post
Jan Mazurek

Opublikowane 11.05.2021 08:45 przez

Jan Mazurek

Wyobraźmy sobie, że upraszczamy sobie świat polskiego futbolu i szufladkujemy ekstraklasowych piłkarzy najprostszą możliwą metodą – dobry piłkarz, średni piłkarz, słaby piłkarz. Ten tu, ten tam, ten tu, ten tam. Cyk, cyk, cyk. Może szłoby nam bardzo sprawnie, może czasami pojawiałyby się wątpliwości i komplikacje, ale pewnie zdecydowaną większość sklasyfikowalibyśmy bez większych kłopotów. No ale wtedy doszlibyśmy do Śląska Wrocław i musielibyśmy coś zrobić z Erikiem Exposito. Gdzieś go upchnąć, gdzieś go wrzucić, gdzieś go zaszufladkować. Zabawa skończyłaby się momentalnie. Dlaczego? Ano dlatego, że Exposito wymyka się wszelkim kategoriom racjonalnej oceny jego piłkarskich umiejętności. 

Wszelkim. Serio. To fascynujący przypadek. Wręcz fenomen socjologiczny na mini-ekstraklasową skalę. Przeanalizujemy to liczbowo. Statystyki z dwóch dotychczasowych sezonów Erika Exposito w Polsce?

2019/20: 35 meczów, 8 goli, 3 asysty

2020/21: 26 meczów, 9 goli, 3 asysty

Liczby Erika Exposito

Nie wyróżniają go te liczby ponad innych ofensywnie usposobionych piłkarzy z Hiszpanii. Lepiej wypadali i wypadają chociażby Igor Angulo, Carlitos, Jesus Imaz czy Jesus Jimenez, ale czy to przyzwoity bilans? Tak, jak najbardziej, może nawet przyzwoity z plusem. Nikt nie powie, że Exposito w Śląsku to niewypał. Ba, takie cyferki mogą się podobać, bo umówmy się, że w Hiszpanii raczej niewiele osób śledzi PKO Bank Polski Ekstraklasę. Ale jeśli – z czystej ciekawości – jakiś hiszpański dyrektor sportowy spojrzy sobie na jego poczynania nad Wisłą, pamiętając, że niedawno potrafił zaliczyć jedenaście meczów w La Liga w barwach Las Palamas, może pomyśleć sobie, że nie przepadł w ekstraklasowej szarości i marności, że może nawet się tu wyróżnia. Tylko, że ile w tym będzie prawdy?

Chyba niewiele. Spójrzmy szerzej. Jak rozkładają się bramki Exposito na konkretne spotkania?

2019/20 – 6 meczów z golami, 29 pustych przebiegów

2020/21 – 6 meczów z golami, 20 pustych przebiegów

No ale dobra, może ten Exposito umie odpalić w niektórych meczach, ale poza tym aktywnie i mocno pracuje, realizując niewidoczne w statystykach zadania taktyczne. Tak przecież bywa, nie każdy napastnik musi być wielkim snajperem. Rzut oka w noty Hiszpana.

2019/20 – 23 mecze poniżej noty wyjściowej na 35 występów

2020/21 – 15 meczów poniżej noty wyjściowej na 26 występów

A wcale nie jest tak, że dziewiątka bez bramki od razu jest przez nas skreślana. Oceniamy całokształt gry.

Erik Exposito – parodysta czy artysta?

Ktoś powie, że noty to żaden wyznacznik. Że niekiedy różnica między czwórką a piątką może być bardzo płynna i jest w tym trochę prawdy, ale zagłębmy się w takim razie jeszcze bardziej. W sezonie 2019/20 Exposito dostał od nas jedną jedynkę, dwie dwójki i aż piętnaście trójek. Teraz sześć dwójek i cztery trójki. A uwierzcie nam, że jeśli ktoś kończy mecz i dostaje od nas jedynkę, dwójkę albo trójkę, to naprawdę właśnie zaliczył kiepski występ. Tego wybronić się nie da.

OBSTAWIAJ EKSTRAKLASĘ W FUKSIARZ.PL I ZGARNIJ CASHBACK DO 500 PLN BEZ OBROTU!

Przy tym jednak od roku nie wymieniamy go w gronie partaczy i rozczarowań. Nieprzypadkowo, bo Exposito zwyczajnie na to nie zasługuje, choć przecież po pierwszym półroczu jego nadwiślańskiej przygody wydawało się, że to kompletna pomyłka. Na tle Hiszpanów sprowadzanych do Polski, Exposito miał naprawdę poważne CV, przed transferem wszystko się spinało, a na boisku widzieliśmy parodystę. Żeby odnaleźć jakikolwiek pozytyw jego boiskowych poczynań, szukaliśmy jego powiązań rodzinnych z aktorką Ester Exposito, ale niestety, i tu się zawiedliśmy.  

Pisaliśmy o nim tak:

Ani Hiszpan nie stwarza zagrożenia, ani nie jest szczególnie pomocny przy konstruowaniu akcji (jak na przykład Kante), ani nie jest typem defensywnego napastnika, odwalającego bezcenną robotę przy pressingu. Ani nie zgrywa piłek, ani nie tworzy miejsca kolegom, ani nie wybiega w uliczki, a na boisku porusza się w sposób – użyjmy eufemizmu – dostojny. Generalnie – wegetuje.

Niby piłkarsko bywał niezły – a to fajnie się zastawił, a to dobrze odegrał, a to wymusił faul. Rzucała się jednak w oczy jego fatalna decyzyjność w kluczowych momentach. Ponadto długo nie radził sobie w siłowych starciach z obrońcami, dość łatwo było wyłączyć go z gry, przez co miał problemy z samym dochodzeniem do sytuacji.

Exposito ogarniał się od wielkiego dzwona. Wspaniałe show dał z Zagłębiem Lubin, kiedy szurnął trzy bramki i dał Śląskowi remis po spektakularnym 4:4. Poza tym męczył. Cholernie męczył, choć – jak na złość – dostawał dużo minut. Dużo za dużo. Wtedy jednak przyszła wiosna 2020, która pokazała, że Exposito nie jest wcale takim ostatnim. Jego gole i asysty dawały punkty.

 • gol na 2:0 z Arką (2:1, +3 punkty)
 • zwycięski gol z Koroną (2:1, +3 punkty)
 • gol i dwie asysty z ŁKS-em (4:0, +3 punkty)
 • gol na 2:1 i asysta na 3:1 z Cracovią (3:2, +3 punkt)
 • asysta na 2:1 z Pogonią (2:2, +1 punkt)

Zdarzały mu się irracjonalne decyzje, niepotrzebne strzały, jakaś taka przesadna i nieuzasadniona wiara we własne umiejętności, ale wszystko to podbudowywał tym, że coraz częściej widzieliśmy w nim zawodnika z przeszłością w La Liga. Komfortowo czującego się z piłką. Mądrze skanującego przestrzeń. Potrafiącego przewidzieć, gdzie spadnie futbolówka, kiedy wybija ją obrońca. Złożyć się do ekwilibrystycznego strzału, Huknąć mocno z okolic dwudziestego metra. No i przede wszystkim – strzelić gola, zaliczyć asystę. Nie jakoś bardzo często, ale tak, że jego liczby na koniec sezonu wyglądały solidnie.

Jaki sezon rozgrywa Erik Exposito?

W tym sezonie kontynuuje wrażenie rozpoczęte wiosną 2020 roku. Strzela nieregularne, ale jeśli już, to nie można mu odmówić talentu. Wcale nie jest tak, że ładuje ogórkom, kiedy Śląskowi idzie albo tylko w sytuacjach, kiedy mecze są już rozstrzygnięte. Wprost przeciwnie. Z Cracovią dwiema bramkami rozpoczął proces rehabilitowania się za przedsezonową imprezę, która zapoczątkowała problemy z koronawirusem w drużynie. Najpierw idealnie dostawił nogę po pięknym zagraniu Stigleca poprzedzonym niemal równie pięknym rozprowadzeniem Mączyńskiego, a potem załadował pod poprzeczkę, gdy Loshaj źle wybijał piłkę po podaniu Musondy. Wziął sobie na plecy Baszkirowa i trafił do siatki z Zagłębiem Lubin. Z Pogonią zrobił dwie bramki praktycznie z niczego, kiedy Portowcy przez większość spotkania zdecydowanie dominowali.

Z Jagiellonią fajnie wkomponował się w odświeżoną wersję Śląska pod wodzą Jacka Magiery i wpakował gola po prostopadłym podaniu Praszelika, z Lechią w ekwilibrystyczny sposób przemienił w gola nieudany strzał Mączyńskiego, a z Wartą najpierw po dośrodkowaniu Janasika zmylił Lisa, a potem po kontrze nawinął sobie Ivanova i uderzył może nie najlepiej, ale pod brzuchem golkipera Warty.

Poza tym praktycznie zawsze, kiedy Exposito strzela, równocześnie rozgrywa udane mecze. To już taka jego przypadłość. Jego trafienia, może za wyjątkiem dyskretnej pierwszej połowy z Wartą, często wiążą się z tym, że jest niezwykle pożyteczny w grze Śląska. Cofa się, konstruuje, sam uwalnia kolegów, kilka razy asysty zabrali mu Pich, Pawłowski albo Praszelik. Tylko, że tu wracamy do punktu wyjścia – Exposito nie trafia seriami, więc większość jego meczów to występy nieudane, nieprzekonujące albo irytujące.

Jak oceniać Erika Exposito?

I jasne, można doceniać jego wkład w taktykę. To, że  zgrabnie wygląda z piłką przy nodze, że sporo widzi, że umie się odwrócić, że pracuje w defensywie, ale to naprawdę w jego przypadku za mało. Z pełnym przekonaniem możemy powiedzieć, że taki Felicio Brown-Forbes wygląda w tych wszystkich aspektach lepiej. Tym bardziej, że Exposito nie jest przy tym wcale wybitnym kolekcjonerem bramek. Według Ekstrastats solidnie przekracza swoje xG. Miał 6 dogodnych okazji i wykorzystał 83,3%, co jest wielkim progresem wobec minionego sezonu (13 dogodnych okazji i tylko 46,2% wykorzystanych), ale też doskonałym dowodem na to, że Exposito zaskakująco rzadko dochodzi do sensownych sytuacji bramkowych.

Wiele mówią też statystki celności jego strzałów. Stan na 28. kolejkę: Erik Exposito oddał 47 strzałów, z tego 16 celnych, co daje 34% celności uderzeń. A fakty są takie, że czołowi napastnicy ligi wykręcają powyżej 40% – Biliński 51%, Pekhart 48%, Świerczok 46%, Ishak 40%, Kuzimski 39%. Tu Exposito ma spore rezerwy.

I tak to już z nim jest. Czy po tym wszystkim można z pełnym przekonaniem powiedzieć, jaki to jest piłkarz? Czy można spróbować go zaszufladkować? No nie. Dlatego też jałowe wydają się dyskusje o tym, czy Śląsk Wrocław zdoła sprzedać go za jakąś pokaźną sumę. Bronią go statystyki, broni go wiek, broni go solidne CV, ale coś w nim cały czas nie gra, coś się w jego historii nie klei. W kwestii transferowej tak naprawdę zweryfikuje go rynek. Przecież stara jego zasada mówi, że każdy towar jest warty tyle, ile ktoś jest w stanie za niego zapłacić. My umywamy ręce od jednoznacznej oceny Erika Exposito, bo to zadanie iście syzyfowe.

I to samo tyczy się jego przydatności dla Śląska Wrocław. Pytanie, czy zaraz ktoś we wrocławskim klubie nie uzna, że jeśli klub chce na poważnie znaczyć coś w tym kraju, to jednak nie potrzebuje napastnika, którego łatwiej jednoznacznie skategoryzować jako po prostu dobrego i po prostu skutecznego.

Fot. Newspix

Jan Mazurek

Jeśli dożyje stu jeden lat, będzie żył w trzech wiekach. Od 2019 roku na Weszło. Lubi rozmawiać z ludźmi i zadawać pytania. Jego ulubioną formą dziennikarską jest wywiad. Głównie polska piłka, ale niech ręka pańska chroni go od ograniczenia się w czymkolwiek.

Opublikowane 11.05.2021 08:45 przez

Jan Mazurek

#WeszłoFuksem
02.06.2021

Spec od tenisa, mocny gracz siatkówki i top kupony na Polskę

Imponująca tasiemka, solo grane za sporą stawkę czy wróżenie z fusów, ekhm, to znaczy meczów towarzyskich. W ostatnim tygodniu działo się wiele nie tylko w piłce nożnej, dlatego wśród dzisiejszych przykładów szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu znajdzie się nie tylko nasz ulubiony sport. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. […]
02.06.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
28.05.2021

Manchester City vs Chelsea – kursy na finał Ligi Mistrzów

W przeciągu dwóch dekad po raz trzeci w finale Ligi Mistrzów zobaczymy dwa angielskie zespoły. Kursy bukmacherskie na mecz Manchester City vs Chelsea uderzająco przypominają te sprzed dwóch lat, kiedy to o puchar Ligi Mistrzów walczył Tottenham z Liverpoolem. Kibice na pewno życzą sobie, by scenariusz zbliżającego się spotkania był na wskroś inny i bardziej […]
28.05.2021
#WeszłoFuksem
27.05.2021

Napoli, Napoli, kupon ci spartoli

Tasiemki z pewniakami, triple grane na sporą stawkę czy idealny przykład na early payout – to dzisiejsze przykłady szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. Komu poszczęściło się tym razem? A kto miał potężnego pecha? Kto z was nie lubi pewniaczków? Pan lubi, pani lubi, […]
27.05.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
18.05.2021

2 tysiaki, kupon solo, Wisła Kraków poza kontrolą!

Ileż to razy puszczaliście efektowną taśmę, by na koniec weekendu wykrzyczeć “matko z córką, jeden nie wszedł!”. Przypuszczamy, że niejednokrotnie. I szczerze wam współczujemy, też byliśmy często po tej stronie kuponu. Natomiast jak co tydzień w naszym #WeszłoFuksem przyglądamy się efektownym kuponom, które weszły. Komu poszczęściło się w Fuksiarzu tym razem? Stary, dobry system “graj […]
18.05.2021
Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Weszło
14.05.2021

Zakłady na Multiligę. Kurs 11.00 na spadek Stali Mielec

Europejskie puchary dla Śląska Wrocław po kursie 7.50. Spadek Stali po kursie 12.00? Spodziewana asysta Szwocha po kursie 4.00? Większa liczba wygranych gości niż gospodarzy po kursie 11.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Multiligę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To zestaw zakładów, […]
14.05.2021
Weszło
12.06.2021

Niedziela w WeszłoFM: 10 godzin z Euro, “W Ciemno” i Monia z Czapo w poranku

Trzeci dzień Euro na Weszło FM! Na antenie przed i pomeczowych analizy, a także relacji na żywo z meczów grupy C i D! Szczegóły znajdziecie poniżej: 9-10: W ciemno – Marcin Ryszka zaprasza słuchaczy na audycje w ciemno, w której razem ze swoimi gośćmi pokazuję, że bariery istnieją tylko w naszych głowach. Wiele motywujących historii, […]
12.06.2021
Weszło
12.06.2021

Szczęście trzeba rwać jak świeże wiśnie (2)

Wielu próbowało przekonywać, że żyć się nie tylko da, ale nawet warto. Życie jako takie opiewano w wierszach, powieściach. Piosenkach, serialach. Reklamach produktów na potencję, abecedariuszach. Opowieściach przy wódce i zakąsce, filmach jak “Big Fish”. Większości się nie udało. Przynajmniej nie na dłuższą metę. I trudno się dziwić. Temat jest oporny.  Ale w zgodnej opinii, […]
12.06.2021
Weszło
12.06.2021

Białek z St. Petersburga: Panie Ceferin, głupia sprawa

Gdy oglądałem mecz Włochów z Turkami w strefie kibica na Placu Koniuszennym – wypełnionej może nie po brzegi, ale naprawdę solidnie – zacząłem się zastanawiać: czy to nie głupota, że mecze w Sankt Petersburgu obejrzy tylko połowa trybun? I czy istnieje jakiś konkretny powód, dla którego Rosjanie mieliby nie zapełnić stadionu w stu procentach? Przebywam […]
12.06.2021
Weszło
12.06.2021

ARENA WSTYDU | EUROVLOG #2

12.06.2021
Brama dnia
12.06.2021

Figo szokuje Anglików, a Błaszczykowski Rosjan. Głosujcie na “Bramę dnia”

We wczorajszym głosowaniu uznaliście, że “Bramę dnia” zdobył Antonio Conte podczas pierwszego meczu Włochów na Euro 2000. Dzisiaj również wyciągnęliśmy dla was smaczek z belgijsko-holenderskiego turnieju. I mamy również wspomnienie z Euro 2012. Zapraszamy do wyboru “Bramy dnia” wraz z naszymi partnerami z firmy Gatigo. JAKUB BŁASZCZYKOWSKI VS ROSJA (2012) Dokładnie dziewięć lat temu reprezentacja […]
12.06.2021
Weszło
12.06.2021

Ostatni taki samuraj (2)

Nie jestem zdziwiony, że wielu denerwował. Przy czym doskonale zdaję sobie sprawę, że zdecydowanie lepiej pasowałby tu jakiś soczysty wulgaryzm. Pewnie gdyby piłkarz z podobnym stosunkiem do swojego zawodu trafił się w moim ukochanym klubie, powiesiłbym sobie na ścianie tarczę do rzutek z jego fotografią. A przecież mój ukochany klub jest mimo wszystko odrobinę mniej […]
12.06.2021
Weszło
11.06.2021

Kto będzie czarnym koniem Euro 2020?

Euro 2020 ma swoich faworytów. Francja, Portugalia, Belgia, Anglia, Włochy, Hiszpania, Niemcy, Chorwacja i Holandia to zespoły, które najczęściej wymienia się w kontekście walki o złoty medal europejskiego czempionatu. Nic dziwnego, wystarczy spojrzeć na ich wyniki z ostatnich lat, potęgi kadr, talenty poszczególnych graczy i cały historyczny kontekst, który często warunkuje takie przewidywania. Na Euro […]
11.06.2021
Weszło
09.06.2021

Święto wątpliwości. Czy wiemy coś o kadrze przed samym Euro?

– Wciąż dużo jest znaków zapytania – powiedział Paulo Sousa na konferencji prasowej po zremisowanym 2:2 meczu z Islandią. Ma rację. Po trzech marcowych spotkaniach eliminacyjnych i po dwóch czerwcowych towarzyskich próbach jesteśmy w kropce, żyjemy w niewiedzy. Jakim składem i jakim ustawianiem zagramy na Euro? Na co stać nas na europejskim czempionacie? Jaki jest […]
09.06.2021
Weszło
06.06.2021

11 najlepszych niepowołanych na Euro

To będzie skład większych lub mniejszych rozczarowań. Pominęliśmy graczy, których reprezentacje nie zakwalifikowały się na Euro. Nie braliśmy też pod uwagę piłkarzy kontuzjowanych lub takich, którzy sami z siebie wypisali się z rywalizacji o miejsce w składzie na europejskim czempionacie. W naszej jedenastce najlepszych piłkarzy niepowołanych na Euro znaleźli się tylko tacy zawodnicy, których selekcjonerzy […]
06.06.2021
Weszło
02.06.2021

Polacy w Starej Leśniczówce. 10 ciekawostek o Unionie Berlin

Dlaczego Tymoteusz Puchacz wcale nie jest najdroższym piłkarzem w historii Unionu Berlin? Czy zaliczy miękkie lądowanie w Bundeslidze? Z kim rywalizować będzie Paweł Wszołek? Czy ma jakąkolwiek szansę na wywalczenie sobie miejsca w składzie? Dlaczego kibice Unionu Berlin nienawidzili Stasi? Co czyni ten klub romantyczną mekką groundhopperów? Dlaczego Union Berlin jest wyjątkowy? Oto dziesięć ciekawostek […]
02.06.2021
Weszło
31.05.2021

Niespokojny sezon niedźwiedzia. Co Rosja zdziała na Euro?

– Nie tworzymy wielkich planów pod Polaków i Bułgarów. Mecze towarzyskie są dla nas szansą, żeby przygotować się na start Euro, a konkretnie na Belgów – jasno zapowiedział Stanisław Czerczesow. Mecze Polaków z Rosjanami, głównie przez pryzmat historyczny i symboliczny, zawsze mają swój wyraz i swoją narrację, ale to nie Euro 2012, tylko przebieg Euro […]
31.05.2021
Weszło
30.05.2021

Mateusz Klich: Mój sezon w Premier League oceniam na celujący

Czy widzi się w pierwszej trójce najlepszych pomocników Premier League? Dlaczego swój sezon na angielskich boiskach ocenia na celujący? Co doradza mu Paulo Sousa? Jaką rolę w kadrze przewiduje dla niego portugalski selekcjoner reprezentacji Polski? Dlaczego sama atmosfera wyników nie zrobi? Na te i na inne tematy wypowiedział się Mateusz Klich podczas konferencji prasowej reprezentacji […]
30.05.2021
Liczba komentarzy: 19
Subscribe
Powiadom o
guest
19 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
WKS_bez_napastnika_jest
WKS_bez_napastnika_jest
1 miesiąc temu

To parodysta i partacz

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
1 miesiąc temu

Napastnik obcokrajowiec z mniej niz 10-15 golami na sezon won.
Wole kaleczacego Polaka

Paweł
Paweł
1 miesiąc temu

Ale Sobiech, który w 33 meczach strzelił 7 bramek w Turcji to Mega snajper w mniemaniu waszego portalu ? A podpierając się notami za występy to chyba trochę poniżej przyzwoitości, bo jakoś nie chce mi się wierzyć, że każdy mecz był oglądany w którym wystawiacie oceny.

Mar
Mar
1 miesiąc temu

Ma w sobie coś wyjątkowego. Przyszedł nowy trener, nie wiadomo, czy pod jego skrzydłami Exposito nie zacznie notować więcej takich spektakularnych występów. Widać, że stać go na świetny mecz. Gdyby taki trafiał mu się 2 razy częściej? Mówili byśmy o czołowym napastniku ligi. Tylko od sztabu zależy, czy Eric da więcej.

fanatyk ekstraklasy
fanatyk ekstraklasy
1 miesiąc temu

Śląsk ma słabych wahadłowych / skrzydłowych i nie ma prawdziwej 10, w innej drużynie, nawet polskiej poLegłej lub Amice wykręciłby na luzie dwucyfrowy wynik. W Śląsku męczył się Paixao, a w Lechii przy Mladenoviciu dawał bardzo dobre liczby. Owszem nie jest to jakiś super snajper, ale za biedny budżet Śląska i przy takich, a nie innych emerytach grających w Śląsku, to nikt lepszy tam nie przyjdzie. Wystarczy spojrzeć co się dzieje w Śląsku z Piaseckim, a przecież to król strzelców 1 ligi, szkoda, że poszedł do Wrocławia, bo w tym sezonie Radomiak z nim mógł awansować do ekstraklasy, tam w Śląsku ogólnie marnują zawodników – Biliński, Gąska, Radecki, Robak, Gikiewicz (bramkarz), Cholewiak, a swoich młodych, to już zbrodnia Samiec-Talar, Szpakowski, Bergier, Scalet, Biliński i rzesze innych, tam lubią jak grają Szrotovicie i emeryci pokroju Mączyńskiego i Picha, co to raz na 10 meczy odpalą. Ot taki mają tam klimacik.

Turbo_Lover
Turbo_Lover
1 miesiąc temu

W Slasku marnuja zawodnikow? Biliński strzelil w WKS 10 bramek, a Robak i Paixao cos kolo 20.
Poza tym Cholewiak gral w Slasku w pierwszym skladzie, to przeciez w Legii caly kontrakt przesiedzial na lawce.

Turbo_Lover
Turbo_Lover
1 miesiąc temu

Masz racje z tym, ze Śląsk ma słabych wahadłowych / skrzydłowych i nie ma prawdziwej 10. To jest najwieksza bolaczka obecnego skladu.

laszlo
laszlo
1 miesiąc temu

Amen. W takim burdelu to i Lewy by nie wyszedl z 10 bramek

ggg
ggg
1 miesiąc temu

a moze dobrze by bylo sprawdzic oceny rowniez z innych zrodel? tak dla porownania… w weszlo niestety wystepuje tendencja, ze jak z kogos dra lacha na poczatku to potem oceny sa do dupy, zeby popdasowac pod poczatkowa teze. dlatego taka mala sugestia dla redaktora Mazurka: warto sprawdzac inne zrodla, zeby zachowac odrobine obiektywizmu. a cytowanie wlasnej redakcji naraz sie na smiesznosc

Stat
Stat
1 miesiąc temu

Znowu czuję się wywołany tematem, a może nawet swoimi komentarzami zainspirowałem do napisania artykułu? 😉 zwracałem uwagę na niedocenianie Erika oraz porównywałem do Felicio (“to taki typ napastnika niedocenianego w tej lidze (stylowo chyba najbliżej jest Brown Forbes“) oraz wspominałem wiele razy o statystykach, xG itp – jakby ktoś wziął moje słowa, kalka, dodał własną opinię i naskrobał artykuł.

Brutalnie w skrócie – jeśli nie macie pojęcia jak coś oceniać, to nie róbcie tego, albo chociaż to zaznaczcie. Bo jak można rzetelnie ocenić zawodnika, nie doceniając niektórych aspektów gry? Może ze złośliwości (jemu nie zaliczycie, a innemu zawodnikowi już tak), a może z braku kompetencji (chcecie dostrzegać, ale nie potraficie) – w obu przypadkach pozytywnie to o was nie świadczy. Analogiczny przykład? To tak jakbyście w szkole mieli same 2 ze sprawdzianów, ale 5 z kartkówek i oczekiwali (średnia ważona), że tę 3 na koniec roku dostaniecie. Ale niestety, nauczyciel nie ma kompetencji w ocenie ucznia, i z własnego widzi-misie nie uznaje ocen z kartkówek, po prostu dla niego nie istnieją, liczą się jedynie oceny ze sprawdzianów – i dlatego dostajecie na koniec 2 🙂 czy ocena jest uzasadniona? Czy w pełni oddaje to co robiliście przez rok? No śmiem twierdzić, że nie. I tylko pojawia się kwestia, dlaczego (jeśli wariat złośliwy) ten sam nauczyciel uznaje oceny z kartkówek niektórym uczniom (np tych których lubi – na przykładzie ESA dajmy na to młodych Polaków), ale innym już tego bonusu nie daje.

Przestańcie powielać pusty slogan – to ile meczów rozegrał zawodnik i ile w nich strzelił bramek. Jeśli już chcecie mieć równie łatwą do uzyskania relację, to odnoście to chociaż do rozegranych minut. Przywołujecie 60 meczów ligowych Exposito, tak jakby grał w nich blisko 5500min. W rzeczywistości zagrał w nich niewiele ponad 4000min. Różnica blisko 30%. Czy to dużo? Dużo i wystarczająco aby sugerować bardziej negatywną opinię o piłkarzu. I tutaj ta liczba i tak jest relatywnie niewielka, ale dajmy na to zawodników Piasta:

 • Świerczok na bułgarskich boiskach zagrał 63 razy i strzelił 27 bramek – no jest nieźle (widocznie zagrał ponad 5500min), wydaje się że bramka co ok 200min to solidny wynik. Ale gdyby przeliczyć ile faktycznie minut rozegrał (2894), okaże się że te bramki zdobywa co 107min, czyli prawie 2x częściej 😉 tak, wg danych z transfermarkt grając w krajowych rozgrywkach w Łudogorcu, spędzał średnio 46min na murawie. U Erika to wynosiło 30% i jeśli kogoś nie przekonuje, to co w przypadku przedstawionych 50%?
 • Tiago Alves w tym sezonie zagrał aż 22 razy i strzelił 6 goli (2 asysty) – jak na zawodnika ofensywnego, są to dobre liczby? No zdecydowanie nie, tak przedstawiony fakt sugeruje że facet zagrał blisko 2000min i potrzebuje niespełna 250min na bramkę/asystę. Co gdy spojrzymy na rubrykę rozegranych minut? On ledwo przekroczył 600 😉 czy bramka co 100min, oraz ogólnie udział w akcji bramkowej co ok 75min już nie brzmią bardzo korzystnie? No chyba tak, a przecież liczba meczów “zakłamuje obraz” o 70% w tym przypadku.

Tyle jeśli chodzi o suche fakty, z którymi nie da się polemizować – i one pokazują że jeśli chodzi o skuteczność to Erik jest solidnym zawodnikiem. Nie żadnym wybitnym, wyróżniającym się w lidze – po prostu napastnik na poziomie, który gdyby grał wszystko w sezonie po 90min, to (oczywiście statystycznie) strzeliłby ok 13-14 bramek. Musiałby zostać vice-królem strzelców, abyście zrozumieli że wcale nie jest takim ogórem jak często wmawiacie? 🙂 natomiast jeśli chodzi o te mniej widoczne aspekty gry (nie wszystkie da się też łatwo odnaleźć w popularnych statystykach), to odniosę raz jeszcze do tego co napisałem na początku, już w ramach podsumowania – Erik wykonuje na boisku bardzo dużo czarnej roboty, to mitycznie powtarzane “jest niewidoczny” jest bzdurą, i właśnie te cechy powodują że rzadziej rozgrywa słabe mecze. Zaskoczenie? Umówmy się, jeśli zawodnik w większości meczów gwarantuje pomoc przy rozegraniu, potrafi się utrzymać, zastawić, przedryblować, ma fajną technikę – to zawsze będą to elementy, które go w pewnym stopniu obronią i paradoksalnie nawet jeśli gola nie wbije, to swoim zaangażowaniem powie “nie zagrałem słabo, co najwyżej średnio”, a jeśli strzeli gola, to tylko dodaje coś ekstra, co winduje jego notę jeszcze wyżej.

Zgodzę się z tym, że ciężko jest umiejętnie klasyfikować ten przypadek, ale tylko tym którzy nie mają do tego predyspozycji i odpowiedniej wiedzy. Wiele razy podkreślałem, w naszym kraju jeszcze nie jest takie oczywiste docenianie takiego stylu gry jaki ma Erik i rozumienie jego atutów, co nie jest tożsame z jego rzekomą słabą jakością/użytecznością. Czasy się zmieniają, formacje się zmieniają, slogan “napastnika rozlicza się z goli” odchodzi do lamusa, staje się pusty – bo choć napadzior teoretycznie gra najbliżej bramki, to piłka nożna przestała być jednowymiarowa – w odpowiednim systemie napastnik pracujący dla drużyny i grający po 60min dając z siebie max, dokładający 7-10 bramek jest bardziej istotny, niż słup który strzela 15 goli (w tym kilka z karnych), i to grający kilkaset minut więcej.

Paweł
Paweł
1 miesiąc temu
Reply to  Stat

Wydaje mi się, że cala Ekipa Weszło rozkminia teraz jak rzetelnie można ocenić zawodnika jeśli chce się opierać na statystykach typu Mecz/ Minuty/ Gole/ Średnia, brawo.

Niestety, Pan Mazurek i koledzy z baraku, przed sezonem wbili sobie, że Exposito jest słaby także musi być słaby lub trudny do określenia.

Z racji wykonywanego zawodu, dziwie się Panu Janowi, że “umywa ręce” przed oceną ?
Idąc topem wypuszczenia takiego tekstu w publikacje, można stwierdzić, że oceniA ON anonimowo lub tylko pewniaków … Czyli tak naprawdę po co zapraszać GO do studia lub żeby pisał teksty jak nic od siebie nie wnosi ? Oczywiście, oprócz umycia rąk.

wesoły_romek
wesoły_romek
1 miesiąc temu
Reply to  Stat

Bardzo dobry komentarz i w zasadzie powinien być wstawiony zamiast wypocin “redaktora”, ale… nie pasuje pod tezę. Ale może chociaż ocenią też według tych samych kryteriów tak chwalonego snajpera Jagiellonii, niejakiego Puljicia. Podpowiadam: strzelał w 6 meczach (tak jak Exposito), zaliczył 18 pustych przebiegów (prawie jak Exposito).

Stat
Stat
1 miesiąc temu
Reply to  wesoły_romek

Dziękuję za miłe słowo 🙂

Moim zdaniem nie odkrywam tu Ameryki (co tylko gorzej świadczy o tutejszych ocenach), ale popełniono pewne błędy już na starcie przy założeniach i warunkach/koncepcji oceniania występów. Obecne warunki wyglądają następująco:

 • zawodnicy dostają ocenę 1-10, gdzie jednostką jest 1 pkt (zdecydowany błąd – rozumiem, że autorom nie chciałoby się wymyślać not w stylu 5,37 i byłoby to mniej czytelne dla odbiorców, ale im jednostka mniejsza, tym dokładniejsza, tzn 0,25 albo chociaż 0,5 w dużym stopniu by usprawniło pracę i spowodowałoby bardziej rzetelne noty, również na koniec w kontekście podsumowanie średniej z sezonu)
 • zbyt duża różnica w notach, teoretycznie przynajmniej 2/3 not powinna być pomiędzy 4,50 i 5,50 (na ogół zawodnicy prezentują w miarę wyrównany poziom, ponieważ drużyny mają zbliżony potencjał – oczywiście, że na przestrzeni sezonu gołym okiem można wskazać że taka Legia jest lepsza od Podbeskidzia, natomiast nie jest to aż taka różnica jakbyśmy do ligi dodali np Liverpool albo PSG)
 • powyższy punkt jednak jeszcze można usprawiedliwić (gdyby średnio w meczu 15 piłkarzy dostało notę wyjściową 5, to nie byłoby to atrakcyjne i w zasadzie nie mówiłoby wiele – aczkolwiek potwierdzałoby punkt pierwszy, czyli zbyt duża jednostka)
 • brak konsekwencji przy skrajnych ocenach (i w związku z powyższym obecne noty są bardziej kontrowersyjne, serwis bez problemu potrafi dać zawodnikowi niższe noty, w tym np 1 – tak jakby oceniający nie potrafili sobie wyobrazić gorszego występu 😉 serio? To wyobraźcie sobie, że do występu z oceną 1, ten zawodnik dokłada kluczową stratę i nagle się okaże że powinniście mu wtedy dać…0? Z drugiej strony, zawodnicy strzelający 3 bramki, albo bramkarz broniący cały mecz wiele strzałów itp i nagle tak ciężko aby dostać 9, a co dopiero 10… tak jakby z tej strony dało się zawsze wyobrazić jeszcze lepszy występ)
 • know-how (prawo do subiektywnej oceny ma każdy, ale jeśli ze swoją opinią odnosisz się publicznie niczym ekspert, należy do poniekąd do twoich obowiązków w pracy – to z szacunku do czytelnika, albo by chociaż go nie stracić, rób to z sensem i przykładaj się do tego – jeśli obejrzałeś setki/tysiące meczów dyscypliny którą uprawiasz/interesujesz się, to nie ma szans żebyś nie potrafił pojąć co jest istotne w tym sporcie)

Pewnie jeszcze kilka by się znalazło, ale to tak na szybko było. No i na koniec, moje ulubione – kiedyś jako kibic oglądam mecz i wiem, że zapamiętuję tylko te kluczowe sytuacje. Nie pamiętam kto wykonał poszczególne podania, czy dryblingi, do momentu aż będzie tego powtórka, bo padnie po tej akcji bramka/groźny strzał, albo komentator nie krzyknie z emocji (czasami błędne nazwisko). To normalne, tak ma każdy – można tu nawiązać do zasady Pareto, w tym przypadku informującej że max 20% zdarzeń z meczu stanowi ponad 80% istotnych jego elementów. Czyli w gruncie rzeczy (pozornie) nie ma potrzeby oglądania wszystkiego, bo te kilka akcji które są najważniejsze zapadną w pamięć, będą dostępne w skrótach, albo pomeczowych powtórkach i analizach i one bezpośrednio decydowały o wyniku. Jest to naturalne, ale i błędne bo przez ten fakt nie docenia się zawodników wykonujących “czarną robotę”, zapamiętując częściej rzeczy efektowne, a nie efektywne, o choćby kroku w stronę obiektywizmu już nie mówiąc. Gdy ja oceniam zawodników (jednej drużyny) w meczu który trwa 90min, oglądam go przez około 3,5h (przewijam, zatrzymuję, ponawiam i czasem minuta meczu trwa w rzeczywistości 5min), notuję poszczególne zagrania i zaznaczam kto je wykonał, interpretuję alternatywy, tempo tego działania i ogólny stopień trudności w danych okolicznościach… i dopiero po wszystkim mam świadomość że zebrane dane są istotne. Następnie włączenie komputera, wklepanie danych w odpowiednie miejsca z wcześniej przygotowanymi algorytmami i pół-automatyczne wyliczenie not w oparciu o to co zawodnicy zrobili w meczu. Jeśli (dla obu drużyn łącznie) takie 8h mojej pracy daje mi poczucie że te noty są faktycznie uzasadnione i wiarygodne, a ktoś z weszlo potrafi dodać noty do godziny po meczu, który zapewne oglądał jednym okiem, albo tylko skróty i ważne sytuacje…no to gratuluję 🙂 ale podejrzewam, że to moje dane są bardziej precyzyjne.

PS Na temat Exposito mogę się wypowiadać, bo np drużynę Śląska w ten sposób analizuję od kilku lat, więc nie tylko uważam że wiem sporo o jego grze, ale również relatywnie na tle poprzedników i obecnych piłkarzy tego klubu.

Xigot
Xigot
1 miesiąc temu
Reply to  Stat

hej stat ciekaw jestem czy coś sie tuszyło u ciebie

Stat
Stat
1 miesiąc temu
Reply to  Xigot

Witam 🙂 powiem tak, odezwały się 2 kluby w tym z ESA – jestem w trakcie rozmów z jednym z nich i wygląda to profesjonalnie oraz obiecująco. Natomiast jeszcze nie padły żadne wiążące słowa, więc podchodzę ostrożnie – już w życiu kilka razy się wydawało że finał był tuż tuż, a kończyło się zawsze tak samo.

Xigot
Xigot
1 miesiąc temu
Reply to  Stat

trzymam za ciebie kciuki daj znać w jakiś sposób czy sie udało

Stat
Stat
1 miesiąc temu
Reply to  Xigot

A dziękuję 🙂 czasem odwiedzam weszlo, a od niedawna komentuję – więc można wypatrywać mnie i moich komentarzy w artykułach związanych np ze statystyką, albo pewnie na koniec sezonu przy podsumowaniu ocen i najlepszych graczy na pozycjach – do tego czasu pewnie i moja sprawa się wyjaśni i sam będę wiedział na czym stoję.

Joopiter
Joopiter
1 miesiąc temu

“Ktoś powie, że noty to żaden wyznacznik.”
Ktoś? Raczej każdy 😉 Pisałem już – albo zmienicie sposób oceniania (nie chodzi o skalę, ale np o moment oceny czy szersze konsultacje) albo tylko będziecie się ośmieszać odwoływaniem do nich w artykułach takich jak ten.

Leon
Leon
1 miesiąc temu

Gdyby nie miał opisywanych przypadłości, to już by go nie było w eklapie.

Suche Info
12.06.2021

Dwanaście zachorowań w kadrze Wenezueli w przeddzień Copa America

Jutro, o 23 polskiego czasu, wystartować ma Copa America. Turniej organizowany jest na wariackich papierach, dopiero kilkanaście dni temu został przeniesiony do Brazylii, a lista problemów robi się coraz dłuższa. Dziś pozytywne wyniki testów na koronawirusa odebrało kilkunastu członków wenezuelskiej kadry.  Są to w tym gronie piłkarze. A to właśnie Wenezuela ma być rywalem gospodarzy […]
12.06.2021
Weszło
12.06.2021

Niedziela w WeszłoFM: 10 godzin z Euro, “W Ciemno” i Monia z Czapo w poranku

Trzeci dzień Euro na Weszło FM! Na antenie przed i pomeczowych analizy, a także relacji na żywo z meczów grupy C i D! Szczegóły znajdziecie poniżej: 9-10: W ciemno – Marcin Ryszka zaprasza słuchaczy na audycje w ciemno, w której razem ze swoimi gośćmi pokazuję, że bariery istnieją tylko w naszych głowach. Wiele motywujących historii, […]
12.06.2021
Suche Info
12.06.2021

Raków wzmocnił linię obrony

Raków Częstochowa dokonał właśnie drugiego transferu w letnim okienku. Znów jest to ruch raczej nieoczywisty. Po podpisaniu kontraktu z Żarko Udoviciem wicemistrz Polski zdecydował się zatrudnić Milana Rundicia.  To na razie pierwszy piłkarz Podbeskidzia Bielsko-Biała, który po spadku tej drużyny z Ekstraklasy, zostanie w najwyższej klasie rozgrywkowej. Serb w poprzednim sezonie rozegrał 21 spotkań. W […]
12.06.2021
Suche Info
12.06.2021

Robak: Rozmów dotyczących mojej przyszłości nie było

Marcin Robak po sezonie odchodzi z Widzewa Łódź. Doświadczony piłkarz poinformował o tym za pośrednictwem swojego fanpage’a na Facebooku.  Były król strzelców Ekstraklasy odniósł się do spekulacji dotyczących jego dalszej gry dla Widzewa. – Chciałem przekazać kibicom i podkreślić, że rozmów dotyczących mojej przyszłości nie było. W czwartek zostałem poinformowany przez władze klubu, iż jutrzejszy […]
12.06.2021
Suche Info
12.06.2021

Wojtkowiak kończy karierę, ale zostanie w Lechu

Dzisiejszy mecz II ligi pomiędzy Stalą Rzeszów a Lechem II Poznań był ostatnim występem w zawodowej karierze Grzegorza Wojtkowiaka. Klub z Wielkopolski ogłosił, że od teraz 37-latek będzie członkiem sztabu szkoleniowego w akademii zespołu. Wojtkowiak rozegrał w tym sezonie ligowym 19 spotkań, do tego doszedł jeden mecz w Pucharze Polski. Rezerwy Lecha po ciężkim booku […]
12.06.2021
Suche Info
12.06.2021

Cracovia zakontraktowała reprezentanta Gruzji

Trwa ofensywa transferowa Cracovii. Klub z Krakowa w ostatnich dniach zakontraktował dwóch młodzieżowców z pierwszej ligi, ale błyskawicznie wrócił w bardziej znajome rejony. Wczoraj piłkarzem Pasów został Duńczyk Mathias Hebo Rasmussen, a dziś ogłoszono, że do zespołu dołączy również Gruzin Otar Kakabadze.  To prawy obrońca, który ostatni sezon spędził w drugiej lidze hiszpańskiej. Rozegrał w […]
12.06.2021
Suche Info
12.06.2021

Legia ściąga piłkarza z Salzburga

Peter Pokorny, 19-letni słowacki defensywny pomocnik jest blisko przejścia do Legii. Taką informację podał Tomasz Włodarczyk z Meczyki.pl. Pokorny ma w CV Red Bull Salzburg, ale tego klubu – delikatnie mówiąc – nie podbił. Nawet tam nie zadebiutował w pierwszej drużynie. Red Bull regularnie go wypożycza, ostatnio do St.Poelten. I tam Pokorny grał regularnie, 29 […]
12.06.2021
Suche Info
12.06.2021

Barcelona stawia ultimatum Dembele?

Wiadomo, że Dembele to utalentowany piłkarz, ale też niezwykle trudny w prowadzeniu. Potrafił olać Borussię Dortmund, wtedy swojego pracodawcę, w nieładny sposób, czy zaspać na trening, bo – krótko mówiąc – grał w grę. Teraz sytuacja jest inna, ale Barcelona chce postawić go do pionu. Stawia mu ultimatum. Mianowicie Francuz ma kontrakt do 2022 roku […]
12.06.2021
Weszło
12.06.2021

Szczęście trzeba rwać jak świeże wiśnie (2)

Wielu próbowało przekonywać, że żyć się nie tylko da, ale nawet warto. Życie jako takie opiewano w wierszach, powieściach. Piosenkach, serialach. Reklamach produktów na potencję, abecedariuszach. Opowieściach przy wódce i zakąsce, filmach jak “Big Fish”. Większości się nie udało. Przynajmniej nie na dłuższą metę. I trudno się dziwić. Temat jest oporny.  Ale w zgodnej opinii, […]
12.06.2021
Suche Info
12.06.2021

Brown Forbes odejdzie z Wisły

Jak poinformował Piotr Koźmiński z WP Sportowych Faktów, Felicio Brown Forbes jest bliski odejścia z Wisły Kraków do chińskiej ekstraklasy. Biała Gwiazda ma na nim zarobić. Konkretnie 400 tysięcy euro. Ta kwota może jeszcze wzrosnąć o kolejne 100 tysięcy, które będą do wypłaty przy spełnieniu określonych warunków. Sam piłkarz też zyska finansowo na przeprowadzce, bo […]
12.06.2021
Weszło
12.06.2021

Białek z St. Petersburga: Panie Ceferin, głupia sprawa

Gdy oglądałem mecz Włochów z Turkami w strefie kibica na Placu Koniuszennym – wypełnionej może nie po brzegi, ale naprawdę solidnie – zacząłem się zastanawiać: czy to nie głupota, że mecze w Sankt Petersburgu obejrzy tylko połowa trybun? I czy istnieje jakiś konkretny powód, dla którego Rosjanie mieliby nie zapełnić stadionu w stu procentach? Przebywam […]
12.06.2021
Weszło
12.06.2021

ARENA WSTYDU | EUROVLOG #2

12.06.2021
Brama dnia
12.06.2021

Figo szokuje Anglików, a Błaszczykowski Rosjan. Głosujcie na “Bramę dnia”

We wczorajszym głosowaniu uznaliście, że “Bramę dnia” zdobył Antonio Conte podczas pierwszego meczu Włochów na Euro 2000. Dzisiaj również wyciągnęliśmy dla was smaczek z belgijsko-holenderskiego turnieju. I mamy również wspomnienie z Euro 2012. Zapraszamy do wyboru “Bramy dnia” wraz z naszymi partnerami z firmy Gatigo. JAKUB BŁASZCZYKOWSKI VS ROSJA (2012) Dokładnie dziewięć lat temu reprezentacja […]
12.06.2021
Suche Info
12.06.2021

Nuno Espirito Santo o krok od Evertonu

Everton ma nowego menadżera. No, nowy menadżer jest o krok, tak podaje Fabrizio Romano. Ma nim zostać Nuno Espirito Santo. Zdaniem dziennikarza do podpisania umowy brakuje już bardzo niewiele. Strony są dogadane, jeszcze tylko ostatnie szczegóły i Portugalczyk w ciągu najbliższych dni ma przejąć stery w zespole. Tym samym trenera musi sobie poszukać Wolverhampton, z […]
12.06.2021
Weszło
12.06.2021

Ostatni taki samuraj (2)

Nie jestem zdziwiony, że wielu denerwował. Przy czym doskonale zdaję sobie sprawę, że zdecydowanie lepiej pasowałby tu jakiś soczysty wulgaryzm. Pewnie gdyby piłkarz z podobnym stosunkiem do swojego zawodu trafił się w moim ukochanym klubie, powiesiłbym sobie na ścianie tarczę do rzutek z jego fotografią. A przecież mój ukochany klub jest mimo wszystko odrobinę mniej […]
12.06.2021
Prasówka
12.06.2021

Boniek: Kapustka? Sousa uznał, że dwa gole i dwie asysty w lidze to za mało

Sobotnia prasa tym razem w nieco okrojonej formie ze względu na problemy platformy, z której pobieramy gazety. Ale i tak kilka ciekawych rzeczy dotyczących reprezentacji się znalazło, jest też duża rozmowa z Łukaszem Piszczkiem.  PRZEGLĄD SPORTOWY Zmiana sposobu gry reprezentacji pokazała problemy na bokach pomocy. (…) Rybus mógłby zagrać na lewej stronie, lecz przez pół […]
12.06.2021
Suche Info
12.06.2021

Mbappe: – Jeszcze nie wiem, czy PSG to dla mnie najlepsze miejsce

Każda drużyna świata chciałaby mieć u siebie Kyliana Mbappe, to oczywiste, bo chłopak ma wszystko, żeby w przyszłości zdobyć Złotą Piłkę. Na razie jednak jest piłkarzem PSG i dopóki obowiązuje go kontrakt, czyli do 2022 roku, trudno wierzyć, by to się zmieniło. Natomiast sam zawodnik nieco podgrzał atomosferę w tym temacie. W rozmowie z “France […]
12.06.2021
Weszło
12.06.2021

Mistrzowie drugiego planu – nieoczywiści bohaterowie Euro 2020. Grupy D-F

Obowiązek obowiązkiem jest, piosenka musi posiadać tekst. Euro też ma swoje zasady – musi wszak posiadać swoich bohaterów, czasami takich nieoczywistych, przynajmniej dla przeciętnego widza. 2016 rok to idealny przykład. W finale Mistrzostw Europy piłkę do siatki pakował nie Cristiano Ronaldo, nie Antonine Griezmann, lecz Eder. Chłop który odbił się od Premier League, a w […]
12.06.2021