To nie był tydzień dla bramkarzy, ale dla napastników już tak | Stranieri

Jan Piekutowski

Autor:Jan Piekutowski

12 kwietnia 2021, 09:17 • 6 min czytania 7 komentarzy

Jaki był ten tydzień w wykonaniu Polaków grających na obczyźnie? Ano dziwaczny. Niby wszystko w porządku, nie zabrakło zwycięstw Juventusu z Napoli, Leeds United z Manchesterem City, rozgromienia Huddersfied przez Norwich City. Szkopuł w tym, że nasi zawodnicy mieli w tym marginalną wręcz rolę.

Wojciech Szczęsny pierwszy raz w tym sezonie, gdy Stara Dama grała bardzo ważny mecz, został posadzony na ławce kosztem Buffona. Andrea Pirlo pewnie nie żałował, bo włoska legenda prezentowała się bardzo dobrze, wpuszczając jedynie strzał Insignie z rzutu karnego.

Szczęsny do bramki wrócił chwilę później, na mecz z Genoą i tym razem nie zawiódł. Przy jednym strzale skapitulował, ale zaliczył też dwie bardzo ważne interwencje. Gdyby nie on, Genoa mogłaby odrobić dwubramkową stratę. A tak Wojciech raz wygrał pojedynek, a później instynktownie odbił strzał z dystansu.

W bardzo dobrym humorze wrócił do domu Łukasz Fabiański. Jest WHU pokonało Leicester City 3:2 w bezpośrednim starciu ekip walczących o Ligę Mistrzów. Tutaj podobnie jak w wypadku Szczęsnego – niby nie ma czystego konta, ale też nie ma powodów do łez.

Fabiański znowu był bardzo pewny, a jedna z jego parad zapobiegła remontadzie Lisów. A było przecież bardzo blisko, bo podopieczni Brendana Rodgersa z 0:3 zbliżyli się na 2:3. Polak odbił jednak dobre uderzenia Pereiry i Albrightona, zaś jego klub dowiózł prowadzenie do końca meczu.

Szkopuł w tym, że to jedyni bramkarze, którzy po tym tygodniu nie spuszczą nosa na kwintę. W wypadku pozostałych było co najwyżej przeciętnie. Swój mecz przegrał Bartłomiej Drągowski (2:3 z Atalatną). Remis i porażkę odnotował Jakub Słowik Jakub (Tokushimą 0:1, Yokohamą M 0:0), zaś Filip Kurto nie podniósł się z ławki.

Najwięcej powodów do niezadowolenia ma jednak Rafał Gikiewicz, który nie popisał się (bardzo delikatnie powiedziane) przy jedynym trafieniu w meczu Schalke z Augsburgiem oraz…

Łukasz Skorupski. Nie zaliczył on najlepszego dnia w starciu z AS Romą. Przynajmniej nie w akcji bramkowej, gdzie wypruł do Mayorala i… nie osiągnął nic. Hiszpan minął go i skierował piłkę do pustej bramki.

Na całe szczęście nie zawiedli napastnicy. Kolejne trafienie na Słowacji odnotował Dawid Kurminowski, którego Żilina znowu zagrała koncert w ofensywie. Swoje zrobił też Karol Świderski – upolował kolejnego rywala w lidze greckiej oraz Artur Sobiech – mimo że z Hataysporem grał tylko 30 minut, zdobył bramkę na wagę trzech punktów.

Warto też odnotować osiągnięcie Martina Kobylańskiego. W meczu mającym wielkie znaczenie w kwestii utrzymania w 2.Bundeslidze, Polak zdobył aż dwie bramki przeciwko Osanbruck. Starcie zakończyło się kanonadą Brunszwiku i ostatecznym zwycięstwem 4:0.

Nie będziemy jednak udawać, że w kontekście reprezentacji nie cieszą nas kolejne minuty Krzyśka Piątka, a przede wszystkim bardzo dobry mecz Arkadiusza Milika.

Polak nie zagrał z Montpellier doskonale, ale był wyróżniającą się postacią Marsylii. Wreszcie był pod grą, wreszcie oddawał strzały, wreszcie wygrywał pojedynki. Udało mu się też w końcu strzelić jednego gola i zyskać jeszcze większą przychylność kibiców. Fani Marsylii uważają bowiem, że Polak jest na ich klub po prostu… za dobry. Ciekawa perspektywa, patrząc na to, jak często my pomstujemy na Milika.

Było to trafienie numer pięć Polaka w barwach klubu prowadzonego przez Sampaolego.

ANGLIA

Jan Bednarek (Southampton) – mecz w poniedzialek
Łukasz Fabiański (West Ham) – 90 minut z Leicester City (3:2)
Kamil Grosicki (West Bromwich Albion) – mecz w poniedziałek
Mateusz Klich (Leeds) – na ławce z Manchesterem City (2:1)
Kacper Łopata (Sheffield United) – poza kadrą
Jakub Moder (Brighton) – mecz w poniedziałek
Michał Karbownik (Brighton) – mecz w poniedziałek
Jakub Ojrzyński (Liverpool) – poza kadrą
Michał Helik (Barnsley) – 90 minut z Luton Town (2:1), 90 minut z Boro (2:0)
Krystian Bielik (Derby) – poza kadrą, kontuzja
Kamil Jóźwiak (Derby) – 29 minut z Reading (1:3), 68 minut z Norwich City (0:1)
Przemysław Płacheta (Norwich) – 14 minut z Huddersfield (7:0), 28 minut z Derby County (1:0)
Bartosz Białkowski (Millwall) – 90 minut ze Stoke City (2:1), 90 minut ze Swansea (0:3)

AUSTRALIA

Filip Kurto (Western United) – na ławce z Newcastle Jets (1:0) i Wellington Phoenix (2:3)
Michał Janota (Central Coast Mariners) – 3 minuty z WS Wanderers (2:2)

BELGIA

Łukasz Teodorczyk (Charleroi) – 35 minut z Beerschot (1:2), 45 minut z Gent (0:4)

CZECHY

Bartosz Pikul (Slezski FC Opawa) – poza kadrą
Nataniel Wybraniec (Slezski FC Opawa) – poza kadrą

CYPR

Patryk Procek (AEL Limassol) – na ławce z Olympiakosem Nikozja (2:0) i AEK Larnaca (1:0)

DANIA

Kamil Grabara (Aarhus) – 90 minut z Randers (0:2), poza składem
Kamil Wilczek (FC Kopenhaga) – 74 minuty i gol z Randers (2:1), 90 minut i dwa gole z Brondby (3:1)

FRANCJA

Radosław Majecki (Monaco) – 120 minut z Metz (puchar) (1:0 – po karnych), poza składem na mecz z Dijon
Arkadiusz Milik (Marsylia) – 88 minut i gol z Montpellier (3:3)
Marcin Bułka (Chateauroux) – poza kadrą

GRECJA

Karol Świderski (PAOK) – 18 minut z AEK (1:0), 90 minut i gol z Asteras (1:1)
Damian Szymański (AEK) – 28 minut z PAOK (0:1), 90 minut i żółta kartka z Aris (3:1)

HISZPANIA

Mateusz Bogusz (Logrones) – na ławce z Mirandes (1:0)

HOLANDIA

Paweł Bochniewicz (Heerenveen) – poza kadrą, kontuzjowany

JAPONIA

Jakub Słowik (Vegalta) – 90 minut z Tokushimą (0:1), 90 minut z Yokohamą M (0:0)

NIEMCY

Robert Lewandowski (Bayern) – poza kadrą, kontuzja
Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – na ławce z Manchesterem City (1:2), 7 minut ze Stuttgartem (3:2)
Krzysztof Piątek (Hertha Berlin) – 45 minut z Monchengladbach (2:2)
Rafał Gikiewicz (Augsburg) – 90 minut z Schalke (0:1)
Robert Gumny (Augsburg) – 71 minut z Schalke (0:1)
Bartosz Białek (VfL Wolfsburg) — 25 minut z Eintarchtem Frankfurt (3:4)
Marcin Kamiński (VfB Stuttgart) — poza kadrą
David Kopacz (Wurzburger Kickers) – 26 minut z Hannoverem 96 (2:1), 61 z Norymbergą (1:1)
Dawid Kownacki (Fortuna) – brak meczu
Adam Bodzek (Fortuna) – brak meczu
Jakub Piotrowski (Fortuna) – brak meczu
Adrian Stanilewicz (Darmstadt) – poza kadrą
David Blacha (VfL Osnabruck) — 9 minut z Brunszwikiem (0:4)
Martin Kobylański (Eintracht Brunszwik) — 20 minut z Sankt Pauli (0:2), 81 minut i dwa gole z Osanbruck (4:0)
Adam Dźwigała (Sankt Pauli) – 61 minut z Brunszwikiem (2:0), 90 minut z Aue (3:1)

PORTUGALIA

Paweł Kieszek (Rio Ave) – 90 minut z Boavistą (3:3)

RUMUNIA

Janusz Gol (Dinamo Bukareszt) – 76 minut z CFR Cluj (0:1), 90 minut z Academica Clinceni (1:3)
Grzegorz Sandomierski (CFR Cluj) – na ławce z Dinamo Bukareszt (1:0), poza składem

ROSJA

Grzegorz Krychowiak (Lokomotiw Moskwa) – 90 minut i asysta z Soczi (3:1), 90 minut ze Spartakiem Moskwa (2:0)
Maciej Rybus (Lokomotiw Moskwa) – 90 minut i żółta kartka z Soczi (3:1); poza składem, żółte kartki
Rafał Augustyniak (Ural) – 90 minut i żółta kartka z Dynamem Moskwa (2:2)
Sebastian Szymański (Dynamo Moskwa) – 90 minut i żółta kartka z Samarą (0:1), 55 minut i czerwona kartka z Dynamem Ural (2:2)

SZKOCJA

Patryk Klimala (Celtic Glasgow) – poza kadrą
Maksymilian Stryjek (Livingston) – na ławce z Celtikiem (0:6)

SŁOWACJA

Dawid Kurminowski (Żilina) – poza składem (mecz pucharowy), 82 minut i gol z Trenczynem (3:2)
Jakub Kiwior (Żilina) – 90 minut z Trenczynem (3:2)

TURCJA

Artur Sobiech (Fatih Karagumruk) – 30 minut i gol z Hataysporem (1:0), 90 minut z Galatasaray (1:1)
Jakub Szumski (Erzurumspor) – 90 minut z Genclerbirligi (1:1), 90 minut z Besiktasem (2:4)
Dominik Furman (Genclerbirligi) – na ławce z Erzurum BB (1:1), na ławce z Ankaragucu (1:2)
Radosław Murawski (Denizlispor) – 90 minut z Fenerbahce (0:1), 45 minut i żółta kartka z Kasimpasą (1:1)
Adam Stachowiak (Denizlispor) – poza kadrą
Konrad Michalak (Rizespor) – 11 minut z Trabzonsporem
Damian Kądzior (Alanyaspor) – 24 minuty z Besiktasem
Michał Pazdan (Ankaragucu) – poza kadrą, żółte kartki; na ławce z Genclerbirligi (2:1)
Daniel Łukasik (Ankaragucu) – poza kadrą, na ławce z Genclerbirligi (2:1)
Paweł Olkowski (Gazientep) – 90 minut z Basaksehir (2:0)
Michał Nalepa (Giresunspor) – 64 minuty z Eskisehirsporem (5:0)

UKRAINA

Tomasz Kędziora (Dynamo) – poza kadrą

WŁOCHY

Bartłomiej Drągowski (Fiorentina) – 90 minut z Atalantą (2:3)
Karol Linetty (Torino) – 8 minut z Udinese (1:0)
Piotr Zieliński (Napoli) – 90 minut z Juventusem (1:2), 73 minuty i asysta z Sampdorią (2:0)
Hubert Idasiak (Napoli) – poza kadrą
Wojciech Szczęsny (Juventus) – na ławce z Napoli (2:1), 90 minut z Genoą (3:1)
Sebastian Walukiewicz (Cagliari) – na ławce ze Interem (0:1)
Bartosz Bereszyński (Sampdoria) – 90 minut z Napoli (0:2)
Kamil Glik (Benevento) – mecz w poniedziałek
Łukasz Skorupski (Bologna) – 90 minut z AS Romą (0:1)
Arkadiusz Reca (Crotone) – 90 minut i żółta kartka ze Spezią (2:3)
Paweł Dawidowicz (Hellas Verona) – 90 minut z Lazio (0:1)
Szymon Czyż (Lazio) – poza kadrą
Mariusz Stępiński (Lecce) – 2 minuty z Pisą (1:0), 9 minut ze SPAL (1:2)
Marcin Listkowski (Lecce) – poza kadrą
Patryk Dziczek (Salernitana) – poza kadrą, kontuzja
Tomasz Kupisz (Salernitana) – 90 minut i asysta z Frosinone (1:0), 90 minut z Entellą (3:0)
Paweł Jaroszyński (Salernitana) – 45 minut i żółta kartka z Frosinone (1:0)
Piotr Parzyszek (Frosinone) – 12 minut z Salernitaną (0:1), 2 minuty z Cittadellą (1:1)
Przemysław Szymiński (Frosinone) – 90 minut z Salernitaną (0:1), 90 minut z Cittadellą (1:1)
Jakub Łabojko (Brescia) – 90 minut z Reggianą (2:2), na ławce z Pescarą (1:1)
Filip Jagiełło (Brescia) – 45 minut z Reggianą (2:2), 82 minuty i gol z Pescarą (1:1)
Jakub Iskra (SPAL) – poza kadrą
Patryk Peda (SPAL) – na ławce w meczu z Lecce (2:1)
Szymon Żurkowski (Empoli) – 87 minut i żółta kartka z Reggianą
Adam Chrzanowski (Pordenone) – poza składem
Sebastian Musiolik (Pordenone) – 83 minuty i gol  z Entellą (3:0), 90 minut z Cremonese (1:2)