Jeszcze kilka tygodni temu wydawało się, że najlepszego bramkarza w tym sezonie Ekstraklasy można wybrać przez aklamację. Kandydatura Dante Stipicy była niemal tak trudna do podważenia jak niełatwe jest bronienie Cracovii za ligową postawę. Tym bardziej, że świetna gra Chorwata zbiegła się w czasie z gorszym okresem kilku innych dyżurnych zainteresowanych takim wyróżnieniem, z Dusanem Kuciakiem na czele. Nie sposób jednak nie zauważyć, że w ostatnich tygodniach pojawił się na horyzoncie golkiper, który Stipicy może zagrozić. 

Kozacy i badziewiacy. Plach rzucił wyzwanie Stipicy

Kto? Frantisek Plach. Trudno mówić o jakiejś wielkiej niespodziance, wszak Słowak najlepszym bramkarzem w naszej lidze już był, gdy Piast sięgał po mistrzostwo. Jednak i poprzedni sezon miał już trochę słabszy (w naszym rankingu był siódmy), i jesienią w tegorocznych rozgrywek nie był aż tak wielkim kozakiem. Wiosną jednak oglądamy być może najlepszą wersję Placha na polskich boiskach.

W niedzielę odstawił coś, co stało się viralem i wykroczyło poza granice naszego kraju.

Ale ta interwencja przy strzale Ramireza nie jest żadnym przypadkiem. To naturalna konsekwencja dobrej formy. W samym meczu z Lechem Poznań Słowak obronił siedem strzałów, w tym – prócz wyżej pokazanego – groźne uderzenia Kamińskiego, Ishaka czy Tiby. Spotkanie ze Stalą? Najlepszy bramkarski występ tego sezonu, okraszony między innymi dwiema podwójnymi interwencjami – takimi, które do kompilacji mógłby sobie wrzucić każdy bramkarz na świecie. Idźmy dalej. Plach był też bohaterem meczu z Pogonią Szczecin z 17. kolejki. Przerzucił nad poprzeczką strzał Drygasa, obronił sam na sam z Zahoviciem, sparował niewdzięczny strzał Bartkowskiego. W skrócie – pokazał klasę.

To już trzy mecze, w których był kluczem zdobycia punktów przez Piast. Mało? W pamiętnym meczu z Wisłą Kraków wypadł bardzo dobrze mimo przepuszczenia trzech strzałów, a w Białymstoku też musiał się trochę natrudzić, by zachować czyste konto. No a do tego dochodzi też Puchar Polski. W meczach z Pogonią Szczecin i Legią Warszawa nie miał szans przy puszczonych golach, ale zaliczył też kilka pewnych interwencji. Choćby przy setce Kapustki przy Łazienkowskiej, która miała miejsce już przy stanie 2-1.

Przyznajcie, że sporo tego, a przecież przed Piastem jeszcze przynajmniej dziesięć spotkań. Wracając do rywalizacji ze Stipicą – tutaj ciągle jeszcze trochę brakuje, gdy mówimy o dwóch podstawowych statystykach. Chorwat zaliczył aż trzynaście czystych kont w lidze, a Słowak ma ich na koncie tylko osiem. Gdy mówimy o skuteczności, golkiper Pogoni wciąż ma ją na poziomie powyżej 80 procent (81,4%), a bramkarz Piasta może się pochwalić wynikiem wynoszącym 72,6%. Jednak – po pierwsze – należy brać poprawkę na te dane, bo czyste konta to bardziej statystyka drużynowa, a co do obronionych strzałów – uderzenie uderzeniu nierówne. Po drugie – gdy zliczymy mecze, w których bramkarze robili coś pod normę, górą raczej jest już Plach (patrząc po naszych notach, wychodzi 8 takich spotkań do 5 na korzyść Słowaka).

Nawet jeśli generalnie wciąż górą jest Stipica, to Plach zmniejszył dystans. Zdecydowanie.

A skoro już o bramkarzach, to naprawdę niepokojąca jest seria, która przytrafiła się Krzysztofowi Kamińskiemu. Zbiera kolejne nominacje do badziewiaków niczym w przeszłości Thomas Daehne. Mecz z Rakowem Częstochowa był już piątym spotkaniem, po którym można powiedzieć, że zdecydowanie nie pomógł Nafciarzom. Po raz piąty po prostu nie znaleźliśmy gorszego gracza na tę pozycję.

Więcej nominacji ma tylko Rivaldinho. Najwyższa pora się ogarnąć, bo przecież wiemy, że Kamiński koniec końców bronić potrafi.

Fot. FotoPyK

Weszło
02.12.2022

Białek z Kataru: Flick apeluje o zmiany w szkoleniu? Mundial wjechał mi już za mocno

Musimy zmienić wiele rzeczy w szkoleniu. Potrzebujemy lepszej pracy u podstaw. Widzimy Japończyków, którzy są świetni technicznie i taktycznie. Widzimy Hiszpanów, o których możemy powiedzieć to samo. Musimy się zastanowić, jak ma wyglądać nasze szkolenie w perspektywie dziesięciu lat. Powinniśmy wykonać teraz właściwie kroki. To wyjątkowo nie są głosy polskich ekspertów od szkolenia, którzy analizują kolejną porażkę polskiej reprezentacji na wielkim turnieju, to także nie polski szkoleniowiec, który stanął w ogniu pytań po rozczarowującej porażce. To słowa Hansiego Flicka […]
02.12.2022
Suche Info
02.12.2022

Juventus z poważnymi problemami? UEFA oficjalnie wszczęła dochodzenie

UEFA wydała oświadczenie, w którym informuję o wszczęciu dochodzenia w sprawie potencjalnego nieprzestrzegania Finansowego Fair Play przez Juventus Turyn oraz naruszeń przepisów licencjonowania klubów. Nie tak dawno piłkarskim światem wstrząsnęła informacja o dymisji zarządu Juventusu Turyn. Teraz taka decyzja może wydawać się nieco bardziej zrozumiała, ponieważ UEFA oficjalnie wydała komunikat o wszczęciu dochodzenia w strukturach włoskiego klubu. Według europejskiej federacji piłkarskiej władze Juventusu w latach 2019-21  miały […]
02.12.2022
Suche Info
01.12.2022

„Jesteśmy piłkarskim karłem” – niemieckie media grzmią po odpadnięciu z mundialu

Niemcy na mundialu w 2018 roku bronili tytułu mistrza świata, jednak sensacyjnie swój udział w turnieju zakończyli już w fazie grupowej. Wygrana Japonii nad Hiszpanią sprawiła, że o awansie decydował lepszy bilans bramkowy między Niemcami a graczami Luisa Enrique. Ostatecznie nasi zachodni sąsiedzi z powodu mniejszej liczby strzelonych bramek pożegnali się z turniejem. Dla Niemców brak awansu do najlepszej szesnastki mundialu, i to drugi rok z rzędu, jest całkowicie […]
01.12.2022
Mistrzostwa Świata 2022
01.12.2022

Stan Mundialu #12: Wygraliśmy mistrzostwo świata, bo Niemcy odpadli! Auf wiedersehen!

Zapraszamy na kolejny Stan Mundialu. Pogadamy między innymi o tym, jak z katarskim turniejem żegnała się reprezentacja Niemiec. Skład? Paweł Paczul (na kierownicy), Wojciech Kowalczyk, Mateusz Janiak i Maciej Wąsowski. Początek programu zaplanowany jest na godzinę 7.30. Przywitajcie z nami kolejny dzień mistrzostw świata 2022. Pewnie nie zabraknie też tematów związanych z naszą kadrą. 
01.12.2022
Suche Info
01.12.2022

Wściekły Lukaku zdewastował ławkę rezerwowych

Reprezentacja Belgii odpadła z mistrzostw świata już w fazie grupowej. Bezbramkowy remis z Chorwacją okazał się niewystarczający, jednak sam Romelu Lukaku miał 4 dogodne sytuacje do uratowania swojego zespołu, jednak żadnej nie wykorzystał. Wściekły Belg już po końcowym gwizdku zniszczył ławkę rezerwowych. Ten dzień w głowie Romelu Lukaku zostanie na bardzo długo. Piłkarz Interu Mediolan wszedł na boisko w drugiej części spotkania by odmienić losy awansu […]
01.12.2022
Weszło
01.12.2022

Auf Wiedersehen! Niemcy wygrali, ale tak naprawdę przegrali

Kiedy Manuel Neuer wychodził na murawę Al Bayt Stadium, już wiedział, że właśnie staje się samodzielnym rekordzistą wśród bramkarzy pod względem liczby występów w mistrzostwach świata. Ale za Chiny Ludowe nie spodziewał się, że ten 19. mecz w mundialu będzie jego ostatnim, który dodatkowo „uświetni” babolem i swojakiem. Tak, drodzy państwa. Niemcy wracają do domów. Choć w czwartek wygrali, tak naprawdę przegrali. Skoro fortuna kołem się toczy, tym razem ekipa […]
01.12.2022
Weszło
02.12.2022

Białek z Kataru: Flick apeluje o zmiany w szkoleniu? Mundial wjechał mi już za mocno

Musimy zmienić wiele rzeczy w szkoleniu. Potrzebujemy lepszej pracy u podstaw. Widzimy Japończyków, którzy są świetni technicznie i taktycznie. Widzimy Hiszpanów, o których możemy powiedzieć to samo. Musimy się zastanowić, jak ma wyglądać nasze szkolenie w perspektywie dziesięciu lat. Powinniśmy wykonać teraz właściwie kroki. To wyjątkowo nie są głosy polskich ekspertów od szkolenia, którzy analizują kolejną porażkę polskiej reprezentacji na wielkim turnieju, to także nie polski szkoleniowiec, który stanął w ogniu pytań po rozczarowującej porażce. To słowa Hansiego Flicka […]
02.12.2022
Mistrzostwa Świata 2022
01.12.2022

Stan Mundialu #12: Wygraliśmy mistrzostwo świata, bo Niemcy odpadli! Auf wiedersehen!

Zapraszamy na kolejny Stan Mundialu. Pogadamy między innymi o tym, jak z katarskim turniejem żegnała się reprezentacja Niemiec. Skład? Paweł Paczul (na kierownicy), Wojciech Kowalczyk, Mateusz Janiak i Maciej Wąsowski. Początek programu zaplanowany jest na godzinę 7.30. Przywitajcie z nami kolejny dzień mistrzostw świata 2022. Pewnie nie zabraknie też tematów związanych z naszą kadrą. 
01.12.2022
Weszło
01.12.2022

Auf Wiedersehen! Niemcy wygrali, ale tak naprawdę przegrali

Kiedy Manuel Neuer wychodził na murawę Al Bayt Stadium, już wiedział, że właśnie staje się samodzielnym rekordzistą wśród bramkarzy pod względem liczby występów w mistrzostwach świata. Ale za Chiny Ludowe nie spodziewał się, że ten 19. mecz w mundialu będzie jego ostatnim, który dodatkowo „uświetni” babolem i swojakiem. Tak, drodzy państwa. Niemcy wracają do domów. Choć w czwartek wygrali, tak naprawdę przegrali. Skoro fortuna kołem się toczy, tym razem ekipa […]
01.12.2022
Mistrzostwa Świata 2022
01.12.2022

Japonio, czapki z głów! Znowu to zrobiłaś

Czy to był najlepszy wieczór podczas mistrzostw świata w Katarze? Być może. Każdy Polak może się kłócić, że nie, bo dla nas przeżyciem, dzięki któremu można się było nabawić zawału serca, był ten wczorajszy, kiedy nasi piłkarze na kolanach błagali Argentyńczyków o jak najmniejszy wymiar kary i nasłuchiwali, czy przypadkiem Meksyk za bardzo się nie rozstrzelał na innym stadionie. Ale my to my, a każdego postronnego kibica interesuje zupełnie coś innego. Przed chwilą […]
01.12.2022
Weszło
01.12.2022

MICHNIEWICZ ZOSTAJE – CIESZYĆ SIĘ CZY PŁAKAĆ? | Katarynki #9

01.12.2022
Mistrzostwa Świata 2022
01.12.2022

Romelu Lukaku nieskuteczny do kwadratu i Belgia wraca do domu

Romelu Lukaku w najbliższym czasie może zmagać się z bezsennością. Napastnik Interu jeszcze długo będzie się głowił, jakim cudem nie strzelił dziś żadnego gola i nie zapewnił Belgom wyjścia z grupy. Chorwaci chcieli zagrać wyrachowanie, byleby nie przegrać, ale na swoim podejściu omal się nie przejechali. Lukaku od początku miał na tym turnieju pod górkę. Z powodu kontuzji zapowiadano, że ominą go dwa pierwsze mecze i ewentualnie będzie się szykował na ostatnie grupowe […]
01.12.2022
Liczba komentarzy: 21
Subskrybuj
Powiadom o
guest

21 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
zuy_pan
zuy_pan(@zuy_pan)
1 rok temu

Skoro Thomas Daehne w Wiśle Płock puszczał szmatę za szmatą, a teraz Kamiński, mimo że umie coś tam bronić robi to samo, to może to jest jakiś głębszy w Płocku, nie wiem kto tam jest trenerem bramkarzy, ale może on wypracowuje z bramkarzami nawyki które by się przyczyniły do błędów nawet jakby do Płocka ściągnęli Buffona z 2006 roku

Wojciech
Wojciech
1 rok temu
Reply to  zuy_pan

Trenerem bramkarzy Wisły Płock od czerwca 2020 roku jest Artur Łaciak. Dahne zniknął z listy zawodników Wisły Płock w lipcu 2020, więc obecny trener nie miał wpływu na dyspozycje sportową Niemca. Pewnie teraz chętnie postawiliby na takiego Wrąbla, ale ten został po raz kolejny bez żalu wypożyczony, tym razem do Widzewa.

Tomek
Tomek
1 rok temu
Reply to  zuy_pan

Wątpię czy to wina trenerów. Obecnym trenerem Stipicy jest Andrsej Krzyształowocz który szkolił Dahne

Mk72
Mk72
1 rok temu

Fenomen tej interwencji (Placha broniącego strzał Ramireza) wynika z tego, że bramkarz nie dość dobrze pilnował krótkiego słupka. Tylko dlatego wyszła taka kuriozalna interwencja, lepiej ustawiony bramkarz po prostu wybiłby taki strzał w bok. Bardziej profesjonalnie zachował się przy strzale – może nie jakoś trudnym, ale z bliska – Ishaka.

z daleka
z daleka
1 rok temu

Oceny weszło jak zawsze z dupy i nie mające wiele wspólnego z rzeczywistością. Teraz budowanie teorii na podstawie tych śmiesznych ocen. Spoko Stipnica leszcz w porównaniu do Płacha. A Pogoń to cieniasy w porównaniu do wielkiego projektu spod jasnej góry. Beka z Lecha przez pół roku ale zero wspomnienia o 'wybitnej’ podstawie krakowskiej Wisły która od długiego czasu kopie się po nosie niczym Dąbrowski w ŁKS. Zero obiektywizmu, wszystko przesycone sympatiami do ludzi\ klubów, a później tworzenie na podstawie tych relacji teorii. Całe weszło w pigułce.

Celestyn
Celestyn(@celestyn)
1 rok temu
Reply to  z daleka

Największą wadą internetu jest to, że każdy może w nim pierdolić głupoty, które oczywiście żadnego pokrycia w rzeczywistości nie mają. Skoro już wysmażyłeś to kocopoły, to weź bystrzaku przeczytaj raz jeszcze ten tekst i wskaż mi, gdzie tu kurwa napisane jest „Stipica leszcz w porównaniu do Płacha”.

kapitansuchar
kapitansuchar
1 rok temu
Reply to  z daleka

po pierwsze czytanie ze zrozumieniem, gdzie w artykule jest napisane, że Stipica jest leszczem przy Plachu? Po drugie porównanie potencjału kadrowego zespołów. Trzeba być skończonym debilem, aby oczekiwać od klubu spokojnej starości Wisły Kraków takich samych wyników jak od Lecha, który ma taki potencjał, ze sami zawodnicy bez trenera, mogliby załapać się do top 3 (oczywiście hiperbolizuję)

z daleka
z daleka
1 rok temu
Reply to  kapitansuchar

Hahaha brawo, widze że weszlo ma wyznawców na poziomie pewnego radia z Torunia. Niby inny temat ale piana ta sama na pyskach. Fajni z was 'ludzie’. Co tam więcej na mój temat macie do powiedzenia? A co do tematu: sezon się nie skończył i Lech spokojnie na podium może się znaleźć, za to Wisła z budżetem na pierwszą drużynę zblizonym do Rakowa i swoją kreowana przez dziennikarzy 'marka’ bije się dobrych kilka lat o miejsce 8-10. Piast w swoim mistrzowskim sezonie też nie musiałbyc w czołówce budżetów na pierwszy zespół. Co do bramkarzy to bazując na ocenach weszło Stipnica jest gorszy od co najmniej kilku w ekstraklasie. Mój komentarz jest do ocen nadawanych przez weszło i ich teorii ale rozumiem że wyznawcy weszło jak i wyznawcy ojca dyrektora mają swoje interpretację, brawo.

Misquamacus
Misquamacus(@misquamacus)
1 rok temu
Reply to  z daleka

Twoje fiksacje analne nikogo nie interesują.

Kroolik
Kroolik
1 rok temu

A mógłbym wiedzieć skąd taki zachwyt nad Paixao w tym meczu z WKR? Gol z karnego i asysta na gola z nieodgwizdanego spalonego to naprawdę takie osiągnięcie dla napastnika?

kapitansuchar
kapitansuchar
1 rok temu
Reply to  Kroolik

Może nie dało się znaleźć żadnego innego „napastnika”, który zrobiłby chociaż tyle co Flavio, a pewnie tak było w tej kolejce biorąc pod uwagę, że w badziewiakach jest ich aż trzech

Nikt
Nikt
1 rok temu

Raz Kamiński w kozakach na lewej obronie, a raz w badziewiakach na bramce. Zdecydujecie się….

M ,Najman
M ,Najman
1 rok temu
Reply to  Nikt

Chyba to oczywiste , w tym meczu chujowo się prezentował na lewej stronie ,ale całkiem nieźle na bramce .
Co tu ciężko zrozumieć ?

Jorguś
Jorguś
1 rok temu

Jak zwykle wszyscy powielają głupoty i podniecają się obroną wychwalaną na śmiesznych portalach.
Po pierwsze, jak zwykle przysnął, udało się wybronić. I jak już wyszedł z piłką z bramki, to mając ją na rękach, wywalił bez sensu na rożny.
Nie róbcie z gościa bohatera. Już z Bate pokazał, na co Go stać!

Bartek BAchorski
Bartek BAchorski
1 rok temu

Plach wydaje się być takim gościem od niesamowitych parad i znakomitej gry na liniii, który będzie miewał okresy w których będzie robił kosmiczne rzeczy ale w kluczowych momentach może nie zawsze podołać. Jednak wolę Stipicę, który wydaje się zwyczajnie lepiej wyszkolonym bramkarzem. Od Stipicy bije spokój i jakaś taka metodyka w tym co robi czyli coś co mają najlepsi bramkarze. Przekładając to w jakiejś skali na MŚ 2014 to Plach to dla mnie taki Ochoa, a Stipica to Navas.

Ekstraklasa na golasa
Ekstraklasa na golasa
1 rok temu

A Boruc to Szczęsny ?

Bartek BAchorski
Bartek BAchorski
1 rok temu

Boruc to Skaba.

Janson
Janson
1 rok temu

Placu to bramkarski geniusz. Do czasu gdy nie musi grać przeciwko Łotyszom.

Janson
Janson
1 rok temu
Reply to  Janson

Plach.

Tomek
Tomek
1 rok temu

Wiecie dlaczego nasza piłka klubiwa jest tak żenująca? Dzięki takim ludziom jak Bartkowski. Przyszedł do Pogoni w styczniu 2019r. Od tamtej pory był totalną miernotą. Kiedy zostało mu pół roku kontraktu nagle zamienił się w piłkarza. Daje asysty, strzela bramki, świetny w odbiorze. Niestety, teraz klub nabierze się na ten numer i pewnie dostanie nowy kontrakt, po czym wróci do tego co „grał” przez pierwsze dwa lata w klubie. To jest po prostu żenujące. Najgorsze jest to, że Bartkowski nie jest odosobnionym przykładem tak skrajnego braku ambicji.

Czerkas
Czerkas
1 rok temu

Stoch w badziewiakach po raz pierwszy

po raz …

po raz…