post
Avatar

Opublikowane 02.04.2021 17:57 przez

Piotr Stolarczyk

Z dala od błysku fleszy i medialnej otoczki niedawno zakończyły się eliminacje do Pucharu Narodów Afryki. Nie zabrakło w nich emocji, ogromnych niespodzianek, a także przedziwnych sytuacji. Tak więc postanowiliśmy porozmawiać o nich z Michałem Zichlarzem – wieloletnim ekspertem afrykańskiego futbolu, autorem wielu książek o piłce nożnej na Czarnym Lądzie. Czy jest zaskoczony awansem Komorów? Dlaczego Benin w ramach protestu nie wyszedł na ostatni mecz? Z jakiego środku transportu skorzystała Nigeria? Co spowodowało zapaść futbolu w RPA? Ile kilometrów musiał pokonać Alasana Manneh? Zapraszamy!

Marcowe zmagania eliminacje do Pucharu Narodów Afryki odbyły się zdecydowanie w cieniu rywalizacji europejskich reprezentacji. Na dobrą sprawę nie było do końca wiadomo, czy te dwie ostatnie serie gier odbędą się w planowanym terminie.

Głównie miało to związek z decyzją francuskich władz piłkarskich – zawodnicy z Ligue 1 i Ligue 2 pierwotnie nie mogli jechać na mecze swoich reprezentacji. A łącznie aż 250 piłkarzy z tych lig miało wybrać się na mecze afrykańskich drużyn narodowych. Na przykład Benin praktycznie zostałby pozbawiony prawie całej podstawowej jedenastki. Ostatecznie skończyło się na tym, że Francuzi ugięli się pod naporem próśb i wniosków afrykańskich federacji. Oczywiście pod rygorem, że będą przestrzegane wszelkie restrykcje. Jednak nie wszyscy zawodnicy pojechali, a nawet jak udało im się otrzymać pozwolenie, to nie na wszystkie spotkania. Wciąż jest cała masa komplikacji w podróżowaniu

Przypomnę tylko sytuację z listopada, kiedy to Alasana Manneh został powołany do kadry Gambii, ale Górnik Zabrze nie puścił go na zgrupowanie. Teraz Gambijczycy grali swoje najważniejsze mecze w historii i Manneh wystąpił w nich, a jego reprezentacja pierwszy raz w historii  awansowała do głównego turnieju. Nawet policzyłem sobie, ile kilometrów pokonał w ostatnim czasie. Z Katowic do Bandżul jest pięć tysięcy, z Bandżul do Kinszasy (stolicy Demokratycznej Republiki Konga – przyp. red.) cztery tysiące.

Mimo wszystko udało się w tych trudnych warunkach organizacyjnych dociągnąć do końca te eliminacje. Jesteś tym pozytywnie zaskoczony?

Zdecydowanie. Myślę, że wszystkie afrykańskie federacje udźwignęły ciężar. U nas w Europie są olbrzymie restrykcje ze względu na covid, a w Afryce dochodzą jeszcze do tego odległości – nierzadko drużyny muszą pokonać pięć lub sześć tysięcy kilometrów. To było dodatkowe wyzwanie dla wielu reprezentacji. Jasne, miały miejsce niecodzienne sytuacje, na przykład: reprezentacja Nigerii podróżowała łodzią na mecz z Beninem. Fakt, że nie mieli daleko, bo z Lagos do Porto-Novo w Beninie jest nieco ponad 50 mil morskich (100 km). Jednak dla niektórych piłkarzy była to pierwsza taka podróż. Z kolei ich trening odbył się przy świetle księżyca, bo gospodarze nie włączyli im sztucznego oświetlenia. Mimo to piłkarze z Nigerii i tak osiągnęli korzystny wynik.

Z kolei nieprzyjemnym incydentem było zawieszenie Czadu przez CAF. Krajowi politycy zaczęli wpływać na decyzje tamtejszego związku, za bardzo wtrącać się w działania, stąd takie kroki podjęła afrykańska federacja. Z tego powodu jego dwa ostatnie mecze kwalifikacyjne zakończyły się porażką walkowerem. Zresztą, nie tylko w Czadzie politycy pchają swoje ręce do futbolu. Wieloma afrykańskimi federacjami sterują pośrednio rządzący państwami. Co ciekawe, tak naprawdę eliminacje jeszcze się nie skończyły.

Nie udało się rozegrać wszystkich meczów?

Dokładnie to jednego. Otóż doszło do pewnego skandalu. To był ostatni dzień eliminacji (30 marca – przyp. red.) i został w zasadzie ostatni mecz, który miał wyłonić 24 finalistę Pucharu Narodów Afryki. W grupie L Nigeria zapewniła sobie wcześniej awans, Benin ma siedem punktów, a Sierra Leone cztery. I w ostatniej rywalizacji te dwie ekipy miały się ze sobą zmierzyć. Piłkarze z Beninu przyjechali do Freetown, stolicy Sierra Leone, po czym miejscowe władze mówią im, że sześciu z nich ma koronowirusa, w tym ich najlepszy napastnik. Chciały na siłę osłabić rywala. Z kolei federacja Beninu przedstawiła wyniki testów sprzed 72 godzin i wszystkie wyniki były negatywne. Tak więc w ramach protestu nie chcieli wyjść na boisko. Ostatecznie CAF podjęła decyzję, że ten mecz odbędzie w kolejnym wolnym okienku reprezentacyjnym. I tak będą komplikacje, bo w czerwcu mają rozpocząć się afrykańskie eliminacje do mistrzostw świata. Dopiero wtedy poznamy komplet uczestników.

PNA pierwotnie miał odbyć się w czerwcu. Dlaczego jego organizację przesunięto na następny rok ?

On już był kilkukrotnie przekładany. Wpierw miał się odbyć, tak jak wspomniałeś, w czerwcu/lipcu tego roku. Potem ze względu na pogodę w Kamerunie i protesty drużyn jego organizację przeniesiono na wcześniejszy termin: na styczeń/luty. Po prostu nie dałoby rady grać przy takich upałach. Następnie covid wszystko pokrzyżował i eliminacje nie wystartowały w terminie. Teraz stanęło na tym, że główny czempionat zostanie rozegrany zimą 2022 r.

Niedawno zaś odbyła się tam taka alternatywna impreza: Mistrzostwa Narodów Afryki – turniej dla reprezentacji złożonych z zawodników grających w ligach afrykańskich. 25% trybun mogło być zajętych przez kibiców. To była swego rodzaju próba generalna przed turniejem, który odbędzie w styczniu 2022 r.

A marcowe spotkania eliminacyjnych mecze odbywały się z udziałem kibiców?

W większości przypadków nie było z tym problemów, choć też w ograniczonej liczbie. Do ciekawych zdarzeń doszło na Komorach. Tamtejsza reprezentacja po raz pierwszy w historii awansowała do PNA. Fani przestali przejmować się restrykcjami i tysiące ludzi wyszło na ulice, by zamanifestować swoją radość. Musiała interweniować policja, a zwykli obywatele po prostu nie rozumieli tego, że oni się tu cieszą z historycznego sukcesu, a są jakieś tam obostrzenia i jeszcze się ma o nich o to pretensje.

Awans Komorów to chyba największa niespodzianka eliminacji?

Na pewno formuła turnieju z 24 uczestnikami, tak jak na Euro, sprzyja temu, aby dostały się do niego mniej znane reprezentacje, teoretycznie słabsze. Ogólnie ta reforma już weszła w życie przy okazji poprzedniego turnieju w Egipcie i w Afryce ma one większe uzasadnienie. Federacji jest sporo, aż 55. Dodało to też kolorytu turniejowi. Choćby taki Madagaskar dwa lata temu. Niemniej w przypadku Komorów – jest to malutki kraj, nieco ponad milionowa populacja – wpływ na ten sukces, miało to, że większość zawodników gra w Europie. Tak jak przypadku piłkarzy z Madagaskaru, występują we Francji. Tam się urodzili i następnie przeszli tą świetną francuską szkołę futbolu. Mają w swoich szeregach El Fardou Bena – napastnika Crvenej zvezdy Belgrad, który w europejskich pucharach pokazał się z dobrej strony. Tak więc nie jest to aż tak wielka sensacja.

Natomiast reprezentacja Malawi nie trafiła do aż tak silnej grupy. Grała w niej z Burkina Faso, Ugandą i Sudanem Południowym. Akurat w ostatnim meczu o drugie miejsce pokonali Ugandyjczyków i trzeci raz w historii udało jej się awansować do PNA. Co jakiś czas uda się tej ekipie gdzieś przebić.

Która reprezentacja najbardziej zaś rozczarowała?

Choć powiększono liczbę uczestników, nie udało się dostać do turnieju Demokratycznej Republice Konga czy Zambii. Wydawało mi się, że Madagaskar pójdzie za ciosem i na fali sukcesu z 2019 r., kiedy to na turnieju w Egipcie doszedł do 1/4 finału, uzyska awans. Tak się jednak nie stało. Przegrali walkę o drugie miejsce w grupie z Etiopią i dla mnie osobiście jest to duże zaskoczenie.

Przede wszystkim największą niespodzianką in minus jest brak uzyskania przepustki do turnieju wspomnianej Demokratycznej Republiki Konga i RPA. To są silne federacje. Idą za tym duże pieniądze. Ligi w tych państwach należą do najlepszych w skali całej Afryki. Przecież w DRK jest jedna z najlepszych drużyn Czarnego Lądu – TP Mazembe. Z kolei co do RPA, to zastanawiałem się nad tym i doszedłem do wniosku, że paradoksalnie problemem stanowią duże zarobki w tamtejszej lidze – zawodnikom jest tam na tyle dobrze, że nie chcą wyjeżdżać do Europy, przez co przestają się rozwijać. Tak jest im po prostu wygodniej.

To wręcz dziwne, że najbogatszy afrykański kraj nie jest nawet w stanie awansować na mistrzostwa kontynentu.

Tak, to prawda. Kluby naprawdę są mocne, dobrze zorganizowane. Jest solidne zaplecze infrastrukturalne. Z pozoru wszystko okej, ale reprezentacja totalnie zawiodła. Gdyby zapytać przeciętego kibica, czy jest w stanie wymienić trzech piłkarzy RPA, to podejrzewam, że miałby z tym bardzo duży problem. A kiedyś przecież mieli wspaniałą generację zawodników: Benny McCarthy, Steve Pienaar, Pierre Issa. Było trochę tych piłkarzy, którzy grali w Europie. Wprawdzie znajdziemy kilku graczy, którzy występują na Starym Kontynencie, ale nie są to zawodnicy tej klasy co dawniej. Za to inne osoby z tamtejszego futbolu odnoszą sukcesy. Trener z Południowej Afryki, Pitso Mosimane, ostatnio zajął z egipskim Al Ahly trzecie miejsce na Klubowych Mistrzostwach Świata. Patrice Motsepe niedawno został prezydentem CAF-u. Z kolei reprezentacja RPA prezentuje się dramatycznie.

Kolejnym rozczarowaniem jest chyba postawa Angoli?

W pewnym momencie wydawało się, że wszystko zmierza tam w dobrym kierunku. Awans na mundial w 2006 r., w 2010 r. organizowała Puchar Narodów Afryki, na którym byłem fizycznie. Dwa lata wcześniej wrzuciła za burtę Senegal i tym samym przyczyniła się do zwolnienia Henryka Kasperczaka. Akurat mieli wtedy znakomitego napastnika – Manucho. Cóż, jest tam odpowiedni kapitał, to kraj z dużymi złożami ropy. Przez jakiś czas w tamtejszej lidze grał Jacek Magdziński. Jednak ostatnie lata, delikatnie rzecz ujmując, nie są dobre dla angolskiego futbolu. Kolejna reprezentacją, która nie gra na miarę potencjału to kadra Republiki Środkowoafrykańskiej. Występuje w niej m.in Geoffrey Kondogbia i kilku innych ciekawych graczy, ale sytuacja polityczna, konflikty wewnętrzne w państwie jednak niezwykle mocno wpływają na postawę boiskową.

Twoim zadaniem, która afrykańska reprezentacja jest obecnie najsilniejsza?

Nie będzie to odważna teza, jeżeli wskaże na Algierię, zwycięzcę ostatniego PNA w 2019 r. Wprawdzie Tunezja przejechała się jak walec po innych zespołach w swojej grupie eliminacyjnej, a Algierczycy dwa razy zremisowali. Jednak, mimo wszystko, uważam, że Algieria to obecnie numer jeden w Afryce. Od zawsze mieli dobrych zawodników, a teraz trafili na świetne pokolenie piłkarskie. Prowadzi ich kapitalny szkoleniowiec Djamel Belmadi. Trzy lata temu byłem w Algierii, gdy zbierałem materiały do książki o polskim trenerze, Stefanie Żywotko, który pracował tam przez 14 lat i zobaczyłem na własne oczy, jak wygląda algierski futbol. Zresztą, niedługo książka powinna zostać opublikowana. Tak więc proszę mi uwierzyć na słowo, że ludzie tam szaleją za piłką nożną.

Rozmawiał Piotr Stolarczyk

fot. Newspix

Piotr Stolarczyk

Opublikowane 02.04.2021 17:57 przez

Piotr Stolarczyk

Anglia
19.04.2021

Liverpool remisuje z Leeds i oddala się od Ligi Mistrzów. Ale co z tego?

To nie było rewelacyjne spotkanie. Ba! Mimo trafienia Liverpoolu jeszcze w pierwszej połowie, było to spotkanie dość przeciętne. Przynajmniej do 70. minuty, gdy zaczęło naparzać Leeds United. I bardzo dobrze Pawie zrobiły, bo raz, że uratowały spotkanie, dwa, że zdobyły dzięki temu punkt. Ale Liverpoolowi pewnie to powiewa.  Otoczka przed meczem nie była najbardziej przychylna […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Kozacy i badziewiacy. Michał Kucharczyk znów jest sobą

Sporo mamy w tym sezonie Ekstraklasy indywidualnych rozczarowań, więc warto docenić drogę, którą w ostatnich miesiącach przebył Michał Kucharczyk. Jesienią był jednym z najbardziej irytujący ligowców, w pewnym momencie nawet stracił miejsce w składzie Portowców, by potem odnaleźć się na lewej obronie. Wiosna? Wiosną były piłkarz Legii Warszawa prezentuje to, po co do Szczecina go […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Reforma Ligi Mistrzów, czyli komplikowania ciąg dalszy

Rany, ile się dzieje w futbolowym świecie. Naczelny temat to wiadomo, Superliga, i rozkmina czy futbol rzeczywiście zmieni się w tak drastyczny sposób, czy rozejdzie się po kościach po licytacji i największe kluby po prostu dostaną większą kasę. Natomiast UEFA na razie ma zamiaru się uginać. Dowód – zatwierdzenie nowego formatu Ligi Mistrzów od sezonu […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Plusy i minusy Superligi

Futbol to biznes. Iluzja prysła. Bogaci wystąpili przeciw uboższym. Trwa wojna. Wielka rewolucja w świecie futbolu. Niewykluczone, że po ogłoszeniu planów odpalenia Superligi ten sport już nigdy nie będzie taki sam, że zmieni się wszystko. Środowisko europejskiej piłki nożnej zasypuje się oświadczeniami, groźbami, argumentami. Każda minuta przynosi nowe informacje. Zatrzymajmy się więc na chwilę i […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Sawicki: – To już wojna

– Nie ma już czasu na blefowanie. Blefowanie było przez ostatnich kilka lat. Przypomnę, że utworzenie Superligi cały czas było straszakiem największych klubów, wywieranie presji dla UEFA, by alokować coraz więcej pieniędzy do coraz mniejszego grona klubów, które są najbardziej sławne. Uważam, że to już wojna pomiędzy dwunastoma klubami, a UEFA. Wydaje mi się, że […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Legia nie może zlekceważyć tego finiszu

Według Pawła Mogielnickiego z 90minut.pl Legia ma 98,2% szans na mistrzostwo. No bo rzeczywiście – trudno wierzyć, że pierwsze miejsce miałoby przypaść komuś innemu. Legia wypracowała sobie zaliczkę i teraz spokojnie może jej bronić. Natomiast ekipie, która chce potem przełamać pucharową niemoc, wypadałoby to robić z większym animuszem. Do drużyny Michniewicza można mieć pretensje za […]
19.04.2021
Weszło
16.04.2021

“Pan Przesmycki nie wykorzystał swojej szansy, by siedzieć cicho”

Jarosław Rynkiewicz, były sędzia piłkarski, w poprzednim tygodniu wygrał proces sądowy ze Zbigniewem Przesmyckim. Wymiar sprawiedliwości uznał, że wszystko to, co powiedział w wywiadzie dla “WP Sportowe Fakty” było prawdą. Skrytykował wówczas system oceniania sędziów w Polsce, a także otwarcie przyznał, że w wyniku praktyk stosowanych przez przewodniczącego Kolegium Sędziów PZPN był zmuszony zrezygnować z […]
16.04.2021
Weszło
16.04.2021

Kamil Biliński zawstydza napastników Pogoni

To nic odkrywczego, że Pogoń ma w tym sezonie problem ze strzelaniem bramek, a jedną z głównych przyczyn tego jest słaba dyspozycja napastników. Jeśli spojrzymy na tabelę, to nie jest aż tak wielki kłopot dla “Portowców”. Żelazna defensywa i dobra organizacja gry w zupełności wystarcza do zajmowania miejsca na podium. Jednak przy okazji meczu z […]
16.04.2021
Weszło
14.04.2021

Przyczyny niepowodzenia Bayernu. Chwilowy kryzys czy głębszy problem?

Do pewnego momentu Hansiemu Flickowi wszystko układało się znakomicie. Jego zespół z rozmachem zgarniał kolejne trofea. Bayern był znakomicie funkcjonującą maszyną, w której praktycznie nie było wadliwych elementów. Jednak w tym sezonie na horyzoncie pojawiło się wiele problemów. Ogromne natężenie meczów, a co za tym idzie słabsza dyspozycja wielu graczy, zwłaszcza formacji obronnej. Kontuzje kluczowych […]
14.04.2021
Weszło
13.04.2021

Choć PSG prosiło się o kłopoty, melduje się w półfinale

Zapowiadało się przednio. No i nie zawiedliśmy się. To był kawał dobrego futbolu. Choć gdyby paryżanie byli bardziej skuteczni, to już w pierwszej połowie skończyłyby się emocje. Ale na całe szczęście spotkanie do samego końca trzymało nas w napięciu. Może i nie zobaczyliśmy wielu bramek. Tylko że to nie jest aż tak bardzo istotne. Kolejny […]
13.04.2021
Weszło
13.04.2021

Salihamidzić kontra świat. O konflikcie trawiącym Bayern

Dyrektor sportowy Bayernu, Hasan Salihamidzić, znajduje się ostatnio pod ostrzałem niemieckich mediów. Co rusz wychodzą tylko nowe smaczki jego konfliktu z Hansim Flickiem. Lista zarzutów jest długa. Przespane dwa ostatnie okienka transferowe. Niezrozumiałe “wzmocnienia”. Próba podważenia kompetencji pierwszego szkoleniowca. Szereg problemów w relacjach interpersonalnych. Najwyższe władze Bayernu muszą gasić pożar, który w dużej mierze wzniecił […]
13.04.2021
Weszło
13.04.2021

Piotr Stokowiec odrestaurował Lechię?

Po fatalnym początku noworocznych zmagań niewiele wskazywało na to, że Piotr Stokowiec będzie w stanie dać swojej ekipie pozytywny impuls. Lechia od dłuższego czasu nie mogła ustabilizować formy, prezentowana przez nią gra męczyła oczy. Popadała w coraz większy marazm. Z kolei sam szkoleniowiec z dużą pewnością siebie wygłaszał hasła, że dźwignie zespół z kryzysu. I […]
13.04.2021
Liczba komentarzy: 8
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ancymon
ancymon
17 dni temu

“Na pewno formuła turnieju z 24 uczestnikami, tak jak na Euro, sprzyja temu, aby dostały się do niego mniej znane reprezentacje, teoretycznie słabsze. Ogólnie ta reforma już weszła w życie przy okazji poprzedniego turnieju w Egipcie i w Afryce ma one większe uzasadnienie. Federacji jest sporo, aż 55.”

W Europie jest tylko 55 i nie ma to sensu. W Afryce jest aż 55 i ma to “większe uzasadnienie”. A poziom tych afrykańskich “widowisk” jest taki, że w finałach powinno grać maks. 8 drużyn.

floro flores
floro flores (@floro-flores)
17 dni temu
Reply to  ancymon

poziom to nie wszystko, szczególnie w Afryce i mniej rozwiniętych piłkarsko rejonach. Pora popatrzeć dalej niż czubek własnego nosa i dno swojej kieszeni panie ancymonie

wiejskie ziemniaczki
wiejskie ziemniaczki
16 dni temu
Reply to  floro flores

tak, a potem pretensje, że najlepsi grają poniżej swoich możliwości, będąc przemęczonymi przez nawarstwienie zbędnych meczów (żeby nie było, tak w rozgrywkach międzypaństwowych, jak i klubowych).

pavel
pavel
17 dni temu
Reply to  ancymon

Akurat PNA jest ciekawy, drużyny grają otwarty futbol i jest na co popatrzeć. Może nie są to jakieś majstersztyki taktyczne, ale ile można oglądać starcie Chelsea z Atletico.

Alou Diarra
Alou Diarra (@alou-diarra)
17 dni temu

Parę lat temu Puchar Narodów Afryki emitował Eurosport, a wszystkie chyba mecze komentował Mati Borek. Fajnie się to oglądało, było to źródło wiedzy dla przeciętnego Kowalskiego o talentach, które wkrótce podbiją Europę. Bardzo żałuję, że zrezygnowano z transmisji.

Robert
Robert
16 dni temu

Nic o meczu WKS-u, który sędzia notabene z WKS-u skończył w 84 minucie

floro flores
floro flores (@floro-flores)
16 dni temu
Reply to  Robert

był nius na weszło

poyuit
poyuit
15 dni temu

Dawać tego Magdzińskiego.

Suche Info
19.04.2021

James Milner: – Nie podoba mi się to i mam nadzieję, że tak się nie stanie

Piłkarze nie pozostają bierni wobec ostatnich wydarzeń. W krytyczny sposób o Superlidze wypowiedział się Ander Herrera z PSG. Dejan Loveren, zawodnik Zenitu Sankt Petersburg, także zaprotestował przeciwko pomysłowi powstania nowych rozgrywek. Natomiast po meczu z Leeds James Milner otwarcie wyraził niezadowolenie z faktu przystąpienia The Reds do kontrowersyjnego projektu.  61-krotny reprezentant Anglii jest pierwszym zawodnikiem […]
19.04.2021
Anglia
19.04.2021

Liverpool remisuje z Leeds i oddala się od Ligi Mistrzów. Ale co z tego?

To nie było rewelacyjne spotkanie. Ba! Mimo trafienia Liverpoolu jeszcze w pierwszej połowie, było to spotkanie dość przeciętne. Przynajmniej do 70. minuty, gdy zaczęło naparzać Leeds United. I bardzo dobrze Pawie zrobiły, bo raz, że uratowały spotkanie, dwa, że zdobyły dzięki temu punkt. Ale Liverpoolowi pewnie to powiewa.  Otoczka przed meczem nie była najbardziej przychylna […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Michał Pazdan otrzymał wstępną propozycję powrotu do Ekstraklasy

Portal meczyki.pl poinformował, że Wisła Płock jest zainteresowana sprowadzeniem 38-krotnego reprezentanta Polski. Michał Pazdan jest obecnie piłkarzem tureckiego MKE Ankaragucu, jednak jego kontrakt z klubem wygasa w czerwcu. Według informacji Tomasza Włodarczyka “Nafciarze” kontaktowali się już w piłkarzem i zaoferowali gotowość do podjęcia poważniejszych rozmów. Ponoć jeszcze nie padły konkretne propozycje ze strony płockiego klubu. […]
19.04.2021
Weszło FM
19.04.2021

Wtorek w Weszło FM: moto-poranek, audycja esportowa i emocje w Ekstraklasie

Wtorek w radiu rozpoczniemy od poranka dla fanów motoryzacji. Potem premiery – między innymi „Tenis Klubu”, „Weszło w esport” czy „Die Qualitat”, a następnie aż cztery mecze Ekstraklasy. Szczegóły znajdziecie poniżej: 7:00 – 10:00 – „Dwójka bez Sternika” – Michał Łopaciński i Adam Kotleszka zapraszają na moto-poranek. Będą też materiały piłkarskie poświęcone Superlidze – o […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Kluby Superligi “przeniosą” swoją historię do nowych rozgrywek

Jeżeli spodziewaliście się, że dziś nic was już nie zaskoczy, to jesteście w dużym błędzie. Otóż kluby Superligi postanowiły pójść krok dalej i według informacji hiszpańskich mediów chcą, by ich triumfy w Lidze Mistrzów były uznawane za zwycięstwa w nowych rozgrywkach. Dobre, prawda? Wychodzi na to, że zanim na dobre ruszyłaby Superliga, to Real Madryt […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Piłkarze Leeds zaprotestowali przeciwko Superlidze

Już wcześniej zrobiło się głośno o sprzeciwie angielskich kibiców. Fani klubów z tzw. TOP6 podjęli wspólne działania mające na celu unicestwienie projektu Superligi. Do grona osób protestujących dołączyli także piłkarze Leeds United, którzy na przedmeczową rozgrzewkę wyszli w okolicznościowych koszulkach. Co ciekawe, ich dzisiejszym przeciwnikiem jest Liverpool, który należy do grona założycieli nowych rozgrywek. Podopieczni […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Selekcjoner kadry Norwegii: – Po jaką cholerę Juve pcha się do tych rozgrywek?

Opiekun reprezentacji Norwegii, Ståle Solbakken, w rozmowie z tv2.no nie miał żadnych skrupułów wyrazić w dosadny sposób swojego zdziwienia decyzją Juventusu o przystąpieniu do Superligi. Stwierdził, że turyńczycy nie mają czego tam szukać, skoro w ostatnich sezonach ponosili spektakularne klęski w rozgrywkach Ligi Mistrzów. W bardzo otwarty sposób zdeprecjonował ich pozycję w europejskim futbolu. Przesadził? […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

“Wielka Trójka” nie chce opuszczać Serie A

W trybie pilnym zostało zwołane dziś spotkanie przedstawicieli wszystkich klubów Serie A. Ku zaskoczeniu  delegatów pozostałych 17 drużyn pojawili się na nim reprezentanci Juventusu, Milanu i Interu Mediolan. Przedmiotem obrad był udział tych zespołów w Superlidze i propozycje ewentualnego kształtu ligi po ich odejściu. Jednak – jak podaje włoski dziennikarz, Fabrizio Romano – wyżej wymienione […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Jerzy Dudek: – UEFA za późno zareagowała ze zmianami

W rozmowie z “WP Sportowe Fakty” na temat kontrowersyjnego projektu Superligi wypowiedział się Jerzy Dudek. Były reprezentant Polski nie miał także oporów, by skrytykować UEFA za zbyt późno przeprowadzoną reformę Ligi Mistrzów. Choć były zawodnik m.in. FC Liverpool nie jest zwolennikiem Superligi, to rozumie dlaczego część klubów zdecydowała się na podjęcie takich kroków. – Jak […]
19.04.2021
Kanał Sportowy
19.04.2021

Weszłopolscy od 20:00 – Maciej Bartoszek, Jakub Kuzdra, Marcin Węglewski

Od godziny 20:00 kolejne wydanie magazynu Weszłopolscy! Pewnie mimochodem padnie parę zdań o Superlidze i reformie Ligi Mistrzów, ale oczywiście interesują nas Ekstraklasa i I liga. Gośćmi będą trener Wisły Płock Maciej Bartoszek, Jakub Kuzdra z Warty Poznań, opiekun GKS-u Bełchatów Marcin Węglewski oraz Łukasz Grabowski z “Przeglądu Sportowego”. Zapraszamy! 
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Szef Parlamentu Europejskiego: W tym projekcie liczy się tylko władza i pieniądze

Na temat powstania Superligi swoje opinie zaczęli wyrażać także najważniejsi politycy na arenie europejskiej. W rozmowie z francuskim dziennikiem “L’Equipe” David Sassoli, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, w krytycznym tonie wypowiedział się o nowym przedsięwzięciu z udziałem topowych klubów Starego Kontynentu.  Włoski polityk odpowiedział na pytanie dotyczące tego, czy popiera w tym sporze UEFA. – Tak, jestem […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

UEFA twierdzi, że kluby zostały przekonane ogromną pożyczką

Według Tomasza Włodarczyka z meczyki.pl wśród osób piastujących różne funkcje w UEFA panuje przekonanie, że założyciele Superligi otrzymali gwarancję wielkiej pomocy finansowej ze strony amerykańskiego holdingu bankowego i dlatego zdecydowały się wkroczyć na ścieżkę wojenną. Działacze europejskiej federacji twierdzą, że kluby otrzymały kredyt opiewający na kwotę nawet 400 milionów dolarów. Rzecz jasna wszystkie teorie spiskowe […]
19.04.2021
Fuksiarz
19.04.2021

Early Payout w Fuksiarz.pl? Pokazujemy, że to się opłaca

Już dawno skończyły się czasy, kiedy wynik 2:0 można było uznać za bezpieczny. Futbol stał się bardziej nieprzewidywalny, ale, co najważniejsze, kara tych, którzy myślą o pewnym zwycięstwie jeszcze przed ostatnim gwizdkiem. Karani są oczywiście piłkarze, ale dzięki ofercie Fukasiarza na pewno nie ucierpicie wy. Nie musicie się obawiać, że wasz zespół straci dwubramkowe prowadzenie. […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Bayern nie przystąpi do Superligi [Oficjalnie]

Nie jest to zaskakująca informacja – niemieckie kluby od samego początku otwarcie protestowały przeciwko pomysłowi utworzenia nowych elitarnych rozgrywek. Po tym, jak Karl-Heinz Rummenigge, prezes Bayernu zastąpił Andrea’e Agnelliego w ECA, podmiocie zrzeszającym europejskie kluby, było już prawie pewne, że Bawarczycy nie wezmą udziału w Superlidze. Oświadczenie sternika “Die Roten” tylko potwierdziło tę informację.  Na […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Angielscy fani deklarują wspólną walkę z Superligą

Kilka godzin wcześniej fani Liverpoolu otwarcie zaprotestowali przeciwko powstaniu nowych rozgrywek. Kibice The Reds wywiesili transparenty uderzające we władze klubu, a także postanowili zdjąć z trybun kibicowskie flagi. Nie trzeba było długo czekać na reakcję fanów z innych zespołów. Stowarzyszenia kibiców klubów z tzw. “wielkiej szóstki” wydały wspólny komunikat o zjednoczeniu i podjęciu wspólnych działań […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Kozacy i badziewiacy. Michał Kucharczyk znów jest sobą

Sporo mamy w tym sezonie Ekstraklasy indywidualnych rozczarowań, więc warto docenić drogę, którą w ostatnich miesiącach przebył Michał Kucharczyk. Jesienią był jednym z najbardziej irytujący ligowców, w pewnym momencie nawet stracił miejsce w składzie Portowców, by potem odnaleźć się na lewej obronie. Wiosna? Wiosną były piłkarz Legii Warszawa prezentuje to, po co do Szczecina go […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Dejan Lovren: – Futbol znajdzie się na krawędzi całkowitego upadku

Piłkarze także postanowili zabrać dziś głos w sprawie utworzenia Superligi. Najpierw Ander Herrera otwarcie sprzeciwił się wizji nowego projektu, teraz swoje stanowisko w mediach społecznościowych opublikował Dejan Lovern, zawodnik Zenitu Sankt Petersburg. Chorwacki piłkarz wyraża zaniepokojenie przyszłością futbolu i jest przekonany, że jego koniec jest bliski. Były gracz FC Liverpoolu w mocnych słowach skrytykował powstanie […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Reforma Ligi Mistrzów, czyli komplikowania ciąg dalszy

Rany, ile się dzieje w futbolowym świecie. Naczelny temat to wiadomo, Superliga, i rozkmina czy futbol rzeczywiście zmieni się w tak drastyczny sposób, czy rozejdzie się po kościach po licytacji i największe kluby po prostu dostaną większą kasę. Natomiast UEFA na razie ma zamiaru się uginać. Dowód – zatwierdzenie nowego formatu Ligi Mistrzów od sezonu […]
19.04.2021