post
Jakub Białek

Opublikowane 23.03.2021 17:28 przez

Jakub Białek

Mieszkał w Turynie, Madrycie i Monako. Ale to niepozorne Jastrzębie-Zdrój skradło jego serce i właśnie tam zamierza się osiedlić po zakończeniu kariery. Jest wzorowym ambasadorem swojego rodzinnego miasta i bożyszczem dla dzieciaków z osiedla Przyjaźń, dla których wybudował boisko. Nigdy nie zapomniał, skąd pochodzi. Bo to Jastrzębie-Zdrój wykuło charakter Kamila Glika, filaru reprezentacji Polski.

OBEJRZYJ REPORTAŻ O ZWIĄZKACH KAMILA GLIKA Z JASTRZĘBIEM-ZDRÓJ:

Kamil Glik – jastrzębianin, który nie pograł w Jastrzębiu

Scenka z jednego z meczów GKS-u Jastrzębie. Kamil Glik, razem z kumplami z podwórka, siedzi na trybunach wśród najzagorzalszych kibiców. Klubowi oficjele zapraszają go do sektora VIP.

Nie, dzięki, oglądam mecz z kumplami! – odpowiada reprezentant Polski. I dalej ogląda mecz z perspektywy zwykłego kibica.

Ta niepozorna sytuacja dobrze pokazuje, jakim człowiekiem jest Glik. Nie lubi splendoru, a jednocześnie darzy rodzinne Jastrzębie-Zdrój bezgraniczną miłością. Nigdy nie grał w GKS-ie Jastrzębie, ale to w nim chce zakończyć karierę. Zaczynał w lokalnym MOSiR-ze, ale wyjechał z niego bardzo szybko, po dwóch latach. W zasadzie nawet nie miał kiedy piłkarsko związać się ze swoim miastem. A jednak uważa się go za ambasadora jastrzębskiej piłki.

Wyjazd do Wodzisławia Śląskiego

W wieku 12 lat Kamil Glik przeniósł się Wodzisławskiej Szkoły Piłkarskiej, gdzie trenował pod okiem Janusza Pontusa, trenera mającego w regionie dużą renomę, jednocześnie chodząc do szkoły w Jastrzębiu-Zdrój.

Pontus ma oko do młodych zawodników, potrafi ich oszlifować. Gdy rozmawiałem z innymi chłopakami z Jastrzębia, Szymonem Matuszkiem czy Krzyśkiem Gutem, mówili, że początkowo odstawali od chłopaków, którzy byli już wcześniej w WSP. Ale szybko nadrobili te zaległości. Kamil stał się z czasem ważną postacią tego zespołu. Jeździłem z nimi na mecze, towarzyszyłem im na turniejach zagranicznych na Węgrzech czy testach w Dynamie Drezno. To, że był kapitanem tego zespołu, już o czymś świadczy – opowiada Michał Zichlarz, autor książki „Kamil Glik. Liczy się charakter”.

Wodzisławska Szkoła Piłkarska stwarzała znacznie lepsze warunki niż MOSiR, który dopiero raczkował. W tym samym roczniku grał chociażby Kamil Wilczek, który może nie ma tak bogatej kariery reprezentacyjnej, ale zrobił ciekawą karierę. Glik miał w Wodzisławiu okazję jeździć po turniejach po Europie i nie tylko – zdarzały się mu także wyjazdy np. do Tunezji. Jak na tamte czasy, była to duża sprawa.

Glik był kapitanem swojego zespołu. Można usłyszeć, że od zawsze szedł w ogień za swoimi. Oberwało mu się za to mocnym rykoszetem – roczną dyskwalifikacją.

Opowiada Michał Zichlarz: – Kamil miał wtedy 15-16 lat. Pojechał na posiedzenie Wydziału Dyscypliny Śląskiego ZPN-u jako świadek. Kłopoty miał wtedy szkoleniowiec WSP, Janusz Pontus, Kamil, jako kapitan, zadziorna osoba, odpowiedział działaczom dwa słowa za dużo. Zdyskwalifikowali go na rok. Kamil wspominał, że różnie wtedy mogło być, rok dyskwalifikacji dla młodego chłopaka to bardzo dużo. Ostatecznie skończyło się dla niego pozytywnie. Trenował jeszcze intensywniej indywidualnie z Januszem Pontusem, a dyskwalifikacja została skrócona do pół roku.

– Gdy dochodziło do ekscesów, zawsze stawał w obronie kolegów z zespołu. Brutalnie to się nazywa “herszt”, ale to chyba nie jest trafne określenie. Był przywódcą na osiedlu, to się przekładało na boisku – dodaje Michał Szelong, zastępca dyrektora MOSiR-u w Jastrzębiu Zdrój.

Kamil Glik zaczynał jako bramkarz

Dalsza kariera Glika potoczyła się niestandardowo. Najpierw dołączył do Silesii Lubomia, gdzie jako bardzo młody chłopak grał już w okręgówce. Jego drużyna – oparta na młodych zawodnikach – przewyższała resztę piłkarsko. Janusz Pontus umieścił w międzyczasie swojego syna w hiszpańskim UD Horadada. Ten wypadł dobrze, Hiszpanie zaczęli baczniej przyglądać się śląskim talentom. Uznali, że odkryli żyłę złota i wielu z nich ściągnęli do siebie. Glik grał tam na poziomie trzeciej ligi. Na tle hiszpańskich zawodników wyróżniał się fizycznością i agresją. Zgłosił się więc po niego Real Madryt, gdzie grał wraz z Szymonem Matuszkiem i Krzysztofem Królem. Oczywiście w drużynie C.

Gdyby ktoś powiedział, że tak wyrośnie, nikt by w to nie uwierzył – wspomina Zbigniew Miłoś, dyrektor Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego, patrząc na pamiątkowe zdjęcie z egzaminu gimnazjalnego. Kamil Glik stoi na nim z żoną, Martą. Zawsze był stosunkowo niski, nagle wystrzelił ze wzrostem. – Byli taką szkolną parą od kiedy pamiętam. Siedzieli w szkole zawsze na parapecie. Nieraz się z nimi pożartowało: „Tylko się nie całować!” – opowiada Miłoś.

Początkowo na zawodach międzyszkolnych był wystawiany jako bramkarz. Nie dlatego, że nie miał talentu do gry w polu. Po prostu trenerzy widzieli w nim przyszłego golkipera. W Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego wita nas pamiątkowa tablica. Widzimy na niej zdjęcia Bartosza Kopacza z Lechii Gdańsk, Sebastiana Wojciechowskiego, uznanego futsalisty, przyjaciela bohatera tego tekstu, są mistrzowie świata w siatkówce. W samym centrum umieszczono wizerunek Kamila Glika.

Chłopcy z przyjaźni zawsze dobrze grali w piłkę, na tym osiedlu rodzi się uzdolniona młodzież – mówi nam Zbigniew Miłoś. Mieszkańcy Przyjaźni podobno śmieją się, że czas stanął tam w miejscu. Osiedle nie ma dobrej renomy. – Nigdy się nie zgadzałem z opinią na temat tego osiedla. Pracuję tu trzydzieści lat i nigdy bym się nie zamienił na inne miejsce. Z mojego punktu widzenia trochę to wszystko jest wyolbrzymione – opowiada Miłoś.

Jastrzębie-Zdrój – miasto, z którym trudno się związać

Osiedle Przyjaźń różni się od obrazu Jastrzębia-Zdrój, w którym dominują jedenastopiętrowe bloki z wielkiej płyty. Ujrzymy tam niskie, szare, gęsto położone bloki. To typowe miasto napływowe. Był moment, jeszcze za czasów PRL, gdy do żadnego innego polskiego ośrodka nie przeprowadzało się tyle ludzi, co do Jastrzębia. Socjalistyczne władze kusiły wizją szybkiego przydziału na mieszkanie i bonusowymi kartkami na produkty, o które ciężko było w innych miejscach w Polsce. No i oferowały pracę w kopalniach, część z nich fedruje zresztą do dziś.

Dziś w Jastrzębiu-Zdrój mieszka około 80 tysięcy mieszkańców. O 20 tysięcy mniej niż na początku lat dziewięćdziesiątych. Miasto mierzy się z typowymi problemami napływowych miast – duża część ludności traktuje je jako miejsce pracy, a na emeryturę wraca w rodzinne strony. Nie odczuwa się tu kultu śląskości, jak w innych ośrodkach – choćby w Bytomiu czy Zabrzu. Tym bardziej wyjątkowe jest przywiązanie Kamila Glika do Jastrzębia-Zdrój. Reprezentant Polski należy do pierwszego pokolenia, które po nagłym napływie ludności urodziło się w Jastrzębiu i może powiedzieć o sobie „jestem stąd”.

Ludzie z Jastrzębia wiedzą, co to znaczy ciężka praca i walka o swoje. – Jastrzębie na tle innych górnośląskich miast jest specyficzne, bo jest tam przede wszystkim ludność napływowa. Przyjaźń to pierwsze osiedle, które powstało w Jastrzębiu. Jest trochę na uboczu, oddalone od centrum. Ma bardzo specyficzny charakter. Teraz się to zmieniło, ale kiedy Kamil zaczynał kopać piłkę przy kopalnianym boisku, osiedle nie miało najlepszej reputacji. Często łokciem czy kolanem trzeba było zawalczyć o swoje. To w jakimś stopniu go ukształtowało. Kamil zawsze wraca na osiedle Przyjaźń, gdzie mieszkają jego mama czy babcia. Wszyscy mają tam w rodzinie kogoś, kto pracuje na kopalni – opowiada Michał Zichlarz.

Gdy chodził do szkoły podstawowej, mama Kamila miała z nim dość duże problemy wychowawcze. Nie był łatwą osobą, szczególnie w tym początkowym okresie. Mama Kamila często była gościem w szkole, musiała wysłuchiwać różnych opinii na temat swojego syna, Kamil lądował na dywaniku u dyrektora. Miał szczęście do wychowawców. Taką osobą był na przykład dyrektor Miłoś, który zawsze przymknął oko na rzeczy, które Kamil robił, zawsze mu pomagał, jak mógł – dodaje dziennikarz Interii i katowickiego Sportu.

Zbigniew Miłoś: – Kiedyś narozrabiał na lekcji geografii. Przyszedł do mojego gabinetu. Rozmowa zaczęła się od lekcji, a skończyliśmy na piłce nożnej. Zawsze go wspierałem i tłumaczyłem, że ma wszystko, żeby zostać słynnym sportowcem. Główna zasługa w tym Kamila, że dążył do celu i wierzył w to, co robi. 

Michał Szelong dodaje: – Sytuacja rodzinna miała na niego wpływ. Wszystko zawdzięcza przede wszystkim mamie. Ze świętej pamięci tatą był pewien problem, o którym Kamil dopiero później zaczął mówić. Mama była dla niego wyrocznią, mentorem.

Zaangażowanie w lokalną społeczność

W Jastrzębiu do dziś wspomina się moment, gdy Kamil Glik zorganizował spotkanie mające na celu promocję jego biografii. Zjawiły się na nim tłumy ludzi. Obrońca Benevento wyszedł wówczas z założenia, że nikt nie może wyjść rozczarowany. Każdy, kto chciał porozmawiać – porozmawiał. Każdy, kto chciał zrobić fotkę czy zdobyć autograf – miał tę okazję. Spotkanie trwało kilka bitych godzin, ale Glik nie powiedział nikomu, że musi lecieć, bo jest zmęczony. Siedział z mieszkańcami Jastrzębia aż do ostatniej fotki, ostatniego podpisanego autografu.

Ta scenka też pokazuje, jak niezwykle ważne jest dla niego rodzinne miasto. Ale jest też inna, która pokazuje to znacznie mocniej. Pierwsze boisko Glika, na jego osiedlu, Przyjaźni, nie wyglądało zbyt efektownie.

Kamil Glik postanowił więc wyłożyć z prywatnej kieszeni 150 tysięcy złotych po to, by zbudować w tym miejscu boisko z prawdziwego zdarzenia, ze sztuczną nawierzchnią. Resztę środków dołożyło ministerstwo sportu i budżet miasta. Zostało one nazwane imieniem Kamila Glika. Czy można w piękniejszy sposób spełnić dziecięce marzenia? Dzisiaj – w tym samym miejscu, gdzie Glik stawiał swoje pierwsze kroki – grają w piłkę dzieci jego kumpli z osiedla.

Gdy przyjeżdża do rodzinnego miasta, umawia się z chłopakami i gra na tym boisku. Zawsze jest otwarty. Bardzo miło, że Kamil partycypował w kosztach tworzenia tego boiska, ludzie mu to pamiętają – mówi Zbigniew Miłoś.

– Boisko na osiedlu Przyjaźń to najlepszy przykład tego, jak mocno zżyty jest z miastem i środowiskiem. Kiedy może, wraca do siebie. Ma tutaj nie tylko najbliższą rodzinę, ale i wielu przyjaciół. W ten sposób się resetuje, odpoczywa. Gdy Kamil pojechał do Hiszpanii, nie miał jeszcze skończonych 18 lat. Mama Kamila, pani Grażyna, do dzisiaj ma żal, że to były jedyne święta Bożego Narodzenia, które spędził poza domem. Kamil też przeżył to, że musiał tam zostać, był sam, w oddaleniu od rodziny. To pokazuje, jak mocno jest zżyty – opowiada Michał Zichlarz.

Glik regularnie odwiedza też lokalne schronisko dla zwierząt, zawsze z workiem karmy. Gdy trzeba było pomóc jastrzębskiemu szpitalowi w zakupie maseczek, po prostu to zrobił. Jastrzębie-Zdrój jest dumne, że ma takiego ambasadora. Ambasadora, który robi wielką jak na polskie warunki karierę, ale pozostał przy tym normalnym gościem.

TEKST: JAKUB BIAŁEK

WIDEO: MATEUSZ STELMASZCZYK, JAKUB BIAŁEK

Fot. własne / newspix.pl

Jakub Białek

Ogląda osiem meczów w kolejce Ekstraklasy, studiował germanistykę, wykonuje najmniej potrzebny zawód świata. Mimo to wciąż utrzymuje, że wszystko z nim w porządku. Robi wywiady w cyklu „Cały na biało”, można obejrzeć go w Lidze Minus, a posłuchać w Weszłopolskich.

Opublikowane 23.03.2021 17:28 przez

Jakub Białek

Anglia
19.04.2021

Liverpool remisuje z Leeds i oddala się od Ligi Mistrzów. Ale co z tego?

To nie było rewelacyjne spotkanie. Ba! Mimo trafienia Liverpoolu jeszcze w pierwszej połowie, było to spotkanie dość przeciętne. Przynajmniej do 70. minuty, gdy zaczęło naparzać Leeds United. I bardzo dobrze Pawie zrobiły, bo raz, że uratowały spotkanie, dwa, że zdobyły dzięki temu punkt. Ale Liverpoolowi pewnie to powiewa.  Otoczka przed meczem nie była najbardziej przychylna […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Kozacy i badziewiacy. Michał Kucharczyk znów jest sobą

Sporo mamy w tym sezonie Ekstraklasy indywidualnych rozczarowań, więc warto docenić drogę, którą w ostatnich miesiącach przebył Michał Kucharczyk. Jesienią był jednym z najbardziej irytujący ligowców, w pewnym momencie nawet stracił miejsce w składzie Portowców, by potem odnaleźć się na lewej obronie. Wiosna? Wiosną były piłkarz Legii Warszawa prezentuje to, po co do Szczecina go […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Reforma Ligi Mistrzów, czyli komplikowania ciąg dalszy

Rany, ile się dzieje w futbolowym świecie. Naczelny temat to wiadomo, Superliga, i rozkmina czy futbol rzeczywiście zmieni się w tak drastyczny sposób, czy rozejdzie się po kościach po licytacji i największe kluby po prostu dostaną większą kasę. Natomiast UEFA na razie ma zamiaru się uginać. Dowód – zatwierdzenie nowego formatu Ligi Mistrzów od sezonu […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Plusy i minusy Superligi

Futbol to biznes. Iluzja prysła. Bogaci wystąpili przeciw uboższym. Trwa wojna. Wielka rewolucja w świecie futbolu. Niewykluczone, że po ogłoszeniu planów odpalenia Superligi ten sport już nigdy nie będzie taki sam, że zmieni się wszystko. Środowisko europejskiej piłki nożnej zasypuje się oświadczeniami, groźbami, argumentami. Każda minuta przynosi nowe informacje. Zatrzymajmy się więc na chwilę i […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Sawicki: – To już wojna

– Nie ma już czasu na blefowanie. Blefowanie było przez ostatnich kilka lat. Przypomnę, że utworzenie Superligi cały czas było straszakiem największych klubów, wywieranie presji dla UEFA, by alokować coraz więcej pieniędzy do coraz mniejszego grona klubów, które są najbardziej sławne. Uważam, że to już wojna pomiędzy dwunastoma klubami, a UEFA. Wydaje mi się, że […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Legia nie może zlekceważyć tego finiszu

Według Pawła Mogielnickiego z 90minut.pl Legia ma 98,2% szans na mistrzostwo. No bo rzeczywiście – trudno wierzyć, że pierwsze miejsce miałoby przypaść komuś innemu. Legia wypracowała sobie zaliczkę i teraz spokojnie może jej bronić. Natomiast ekipie, która chce potem przełamać pucharową niemoc, wypadałoby to robić z większym animuszem. Do drużyny Michniewicza można mieć pretensje za […]
19.04.2021
Ekstraklasa
18.04.2021

Typowa Stal. Gąsior nie dał szczęścia

Jeśli Włodzimierz Gąsior przyszedł dać Stali szczęście – a tak mówił w Weszłopolskich prezes Jacek Klimek – to… trochę nie wyszło. Ba! Jeśli bierzemy pod uwagę tylko ten aspekt, obejrzeliśmy dzisiaj jeden z najbardziej pechowych meczów mielczan w sezonie. Typowa Stal – w pełnej krasie. Mamy pewien pomysł dla Canal+. Jeśli Stal spadnie z Ekstraklasy, […]
18.04.2021
Weszło FM
16.04.2021

Sobota w Weszło FM: Lumpowanie, Ekstraklasa i finał Copa del Rey

Na sobotę w radiu Weszło FM zaplanowaliśmy dla Was mnóstwo atrakcji – na czele z programem „Stan Futbolu” oraz relacjami z meczów Ekstraklasy oraz finału Pucharu Króla. Szczegóły znajdziecie poniżej: 9:00 – 11:15 – „Dwójka bez Sternika” – w sobotnim poranku powitają Was Monika Wądołowska i Jakub Białek. Biorąc pod uwagę skład programu, jest szansa […]
16.04.2021
Ekstraklasa
16.04.2021

W Wiśle grałem bez kontraktu. Dwa lata pomagali mi rodzice

Mama Mathieu Scaleta to Polka. Gdy zdał maturę we Francji, przyjechał do kraju, w którym ma korzenie, by spełniać marzenia. Załapał się do rezerw Wisły Kraków, gdzie grał za darmo, utrzymywali go rodzice. Z rezerw Wisły trafił do rezerw Śląska, gdzie spędził kilka lat, zrobił awanse z IV do II ligi, a teraz – w […]
16.04.2021
Weszło
14.04.2021

Mental siadał. Nie chcieliśmy doprowadzić do nerwowej sytuacji

– Nie chcieliśmy dopuścić do momentu, w którym w ostatniej kolejce będziemy walczyć o utrzymanie. Już takie sezony przeżywaliśmy – przykładem ten z Leszkiem Ojrzyńskim. Stwierdziliśmy, że to odpowiedni moment, by do takiej sytuacji nie doprowadzić. Postawa zawodników w ostatnich meczach pokazywała, że to idzie niestety troszkę w dół. Mental siadał – mówi Tomasz Marzec, […]
14.04.2021
Ekstraklasa
12.04.2021

Czy Piast znów dobrnie do pucharów?

Piast Gliwice potknął się w zeszłym tygodniu w Pucharze Polski. Z jednej strony może mieć do siebie pretensje o brak skuteczności w kluczowych momentach (Winciersz!), z drugiej – zagrał słabo, zbyt asekuracyjnie. Uznajemy jednak, że to pewien wypadek przy pracy. Bo podopieczni Waldemara Fornalika, od kiedy się przełamali jesienią, pokazują stabilną, równą formę. Kto by […]
12.04.2021
1 liga
10.04.2021

Od najgorszej do najlepszej drużyny I ligi. Spektakularna przemiana Sandecji

Za Piotra Mandrysza Sandecja Nowy Sącz traciła 2,63 gola na mecz. Za Dariusza Dudka punktuje na poziomie 2 punktów na spotkanie. To oczywiście naturalne, że ręka nowego trenera odmienia drużynę. Ale że robi to aż tak spektakularnie? Spójrzmy na suche liczby. Piotr Mandrysz w Sandecji: 10 meczów w lidze, 0 zwycięstw, 1 remis, 9 porażek […]
10.04.2021
Liczba komentarzy: 16
Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
erty
erty
27 dni temu

Czyli dobry ziomek.

JprgPG
JprgPG
27 dni temu

Czy Kamil skończy karierę w Jastrzębiu?- Możliwe. Natomiast nigdy nie krył też wielkiej sympatii do Piasta Gliwice. Grając we Włoszech kilka razy pokazywał w mediach ochraniacze na piszczele z herbem Piasta. W Torino występował też z opaską kapitańską, na której naszyty miał herb Piasta. Prędzej może więc jeszcze do Gliwic trafić 😉

g91
g91
27 dni temu
Reply to  JprgPG

kibice żyją między sobą w zgodzie więc raczej nie będzie problemu 🙂

Żylastym po polikach
Żylastym po polikach
27 dni temu
Reply to  g91

Na pewno będzie brał pod uwaga zdanie kibiców Może jeszcze ma napisać podanie o zgodę jak będzie chciał tam grać?

Marko
Marko
27 dni temu

Przyjaciel bohatera tego tekstu to chyba Sebastian Wojciechowski, a nie Sławomir..

dsaeaaggdgsads
dsaeaaggdgsads
27 dni temu

Na jutro maja kolejny!

Dydy
Dydy
27 dni temu

Lubię gościa, ale z tym wyjebaniem się meleksem po pijaku przed mundialem to przesadził

Nole
Nole
27 dni temu

Ale żeby już w tytule machnąć błąd? Jastrzębia-Zdroju nieuki.

Artur
Artur
26 dni temu

Ambasadorem to jest ale Rexony i kolejnych marek.

Jak dziady uprawiaja reklame przed mistrzostwami zamiast trenowac a potem pissda
jakby glodowali w klubach

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin
26 dni temu
Reply to  Artur

Generalnie fakt, ale dla mnie i tak niedoścignionymi w tym względzie to są chłopcy Engela wiosną 2002. Ambasadorzy zupek chińskich itp

Miro Juro
Miro Juro
26 dni temu

Myślałem że Glik walnął sobie taki badziewny tatuaż a to czapka jakiegoś małolata co stoi przed nim 🙂

airot
airot
26 dni temu

Czy tam naprawdę jest wrzucone zdjęcie parapetu??!! Takie dziennikarstwo lubię. Szacun.

Miro Juro
Miro Juro
26 dni temu
Reply to  airot

Parapet im. Kamila Glika.

dsaeaaggshdsadsga
dsaeaaggshdsadsga
26 dni temu

https://typowanieako.blogspot.com/ – Znowu trafili ! wczoraj 69 kurs kuponu i skan maja na blogu! polecam bo zarobilem z nimi 7 tys na tym kuponie wczoraj . Na dzis maja kolejny!

Piotrowin
Piotrowin
26 dni temu

O jaki problem z ojcem chodzi ? Wrzucają temat, a potem nie kontynuują.

Bartek
Bartek
26 dni temu

Trochę bzdur jest w artykule (np osiedle, pierwszym osiedlem robotniczym było osiedle Zdrój chwilę później była Przyjaźń) , ale generalnie Gliku to duma naszego miasta. Kiedyś bym się nie spodziewał że zrobi taką karierę, było nawet na osiedlu co najmniej kilku zdolniejszych, ale ciężka praca, wytrwałość, wiara i oczywiście coś bez czego się nie obejdzie czyli również szczęście sprawiły, że jest tam gdzie jest i chwała Mu za to 🙂

A samo Jastrzębie Zdrój (ci od kreski walcie się ja zostaję z dawną nazwa swojego miasta :-P) miało przyśpiewkę nawiązująca do tego że nie utożsamia się ze Śląskiem i jest miastem napływowym (zawsze polskie nigdy śląskie Jastrzębie).

Suche Info
19.04.2021

James Milner: – Nie podoba mi się to i mam nadzieję, że tak się nie stanie

Piłkarze nie pozostają bierni wobec ostatnich wydarzeń. W krytyczny sposób o Superlidze wypowiedział się Ander Herrera z PSG. Dejan Loveren, zawodnik Zenitu Sankt Petersburg, także zaprotestował przeciwko pomysłowi powstania nowych rozgrywek. Natomiast po meczu z Leeds James Milner otwarcie wyraził niezadowolenie z faktu przystąpienia The Reds do kontrowersyjnego projektu.  61-krotny reprezentant Anglii jest pierwszym zawodnikiem […]
19.04.2021
Anglia
19.04.2021

Liverpool remisuje z Leeds i oddala się od Ligi Mistrzów. Ale co z tego?

To nie było rewelacyjne spotkanie. Ba! Mimo trafienia Liverpoolu jeszcze w pierwszej połowie, było to spotkanie dość przeciętne. Przynajmniej do 70. minuty, gdy zaczęło naparzać Leeds United. I bardzo dobrze Pawie zrobiły, bo raz, że uratowały spotkanie, dwa, że zdobyły dzięki temu punkt. Ale Liverpoolowi pewnie to powiewa.  Otoczka przed meczem nie była najbardziej przychylna […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Michał Pazdan otrzymał wstępną propozycję powrotu do Ekstraklasy

Portal meczyki.pl poinformował, że Wisła Płock jest zainteresowana sprowadzeniem 38-krotnego reprezentanta Polski. Michał Pazdan jest obecnie piłkarzem tureckiego MKE Ankaragucu, jednak jego kontrakt z klubem wygasa w czerwcu. Według informacji Tomasza Włodarczyka “Nafciarze” kontaktowali się już w piłkarzem i zaoferowali gotowość do podjęcia poważniejszych rozmów. Ponoć jeszcze nie padły konkretne propozycje ze strony płockiego klubu. […]
19.04.2021
Weszło FM
19.04.2021

Wtorek w Weszło FM: moto-poranek, audycja esportowa i emocje w Ekstraklasie

Wtorek w radiu rozpoczniemy od poranka dla fanów motoryzacji. Potem premiery – między innymi „Tenis Klubu”, „Weszło w esport” czy „Die Qualitat”, a następnie aż cztery mecze Ekstraklasy. Szczegóły znajdziecie poniżej: 7:00 – 10:00 – „Dwójka bez Sternika” – Michał Łopaciński i Adam Kotleszka zapraszają na moto-poranek. Będą też materiały piłkarskie poświęcone Superlidze – o […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Kluby Superligi “przeniosą” swoją historię do nowych rozgrywek

Jeżeli spodziewaliście się, że dziś nic was już nie zaskoczy, to jesteście w dużym błędzie. Otóż kluby Superligi postanowiły pójść krok dalej i według informacji hiszpańskich mediów chcą, by ich triumfy w Lidze Mistrzów były uznawane za zwycięstwa w nowych rozgrywkach. Dobre, prawda? Wychodzi na to, że zanim na dobre ruszyłaby Superliga, to Real Madryt […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Piłkarze Leeds zaprotestowali przeciwko Superlidze

Już wcześniej zrobiło się głośno o sprzeciwie angielskich kibiców. Fani klubów z tzw. TOP6 podjęli wspólne działania mające na celu unicestwienie projektu Superligi. Do grona osób protestujących dołączyli także piłkarze Leeds United, którzy na przedmeczową rozgrzewkę wyszli w okolicznościowych koszulkach. Co ciekawe, ich dzisiejszym przeciwnikiem jest Liverpool, który należy do grona założycieli nowych rozgrywek. Podopieczni […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Selekcjoner kadry Norwegii: – Po jaką cholerę Juve pcha się do tych rozgrywek?

Opiekun reprezentacji Norwegii, Ståle Solbakken, w rozmowie z tv2.no nie miał żadnych skrupułów wyrazić w dosadny sposób swojego zdziwienia decyzją Juventusu o przystąpieniu do Superligi. Stwierdził, że turyńczycy nie mają czego tam szukać, skoro w ostatnich sezonach ponosili spektakularne klęski w rozgrywkach Ligi Mistrzów. W bardzo otwarty sposób zdeprecjonował ich pozycję w europejskim futbolu. Przesadził? […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

“Wielka Trójka” nie chce opuszczać Serie A

W trybie pilnym zostało zwołane dziś spotkanie przedstawicieli wszystkich klubów Serie A. Ku zaskoczeniu  delegatów pozostałych 17 drużyn pojawili się na nim reprezentanci Juventusu, Milanu i Interu Mediolan. Przedmiotem obrad był udział tych zespołów w Superlidze i propozycje ewentualnego kształtu ligi po ich odejściu. Jednak – jak podaje włoski dziennikarz, Fabrizio Romano – wyżej wymienione […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Jerzy Dudek: – UEFA za późno zareagowała ze zmianami

W rozmowie z “WP Sportowe Fakty” na temat kontrowersyjnego projektu Superligi wypowiedział się Jerzy Dudek. Były reprezentant Polski nie miał także oporów, by skrytykować UEFA za zbyt późno przeprowadzoną reformę Ligi Mistrzów. Choć były zawodnik m.in. FC Liverpool nie jest zwolennikiem Superligi, to rozumie dlaczego część klubów zdecydowała się na podjęcie takich kroków. – Jak […]
19.04.2021
Kanał Sportowy
19.04.2021

Weszłopolscy od 20:00 – Maciej Bartoszek, Jakub Kuzdra, Marcin Węglewski

Od godziny 20:00 kolejne wydanie magazynu Weszłopolscy! Pewnie mimochodem padnie parę zdań o Superlidze i reformie Ligi Mistrzów, ale oczywiście interesują nas Ekstraklasa i I liga. Gośćmi będą trener Wisły Płock Maciej Bartoszek, Jakub Kuzdra z Warty Poznań, opiekun GKS-u Bełchatów Marcin Węglewski oraz Łukasz Grabowski z “Przeglądu Sportowego”. Zapraszamy! 
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Szef Parlamentu Europejskiego: W tym projekcie liczy się tylko władza i pieniądze

Na temat powstania Superligi swoje opinie zaczęli wyrażać także najważniejsi politycy na arenie europejskiej. W rozmowie z francuskim dziennikiem “L’Equipe” David Sassoli, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, w krytycznym tonie wypowiedział się o nowym przedsięwzięciu z udziałem topowych klubów Starego Kontynentu.  Włoski polityk odpowiedział na pytanie dotyczące tego, czy popiera w tym sporze UEFA. – Tak, jestem […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

UEFA twierdzi, że kluby zostały przekonane ogromną pożyczką

Według Tomasza Włodarczyka z meczyki.pl wśród osób piastujących różne funkcje w UEFA panuje przekonanie, że założyciele Superligi otrzymali gwarancję wielkiej pomocy finansowej ze strony amerykańskiego holdingu bankowego i dlatego zdecydowały się wkroczyć na ścieżkę wojenną. Działacze europejskiej federacji twierdzą, że kluby otrzymały kredyt opiewający na kwotę nawet 400 milionów dolarów. Rzecz jasna wszystkie teorie spiskowe […]
19.04.2021
Fuksiarz
19.04.2021

Early Payout w Fuksiarz.pl? Pokazujemy, że to się opłaca

Już dawno skończyły się czasy, kiedy wynik 2:0 można było uznać za bezpieczny. Futbol stał się bardziej nieprzewidywalny, ale, co najważniejsze, kara tych, którzy myślą o pewnym zwycięstwie jeszcze przed ostatnim gwizdkiem. Karani są oczywiście piłkarze, ale dzięki ofercie Fukasiarza na pewno nie ucierpicie wy. Nie musicie się obawiać, że wasz zespół straci dwubramkowe prowadzenie. […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Bayern nie przystąpi do Superligi [Oficjalnie]

Nie jest to zaskakująca informacja – niemieckie kluby od samego początku otwarcie protestowały przeciwko pomysłowi utworzenia nowych elitarnych rozgrywek. Po tym, jak Karl-Heinz Rummenigge, prezes Bayernu zastąpił Andrea’e Agnelliego w ECA, podmiocie zrzeszającym europejskie kluby, było już prawie pewne, że Bawarczycy nie wezmą udziału w Superlidze. Oświadczenie sternika “Die Roten” tylko potwierdziło tę informację.  Na […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Angielscy fani deklarują wspólną walkę z Superligą

Kilka godzin wcześniej fani Liverpoolu otwarcie zaprotestowali przeciwko powstaniu nowych rozgrywek. Kibice The Reds wywiesili transparenty uderzające we władze klubu, a także postanowili zdjąć z trybun kibicowskie flagi. Nie trzeba było długo czekać na reakcję fanów z innych zespołów. Stowarzyszenia kibiców klubów z tzw. “wielkiej szóstki” wydały wspólny komunikat o zjednoczeniu i podjęciu wspólnych działań […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Kozacy i badziewiacy. Michał Kucharczyk znów jest sobą

Sporo mamy w tym sezonie Ekstraklasy indywidualnych rozczarowań, więc warto docenić drogę, którą w ostatnich miesiącach przebył Michał Kucharczyk. Jesienią był jednym z najbardziej irytujący ligowców, w pewnym momencie nawet stracił miejsce w składzie Portowców, by potem odnaleźć się na lewej obronie. Wiosna? Wiosną były piłkarz Legii Warszawa prezentuje to, po co do Szczecina go […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Dejan Lovren: – Futbol znajdzie się na krawędzi całkowitego upadku

Piłkarze także postanowili zabrać dziś głos w sprawie utworzenia Superligi. Najpierw Ander Herrera otwarcie sprzeciwił się wizji nowego projektu, teraz swoje stanowisko w mediach społecznościowych opublikował Dejan Lovern, zawodnik Zenitu Sankt Petersburg. Chorwacki piłkarz wyraża zaniepokojenie przyszłością futbolu i jest przekonany, że jego koniec jest bliski. Były gracz FC Liverpoolu w mocnych słowach skrytykował powstanie […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Reforma Ligi Mistrzów, czyli komplikowania ciąg dalszy

Rany, ile się dzieje w futbolowym świecie. Naczelny temat to wiadomo, Superliga, i rozkmina czy futbol rzeczywiście zmieni się w tak drastyczny sposób, czy rozejdzie się po kościach po licytacji i największe kluby po prostu dostaną większą kasę. Natomiast UEFA na razie ma zamiaru się uginać. Dowód – zatwierdzenie nowego formatu Ligi Mistrzów od sezonu […]
19.04.2021