Show Polaków w Rosji, premierowy gol Gumnego | STRANIERI

26 kwietnia 2021, 09:04 • 6 min czytania 11 komentarzy

Wrócił Robert Lewandowski, więc i statystyki bramek naszych stranierich poszły w górę. Ale spokojnie, nie tylko „Lewy” trafiał do siatki. Najlepiej w weekend spisali się nasi ludzie na wschodzie, gdzie w ciągu tygodnia padły aż cztery bramki autorstwa Polaków. Co jeszcze wykombinowali biało-czerwoni w minionym tygodniu? Łapcie kolejną pigułę dotyczącą Polaków grających w Europie i na świecie.

Zarejestruj się w Fuksiarz.pl i postaw na siebie!

Ostatni tak dobry czas w Rosji mieliśmy chyba w 1610 roku, kiedy udało nam się zająć Moskwę. W tym tygodniu niewiele brakowało, żeby ten sukces powtórzyć, bo nasza ekipa na wschodzie nieźle się rozszalała. W Lokomotowie bramkę i asystę zaliczył nawet Maciej Rybus, który zwykle nie sypie konkretami w ofensywie. Natomiast Grzegorz Krychowiak trafił trzy razy – raz w pucharowych derbach z CSKA i dwukrotnie w lidze. Jeszcze jedno ligowe trafienie i Polak wykręci „dyszkę”. Druga bramka Polaka – klasa światowa.

Ale spokojnie, to nie koniec. Bardzo dobry mecz zagrał także Sebastian Szymański, który oddał kilka groźnych strzałów, zaliczył pięć kluczowych podań i łącznie wygrał 14 z 19 pojedynków. Rafał Augustyniak miał równie dobre liczby (9/14 wygranych pojedynków), a do tego dorzucił bramkę na wagę remisu. Bardzo ładną, bo to mierzony strzał sprzed pola karnego.

Naszym piłkarzom w Rosji niestety nikt za bardzo nie pozazdrościł wyników. Wrócił Robert Lewandowski, więc już tradycyjnie trafił do siatki, o czym szerzej pisaliśmy już wcześniej. Podobnie jak o piątym golu Arkadiusza Milika w barwach Marsylii. Z bramkowych wyczynów pozostaje nam więc pochwalić Konrada Michalaka, który w środku tygodnia trafił do siatki z Rizesporem. To drugi gol w sezonie w wykonaniu skrzydłowego. Wydarzeniem weekendu była jednak premierowa bramka Roberta Gumnego dla Augsburga. Polak wszedł na boisko z ławki, ale zagrał bardzo dobry mecz. Wiadomo: gol z bliska, wnukom opowiadał o nim nie będzie, ale mimo wszystko przyjemna sprawa. Ciekawostka – w tym samym spotkaniu show dał Ondrej Duda.

Z bramek to tyle, bo VAR anulował pierwsze trafienie Jakuba Modera w Premier League.  Ale są jeszcze asysty. Michał Helik przyczynił się do przyklepania przez Barnsley miejsca w barażach o awans do najwyższej ligi w Anglii. W środku tygodnia z kolei ostatnie podania zaliczyli Karol Świderski oraz Piotr Zielińskiasysta „Zielka” to zresztą klasa światowa, warto spojrzeć. A skoro wróciła MLS to i Kacper Przybyłko powinien regularnie pojawiać się w tej rubryce. Tym razem zrobił to dzięki asyście.

Na koniec bramkarze. Łukasz Fabiański miał ostatnio ciężki czas po wpuszczeniu dwóch kompromitujących bramek z Newcastle. Teraz jednak trochę się odkuł. Jedna kapitalna interwencja, dwie inne bardzo solidne. West Ham przegrał, ale Polak zagrał nieźle. Podobnie zresztą jak Kamil Grabara, który w środku tygodnia zaliczył udany występ z Randers. Później Polak stwierdził, że jest najlepszym bramkarzem w Superlidze. Ok, jego prawo…

A kto nie będzie dobrze wspominał tego weekendu? Cóż na pewno Kamil Glik, który dostał siatkę od 18-latka, a Benevento znalazło się w strefie spadkowej tabeli. „La Gazzetta dello Sport” wybrała go nawet najgorszym graczem meczu. Dla odmiany Arkadiusz Reca dostał od „LGdS” siódemkę i został pochwalony za wywalczenie rzutu karnego. Włosi napisali, że był strzałą, która rozrywała defensywę Parmy.

ANGLIA

Jan Bednarek (Southampton) – 90 minut z Tottenhamem (1:2)
Łukasz Fabiański (West Ham) – 90 minut z Chelsea (0:1)
Kamil Grosicki (West Bromwich Albion) – poza kadrą
Mateusz Klich (Leeds) – od 79. minuty z Liverpoolem (1:1), od 72. minuty z United (0:0)
Kacper Łopata (Sheffield United) – poza kadrą
Jakub Moder (Brighton) – od 86. minuty z Chelsea (0:0), 67 minut z Sheffield (0:1)
Michał Karbownik (Brighton) – poza kadrą
Jakub Ojrzyński (Liverpool) – poza kadrą
Michał Helik (Barnsley) – 90 minut i asysta z Rotherham (1:0)
Krystian Bielik (Derby) – poza kadrą, kontuzja
Kamil Jóźwiak (Derby) – od 88. minuty z Birmingham (1:2)
Przemysław Płacheta (Norwich) – od 89. minuty z QPR (3:1)
Bartosz Białkowski (Millwall) – 90 minut z Watfordem (0:1)

AUSTRALIA

Filip Kurto (Western United) – na ławce z Wellington Phoenix (1:1)
Michał Janota (Central Coast Mariners) – na ławce z Sydney FC (2:2)

BELGIA

Łukasz Teodorczyk (Charleroi) – bez meczu

CHINY

Adrian Mierzejewski (Shanghai Shenhua) – od 74. minuty z Beijing Sinobo Guoan (2:1)

CZECHY

Bartosz Pikul (Slezski FC Opawa) – poza kadrą
Nataniel Wybraniec (Slezski FC Opawa) – poza kadrą

CYPR

Patryk Procek (AEL Limassol) – na ławce z Olympiakosem Nikozja (0:1)

DANIA

Kamil Grabara (Aarhus) – 90 minut z Randers (2:0) i Kopenhagą (1:2)
Kamil Wilczek (FC Kopenhaga) – 90 minut z Midtjylland (1:4), 72 minuty z Aarhus (2:1)

FRANCJA

Radosław Majecki (Monaco) – poza kadrą
Arkadiusz Milik (Marsylia) – 90 minut i gol z Reims (3:2)
Marcin Bułka (Chateauroux) – 90 minut z Rodez (1:1)

GRECJA

Karol Świderski (PAOK) – 72 minuty, asysta i żółta kartka z Arisem (1:0), 46 minut z Panathinaikosem (0:0)
Damian Szymański (AEK) – 70 minut z Panathinaikosem (1:1), 70 minut z Olympiakosem (0:2)

HISZPANIA

Mateusz Bogusz (Logrones) – na ławce z Cartageną (0:1)

HOLANDIA

Paweł Bochniewicz (Heerenveen) – poza kadrą, kontuzjowany

JAPONIA

Jakub Słowik (Vegalta) – 90 minut z Hakkaido (1:2)

NIEMCY

Robert Lewandowski (Bayern) – 90 minut, gol i żółta kartka z Mainz (1:2)
Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – 90 minut z Wolfsburgiem (2:0)
Krzysztof Piątek (Hertha Berlin) – mecz przełożony
Rafał Gikiewicz (Augsburg) – 90 minut z Koln (2:3)
Robert Gumny (Augsburg) – od 42. minuty i gol z Koln (2:3)
Bartosz Białek (VfL Wolfsburg) — od 65. minuty z BVB (0:2)
Marcin Kamiński (VfB Stuttgart) — poza kadrą
David Kopacz (Wurzburger Kickers) – na ławce z Darmstadt (1:3), 72 minuty z Karlsruher (2:2)
Dawid Kownacki (Fortuna) – 81 minut z St. Pauli (2:0), 90 minut z Paderborn (1:2)
Adam Bodzek (Fortuna) – 77 minut z St. Pauli (2:0), na ławce z Paderborn (1:2)
Jakub Piotrowski (Fortuna) – od 68. minuty i żółta kartka z St. Pauli (2:0), 45 minut z Paderborn (1:2)
Adrian Stanilewicz (Darmstadt) – poza kadrą
David Blacha (VfL Osnabruck) — 63 minuty z Paderborn (2:2), 45 minut z Kiel (1:3)
Martin Kobylański (Eintracht Brunszwik) — na ławce z Furth (0:3), od 72. minuty z Aue
Adam Dźwigała (Sankt Pauli) – na ławce z Fortuną (0:2), od 66. minuty z Furth (2:1)

PORTUGALIA

Paweł Kieszek (Rio Ave) – 90 minut z Maritimo (0:1) i Pacos (1:1)

RUMUNIA

Janusz Gol (Dinamo Bukareszt) – 90 minut i żółta kartka z Arad (0:1), na ławce z Gaz Metan Medias (1:4)
Grzegorz Sandomierski (CFR Cluj) – na ławce z Craiovą (1:2)

ROSJA

Grzegorz Krychowiak (Lokomotiw Moskwa) – 90 minut i gol z CSKA (3:0), 79 minut i 2 gole z Tambov (5:2)
Maciej Rybus (Lokomotiw Moskwa) – 90 minut z CSKA (3:0), 90 minut, gol i asysta z Tambov (5:2)
Rafał Augustyniak (Ural) – 90 minut i gol z Achmatem (1:1)
Sebastian Szymański (Dynamo Moskwa) – 90 minut z Chimki (0:1)

SZKOCJA

Maksymilian Stryjek (Livingston) – 90 minut z Hibernian (1:2)

SŁOWACJA

Dawid Kurminowski (Żilina) – 74 minuty ze Slovanem (2:3)
Jakub Kiwior (Żilina) – 90 minut ze Slovanem (2:3)

TURCJA

Artur Sobiech (Fatih Karagumruk) – poza kadrą
Jakub Szumski (Erzurumspor) – 90 minut z Malatyasporem (1:0) i Gaziantep (3:2)
Dominik Furman (Genclerbirligi) – na ławce z Kayserisporem (2:2), poza kadrą
Radosław Murawski (Denizlispor) – 90 minut z Ankaragucu (1:1) i Sivassporem (1:1)
Adam Stachowiak (Denizlispor) – poza kadrą
Konrad Michalak (Rizespor) – 79 minut i gol z Konyasporem (5:2), 85 minut z Genclerbirligi (1:2)
Damian Kądzior (Alanyaspor) – na ławce z Gaziantep (3:2), od 86. minuty z Basaksehir (0:0)
Michał Pazdan (Ankaragucu) – na ławce z Denizlisporem (1:1), 90 minut z Malatyasporem (1:2)
Daniel Łukasik (Ankaragucu) – poza kadrą, na ławce z Malatyasporem (1:2)
Paweł Olkowski (Gazientep) – 86 minut z Alanyasporem (2:3), od 78. minuty z Erzurumsporem (2:3)
Michał Nalepa (Giresunspor) – 90 minut z Altinordu (0:0)

UKRAINA

Tomasz Kędziora (Dynamo) – 45 minut z Inhułeciem (5:0)

USA

Przemysław Tytoń (FC Cincinnati) – na ławce z NYFC (0:5)
Adam Buksa (New England Revolution) – 90 minut i żółta kartka z DC United (1:0)
Przemysław Frankowski (Chicago Fire) – 90 minut z Atlantą (1:3)
Kacper Przybyłko (Philadelphia Union) – 79 minut i asysta z Interem Miami (1:2)
Jarosław Niezgoda (Portland Timbers) – poza kadrą, kontuzja
Patryk Klimala (New York Red Bulls) – poza kadrą

WŁOCHY

Bartłomiej Drągowski (Fiorentina) – 90 minut z Hellas (2:1) i Juventusem (1:1)
Karol Linetty (Torino) – na ławce z Bologną (1:1), mecz dzisiaj
Piotr Zieliński (Napoli) – 82 minuty i asysta z Lazio (5:2), mecz dzisiaj
Hubert Idasiak (Napoli) – poza kadrą
Wojciech Szczęsny (Juventus) – na ławce z Parmą (3:1), 90 minut z Fiorentiną (1:1)
Sebastian Walukiewicz (Cagliari) – na ławce z Udinese (1:0) i Romą (3:2)
Bartosz Bereszyński (Sampdoria) – poza kadrą, 90 minut z Sassuolo (0:1)
Kamil Glik (Benevento) – 90 minut z Genoą (2:2) i Udinese (2:4)
Łukasz Skorupski (Bologna) – 90 minut z Torino (1:1) i Atalantą (0:5)
Arkadiusz Reca (Crotone) – 90 minut z Sampdorią (0:1) i Parmą (4:3)
Paweł Dawidowicz (Hellas Verona) – 90 minut z Fiorentiną (1:2), od 46. minuty z Interem (0:1)