiąże się z szeregiem ryzyk. Teraz sytuacja jest stabilniejsza, dokonaliśmy kilku korekt na pozycjach, które tego wymagały, a co za tym idzie, oczekiwania wobec tej drużyny też będą inne, większe.

Awans jest jasno sprecyzowanym celem?

Podejmujemy pewne ryzyko związane z Wojtkiem Łobodzińskim jako trenerem. W tym zakresie jest niedoświadczony, będziemy się przyglądać jego pracy. Biorąc to pod uwagę, buńczuczne wypowiedzi nie powinny mieć miejsca, natomiast czujemy się mocni. Trener dostał zawodników zweryfikowanych w ciągu ostatniego roku – pozytywnie lub negatywnie. Wiedzieliśmy już dokładnie, gdzie potrzebujemy wzmocnień i świeżej krwi. Uważam, że mamy mocniejszy zespół niż rok temu, dlatego oczekiwania także zwiększyliśmy. Chcielibyśmy zająć wyższe miejsce niż w poprzednim sezonie.

Skoro chcecie być wyżej, to celem minimum są baraże. Teraz zajęliście siódmą lokatę.

Na pewno chcielibyśmy zagrać przynajmniej w barażach. To nasz cel minimum.

Odra Opole - Miedź Legnica

Odra - 2.55, remis 3.40, Miedź - 2.55

W trakcie sezonu wielokrotnie chwalił pan trenera Jarosława Skrobacza, a jednak latem się rozstaliście. Dlaczego?

Trener Skrobacz ma wiele zalet. Wprowadził do składu sporo młodzieży, potrafił myśleć przez pryzmat interesu klubu. Myślę, że z obu stron ta współpraca była przyjemnością, natomiast po jedenastu miesiącach pracy można już było oczekiwać, żeby zespół poczynił postępy, żeby zaczęła być widoczna ręka trenera. My niestety końcówką rozgrywek przegraliśmy swój udział w barażach, tracąc punkty z drużynami, które o nic w I lidze nie walczyły, a czasami wręcz nie ukrywały, że chodzi im już tylko o zapunktowanie w Pro Junior System. Gdybyśmy te mecze wygrali, bylibyśmy w szóstce. Zabrakło progresu. Uważam, że jesienią wyglądaliśmy nawet lepiej niż wiosną, a raczej powinno być na odwrót.

Czyli o losie trenera Skrobacza przesądziły remisy ze Stomilem Olsztyn i Zagłębiem Sosnowiec na finiszu?

I przegrany mecz z Odrą Opole. Ta końcówka zadecydowała. Zarówno gra zespołu, jak i same wyniki były dla nas frustrujące. Na tym zakończę ten wątek, w szczegóły pracy trenera Skrobacza nie chcę wchodzić. Wiadomo, że skoro doszło do naszego rozstania, nie była to nagroda, ale wolę pamiętać, że zostawił on zespół pod wieloma względami zweryfikowany i kilku młodych piłkarzy, którzy są gotowi do wzięcia większej odpowiedzialności. To nie jest spalona ziemia.

Pomysł z zaufaniem Wojciechowi Łobodzińskiemu od dawna u pana kiełkował?

Od początku kiełkował. Zresztą, jeśli spojrzy pan na struktury Miedzi, to zobaczy pan, że na wszystkich kluczowych stanowiskach znajdują się ludzie wychowani przez klub: dwuosobowy zarząd, dyrektor akademii, dyrektor sportowy i teraz trener pierwszego zespołu. Od dawna są z nami związani, niektórzy przeszli tu wszystkie wcześniejsze szczeble kariery. To mój konsekwentnie realizowany model biznesowy.

Przygotowywaliśmy Wojciecha Łobodzińskiego do tej roli. Był asystentem w dwóch sztabach szkoleniowych, krótko prowadził trzecioligowe rezerwy. Nie było sensu zbyt długo go tam trzymać, znajdował się już w szatniach znacznie silniejszych zespołów. Wiem, że to wyświechtane powiedzenie, że „przygotowaliśmy sobie trenera”, bo już bywały gdzieniegdzie sytuacje, że po takim ogłoszeniu trener pracował bardzo krótko, natomiast w Miedzi nie jest to wyjątkowa sytuacja. Stawiam na ludzi zaangażowanych, oddanych klubowi, będących w nim od lat. Wojtek do nich należy i mocno wierzymy, że spełni nasze oczekiwania.

Oczekiwania co do stylu gry pozostają takie same? Pomijając celowy epizod z Ireneuszem Kościelniakiem, Miedź w ostatnich latach zawsze chciała grać ofensywnie i dominować.

Tak, to się nie zmienia. Mamy piłkarzy zaawansowanych technicznie, więc chcemy prezentować atrakcyjny, ofensywny futbol. Agresywny, wysoki pressing to główny trend we współczesnej piłce i zamierzamy iść tym śladem.

W kadrze Miedzi doszło do kilku istotnych zmian. Z Pawłem Zielińskim nie porozumieliście się w sprawie nowego kontraktu. A dlaczego odeszli Marcin Biernat, Joan Roman i Dani Pinillos?

Każdy przypadek był inny. Z Marcina Biernata zrezygnował trener Łobodziński, to była jego decyzja. Z Pinillosem sprawa wyglądała jasno: przyszedł się do nas odbudować, w przypadku awansu zostałby w Miedzi, ale skoro awansu nie ma, czeka na lepsze oferty i od początku tego nie ukrywał. Wiedzieliśmy, że nie ma szansy na porozumienie. Być może byłaby za miesiąc czy dwa, gdyby nie otrzymał satysfakcjonujących propozycji, ale nie chcieliśmy tyle czekać i sprowadziliśmy nowego zawodnika. Joan Roman nie wywalczył sobie miejsca w podstawowym składzie, a znajdował się w czołówce naszej listy płac. Skoro tak, powinien należeć też do najlepszych na boisku. Wyszło inaczej, więc zdecydowaliśmy się na rozstanie, tym bardziej że w ofensywie trener Łobodziński ma bogactwo wyboru i dużą rywalizację. Jego decyzją do pierwszego zespołu przeszedł Brazylijczyk Bruno Garcia, który bardzo mu pomógł w rezerwach.

Negocjacje z Pawłem Zielińskim były wieloetapowe czy szybko okazało się, że do porozumienia nie dojdziecie?

Paweł deklarował zainteresowanie dalszą współpracą. Przedstawiliśmy mu swoją ofertę. Po pewnym czasie poprosił o przerwę w negocjacjach, po czym okazało się, że inny klub zaoferował mu lepsze warunki i na ten kierunek się zdecydował. Paweł zawsze był profesjonalistą i tak też wyglądały nasze rozmowy. Życzę mu powodzenia w nowym miejscu, a my idziemy dalej bez niego.

Miedź Legnica wygra I ligę w sezonie 2021/22? Kurs 20.00 u Fuksiarza

Miedź lubi co jakiś czas wyciągnąć ciekawe nazwisko. Teraz kimś takim jest Jon Aurtenetxe. Zastanawiam się tylko, czy jego przeszłość ma jakiekolwiek znaczenie? Ostatnie cztery lata u niego to już trzecia liga hiszpańska z przerwą na epizod w szkockim słabeuszu.

Trzecia liga hiszpańska to nie jest taki niski poziom. Wielu zawodników stamtąd stawało się gwiazdami Ekstraklasy. Trudno sprowadzić do I ligi Hiszpana grającego wyżej. Co do Jona, ma kontrakt, jaki powinien mieć piłkarz z trzeciej ligi hiszpańskiej. Był analizowany pod kątem przydatności do zespołu na podstawie meczów na tym szczeblu rozgrywkowym, a jego piękna karta ze wcześniejszych lat to bonus marketingowy. Dzięki takim transferom Miedź staje się klubem rozpoznawalnym w wielu miejscach w Europie. Ma pan jednak rację co do stanu obecnego: sprowadziliśmy hiszpańskiego trzecioligowca, tak jak wcześniej na przykład De Amo. Czy będzie potrafił odbudować swoją formę i wrócić do tego, co prezentował kiedyś? Oczywiście mocno byśmy tego chcieli.

Czyli Aurtenetxe nie dostał gwiazdorskiego kontraktu?

Nie. Ma u nas jeden z najwyższych kontraktów, bo taki musiał dostać zawodnik regularnie grający na trzecim szczeblu w Hiszpanii, ale nie tworzyliśmy kominów płacowych.

W zeszłym sezonie podkreślał pan, że macie problemy z bramkarzami. Teraz do Pawła Lenarcika dołączył Mateusz Abramowicz. Ma duże doświadczenie pierwszoligowe, ale ostatnio grał w czwartej lidze niemieckiej. On wystarczy?

Tak, ponieważ Lenarcik ma tak mocną pozycję, na którą zapracował udanymi występami w rundzie wiosennej, że na ten moment jego pozycja w składzie jest niezagrożona. Abramowiczowi nie wolno odmawiać chęci wygrania tej rywalizacji, na dłuższą metę różnie może być. Szukaliśmy wartościowego zmiennika na wypadek, gdyby coś poszło nie tak i kimś takim jest właśnie Mateusz.

Kadrę macie już zamkniętą czy nadal szukacie wzmocnień?

Nadal szukamy. Mamy na oku jeszcze jednego piłkarza, którego chcemy sprowadzić. Wojtek Łobodziński poprosił o trochę czasu. Chciał się przyjrzeć swoim zawodnikom, żeby móc dokonać wyboru, którą pozycję wzmocnić, skoro ma budżet na jeszcze jednego gracza. Z upływem czasu wzrośnie nasza pozycja negocjacyjna, dlatego zostawiliśmy sobie miejsce na kolejne wzmocnienie. Trwają rozmowy, być może w przyszłym tygodniu uda się je sfinalizować i będziemy mieli kogoś, kto potencjalnie podniesie wartość pierwszej jedenastki.

Przez ostatni rok sprowadziliście wielu zawodników z Holandii i Belgii, którzy zaczynali w rezerwach, a potem nieraz pokazywali się w pierwszym zespole. Jest pan zadowolony z tego projektu?

Tak, to był dobry ruch. Mehdi Lahaire prawdopodobnie będzie istotnym zawodnikiem w drużynie Wojtka Łobodzińskiego. Jeden z zagranicznych klubów, rywalizujący w swojej ekstraklasie i w europejskich pucharach, był nim bardzo mocno zainteresowany. Jego dyrektor sportowy wielokrotnie do nas wydzwaniał, podobnie do samego piłkarza. Zostaje on u nas, choć gdybyśmy go sprzedali, to już teraz by się ten projekt zwrócił. W szerokiej kadrze mamy także Holendra Rubena Hoogenhouta, który już trochę w I lidze pograł i walczy o skład. Biorąc pod uwagę, że obaj przyszli za darmo, praktycznie bez żadnych kosztów prowizyjnych, możemy być zadowoleni. Generalnie w tym projekcie chodzi o to, żeby przychodzący piłkarz był zainteresowany rozwojem. Taką perspektywą, a nie finansami, jesteśmy w stanie przyciągnąć. Ci zawodnicy pomogli nam utrzymać rezerwy w III lidze. Po zmianach w przepisach piłkarze z „jedynki” byli niedostępni dla drugiej drużyny, więc dali tam jakość. Teraz coraz mocniej wchodzą do pierwszej drużyny.

Będzie ciąg dalszy?

Będzie, ale na początku okienka transferowego raczej nie sprowadzi się w ten sposób zawodnika z dużym potencjałem. Na razie wszyscy liczą na lepsze oferty. Polujemy na piłkarzy, którzy mają umiejętności, lecz z powodu dużej podaży na rynku, nie załapali się do mocniejszych klubów.

Jak Miedź rozwija się strukturalnie? Dla pana to zawsze było istotne, żeby klub miał fundamenty i jeden sezon nie decydował, w którym kierunku wszystko pójdzie. Udało się odkręcić po koronawirusie?

Trudno się odkręcić, bo po jednym kryzysie przyszedł drugi. Poprzedni sezon kosztował nas półtora miliona złotych strat. Tyle mniej więcej straciliśmy w stosunku do planowanych przychodów klubu, natomiast inni często zmagają się z poważniejszymi problemami, dlatego nie będę narzekał. Zrobiliśmy duży krok w kierunku rozwoju akademii – nowy dyrektor, realizacja kolejnych projektów, juniorzy widoczni w różnych miejscach w Polsce. Sami w kadrze mamy dwóch chłopaków, którzy powinni w tym sezonie zadebiutować w I lidze jako wychowankowie naszej akademii. Dobrze radzili sobie w sparingach. Pojawia się także zainteresowanie klubów zagranicznych naszą młodzieżą. O naszego bramkarza rywalizuje VfB Stuttgart, a jeden z zawodników był na testach w Pisie we Włoszech i wypadł bardzo dobrze. Nasz wychowanek znajduje się w kadrze pierwszego zespołu Cracovii.

Jeszcze do niedawna takie historie brzmiałyby jak fantastyka, a dziś akademia rozwija się we wszystkich obszarach. W tym sezonie wróciliśmy do momentu, w którym mamy dwie drużyny w centralnych ligach juniorskich, co jest osiągnięciem dla takiego klubu jak Miedź. Rośniemy w siłę, mimo że covid niektóre działania znacząco spowolnił.

Gdy rozmawialiśmy rok temu, powiedział pan w temacie zmian na rynku transferowym wymuszonych covidem, że czołówce pierwszoligowej sytuacja się skomplikowała, natomiast słabszym klubom łatwiej będzie pozyskiwać niektórych zawodników. Jak te przewidywania zweryfikowała praktyka?

I liga finansowo jest mocniejsza niż rok temu. Może to odważna teza, ale wydaje mi się, że najlepsi pierwszoligowcy dysponują większymi budżetami niż słabsze kluby Ekstraklasy. To coś zaskakującego, biorąc pod uwagę przepaść na rynku praw telewizyjnych. Uważam, że poziom transferów w I lidze wzrósł, bo wzrosła siła poszczególnych klubów. Widzimy chociażby, jak odbudowała się Korona Kielce. Kilka mocnych klubów pozostało na tym szczeblu, wszedł GKS Katowice z zawsze solidnym budżetem. Finansowo będziemy mieli najsilniejsze zaplecze Ekstraklasy, odkąd sięgam pamięcią. Mam nadzieję, że tak samo będzie pod względem sportowym. Już ostatni sezon okazał się ciekawszy od poprzednich.

rozmawiał PRZEMYSŁAW MICHALAK

Fot. Newspix/Archiwum DSA

Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
#WeszłoFuksem
11.08.2021

Osiem tysięcy w kieszeni na połączeniu portugalsko-francusko-polskim

Coraz częściej przy robieniu cyklu „Weszło Fuksem” wychodzi z nas klasyczny janusz. Czujemy wręcz, jak rośnie nam nos, czerwienieją poliki i z jakąś taką większą estymą zerkamy na białe podkoszulki… Trudno nie zazdrościć ludziom, którzy trafiają takie kupony. A co dzisiaj mamy w „Weszło Fuksem”? Ostatnie niedobitki z Igrzysk w Tokio, sporo trafionych meczów tenisowych, […]
11.08.2021
#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
1 liga
11.09.2021

Uczynny jak Podbeskidzie. Korona wygrywa w Bielsku po prezentach od gospodarzy

Trzy razy Korona Kielce prowadziła dziś z Podbeskidziem Bielsko-Biała i dopiero za trzecim razem „Górale” nie znaleźli odpowiedzi na bramkę lidera 1. ligi. Sobotni hit zaplecza Ekstraklasy dorównał wczorajszemu starciu Widzewa Łódź z GKS-em Katowice i rozbudził apetyty przed kolejnym ciekawym spotkaniem – Miedzi Legnica z ŁKS-em. Ale za nim powędrujemy na Dolny Śląsk, zostańmy […]
11.09.2021
1 liga
10.09.2021

Wspaniała Sandecja. Dla dobra piłkarza odpuściła spór…

Prawdopodobnie będziecie szalenie zaskoczeni, ale Sandecja Nowy Sącz nic nie ugrała na próbie zablokowania transferu Dawida Błanika. O sprawie pisaliśmy kilka dni temu. Jednocześnie Sandecja przedstawia się w swoim oświadczeniu jako dobroduszny pracodawca, który nie chciał robić pod górkę swojemu byłemu zawodnikowi. Hmm… Prawda jest nieco inna. Ale po kolei, bo nie wszyscy z was […]
10.09.2021
1 liga
04.09.2021

Sandecja wysyła nam oświadczenie w sprawie Dawida Błanika

Po naszym wczorajszym tekście w sprawie przepychanek pomiędzy Sandecją i Koroną w sprawie transferu Dawida Błanika, prezes nowosądeckiego klubu, Łukasz Morawski, wysłał nam oświadczenie. Publikujemy je w oryginale. Analizując opisaną przez Państwa w artykule pt. „Sandecja blokuje Błanika. Nie ma listu poleconego nie ma transferu” sytuację, pragnę zwrócić uwagę, że artykuł jest nie tylko stronniczy […]
04.09.2021
1 liga
31.08.2021

Banasiak: Chrobry Głogów w barażach? To nie byłaby niespodzianka

Chrobry Głogów był sprawcą jednej z największych niespodzianek minionego weekendu. Klub z Dolnego Śląska wygrał z GKS-em Katowice aż 4:0 i utrzymuje się dzięki temu w strefie barażowej 1. ligi. Głogowianie mimo przeciwności – choroby trenera Ivana Djurdjevicia, czerwonych kartek oraz gry poza własnym stadionem – mogą zaliczyć początek sezonu 2021/2022 do udanych. Jak ten […]
31.08.2021
Weszło
27.08.2021

ŁKS nic wielkiego nie pokazał, a i tak wysoko ograł Stomil

ŁKS odbił się po remisie z GKS-em Jastrzębie i porażką z Koroną Kielce, ale trudno, żeby było inaczej, skoro grał ze Stomilem, który zbiera w łeb od każdego. Łodzianie nic wielkiego nie pokazali, można mieć dużo zastrzeżeń do jakości ich poczynań, jednak na koniec wracają do domu z wygraną 3:0.  Stomil Olsztyn – ŁKS: fatalne […]
27.08.2021
Weszło
24.08.2021

Łobodziński: Awans albo śmierć? Nie, ale musimy być w szóstce

Miedź Legnica ma za sobą udaną inaugurację sezonu. Po pięciu kolejkach legniczanie mają na koncie 13 punktów i jeszcze nie zaznali smaku porażki. Klub z Dolnego Śląska od początku rozgrywek prowadzi Wojciech Łobodziński, który jeszcze do niedawna grał w rezerwach legnickiego zespołu. Jak radzi sobie jako debiutant w 1. lidze? Co jest kluczem do dobrych […]
24.08.2021
Weszło
21.09.2021

Podpuścić i skasować, który to już odcinek?

Klasyczny Inter Mediolan. Chciałoby się nawet może napisać: klasyczny Antonio Conte, gdyby nie fakt, że Conte już z San Siro się rozstał. Podczas dzisiejszego spotkania z Fiorentiną Inter zaprezentował całą gamę swoich dobrze znanych sztuczek. Handanović wyczyniający cuda w bramce. Pozorny bałagan w pierwszym okresie gry. Przetrzymanie wzmożonego pressingu rywala. I wreszcie ten kluczowy moment: […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Hej, Pogoń. Nie startuj już w Pucharze Polski. Nigdy

Drodzy „Portowcy”, jesteście fajnym klubem, dokonujecie sensownych ruchów, macie na siebie pomysł, macie w mieście klimat do piłki, dobrze szkolicie młodzież, budujecie okazały stadion. Jako że trudno nie pałać do was w ostatnich latach sympatią, chcemy podsunąć wam pewien pomysł. Z czystej życzliwości. Gorąco prosimy o przemyślenie go na najbliższym spotkaniu pionu sportowego. Nasz pomysł […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Jaga w defensywie? Kabaret. I to taki marnej jakości

Sezon ledwie się na dobre zaczął, a Jagiellonia ma już na koncie trzy spotkania, w których przyjęła od rywali trzy bramki. Udało się to Górnikowi Zabrze jeszcze w sierpniu. A na przestrzeni tygodnia białostoczanie przyjęli trójkę od Wisły Płock i Lechii Gdańsk. Dzisiaj Jaga gładko dostała w trąbę u siebie i pożegnała się z Pucharem […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Gdzie Szymański? Czemu Płacheta? – powołania Sousy | Smykałka #19

21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Kamil Grosicki i stolica. Związek, który nie mógł przetrwać

W pierwszej części historii Kamila Grosickiego zajrzeliśmy do Szczecina, który był domem dla dwóch zespołów Pogoni. Gdy Dariusz Adamczuk z kumplami i kibicami budowali od zera projekt „Pogoń Nowa”, jeden z najzdolniejszych wychowanków w historii Portowców debiutował pośród brazylijskiej kolonii Antoniego Ptaka. Dziś opisujemy kolejny etap jego wędrówki. Z rodzinnego Szczecina Grosicki wyjechał do Legii […]
21.09.2021
Ekstraklasa
21.09.2021

Stadion Radomiaka z trzema, a nie dwiema trybunami? Jest taki plan

Co jakiś czas zaglądamy do Radomia, a konkretniej – na budowę nowego stadionu w tym mieście. Inwestycja, która może posłużyć za scenariusz do sequelu „Niekończącej się opowieści” powoli idzie do przodu. W ostatnich tygodniach można usłyszeć optymistyczne prognozy, a z naszych ustaleń wynika, że miasto chciałoby, żeby w pierwszym etapie budowy powstał obiekt z trzema, […]
21.09.2021
Weszło
20.09.2021

„Wymuszając odejście z Wisły Kraków, pewne kierunki sobie pozamykałem”

Adam Kokoszka prawie trzy lata temu, będąc ledwo po trzydziestce, po cichu zniknął z polskiej piłki. Niedawno znów zaczął grać, ale już głównie dla przyjemności w niższych ligach. Na wiele spraw może spojrzeć na spokojnie, z dalekiej perspektywy. Rozmawiamy o błyskawicznym powołaniu do reprezentacji Polski i występie na Euro 2008, mimo roli rezerwowego w Wiśle […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Powołania Sousy. Kilka powrotów, pożegnanie Fabiańskiego, nie ma S. Szymańskiego

Paulo Sousa ogłosił powołania do szerokiej kadry na eliminacyjne mecze z San Marino i Albanią. W porównaniu do poprzedniego zgrupowania, nowymi twarzami są Robert Gumny,  Arkadiusz Reca i Przemysław Płacheta oraz oczywiście Łukasz Fabiański, który z San Marino rozegra pożegnalne spotkanie w narodowych barwach. Wraca też Mateusz Klich, który poprzednim razem wypadł z powodu pozytywnego […]
20.09.2021
Weszło
19.09.2021

Raków musi wrócić na zwycięską ścieżkę

W Rakowie opadł bitewny kurz po udanej przygodzie w europejskich pucharach, a po dwóch przełożonych meczach drużyna wróciła też do rywalizacji ligowej. Jak dotąd jednak po powrocie na ekstraklasowe boiska częstochowianie jeszcze nie wygrali. Biorąc pod uwagę ich ambicje – sięgające mistrzostwa Polski, a w najgorszym razie ponownego znalezienia się na międzynarodowej arenie – triumf […]
19.09.2021
Ekstraklasa
18.09.2021

Piast nadal nie lubi stadionu Lechii

Tomasz Kaczmarek w drugim meczu w roli trenera Lechii Gdańsk doczekał się pierwszego zwycięstwa. Trudno jednak powiedzieć, że jego zespół pokonaniem Piasta Gliwice jakoś mocniej przekonał, zwłaszcza że rywal wystąpił mocno osłabiony. Lechia Gdańsk – Piast Gliwice: przesądził gol Zwolińskiego Kibice gości nie mogli być dziś optymistami. Raz, że ich drużyna generalnie nie lubi grać […]
18.09.2021
Ekstraklasa
18.09.2021

Wisła Płock ładuje trójkę beznadziejnej Jagiellonii

Jak po powrocie do znienawidzonej roboty po udanym urlopie. Jak po przełączeniu z Premier League na… Ekstraklasę. Tak mniej więcej czuliśmy się przez większość meczu Wisły Płock z Jagiellonią w porównaniu do tego, co wczoraj doświadczyliśmy podczas oglądania popisów Lecha Poznań z Wisłą Kraków. Niby ta sama dyscyplina sportu, a jakby dwa inne światy. Koniec […]
18.09.2021
Ekstraklasa
18.09.2021

W oczekiwaniu na błysk Furmana i Żyry

Obaj bardzo słabo weszli w ten sezon i można założyć, że wszystko co dobre jeszcze przed nimi, bo na razie było wyłącznie źle. Różnica polega na tym, że Dominik Furman musi po prostu przypomnieć sobie, jak grał niewiele ponad rok temu. Michał Żyro musi natomiast udowodnić, że w ogóle nadaje się na zespół, który w […]
18.09.2021
Liczba komentarzy: 5
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Andreas
Andreas
1 miesiąc temu

Prezes jak zawsze konkretnie; tylko kto w tej drużynie ma pilota i będzie potrafił spiąć pośladki w trudnych chwilach? Nie ma gościa pokroju Gierejkiewicza/Kotlarskiego/Augustyniaka. Czy Tront potrafi chociaż krzyknąć?

Arturo
Arturo
1 miesiąc temu

Myślę, że takim zawodnikiem będzie Maxime. To taka piłkarsko lepsza wersja Marcina Garucha. Dziwię się, że Miedzi udało się go ściągnąć.

Miki
Miki
1 miesiąc temu
Reply to  Arturo

No tak bo ty zapewne oglądałeś go na żywo i wiesz jaki to typ piłkarza

berg
berg
1 miesiąc temu

Budujemy, budujemy. Oby Projekt Łobo wypalił

szeryf
szeryf
1 miesiąc temu

A czy nasza pierwsza liga jest faktycznie lepsza od 4 ligi niemieckiej??

Suche Info
22.09.2021

EFL Cup: Klich i Bednarek przechodzą dalej, Everton odpada

We wtorkowy wieczór rozegrało się kilka meczów EFL Cup. Grała połowa Premier League, a więc streścimy wam pokrótce, co działo się na angielskich boiskach. Liverpool gładko opędzlował Norwich 3:0. Czy zagrał Przemysław Płacheta? No cóż, bez zaskoczenia – nie było go w kadrze meczowej. Juergen Klopp dość lajtowo podszedł do tematu, nie zagrał nikt z […]
22.09.2021
Weszło
21.09.2021

Podpuścić i skasować, który to już odcinek?

Klasyczny Inter Mediolan. Chciałoby się nawet może napisać: klasyczny Antonio Conte, gdyby nie fakt, że Conte już z San Siro się rozstał. Podczas dzisiejszego spotkania z Fiorentiną Inter zaprezentował całą gamę swoich dobrze znanych sztuczek. Handanović wyczyniający cuda w bramce. Pozorny bałagan w pierwszym okresie gry. Przetrzymanie wzmożonego pressingu rywala. I wreszcie ten kluczowy moment: […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Bez niespodzianki: Zagłębie opędzlowało rezerwy Śląska

We wtorkowych meczach Pucharu Polski doszło tylko do jednej niespodzianki. Co chcemy przez to powiedzieć? Ano to, że Zagłębie Lubin zgodnie z oczekiwaniami spokojnie poradziło sobie z rezerwami Śląska Wrocław. Był to mecz dla Zagłębia… co najmniej niewygodny. Gdyby lubinianom zdarzyła się wpadka z rezerwami lokalnego rywala – a „Miedziowi” wielokrotnie udowadniali, czy to z […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Ryszard Wieczorek: – Mam nadzieję, że będzie to nawóz pod rozwój klubu

Zakurzony Ryszard Wieczorek góruje dziś nad renomowanym Kostą Runjaiciem. Co miał do powiedzenia po meczu? Cytujemy za oficjalną stroną Pogoni: – Źle zaczęliśmy mecz, myślę, że zjadła nas trochę trema. Zbyt łatwo dopuszczaliśmy Pogoń pod bramkę i straciliśmy gola. To nas odblokowało. Zaczęliśmy grać swoją piłkę. Mieliśmy dwa stałe fragmenty gry, wyrównaliśmy i uwierzyliśmy w […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Runjaic: – Puchary rządzą się swoimi prawami

Tak! Mamy to! Czuliśmy, że to słynne hasło padnie już w pierwszej rundzie. I padło. Kosta Runjaic stwierdził na pomeczowej konferencji prasowej, że „puchary rządzą się swoimi prawami”. Brawo! To są wypowiedzi, o które nic nie robiliśmy! Natomiast nie chcemy tylko szydzić, bo Runjaic wziął na siebie pełną odpowiedzialność za ten mecz. Na spotkaniu z dziennikarzami […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Hej, Pogoń. Nie startuj już w Pucharze Polski. Nigdy

Drodzy „Portowcy”, jesteście fajnym klubem, dokonujecie sensownych ruchów, macie na siebie pomysł, macie w mieście klimat do piłki, dobrze szkolicie młodzież, budujecie okazały stadion. Jako że trudno nie pałać do was w ostatnich latach sympatią, chcemy podsunąć wam pewien pomysł. Z czystej życzliwości. Gorąco prosimy o przemyślenie go na najbliższym spotkaniu pionu sportowego. Nasz pomysł […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Jaga w defensywie? Kabaret. I to taki marnej jakości

Sezon ledwie się na dobre zaczął, a Jagiellonia ma już na koncie trzy spotkania, w których przyjęła od rywali trzy bramki. Udało się to Górnikowi Zabrze jeszcze w sierpniu. A na przestrzeni tygodnia białostoczanie przyjęli trójkę od Wisły Płock i Lechii Gdańsk. Dzisiaj Jaga gładko dostała w trąbę u siebie i pożegnała się z Pucharem […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Węgry bez kibiców. Kara za mecz z Anglią

Mecz z reprezentacją Anglii i rasistowskie oskarżenia w tle? Brzmi znajomo. Ale tak, jak podczas meczu Polaków do żadnych incydentów nie doszło, a burza wokół Kamila Glika okazała się wyolbrzymioną do granic historią, tak węgierska federacja poniesie konkretne konsekwencje. Za co? Ano za to, że z trybun padały obraźliwe hasła względem angielskich piłkarzy, zwłaszcza w […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Kontuzja Baszkirowa. Kilka tygodni przerwy

Złe wieści dla Zagłębia Lubin. Jewgienij Baszkirow doznał urazu. Klub komunikuje, że czeka go kilka tygodni przerwy. Jeszcze nie są znane szczegóły urazu Rosjanina, który dopiero przejdzie detaliczne badania. Wiadomo, że kontuzja dotyczy kolana. Baszkirow wystąpił w ostatnim meczu lubinian z Bruk-Betem, ale został zmieniony w przerwie. W tym sezonie czterokrotnie znalazł się w wyjściowym składzie. […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Gdzie Szymański? Czemu Płacheta? – powołania Sousy | Smykałka #19

21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Klopp napisał wzruszający list do chorego na raka kibica

Juergen Klopp to świetny człowiek. Niewiele jest w wielkiej piłce postaci, które wzbudzałyby tak dużą sympatię. Kiedy dowiedział się, że jeden z kibiców Liverpoolu walczy z rakiem, napisał do niego list, by go wesprzeć. Niestety, historia nie zakończyła się happy endem. Chory na nowotwór Chris zmarł. Jego brat wrzucił na Twittera list, jaki wysłał szkoleniowiec […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Kamil Grosicki i stolica. Związek, który nie mógł przetrwać

W pierwszej części historii Kamila Grosickiego zajrzeliśmy do Szczecina, który był domem dla dwóch zespołów Pogoni. Gdy Dariusz Adamczuk z kumplami i kibicami budowali od zera projekt „Pogoń Nowa”, jeden z najzdolniejszych wychowanków w historii Portowców debiutował pośród brazylijskiej kolonii Antoniego Ptaka. Dziś opisujemy kolejny etap jego wędrówki. Z rodzinnego Szczecina Grosicki wyjechał do Legii […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Patologia. Piłkarz celowo złamał rywalowi nos

Niższe ligi mają swój kapitalny urok, ale niestety przynoszą też mroczne historie – czasem wręcz rodem z kryminałów. Taka właśnie wydarzyła się na austriackich boiskach, gdzie rosyjski zawodnik, niejaki Raschid Arsanukajew, dopuścił się niewiarygodnego chamstwa. Historia wydarzyła się na boiskach dziewiątej ligi w Austrii, konkretnie w meczu Göfis Satteins 1b i FC Viktoria 62 Bregenz. Arsanukajew […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Robert Lewandowski odebrał Złotego Buta

Usiądźcie wygodnie i cieszcie się tą chwilą. Robert Lewandowski został właśnie pierwszym Polakiem w historii futbolu, który sięgnął po Złotego Buta. W teorii już to wiedzieliśmy, ale to dziś RL9 odebrał tę prestiżową nagrodę, więc formalności zostały dopięte. 41 bramek okazało się wyczynem, którego nie przebił nikt. Podczas oficjalnej gali gratulacje Polakowi składali Herbert Heiner, […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Kolejna kontuzja Thiago Alcantary

Są tacy piłkarze, którzy mają w sobie cząstkę geniuszu, ale kontuzje zabijają ją kawałek po kawałku. Najlepszym przykładem jest rzecz jasna Marco Reus, ale nie tylko. Thiago Alcantara także jest często trapiony przez urazy albo poważne problemy zdrowotne. Okazuje się, że pomocnik Liverpoolu znów z tego powodu znajdzie się poza grą. Jak informuje angielskie „Sky […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Kto stracił najwięcej na pandemii? Barcelona i Juventus

Włoska „La Gazzetta dello Sport” wraca do tematu strat, jakie największe kluby piłkarskie świata poniosły z powodu pandemii. Składają się na nie zamknięte trybuny, sklepy klubowe i wiele innych spraw, które powiększały dziurę w budżecie. Które kluby straciły na tym najwięcej? Straty, o których mówią włoskie media, idą w setki milionów euro. Na szczycie listy […]
21.09.2021
Ekstraklasa
21.09.2021

Stadion Radomiaka z trzema, a nie dwiema trybunami? Jest taki plan

Co jakiś czas zaglądamy do Radomia, a konkretniej – na budowę nowego stadionu w tym mieście. Inwestycja, która może posłużyć za scenariusz do sequelu „Niekończącej się opowieści” powoli idzie do przodu. W ostatnich tygodniach można usłyszeć optymistyczne prognozy, a z naszych ustaleń wynika, że miasto chciałoby, żeby w pierwszym etapie budowy powstał obiekt z trzema, […]
21.09.2021
Skoki
21.09.2021

Gregor Schlierenzauer zakończył karierę!

Jego dorobkiem medalowym można by obdzielić kilku zawodników. Gdy wchodził do Pucharu Świata, był fenomenem, z miejsca gotowym rywalizować o najwyższe cele. I choć kilku ostatecznie nie zrealizował, to i tak przeszedł do historii jako legenda skoków narciarskich. Legenda, którą w pewnym momencie wyhamowały kontuzje i wypalenie. Od dobrych kilku lat Gregor Schlierenzauer był już […]
21.09.2021