post

Opublikowane 19.05.2021 19:17 przez

Jan Mazurek

– Pochodzenie to jakaś społeczna mania. Kiedy strzelam gole, jestem Francuzem. Ale gdy tylko na chwilę przestaję, jestem wyklinany i staję się Arabem – powiedział Karim Benzema w czasach, kiedy nie był jeszcze jednym z najlepszych napastników na świecie. Urodził się we francuskim Lyonie, ale jest pochodzenia algierskiego, jest gorszym dzieckiem Republiki, jak błyskotliwie określiła postrzeganie takich jak on przez naród francuski reportażystka Ludwika Włodek. Opowieść o Karimie Benzemie w barwach Trójkolorowych zawsze będzie więc historią przeszytą kwestiami narodowościowymi. Ale choć są one definiujące, to jeszcze więcej w tym wszystkim polityki i skandali, gierek i waśni, które ostatecznie przegrały z czystym sportem. Usystematyzujmy. O co chodzi w relacjach Karima Benzemy z reprezentacją Francji? 

Czy Benzema jest Francuzem?

Karim Benzema jest Francuzem. Urodził się w lyońskiej dzielnicy Bron, do której wyemigrowała jego rodzina. Brat jego ojca był imamem w algierskiej wiosce Tighzart, jego rodzice również czynnie angażowali się w religijne życie na ojczystych terenach. Swojego syna wychowali w duchu muzułmańskich wartości. Deklaruje poszczenie w ramadanie, regularną modlitwę, widziany był w meczetach. Ale pierwsze dwadzieścia dwa lata spędził we Francji, piłkarsko wykształcił się we Francji, gwiazdeczką futbolu został we Francji, więc od samego początku nie miał wątpliwości, że chce występować w trójkolorowych narodowych barwach. Występował we francuskich kadrach U-17, U-18, U-19, U-21, a kiedy dostał propozycję zagrania dla dorosłej kadry Algierii, odmówił, bo wiedział, że zaraz czeka go debiut w seniorskiej reprezentacji Tricolores.

OBSTAWIAJ EURO NA FUKSIARZ.PL

Pojechał na Euro 2008. Przed mistrzostwami świata 2010 zrezygnował z niego Raymond Domenech, bo Benzema borykał się z problemami w Realu. Domenech szybko tego pożałował i potem przyznawał, że za łatwo go skreślił. Zawiódł na Euro 2012. Strzelił trzy gole na mundialu 2014. Do tej pory rozegrał w niej 85 meczów i strzelił dla niej 27 goli. Dużo, mało? Trudno powiedzieć, bo wszystkie te wielkie turnieje, eliminacje do nich i mecze towarzyskie miały miejsce w czasach, kiedy Benzema dopiero szukał swojej tożsamości, dopiero rozwijał się jako napastnik, schowany w cieniu Cristiano Ronaldo w Realu Madryt.

W międzyczasie budził kontrowersje. Właściwie to zawsze budził. Skandale się go imały. A to jechał 260 km/h, a to cudem wykaraskał się z oskarżeń o seks z 16-letnią Zahią Dehar, a to media plotkowały, że zapłacił za stosunek z belgijską transseksualną prostytutką Victorią Dorval, która chwaliła się w mediach, jak to bardzo Benzemie miało być z nią dobrze, a to były menadżer oskarżył go o pobicie. Benzema pochodził z trudnego środowiska, z biednej dzielnicy i nigdy się od swoich korzeni nie odciął.

Ale o tym zaraz.

Bo jeszcze jednym ważnym grzechem Benzemy przeciw narodowi francuskiemu było to, że ostentacyjnie nigdy nie śpiewał Marsylianki. Co mecz, to milczenie.

Awantura o hymn

– Dlaczego nie śpiewam hymnu? Jeżeli wsłuchamy się w słowa, to usłyszymy, że opowiada o wojnie, a tego nie toleruję. Grałem dla reprezentacji Francji wyłącznie ze względów sportowych, ale moim krajem jest Algieria. Mam 30 lat, dwójkę dzieci i chciałbym, żeby znały moje nastawienie – mówił Karim Benzema w głośnym wywiadzie udzielonym w 2018 roku, kiedy już od ponad dwóch lat nie grał w reprezentacji Francji.

Czy ma rację?

No ma.

Fragment Marsylianki w przekładzie romanisty Edwarda Porębowicza:

To tyran przeciw nam zawiesił
Zbroczony krwawo sztandar ten.
Zbroczony krwawo sztandar ten.
Słyszycie z bitew pól niesiony.
Żołnierzy przeokrutnych ryk?
Już idą, wam zaciągnąć stryk,
By zarżnąć wasze syny, żony

Refren:
Do broni, bracia dziś!
Zewrzyjcie szyki wraz!
I marsz, i marsz!
By ziemię krwią
napoić, przyszedł czas!

Piłka nożna nie jest pozapolityczną enklawą. W samej reprezentacji Francji występuje mnóstwo zawodników związanych pochodzeniem i narodowością nie tylko z narodem Moliera, ale też byłymi francuskimi koloniami lub z krajami biedniejszymi, dla których podstawowym kierunkiem emigracji była właśnie Francja. Współczesny świat zachodu to tygiel kulturowy, wielki hołd dla kosmopolityzmu, w którym rdzenność ojczyzny i pochodzenia jest tematem niezwykle płynnym i szeroko pojmowanym.

Absurdem jest więc krytykowanie Karima Benzemy za szczere słowa prawdy, których nigdy przed nikim nie ukrywał. W końcu to nie przez swoje podejście do narodowych barw wyleciał z kadry.

Dlaczego Benzema wyleciał z reprezentacji Francji?

Postawmy sprawę jasno.

Karim Benzema nigdy nie został skazany. Jego proces trwa od ponad pięciu lat. Prawem każdego człowieka jest domniemanie niewinności, aż do momentu prawomocnego skazania. Wiele powinno wyjaśnić się podczas jesiennego procesu w sądzie wersalskim – możliwa kara to pięć lat więzienia i siedemdziesiąt pięć tysięcy euro kary. Sporo. Tym bardziej, że Benzema wcale nie musi być traktowany łagodnie, bo – co jasne – swoje już w życiu nabroił.

O co poszło?

Sprawa jest znana, ale trwa już tak długo, że wielu mogło się w niej pogubić.

Mathieu Valbuena nagrał sekstaśmę ze swoją narzeczoną. Na własny użytek. Nie zamierzał nigdzie jej publikować. Minęło jednak trochę czasu i popsuł mu się telefon. Oddał go Axelowi Agnotowi – złotej rączce, z którego usług technologiczno-informatycznych korzysta wielu francuskich piłkarzy – żeby ten przeniósł mu kontakty ze starej komórki na nową. Valbuena nie przypomina sobie, żeby kiedykolwiek w innej sytuacji dawał komukolwiek swój telefon. Niedługo później zaczął być szantażowany. Ktoś deklarował, że wszedł w posiadanie jego sekstaśmy. Szantażyści stawiali ultimatum: 150 tysięcy euro albo publikacja kompromitującego filmu. Mathieu Valbuena był przerażony. Wtedy właśnie na horyzoncie pojawił się Karim Benzema. Benzema, który wcielił się w rolę starszego brata, gościa od dobrych rad.

Francuski pomocnik zdradził kulisy działania Benzemy w rozmowie z Le Monde. 

– Przekonywał, że wie, co z tym zrobić. Powtarzał bardzo często, że mam do czynienia z „bardzo złymi ludźmi”. Ciągle mówił: „Jeśli chcesz, to odpuść, ale mogę cię zapoznać z moim kolegą”. Ten wątek co chwilę wracał w naszej rozmowie. Na koniec Karim powiedział: „Co mam robić? Dać mu twój numer? Dać jego numer tobie?”. Nie mówił w sposób agresywny, nie było też mowy konkretnie o pieniądzach, zaczął naciskać, żebym się z kimś spotkał. To było dziwne. Nie róbmy z ludzi idiotów. Powiedziałem do Karima:

– Cisse miał w 2008 roku podobny problem.
– I zapłacił?
– Tak, zapłacił.
– I co, wyszło na jaw?
– Nie.

Powtarzał gadkę. Jego słowa znaczyły „będziesz musiał zapłacić”, choć nie powiedział tego wprost.

Następnie wyszło, że szantażystą jest przyjaciel brata Benzemy, jego kolega z czasów dzieciństwa. Policja przejęła nagrania rozmów między nim a gwiazdorem Realu Madryt. Kiedy Benzema się o tym dowiedział, zaczął wydzwaniać do Valbueny i przekonywać go, że jest jego przyjacielem i nie ma żadnego związku ze sprawą.

– Byłem nim ogromnie zawiedziony. Nie miał do mnie szacunku, a przecież to przez lata był mój kumpel z reprezentacji – żalił się Valbuena.

Benzema został aresztowany. Spędził dwadzieścia cztery godziny na przesłuchaniach policyjnych. Sprawa trwa do dziś. Karim Benzema normalnie gra w piłkę, strzela bramki dla Realu, ale szambo się wylało.

Niechęć Francji do Benzemy

Francuska opinia publiczna znienawidziła Karima Benzemę.

Pisaliśmy wówczas:

Jedna z sondażowni zapytała zwykłych Francuzów o zdanie na jego temat. Wyniki? Tylko (aż?) 15% badanych darzy napastnika jakąkolwiek sympatią, a nieco ponad rok takie uczucia deklarowało 56%. Nieco więcej osób uważa, że mimo wszystko Benzema powinien być powoływany do kadry, zwolennicy takiego rozwiązania to 22%. Z kolei obecność w reprezentacji poszkodowanego Valbueny popiera 55% Francuzów.

Obok sprawdzenia nastrojów społecznych, ważne są również głosy opinii publicznej i autorytetów. Szanowany dziennik L’Equipe jednoznacznie stwierdził, że drzwi do kadry dla piłkarza Realu powinny być zatrzaśnięte, nie ma w ogóle nad czym debatować w przypadku tego piłkarza, a zastanowić się trzeba, czy na Euro powinien zagrać Valbuena.

SPRAWDŹ OFERTĘ FUKSIARZ.PL!

W jego obronie stanął właściwie tylko Zinedine Zidane, ale jego głos nie był w żaden sposób decydujący. Reszta środowiska go potępiała. Zaczęła się medialna krucjata wykluczenia go z reprezentacji Francji:

Noel Le Graet, prezes Francuskiego Związku Piłki Nożnej: – Benzema urodził się w trudnej dzielnicy i nigdy nie zmienił towarzystwa. Dalej ma tych samych przyjaciół, a to wiąże się z problemami. To dla mnie trudne, bo zawsze żywiłem do nieco ciepłe uczucia, ale nie ma dla niego miejsca w reprezentacji Francji. Musimy myśleć o kolektywie. Jeśli pojechałby na Euro, nikt nie myślałby o nas jako o drużynie. Wygralibyśmy – byłoby to zwycięstwo Benzemy. Przegralibyśmy – byłaby to porażka Benzemy. Nie prowadzi to absolutnie do niczego dobrego. Benzema zaburzyłby harmonię i atmosferę. Martwię się tylko rasistowskimi listami i wiadomościami obrażającymi Benzemę. Kiedyś je pokażę, bo to skandaliczne.

Manuel Valls, ówczesny premier Francji: – Nie ma miejsca dla Benzemy w tej reprezentacji.

Valls został wręcz polityczną twarzą ruchu mającego na celu odstawienie Benzemy na boczny tor. Francois Hollande, były prezydent Francji, w swojej książce podał Benzemę jako przykład wątpliwego moralnie człowieka i przykład marności intelektualnej większości piłkarzy. To była masowa narodowa niechęć do piłkarza Realu.

Sprawa rasizmu

Zbliżało się Euro 2016. Karim Benzema czuł, że raczej na nie pojedzie, że afera jest zbyt głośna i zbyt paraliżująca. Czuł się sfrustrowany. Uważał, że to jedna wielka rasistowska kampania wymierzona przeciw niemu. Eric Dupond-Moretti, prawnik piłkarza, toczył medialne starcia z  Manuelem Vallsem. Ostatecznie decyzja należała jednak do Didiera Deschampsa. On długo nie zabierał głosu w tej sprawie. Nie chciał nikogo skreślać, nie chciał wyciągać pochopnych wniosków. Do tej pory Deschamps i Benzema darzyli się wzajemnym szacunkiem. Benzema, podczas mundialu 2014, powiedział nawet, że doświadczanemu szkoleniowcowi zawdzięcza swoje odblokowanie.

– Bardzo dużo rozmawialiśmy. Nie tylko o futbolu. Przede wszystkim trener dodał mi wiary w siebie, pracował nad moją psychiką, a mnie pozostawało już tylko wyjść na boisko i ciężko pracować – mówił Benzema.

– Było kilka kryzysowych momentów w naszej relacji. Musiałem mu parę rzeczy uświadomić, powiedzieć niemiłe rzeczy. To wybitny snajper. Nie nauczę go, jak strzelać czy jak podawać. On to umie. Jestem za to od tego, żeby dać mu wewnętrzną siłę, zmotywować go i zbudować – wtórował mu Deschamps.

Tym razem jednak Deschamps nie kierował się sentymentami. Benzemy na Euro 2016 nie powołał.

– Decyzja dotycząca Benzemy w reprezentacji była decyzją sportową. Nie uważam, by jego powrót był w najlepszym interesie dla francuskiego zespołu. Podejmuję decyzje, mając na uwadze dobro drużyny i to, czym jest reprezentowanie barw narodowych – tłumaczył francuski selekcjoner.

Benzema nie wytrzymał. Stwierdził, że Deschamps ugiął się pod naciskiem rasistowskiej części Francji. Skończyło się srebrem, ale i wielkim niesmakiem. Od tego czasu ani razu nie dostał powołania na zgrupowanie Trójkolorowych.

Wielkość Deschampsa

Tuż po tym, jak Karim Benzema zaatakował Deschampsa i zarzucił mu kierowanie się naciskiem rasistowskiej części kraju, dom francuskiego selekcjonera został zdewastowany i oznaczony graffiti przedstawiającym napis „RASISTA”. Świetnego trenera niezwykle to ubodło.

– Nigdy tego nie wybaczę. To wielki wstyd i wielka plama. Nie chodzi o samego Karima Benzemę. Złe rzeczy mówili na mój temat inni. Ta spirala nienawiści doprowadziła do brutalnej dewastacji i ataku, który dotyka całą moją rodzinę. Można mnie krytykować jako trenera, jako taktyka, ale to tyle, to nie ma znaczenia. Tu przekroczono nieprzekraczalną linię. Zaatakowano moją rodzinę. To niedopuszczalne. Mówienie pewnych rzeczy nieuchronnie prowadzi do agresji werbalnej lub fizycznej. Trzeba brać za to odpowiedzialność. Nigdy tego nie zapomnę – grzmiał wściekły Deschamps.

To człowiek z klasą. Właściwie to był jedyny raz, kiedy dłużej wypowiedział się w tej kwestii. Poza tym przeważnie milczał. Nie prowadził wojny z Benzemą, ale konsekwentnie pomijał go przy kolejnych powołaniach, nawet kiedy ten zaczął wybitnie grać w Realu Madryt. Nie potrzebował go. Francja, po srebrze ME, zdobyła złoto MŚ.

Kurs 6.00 w Fuksiarz.pl

Minęło sześć lat.

Aż nadszedł maj 2021.

Deschamps spotkał się z Benzemą.

– Spotkaliśmy się i odbyliśmy długą dyskusję. Obydwaj tego potrzebowaliśmy. Potem długo zastanawiałem się, zanim podjąłem decyzję. Nie zamierzam ujawniać ani słowa z dyskusji, to tylko nasza sprawa – tłumaczył ten pierwszy.

To jest właśnie wielkość trenera mistrzów świata. To specjalista od zarządzania ego, od rozumienia swoich gwiazd. Wiedział, że powrót Benzemy nie zaburzy relacji w szatni, że wielu reprezentantów Benzema zna i z wieloma utrzymuje dobre relacje, że opinia publiczna grzechy Benzemy zapomniała. Swoje historie był w stanie odłożyć na drugi plan. Liczyła się wartość sportowa. A ta była w tym przypadku niepodważalna.

Co Benzema może dać reprezentacji Francji?

Francja jest największym faworytem do wygrania Euro. Didier Deschamps dysponuje potężnym składem. Zgranie, suma talentu, połączenie doświadczenia i młodości, proporcje świeżej krwi do starych wyg, jakość na poszczególnych pozycjach, odpowiedni balans między ofensywą a defensywą – to wszystko czyni Trójkolorowych absolutną reprezentacyjną potęgą. Nawet, jeśli Benzema nie dostałby powołania, po Francji należało spodziewać się medalu. Ale jak obsadzona byłaby pozycja napastnika bez gwiazdora Realu i czy aby na pewno tak przekonująco?

Ano nie do końca. Jako dziewiątka może grać Antoine Griezmann, ale jasne jest, że to kompletnie nie jego styl boiskowego funkcjonowania. Piłkarz Barcelony nie jest wielkim lisem pola karnego. Lubi pograć kombinacyjnie, rozgrywać, cofać się po piłkę, zalicza bardzo dużo kluczowych podań. Olivier Giroud to wieloletnia francuska opcja na atak i cichy bohater MŚ 2018, ale jego najlepsze czasy już dawno za nim. Wissam Ben Yedder zalicza świetny sezon w Monaco, ale czy to napastnik klasy światowej? No nie.

Ale wtedy, jak królik z kapelusza, cały na biało, na scenę wchodzi Benzema. Aktualnie prawdopodobnie druga najlepsza dziewiątka na świecie po Robercie Lewandowskim. 33-letni gwiazdor Realu zaliczający jeden z najlepszych sezonów w karierze. A może i najlepszy, bo nigdy jeszcze Benzema nie znaczył aż tyle i nie wyglądał tak kompletnie. Dla Francji to wprost nieprawdopodobne wzmocnienie, bardzo możliwe, że ruch szachujący.

I wydaje się, że ostatecznie to wartość sportowa Benzemy wygrała z całą polityką – z nieśpiewaniem Marsylianki, z czuciem się Algierczykiem, ze wszystkimi skandalikami i skandalami, z rasistowskim niesmakiem, z trwającym od sześciu lat procesem. Na swój sposób to triumf romantyzmu futbolu nad zagmatwaniem świata rzeczywistego.

Fot. Newspix

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
Weszło
17.10.2021

Jest Depay, jest Fati, grają sobie chłopcy. Barcelona ograła Valencię

To nie był jakiś spektakularny mecz Barcelony. Dzisiaj Blaugrana bazowała raczej na indywidualnych błyskach niż na kapitalnej grze zespołowej. Ale Barca wygrała – z Valencią, która miała tyle samo punktów przed tą kolejką, co Katalończycy. Wygrała podnosząc się z 0:1 i kiepskiego wejścia w mecz. No i wygrała na tydzień przed El Clasico. Fatalnie weszli […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Mecz? Przystawka do konferencji Jose Mourinho!

Zacznijmy od tego, że Wojciech Szczęsny chyba już na dobre uporał się ze swoim drobnym kryzysem z początku sezonu. W dzisiejszym meczu Juventusu z Romą był jednym z najważniejszych zawodników Starej Damy. Obronił rzut karny, to jest największe osiągnięcie, ale wcześniej dwukrotnie wyjął też bardzo groźne uderzenia głową, a po przerwie – po prostu bardzo […]
17.10.2021
Inne sporty
17.10.2021

Znów to samo. Polacy przegrali w finale Speedway of Nations

Przez dwa dni rywalizacji w fazie zasadniczej Speedway of Nations – drużynowych mistrzostwach świata na żużlu – Polacy byli najlepsi. O zwycięstwie decyduje jednak jeden bieg, finałowy. Tam nasi reprezentanci zmierzyli się z Brytyjczykami i ich nadzieje na zdobycie pierwszego złota (do tej pory raz byli trzeci i dwukrotnie zdobywali srebro) rozwiały się już na […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Lech przekonał się na własne oczy, że wcale nie musi być tak, jak zawsze

To nie jest przyklepanie tytułu dla Lecha. Ale to prawdopodobnie jest koniec marzeń Legii o mistrzostwie. Legia bowiem nie musi się ścigać tylko z Lechem, ale też z Lechią, z Rakowem, pewnie i z Pogonią. A przede wszystkim musi się ścigać się z własną słabością. Kojarzycie ten legendarny wywiad Arkadiusza Malarza z Sonią Śledź? Legia […]
17.10.2021
Ekstraklasa
17.10.2021

Liga na szczycie będzie ciekawsza, ale już chyba bez Legii

Tym meczem Legia Warszawa miała udowodnić, że nic jej jeszcze w Ekstraklasie nie uciekło, że w niej również potrafi wykrzesać z siebie coś ekstra. Podejmując Lecha Poznań nie była obciążona zmęczeniem po bojach w Lidze Europy, mogła się w pełni skoncentrować wyłącznie na krajowym podwórku. I co? I nic, mistrz Polski doznał szóstej porażki w […]
17.10.2021
Tenis
17.10.2021

Ons Jabeur tworzy historię. Patrzy na nią cały arabski świat

Już jutro Ons Jabeur stanie się pierwszą osobą z krajów arabskich – bez względu na płeć – która zadebiutuje w najlepszej „10” tenisowego rankingu w singlu. Dla Tunezyjki droga do tego osiągnięcia była naprawdę długa. Zwłaszcza, że pochodzi z kraju, w którym zawodowy tenis wcześniej niemal nie istniał. Dziś już istnieje, w dużej mierze za […]
17.10.2021
Weszło
14.10.2021

Kicha, luz i zapasy w błocie. Co słychać w młodzieżówkach?

Losy młodzieżowych reprezentacji – z okresowymi wyjątkami – nie zajmują masowego kibica. – Każdy musi mieć świadomość, że pierwsza reprezentacja jest najważniejsza i to nie podlega żadnym wątpliwościom – twierdzi Maciej Stolarczyk. – Moim podstawowym celem jako trenera U-20, i to samo powiem moim zawodnikom, jest to, żeby młodzi piłkarze byli u mnie jak najkrócej. […]
14.10.2021
Weszło
14.10.2021

„Generał jest potrzebny”. O polskim trenerze w Niemczech

Czy piłka nożna to gówniany sport? Jak chłopcem w dziurawych butach zainteresowały się takie marki, jak Borussia Dortmund, Bayer Leverkusen czy Schalke Gelsenkirchen? Jakiego znanego polskiego piłkarza ogrywał na testach w Koronie i dlaczego nie dostał angażu w kieleckim klubie? Kiedy jego strzały bronił Manuel Neuer? Jak został trenerem w Niemczech? Gdzie pracuje, jakie są […]
14.10.2021
Weszło
13.10.2021

Dawidowicz wchodzi w buty poważnego reprezentanta

Łatwo było go skreślić. Sam się o to prosił. Wpisywał się w profil piłkarza radzącego sobie w solidnym zagranicznym klubie, ale też ograniczonego, jednowymiarowego, niewystarczająco przekonującego, żeby stanowić o sile reprezentacji. Określenie „polski Mats Hummels” brzmiało karykaturalnie. Ba, dalej brzmi, bo w każdym porównaniu z Niemcem wypadnie zwyczajnie blado, ale czy w ogóle jest sens […]
13.10.2021
Weszło
13.10.2021

Najlepsi Glik i Bednarek, najgorszy Lewy. Noty Polaków za mecz z Albanią

Kamil Glik i Jan Bednarek pokazali, że wciąż mogą przewodzić szczelnemu i skutecznemu blokowi defensywnemu reprezentacji Polski. Karol Świderski po raz kolejny udowodnił, że jest jednym z większych wygranych kadencji Paulo Sousy. Całkowicie niespodziewanie bardzo słaby występ zaliczył zaś Robert Lewandowski. Łapcie noty reprezentantów Polski zwycięstwie nad Albanią w Tiranie. Noty Polaków za mecz z […]
13.10.2021
Weszło
11.10.2021

Na czym stoi Krzysztof Piątek?

Kiedy Paulo Sousa obejmował reprezentację Polski, powziął sobie za cel zaimplementowanie w swojej nowej drużynie systemu z dwoma snajperami. Były ku temu przesłanki, były ku temu możliwości. Na swoje pierwsze zgrupowania mógł powołać trzech napastników klasy światowej lub europejskiej – Roberta Lewandowskiego, Krzysztofa Piątka i Arkadiusza Milika. Minęło pół roku. Portugalski selekcjoner trzyma się pierwotnego […]
11.10.2021
Weszło
09.10.2021

Być selekcjonerem najgorszej kadry na świecie

Franco Varella obrał portretową pozę. Zasiadł głęboko na niebieskim obiciu ławki trenerskiej. Utrzymał niewzruszoną mimikę. Wyciągnął prawą rękę wysoko nad głowę, złożył dłoń w niezidentyfikowany gest i zamarł tak na kilkanaście sekund. Mógłby go na tym przydybać Pietro Labruzzi, Giovanni Boldini czy jakiś inny włoski portrecista, ale zamiast nich obrazek ten uwiecznił realizator meczu San […]
09.10.2021
Liczba komentarzy: 61
Subscribe
Powiadom o
guest
61 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
CM711
CM711
4 miesięcy temu

Didier jesteś parówą, tak samo jak wszyscy Francuzi. Jedyne co umiecie to wywieszać białe flagi i wasze czołgi zawsze miały więcej wstecznych biegów niż tych do przodu. Trzeba było trzymać krótko arabusa.

Patryk
Patryk
4 miesięcy temu
Reply to  CM711

Ci sami Francuzi, którzy wygrali najwięcej bitew ze wszystkich narodów świata? Ciekawe

Enzo
Enzo
4 miesięcy temu
Reply to  Patryk

Kolega CM711 jest jednym z tych ludzi, którzy powielają internetowe bzdury bez jakiejkolwiek wiedzy. Zostawmy go.

OrtalionowyRycerz
OrtalionowyRycerz
4 miesięcy temu
Reply to  Patryk

Daleko mi do bycia osobą nieprzepadającą za Francją, ale obawiam się że wyliczenia o których mówisz są kompletnie z dupy, gdyż występuję tutaj zbyt dużo niejasności aby dokładnie to porachować. Jaka jest definicja bitwy? to znaczy od kiedy można mówić o bitwie a kiedy o potyczce, dodatkowo w odniesieniu do czasów dawniejszych pojawiają się problemy z wątłym materiałem źródłowym, które objawiają się w braku informacji o bitwach toczonych podczas danej wojny czy zdarza się nawet czasami że teoretycznie wiemy że dana bitwa miała miejsce, ale nie ma pewności co do jej wyniku. Zapewne znalazłoby się tutaj jeszcze kilka problemów z takimi wyliczeniami.

Freddie Bajorek
Freddie Bajorek
4 miesięcy temu

a do tego, od kiedy w ogóle istnieje „naród” francuski? Od Karola Wielkiego? Od Chlodwiga? Czy państwo Mieszka i Bolesława Chrobrego to już Polska, czy twór, z którego Polska dopiero wyewoluuje? Współczesne pojęcie „narodu” to dopiero XIX wiek, wcześniej to różnie z tym bywało. Tak więc, ostrożnie z formułowanie tez „wygrali najwięcej bitew ze wszystkich narodów świata”.

Radek
Radek
4 miesięcy temu

Gdy na próbnej maturze (pisałem w 2009) podpisałem państwo zachodniofrankijskie powstałe po traktacie z Verde jako Francję to mi odjęto punkt. Także w pierwszym tysiącleciu naszej ery nie możemy mówić o Francji, ówcześni królowie/cesarze podpisywali się jako władcy Franków.

kol. Zenon
kol. Zenon
4 miesięcy temu

Historia bitności narodu francuskiego kończy się na I wojnie światowej… do tego czasu trzaskali się ze wszystkimi i wszędzie, jak my, tylko oni częściej wygrywali, no i mieli Bonapartego… po I wojnie światowej, gdzie niby wygrali jako koalicjant tak naprawdę przegrali, a ich odwieczni wrogowie czyli głównie Niemcy, a potem Anglicy – odskoczyli im cywilizacyjnie i mentalnie, bo straty jakie ponieśli Francuzi w I WŚ były zbyt ogromne… do tego doszły przegrane na gruncie kolonialnym i powolny, ale stały napływ ludności obcej kulturowo (vide Benzema)… dlatego podczas II wojny Francuzi tak szybko skapitulowali i poszli na współpracę z Hitlerem, taki papierowy tygrys … i zostało im to do dzisiaj, niby mocarstwo, ale nie chcą pamietać co zrobili w 1940, mają czkawkę, ale dalej zarozumiali jak szlag, chociaż już dawno nie mają się czym pochwalić, żyją przeszłością jeszcze bardziej niż my… no i ta główna furtka w Europie dla imigrantów…. No ale piłkarzy mają świetnych od zawsze

Freddie Bajorek
Freddie Bajorek
4 miesięcy temu
Reply to  kol. Zenon

Zenonie, wydaje mi się, że prawie każdy kraj, nie napiszę „naród” z przyczyn, które podałem powyżej, ma jakąś bohaterską kartę w swojej historii, wstydliwą również. Ja tylko nie jestem zwolennikiem twierdzeń: bo oni wygrali najwięcej bitew, oni w czymś byli najlepsi, oni mają najlepszych piłkarzy…no nie. Bywali lepsi, bywali gorsi i tyle.

nvxcngsgsaacb
nvxcngsgsaacb
4 miesięcy temu
Reply to  CM711

https://polishgaming24.blogspot.com/ – Trafili wczoraj kurs 678 i skan mają juz na blogu !!! na dzis kurs 608 dostępny! polecam bo trafilem z nimi ponad 13 tys!

robert
robert
4 miesięcy temu

Ciekawe jak koledzy z kadry będą się przy nim zachowywać

Szlajer
Szlajer
4 miesięcy temu
Reply to  robert

Jak to jak? Oddadzą mu swoje telefony.

tss
tss (@tss)
4 miesięcy temu

Hahaha ależ masz mózg zrypany, jaki romantyzm? Zimna kalkulacja, w dodatku we „właściwą” politycznie stronę. Przecież jakby to dotyczyło kogokolwiek zamieszanego w nawet domniemany rasizm czy homofobię to miałby zakaz występów do końca świata i dzień dłużej.

Ruff in the Jungle
Ruff in the Jungle
4 miesięcy temu
Reply to  tss

Dokładnie. Gdyby załóżmy Trynkiewicz był dobrym piłkarzem i po odsiedzeniu wyroku za zgwałcenie niemowlaka wrócił do reprezentacji to też byłoby zwycięstwo romantyzmu futbolu? Nie róbmy jaj, żeby zakładać koszulkę z symbolami narodowymi, reprezentować swój kraj etc. powinno się jednak dysponować jakimś minimum wartości moralnych.

waffek
waffek
4 miesięcy temu

ale też nie porównuj nieokrzesanego prymitywa z nizin społecznych do zwyczajnego pedofila – to zwyczajnie nie moralne. Może nie jest wzorem cnót wszelakich, ale dlaczego miałby nim być – od kogo miał się uczyć odpowiednich postaw- jak w koło same „sebiksy” na ośce. Cud, że nie skończył jak większość rozmieniając talent na drobne, pijąc piwo pod blokiem i plując na chodnik. Klasa Deschampsa, że nie skreślił człowieka, tylko podaje rękę pomimo tego co ten mu zrobił. Wzór chrześcijańskiej postawy chciałoby się powiedzieć, mądrości i siły. Ale jak widać umieć przebaczyć (czyli pohamować własne nomen omen ego) to dla wielu tutaj oznaka słabości, przykre.

Jak tu pięknie
Jak tu pięknie
4 miesięcy temu

Nie przepadam za Benzemą, ale porównywanie go do Trynkiewicza świadczy o wybitnie niskim horyzoncie intelektualnym porównującego.

Szlajer
Szlajer
4 miesięcy temu

Żeby zoobrazować problem sięga się do bardzo wyrazistych przykładów przerysowując rzeczywistość. Nic zdrożnego. Tylko retoryka. Natomiast, tak zbliżając się do rzeczywistości, to należy podkreślić, iż na rzeczywistość mocno rzutuje moc społeczna gangów. Zwłaszcza imigranckich. Jeśliby reprezentacja Francji miała odzwierciedlać bardziej przekrój społeczny tego kraju to w porządku. Benzema jako związany, przynajmniej emocjonalnie, z gangiem, pasuje. Jeśliby próbować idealizować – reprezentacja to nie tylko poziom sportowy, ale też jakieś minima etyczne to nie pasuje. Benzema nie odciął się od gangu. Czy jego związki mają charakter kryminalny zdecyduje już wkrótce proces sądowy. Każdy odbiera go jako związanego z gangiem, więc przeniesie się to również na reprezentację. Jeśli to pasuje jej włodarzom i Francuzom to ich sprawa i o nich świadczy. Moim zdaniem fatalnie. Kiedyś, w 732 roku, Frankowie wygrali bitwę pod Poitiers, co jest symbolem powstrzymania marszu islamu na Europę. Teraz takimi ruchami przegrywają kroczek po kroczku kolejne bitwy w nowym marszu na Europę.

Tomasz
Tomasz
4 miesięcy temu

Tak na prawdę cała ta afera z Valbueną to jest jakiś żart. Inni Piłkarze reprezentacji Francji co jakiś czas robią balety z dz*wkami, na srebrnych tacach noszone są kreski koksu, czują się ponad prawem i to wszędzie wykorzystują. Benzema został oskarżony za to, że namawiał Valbuene do zapłacenia haraczu za „sex taśmę ” K*urwa za sex taśmę…. może po prostu Benzema uważał Valbuene za bananowca i doradził mu zapłacić i tyle… I przez jakąś idiotyczną sex taśmę Benzema stracił 6 czy 7 lat gry w reprezentacji. Rozumiem gdyby namawiał do trzymania w domu terrorystów, narkotyków itp. ale sex taśma proszę was….

Lecę na piwo
Lecę na piwo
4 miesięcy temu
Reply to  Tomasz

Masz racje, ale widze minusują cie przegrywy co życia nie znają

Lecę na piwo
Lecę na piwo
4 miesięcy temu
Reply to  Lecę na piwo

Ja pierdole trol się znowu podszywa. Nie masz nic innego do roboty? Gimnazja otwarte ucz się.. Masz duży łeb to może trochę eiedzy wejdzie do tego tępego łba..

Szlajer
Szlajer
4 miesięcy temu
Reply to  Lecę na piwo

Jak rozumiem ty życie znasz i takie sytuacje są ci nie obce.

Maaaa
Maaaa
4 miesięcy temu
Reply to  Tomasz

I co? Zupełnie przypadkiem szantażystą jest kumpel Benzemy, który nagle zupełnie przypadkiem zaczął „doradzać” ?

UFO też widziałeś? Jackson też żyje?

To są takie teorie spiskowe, że głowa mała. Nieważne czy chodzi o sekstaśme czy o zdjęcie własnego chuja.

Chodzi o żenujące zachowanie, że gość zaeabiający w ciul hajsu próbuje naciągnąć razem ze swoim kolegą z getta innego typa, który zarabia w ciul hajsu.

Winy Valbueny tutaj nie ma. Może nagrywać co zechce, ale nie musi chcieć tego pokazywać i żaden Benzema czy inny patus z getta nie może go tym szantażować.

Michał doman
Michał doman
4 miesięcy temu
Reply to  Maaaa

Ja ten artykuł przeczytałem. A nie, pierdole i tak nie zrozumiesz

Maaaa
Maaaa
4 miesięcy temu
Reply to  Michał doman

Myślę, że raczej chyba Ty nie zrozumiesz.

No faktycznie. Getto to nie moje klimaty. Może takich dzikich zasad nie zrozumiem 🙂

Maaaa
Maaaa
4 miesięcy temu
Reply to  Michał doman

„Następnie wyszło, że szantażystą jest przyjaciel brata Benzemy, jego kolega z czasów dzieciństwa. Policja przejęła nagrania rozmów między nim a gwiazdorem Realu Madryt. Kiedy Benzema się o tym dowiedział, zaczął wydzwaniać do Valbueny i przekonywać go, że jest jego przyjacielem i nie ma żadnego związku ze sprawą.

– Byłem nim ogromnie zawiedziony. Nie miał do mnie szacunku, a przecież to przez lata był mój kumpel z reprezentacji – żalił się Valbuena.”

Rzeczywiście masz rację. Trudno zrozumieć mentalność tego człowieka. Niby kasa, niby kontrakty. Na koniec i tak getto go w coś wciągnie 🙂

Teraz zastanów się skąd niby kolesie z getta mają dostęp do takich treści (tutaj akurat telefon został oddany do „specjalisty” więc wiadomo) i dlaczego to Benzema tak nagle zaangażował się w sprawę oraz mówienie o płaceniu 🙂

MagicMilan83
MagicMilan83
4 miesięcy temu
Reply to  Maaaa

A wiesz kto wymyslil haslo „Teoria spiskowa” i dlaczego?

Maaaa
Maaaa
4 miesięcy temu
Reply to  MagicMilan83

A wiesz, że podobno w każdym kryminale bandyci mówią o teoriach spiskowych i systemie skierowanym przeciwko nim? 😀

Marcin
Marcin
4 miesięcy temu

Autor chyba zapomniał, że Mbappe też jest napastnikiem i z powodzeniem może występować na środku. Kurwa pozostanie kurwą całe życie. I tyle.

KryminaTOR
KryminaTOR
4 miesięcy temu

Karabach zdetronizowany po 7 latach dominacji – w ostatnim meczu przegral z nowym mistrzem Nefci Baku.

Vukowpierdol
Vukowpierdol
4 miesięcy temu
Reply to  KryminaTOR

Ale to nas nie interesuje, bo to nie nasze zasięgi. Powinniśmy nerwowo spradwdzać kto wygrał ligę np. litewską

Ryży Dzeż
Ryży Dzeż
4 miesięcy temu

W Realu Benzema jest kozakiem, ktoś policzył że strzela więcej po odejściu Ronaldo w Realu niż Ronaldo w Juventusie. Kozacki ”transfer” francji, taki game changer trochę, hype

Lolitka
Lolitka
4 miesięcy temu

To tyran przeciw nam zawiesił
Zbroczony krwawo sztandar ten.
Zbroczony krwawo sztandar ten.
Słyszycie z bitew pól niesiony.
Żołnierzy przeokrutnych ryk?
Już idą, wam zaciągnąć stryk,
By zarżnąć wasze syny, żony

Zawsze się śmieję z tych hymnów to jest taka grafomaniaa że hej XD

Lecę na piwo
Lecę na piwo
4 miesięcy temu
Reply to  Lolitka

A polski?

Lecę na piwo
Lecę na piwo
4 miesięcy temu
Reply to  Lecę na piwo

Przestań się bucu podszywać.. Normalnie w ryj powinieneś lepa ostrzegawczefo wyłapać..

Szlayer
Szlayer
4 miesięcy temu
Reply to  Lolitka

W końcu pieśń rewolucyjna…

Posen
Posen
4 miesięcy temu
Reply to  Lolitka

Polecam sprawdzić tekst hymnu Szwecji. Kompletnie inny klimat i słowa niż hymny większości krajów.

michu
michu
4 miesięcy temu

„Karim Benzema jest Francuzem.”

Na pewno. A urodzone w Londynie dzieci naszych emigrantów są Anglikami.

Kapitalista
Kapitalista
4 miesięcy temu
Reply to  michu

Dokładnie. Ja bojkotuję reprezentację „Francji” gdzie w kadrze jest co najwyżej 1/4 rodowitych-białych potomków Franków. Rodowitym Europejczykiem jest ktoś kto etnicznie nim był w średniowieczu, a nie wagony kolorowych ściąganych wagonami.

Jam
Jam
4 miesięcy temu
Reply to  Kapitalista

bojkotuj, twoje prawo, na pewno się tym zmartwią 😉

psitas2
psitas2
4 miesięcy temu
Reply to  michu

Pudło, jego matka urodziła się w Lionie.

Zmudna Pilka
Zmudna Pilka (@zmudna-pilka)
4 miesięcy temu

Swoją drogą, ciekawe jak to D.D. pomieści to wszystko na boisku… Kto wypadnie z wyjściowej jedenastki? Giroud czy Griezmann? Czuję, że ktoś z nich, bo Mbappe nie skreśli raczej. Bardzo mocna ławka, jak się nie pożrą między sobą i poskromią swoje ego to widzę ich w finale, np. z Anglią. Pożyjemy zobaczymy…

MagicMilan83
MagicMilan83
4 miesięcy temu
Reply to  Zmudna Pilka

Serio z Anglia?

Zmudna Pilka
Zmudna Pilka (@zmudna-pilka)
4 miesięcy temu
Reply to  MagicMilan83

A czemu nie? Anglia tak jak Francuzi byłaby w stanie wystawić co najmniej 2-3 równorzędne jedenastki i każda z nich miałaby szansę na medal. To może być ich czas.

Grzesiek
Grzesiek
4 miesięcy temu

Mazurek, co Ty pierdolisz? Benzema jest Francuzem, bo urodził się we Francji? Obywatelem francuskim co najwyżej. Ktoś już tu pytał czy dziecko Polaków urodzone w Anglii jest Anglikiem? Jaki romantyzm? Gość nie śpiewa hymnu, bo przeszkadza mu, że mówi o wojnie? I co w tym dziwnego? Wiele hymnów mówi o wojnie, bo odnosi się do historii. Benzema tak kocha Francję, że jeszcze parę lat temu mówił, że jest Algierczykiem. Reprezentacja musi odnosić się do polityki, może nie do kwestii lewicy i prawicy, ale jak najbardziej do takich rzeczy jak narodowość czy historia. Między innymi tym różni się od klubu. Powołali go, to powołali ich sprawa. Ale nie pisz bzdur.

tss
tss (@tss)
4 miesięcy temu
Reply to  Grzesiek

Mazurek to przecież typowy gimnazjalny lewus, fakt że drażniące jest wpuszczanie coraz większej ilości takich osobników na weszło.

Małro Kantoro
Małro Kantoro
4 miesięcy temu
Reply to  Grzesiek

Najlepsze w tym jest to, że słuchając Benzemy, spokojnie można dość do wniosku, iż hymn algierski na pewno by śpiewał. Problem w tym, że jego trzecia zwrotka jest bardzo rewolucyjna i antyfrancuska. „Qassaman” został napisany przez algierskiego rewolucjonistę, jego własną krwią, podczas pobytu w więzieniu, gdy Algieria była jeszcze francuską kolonią. Ciekawe czy wtedy Benzemie by to wojenne nawoływanie przeszkadzało 😉

Grzesiek
Grzesiek
4 miesięcy temu
Reply to  Małro Kantoro

Dzięki. Nie miałem o tym pojęcia, a to bardzo ciekawa informacja.

Jam
Jam
4 miesięcy temu
Reply to  Małro Kantoro

a co w tym dziwnego, przecież oficjalnie w wywiadzie powiedział, że jego krajem jest Algieria a w reprezentacji Francji występował tylko ze względów sportowych

kol. Zenon
kol. Zenon
4 miesięcy temu
Reply to  Jan Mazurek

ktoś mądrze powiedział jakiś czas temu, że dzisiejsza piłka nożna w wydaniu reprezentacyjnym jest odpowiednikiem dawnych bitew, tylko dzisiaj to potrafiliśmy ucywilizować… no i może taka właśnie jest prawda? bo stają na przeciw siebie 2 narodowe drużyny, reprezentacje swoich narodów i walczą, potem jeden wygrywa – dobrze jesli uczciwie… a my jako naród jesteśmy z nich dumni jak wygrają, albo płaczemy jak dostaną wpierd*** … dlatego przeżywamy takie emocje, bo wielu z nas ma wrażenie jakby sami tam sie naparzali, bo to są pierwotne instynkty walki kazdego mężczyzny … może spojrzysz na to z tej strony? dlatego moim zdaniem tak wielu ludzi uważa, że w kadrach powinni grać tylko ludzie związani z narodem, a nie „farbowane lisy”, które często są jak najemnicy, kto więcej zapłaci tam walczę.

Jam
Jam
4 miesięcy temu
Reply to  kol. Zenon

a pod Grunwaldem to walczyli sami Polacy, czy może razem z Litwinami, Ukraincami i jeszcze innymi nacjami ?

Grzesiek
Grzesiek
4 miesięcy temu
Reply to  Jan Mazurek

Dzięki za odpowiedź. Szanuję opinię, ale nie zgadzam się z nią. Pozdrawiam.

Dzikie Bydle
Dzikie Bydle (@dzikie-bydle)
4 miesięcy temu
Reply to  Jan Mazurek

Milczenie jest złotem. Twoje tłumaczenia są tak głupie , że szok. Twoje cebulackie kompleksy o Lwowie, Wilnie zachowaj na impreze warszafce, gdzie będziecie udawac europejczyków jeszcze bardziej uwidaczniając wasze spier.. enie . Sam koleś gada że jest Algierczykiem,ale ma obywatelstwo francuskie, wiec taka roznica. Reszta to typowa bezmózga paplanina. No oczywiście autor nie pamięta co Hitler w 1936 sie odwalało. To jest reprezentacja, a nie klub cebulaczku.

Jam
Jam
4 miesięcy temu
Reply to  Dzikie Bydle

ale jak Olisadebe grał dla Polski to ci nie przeszkadzało ? albo Leon w siatkówkę ?

Nyers
Nyers
4 miesięcy temu
Reply to  Dzikie Bydle

Wspaniale uargumentowana wypowiedź bez wycieczek osobistych. Pozostając na tym poziomie, zapytam: byłeś na otwarciu?

Jam
Jam
4 miesięcy temu
Reply to  Grzesiek

a Olisadebe w kadrze Polski ci nie przeszkadzał ?

KryminaTOR
KryminaTOR
4 miesięcy temu

Francuska opinia publiczna znienawidziła Karima Benzemę.” – a co to takiego opinia publiczna? moge zobaczyc jej twarz czy nazwisko?

F91-DudeLange
F91-DudeLange (@f91-dudelange)
4 miesięcy temu

Jak polskie cebulaki mogą w ogóle komentować sytuację Benzemy przy Olisadebe? Umysłowy dramat komentujących na weszło trwa nadal w najlepsze.

Kacpiuchna
Kacpiuchna
4 miesięcy temu

Jan Mazurek – „Jeżeli dożyje 101 lat, będę żył w trzech wiekach.”
To mam nadzieję, że urodziłeś się w 2000 roku, bo jeżeli w 1999 to nie będziesz żył w trzech wiekach tylko w dwóch.
Czekam na odpowiedź.

Dzikie Bydle
Dzikie Bydle (@dzikie-bydle)
4 miesięcy temu

od autora bije taka lewacka głupota że szok, a jego tłumaczenia to już groteska. Idź napisz jeszcze o tej idiotce demi lovato która stwierdziła że jest homo niewiadomo

Michał
Michał
4 miesięcy temu

Warto zaznaczyć, że rodzice Karima pochodzą z algierskiej Kabylii. Wielu Kabylów emigrowało do Francji z powodu prześladowań ze strony nacjonalistycznie nastawionej Arabskiej większości w Algierii. Dodam, że Kabylowie to lud berberyjski, są wśród nich również nieliczni chrześcijanie. Zarówno muzułmańscy jak i chrześcijańscy Kabylowie zachowali swoją odrębność kulturową od czasów podboju arabskiego i wycofania się Cesarstwa Wschodniorzymskiego z tych terenów. Historia jest pasjonująca 🙂

Jakub
Jakub
4 miesięcy temu

zjebana lewacka mentalnosc i w dodatku islam, jebac francje – sami twgo chcieli

Weszło
17.10.2021

Jest Depay, jest Fati, grają sobie chłopcy. Barcelona ograła Valencię

To nie był jakiś spektakularny mecz Barcelony. Dzisiaj Blaugrana bazowała raczej na indywidualnych błyskach niż na kapitalnej grze zespołowej. Ale Barca wygrała – z Valencią, która miała tyle samo punktów przed tą kolejką, co Katalończycy. Wygrała podnosząc się z 0:1 i kiepskiego wejścia w mecz. No i wygrała na tydzień przed El Clasico. Fatalnie weszli […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Milik z golem w Ligue 1 (wideo)

Trochę zapomnieliśmy o Arkadiuszu Miliku. Snajper reprezentacji Polski bardzo długo rehabilitował się po urazie łąkotki, stracił cały początek sezonu Ligue 1 i ostatnie zgrupowania reprezentacji Polski, na których brylowali Adam Buksa i Karol Świderski. Teraz jednak Milik chce wrócić na usta piłkarskiej Europy.  Oto jego trafienie w wygranym przez Marsylię 4:1 meczu z Lorient. Milik […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Mecz? Przystawka do konferencji Jose Mourinho!

Zacznijmy od tego, że Wojciech Szczęsny chyba już na dobre uporał się ze swoim drobnym kryzysem z początku sezonu. W dzisiejszym meczu Juventusu z Romą był jednym z najważniejszych zawodników Starej Damy. Obronił rzut karny, to jest największe osiągnięcie, ale wcześniej dwukrotnie wyjął też bardzo groźne uderzenia głową, a po przerwie – po prostu bardzo […]
17.10.2021
Inne sporty
17.10.2021

Znów to samo. Polacy przegrali w finale Speedway of Nations

Przez dwa dni rywalizacji w fazie zasadniczej Speedway of Nations – drużynowych mistrzostwach świata na żużlu – Polacy byli najlepsi. O zwycięstwie decyduje jednak jeden bieg, finałowy. Tam nasi reprezentanci zmierzyli się z Brytyjczykami i ich nadzieje na zdobycie pierwszego złota (do tej pory raz byli trzeci i dwukrotnie zdobywali srebro) rozwiały się już na […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Szczęsny obronił karnego (wideo)

Wojciech Szczęsny sygnalizuje wzrost formy. Obronił karnego w meczu z Romą. Tak to wyglądało. Strzał Jordana Veretouta nie był najlepszy, właściwie to taki z gatunku tych, które często padają łupem bramkarzy, ale Szczęsnego, niezależnie od wszystkiego, należy pochwalić za wyczekanie, za czujność, za skuteczną paradę. WOJCIECH SZCZĘSNY OBRONIŁ RZUT KARNY! 👏 Polak zatrzymał strzał Jordana […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Michniewicz: – Martwię mnie porażki, nie moja przyszłość

Czesław Michniewicz nie zostanie zwolniony z Legii Warszawa po porażce z Lechem Poznań. Dla sternika drużyny mistrza Polski to jedyny pozytywny sportowy aspekt tego wieczoru.  – Nie martwię się o swoją przyszłość, martwię się szóstą porażką. Co będzie, to będzie. Pracuję najlepiej jak potrafię. Początek sezonu mieliśmy trudny, walczyliśmy w pucharach. Cel nadrzędny, jaki postawiono […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Lech przekonał się na własne oczy, że wcale nie musi być tak, jak zawsze

To nie jest przyklepanie tytułu dla Lecha. Ale to prawdopodobnie jest koniec marzeń Legii o mistrzostwie. Legia bowiem nie musi się ścigać tylko z Lechem, ale też z Lechią, z Rakowem, pewnie i z Pogonią. A przede wszystkim musi się ścigać się z własną słabością. Kojarzycie ten legendarny wywiad Arkadiusza Malarza z Sonią Śledź? Legia […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Michniewicz nie zostanie zwolniony

Na Łazienkowskiej wrze. Niedawno pisaliśmy, że Legia Warszawa złapała pucharową zadyszkę w lidze, że Czesławowi Michniewiczowi kończą się wymówki, które tłumaczą słabą grę na krajowym podwórku. Teraz już wiadomo, że to nie zadyszka, a kryzys, że wymówek nie ma już żadnych. Legia przegrała z Lechem w hicie kolejki i znacznie skomplikowała sobie szanse na obronę […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Bednarek: – Mistrzostwa nie zdobywa się w październiku

W hicie kolejki Lech pokonał Legię i wielu uznało, że karty już są rozdane – mistrz Polski odpada z rywalizacji o zwycięstwo w polskiej Ekstraklasie, co równocześnie można interpretować jako wielką szansę dla Kolejorza. Filip Bednarek uważa jednak, że ani pozycja lidera w październiku, ani wygrana nad Legią nie mają większego znaczenia dla ostatecznych ligowych […]
17.10.2021
Uncategorized
17.10.2021

Kamiński: – Zrobiliśmy kolejny krok w walce o mistrzostwo

Jakub Kamiński, ubrany w okolicznościową koszulkę sławiącą jednobramkowe zwycięstwo nad Legią, na antenie Canal Plus Sport opisywał swoje emocje związane z triumfem w hicie Ekstraklasy. Tak wyglądała rozmowa, tak prezentowała się koszulka. Wygrana w Warszawie, powrót na pozycję lidera, kolejny przystanek na drodze do mistrzostwa? 🏆 W ekipie @LechPoznan humory dopisują, co dobrze oddaje też […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Skorża: – Udało nam się być sobą

Szczęśliwy Maciej Skorża podsumował wygraną Lecha z Legią w hicie Ekstraklasy. – Udało nam się być sobą. Nie ukrywam jednak, że liczyłem na ciut lepszą grę. To nie jest marudzenie, bo najważniejszy pozostaje wynik. Dużo nas to zwycięstwo kosztowało. Były fragmenty meczu, w których niepotrzebnie daliśmy Legii za dużo miejsca. Nie byliśmy cierpliwi w szukaniu […]
17.10.2021
Ekstraklasa
17.10.2021

Liga na szczycie będzie ciekawsza, ale już chyba bez Legii

Tym meczem Legia Warszawa miała udowodnić, że nic jej jeszcze w Ekstraklasie nie uciekło, że w niej również potrafi wykrzesać z siebie coś ekstra. Podejmując Lecha Poznań nie była obciążona zmęczeniem po bojach w Lidze Europy, mogła się w pełni skoncentrować wyłącznie na krajowym podwórku. I co? I nic, mistrz Polski doznał szóstej porażki w […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Krychowiak z golem w lidze rosyjskiej

Grzegorz Krychowiak strzelił gola w meczu 11. kolejki rosyjskiej ekstraklasy z Ufą. Reprezentant Polski, grający z opaską kapitana na ręce, wykorzystał rzut karny w 85. minucie meczu Krasnodaru z Ufą. Było to trafienie wyrównujące na 1:1. Krasnodar zajmuje szóste miejsce w lidze rosyjskiej. W tej chwili ma na koncie dwa gole i dwie asysty w […]
17.10.2021
Tenis
17.10.2021

Ons Jabeur tworzy historię. Patrzy na nią cały arabski świat

Już jutro Ons Jabeur stanie się pierwszą osobą z krajów arabskich – bez względu na płeć – która zadebiutuje w najlepszej „10” tenisowego rankingu w singlu. Dla Tunezyjki droga do tego osiągnięcia była naprawdę długa. Zwłaszcza, że pochodzi z kraju, w którym zawodowy tenis wcześniej niemal nie istniał. Dziś już istnieje, w dużej mierze za […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

LIGA MINUS: CZY LEGIA SPADNIE Z LIGI CZ. II

Liga Minus świeżutko po hicie Ekstraklasy? Bardzo proszę. W galowym składzie – Wojciech Kowalczyk, Mateusz Rokuszewski, Paweł Paczul i Jakub Białek – zapraszamy o godz. 20. 
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Lech prowadzi z Legią po golu Ishaka (wideo)

Nie można, nie można tak nonszalancko podchodzić do krycia Mikaela Ishaka we własnym polu karnym. Tym bardziej, jeśli do dośrodkowania ze stojącej piłki przymierza się Pedro Rebocho. A jednak, piłkarze Legii popełnili ten błąd i stracili bramkę.  Lech prowadzi w hicie Ekstraklasy. To był świetnie wykonany rzut wolny przez piłkarzy Macieja Skorży. Pedro Rebocho zawiesił, […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Dramatyczna sytuacja podczas meczu Newcastle-Tottenham

To jeden z tych momentów, kiedy piłka nożna schodzi na drugi plan. Mecz Newcastle z Tottenhamem musiał zostać przerwany, ponieważ pomocy medycznej potrzebował jeden z kibiców na jednej z trybun St. James' Park. Odtwarzamy całą sytuację za Guardianem.  41. minuta. Tottenham prowadzi 2:1 z Newcastle. Coś się dzieje. Sergio Reguilon zaczyna wskazywać na zebrany na […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Nieuznany piękny gol Jędrzejczyka

Ależ to byłby początek hitowego meczu tej kolejki Ekstraklasy między Lechem i Legią. Artur Jędrzejczyk załadował bardzo ładnego gola z woleja i już cieszył się z wyprowadzenia swojej drużyny na prowadzenie, ale wtedy szybko zagwizdał sędzia Tomasz Musiał, który dopatrzył się zagrania ręką stopera mistrza Polski.  Jak wyglądała ta sytuacja? Josue mocno dośrodkował z rzutu […]
17.10.2021