post
Michał Kołkowski

Opublikowane 06.04.2021 16:19 przez

Michał Kołkowski

Kiedy był nastolatkiem, prezes Pogoni Zduńska Wola mocno się wahał, czy warto w niego inwestować 800 złotych. Kiedy przechodził do Widzewa Łódź, to w pakiecie z Mariuszem Stępińskim, jako ten mniej utalentowany. Wreszcie – kiedy w wieku 25 lat występował na poziomie pierwszoligowym, niewielu przypuszczało, że uda mu się jeszcze zrobić dużą karierę. Tymczasem Rafał Augustyniak od dłuższego czasu bardzo solidnie radzi sobie w lidze rosyjskiej, a ostatnio dostał także od selekcjonera Paulo Sousy szansę debiutu w narodowych barwach. I to przeciwko Anglikom na Wembley. Bohaterem starcia z “Synami Albionu” koniec końców nie został, ale już sam fakt, że udało mu się przebić do reprezentacji, jest imponujący. Postanowiliśmy prześledzić początki Rafała, dlatego odwiedziliśmy jego rodzinną Zduńską Wolę.

OBEJRZYJ REPORTAŻ WIDEO O PIERWSZYCH PIŁKARSKICH KROKACH RAFAŁA AUGUSTYNIAKA:

Rafał Augustyniak na Wembley mógł zostać bohaterem i zapewnić Polakom remis w ostatnich sekundach spotkania. Uderzył jednak fatalnie, co trochę przyćmiło fakt, że generalnie dał całkiem przyzwoitą zmianę. Zdecydowanie nie wyglądał na piłkarza, dla którego występ na poziomie międzynarodowym to całkowita nowość. Widać po nim zresztą, że w ostatnich latach nie próżnował. Sylwetka pomocnika Urału Jekaterynburg zawsze robiła wrażenie, ale kiedyś Augustyniak na siłowni trenował – jak sam zresztą stwierdził – według planu dyskotekowego. Ramiona, klatka piersiowa, a reszta – jeśli wystarczy czasu. Dorobił się nawet prześmiewczej ksywy “Telewizor”, tak szeroki był w pewnym momencie w barach.

Teraz pracuję z ludźmi, którzy się na tym znają i robię ćwiczenia, które mają mi pomóc w dynamice. Nie dźwigam tylu kilogramów, ile kiedyś, kilka kilogramów zrzuciłem. To na pewno mi pomogło – przyznał “August” kilka tygodni temu.

RAFAŁ AUGUSTYNIAK. POCZĄTKI W ZDUŃSKIEJ WOLI

Z zamiłowania do ciężkiej pracy pamiętają Rafała Augustyniaka w Zduńskiej Woli. Czyli w mieście, gdzie rozpoczął swoją piłkarską karierę. Tam się zresztą urodził, dokładnie 14 października 1993 roku. W dzieciństwie nie był aniołkiem, choć jego pierwsi trenerzy i koledzy z boiska wspominają raczej zgodnie, że w klubie “August” stanowił wzór do naśladowania, jeżeli chodzi o zaangażowanie i szeroko pojęty mental.

Rodzice Rafała dbali o to, by osiedlowe życie za mocno go nie wciągnęło:

Duży respekt się czuło w domu – opowiadał Augustyniak na łamach Weszło. – Miałem taki okres, że byłem opryskliwy. Tata przychodził do szkoły co dwa, trzy tygodnie. Szczególnie do nauczycielki polskiego. Ona troszeczkę wyzywała mnie, ja troszeczkę ją. Gdy tata krzyknął, każdy po kątach porozstawiany. Trzymał dyscyplinę. Dziś myślę, że gdyby nie on, życie mogło mnie ponieść. Żyłem na osiedlu z dużą grupą chłopaków. Wiadomo jak można w takim środowiska popłynąć. Niektórzy wyjechali za granicę. Inni popijają przy bloku. Myślę, że tak bym skończył. Ale tata mnie trzymał w ryzach. Mama też się starała, nie powiem, że nie, ale tata miał decydujący głos.

Rafał Augustyniak

Przygodę z piłką Augustyniak zaczął w klubie MKS MOS Zduńska Wola. Trafił tam stosunkowo późno, bo jako jedenastolatek. Dopiero wtedy zaczął w miarę profesjonalne, poukładane treningi piłkarskie.

Pracowitość była jego cechą dominującą – wspomina Janusz Derdak, pierwszy trener Augustyniaka w Zduńskiej Woli. – Kiedy zaczynał, specjalnie się nie wyróżniał, ale robił bardzo szybkie postępy dzięki swojej pracowitości. Widać było w nim potencjał na większe granie. Ja trenując chłopaków nigdy nie myślę o tym, jak daleko mogą zajść – staram się szlifować u nich to, co jest na wczesnym etapie najważniejsze. Technikę i szybkość grania. Wiedziałem, że nie mogę Rafała zajechać, ale starałem się podnosić mu poprzeczkę systematycznie. Namówiłem go zresztą, by zapisał się do klasy sportowej w szkole, w której pracuję. Była to wprawdzie klasa o profilu siatkarskim, ale myślę, że dzięki temu w okresie zimowym mógł też regularnie brać udział w treningach i zawodach, co wspierało jego ogólny rozwój, a to też jest bardzo ważne.

“Rafał zawsze dużo słuchał, a mało mówił. To było dla niego typowe i chyba wyszło mu na dobre”

Artur Górzawski, kolega Augustyniaka z Pogoni Zduńska Wola

Rafał na boisku siatkarskim pełnił rolę newralgiczną, bo grał jako rozgrywający, lecz było jasne, że większą smykałkę ma do futbolu. – Był twardy, nie odstawiał nogi – dodaje Derdak. – Kumpli miał różnych. Czy to w klubie, czy w szkole. Ale myślę, że poruszał się w granicach kultury. Na pewno chciał trenować, było to jego pasją. Był chłopakiem myślącym. I poza boiskiem, i na murawie. W tak młodym wieku nie można mówić o żadnych wielkich założeniach taktycznych, ale jeśli wyznaczałem mu jakieś zadanie, to umiał je zrealizować.

RAFAŁ AUGUSTYNIAK. Z MKS-u DO POGONI ZDUŃSKA WOLA

Ważnym krokiem do przodu w karierze Rafała okazała się przeprowadzka za miedzę – z MKS-u do Pogoni Zduńska Wola. Przeprowadzka, która wywołała spore kontrowersje wśród jego kumpli z pierwszego klubu. – Przed Pogonią grałem w najtańszych korkotrampkach za piętnaście złotych, takich z plastikową podeszwą. Potem w „Cornerach” z bazaru. Jak dostałem się do Pogoni rodzice dali mi na buty. Kupiłem sobie Adidasa. Gdy zagraliśmy z MOS-em moi byli koledzy wyzywali mnie, że się sprzedałem Pogoni za te korkiwspominał “August”.

Niewiele brakowało, a transfer między dwoma ekipami ze Zduńskiej Woli w ogóle nie doszedłby do skutku. Kością niezgody okazała się kwota do zapłaty. Działacze Pogoni wahali się, czy warto za Augustyniaka płacić… 800 złotych. Z jednej strony – trudno się dziwić tej zapobiegliwości, ponieważ młody Rafał nie zdradzał wielkiego potencjału technicznego. Nie wyglądał oczywiście na tle rówieśników jak kompletny drwal, nie przesadzajmy – wyrastał ponad przeciętną. No ale trudno było też określać go mianem perełki. Imponował raczej atrybutami siłowymi, motorycznymi i wytrzymałościowymi, a także niesamowitą pracowitością. Mimo wszystko jest to jakiś temat do refleksji. Jak wiele ciekawie zapowiadających się karier wyhamowuje na tak wczesnym etapie właśnie z powodu tak niewielkich na pierwszy rzut oka kwot?

Bardzo możliwe, że gdyby nie upór Marka Lorenca, trenera młodzieży w Pogoni Zduńska Wola, Augustyniak nigdy nie zadebiutowałby w reprezentacji Polski. Na szczęście Lorenc był przekonany do talentu Rafała i zależało mu na tym, by wziąć chłopaka do swojej ekipy.

Rafał Augustyniak

Zawziąłem się totalnie, że Rafał musi do nas trafić – mówi trener Lorenc. – Jak graliśmy z MKS-em, to tam było widać dwóch zawodników. Reszta stanowiła tło. “August” był jednym z tych rodzynków. Był wszędzie – odbierał, rozgrywał. Zgarniał wszystkie piłki. Brakowało nam takiego człowieka, który zepnie całą drugą linię. Nie wyróżniał się mega techniką, ale wszędzie było go widać i to była jego olbrzymia wartość. Ostatecznie udało się za niego zapłacić te 800 złotych. 400 dał zarząd, a 400 my z budżetu naszego zespołu.

Od razu przypomina mi się o “Auguście” taka historia z Piotrkowa – dodaje Lorenc. – Pojechaliśmy tam, do przerwy przegrywaliśmy 1:3. Nie zdążyłem wejść do szatni, a Rafał już tam wszystkich opierdzielał, że co to ma być, jak możemy z takim Piotrkowem przegrywać. Absurd tej sytuacji polegał na tym, że to Rafał zawalił dwie z tych trzech bramek. W ogóle się tym nie przejmował – miał totalny luz, interesowało go tylko pobudzenie drużyny. W drugiej połowie zdobyliśmy dwa gole i zremisowaliśmy tam 3:3. Skutecznie wcielił się w moją rolę.

Pomocnik reprezentacji Polski dość szybko przebił się do pierwszej drużyny Pogoni Zduńska Wola, już jako nastolatek łapał minuty na poziomie III i IV ligi. Niby nic wielkiego, ale Artur Górzawski – były piłkarz Pogoni – jest zdania, że pomogło to “Augustowi” w otrzaskaniu się z seniorską piłką. – Natknął się na piłkarzy, którzy coś tam już pograli, takich jak Mariusz Pietrzak czy Radek Becalik. W towarzystwie takich zawodników zaczął poznawać tę seniorską piłkę, a za sprawą swojego charakteru – przede wszystkim nieustępliwości – robił dalsze postępy.

Trzeba jednak pamiętać, że w tamtym czasie talentem numer jeden w Zduńskiej Woli zdecydowanie był Mariusz Stępiński, gwiazdor właściwie wszystkich juniorskich i młodzieżowych reprezentacji narodowych. Kiedy ta dwójka – Stępiński i Augustyniak – przenosiła się potem z Pogoni do Widzewa Łódź, Rafała traktowano jako zawodnika wypuszczonego niejako “w pakiecie”.

Rafał Augustyniak

Mówiono o mnie w Zduńskiej Woli, że Łukasz Masłowski mi to załatwił – przyznał sam “August”. – Śmiali się, że Mariusz to talent, a ja jestem w pakiecie, na doczepkę. Łukasz był akurat w IV lidze w Pogoni, grał razem ze mną i Mariuszem, miał kontakty. Powiedział, że załatwi mi testy. Widzew organizował castingi. Było nas chyba pięćdziesięciu na trzy dni w Gutowie. Selekcjonowano kadrę meczową i graliśmy przeciwko pierwszemu RTS-owi. Jaja. Oni na jakimś roztrenowaniu. Maciek Mielcarz w ataku strzelił nam bramkę. Po testach Widzew się nie odzywał, Łukasz załatwił Młodą Ekstraklasę w Polonii. Pojechałem, byłem dogadany, Piotr Stokowiec namawiał. Wróciłem do Zduńskiej Woli tylko się spakować. Miałem w Piotrkowie dosiąść się do drużyny jadącej na obóz. Pakuję się, dzwoni “Masło”. Widzew się odezwał i wysłał kontrakt. Miałem piętnaście minut żeby się zdecydować. Mówię: dobra, daj chwilę. I poszedłem do Widzewa.

“Głośno było tylko o Mariuszu Stępińskim. Początkowo nikt o Rafale nie mówił”

Artur Górzawski

Z mojej strony nie było marzeń, że “August” trafi do reprezentacji – mówi Lorenc. – No bo z czego, z Siedlec? Z Miedzi Legnica? Nie miał momentu, w którym mógłby się znaleźć w kadrze. Ja się cieszyłem, że on w ogóle może przeżywać przygodę sportową i dzięki piłce może sobie ułożyć życie. Chapeau bas dla agenta, że wynalazł mu tak fajny klub w Rosji, gdzie Rafał może grać za fajne pieniądze i jeszcze się sportowo rozwijać. Gdziekolwiek “August” dziś nie pójdzie – poradzi sobie. Może nie będzie wartością dodaną, bo nie zapewni genialnych dośrodkowań i otwierających piłek na nos. Ale zawsze ileś piłek odbierze, zawsze ileś pojedynków powietrznych wygra. Swoje zawsze zrobi.

RAFAŁ AUGUSTYNIAK. SYMBOL ZMIAN W ZDUŃSKIEJ WOLI?

Debiut Augustyniaka – wychowanego w dwóch klubach ze Zduńskiej Woli – bardzo ładnie symbolizuje pewne zmiany, jakie zachodzą obecnie na scenie piłkarskiej tego miasta. Przypomnijmy, że mówimy o liczącej około 40 tysięcy mieszkańców miejscowości, położonej w niedużej odległości (ok. 40 kilometrów) od kilku tradycyjnie mocnych piłkarsko ośrodków – przede wszystkim Łodzi, a także Bełchatowa. Do tego można jeszcze dołożyć oddalony o 60 kilometrów, leżący już w województwie wielkopolskim Kalisz, gdzie także pojawiły się w ostatnich latach ambicje sięgające nawet I ligi.

Jak opowiada Arkadiusz Bebej, prezes MKS-u Zduńska Wola, jednym z problemów dla klubów z miasta było duże rozdrobnienie wewnętrzne. Odpowiedzią na to ma być projekt nazwany Orły Zduńska Wola. Jest to stowarzyszenie powstałe na mocy porozumienia miejscowych drużyn (m.in. MKS Zduńska Wola, MGUKS Pogoń Zduńska Wola czy Diament Zduńska Wola). Najbardziej utalentowani chłopcy z poszczególnych zespołów ze Zduńskiej Woli mają trafiać do ekipy Orłów i tam doskonalić swoje umiejętności w jak najbardziej konkurencyjnych realiach. Możliwość trenowania w Orłach ma powstrzymywać lokalne talenty przed pokusą, by na bardzo wczesnym etapie piłkarskiego rozwoju przenosić się na przykład do Łodzi.

Rafał Augustyniak

– Jestem w miejscowej piłce od trzech lat i od początku mówiłem, że przychodzę łączyć, a nie dzielić – twierdzi Arkadiusz Bebej. – Udało nam się wypromować platformę porozumienia, jaką są Orły Zduńska Wola. Stowarzyszenie, będące swoistą reprezentacją miasta w rocznikach juniorskich. Z sześciu klubów zduńskowolskich, które zajmują się szkoleniem młodzieży, zapraszamy do Orłów najzdolniejszych chłopców, żeby tworzyli wspólnie drużyny, walczyli o awans do ligi wojewódzkiej i tam rywalizowali z zespołami prezentującymi najwyższy poziom w całym województwie łódzkim. Nieźle to działa, bo nasza drużyna z rocznika 2008 wygrała tę ligę w poprzedniej rundzie. Nie zdarzyło się to w Zduńskiej Woli od kilkunastu lat. Na razie nam się zatem ten projekt wiedzie i oby to dalej tak funkcjonowało.

“Rafał ten projekt w pewnym sensie spina. Jest i z MKS-u, i z Pogoni”

Marek Lorenc

– Pracowaliśmy nad tym projektem na zasadzie mediacji przez prawie rok. Nie było łatwo – przyznaje Bebej. – Chcemy, żeby każdy spoglądał na te Orły jako na wspólne dobro i wydaje mi się, że wypracowaliśmy wspólny mianownik. Naszym celem jest, żeby najzdolniejsi chłopcy nie musieli za szybko wyjeżdżać – niech się rozwijają piłkarsko tutaj. Przy swoich rodzicach, w swoich szkołach. Pozostanie w Zduńskiej Woli nie musi przekreślać ich przyszłości w piłce nożnej na wysokim poziomie. Potencjał ludzki jest.

***

Wydaje się, że to co najlepsze wciąż przed 28-letnim obecnie Rafałem Augustyniakiem. Wyboista była jego droga do reprezentacji Polski, bez dwóch zdań. Zaczęła się w Zduńskiej Woli, a potem prowadziła przez Łódź, Białystok, Siedlce, Suwałki, Legnicę i Jekaterynburg. Jaki będzie kolejny krok “Augusta”? Jego trenerzy z dawnych lat zgodnie życzą mu, by reputacja solidnego defensywnego pomocnika w lidze rosyjskiej pozwoliła wywalczyć transfer do jeszcze ciekawszego klubu niż Urał, być może z którejś z lig europejskiego TOP5.

Rafał miał zawsze duże możliwości i myślę, że je wykorzystał – twierdzi cytowany wcześniej Janusz Derdak. – W tych młodszych latach nie był, potocznie mówiąc, zajechany, dlatego uważam, że czeka go jeszcze kilka lat gry na najwyższym poziomie.

Z kolei trener Marek Lorenc dodaje: – Absolutnie uważam, że Rafał wyciska sto procent swojego potencjału, ale ja cały czas mam nadzieję, że ktoś go zaprosi do jeszcze lepszej ligi. On ma 28 lat. Ma jeszcze co najmniej cztery lata na zaistnienie gdzieś wyżej. Może liga niemiecka, może liga angielska? Może okaże się, że to obecne sto procent jednak wcale nie jest jego maksem? Wierzę, że będę mógł sobie włączyć telewizję – tak jak teraz włączam ligę hiszpańską, włoską czy niemiecką – i będę mógł sobie co tydzień pooglądać w akcji “Augusta”.

tekst: MICHAŁ KOŁKOWSKI
wideo: MATEUSZ STELMASZCZYK

fot. NewsPix.pl / FotoPyk

Michał Kołkowski

Za cel obrał sobie sportretowanie wszystkich kultowych zawodników przełomu XX i XXI wieku i z każdym tygodniem jest coraz bliżej wykonania tej misji. Jego twórczość przypadnie do gustu szczególnie tym, którzy preferują obszerniejsze lektury. Wiele materiałów poświęconych angielskiemu i włoskiemu futbolowi, kilka gigantycznych rankingów, a okazjonalnie także opowieści ze świata NBA. Poza tym – sporo tekstów, wywiadów i reportaży o pomorskiej piłce. Na antenie Weszło FM regularnie słychać go w audycji #KiedyśToByło.

Opublikowane 06.04.2021 16:19 przez

Michał Kołkowski

Kopalnie talentów
06.04.2021

Rafał Augustyniak – reprezentant Polski za 800 złotych | KOPALNIA TALENTÓW

Kiedy był nastolatkiem, prezes Pogoni Zduńska Wola mocno się wahał, czy warto w niego inwestować 800 złotych. Kiedy przechodził do Widzewa Łódź, to w pakiecie z Mariuszem Stępińskim, jako ten mniej utalentowany. Wreszcie – kiedy w wieku 25 lat występował na poziomie pierwszoligowym, niewielu przypuszczało, że uda mu się jeszcze zrobić dużą karierę. Tymczasem Rafał […]
06.04.2021
Weszło
09.03.2021

Tomasz Kędziora. Urodzony pracuś i przywódca I KOPALNIA TALENTÓW

Zanim Tomasz Kędziora zaczął rywalizować z takimi drużynami jak Barcelona czy Juventus oraz zakładać koszulkę reprezentacji Polski, od najmłodszych lat biegał po boiskach w Zielonej Górze. Czy wróżono mu taką karierę? Na to i inne pytania odpowiedzieli nam ludzie, którzy znają Tomka jak własną kieszeń. Ba, jeden z naszych rozmówców zna go nawet od kołyski. […]
09.03.2021
Weszło
15.12.2020

Kamil, który został dryblerem | KOPALNIE TALENTÓW

“Nie holuj tyle”. “Nie drybluj”. “Podaj, graj zespołowo, nie strać”! Gdybyśmy mieli stworzyć jakiś leksykon zwrotów, które zabijają w dzieciakach kreatywność, a jednak wciąż są doskonale słyszalne na wszelkich turniejach młodzieżowych – to byłyby pierwsze hasła. Być może dlatego w polskiej piłce dryblerów jest coraz mniej? Być może dlatego też aż tak mocno wyróżniają się […]
15.12.2020
Weszło
02.12.2020

Rybus z Łowicza, który nie stał się ligowym dżemem | KOPALNIE TALENTÓW

Nie będzie chyba specjalnie naciąganą teza, według której Maciej Rybus jest jednym z najbardziej niedocenianych reprezentantów Polski. Gdy widzi się Rybusa w składzie kadry, jego obecność jest przyjmowana raczej z rezerwą. Może gdzieś w okolicach 2008 roku, gdy „straszyliśmy” Żurawskim w Larisie, czy Golańskim ze Steauy, byłoby inaczej, ale dziś w erze Juventusów i Bayernów, […]
02.12.2020
Weszło Extra
17.11.2020

Teraz na drawskiej Abisynii każdy chce być Moderem | KOPALNIE TALENTÓW

To historia jakich wiele. Chłopaczka z małej wsi na trening zaprowadził brat, szybko odnalazł w sobie smykałkę do futbolu. Ale ile z tych historii zakończyło się grą w reprezentacji Polski i rekordem transferowym Ekstraklasy? W ramach cyklu “Kopalnie Talentów” odszukaliśmy piłkarskie korzenie Jakuba Modera.  Do Drawska wybieramy się dzień po meczu Polski z Ukrainą. Ledwie […]
17.11.2020
Weszło
03.11.2020

Michał Karbownik. Duma gminy Kowala | KOPALNIE TALENTÓW

– Znacie Michała Karbownika? – zagaduje nas starsza kobieta, którą spotykamy w okolicach stadionu w Kowali. Niczym Stirlitz zastanawiamy się, co nas zdradziło: kamera, warszawskie “blachy” w samochodzie, czy biało-czerwony szalik Zorzy na szyi. – Pamiętam, jak tu biegał, taki mały, z piłką. Do szkoły tu obok chodził – zaczyna klasyczne wspominki sympatyczna pani i dodaje: […]
03.11.2020
Weszło
18.04.2021

Remis Realu. I to remis, z którego Real powinien się cieszyć

Gdyby spojrzeć na starcie Getafe z Realem Madryt tylko przez pryzmat tych 90 minut i jakości obu ekip, to stawialibyśmy domy na madrytczyków. Ale doskonale zdawaliśmy sobie, że “Królewscy” są przetrzebieni kadrowo, a przecież w ostatnich dniach zainwestowali mnóstwo sił w dwumecz z Liverpoolem i starcie z Barceloną. No i nie było spacerku. Był spacer […]
18.04.2021
Serie A
18.04.2021

Remis, który zadowala obie strony. Napoli i Inter dzielą się punktami

W 31. kolejce Serie A Napoli zremisowało u siebie z Interem Mediolan 1:1. I tak sobie myślimy, że zarówno Antonio Conte, jak i Gennaro Gattuso mają powody, by ten rezultat zwyczajnie szanować. Nie obejrzeliśmy wielkiego widowiska z pokazem piłkarskich fajerwerków, lecz niewątpliwie obie ekipy bardzo, ale to bardzo rzetelnie zapracowały dzisiaj na kolejny punkcik do […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Puchar Fuksiarza. Poszły konie po betonie – wyniki 1. kolejki!

Pierwsza runda Pucharu Fuksiarza za nami! Kompromitacje, sensacje, niespodziewane zwroty akcji, pierwsze oskarżenia o stronnicze sędziowanie i poszukiwania nowych trenerów dla kilku ekip. To wszystko stało się w pierwszej kolejce. Jak wygląda sytuacja w grupach? Kto potwierdza spekulacje i idzie po zwycięstwo, a kto zaliczył falstart? Łapcie komplet wyników. Grupa A Szymon Janczyk Cracovia strzeli […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Legia nie przebiła się przez mur Cracovii, a mogło być jeszcze gorzej

Legia Warszawa na ostatniej prostej w drodze po mistrzostwo trochę zwolniła i drugi raz z rzędu zremisowała w lidze 0:0. Tydzień temu punkty zabrał jej Lech Poznań, a teraz to samo uczyniła Cracovia. Ba, gdyby nie Artur Boruc, “Pasy” prawdopodobnie wywiozłoby z Łazienkowskiej pełną pulę! Taktyka gości była wyjątkowo jasna i klarowna: przede wszystkim nie […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Co z tą Superligą? UEFA i klubowi giganci idą na wojnę

Jak co jakiś czas powraca temat Superligi. Tym razem jednak powraca z konkretami. Bo tak chyba należy rozumieć to, że na pogłoski o planowanym ogłoszeniu powstania rozgrywek, odpowiada UEFA. Oficjalnie, oświadczeniem, a nie krążeniem naokoło tematu. Co więcej, europejską federację popierają i topowe ligi, i FIFA, więc groźba pozostawienia na marginesie klubów zainteresowanych takim formatem, […]
18.04.2021
WeszłoTV
18.04.2021

LIGA MINUS, 25. kolejka 20/21: PIOTRZE TWORKU, KOCHAMY CIĘ

18.04.2021
Weszło Extra
12.04.2021

“Cyberpunk 2077 jest wyłomem w wizerunku CD Projektu”

– W Polsce generalnie lubimy zamieniać pracę w grę. Lubimy realizm. Wielkie kosmiczne sagi, historie o super-żołnierzach – to jest domena takich krajów jak USA czy Australia. Nie mówię, że nie ma u nas miłośników science-fiction czy fantasty, ale polski gracz docenia gry z tych gatunków, o ile jest w nich choć odrobina brudu i […]
12.04.2021
Ekstraklasa
11.04.2021

10 wypowiedzi przedstawicieli Lecha, które fatalnie się zestarzały

Były zapowiedzi, że Lech Poznań stanie się jedną z 50 najlepszych drużyn Starego Kontynentu. Były deklaracje o odjechaniu Legii Warszawa. Wreszcie – były zapewnienia o pełnym zaufaniu względem kolejnych trenerów, chwalenie się skuteczną polityką transferową i słowa o posiadaniu szerokiej, gotowej do święcenia triumfów na trzech frontach kadry. Przedstawiciele Lecha Poznań – Piotr Rutkowski, Karol […]
11.04.2021
Weszło Extra
09.04.2021

“Rywalizacja USA i Chin to mecz drużyn, które różnią się pod każdym względem”

– Kiedy dochodzimy do momentu – na przykład w związku z mistrzostwami świata w Katarze albo klękaniem przed meczami – gdy od sportowców zaczyna się oczekiwać politycznych deklaracji, to znaczy, że doszło do pomieszania pojęć. Wydaje mi się, że musimy coś z tym zrobić, inaczej sport jaki znamy po prostu ulegnie w tak wielkim stopniu […]
09.04.2021
Weszło
08.04.2021

Sobolewski odchodzi. Jak zapamiętamy jego Wisłę Płock?

Radosław Sobolewski podczas konferencji prasowej przed meczem z Pogonią poinformował nieoczekiwanie, że wraz z końcem sezonu odejdzie ze stanowiska szkoleniowca Wisły Płock. Z czego tę kadencję zapamiętamy? Stawiamy tak fundamentalne i banalne w gruncie rzeczy pytanie, a jednak odpowiedź wcale nie jest oczywista. Nie chcemy się tutaj wyzłośliwiać i twierdzić, że Sobolewski w Płocku nie […]
08.04.2021
Weszło
07.04.2021

Furiat, terrorysta, cudotwórca. Historia Olivera Kahna

Wydzierał się tak, że napastnicy bali się zbliżać do jego bramki, by przypadkiem nie ogłuchnąć. Obrońców swojego zespołu nie tylko w sposób obelżywy rugał za popełniane błędy, ale niekiedy szedł o krok dalej i sprzedawał im kopniaki w cztery litery albo ostrzegawcze ciosy w potylicę. Nie miał taryfy ulgowej dla rywali, nawet jeśli byli to […]
07.04.2021
Kopalnie talentów
06.04.2021

Rafał Augustyniak – reprezentant Polski za 800 złotych | KOPALNIA TALENTÓW

Kiedy był nastolatkiem, prezes Pogoni Zduńska Wola mocno się wahał, czy warto w niego inwestować 800 złotych. Kiedy przechodził do Widzewa Łódź, to w pakiecie z Mariuszem Stępińskim, jako ten mniej utalentowany. Wreszcie – kiedy w wieku 25 lat występował na poziomie pierwszoligowym, niewielu przypuszczało, że uda mu się jeszcze zrobić dużą karierę. Tymczasem Rafał […]
06.04.2021
Liczba komentarzy: 3
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pinker
Pinker (@pinker)
12 dni temu

Gość z mojego miasta i mojej podstawówki (2 lata młodszy ode mnie). Bardzo fajnie, że gra w reprezentacji 🙂 Oby częściej!

Grzegorz
Grzegorz
12 dni temu

Grając w Miedzi dawał z siebie wszystko i mimo że spadli to był jednym z nielicznych któremu zależało. Fajny gość i życzę mu jeszcze mnustwo sukcesów i występów w biało czerwonym trykocie. Dużo zdrowia August.

Stasiu
Stasiu
11 dni temu

Chłop miał piłkę meczową na nodze i mógł przejść do legendy polskiego futbolu. Za 30 lat by nadal o tym mówili. No, ale zamiast bramki, zestrzelił chińskiego sputnika.

Weszło
18.04.2021

Remis Realu. I to remis, z którego Real powinien się cieszyć

Gdyby spojrzeć na starcie Getafe z Realem Madryt tylko przez pryzmat tych 90 minut i jakości obu ekip, to stawialibyśmy domy na madrytczyków. Ale doskonale zdawaliśmy sobie, że “Królewscy” są przetrzebieni kadrowo, a przecież w ostatnich dniach zainwestowali mnóstwo sił w dwumecz z Liverpoolem i starcie z Barceloną. No i nie było spacerku. Był spacer […]
18.04.2021
Serie A
18.04.2021

Remis, który zadowala obie strony. Napoli i Inter dzielą się punktami

W 31. kolejce Serie A Napoli zremisowało u siebie z Interem Mediolan 1:1. I tak sobie myślimy, że zarówno Antonio Conte, jak i Gennaro Gattuso mają powody, by ten rezultat zwyczajnie szanować. Nie obejrzeliśmy wielkiego widowiska z pokazem piłkarskich fajerwerków, lecz niewątpliwie obie ekipy bardzo, ale to bardzo rzetelnie zapracowały dzisiaj na kolejny punkcik do […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Jan Bednarek i spółka nie popisali się w Pucharze Anglii

Trwa nienajlepsza passa Jana Bednarka. Co prawda tym razem obyło się bez jakiegoś babola na wagę straty bramki, ale złe zachowania i tak bylibyśmy w stanie wyłapać. Southampton odpada z Pucharu Anglii, Leicester wygrywa 1:0 i przechodzi do finału rozgrywek. Oddało jeden celny strzał w meczu, jedyny w całym meczu, co niech świadczy o poziomie […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Puchar Fuksiarza. Poszły konie po betonie – wyniki 1. kolejki!

Pierwsza runda Pucharu Fuksiarza za nami! Kompromitacje, sensacje, niespodziewane zwroty akcji, pierwsze oskarżenia o stronnicze sędziowanie i poszukiwania nowych trenerów dla kilku ekip. To wszystko stało się w pierwszej kolejce. Jak wygląda sytuacja w grupach? Kto potwierdza spekulacje i idzie po zwycięstwo, a kto zaliczył falstart? Łapcie komplet wyników. Grupa A Szymon Janczyk Cracovia strzeli […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Legia nie przebiła się przez mur Cracovii, a mogło być jeszcze gorzej

Legia Warszawa na ostatniej prostej w drodze po mistrzostwo trochę zwolniła i drugi raz z rzędu zremisowała w lidze 0:0. Tydzień temu punkty zabrał jej Lech Poznań, a teraz to samo uczyniła Cracovia. Ba, gdyby nie Artur Boruc, “Pasy” prawdopodobnie wywiozłoby z Łazienkowskiej pełną pulę! Taktyka gości była wyjątkowo jasna i klarowna: przede wszystkim nie […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Neville o Superlidze: – Te kluby nie mają lojalności. Trzeba je ukarać

Gary Neville nie szczędził słów na łamach SkySports w dzisiaj jakże gorącym temacie. Odniósł się do tego, że sześć klubów Premier League mogłoby wyjść z Premier League na rzecz nowo powstałej Superligi. Jak można się domyśleć, Anglik nie jest tym pomysłem zachwycony. Nawołuje do srogiego karania i dziwi się kilku klubom, że zapominają o swojej […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Co z tą Superligą? UEFA i klubowi giganci idą na wojnę

Jak co jakiś czas powraca temat Superligi. Tym razem jednak powraca z konkretami. Bo tak chyba należy rozumieć to, że na pogłoski o planowanym ogłoszeniu powstania rozgrywek, odpowiada UEFA. Oficjalnie, oświadczeniem, a nie krążeniem naokoło tematu. Co więcej, europejską federację popierają i topowe ligi, i FIFA, więc groźba pozostawienia na marginesie klubów zainteresowanych takim formatem, […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Papszun: – Zaczęliśmy oswajać się z rolą faworytów

Marek Papszun udzielił krótkiego wywiadu w dzisiejszym wydaniu Cafe Futbol. Odniósł się m.in. do nadchodzącego finału Pucharu Polski z Arką Gdynia, gdzie Raków Częstochowa będzie stawiany w roli faworyta. Trener “Medalików” twierdzi, że presja nie zje jego piłkarzy. O wyższych oczekiwaniach wobec Rakowa: – Gdybym im nie sprostał, hm, wtedy będzie jak w korporacji: odpala się […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Erik ten Hag następcą Hansiego Flicka?

Skoro Hansi Flick ogłosił swoje odejście z Bayernu Monachium, oczywistym jest, że otwiera się giełda potencjalnych następców. Nazwisk poznaliśmy już kilka na czele z Julianem Nagelsmannem, tylko że w jego przypadku dochodzi aspekt sporej kwoty wykupu. No i nie jest powiedziane, że 33-latek chciałby przerwać projekt w RB Lipsk. Jest numerem jeden na liście, ale […]
18.04.2021
WeszłoTV
18.04.2021

LIGA MINUS, 25. kolejka 20/21: PIOTRZE TWORKU, KOCHAMY CIĘ

18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Kandydat do babola sezonu w Ekstraklasie (WIDEO)

Patrząc na ogół występów w Ekstraklasie, trudno mieć do Xaviera Dziekońskiego jakiekolwiek pretensje. Chłopak daje radę, nieraz notując interwencje klasy światowej. Zasługuje na wysokie noty, a poza tym nie będzie herezją stwierdzenie, że pracuje na transfer do lepszej ligi. To materiał na topowego polskiego bramkarza. Ale, cóż, 17-latek nie ustrzegł się kuriozalnego błędu w meczu […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Manita w Madrycie. Ekipa Simeone zdemolowała Eibar

Eibar jest ostatnim zespołem w La Liga, ale i tak raczej nikt się nie spodziewał, że Atletico sprawi swoim rywalom taki łomot. Tym bardziej, że zespół Simeone nie słynie ze strzelania dużej liczby bramek. A tak – 5:0, totalna deklasacja. Dzięki tej wygranej Atletico znów ma cztery punkty przewagi w tabeli nad Realem Madryt, a […]
18.04.2021
Inne sporty
18.04.2021

Hamilton wyszedł z kłopotów, ale tym razem nie pokonał Verstappena

Opady deszczu często oznaczają świetny wyścig i tak też było tym razem. GP Emilia Romagna oglądało się kapitalnie. W centrum wydarzeń znalazł się Lewis Hamilton. Brytyjczyk o niemal – przez swój błąd – nie stracił szansy na dobrą lokatę, ale uratowało go… przerwanie wyścigu, które miało miejsce po zderzeniu bolidów Valtteriego Bottasa i George’a Russela. […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Tak, to prawda – możemy analizować terminarz Warty, by sprawdzać szanse na puchary

Nie wierzyliśmy, że Warta awansuje do Ekstraklasy – awansowała. Nie wierzyliśmy, że się w tej lidze utrzyma – utrzymała się. Nie wierzymy, że rzeczywiście może walczyć o wejście do eliminacji europejskich pucharów. To co, zajmie czwarte miejsce? Podkreślaliśmy to we wczorajszej pomeczówce. Wydaje się, że beniaminek musi płacić frycowe i głupio tracić punkty. Jasne, Warcie […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Kevin De Bruyne wypada na kilka tygodni. Występ z PSG zagrożony

Kevin De Bruyne ma to do siebie, że w karierze czasami nie dopisuje mu szczęście ze zdrowiem. Kiedy się rozkręca, bywa, że łapie jakiś uraz. Mniejszy czy większy – w każdym razie trochę ich w swojej kartotece już zdobył. Tym razem nabawił się kontuzji w meczu półfinałowym Pucharu Anglii. Nie dokończył meczu z Chelsea i […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Messi pobił rekord Ryana Giggsa

– Bycie kapitanem tej drużyny jest wyjątkowe. Barcelona to klub mojego życia. Zawsze miło jest, kiedy możemy podnieść jakiś puchar. Zasłużyliśmy na tę chwilę radości. Nasza droga do niej była naprawdę trudna – powiedział Messi po wczorajszym finale Copa Del Rey. Oczywiście wygranym, co pozwoliło Argentyńczykowi zbliżyć się do Daniego Alvesa w liczbie zdobytych trofeów. […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Oświadczenie UEFY w sprawie Superligi. “Wzywamy do walki”

UEFA, Angielski Związek Piłki Nożnej, Premier League, Królewska Hiszpańska Federacja Piłki Nożnej (RFEF), LaLiga, Włoska Federacja Piłki Nożnej (FIGC) i Lega Serie A wydały wspólne oświadczenie w odpowiedzi na wieści o rychłym powstawaniu Superligi. Jest mowa m.in. o zakazie występów dla krajowych reprezentacji. W oficjalnym oświadczeniu UEFY czytamy: “Jeśli Superliga powstanie, powtórzymy to, co zawsze. […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Bartoszek uratował honor nowych mioteł

Tomasz Marzec, prezes Wisły Płock, mówił nam w środku tygodnia, że postanowił zwolnić Radosław Sobolewskiego, bo zespół potrzebował wstrząsu. Podkreślał, że Nafciarzom “siadał mental”. Tłumaczył, że nie chciał dopuścić do nerwowej sytuacji, w której Wisła do ostatniej kolejki musiałaby drżeć o utrzymanie. Pomóc miała mu rzecz jasna nowa miotła w postaci Macieja Bartoszka, no i […]
18.04.2021