post
leszek.milewski

Opublikowane 06.05.2021 17:31 przez

leszek.milewski

Moim zdaniem Piast Gliwice powinien znaleźć milion euro na Jakub Świerczoka nawet, jeśli w tym celu trzeba będzie zaciągnąć chwilówkę, względnie oddać Kristophera Vidę do lombardu. Tak uważam, bowiem Jakub Świerczok jest rzadkim przypadkiem w tej lidze – otóż jest bowiem piłkarzem.

Piłkarzem w pełnym tego określenia znaczeniu. Piłkarzem, czyli kimś, kto zarabia na grze w piłkę. Nie jest to takie oczywiste. Wielu znam zawodników – słowo “zawodnik” nie zostało wybrane przypadkowo – którzy zarabiają na przeszkadzaniu. Na szybkim bieganiu. Na ustawianiu się. Na wślizgach. Na tym, że  w sumie już mają ze sto meczów w Ekstraklasie, więc coś muszą umieć, choć wcale nie umieją. Względnie pomogą mitycznym doświadczeniem.

Świerczoka w tym wszystkim nie ma. Bo można go nie lubić, można nie uważać, że nadaje się na przykład na wyższy poziom, można się zżymać na próby wciśnięcia go do kadry. Ale na warunki Ekstraklasy, to nie tylko piłkarz, ale też ktoś, kogo się dobrze ogląda. Kto samą swoją obecnością w lidze podnosi jej łączną jakość.

Podoba mi się u Świerczoka to, że on, od pierwszego meczu w Piaście, nie szukał wymówek. Jak było źle, pierwszy mówił, że jest źle. Ba, za to, gdy szło źle, miał pretensje przede wszystkim do siebie. W pierwszej kolejności – winny jestem ja. Jestem za dobrym piłkarzem, bym nie był winny ja.

To jest sensowne podejście. Nad którym można zastanowić się w szerszym kontekście.

A przecież mówimy o chłopaku, który kiedyś wspinał się na Himalaje niedojrzałości.

Być może Świerczok jest zawodnikiem, który tak się bawić, jak się bawi, może właśnie w Polsce. Łudogorec to dobry zespół, Świerczok wcale się od niego nie odbił, no ale też nie został w tej drużynie gwiazdą – przecież właśnie go wypożyczono do Polski, uznali, że nie jest im potrzebny. Nawet jeśli Świerczoka łatwo możemy my, w kraju, przepompować, bo jest skrojony pod to, by błyszczeć w Ekstraklasie i tyle, to nic a nic mi to nie przeszkadza. Ekstraklasa też potrzebuje swoich gwiazd. I ja dorzuciłbym polskiemu klubowi z dychę, żeby ten Świerczok na ekstraklasowym horyzoncie pozostał.

Swoją drogą, Świerczok to też historia wewnętrznej zmiany. Gruntownej, ale też zostawiającej pewne cechy, które kiedyś przeszkadzały, a teraz zostały odpowiednio przetworzone, i zmieniły się w atut. Co sądzicie o tej recenzji, jaką kiedyś wystawił Świerczokowi Arek Onyszko? Mówimy o tym, co było kilka lat temu.

Kuba Świerczok. Chłopak, który nie ma polskiej mentalności. Młody, a tak sobie ustawił całą szatnię, że wszyscy robią to, co on chce. Jedyny, który wychodzi poza ramy i – jeżeli będzie podchodził profesjonalnie do piłki – może jeszcze zrobić karierę za granicę. On ma po prostu wyjebane. Niczym się nie przejmuje. Przychodzi na trening i uważa, że jest najlepszy. Że drużyna bez niego sobie nie poradzi.

To nie tak, że on już zupełnie taki nie jest – pewnie wciąż jest, ale w bardziej pozytywnym niż toksycznym sensie. Bo nie da się ukryć, że kiedyś był jednym z tych piłkarzy, którzy kiedyś gwiazdorzyli. Powiem tak: odrobina megalomanii jest potrzebna napastnikowi, to ta bezczelność, ta pewność siebie, ale to robota sapera, łatwo się wysadzić. Czasy Łęcznej: “Latem jego zachowanie zirytowało sztab szkoleniowy. Narzekał, nie przykładał się do zajęć, aż w końcu nie pojechał na letni obóz z pierwszym zespołem. Teraz trenuje z drugą drużyną i mimo że Górnik ma problem z uzbieraniem meczowej osiemnastki, działacze nawet nie zgłosili go do rozgrywek.

To łatwa do skrytykowania olewka. Ale bywało kuriozalnie. Otóż Jakub Świerczok potrafił powiedzieć w wywiadzie dla “Przeglądu Sportowego”, że nie grał w Kaiserslautern, ponieważ się… nie uśmiechał.

Wyobrażam sobie ten proces myślowy w Kaiserslautern: gramy Świerczokiem? Nie, dajmy kogoś weselszego. Nie ważne jak kto gra, jak trenuje, dajmy tego, co będzie obrońcom opowiadał lepsze dowcipy o łotewskich chłopakch. Oczywiście Świerczok uważał, że był lepszy od innych, choć bywało, że oglądał plecy rywali w rezerwach.

Dobrze, że w porę zszedł z chmur na ziemię, ale wciąż potrafiąc się od niej oderwać. Świerczok mimo wszystko raczej ma murowane miejsce w galerii tych, którzy nie zrealizowali pełni swojego potencjału. Ale też nie skończył na liście smutnej, bo zawierającej tych, którzy przez swoje podejście zdemolowali własną karierę.

***

Znany, lubiany i popularny Julio Rodriguez odszedł z Wisły Płock. Podobno tak naprawdę to był Julio Iglesias. Co prawda Julio zagrał jeden mecz ze Stalą Mielec, więc jest to teoretycznie do zweryfikowania, ale są dwa problemy. Po pierwsze, nikomu nie chce się wracać do meczu Wisły Płock ze Stalą Mielec. Po drugie, nie ma pewności, że Julio Rodriguez w tym meczu ruszał się szczególnie dynamicznie, na tyle, by odróżnić się w sposób wyraźny od sposobu poruszania 77-letniego muzyka. Szczególnie, że Iglesias świetnie się trzyma.

Tak czy inaczej, Julio Rodriguez wywołuje temat największego zagranicznego szrotu, jaki pojawił się w tym sezonie Ekstraklasy. Można wspomnieć o Wasylu Kraweciu, którego atutem jest przede wszystkim to, że już po kwadransie gry robi się czerwony na twarzy, więc łatwo powiedzieć, że walczy. Do historii Ekstraklasy zapisze się bramka Susnjary, który strzelił gola kopiąc piłkę o własną nogę. Cytując klasyka: piłkarska perfekcja.

Jagiellonia za gotówkę sprowadziła Bitoka, wobec którego zastrzeżenia są takie, że nie ogarnia futbolu taktycznego. Do młodego zawodnika pretensji nie mam, bo ja też bym nie umiał, ale chyba to są rzeczy do sprawdzenia wcześniej. Fernan Lopez miał być Hiszpanem z gatunku tych, którzy mają dobry futbol we krwi. Polecał go sam Dani Quintana. No ale okazało się tylko, że najwyraźniej Quintana, z sobie znanej przyczyny, nienawidzi aktualnie Jagiellonii, ponieważ polecił wyjątkowego ogóra. Cezary Kulesza w niektórych meczach sam wszedłby na boisko – w końcu były piłkarz – i gorzej by to nie wyglądało. Fernan brał się do wszystkiego, a potem kładł kolejne akcje.

Kandydatów, jak zwykle, jest bardzo wielu. Mamy napastników defensywnych, mamy piłkarzy widmo – konia z rzędem temu, kto wie co umiał Soren Reese. Ale jednocześnie jest to o tyle interesujący sezon pod kątem obcokrajowców, że trafiło do ligi parę nazwisk nieprzypadkowych. Coś mówiących tym, którzy na piłce się znają tak ogólnie, a nie siedzą z nosem w skarbach kibica drugiej ligi macedońskiej.

Fatos Beciraj. Miroslav Stoch. Richmond Boakye. To mogłoby być całkiem niezłe trio ofensywne jakiś czas temu w jakiejś poważnej drużynie. I nie jestem pewny kto mnie z tej trójki najbardziej rozczarował.

Ciekawe w przypadku Beciraja jest to, że on – według wszelkich przecieków – naprawdę bardzo chciał. To nie jest historia piłkarza, który ma piłkę gdzieś, odcina kupony i tak dalej. Pamiętam jak Salenko przyjechał do Pogoni Szczecin, zagrał jakiś kuriozalny kwadrans i tyle. Ten kwadrans Salenki chciałbym odtworzyć, zobaczyć wszystkie jego kontakty z piłką w Ekstraklasie, ponieważ nie jest tajemnicą, że król strzelców mundialu USA 1994 w Szczecinie dawał w palnik. Można założyć z dużą dozą prawdopodobieństwa, że w tym meczu także był przynajmniej na kacu. A ja w ESA piłkarza na kacu nie widziałem, byłoby to pewne zjawisko do odhaczenia.

Miroslav Stoch i Richmond Boakye to moim zdaniem historie zawodników, którzy myśleli, że w Ekstraklasie gra się na boiskach, na których bramki ustawia się z tornistrów. Mam graniczące z pewnością przekonanie, że największy błąd jaki może popełnić piłkarz o tak zwanym uznanym nazwisku wchodząc do Ekstraklasy, to mieć przekonanie, że on ją pozamiata, bo jest tak zwanym uznanym nazwiskiem.

Chłopie, na ciebie będą się jeszcze bardziej spinać. A tu wiedzą jak zrobić wślizg.

Chłopie, najpóźniej po trzech meczach, w pierwszej rozmówce, będziesz opowiadać jaka to jest fizyczna liga, ile tu się trzeba nasiłować.

To są trudne rozgrywki. Może nie najlepsze, ale trudne. Trzeba się w nich naharować, naprzepychać. Jak potraktujesz je poważnie, to będzie dobrze, także jak jesteś technikiem, ale ta liga nie wybacza lekceważenia nawet zawodnikom o wyższym profilu.

Stoch? Grał, według mnie, swoje mecze. Myślał, że jest 2014 rok, gdy w niejednej akcji zabierał się z piłką. Nierealistyczne spojrzenie na to, co aktualnie prezentuje, w jakiej jest formie.

Boakye? Nie będę się już znęcał, choć przyznam, że obserwowanie jego w każdej akcji Górnika było osobnym teatrem, także pod względem reakcji wobec kolegów z drużyny. Ale dwie wypowiedzi tego piłkarza, które swoje powiedzą.

Pierwsza, z lutego, tuż po podpisaniu umowy. I nie, wcale nie o tym, że Górnik zdobędzie medal. To Boakye o Mannehu: – Alasana to jeden z najbardziej utalentowanych graczy, jakich widziałem. Sposób, w jaki zachowuje się przy piłce, podania – porównałbym go do Seydou Keity, który grał w Barcelonie. Musi być w stanie się poświęcić i mocno trenować. Jednak nie zawsze powinieneś cieszyć się z małych rzeczy, 4, 5, 6 podań w sezonie. Jeśli miałbym dać mu radę, powiedziałbym – zawsze wymagaj od siebie więcej, więcej i więcej.

Czy Boakye w taki sposób podszedł do Górnika Zabrze? Czy wymaga od siebie więcej? Ta wypowiedź: – Jestem tu już od kilku miesięcy i muszę przyznać, że nie jest łatwo dostosować się do Ekstraklasy. To zupełnie inna wersja piłki nożnej od tej włoskiej czy serbskiej. Wszystko skupia się tu wokół siły fizycznej.

Może coś zaginęło w tłumaczeniu, może jest nieodpowiedni kontekst. Ale tu mi się przypomina Świerczok, który brał odpowiedzialność za słabe mecze Piasta, nawet w tych rozmówkach w przerwie, z których prawie nigdy nie nie wynika nic. A u niego wynikało.

***

Pozwólcie na jedną historię sprzed lat. Będzie rzewnie. Ale i nie.

Otóż być może niektórzy z was – a być może wszyscy – są zaznajomieni z tym, jak nieoczywisty był transfer Jerzego Dudka do Feyenoordu. Nie mówię nawet czysto o tym, że Dudek wtedy w sumie nic nie znaczył w polskiej piłce, a Feyenoord, no, wiadomo, był Feyenoordem. A wtedy bycie Feyenoordem ważyło więcej.

Dudek jest z jednej strony dowodem tego, jak szybko winda może zjechać po ciebie w piłce. Dopiero co zastanawiał się, czy nie zostać w Knurowie, bo tam była perspektywa II ligi. A tu nagle treningi z Koemanem, którego oglądał w telewizji.

To, co mnie w tej historii rusza, to że Dudek:

  • Nie chciał wyjechać, bo się bał; kumple musieli go namawiać;
  • A w zasadzie błagać, bo tylko dzięki temu mogli coś zarobić;
  • To, że Dudek jadąc samotnie do Holandii został zatrzymany przez celników, bo wyglądał na podejrzanego obdartusa, a gdy zapytali go czeka szuka w Holandii i powiedział, że przyjechał grać w Feyenoordzie, parsknęli śmiechem;
  • Miał wtedy mnóstwo kompleksów;
  • To, że Dudek w pierwszych dniach chciał wracać praktycznie każdego dnia, nieustannie wisząc na telefonie do swojej żony, Mirelli.

Góry niewiary w siebie.

W zasadzie chce się powiedzieć: wszyscy wokół wiedzieli lepiej od Dudka, że coś z Dudka może być.

Ale jest i druga strona. Otóż nigdy nie doszłoby do transferu Dudka, gdyby nie kontakty z Feyenoordem Bobo Kaczmarka, również przez Włodzimierza Smolarka, wówczas pracującego w klubie z Rotterdamu. Dudek pokazał się podczas wyjazdu Sokoła Tychy do Holandii, niemożliwego bez kontaktów Kaczmarka i obecności Smolarka. Dudek wpadł wtedy w oko skautom, ale i tak pewnie potrzebował swoich “ambasadorów”, którzy pomogliby wiercić dziurę, że warto dać szansę Polakowi – dla Feyenoordu – znikąd.

Można liczyć, że był takim supertalentem, że wybiłby się nawet z innych klubów. Ale widziałem wiele talentów, które zagrzebały się w polskiej lidze z niezależnych od ich jakości przyczyn, by wspomnieć choćby Macieja Szczęsnego.

To jaki wniosek? Coachingowy, że uwierz w siebie i dalej już pójdzie? A może ten dołujący, że wszystko nie powiem co, bo i tak trzeba mieć znajomości lub – jak zwał tak zwał – furę szczęścia, bez tego nie będzie nic, choćbyś się nadawał?

Raczej taki, że to znacznie bardziej skomplikowane. Banał, banał straszliwy, parsknęliście właśnie, jaka to filozofia spod budki z “MOCNYM I TANIM”. Wiem, ale co poradzę, jeśli prawdziwy. Łatwo przyswajalne wytłumaczenia wszystkiego – to lubimy. Oswajamy nimi świat. Udajemy, że dzięki temu jest zrozumiały. Że wiemy, dlaczego poszło źle albo dobrze. A tak jest po prostu cholernie rzadko, by jedna osoba była winna wszystkiemu, by odpowiedzialność za coś – za sukces, za porażkę – nie rozkładała się na wiele czynników, w tym wielu, o których nikt nie ma pojęcia.

Czy można to odnosić gdzieś dalej, na przykład do Lecha Poznań? Można, ale nie trzeba.

***

Kibiców Lecha zapraszam natomiast na cykl reportaży o Macieju Skorży. Staramy się z Kubą Olkiewiczem prześwietlić go na wskroś. Ostatni odcinek: Wisła Kraków.

***

Jutro o 10 zapraszam was na kolejny odcinek “Dwóch zgryźliwych tetryków”. Poniżej poprzedni. Już zapraszam.

***

A ze spraw pozapiłkarskich, do których mam nadzieję sięgać na zakończenie naszych felietonów. Zdzisław Beksiński krótko o motywacji. A raczej do tego, że jeśli na czymś ci zależy naprawdę, to na horyzoncie nie ma takiego słowa jak “motywacja”.

“Co do potrzeby malowania, to jak wszystkie inne potrzeby, jest ona pozbawiona motywacji. Jeżeli jesteś głodny, to jesz dlatego, że jesteś głodny, a nie dlatego, że niejedzenie zaszkodzi ci zdrowiu”.

I drugie, Beksiński o pozorach.

“Jak pan widzi, w całej pracowni nie ma ani jednego przedmiotu – nawet drobiazgu – który miałby znaczenie ozdobne. Wiązki kabli, szeregi przełączników, taka fabryka obrazów. Przed kilkoma dniami kręcono tu film dla Wytwórni Filmów Oświatowych. Twórcy filmu, znający mnie jedynie z obrazów, spodziewali się zastać w scenerii złożonej z pajęczyn, starych zegarów, lamp magicznych i świeczników jakiegoś dziewiętnastowiecznego demona, takie skrzyżowanie Liszta i Towiańskiego, tymczasem drzwi otworzył im stereotypowo wyglądający facet, a zegar w domu był tylko jeden i to na dodatek elektryczny. Byli cholernie rozczarowani, bo nie było czego filmować. Regały “Białystok” z “Emilii”.

Fot. NewsPix

leszek.milewski

Ekstraklasa. Historia polskiej piłki. Lubię pójść na mecz B-klasy.

Opublikowane 06.05.2021 17:31 przez

leszek.milewski

#WeszłoFuksem
16.06.2021

Finlandia za dziewięć tysięcy, efektowna tasiemka i sukcesy na Euro

Weszło Fuksem, czyli najlepsze kupony poprzedniego tygodnia. No nie będziemy ukrywać – lubimy robić te zestawienia, bo po każdym z tych kuponów robimy coś w stylu “o kurde, serio mu to weszło?”. Co mamy dla was tym razem? Mamy singla trafionego za tysiaka. Efektowną tasiemkę puszczoną z samego rana. No i graczy obłowionych na Euro […]
16.06.2021
#WeszłoFuksem
02.06.2021

Spec od tenisa, mocny gracz siatkówki i top kupony na Polskę

Imponująca tasiemka, solo grane za sporą stawkę czy wróżenie z fusów, ekhm, to znaczy meczów towarzyskich. W ostatnim tygodniu działo się wiele nie tylko w piłce nożnej, dlatego wśród dzisiejszych przykładów szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu znajdzie się nie tylko nasz ulubiony sport. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. […]
02.06.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
28.05.2021

Manchester City vs Chelsea – kursy na finał Ligi Mistrzów

W przeciągu dwóch dekad po raz trzeci w finale Ligi Mistrzów zobaczymy dwa angielskie zespoły. Kursy bukmacherskie na mecz Manchester City vs Chelsea uderzająco przypominają te sprzed dwóch lat, kiedy to o puchar Ligi Mistrzów walczył Tottenham z Liverpoolem. Kibice na pewno życzą sobie, by scenariusz zbliżającego się spotkania był na wskroś inny i bardziej […]
28.05.2021
#WeszłoFuksem
27.05.2021

Napoli, Napoli, kupon ci spartoli

Tasiemki z pewniakami, triple grane na sporą stawkę czy idealny przykład na early payout – to dzisiejsze przykłady szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. Komu poszczęściło się tym razem? A kto miał potężnego pecha? Kto z was nie lubi pewniaczków? Pan lubi, pani lubi, […]
27.05.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
18.05.2021

2 tysiaki, kupon solo, Wisła Kraków poza kontrolą!

Ileż to razy puszczaliście efektowną taśmę, by na koniec weekendu wykrzyczeć “matko z córką, jeden nie wszedł!”. Przypuszczamy, że niejednokrotnie. I szczerze wam współczujemy, też byliśmy często po tej stronie kuponu. Natomiast jak co tydzień w naszym #WeszłoFuksem przyglądamy się efektownym kuponom, które weszły. Komu poszczęściło się w Fuksiarzu tym razem? Stary, dobry system “graj […]
18.05.2021
Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Felietony i blogi
21.06.2021

Włochy i Atmosferić, czyli mądrzy będziemy dopiero jutro (11)

Roberto Mancini w 88. minucie meczu z Walią postawił na 25. zawodnika z 26-osobowej kadry reprezentacji Włoch. Salvatore Sirigu pojawił się między słupkami w miejsce Gianluigiego Donnarummy i tym samym na liście powołanych został już tylko jeden zawodnik bez rozegranej minuty – trzeci bramkarz, Alex Meret. Włoskie media komplementują szkoleniowca i przypominają, że to bardzo […]
21.06.2021
Weszło
21.06.2021

Dzięki Turcjo, że byłaś Atmosfericiem turnieju (11)

Turcja jest skandalem, ale jest skandalem dla Turków. Ostatnio pisaliśmy z Kubą Olkiewiczem tekst o tak zwanych Atmosfericiach, a więc piłkarzach od atmosfery. Ciekawe było dla mnie to, co powiedział psycholog sportowy, Dariusz Parzelski. Otóż był przekonany, że grupa ludzi, która działa razem, potrzebuje obsadzenia wielu ról. One obsadzają się automatycznie. Muszą być wypełnione. Są […]
21.06.2021
Brama dnia
21.06.2021

Kto piękniej skarcił bramkarza – Rebić czy Ronaldinho?

Kiedy bramkarz popełnia błąd, którego następstwem jest gol, na ogół nie mamy do czynienia z trafieniem przedniej urody. Ot, jakieś dobicie z bliska do pustaka albo coś w tym rodzaju. Bywa jednak i tak, że pomyłka golkipera prowadzi do naprawdę efektownej bramki. I właśnie takie propozycje przygotowaliśmy dla was w dzisiejszej “Bramie dnia” wraz z […]
21.06.2021
Felietony i blogi
20.06.2021

Obrazy, które mówią wszystko (10)

Im jestem starszy, tym bardziej wnerwiają mnie gesty pod publiczkę. Zresztą, po tylu latach śledzenia biznesu, dość szybko można rozszyfrować, kto o całowaniu herbu przypomina sobie dopiero pod koniec kontraktu, a kto fotki z siłowni o bezustannej pracy nad sobą robi od razu na cały tydzień, podczas jednej wizyty między sztangami. Dlatego przez lata uodporniłem […]
20.06.2021
Brama dnia
20.06.2021

Rummenigge czy Bergkamp? Głosujcie na “Bramę dnia”

We wczorajszej “Bramie dnia” nagrodziliście M’Baye Nianga, który w pierwszym meczu mistrzostw świata w Rosji wykorzystał serię kuriozalnych błędów polskiej defensywy. Dzisiaj wracamy do standardowych propozycji – mamy dla was dwa naprawdę efektowne trafienia. Jedno w wydaniu holenderskim, drugie niemieckim. Zapraszamy do głosowania wraz z naszymi partnerami z Gatigo. KARL-HEINZ RUMMENIGGE VS CHILE (1982) Najpierw […]
20.06.2021
Weszło
19.06.2021

Najbardziej optymistyczny scenariusz: nie skompromitować się (9)

Jeśli składową kibicowania jest wiara w sukces swojej ukochanej drużyny, jestem najgorszym kibicem świata. Znajomi, przyjaciele i rodzina wielokrotnie mają dość mojego smęcenia. Niezobowiązujące rozmowy zamieniają się w katorgę, gdy ktoś niefrasobliwie postanowi zapytać mnie o nadchodzący mecz.  – Kuba, jak stawiasz w Polska – reprezentacja południowej części podwórka przy Gdańskiej? – Reprezentacja południowej części […]
19.06.2021
Weszło
21.06.2021

Gergel, Pirulo, Cichocki i reszta. Jedenastka sezonu 2020/2021 w 1. lidze

Sezon pierwszej ligi już oficjalnie zakończony – łącznie z barażami – więc czas najwyższy na podsumowania. Na start proponujemy wam najlepszą jedenastkę sezonu 2020/2021, czyli zestaw absolutnych kozaków, których z przyjemnością oglądaliśmy przez minione miesiące. Nie będzie zaskoczeniem, że dominują w niej piłkarze z czołowych zespołów, jednak znalazło się i miejsce dla wyróżniającej się postaci […]
21.06.2021
Felietony i blogi
21.06.2021

Włochy i Atmosferić, czyli mądrzy będziemy dopiero jutro (11)

Roberto Mancini w 88. minucie meczu z Walią postawił na 25. zawodnika z 26-osobowej kadry reprezentacji Włoch. Salvatore Sirigu pojawił się między słupkami w miejsce Gianluigiego Donnarummy i tym samym na liście powołanych został już tylko jeden zawodnik bez rozegranej minuty – trzeci bramkarz, Alex Meret. Włoskie media komplementują szkoleniowca i przypominają, że to bardzo […]
21.06.2021
Weszło
21.06.2021

Dzięki Turcjo, że byłaś Atmosfericiem turnieju (11)

Turcja jest skandalem, ale jest skandalem dla Turków. Ostatnio pisaliśmy z Kubą Olkiewiczem tekst o tak zwanych Atmosfericiach, a więc piłkarzach od atmosfery. Ciekawe było dla mnie to, co powiedział psycholog sportowy, Dariusz Parzelski. Otóż był przekonany, że grupa ludzi, która działa razem, potrzebuje obsadzenia wielu ról. One obsadzają się automatycznie. Muszą być wypełnione. Są […]
21.06.2021
Weszło
21.06.2021

Kasperczak: Cudów w meczu z Hiszpanią nie widziałem

– Zagraliśmy “po polsku”. Dobrze się broniliśmy i wyprowadzaliśmy kontrataki, czyli robiliśmy to, co zawsze wychodziło nam najlepiej. Przede wszystkim jednak była walka. Z tego meczu nie potrafię wyciągnąć dużo pozytywnych wniosków czysto piłkarskich, natomiast widzę inną mentalność. Cudów nie ma, ale brawa za wyjątkowy poziom zaangażowania. Niestety w grze ofensywnej dalej mamy duże problemy […]
21.06.2021
Weszło
21.06.2021

WIELKA LA ZABAWA W SEWILLI | EUROVLOG #6

Polacy i Hiszpanie rozkręcili przed meczem w Sewilli mega imprezę! Sprawdźcie, czy nasz reporter Jakub Białek dał radę przeżyć! To, że oglądacie ten film, jest spoilerem? Być może.  
21.06.2021
Weszło
21.06.2021

Boniek: Sousa na inną mentalność od naszej, mamy grać w piłkę

– A my nie chcemy tylko się bronić i stawiać „autobus” przed polem karnym. Mówiłem o tym głośno od wielu lat, wpajamy młodzieży, że mamy grać w piłkę, a nie tylko się poruszać i przemieszczać po boisku. Sousa ma inną mentalność od naszej, nie chcę robić analiz, zostawiam innym. Ale różnica między Portugalczykiem jest taka, […]
21.06.2021
Weszło
21.06.2021

Dzięki Turcjo, że byłaś Atmosfericiem turnieju (11)

Turcja jest skandalem, ale jest skandalem dla Turków. Ostatnio pisaliśmy z Kubą Olkiewiczem tekst o tak zwanych Atmosfericiach, a więc piłkarzach od atmosfery. Ciekawe było dla mnie to, co powiedział psycholog sportowy, Dariusz Parzelski. Otóż był przekonany, że grupa ludzi, która działa razem, potrzebuje obsadzenia wielu ról. One obsadzają się automatycznie. Muszą być wypełnione. Są […]
21.06.2021
Weszło
20.06.2021

Dobrze jest znowu cieszyć się na mecz (10)

Czy określenie “mit założycielski” o meczu reprezentacji Polski zdążyło już zrobić karierę, a teraz jest na wznoszącej? Być może. Przypomnę, że nierozerwalnie związane jest z kadrą Nawałki i meczem z Niemcami. Zdaje się, że to od tego meczu zaczęło robić furorę. A raczej: w ogóle pojawiło się w polskim słowniku piłkarskim. Kadra Nawałki do meczu […]
20.06.2021
Weszło
18.06.2021

Tydzień turnieju, a my już w domu. Prawie jak kadra! Tetrycy od 12

W euroodcinku “Dwóch zgryźliwych tetryków” Jakub Olkiewicz i Leszek Milewski rozmawiają o tym, że Lukaku wszystko potrafi zrobić lepiej, że Dania mogłaby się nauczyć strzelać, a Holandia jest całkiem spoko. Nie braknie też polskich wątków, w tym drobiazgowej analizy, z której wynika, że mamy małe szanse na mistrzostwo Europy. Spis treści: 0:00 DZIEŃ DOBRY ANEGDOTO […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

O Lukaku, okazjach Danii i Lidze Narodów D (8)

Proszę państwa, wysoki sądzie, to jest najlepszy piłkarz turnieju, Romelu Lukaku. Ja zdaję sobie sprawę, że niektórych widzieliśmy tylko w jednym meczu, a Lukaku już w dwóch. Może za chwilę bębenek podbije Pogba, Mbappe, może Ronaldo, może jeszcze ktoś zrobi coś niebywałego, co przyćmi Lukaku. Ale turniej jest szybki. Nie masz czasu czekać. I na […]
18.06.2021
Weszło
17.06.2021

Czy czarne konie mnie słyszą? (7)

Sukcesy reprezentacji Polski na Euro 2020? Wpisanie się przez Wojciecha Szczęsnego do historii turnieju – a że samobójem, to didaskalia. Lećmy dalej: Niemcy też z porażką. Punkt straty do Hiszpanii na tym etapie, czyli można powiedzieć, że – a co – jesteśmy o włos za jednej z potęg. No i wreszcie obecność Turcji. Liczyłem i […]
17.06.2021
Weszło
16.06.2021

O Francji i Szalaiu, który zawstydził Lewego (6)

Nie lubię kibicować potęgom. Wychowany na znoju polskiego futbolu, czuję się obco pod sztandarami, pod którymi czymś naturalnym jest zwycięstwo, a nie horror, terror, krwawica i mozół. To nie moja bajka. Wielkie turnieje akurat są nielicznymi momentami, które wynagradzają mi moje pokręcone… nawet nie przekonania, po prostu tak mam. Ale wielkie turnieje też nie z […]
16.06.2021
Liczba komentarzy: 25
Subscribe
Powiadom o
guest
25 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin
1 miesiąc temu

Taki to wielki piłkarz jak udaje że został sfaulowany przez młodego Starzyńskiego, kolejna pseudo gwiazdka

Radosław
Radosław
1 miesiąc temu

Panie Leszku spoko tekst

troy
troy
1 miesiąc temu

Dobrze się to czyta. Jestem jednak zmuszony przypomnieć, że transfer Dudka nie był jednak tak wielkim zaskoczeniem. Pamiętam pretensje Widzewa (WIDZEWA!!!), że cena za Dudka jest zaporowa i nierealna. Pół roku później Dudek wyjechał…

Tralalala
Tralalala (@tralalala)
1 miesiąc temu

Leszku, lubię cię i szanuję, ale… wyraz “nieważne” piszemy łącznie.

slownik
slownik (@slownik)
1 miesiąc temu
Reply to  Tralalala

Kocham Cię.

kopinavave
kopinavave
1 miesiąc temu

Panie Leszku . Jak jest wypite odstawiamy klawiaturę. Cenię Pana ale było pite. Nie mówię że grubo ćwiartka może 1 browar.

Lecę na piwo
Lecę na piwo
1 miesiąc temu
Reply to  kopinavave

Huj ci do tego.. A tekst wraz na poziomie.. Ty na trzeźwo na chleb pewnie byp mówisz..

slownik
slownik (@slownik)
1 miesiąc temu

Pan Leszek Milewski. Pan dziennikarz.

Gino Lettieri vel. Wunderwaffe
Gino Lettieri vel. Wunderwaffe
1 miesiąc temu
Reply to  slownik

Dokąd będzie transfer? 😉

WhiteStarPower
WhiteStarPower (@spoxgreq)
1 miesiąc temu

Do widzów dwóch tetrykow: czy wy tez czytacie teraz felietony Leszka jego głosem? 😐

fronda
fronda
1 miesiąc temu
Reply to  WhiteStarPower

Nie.

xxx
xxx
1 miesiąc temu

Pytanie czy Świerczok jest zainteresowany dalszą grą dla Piasta, bo jest parę miejsc na świecie gdzie jest ładniej niż w Gliwicach, gdzie można co nieco zarobić i wyróżniającego isię, niestarego jeszcze, gracza z Ekstraklasy chętnie by tam przytulili.

Jorg
Jorg
1 miesiąc temu
Reply to  xxx

Jest zainteresowany, jest u siebie. Problem to tylko $

Asgau
Asgau
1 miesiąc temu
Reply to  xxx

Do Mieliby go.

Gino Lettieri vel. Wunderwaffe
Gino Lettieri vel. Wunderwaffe
1 miesiąc temu

Akurat pamiętam mecz, w którym Salenko zagrał. Tyle mogę pomóc, że dam na niego namiar.
PS. To nawet było więcej, niż kwadrans.

Bez tytułu.png
Wiślak
Wiślak
1 miesiąc temu

Czy na miejscu Piasta dałbym milion euro za Świerczoka? Nie. Do tej bańki trzeba dołożyć prowizję dla menadżera i pensję dla Świerczoka. Na pewno zażąda on sporej podwyżki. Wydaje mi się, że Piast mając ok 30-35 mln złotych (ok. 6-7 mln euro) nie odważy się na taki wydatek. Zatrzymanie Świerczoka bez wzmocnień (środek i boki obrony, skrzydłowy/wahadłowy, środek pomocy) nie gwarantuje w przyszłym sezonie nic. Milion euro przeznaczony na 2-3 zawodników do podstawowego składu może dać więcej niż przeznaczenie ich na jednego Świerczoka.
To dobry zawodnik, jak na naszą ligę, ale wydawanie na niego 1/7 budżetu to nie jest dobry pomysł.

tymon
tymon
1 miesiąc temu

Mam nadzieję, że Świerczok pójdzie do jakiegoś średniaka Ligi Tureckiej i tam swoje zarobi. Akurat On na to zasługuje. Tyle.

Miro Juro
Miro Juro
1 miesiąc temu

Czyli jak rozumiem według Beksińskiego motywacja nie istnieje?

No właśnie
No właśnie
1 miesiąc temu
Reply to  Miro Juro

Raczej, jeśli coś naprawdę masz zrobić, rzeczywiście tego chcesz, to motywacja nie odkrywa roli. Motywacja jest potrzebna aby pójść na przekór sobie.

Jorg
Jorg
1 miesiąc temu

Świerczok to człowiek, którego od dawna brakowało w Gliwicach – chłop z jajami. Piast miał w ostatnich latach – i dalej ma – dobrych zawodników. Znakomita większość to jednak grzeczni chłopcy, “budynie” takie. Badia, Sokołowski, Huk, nawet uznawani za boiskowych twardzieli – Czerwiński i Szmatuła – to spokojni, ułożeni kolesie. Wcześniej Parzyszek, Felix, Valencia, Sedlar i można wymieniać i wymieniać. Wyszło, to wyszło, spiepszyłem 4 setki – nic się nie stało. Drużyna miała wyniki, ale nie było w niej mentalności zwycięzców – z taką śmiem twierdzić, że wyniki w Gliwicach mogły być nawet nieco lepsze niż i tak dobre w ostatnich latach. Po zmianach w składzie, problemach na początku sezonu, formuła z takim mentalem się już wyczerpała. Świerczok to pociągnął dopiero – nie sam oczywiście, ale największa jego rola. Po każdym swoim zagraniu widać jaki jest wściekły, każda akcja jak o wszystko, pretensje do sędziego, pyskówki z przeciwnikiem – te ostatnie może nie zawsze ok, ale pokazują jak mu zależy. Od siebie wymaga, gra dobrze, to ma prawo wymagać od innych, a w takiej sytuacji nie ma już jaki wcześniej Parzyszek – słupek, poprzeczka, 4 setki zmarnowane i ostatecznie pod koniec meczu w ryj od słabszego przeciwnika. Zagrasz jak łajza, to masz zaraz suszarkę zasłużoną. Oby został dłużej w Gliwicach.

fronda
fronda
1 miesiąc temu

Stanowski przecież przez te jebane reklamy czytać się nie da.

16wszechmistrz16!!!
16wszechmistrz16!!!
1 miesiąc temu

Chyba bezsenna nocka była, tekstu na trzy felietony.
Ciekawe czy klątwa weszło zadziała… tzn Świerczok już nic nie strzeli do końca sezonu.

Lecę na piwo
Lecę na piwo
1 miesiąc temu

W tej eklapie to wszyscy grają jakby byli na kacu.. A ci co nie są to na ławce.. Bo trzeźwi a jeszcze gorsi od tych co wyszli w podstawie.. 🙂

DanielSvenson
DanielSvenson (@danielsvenson)
1 miesiąc temu

Fajny chlopak ten caly Swierczok, taki swojski.

Harry
Harry
1 miesiąc temu

Panie Leszku, 1 błąd merytoryczny – mianowicie chodzi o dowcipy o łotewskich chłopach, a nie chłopakach 😉 Poza tym, jak zwykle, klasa.

Suche Info
21.06.2021

Wzruszające pożegnanie Pandewa

Goran Pandew skończył reprezentacyjną karierę i został godnie pożegnany. Tak przed meczem, kiedy dostał pamiątkową koszulkę od Holendrów, jak i po meczu, kiedy bili mu brawo wszyscy. Zobaczcie: Goran Pandew kończy ostatni w karierze mecz w barwach Macedonii #MKD, żegnany nie tylko przed kolegów z drużyny, ale i rywali, a nawet legendy holenderskiej piłki #NED […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Mateusz Dróżdż nowym prezesem Widzewa

W Widzewie jak zwykle dużo się dzieje. Tym razem klub ma nowego prezesa – został nim Mateusz Dróżdż. To postać znana w świecie futbolu. Ostatnio był przewodniczącym rady nadzorczej w Górniku Polkowice, a wcześniej też był prezesem, tyle że w ekstraklasowym Zagłębiu Lubin. Oficjalnie stanowisko prezesa Dróżdż obejmie jutro. Strona Widzewa charakteryzuje: Współpracował z wieloma […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Szczepański na testach w Lechii

Lechia nie ma za dużo pieniędzy, więc musi kombinować, jak się wzmocnić i jednocześnie dużo nie wydać. Dlatego bierze na testy Miłosza Szczepańskiego. Nie tylko te medyczne, ale i sportowe. Najwyraźniej Piotr Stokowiec chce sprawdzić, czy Szczepański może mu się przydać, bo gdańszczan po prostu nie stać na pudło. Szczepański niewątpliwie ma talent, natomiast jego […]
21.06.2021
Weszło
21.06.2021

Gergel, Pirulo, Cichocki i reszta. Jedenastka sezonu 2020/2021 w 1. lidze

Sezon pierwszej ligi już oficjalnie zakończony – łącznie z barażami – więc czas najwyższy na podsumowania. Na start proponujemy wam najlepszą jedenastkę sezonu 2020/2021, czyli zestaw absolutnych kozaków, których z przyjemnością oglądaliśmy przez minione miesiące. Nie będzie zaskoczeniem, że dominują w niej piłkarze z czołowych zespołów, jednak znalazło się i miejsce dla wyróżniającej się postaci […]
21.06.2021
Felietony i blogi
21.06.2021

Włochy i Atmosferić, czyli mądrzy będziemy dopiero jutro (11)

Roberto Mancini w 88. minucie meczu z Walią postawił na 25. zawodnika z 26-osobowej kadry reprezentacji Włoch. Salvatore Sirigu pojawił się między słupkami w miejsce Gianluigiego Donnarummy i tym samym na liście powołanych został już tylko jeden zawodnik bez rozegranej minuty – trzeci bramkarz, Alex Meret. Włoskie media komplementują szkoleniowca i przypominają, że to bardzo […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Tottenham odrzuca ofertę City za Kane’a. Na stole było 100 milionów!

Harry Kane to jeden z bardziej łakomych kąsków transferowych tego okienka. Napastnik chce zdobywać tytuły, a w Tottenhamie jak wiadomo będzie o to trudno. Fabrizio Romano podaje, że Manchester City chce snajpera u siebie i złożył oficjalną ofertę. Ta jednak została odrzucona. A Obywatele naprawdę zagrali grubo, bo wrzucili – według informacji dziennikarza – 100 […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Chrobry Głogów pozyskał napastnika z Holandii

Działacze Chrobrego Głogów zaczynają letnie okienko transferowe. Jak udało nam się ustalić, na Dolny Śląsk trafi 24-letni napastnik rodem z Holandii. To Dennis van der Heijden, który w młodości grał w akademii Feyenoordu Rotterdam czy ADO Den Haag. Ostatnio natomiast występował w 2. lidze holenderskiej. 24-latek ma dziś podpisać dwuletni kontrakt z Chrobrym. Przechodzi do […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Zrelak na dłużej w Warcie Poznań

Adam Zrelak nie zaimponował wiosną w barwach Warty Poznań, ale “Zieloni” nadal wiążą z nim poważne plany. Zawodnik podpisał nowy kontrakt, ważny do czerwca 2023 roku.  Zrelak zimą przyszedł do Warty z FC Nuernberg, gdzie męczyły go poważne kontuzje. Motywacji mu nie brakowało, bo walczył o miejsce w reprezentacji Słowacji na Euro 2020. Zdążył wystąpić […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Wstęp na mecze mundialu w Katarze tylko dla zaszczepionych kibiców

Premier Kataru, szejk Chalid bin Chalifa bin Abdulaziz Al Thani poinformował, że podczas przyszłorocznych mistrzostw świata mecze z wysokości trybun będą mogli oglądać wyłącznie kibice zaszczepieni na koronawirusa.  Tłumaczy to rzecz jasna względami bezpieczeństwa. Al Thani dodał, że jego państwo zakupi na czas mundialu milion szczepionek, aby w razie czego na miejscu mogły się zaszczepić […]
21.06.2021
Weszło
21.06.2021

Dzięki Turcjo, że byłaś Atmosfericiem turnieju (11)

Turcja jest skandalem, ale jest skandalem dla Turków. Ostatnio pisaliśmy z Kubą Olkiewiczem tekst o tak zwanych Atmosfericiach, a więc piłkarzach od atmosfery. Ciekawe było dla mnie to, co powiedział psycholog sportowy, Dariusz Parzelski. Otóż był przekonany, że grupa ludzi, która działa razem, potrzebuje obsadzenia wielu ról. One obsadzają się automatycznie. Muszą być wypełnione. Są […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Sensacyjny transfer Calhanoglu: przejdzie z Milanu do Interu

Hakan Calhanoglu liże rany po nieudanym EURO z reprezentacją Turcji, ale osłodzi to sobie zmianą barw klubowych. Miasta nie zmieni, ponieważ wydaje się przesądzone, że przejdzie z Milanu do Interu! Informacje o praktycznie dopiętym transferze podają już wszyscy czołowi włoscy dziennikarze specjalizujący się w newsach – na czele z Fabrizio Romano i Gianluką Di Marzio. […]
21.06.2021
Weszło
21.06.2021

Kasperczak: Cudów w meczu z Hiszpanią nie widziałem

– Zagraliśmy “po polsku”. Dobrze się broniliśmy i wyprowadzaliśmy kontrataki, czyli robiliśmy to, co zawsze wychodziło nam najlepiej. Przede wszystkim jednak była walka. Z tego meczu nie potrafię wyciągnąć dużo pozytywnych wniosków czysto piłkarskich, natomiast widzę inną mentalność. Cudów nie ma, ale brawa za wyjątkowy poziom zaangażowania. Niestety w grze ofensywnej dalej mamy duże problemy […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Maciej Kędziorek asystentem Skorży w Lechu Poznań

Maciej Kędziorek dołączył do sztabu szkoleniowego Lecha Poznań. Będzie pełnił funkcję asystenta Macieja Skorży. – Teraz możemy powiedzieć, że nasz sztab szkoleniowy został ostatecznie skompletowany. Trener Kędziorek, którego serdecznie witam i życzę powodzenia podczas pracy w Lechu, będzie asystentem pierwszego szkoleniowca. Do jego zadań będzie należeć m.in. odpowiadanie za stałe fragmenty gry, bo w tym […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Rafał Boguski piłkarzem Puszczy Niepołomice

Rafał Boguski po wielu, wielu latach pożegnał się z Wisłą Kraków, ale kariery kończyć nie zamierza. Doświadczony pomocnik będzie teraz walczył ku chwale Puszczy Niepołomice. 37-letni piłkarz podpisał kontrakt do czerwca 2023 roku. Przejście do Puszczy zapewne byłoby podyktowane względami rodzinnymi. Boguski nadal będzie mógł mieszkać w Krakowie i nie musi wywracać swojego życia do […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Trzech zawodników odchodzi z GKS-u Tychy

Szymon Lewicki, Łukasz Moneta i Łukasz Norkowski nie będą już piłkarzami GKS-u Tychy. Dwaj pierwsi odchodzą po wygaśnięciu kontraktów, a Norkowski wraca do Lecha Poznań, z którego był wypożyczony. Lewicki w ostatnim sezonie I ligi rozegrał 27 meczów i strzelił siedem goli. Moneta w 32 spotkaniach zdobył jedną bramkę. Norkowski pojawił się na boisku 21 […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Zmiany w ŁKS-ie: Kibu Vicuna nowym trenerem, Arkadiusz Malarz odchodzi

Kibu Vicuna został nowym trenerem ŁKS-u. Hiszpan podpisał roczny kontrakt z opcją przedłużenia na kolejne 12 miesięcy. – Szukaliśmy trenera, który będzie kontynuował naszą filozofię, obecną już w Akademii ŁKS i pierwszym zespole. Ważne było również to, że po tych wszystkich ostatnich doświadczeniach nie zamierzamy zrezygnować z obecnego sztabu i dlatego potrzebowaliśmy szkoleniowca z doświadczeniem […]
21.06.2021
Weszło
21.06.2021

WIELKA LA ZABAWA W SEWILLI | EUROVLOG #6

Polacy i Hiszpanie rozkręcili przed meczem w Sewilli mega imprezę! Sprawdźcie, czy nasz reporter Jakub Białek dał radę przeżyć! To, że oglądacie ten film, jest spoilerem? Być może.  
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Juventus obserwuje Kacpra Kozłowskiego

Kacper Kozłowski coraz śmielej poczyna sobie w reprezentacji Polski. Wchodząc na boisko w meczu z Hiszpanią został najmłodszym piłkarzem, który kiedykolwiek zagrał na mistrzostwach Europy i już ma swoje miejsce w historii. Nic więc dziwnego, że pomocnikiem Pogoni Szczecin coraz mocniej interesują się kluby zachodnie. Dopiero co włoskie media pisały o Borussii Dortmund, wcześniej padała […]
21.06.2021