post
Michał Kołkowski

Opublikowane 27.02.2021 11:33 przez

Michał Kołkowski

Brytyjski “Guardian” od lat niestrudzenie obnaża wszelkie nieprawidłowości, jeżeli chodzi o organizację mistrzostw świata w Katarze. Kilka dni temu na jego łamach ukazał się kolejny wstrząsający reportaż na ten temat. Według ustaleń dziennikarzy przeszło 6500 pracowników straciło życie przy budowie najbardziej absurdalnej bazy stadionowej w dziejach futbolu. Masowo giną robotnicy z Indii, Nepalu, Pakistanu, Bangladeszu i Sri Lanki, a statystyki nie uwzględniają śmierci imigrantów z Kenii oraz Filipin. Ponadto, oficjalnym danym nie można wierzyć, ponieważ gospodarze wszelkie zgony starają się klasyfikować jako “śmierć naturalną”. Niewykluczone więc, że powierzenie Katarowi praw do zorganizowania mundialu w 2022 roku pochłonęło jeszcze więcej istnień. Kilka norweskich klubów otwarcie nawołuje do zbojkotowania mistrzostw.

6500 pracowników, którzy już nigdy nie wrócą do domu. 6,5 tysiąca rodzinnych dramatów, płaczących matek i ojców. Dziesiątki tysięcy dzieci, które już nigdy nie zobaczą swoich tatusiów, bo ci umarli z wycieńczenia lub odwodnienia. Porażeni prądem, z połamanymi kręgosłupami. Wpędzeni w obłęd. I to wszystko po to, by skonstruować od zera lub zmodernizować kilka stadionów, na których na przełomie listopada i grudnia 2022 roku pogra się przez chwilę w piłeczkę, a które później będzie zapewne można w większości zamknąć na cztery spusty lub wyburzyć, bo przecież Katarowi taka liczba supernowoczesnych obiektów nie będzie już do niczego potrzebna.

6500 pracowników zginęło przy budowie stadionów w Katarze

O sprawie pisaliśmy już na Weszło wielokrotnie – skandaliczne warunki pracy robotników przy budowie katarskich stadionów to temat wałkowany na wiele sposobów. O korupcyjnej otoczce wokół przyznania Katarowi roli gospodarza mistrzostw także nie trzeba chyba nikomu przypominać.

Musimy jednak powiedzieć, że skala procederu ponownie nami wstrząsnęła. Nawet jeśli zdajemy sobie sprawę, że historia mistrzostwa świata jest generalnie historią polityczno-społecznych skandali. W 1934 roku turniej zorganizowały u siebie faszystowskie Włochy. 44 lata później najlepsze reprezentacje świata ugościła argentyńska junta wojskowa. Wreszcie – przed trzema laty mistrzostwa zawitały do Rosji, mimo że ta równolegle była żywo zaangażowana w zbrojny konflikt w Donbasie. Ale Katar… to już naprawdę za wiele. Chyba w całej historii sportu nie podjęto się organizacji wydarzenia, które z samą istotą sportu miałoby tak niewiele wspólnego. Tutaj się nic nie dodaje. Nie ma żadnych pozytywnych sygnałów.

Strona katarska oczywiście się broni. Dowodząc, że statystyki przedstawiane przez brytyjskie media są zakłamane. To bardzo wygodna linia obrony, ponieważ typowy dla Kataru brak transparentności niezwykle utrudnia dotarcie do prawdy. Można zatem palić głupa i twierdzić, iż szalony skok liczby zgonów wśród imigrantów, zapoczątkowany w momencie, gdy zaczęły powstawać w Katarze stadiony, to po prostu zbieg okoliczności.

FIFA nabiera wody w usta wobec oskarżeń

Dziennikarze, którzy próbowali relacjonować proces powstawania katarskich aren, wielokrotnie byli poddawani szykanom, a niektórych nawet zwyczajnie aresztowano i konfiskowano im sprzęty nagrywające. Spotkało to na przykład reporterów BBC.

Już w 2013 roku pisaliśmy:

“Nepal. Jedna z tysięcy małych, zapomnianych przez świat wiosek. Cała rodzina zapożycza się, by jeden z jej członków, młody chłopak, mógł pojechać do Kataru. Przed nim wielkie perspektywy pracy za zupełnie inne pieniądze. Które wystarczą i jemu na dostatnie życie, a także mocno wspomogą jego bliskich. Jednak w punkcie przerzutowym w Indiach jego początkowa umowa zostaje podarta. Ma do wyboru albo podpisać dwa razy gorszą, albo odejść. Obciążony zostaje też długiem, który musi zaciągnąć, bowiem pojawiły się dodatkowe koszty, na przykład wyrobienie fałszywego paszportu. Chłopak nie ma wyjścia, przecież nie wróci. Pieniądze zostały w niego zainwestowane, są nie do odzyskania, a wszyscy w domu na niego liczą.

Gdy dojeżdża na miejsce, okazuje się, że musi pracować nawet przy 50-stopniowych upałach. Zabezpieczenia na wysokościach – minimalne. Obciążenia wielkie, zakwaterowanie w zarobaczonych obozach. Po sześciu tygodniach jest już w trumnie i tak wraca do domu. Rodzina? – Nie mam jak spłacić długu. A wiem, że pożyczkodawca nie będzie miał litości. Nie chcę już nigdy słyszeć o Katarze – opowiada jego ojciec”.

O tym Nepalczyku – i tysiącach, których spotkał ten sam los – oczywiście nie usłyszycie z ust przedstawicieli FIFA, choć od lat światowa federacja kroczy z równościowymi hasłami na ustach, a sprzeciw wobec wszelkiej dyskryminacji wpisała sobie nawet do oficjalnego statutu. Niewolnicze praktyki, jakim poddawani są pracownicy w Katarze, zdają się jednak futbolowej wierchuszce nie przeszkadzać. Nawet jeśli na Katarczyków od czasu do czasu naciskano, by poprawili warunki bytowe robotników, przynosiło to efekty albo znikome, albo wręcz zerowe.

Norwegowie protestują przeciwko mistrzostwom świata w Katarze

Głos nieoczekiwanego sprzeciwu napłynął tymczasem z Norwegii.

Działacze Tromsø IL wydali oficjalne oświadczenie, nawołujące krajową federację do zbojkotowania najbliższych mistrzostw świata.

Czytamy na klubowym portalu: – Od wielu lat relacje FIFA i Kataru, które zaowocowały organizacją mistrzostw świata w 2022 roku, są poddawane krytyce. Zaczęło się od przyznania Katarowi praw do organizacji turnieju, co wedle wielu raportów miało korupcyjne podłoże. Potem zaczęły do nas docierać wieści o niegodnych warunkach pracy dla imigrantów, którzy pracują przy budowie stadionów przeznaczonych na mundial. (…) System stosowany w Katarze nazywany jest współczesnym niewolnictwem. Aktualnie przyjęta strategia polega na dialogu i krytykowaniu Kataru. Norweska federacja piłkarska także przyjęła tego typu strategię. My też w nią wierzyliśmy, ale krytyka i dialog niczego nie zmieniły. (…) Czas na kolejny krok: bojkot. Kochamy futbol, tak jak miliony ludzi. Rozumiemy, że pieniądze stały się jego częścią.

“Ale to nie oznacza, że należy akceptować korupcję. Pracę z narażeniem życia. Nie można odwracać głowy, gdy dzieją się okrucieństwa. Tromsø IL wierzy, że futbol musi się zatrzymać i wykonać kilka kroków wstecz. Musimy raz jeszcze przemyśleć ideę naszego sportu i przypomnieć sobie o prawdziwych powodach, dla których tak wielu ludzi pokochało piłkę”

Tromsø IL

Tromsø IL wzywa do bojkotu mistrzostw świata w Katarze

Przedstawiciele norweskiego klubu uważają, że nawet jeśli drużyna narodowa zakwalifikuje się na mistrzostwa świata w Katarze, powinna odmówić wyjazdu na turniej. Tego samego zdania są najwyraźniej działacze Strømsgodset, którzy wydali bardzo podobne oświadczenie. – W stu procentach popieramy pomysł bojkotu mistrzostw świata w Katarze – czytamy w komunikacie. Temat podchwycili już kibice Rosenborga, którzy już wcześniej wymusili na władzach swojego klubu odwołanie zgrupowania przygotowawczego w Dubaju. – Musimy zmusić działaczy, by wykazali się odwagą!

“Musimy rozwiązać ten temat w piłkarskiej rodzinie”

Głos zabrał Terje Svendsen, prezes norweskiej federacji. – Bardzo się cieszymy, że norweskie kluby zabierają głos w tym temacie i doskonale rozumiemy, że piłkarski świat jest zaniepokojony mistrzostwami świata w Katarze. Do tej pory nasze działania były zgodne z linią zaproponowaną przez organizacje pozarządowe, na czele z Amnesty International. Protestować, ale nie bojkotować. Musimy słuchać, co według wielkiej rodziny futbolu jest właściwym rozwiązaniem i poradzić sobie z problemami wewnątrz tej rodziny.

Komunikat postanowili wydać także przedstawiciele aktualnych mistrzów Norwegii, klubu Bodø/Glimt.

Uważamy dyskusję na temat praw człowieka, zapoczątkowaną przez Tromsø, za bardzo pozytywny pomysł i ważną inicjatywę. 11 marca, na najbliższym walnym zgromadzeniu, podejmiemy decyzję odnośnie naszego stanowiska w sprawie bojkotu mistrzostw świata w Katarze. Przedstawiciele naszego związku muszą otrzymać jasne poparcie od wszystkich klubów, by mieć odpowiednią legitymację do zbojkotowania mundialu – uważa dyrektor mistrzowskiej ekipy, Frode Thomassen.

Czy głosy protestu z dalekiej Norwegii poruszą domino? W idealnym świecie tak by się zapewne wydarzyło, ale Katar ma dzisiaj zbyt mocną medialno-sponsorsko-właścicielską pozycję w świecie futbolu, byśmy uwierzyli, że cała ta akcja okaże się czymś więcej, niż tylko ciekawostką.

Ale nawet jeśli tak to się skończy, to jest to ciekawostka godna pochwały i uwagi.

fot. NewsPix.pl

Michał Kołkowski

Za cel obrał sobie sportretowanie wszystkich kultowych zawodników przełomu XX i XXI wieku i z każdym tygodniem jest coraz bliżej wykonania tej misji. Jego twórczość przypadnie do gustu szczególnie tym, którzy preferują obszerniejsze lektury. Wiele materiałów poświęconych angielskiemu i włoskiemu futbolowi, kilka gigantycznych rankingów, a okazjonalnie także opowieści ze świata NBA. Poza tym – sporo tekstów, wywiadów i reportaży o pomorskiej piłce. Na antenie Weszło FM regularnie słychać go w audycji #KiedyśToByło.

Opublikowane 27.02.2021 11:33 przez

Michał Kołkowski

Weszło
18.04.2021

Remis Realu. I to remis, z którego Real powinien się cieszyć

Gdyby spojrzeć na starcie Getafe z Realem Madryt tylko przez pryzmat tych 90 minut i jakości obu ekip, to stawialibyśmy domy na madrytczyków. Ale doskonale zdawaliśmy sobie, że “Królewscy” są przetrzebieni kadrowo, a przecież w ostatnich dniach zainwestowali mnóstwo sił w dwumecz z Liverpoolem i starcie z Barceloną. No i nie było spacerku. Był spacer […]
18.04.2021
Serie A
18.04.2021

Remis, który zadowala obie strony. Napoli i Inter dzielą się punktami

W 31. kolejce Serie A Napoli zremisowało u siebie z Interem Mediolan 1:1. I tak sobie myślimy, że zarówno Antonio Conte, jak i Gennaro Gattuso mają powody, by ten rezultat zwyczajnie szanować. Nie obejrzeliśmy wielkiego widowiska z pokazem piłkarskich fajerwerków, lecz niewątpliwie obie ekipy bardzo, ale to bardzo rzetelnie zapracowały dzisiaj na kolejny punkcik do […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Puchar Fuksiarza. Poszły konie po betonie – wyniki 1. kolejki!

Pierwsza runda Pucharu Fuksiarza za nami! Kompromitacje, sensacje, niespodziewane zwroty akcji, pierwsze oskarżenia o stronnicze sędziowanie i poszukiwania nowych trenerów dla kilku ekip. To wszystko stało się w pierwszej kolejce. Jak wygląda sytuacja w grupach? Kto potwierdza spekulacje i idzie po zwycięstwo, a kto zaliczył falstart? Łapcie komplet wyników. Grupa A Szymon Janczyk Cracovia strzeli […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Legia nie przebiła się przez mur Cracovii, a mogło być jeszcze gorzej

Legia Warszawa na ostatniej prostej w drodze po mistrzostwo trochę zwolniła i drugi raz z rzędu zremisowała w lidze 0:0. Tydzień temu punkty zabrał jej Lech Poznań, a teraz to samo uczyniła Cracovia. Ba, gdyby nie Artur Boruc, “Pasy” prawdopodobnie wywiozłoby z Łazienkowskiej pełną pulę! Taktyka gości była wyjątkowo jasna i klarowna: przede wszystkim nie […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Co z tą Superligą? UEFA i klubowi giganci idą na wojnę

Jak co jakiś czas powraca temat Superligi. Tym razem jednak powraca z konkretami. Bo tak chyba należy rozumieć to, że na pogłoski o planowanym ogłoszeniu powstania rozgrywek, odpowiada UEFA. Oficjalnie, oświadczeniem, a nie krążeniem naokoło tematu. Co więcej, europejską federację popierają i topowe ligi, i FIFA, więc groźba pozostawienia na marginesie klubów zainteresowanych takim formatem, […]
18.04.2021
WeszłoTV
18.04.2021

LIGA MINUS, 25. kolejka 20/21: PIOTRZE TWORKU, KOCHAMY CIĘ

18.04.2021
Weszło Extra
12.04.2021

“Cyberpunk 2077 jest wyłomem w wizerunku CD Projektu”

– W Polsce generalnie lubimy zamieniać pracę w grę. Lubimy realizm. Wielkie kosmiczne sagi, historie o super-żołnierzach – to jest domena takich krajów jak USA czy Australia. Nie mówię, że nie ma u nas miłośników science-fiction czy fantasty, ale polski gracz docenia gry z tych gatunków, o ile jest w nich choć odrobina brudu i […]
12.04.2021
Ekstraklasa
11.04.2021

10 wypowiedzi przedstawicieli Lecha, które fatalnie się zestarzały

Były zapowiedzi, że Lech Poznań stanie się jedną z 50 najlepszych drużyn Starego Kontynentu. Były deklaracje o odjechaniu Legii Warszawa. Wreszcie – były zapewnienia o pełnym zaufaniu względem kolejnych trenerów, chwalenie się skuteczną polityką transferową i słowa o posiadaniu szerokiej, gotowej do święcenia triumfów na trzech frontach kadry. Przedstawiciele Lecha Poznań – Piotr Rutkowski, Karol […]
11.04.2021
Weszło Extra
09.04.2021

“Rywalizacja USA i Chin to mecz drużyn, które różnią się pod każdym względem”

– Kiedy dochodzimy do momentu – na przykład w związku z mistrzostwami świata w Katarze albo klękaniem przed meczami – gdy od sportowców zaczyna się oczekiwać politycznych deklaracji, to znaczy, że doszło do pomieszania pojęć. Wydaje mi się, że musimy coś z tym zrobić, inaczej sport jaki znamy po prostu ulegnie w tak wielkim stopniu […]
09.04.2021
Weszło
08.04.2021

Sobolewski odchodzi. Jak zapamiętamy jego Wisłę Płock?

Radosław Sobolewski podczas konferencji prasowej przed meczem z Pogonią poinformował nieoczekiwanie, że wraz z końcem sezonu odejdzie ze stanowiska szkoleniowca Wisły Płock. Z czego tę kadencję zapamiętamy? Stawiamy tak fundamentalne i banalne w gruncie rzeczy pytanie, a jednak odpowiedź wcale nie jest oczywista. Nie chcemy się tutaj wyzłośliwiać i twierdzić, że Sobolewski w Płocku nie […]
08.04.2021
Weszło
07.04.2021

Furiat, terrorysta, cudotwórca. Historia Olivera Kahna

Wydzierał się tak, że napastnicy bali się zbliżać do jego bramki, by przypadkiem nie ogłuchnąć. Obrońców swojego zespołu nie tylko w sposób obelżywy rugał za popełniane błędy, ale niekiedy szedł o krok dalej i sprzedawał im kopniaki w cztery litery albo ostrzegawcze ciosy w potylicę. Nie miał taryfy ulgowej dla rywali, nawet jeśli byli to […]
07.04.2021
Kopalnie talentów
06.04.2021

Rafał Augustyniak – reprezentant Polski za 800 złotych | KOPALNIA TALENTÓW

Kiedy był nastolatkiem, prezes Pogoni Zduńska Wola mocno się wahał, czy warto w niego inwestować 800 złotych. Kiedy przechodził do Widzewa Łódź, to w pakiecie z Mariuszem Stępińskim, jako ten mniej utalentowany. Wreszcie – kiedy w wieku 25 lat występował na poziomie pierwszoligowym, niewielu przypuszczało, że uda mu się jeszcze zrobić dużą karierę. Tymczasem Rafał […]
06.04.2021
Liczba komentarzy: 47
Subscribe
Powiadom o
guest
47 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Janson
Janson
1 miesiąc temu

Po przegranych eliminacjach też będzie można u nas ogłosić bojkot mistrzostw.

Prawdziwa twarz
Prawdziwa twarz
1 miesiąc temu
Reply to  Janson

maja racje. Kupione zawody do tego, malwersanci.
Semici niech sami cos zbuduja w koncu!
Jada krzywym ryjem.

RadekNiejadek
RadekNiejadek (@radekniejadek)
1 miesiąc temu

Wiem, że ludzie z FIFA maja w dupie zdanie maluczkich pojedynczych. Wiem, że to nic nie da, ale ja już te mundiale pierdole. Brzydzę się tymi sprzedajnymi kurwami. Całym tym stęchłymi biznesem. Korporacjonizmem, który zabił ten sport. Pieniądze zniszczyły tą dyscyplinę do cna.

Więcej meczów, bo więcej kasy. Więcej drużyn w turniejach, bo więcej kasy. Napierdoliło się tyle tych spotkań, że zamiast czekać na mecz patrzę na FlashScore i mam w dupie te wszystkie Ligi Mistrzów i podobne rozgrywki. Serio gdyby nie młodzieńcza miłość do Pogoni która trwa do tej pory to ten sport mógłby przestać istnieć. Piłka nożna naszych czasów to uosobienie tego czym pogardzam najbardziej. Ślepej korporacyjnej wizji rozwoju w celu zagarnięcia jak najwyższej kasy. Rozwoju finansowego.

Najlepszy przykład? Transfery zdają się bardziej jarać ludzi niż zwody zawodników na boisku.

Mario2204
Mario2204
1 miesiąc temu
Reply to  RadekNiejadek

Od paru lat mam tak samo. Kiedyś obejrzeć mecz to było dla mnie jak nagroda. Teraz przy tej liczbie meczy to cholernie spowszedniało. Oglądam jeden mecz ekstraklasy tygodniowo i wystarczy. A i to, z sentymentu do Legii.
Pieniądze zabiły prawdziwy sport

Amber Mozart
Amber Mozart
1 miesiąc temu
Reply to  RadekNiejadek

Sama prawda. Lm nie ogladam od lat, nawet lige krajowa srednio mi sie chce. A ostatnio nawet reprezentacji mi sie nie chce. Z ostatnich ms widzialem tylko kilka spotkan

Adamus
Adamus
1 miesiąc temu
Reply to  RadekNiejadek

Zgadzam się w 100%. Obejrzę jeszcze z jeden mecz tygodniowo z przyzwyczajenia + każdy mecz naszej reprezentacji i tyle.

Spartakus - pogromca pzpnowskiej bandy zlodziei
Spartakus - pogromca pzpnowskiej bandy zlodziei
1 miesiąc temu
Reply to  RadekNiejadek

Ja to ogladam lige holenderska – tam nie ma pieniedzy (procz jajaksu) wszystko jest jakby grassroots. Poza tym zajebisty styl gry – ofensywny i techniczny. Polska moglaby isc w slady ale nie ludze sie, zbyt wielu durniow tu rzadzi i nie ma szans. Boniek najwiekszy debil czczony niczym bog w tym zatechlym kurwidolku.

Grzesiek
Grzesiek
1 miesiąc temu
Reply to  RadekNiejadek

Mam podobnie. Kiedyś każdy możliwy mecz Ligi Mistrzów i Realu Madryt to była oczywistość. A teraz? Gran Derbi, jeśli nie zapomnę. Finał LM obejrzałem tylko że względu na Lewego, poprzedni przegapiłem i nie było problemu. Zostały mi mecze Jagi w Eklapie, które też zdarza się przegapić, czasem Legia-Lech czy derby Krakowa. Tylko Kadrę w meczach o punkty i duże turnieje oglądam regularnie. Ale jeśli ma to pójść w tę stronę, co Mundial w Katarze, to zostaną mecze okręgówki na stadionie.

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
1 miesiąc temu

Musimy pamietac o tym co najwazniejsze dla wspolczesnej pilki:
Dla dzialaczy kasa panie autorze

salata1992
salata1992
1 miesiąc temu

I prawidłowo! Ale dzisiaj nie ma kręgosłupa moralnego tylko kasa..

kuklewicz
kuklewicz
1 miesiąc temu

Kilka norweskich klubów to nie wszyscy Norwegowie, taka drobna uwaga, co do tytułu. Reprezentacja bojkotuje? No nie. Parę klubów sobie coś krzyknęło i to wszystko.

nippon
nippon (@nippon)
1 miesiąc temu
Reply to  kuklewicz

Tak sie sklada ze Norwegia „medialno-sponsorsko-właścicielską” pozycje ma duzo lepsza niz Katar. Wydobycie paliw kopalnych w obu krajach jest podobne. maja porownywalny udzial w rynku swiatowym.Katar nie ma innych bogactw naturalnych. Norwegia ma tych zasobow na potege. Metale rzadkie, rudy zelaza itp. Katar owszem, medialnie istnieje na koszulkach druzyn pilkarskich. Lecz media ktore te druzyny pokazuja naleza w czesci do Norwegow. Norwegowie sa duzymi udzialowcami firm ktore wykladaja pieniadze na sponsoring pilki noznej. Katar nie sprawi ze Coca-Cola wycofa sie ze sponsoringu. Norwegia spokojnie jest to w stanie zrobic. Wiec maja narzedzia nacisku ktore sa w stanie zdzialac wiecej niz Katarskie łapówki. Jak silna pozycje ma Norwegia niech swiadczy fakt ze caly model społeczny ktory istnieje w tzw. „demokratycznym świecie” jest odbiciem modelu skandynawskiego. To stamtąd pochadza wszystkie idee rownosci, ekologii, walki z rasizmem itp. Ja bym w tym starciu Norwegii tak łatwo nie skreślał

Mr Joda
Mr Joda
1 miesiąc temu
Reply to  nippon

60 lat temu norweska gospodarka była na poziomie obecnej rumuńskiej czy bułgarskiej.
Bieda była powszechna, chodaki drewnian wciąż w użyciu, metody wychowawcze oparte były o pasek oraz plaskacze, a ekologią mało kto sobie głowę zawracał.
Sytuację diametralnie zmieniło wydobycie ropy naftowej od lat 70. W ciągu 20 lat dokonał się skok cywilizacyjny i kulturowy (PKB z 2.5 tys usd na 28 tys usd, a obecnie blisko 60 tys usd; dla porównania Polska 20 lat temu 2 tys usd obecnie ok 16 tys usd)
Ekologia norweska możliwa byla tylko dzięki wydobyciu ropy.
Wpływ Norwegii na gospodarkę światową jest pomijalny. Zasadniczo poza ropą niezauważalny.

Nie wiem skąd czerpiesz informacje, ale zmień źródła bo bzdury wypisujesz.
Modeli społecznych jest multum: amerykański, niemiecki, japoński, francuski a model skandynawski to tak naprawdę trzy różne podejścia.

Idee równości, ekologii czy walki z rasizmem bynajmniej nie pochodzą z Norwegii.

Kikk
Kikk
1 miesiąc temu
Reply to  Mr Joda

Przykład człowieka co w Norwegii nie byl, ale wszystko na temat Norwegii wie, bo wyssie z palca. Jego źródłem informacji jest wikipedia i udaje madrego.
Jak Norweżkę zatrzymali muzułmanie bo została zgwałcona i chcieli ja w więzieniu zamknąć, to po interwencji Norwegii zwolnili do domu. Jak Polacy chcieli tylko chorego do Polski przewieźć, to Brytyjczycy kazali spadać na drzewo i wykończyli gościa odwodnieniem. Publicznie pokazali, możecie nas cmoknąć.

nippon
nippon (@nippon)
1 miesiąc temu
Reply to  Mr Joda

Widocznie nie slyszales o Norweskim Panstwowym Funduszu Emerytalnym. Masz racje, to byl biedny kraj. Lecz od momentu odkrycia zloz zgromadzili ponad bilion dolarow rezerw i caly czas zarabiaja na tym funduszu. Owszem to nie jest tak ze gdy Norwegia kichnie to caly swiat ma katar. Gra slow nie zamierzona:) Polecam artykuł

https://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/norweski-fundusz-emerytalny-bilion-dolarow,179,0,2365363.html

W wielu swiatowych gigantach maja czlonkow w radach nadzorczych. Wlasnie te strategiczne pozycje daja im mozliwosc wplywania i kreowania wielu spraw. Kilka lat temu fundusz ten pozbyl sie udzialow w firmach zwiazanych z szeroko rozumianym biznesem weglowym. O czym dzis mowi swiat? O dekarbonizacji energetyki i odnawialnych zrodlach energii…
Facebok, uwazany za “lewacki” portal, nalezy czesciowo do Microsoftu. A ten czesciowo nalezy do wspomnianego funduszu. Musze przypominac o aferach zwiazanych z Facebokiem, ktory algorytmami wplywal na sympatie polityczne amerykanow?
Ja tylko pokazuje ze Norwegowie wcale nie musza byc taka ciekawostka o ktorej pisze autor artykulu. Oni naprawde maja spore mozliwosci na wywieranie presji.

Stefan
Stefan
1 miesiąc temu
Reply to  Mr Joda

Zasadniczo to się mylisz z tym “zasadniczo poza ropą niezauważalnym”. Głównym produktem eksportowym Norwegii jest LPG (30% udziału w światowym rynku), dopiero drugie miejsce zajmuje ropa naftowa. Norwegia jest też największym na świecie eksporterem świeżych ryb i kutrów rybackich. Brzmi śmiesznie? Wcale takie nie jest. Rybactwo morskie i oceaniczne było w przeszłości przyczyną konfliktów na arenie międzynarodowej, a przy okazji jest jedną z podstawowych przyczyn, dla których Norwegia nie przystąpiła do UE.
Ale nie samym eksportem kraj żyje. Norwegia jest piątym rynkiem eksportowym dla Unii Europejskiej w ogólności. Siódmym dla Wielkiej Brytanii. Dla Niemców nie jest istotnym partnerem, ale i tak obroty handlowe z Niemcami to 30 mld dolarów. Dla porównania, cały obrót Polski z Czechami (trzeci partner handlowy) to 25 mld dolarów, a generalnie PKB Norwegii jest niższe niż Polski.
Także ten, wpływ Norwegii nie jest wcale pomijalny.

Janson
Janson
1 miesiąc temu

Po przegranych eliminacjach też będzie można u nas ogłosić bojkot mistrzostw

Lecę na piwo
Lecę na piwo
1 miesiąc temu

Ciekawy artykuł.. Ale jak w Anglli szejki kluby sobie kupują to już nie ma łamania prwa ludka/pracownika.. Jak Norwegia i ich sportowcy wyczynowcy raptem na astme chorują to jest ok? Każdy kij ma 2 końce. Nie popieram ani tych ani tych.. Piwo z Tych popieram 🙂 a p. Blatter miał to gleboko w dupie bo hajs i tak ma być

Stefan
Stefan
1 miesiąc temu
Reply to  Lecę na piwo

Ale chyba nie porównujesz nieludzkich warunków pracy robotników i śmierci 6,5 tysiąca osób z używaniem sterydów przez gromadę norweskich biegaczy?

wiaderny
wiaderny
1 miesiąc temu

No skoro i tak już jest tyle trupów, to może niech po mistrzostwach zrobią z tych stadionów nowe Koloseum, niech tam się ludzie tłuką jak niegdyś gladiatorzy… A co, jak się bawić, to się bawić!

twoja stara
twoja stara
1 miesiąc temu

A gdzie stanowisko Roberta L.?

Oh wait, przecież jednym z jego głównych sponsorów jest Huawei…

FalszywyProfil
FalszywyProfil
1 miesiąc temu

można by zacząć skromniej, od wyrzucenia PSG, państwowego klubu katarskiego, z wszelkich rozgrywek

A na poważnie, w świetle tego, co się dzieje z kwestią Kataru hasło “No to racism” należy czytać po polsku “No, to rasizm”. Rasizm i nowoczesny kolonializm mają się bardzo dobrze, wręcz doskonale, jak widać na załączonym obrazku. Tylko, że ta prawdziwa ksenofobia i niszczenie ludzi nie wzbudzą protestów na ulicach Europy czy Ameryki, nic nie wzbudzą. Nie da się tego politycznie wykorzystać w krajowej polityce i inżynierii społecznej, a poza tym każdy, nawet skrajna lewica, lubi pieniądze. Zwłaszcza w dzisiejszym wyprutym ze wszelkich innych wartości świecie zachodnim.

A liberalna młodzież może zobaczyć na tym przykładzie skąd się biorą miliarderzy i tzw. prawdziwe pieniądze – z wyzysku i zatrzymywania zapłaty robotnikom. Co chrześcijaństwo i judaizm zresztą uważają za jeden z kilku najgorszych grzechów jakie mogą być. W islamie chyba nie jak widać, chociaż może oni mają tak, że inne zasady wobec muzułmanów, inne wobec giaurów

Lecę na piwo
Lecę na piwo
1 miesiąc temu
Reply to  FalszywyProfil

Dobrze napisałeś.. Szkoda tylko że cenzura usunie.. A w. raporcie stranieri o Cionku cisza

Stefan
Stefan
1 miesiąc temu
Reply to  FalszywyProfil

W Islamie ci, co nie płacą swoim pracownikom – niezależnie od wyznania pracowników – są jedną z trzech grup potępionych na sądzie ostatecznym. Religia tu nie ma nic do rzeczy, wszak Bengalczycy to w większości muzułmanie, a nie są traktowani lepiej niż pracownicy z Nepalu czy ze Sri Lanki. To raczej kultura krajów arabskich Zatoki Perskiej.

ddt
ddt
1 miesiąc temu

Ciekawe kiedy zacznie się powszechny bojkot mundialu 2026, który ma się odbyć m.in. w USA. Gdyby zliczyć wszystkie ofiary amerykańskich agresji w XXI w., jak przede wszystkim Irak, ale też Syria, ciche wsparcie Arabskiej wiosny, która spowodowała gigantyczną destabilizację całego regionu, a później falę uchodźstwa i terroryzmu w Europie itd.; to tych ofiar będzie setki razy więcej.

Leny
Leny
1 miesiąc temu

z tym ze Norwegia szanse na awans do MŚ ma podobne jak Legia do LM 🙂

Krzysztof Jarzyna ze Szczecina
Krzysztof Jarzyna ze Szczecina
1 miesiąc temu
Reply to  Leny

No nie wiem… mają nową zdolną generację z Haalandem i Odegaardem na czele.

Leny
Leny
1 miesiąc temu

To prawda i nic poza tym

Legia z Warszawy dostarczycielka niezłej zabawy
Legia z Warszawy dostarczycielka niezłej zabawy
1 miesiąc temu

legia w ramach protestu bojkotuje Ligę Europy od lat, specjalnie ułatwiając drogę takim drużynom jak Astana z dalekich stepów, zespołowi pracowników lotniska Europa FC z najdalej wysuniętego na południe zakątka Europy czyli Gibraltaru albo mocarzowi z równie egzotycznej piłkarsko, społecznie i gospodarczo Mołdawii i jej Sheriffowi.

Nikt nie podnosi tego tematu! Nikt nie pokazuje zdjęcia Mioduskiego z kartką “Nie dla Ligi Europy”, zupełna cisza

Weszło to portal jawnie antylegijny, co widać po tym komentarzu.

Kikk
Kikk
1 miesiąc temu

Znowu cenzurujecie na tym gównianym portaliku. Tym razem użyłem słowa gówniany, to możecie ocenzurować.

Greg
Greg
1 miesiąc temu

Norwegia nic nie znaczy w piłce nożnej. To nie narciarstwo. Oni mogą rządzić w FIS, ale nie w FIFA. Oczywiście, że liczy się tylko forsa i MŚ w Katarze odbędą się bez większych przeszkód. Pohukiwania Guardiana i Norwegów są kompletnie bezcelowe.

Zibi
Zibi
1 miesiąc temu

Norwegowie zbojkotowali Euro2020 i tym bardziej zbojkotują Mundial 2022, bo tam trudniej się dostać.

Luas
Luas
1 miesiąc temu

Zachód woli klękać przed czarnymi zwyrolami z USA niż martwić się jakimiś Azjatami, szczególnie że kasę za odwracanie wzroku dostaje od lat.

ojciecMateusz
ojciecMateusz (@ojciecmateusz)
1 miesiąc temu
Reply to  Luas

I jeszcze tęczowe opaski zakładać

Aerth
Aerth
1 miesiąc temu

Wszyscy działacze umoczeni w przyznanie tych mistrzostw powinni zostać zapakowani do samolotów i wysłani do budowy tych stadionów.

Krytyka i dialog? Typowe dla przeżartego polityczną poprawnością Zachodu, który boi się przeprowadzic konkretne działania, bo zaraz podniosą się krzyki o rasizm i islamofobię.

Bosak 2020
Bosak 2020
1 miesiąc temu

Nikt ich do pracy nie zmuszal. Chca zarobic to niech zapierdalaja. Wy lewacy to byscie chcieli wszystko za darmo. Moze jeszcze lokaja dac tym pracownikom by raczki im sie nie spocily? Katar 2022 to FIRMA wiec ma prawo dyktowac warunki. Jakby nie miala to Bog by inaczej swiat stworzyl

Boski Diego
Boski Diego
1 miesiąc temu
Reply to  Bosak 2020

wiesz to tak jak z twoja stara, jak pojechala do holandii truskawki zbierac ale na miejscu sie okazalo ze nie truskawki tylko flety i nie zbierac a obrabiac i nie holendrom, a arabom. No ale chciala zarobic to zapierdalala zebys mial na internet co by madre komentarze pisac

Ślunski Zeitung
Ślunski Zeitung
1 miesiąc temu
Reply to  Boski Diego

Prokurator porozmawia z toba o tym wpisie 🙂

Stefan
Stefan
1 miesiąc temu

Z ciekawości – w jakiej sprawie? Pisania nazwy narodowości małą literą?

Ślunski Zeitung
Ślunski Zeitung
1 miesiąc temu
Reply to  Stefan

art. 212 § 1 k.k. Screen już został zrobiony i w poniedziałek rano trafi do prokuratury rejonowej któa przeprowadzi dalsze czynnosci w celu identyfikacji uzytkownika o nicku ,,Boski Diego”

ojciecMateusz
ojciecMateusz (@ojciecmateusz)
1 miesiąc temu

Jestem za tym bardziej, że tak naprawdę w 2032 nie będzie już mundialu bo ten turniej, który tworzy Infantino dla 48 drużyn trudno takim nazwać więc czy się skończy wtedy czy 4 lata wcześniej nie ma znaczenia. Tym bardziej, ze ten rozgrywany w środku sezonu i tak by już nie był taki jakim go znamy. W końcu by to była jakaś konkretne akcja ktoś by stracił pieniądze wiec może by to kogoś zabolało. Mnie to wkurza, że z powodu tej ogólnoświatowej rasistowskiej histerii Uncle Ben zmieniał logo czy inne Loreal usuwał nazwę “wybielający” z szamponu, a to co się odwala w Katarze jakoś wielkim światowym koncernom będącym sponsorami tytularnymi tego turnieju typu Cocal-Cola czy inny Adidas nie przeszkadza. Ale wiadomo jak chodzi o kase to nie ma miejsca na puste gesty,

Janek1988
Janek1988
1 miesiąc temu

Cytujac klasyka-zaraz was troche podregulujemy,bo cos wam sie chyba w glowach POPIERDOLILO!!!
i racja,a kto im tam kazal dymac? poszli na wlasna odpowiedzialnosc. A co do Norwegii,to pilkarsko pamietam moj pierwszy obejrzany mundial,we Francji,i mieli fajna ekipe wtedy. Wygrali wtedy z Brazylia 2-1 o ile pamietam

Grzesiek
Grzesiek
1 miesiąc temu
Reply to  Janek1988

No chyba jednak pojechali tam licząc na pracę, a nie na wyzysk. Rozumiem, że praca fizyczna jest ciężka, ale robotnik też ma prawo do odpoczynku, wody, pracy przy użyciu odpowiedniego sprzętu itd.. Nie znam szczegółów, ale nie sądzę by w chwili podpisania umowy wiedzieli co ich dokładnie czeka, przynajmniej z artykułu wynika co innego. Boski Diego podał podobny przykład, jak tutaj było podobnie, to chuj z taką “zgodą”.

Janek1988
Janek1988
1 miesiąc temu
Reply to  Grzesiek

A kto na to patrzy? cytujac wielkiego krzewiciela demokracji,Józefa Stalina-smierc jednego czlowieka to tragedia. Smierc milionow to tylko statystyka

Spartakus - pogromca pzpnowskiej bandy zlodziei
Spartakus - pogromca pzpnowskiej bandy zlodziei
1 miesiąc temu

Fajnie jakby to wszyscy zbojkotowali tak zeby dokopac skorumpowanej fifie – jednak to tylko marzenia. To jest skandal zeby w zime robic mistrzostwa swiata na lapu capu. Oby wszyscy zostali i grali ligi krajowe a ten turniej sie nie odbyl.

Criskrakow
Criskrakow (@criskrakow)
1 miesiąc temu

Macie błąd w tytule, nie “6500 robotników zginęło Katarze” tylko “6500 robotników zginęło na Katar”Tylko że na covida umarło więcej i nikt pandemii nie odwołuje.

Perek
Perek
1 miesiąc temu

No to proponuję redakcji zbojkotować i nie relacjonować tych mistrzostw.

Weszło
18.04.2021

Remis Realu. I to remis, z którego Real powinien się cieszyć

Gdyby spojrzeć na starcie Getafe z Realem Madryt tylko przez pryzmat tych 90 minut i jakości obu ekip, to stawialibyśmy domy na madrytczyków. Ale doskonale zdawaliśmy sobie, że “Królewscy” są przetrzebieni kadrowo, a przecież w ostatnich dniach zainwestowali mnóstwo sił w dwumecz z Liverpoolem i starcie z Barceloną. No i nie było spacerku. Był spacer […]
18.04.2021
Serie A
18.04.2021

Remis, który zadowala obie strony. Napoli i Inter dzielą się punktami

W 31. kolejce Serie A Napoli zremisowało u siebie z Interem Mediolan 1:1. I tak sobie myślimy, że zarówno Antonio Conte, jak i Gennaro Gattuso mają powody, by ten rezultat zwyczajnie szanować. Nie obejrzeliśmy wielkiego widowiska z pokazem piłkarskich fajerwerków, lecz niewątpliwie obie ekipy bardzo, ale to bardzo rzetelnie zapracowały dzisiaj na kolejny punkcik do […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Jan Bednarek i spółka nie popisali się w Pucharze Anglii

Trwa nienajlepsza passa Jana Bednarka. Co prawda tym razem obyło się bez jakiegoś babola na wagę straty bramki, ale złe zachowania i tak bylibyśmy w stanie wyłapać. Southampton odpada z Pucharu Anglii, Leicester wygrywa 1:0 i przechodzi do finału rozgrywek. Oddało jeden celny strzał w meczu, jedyny w całym meczu, co niech świadczy o poziomie […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Puchar Fuksiarza. Poszły konie po betonie – wyniki 1. kolejki!

Pierwsza runda Pucharu Fuksiarza za nami! Kompromitacje, sensacje, niespodziewane zwroty akcji, pierwsze oskarżenia o stronnicze sędziowanie i poszukiwania nowych trenerów dla kilku ekip. To wszystko stało się w pierwszej kolejce. Jak wygląda sytuacja w grupach? Kto potwierdza spekulacje i idzie po zwycięstwo, a kto zaliczył falstart? Łapcie komplet wyników. Grupa A Szymon Janczyk Cracovia strzeli […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Legia nie przebiła się przez mur Cracovii, a mogło być jeszcze gorzej

Legia Warszawa na ostatniej prostej w drodze po mistrzostwo trochę zwolniła i drugi raz z rzędu zremisowała w lidze 0:0. Tydzień temu punkty zabrał jej Lech Poznań, a teraz to samo uczyniła Cracovia. Ba, gdyby nie Artur Boruc, “Pasy” prawdopodobnie wywiozłoby z Łazienkowskiej pełną pulę! Taktyka gości była wyjątkowo jasna i klarowna: przede wszystkim nie […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Neville o Superlidze: – Te kluby nie mają lojalności. Trzeba je ukarać

Gary Neville nie szczędził słów na łamach SkySports w dzisiaj jakże gorącym temacie. Odniósł się do tego, że sześć klubów Premier League mogłoby wyjść z Premier League na rzecz nowo powstałej Superligi. Jak można się domyśleć, Anglik nie jest tym pomysłem zachwycony. Nawołuje do srogiego karania i dziwi się kilku klubom, że zapominają o swojej […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Co z tą Superligą? UEFA i klubowi giganci idą na wojnę

Jak co jakiś czas powraca temat Superligi. Tym razem jednak powraca z konkretami. Bo tak chyba należy rozumieć to, że na pogłoski o planowanym ogłoszeniu powstania rozgrywek, odpowiada UEFA. Oficjalnie, oświadczeniem, a nie krążeniem naokoło tematu. Co więcej, europejską federację popierają i topowe ligi, i FIFA, więc groźba pozostawienia na marginesie klubów zainteresowanych takim formatem, […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Papszun: – Zaczęliśmy oswajać się z rolą faworytów

Marek Papszun udzielił krótkiego wywiadu w dzisiejszym wydaniu Cafe Futbol. Odniósł się m.in. do nadchodzącego finału Pucharu Polski z Arką Gdynia, gdzie Raków Częstochowa będzie stawiany w roli faworyta. Trener “Medalików” twierdzi, że presja nie zje jego piłkarzy. O wyższych oczekiwaniach wobec Rakowa: – Gdybym im nie sprostał, hm, wtedy będzie jak w korporacji: odpala się […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Erik ten Hag następcą Hansiego Flicka?

Skoro Hansi Flick ogłosił swoje odejście z Bayernu Monachium, oczywistym jest, że otwiera się giełda potencjalnych następców. Nazwisk poznaliśmy już kilka na czele z Julianem Nagelsmannem, tylko że w jego przypadku dochodzi aspekt sporej kwoty wykupu. No i nie jest powiedziane, że 33-latek chciałby przerwać projekt w RB Lipsk. Jest numerem jeden na liście, ale […]
18.04.2021
WeszłoTV
18.04.2021

LIGA MINUS, 25. kolejka 20/21: PIOTRZE TWORKU, KOCHAMY CIĘ

18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Kandydat do babola sezonu w Ekstraklasie (WIDEO)

Patrząc na ogół występów w Ekstraklasie, trudno mieć do Xaviera Dziekońskiego jakiekolwiek pretensje. Chłopak daje radę, nieraz notując interwencje klasy światowej. Zasługuje na wysokie noty, a poza tym nie będzie herezją stwierdzenie, że pracuje na transfer do lepszej ligi. To materiał na topowego polskiego bramkarza. Ale, cóż, 17-latek nie ustrzegł się kuriozalnego błędu w meczu […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Manita w Madrycie. Ekipa Simeone zdemolowała Eibar

Eibar jest ostatnim zespołem w La Liga, ale i tak raczej nikt się nie spodziewał, że Atletico sprawi swoim rywalom taki łomot. Tym bardziej, że zespół Simeone nie słynie ze strzelania dużej liczby bramek. A tak – 5:0, totalna deklasacja. Dzięki tej wygranej Atletico znów ma cztery punkty przewagi w tabeli nad Realem Madryt, a […]
18.04.2021
Inne sporty
18.04.2021

Hamilton wyszedł z kłopotów, ale tym razem nie pokonał Verstappena

Opady deszczu często oznaczają świetny wyścig i tak też było tym razem. GP Emilia Romagna oglądało się kapitalnie. W centrum wydarzeń znalazł się Lewis Hamilton. Brytyjczyk o niemal – przez swój błąd – nie stracił szansy na dobrą lokatę, ale uratowało go… przerwanie wyścigu, które miało miejsce po zderzeniu bolidów Valtteriego Bottasa i George’a Russela. […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Tak, to prawda – możemy analizować terminarz Warty, by sprawdzać szanse na puchary

Nie wierzyliśmy, że Warta awansuje do Ekstraklasy – awansowała. Nie wierzyliśmy, że się w tej lidze utrzyma – utrzymała się. Nie wierzymy, że rzeczywiście może walczyć o wejście do eliminacji europejskich pucharów. To co, zajmie czwarte miejsce? Podkreślaliśmy to we wczorajszej pomeczówce. Wydaje się, że beniaminek musi płacić frycowe i głupio tracić punkty. Jasne, Warcie […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Kevin De Bruyne wypada na kilka tygodni. Występ z PSG zagrożony

Kevin De Bruyne ma to do siebie, że w karierze czasami nie dopisuje mu szczęście ze zdrowiem. Kiedy się rozkręca, bywa, że łapie jakiś uraz. Mniejszy czy większy – w każdym razie trochę ich w swojej kartotece już zdobył. Tym razem nabawił się kontuzji w meczu półfinałowym Pucharu Anglii. Nie dokończył meczu z Chelsea i […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Messi pobił rekord Ryana Giggsa

– Bycie kapitanem tej drużyny jest wyjątkowe. Barcelona to klub mojego życia. Zawsze miło jest, kiedy możemy podnieść jakiś puchar. Zasłużyliśmy na tę chwilę radości. Nasza droga do niej była naprawdę trudna – powiedział Messi po wczorajszym finale Copa Del Rey. Oczywiście wygranym, co pozwoliło Argentyńczykowi zbliżyć się do Daniego Alvesa w liczbie zdobytych trofeów. […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Oświadczenie UEFY w sprawie Superligi. “Wzywamy do walki”

UEFA, Angielski Związek Piłki Nożnej, Premier League, Królewska Hiszpańska Federacja Piłki Nożnej (RFEF), LaLiga, Włoska Federacja Piłki Nożnej (FIGC) i Lega Serie A wydały wspólne oświadczenie w odpowiedzi na wieści o rychłym powstawaniu Superligi. Jest mowa m.in. o zakazie występów dla krajowych reprezentacji. W oficjalnym oświadczeniu UEFY czytamy: “Jeśli Superliga powstanie, powtórzymy to, co zawsze. […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Bartoszek uratował honor nowych mioteł

Tomasz Marzec, prezes Wisły Płock, mówił nam w środku tygodnia, że postanowił zwolnić Radosław Sobolewskiego, bo zespół potrzebował wstrząsu. Podkreślał, że Nafciarzom “siadał mental”. Tłumaczył, że nie chciał dopuścić do nerwowej sytuacji, w której Wisła do ostatniej kolejki musiałaby drżeć o utrzymanie. Pomóc miała mu rzecz jasna nowa miotła w postaci Macieja Bartoszka, no i […]
18.04.2021