post
Avatar

Opublikowane 08.04.2021 17:15 przez

redakcja

W jakim stanie jest Wisła Kraków? Jak na bilans finansowy klubu wpływają tarcze ochronne? Czy Wisła wydaje dużo na wynagrodzenia dla piłkarzy? Ile kosztuje utrzymanie jakościowego zawodnika? Czy Biała Gwiazda planuje zatrudnić dyrektora sportowego? Co oznaczają kolejne pożyczki od tria Błaszczykowski-Królewski-Jażdżyński? Na te i na inne pytania odpowiada wiceprezes Wisły Kraków, Maciej Bałaziński. Zapraszamy. 

Wisła Kraków to pacjent. Leczenie w toku. Jak zmienił się stan rekonwalescenta w 2020 roku względem 2019 roku?

Pacjent znajdował się na skraju śmierci klinicznej. Koszulka z „Linią Życia” bardzo dokładnie odzwierciedlała stan klubu w tamtej sytuacji. Gdyby nie zaangażowanie wielu osób, a przede wszystkim Tomasza Jażdżyńskiego, Jakuba Błaszczykowskiego i Jarosława Królewskiego, pacjent nie przetrwałby, trzeba to brutalnie powiedzieć. Natomiast każdy miesiąc przynosi poprawę. Niestety jednak, w 2020 roku tempo leczenia spadło względem 2019 roku, do czego głównie przyczyniła się pandemia koronawirusa. Ubiegłoroczne tempo spłaty zobowiązań jest nieco niższe niż to z 2019 roku. Powodów jest kilka. Przede wszystkim mocno odczuwalny jest brak przychodów z dnia meczowego: z biletów, z karnetów, z gadżetów. To duża różnica. Mówimy o kwocie od 7,5 do 8 milionów złotych.

Czyli to jest strata wynikająca z niemożności wpuszczania kibiców na mecze domowe. 

Tak, przy czym uwzględniam różnicę w sprzedaży biletów/karnetów, która wynosi około 6 milionów złotych i różnicę w sprzedaży pamiątek, pamiętając, że jest to kwota szacunkowa. Nie jesteśmy w stanie precyzyjnie określić wszystkiego, co do złotówki, co do grosza, bo nie da się przewidzieć, ile biletów, karnetów i pamiątek kupiliby kibice Wisły w konkretnym dniu meczowym.

Wliczone są w to koszty organizacji dnia meczowego?

Oczywiście. Trzeba podkreślić, że władze Krakowa, wynajmujące nam stadion, wykazały się ogromnym zrozumieniem sytuacji, za co raz jeszcze dziękujemy. Zmniejszyły czynsz na czas pandemii, kiedy nie jesteśmy w stanie wykorzystywać pełni możliwości obiektu. Można więc szacować, że klub nieco zaoszczędził na tym, że stadion nie jest w pełni otwarty i że kibice nie mogą zasiadać na trybunach, by dopingować zespół. To samo dotyczy ochrony zatrudnianej przy organizacji imprez masowych. Natomiast organizacja meczów w covidzie była droższa niż normalnie przy okazji meczów z udziałem publiczności, bo dochodziły chociażby dodatkowe środki higieny, które trzeba było zastosować, by odpowiednio przygotować mecz według otrzymanych wytycznych. Patrząc sumarycznie, koszty są w minimalnym stopniu niższe i jest to niepodważalne.

Ile Wisła może zarobić na hitowych meczach? Na przykład takich jak derby Krakowa z Cracovią, jak starcia z Lechem czy Legią?

To kwestia złożona. Nie powiem, czy to jest milion dwieście pięćdziesiąt tysięcy złotych, czy mniej, czy więcej, bo to składowa wielu czynników, które trudno jednoznacznie określić. Wszystko zależy chociażby od liczby kibiców gospodarzy i ewentualnie gości, od sprzedanych biletów, karnetów oraz gadżetów czy od statusu meczu: zwykłego lub podwyższonego ryzyka, co ma przełożenie na ten wynik.

Jeśli powiem, że to kwota pomiędzy milionem a dwoma milionami, to dużo się pomylę?

To jest dokładnie taki przedział.

A jak na bilans Wisły wpływają tarcze ochronne? W bilansie czytamy, że to kwota 3 milionów złotych. Nie zniweluje to wszelkich hipotetycznych strat. 

Strata wykazana na koniec roku nie jest przypadkowa. Mieści się w granicach 3,5 milionów złotych i odpowiada niemalże wsparciu, które klub otrzymał z tarczy antykryzysowej. Jest to naturalnie związane ze spadkiem przychodów klubu. Muszą być relacje między jednym a drugim.

Jakie zmiany przyniósł 2020 wobec 2019 w wydatkach na piłkarzy?

Koszty klubu, w tym poziom wynagrodzeń, liczone ogółem wzrosły. Musimy wziąć jednak pod uwagę, że w 2020 roku w bilans wliczały się też wynagrodzenia dla trenerów i personelu pomocniczego czy pracowników administracyjnych z akademii, a także stypendia dla niektórych piłkarzy. Nie można zapomnieć również o wynajmie obiektów czy o kosztach ponoszonych przy funkcjonowaniu tej komórki. A jest to kwota mieszcząca się w granicach 2,5 miliona złotych rocznie.

To w przypadku Wisły rzecz nowa, taka, która wcześniej w bilansie nie widniała, a na pewno nie w takim zakresie. Uważamy jednak, że to kierunek, w którym chcemy podążać. Jakość zawodników z akademii, którzy także pukają do drzwi pierwszego zespołu, jest widoczna gołym okiem, co potwierdzają rezultaty osiągane chociażby przez zespoły występujące na szczeblu Centralnej Ligi Juniorów. Do tego należy pamiętać o sekcji esportowej, która pod skrzydła Wisły trafiła w październiku 2019 roku i dopiero następny rok pozwolił w pełni uwzględnić ją w rachunkach finansowych.

Inna sprawa, że wzrosły też wynagrodzenia pierwszej drużyny. 

Rzeczywiście, koszty te wzrosły. Natomiast pamiętajmy, że grudzień 2019 roku był momentem bardzo złej dyspozycji drużyny, co wymagało głównie uzupełnień kadrowych. W 2020 roku, dzięki podniesieniu jakości piłkarskiej, forma zespołu wzrosła, co przełożyło się na lepsze wyniki i w końcowym rozrachunku na utrzymanie się Wisły w Ekstraklasie. A skutkiem zatrudnienia piłkarzy mających pomóc w realizacji planu sportowego było zwiększenie budżetu. Naturalne jest też to, że w sytuacji, w której zespół nie zdobywa punktów, klub nie płaci premii, a przy wypełnieniu założeń i osiąganiu pozytywnych wyników, trzeba wywiązać się z zapisów w kontraktach. Jednoczenie należy pamiętać, że rozwiązanie umowy z trenerem niesie konieczność wypłacania pensji przez pewien czas więcej niż jednemu szkoleniowcowi. Z kolei w przypadku pozyskania wolnych zawodników koszy premii wynikających z podpisania kontraktu również widnieją w rubryce wynagrodzenia, co zwiększa ich wartość.

Można domniemywać, że dla takiego Alona Turgemana musiał zostać stworzony komin płacowy, żeby utrzymać go w Krakowie? Jakość zawodnika kosztuje aż tak dużo?

Nie chciałbym używać prostolinijnego języka i określeń typu „komin płacowy”, ale rzeczywiście ściągnięcie i utrzymanie zawodnika z dużą jakością kosztuje niemało. Najczęściej polskie kluby, z uwagi na trudną sytuację finansową, sięgają po zawodników o statusie wolnym. Ale ci wolni zawodnicy często życzą sobie dodatkowe pieniądze za podpis. Wzrosła kwota na wynagrodzenia, ale z kolei tych pieniędzy nie wydaliśmy na transfery. I ta sama sytuacja może zdarzać się w odwrotnym kierunku.

Klub dokonuje transferu gotówkowego, ale za to przejmuje pensję zawodnika na mniej więcej takim poziomie, na jakim piłkarz dostawał wynagrodzenie w poprzednim klubie, co może być kwotą niższą. Jeżeli więc pozyskujemy piłkarza z dobrego klubu, to wielce prawdopodobne jest, że tylko na wypożyczenie, bo często zarabiał w poprzednim miejscu więcej niż u nas. Na pół roku, w oczekiwaniu krótkoterminowego efektu, przechodzi do Wisły i w tym okresie wypłacamy mu pensję wyższą niż w przypadku, gdyby miał  zostać przy R22 na przykład na trzy lata. Dodatkowo zawodnik ma okazję odbudować formę sportową i pokazać swoje umiejętności.

Może trzeba zainwestować więcej pieniędzy w pion sportowy? Zatrudnić dyrektora sportowego?

Kwestia zatrudnienia dyrektora sportowego jest otwarta.

Czyli można nadesłać swoje CV?!

Można. W pewnym momencie pewnie zatrudnimy dyrektora sportowego, ale pytanie: kiedy i kto to będzie? To kwestia otwarta. Staramy się odmłodzić zespół. Inwestujemy w wychowanków z akademii. Pozyskaliśmy w ostatnim czasie młodszych, perspektywicznych piłkarzy. Takim przykładem są Mateusz Młyński, Hubert Sobol, Krystian Wachowiak. To inwestycje długoterminowe. W ciągu sześciu czy dwunastu miesięcy się nie spłacą. Stanie się to za kilka lat albo i nie, bo to bardzo młodzi zawodnicy, czysty potencjał. Ale taki kierunek jest słuszny. Z pierwszą drużyną trenuje wielu juniorów, którzy przystosowują się do poziomu dorosłej piłki. Chociażby Piotrek Starzyński, który pokazał się już z bardzo dobrej strony. Tą drogą chcemy zmierzać. Zależy nam na tym, żeby w kadrze Wisły Kraków znajdowała się większa liczba młodych Polaków.

W długoterminowej perspektywie wprowadzania młodych zawodników przynosi wymierne efekty i korzyści. Po pierwsze, obniżają się wynagrodzenia, bo wychowankowie z akademii często mają niższy poziom uposażania. A po drugie, młodzież jest najbardziej rozchwytywana na rynku transferowym i daje klubowi możliwość sprzedaży z zyskiem w przyszłości.

Pewnie spore pieniądze można byłoby zarobić na Aleksandrze Buksie. 

Jego talent jest niepodważalny, ale nie zawsze w życiu układa się wszystko tak, jak tego byśmy sobie życzyli. I na tym możemy ten wątek zakończyć.

Pierwszy pomidor.

I ostatni.

Wpływają powoli pierwsze zainteresowania piłkarzami, którzy obecnie występują w Wiśle Kraków?

Wstępne rozmowy są prowadzone, ale pandemia koronawirusa spowodowała o tyle zamieszanie na rynku transferowym, że bardzo gwałtowanie spadła liczba tzw. średnich transferów. Te „największe” jeszcze się dokonują, te całkiem „małe” też, ale coraz mniej jest ruchów gotówkowych o średniej wartości – tych między milionem a pięcioma milionami euro. Jasne, że to dziwnie brzmi z naszej perspektywy, gdzie wytransferowanie kogokolwiek za taką sumę to niemały sukces, ale na rynku europejskim to norma, średnia. Nie mamy w składzie żadnego zawodnika wartego dziesiątki milionów euro, więc też, odpowiadając na pytanie, rozmowy się toczą, ale na bardzo, ale to bardzo wstępnym etapie. Wszyscy czekają na koniec sezonu.

Kibic Wisły Kraków otwiera sobie gazetę i czyta, że trio Błaszczykowski-Jażdżyński-Królewski ponownie pożyczyło klubowi trzy miliony złotych. Może brzmieć to niepokojąco. 

Nie sądzę, że jest to niepokojące. Jest kilka metod działania. Można zawiesić spłatę zobowiązań. Nie dokonywać ich wobec drużyny czy wobec partnerów i prowadzić działalność zadłużając się względem nich. A można też pieniądze klubowi pożyczyć. I, na szczęście, właściciele zdecydowali się na tę drugą możliwość i starając się utrzymać płynność finansową, udzielili takiej pożyczki. Jako zarząd jesteśmy bardzo wdzięczni za to, że możemy liczyć na ich wsparcie. Członkowie rady nadzorczej, a zarazem właściciele Wisły Kraków, bardzo aktywnie na co dzień biorą udział w życiu klubu i troszczą się o to, żeby sytuacja finansowa, organizacyjna i sportowa była stabilna.

Jak często prowadzicie rozmowy z ludźmi, którzy chcieliby dołączyć do tego tria i zostać akcjonariuszami Wisły Kraków?

Jeśli takie rozmowy miałyby się toczyć, to na poziomie właścicielskim, więc nic nie zdradzę w tym aspekcie. Natomiast wiemy, że takie zainteresowanie jest i płynie ono zarówno od osób fizycznych, jak i od grup kapitałowych, które byłyby zainteresowanie inwestycją w spółkę. Inna sprawa, że panowie Jażdżyński, Błaszczykowski i Królewski po to ratowali ten klub, żeby teraz dobrze zastanowić się nad tym, jakich partnerów sobie dobrać, tak, aby mieć pewność kontynuacji rozpoczętego „dzieła”. Różni właściciele mają odmienne cele, a tutaj cel jest jeden – chodzi o to, żeby Wisłę Kraków wyprowadzić na prostą. Gdyby nie było obowiązku spłacania „starych” zobowiązań, to powiedzmy sobie szczerze, że i budżet na pierwszą drużynę mógłby być na innym poziomie.

Mimo roku pandemicznego i różnych innych komplikacji dostajemy ogromne wsparcie od sponsorów i członków naszej unikalnej struktury, czyli od Socios Wisła Kraków. Gdyby rzeczywistość zmusiła partnerów biznesowych do ruchów i zaczynaliby oszczędzanie od Wisły Kraków, to sytuacja mogłoby być bardzo trudna, a w 2020 roku przychody ze sponsoringu zwiększyły się o niemal dwa miliony złotych w stosunku do roku poprzedniego, co pokazuje, że środowisko biznesowe zgromadzone wokół klubu chce nas wspierać i mam nadzieje, że nic się w tej kwestii nie zmieni.

Połączenie Wisły Kraków S.A z TS wpływa korzystnie na stan spółki? 

Jest bardzo wiele obszarów, na których możemy opierać współpracę ze stowarzyszeniem. Bezpośrednia łączność pozwala na podejmowanie działań w płynny sposób. Nie jest to proste ze względu na konieczność poprawy albo zmiany w stowarzyszeniu pewnych kwestii, ale patrzę na wspólne przedsięwzięcia bardzo optymistycznie. Podjęliśmy pewne kroki. Uregulujemy wszelkie kwestie związane z działalnością obiektów. Nie dostrzegam zagrożenia, tylko szansę.

Zarząd ma plan na to, jak można poradzić sobie z czterdziestomilionowym długiem? Wiadomo, że to dług wewnętrzny, ale w tym bilansie wypada to odstraszająco. 

Kogo miałoby to odstraszać? Inwestorów nie, ponieważ przy rozmowach będą mieli w pełni wyjaśnioną sytuację, niczego nie będą musieli się obawiać. Tego długu nie trzeba gotówkowo spłacać. Większym problemem są zobowiązania z lat ubiegłych, związane z bieżącą działalnością i na tym trzeba się przede wszystkim skupić. Co roku zmieszają się wspomniane zobowiązania, ale wciąż stanowią niemałą kwotę. Zdajemy sobie sprawę, iż wymagają regularnej spłaty ze względu na mnóstwo wierzycieli, którzy jednak wykazują się zrozumieniem, ale prędzej czy później, w takiej albo w innej formie, trzeba będzie im te zaległe pieniądz oddać. Na tym trzeba się skoncentrować. Co do długu wewnętrznego, to z całą pewnością zostanie on uregulowany.

Wspominał pan o zaangażowaniu sponsorów. Pojawi się niedługo sponsor strategiczny?

Rozmawiamy ze sponsorami. Jedną umowę udało nam się przedłużyć. Jesteśmy w trakcie pracy nad kolejną. Myślę, że obraz naszych sponsorów na kolejny sezon będzie wyglądał równie okazale jak na ten, a może nawet jeszcze bardziej. Pracujemy, ale jest jeszcze za wcześnie na jakiekolwiek konkrety i deklaracje, trzeba się raczej nastawić na czerwiec.

Gdyby pan miał wskazać jedną rzecz, z której jest pan najbardziej zadowolony w bilansie finansowym Wisły Kraków, to co by to było? 

Najbardziej cieszy współpraca z partnerami biznesowymi. Układa się świetnie.

A rzecz, z której jest pan najmniej zadowolony?

Musimy uderzyć się w pierś za przychody z tytułu transferów. Były na niezadowalającym poziomie. Pewnie wynikało to z niskiej pozycji tabeli i braku wyróżniających się zawodników. Tu powinniśmy zdziałać więcej, bo lato 2020 roku było momentem wytchnienia w pandemicznym szaleństwie.

ROZMAWIAŁ MARCIN RYSZKA

Fot. Newspix

redakcja

Opublikowane 08.04.2021 17:15 przez

redakcja

Anglia
19.04.2021

Liverpool remisuje z Leeds i oddala się od Ligi Mistrzów. Ale co z tego?

To nie było rewelacyjne spotkanie. Ba! Mimo trafienia Liverpoolu jeszcze w pierwszej połowie, było to spotkanie dość przeciętne. Przynajmniej do 70. minuty, gdy zaczęło naparzać Leeds United. I bardzo dobrze Pawie zrobiły, bo raz, że uratowały spotkanie, dwa, że zdobyły dzięki temu punkt. Ale Liverpoolowi pewnie to powiewa.  Otoczka przed meczem nie była najbardziej przychylna […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Kozacy i badziewiacy. Michał Kucharczyk znów jest sobą

Sporo mamy w tym sezonie Ekstraklasy indywidualnych rozczarowań, więc warto docenić drogę, którą w ostatnich miesiącach przebył Michał Kucharczyk. Jesienią był jednym z najbardziej irytujący ligowców, w pewnym momencie nawet stracił miejsce w składzie Portowców, by potem odnaleźć się na lewej obronie. Wiosna? Wiosną były piłkarz Legii Warszawa prezentuje to, po co do Szczecina go […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Reforma Ligi Mistrzów, czyli komplikowania ciąg dalszy

Rany, ile się dzieje w futbolowym świecie. Naczelny temat to wiadomo, Superliga, i rozkmina czy futbol rzeczywiście zmieni się w tak drastyczny sposób, czy rozejdzie się po kościach po licytacji i największe kluby po prostu dostaną większą kasę. Natomiast UEFA na razie ma zamiaru się uginać. Dowód – zatwierdzenie nowego formatu Ligi Mistrzów od sezonu […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Plusy i minusy Superligi

Futbol to biznes. Iluzja prysła. Bogaci wystąpili przeciw uboższym. Trwa wojna. Wielka rewolucja w świecie futbolu. Niewykluczone, że po ogłoszeniu planów odpalenia Superligi ten sport już nigdy nie będzie taki sam, że zmieni się wszystko. Środowisko europejskiej piłki nożnej zasypuje się oświadczeniami, groźbami, argumentami. Każda minuta przynosi nowe informacje. Zatrzymajmy się więc na chwilę i […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Sawicki: – To już wojna

– Nie ma już czasu na blefowanie. Blefowanie było przez ostatnich kilka lat. Przypomnę, że utworzenie Superligi cały czas było straszakiem największych klubów, wywieranie presji dla UEFA, by alokować coraz więcej pieniędzy do coraz mniejszego grona klubów, które są najbardziej sławne. Uważam, że to już wojna pomiędzy dwunastoma klubami, a UEFA. Wydaje mi się, że […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Legia nie może zlekceważyć tego finiszu

Według Pawła Mogielnickiego z 90minut.pl Legia ma 98,2% szans na mistrzostwo. No bo rzeczywiście – trudno wierzyć, że pierwsze miejsce miałoby przypaść komuś innemu. Legia wypracowała sobie zaliczkę i teraz spokojnie może jej bronić. Natomiast ekipie, która chce potem przełamać pucharową niemoc, wypadałoby to robić z większym animuszem. Do drużyny Michniewicza można mieć pretensje za […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Kozacy i badziewiacy. Michał Kucharczyk znów jest sobą

Sporo mamy w tym sezonie Ekstraklasy indywidualnych rozczarowań, więc warto docenić drogę, którą w ostatnich miesiącach przebył Michał Kucharczyk. Jesienią był jednym z najbardziej irytujący ligowców, w pewnym momencie nawet stracił miejsce w składzie Portowców, by potem odnaleźć się na lewej obronie. Wiosna? Wiosną były piłkarz Legii Warszawa prezentuje to, po co do Szczecina go […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Sawicki: – To już wojna

– Nie ma już czasu na blefowanie. Blefowanie było przez ostatnich kilka lat. Przypomnę, że utworzenie Superligi cały czas było straszakiem największych klubów, wywieranie presji dla UEFA, by alokować coraz więcej pieniędzy do coraz mniejszego grona klubów, które są najbardziej sławne. Uważam, że to już wojna pomiędzy dwunastoma klubami, a UEFA. Wydaje mi się, że […]
19.04.2021
Stranieri
19.04.2021

Popisy bramkarzy, Krychowiak i Kownacki z golem i asystą | STRANIERI

Od czasu kontuzji Roberta Lewandowskiego liczba bramek strzelanych przez naszych stranierich trochę spadła, ale kilku kumpli z kadry pomaga nadrabiać straty. Miniony weekend był bardzo udany dla Grzegorza Krychowiaka i Dawida Kownackiego, którzy zaliczyli bramkę i asystę. Poza tym sporo ostatnich podań w wykonaniu Polaków w Serie B i popisy bramkarzy – łapcie raport stranieri! […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Superliga – jaki kształt przybiorą rozgrywki?

Na oficjalnych witrynach dwunastu klubów-założycieli pojawiły się wstępny plany rozgrywek Superligi. Jak ma wyglądać ten nowy turniej, pomyślany przez twórców jako zastępstwo dla Ligi Mistrzów? Cóż – nie ma co ukrywać, liga ma być w samym założeniu bardzo mocno zabetonowana. Jak na razie poznaliśmy dwanaście klubów, które zagwarantowały sobie stałe miejsce w Superlidze, ale z […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Prezes Superligi: – Zamierzamy pomóc piłce nożnej

Powstanie Superligi wstrząsnęło światem piłki. Znamy już władze tych rozgrywek. Pierwszym prezesem Superligi został Florentino Perez z Realu Madryt, wiceprezesem Andrea Agnelli z Juventusu, a także Joel Glazer z Manchesteru United. Cała trójka opublikowała oficjalne wypowiedzi na temat Superligi: Florentino Perez: – Zamierzamy pomóc piłce nożnej Florentino Perez (Real Madryt): – Zamierzamy pomóc piłce nożnej […]
19.04.2021
Serie A
18.04.2021

Remis, który zadowala obie strony. Napoli i Inter dzielą się punktami

W 31. kolejce Serie A Napoli zremisowało u siebie z Interem Mediolan 1:1. I tak sobie myślimy, że zarówno Antonio Conte, jak i Gennaro Gattuso mają powody, by ten rezultat zwyczajnie szanować. Nie obejrzeliśmy wielkiego widowiska z pokazem piłkarskich fajerwerków, lecz niewątpliwie obie ekipy bardzo, ale to bardzo rzetelnie zapracowały dzisiaj na kolejny punkcik do […]
18.04.2021
Liczba komentarzy: 12
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Grunty na Reymonta w cenie :)
Grunty na Reymonta w cenie :)
11 dni temu

I tak Wisła padnie. Tylko kroplówka od tych trzech panów trzyma nieboszczkę przy życiu, ale z ich strony to żadna dobroczynność. Robią zastawy na nieruchomościach.

Yogi
Yogi
11 dni temu

Od ponad 2 lat mówi się że padnie, i jakoś nie padła. Jak po takim wałku jak z Vanna Ly i Hartlingiem klub przeżył to raczej małe szansę że umrze, tylko pytanie jest takie ile czasu zajmie powrót do powiedzmy top 5 w Ekstraklasie

UBpatrioci
UBpatrioci
11 dni temu
Reply to  Yogi

Niestety szybko nie padnie ale powrotów do lat tłustych predko nie wróci. Naprawdę szkoda ze wtedy na początku 2019 nie spadli do 4 ligi.

Michał z Olkusza
Michał z Olkusza
11 dni temu
Reply to  Yogi

Zrobią z Wisłą to samo co Rutkowscy z Lechem. Ligowego średniaka plus eksport młodych-zdolnych za ,,godziwe” pieniądze. U Lecha w exellu zielona fala hehe księgowa sypia jak niemowlę hehehe

Kks
Kks
11 dni temu

Nie to samo bo Lech nie ma długów na ponad 40 mln.
Niby część (do TF) to kasa niewymagana, ale za ich umorzenie trzeba by zapłacić 19% podatku. Kto z tej kasy wyzkoczy? Poza tym dlaczego umarzać długi komuś kto trzyma rękę na działkach wartych kilkadziesiąt jeśli nie set milionów?

Michał z Olkusza
Michał z Olkusza
10 dni temu
Reply to  Kks

Nasz kraj nie takie cuda widział kolego 😉
A tak na poważnie to chodziło mi tylko i wyłącznie o mechanizm, sposób w jaki będzie funkcjonował klub. Jest różnica pomiędzy zorientowaniem na wyniki, a zorientowaniem na zarobek, co właśnie widać po Lechu. A tak już z dala od Poznania to powiem, że żeby cokolwiek się zmieniło to ,,najsampierw” trzeba by zadbać o szkolenie trenerów, a jak na razie to jest SABOTAŻ.

Michał z Olkusza
Michał z Olkusza
10 dni temu
Reply to  Kks

A poza tym, w pierwszym zdaniu miałeś na myśli Amicę, bo Lecha już dawno nie ma 😉

Tyca
Tyca
11 dni temu

Wstawaj Szymon, zesrałeś się.

Hulk Hogan ze Szwecji
Hulk Hogan ze Szwecji (@hulk-hogan-ze-szwecji)
10 dni temu
Reply to  Tyca

Ja jebe – gość swoim reportażem uratował wam klub przed dalszym ssaniem przez pijawki, kolejnymi 50 mln. długów, ostatecznym brakiem licencji i wegetacją w okręgówce przez 20 lat, a wy macie o to pretensje xD

Kami(L)
Kami(L)
11 dni temu

Długi jak.. uj ale będą płacić kolejnemu darmozjadowi. Fuck logic.

Grzegorz
Grzegorz
10 dni temu
Reply to  Kami(L)

Zabawne, że Ty nawet nie wiesz, że Twoja Legia podąża dokładnie tą samą drogą co Wisła. Jedyna szansa, że znowu wszystkie media zaczną pompować jakiegoś przeciętniaka i uda się go opchnąć za kilka baniek ojro.

Onuce Kowalczyka
Onuce Kowalczyka
10 dni temu
Reply to  Grzegorz

Skąd to info? Sprawdzone?

Suche Info
19.04.2021

James Milner: – Nie podoba mi się to i mam nadzieję, że tak się nie stanie

Piłkarze nie pozostają bierni wobec ostatnich wydarzeń. W krytyczny sposób o Superlidze wypowiedział się Ander Herrera z PSG. Dejan Loveren, zawodnik Zenitu Sankt Petersburg, także zaprotestował przeciwko pomysłowi powstania nowych rozgrywek. Natomiast po meczu z Leeds James Milner otwarcie wyraził niezadowolenie z faktu przystąpienia The Reds do kontrowersyjnego projektu.  61-krotny reprezentant Anglii jest pierwszym zawodnikiem […]
19.04.2021
Anglia
19.04.2021

Liverpool remisuje z Leeds i oddala się od Ligi Mistrzów. Ale co z tego?

To nie było rewelacyjne spotkanie. Ba! Mimo trafienia Liverpoolu jeszcze w pierwszej połowie, było to spotkanie dość przeciętne. Przynajmniej do 70. minuty, gdy zaczęło naparzać Leeds United. I bardzo dobrze Pawie zrobiły, bo raz, że uratowały spotkanie, dwa, że zdobyły dzięki temu punkt. Ale Liverpoolowi pewnie to powiewa.  Otoczka przed meczem nie była najbardziej przychylna […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Michał Pazdan otrzymał wstępną propozycję powrotu do Ekstraklasy

Portal meczyki.pl poinformował, że Wisła Płock jest zainteresowana sprowadzeniem 38-krotnego reprezentanta Polski. Michał Pazdan jest obecnie piłkarzem tureckiego MKE Ankaragucu, jednak jego kontrakt z klubem wygasa w czerwcu. Według informacji Tomasza Włodarczyka “Nafciarze” kontaktowali się już w piłkarzem i zaoferowali gotowość do podjęcia poważniejszych rozmów. Ponoć jeszcze nie padły konkretne propozycje ze strony płockiego klubu. […]
19.04.2021
Weszło FM
19.04.2021

Wtorek w Weszło FM: moto-poranek, audycja esportowa i emocje w Ekstraklasie

Wtorek w radiu rozpoczniemy od poranka dla fanów motoryzacji. Potem premiery – między innymi „Tenis Klubu”, „Weszło w esport” czy „Die Qualitat”, a następnie aż cztery mecze Ekstraklasy. Szczegóły znajdziecie poniżej: 7:00 – 10:00 – „Dwójka bez Sternika” – Michał Łopaciński i Adam Kotleszka zapraszają na moto-poranek. Będą też materiały piłkarskie poświęcone Superlidze – o […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Kluby Superligi “przeniosą” swoją historię do nowych rozgrywek

Jeżeli spodziewaliście się, że dziś nic was już nie zaskoczy, to jesteście w dużym błędzie. Otóż kluby Superligi postanowiły pójść krok dalej i według informacji hiszpańskich mediów chcą, by ich triumfy w Lidze Mistrzów były uznawane za zwycięstwa w nowych rozgrywkach. Dobre, prawda? Wychodzi na to, że zanim na dobre ruszyłaby Superliga, to Real Madryt […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Piłkarze Leeds zaprotestowali przeciwko Superlidze

Już wcześniej zrobiło się głośno o sprzeciwie angielskich kibiców. Fani klubów z tzw. TOP6 podjęli wspólne działania mające na celu unicestwienie projektu Superligi. Do grona osób protestujących dołączyli także piłkarze Leeds United, którzy na przedmeczową rozgrzewkę wyszli w okolicznościowych koszulkach. Co ciekawe, ich dzisiejszym przeciwnikiem jest Liverpool, który należy do grona założycieli nowych rozgrywek. Podopieczni […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Selekcjoner kadry Norwegii: – Po jaką cholerę Juve pcha się do tych rozgrywek?

Opiekun reprezentacji Norwegii, Ståle Solbakken, w rozmowie z tv2.no nie miał żadnych skrupułów wyrazić w dosadny sposób swojego zdziwienia decyzją Juventusu o przystąpieniu do Superligi. Stwierdził, że turyńczycy nie mają czego tam szukać, skoro w ostatnich sezonach ponosili spektakularne klęski w rozgrywkach Ligi Mistrzów. W bardzo otwarty sposób zdeprecjonował ich pozycję w europejskim futbolu. Przesadził? […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

“Wielka Trójka” nie chce opuszczać Serie A

W trybie pilnym zostało zwołane dziś spotkanie przedstawicieli wszystkich klubów Serie A. Ku zaskoczeniu  delegatów pozostałych 17 drużyn pojawili się na nim reprezentanci Juventusu, Milanu i Interu Mediolan. Przedmiotem obrad był udział tych zespołów w Superlidze i propozycje ewentualnego kształtu ligi po ich odejściu. Jednak – jak podaje włoski dziennikarz, Fabrizio Romano – wyżej wymienione […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Jerzy Dudek: – UEFA za późno zareagowała ze zmianami

W rozmowie z “WP Sportowe Fakty” na temat kontrowersyjnego projektu Superligi wypowiedział się Jerzy Dudek. Były reprezentant Polski nie miał także oporów, by skrytykować UEFA za zbyt późno przeprowadzoną reformę Ligi Mistrzów. Choć były zawodnik m.in. FC Liverpool nie jest zwolennikiem Superligi, to rozumie dlaczego część klubów zdecydowała się na podjęcie takich kroków. – Jak […]
19.04.2021
Kanał Sportowy
19.04.2021

Weszłopolscy od 20:00 – Maciej Bartoszek, Jakub Kuzdra, Marcin Węglewski

Od godziny 20:00 kolejne wydanie magazynu Weszłopolscy! Pewnie mimochodem padnie parę zdań o Superlidze i reformie Ligi Mistrzów, ale oczywiście interesują nas Ekstraklasa i I liga. Gośćmi będą trener Wisły Płock Maciej Bartoszek, Jakub Kuzdra z Warty Poznań, opiekun GKS-u Bełchatów Marcin Węglewski oraz Łukasz Grabowski z “Przeglądu Sportowego”. Zapraszamy! 
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Szef Parlamentu Europejskiego: W tym projekcie liczy się tylko władza i pieniądze

Na temat powstania Superligi swoje opinie zaczęli wyrażać także najważniejsi politycy na arenie europejskiej. W rozmowie z francuskim dziennikiem “L’Equipe” David Sassoli, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, w krytycznym tonie wypowiedział się o nowym przedsięwzięciu z udziałem topowych klubów Starego Kontynentu.  Włoski polityk odpowiedział na pytanie dotyczące tego, czy popiera w tym sporze UEFA. – Tak, jestem […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

UEFA twierdzi, że kluby zostały przekonane ogromną pożyczką

Według Tomasza Włodarczyka z meczyki.pl wśród osób piastujących różne funkcje w UEFA panuje przekonanie, że założyciele Superligi otrzymali gwarancję wielkiej pomocy finansowej ze strony amerykańskiego holdingu bankowego i dlatego zdecydowały się wkroczyć na ścieżkę wojenną. Działacze europejskiej federacji twierdzą, że kluby otrzymały kredyt opiewający na kwotę nawet 400 milionów dolarów. Rzecz jasna wszystkie teorie spiskowe […]
19.04.2021
Fuksiarz
19.04.2021

Early Payout w Fuksiarz.pl? Pokazujemy, że to się opłaca

Już dawno skończyły się czasy, kiedy wynik 2:0 można było uznać za bezpieczny. Futbol stał się bardziej nieprzewidywalny, ale, co najważniejsze, kara tych, którzy myślą o pewnym zwycięstwie jeszcze przed ostatnim gwizdkiem. Karani są oczywiście piłkarze, ale dzięki ofercie Fukasiarza na pewno nie ucierpicie wy. Nie musicie się obawiać, że wasz zespół straci dwubramkowe prowadzenie. […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Bayern nie przystąpi do Superligi [Oficjalnie]

Nie jest to zaskakująca informacja – niemieckie kluby od samego początku otwarcie protestowały przeciwko pomysłowi utworzenia nowych elitarnych rozgrywek. Po tym, jak Karl-Heinz Rummenigge, prezes Bayernu zastąpił Andrea’e Agnelliego w ECA, podmiocie zrzeszającym europejskie kluby, było już prawie pewne, że Bawarczycy nie wezmą udziału w Superlidze. Oświadczenie sternika “Die Roten” tylko potwierdziło tę informację.  Na […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Angielscy fani deklarują wspólną walkę z Superligą

Kilka godzin wcześniej fani Liverpoolu otwarcie zaprotestowali przeciwko powstaniu nowych rozgrywek. Kibice The Reds wywiesili transparenty uderzające we władze klubu, a także postanowili zdjąć z trybun kibicowskie flagi. Nie trzeba było długo czekać na reakcję fanów z innych zespołów. Stowarzyszenia kibiców klubów z tzw. “wielkiej szóstki” wydały wspólny komunikat o zjednoczeniu i podjęciu wspólnych działań […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Kozacy i badziewiacy. Michał Kucharczyk znów jest sobą

Sporo mamy w tym sezonie Ekstraklasy indywidualnych rozczarowań, więc warto docenić drogę, którą w ostatnich miesiącach przebył Michał Kucharczyk. Jesienią był jednym z najbardziej irytujący ligowców, w pewnym momencie nawet stracił miejsce w składzie Portowców, by potem odnaleźć się na lewej obronie. Wiosna? Wiosną były piłkarz Legii Warszawa prezentuje to, po co do Szczecina go […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Dejan Lovren: – Futbol znajdzie się na krawędzi całkowitego upadku

Piłkarze także postanowili zabrać dziś głos w sprawie utworzenia Superligi. Najpierw Ander Herrera otwarcie sprzeciwił się wizji nowego projektu, teraz swoje stanowisko w mediach społecznościowych opublikował Dejan Lovern, zawodnik Zenitu Sankt Petersburg. Chorwacki piłkarz wyraża zaniepokojenie przyszłością futbolu i jest przekonany, że jego koniec jest bliski. Były gracz FC Liverpoolu w mocnych słowach skrytykował powstanie […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Reforma Ligi Mistrzów, czyli komplikowania ciąg dalszy

Rany, ile się dzieje w futbolowym świecie. Naczelny temat to wiadomo, Superliga, i rozkmina czy futbol rzeczywiście zmieni się w tak drastyczny sposób, czy rozejdzie się po kościach po licytacji i największe kluby po prostu dostaną większą kasę. Natomiast UEFA na razie ma zamiaru się uginać. Dowód – zatwierdzenie nowego formatu Ligi Mistrzów od sezonu […]
19.04.2021