post
Jakub Białek

Opublikowane 15.02.2021 11:15 przez

Jakub Białek

Miroslav Stoch to największe nazwisko, które trafiło tej zimy do PKO Bank Polski Ekstraklasy. – Ćwiczyliśmy, to był jeden z wariantów, ale na treningu nigdy mi się nie udało strzelić w ten sposób. Gdy już spróbowaliśmy na meczu, musiałem uderzać. Trzech piłkarzy biegło w moim kierunku – gdybym próbował przyjmować, mógłbym stracić piłkę i spowodować kontrę. A mecz się dopiero zaczynał. Nie miałem wyboru – strzeliłem, żeby nie było kontry – mówi o bramce z 2012 roku, która została wybrana najładniejszym trafieniem sezonu na świecie. Dlaczego trafił do Lubina? Co robił przez ostatnie pół roku? Czemu nie przebił się w Chelsea? Zapraszamy na wywiad.

Miroslav, dlaczego nie lubisz dziennikarzy?

Bo wiele lat temu słowaccy dziennikarze chcieli mnie zniszczyć. Czasami pisali prawdę, oczywiście, ale w większości ich artykuły to same kłamstwa. Było ich zbyt wiele. Uznałem, że już wystarczy i podjąłem decyzję, by w ogóle nie rozmawiać ze słowackimi dziennikarzami. Z zagranicznymi z kolei nigdy nie miałem problemów – i to w każdym kraju, w którym grałem. No, ale ci słowaccy chcieli mnie zniszczyć. W tej sytuacji lepiej nie mówić nic. Po latach wiem już, z którym mogę porozmawiać, a z którym nie.

Dlaczego chcieli cię zniszczyć?

Nie wiem. Naprawdę nie wiem. Będziemy rozmawiać o dziennikarzach czy o piłce?

O piłce. Powiedz, co ty tu tak właściwie robisz?

Nie miałem klubu i dosyć długo czekałem na oferty. Było wprawdzie kilka propozycji, ale odmawiałem, bo nie były dla mnie zbyt interesujące. Jakoś w okolicach świąt powiedziałem mojemu agentowi, że do końca stycznia muszę mieć już klub. Rozmawialiśmy też z innymi klubami, ale na ten konkretny moment Zagłębie było – wydaje mi się – najlepszą opcją. Chcę w końcu grać, dojść do formy tak szybko, jak to możliwe. I też pomóc drużynie, słowackiemu trenerowi, wszystkim ludziom w Zagłębiu, którzy – mam nadzieję – będą pomagać też mi. Każda ze stron może zaczerpnąć coś dla siebie.

Jak ważne było dla ciebie to, że trener i dyrektor sportowy pochodzą ze Słowacji? Znałeś się z nimi wcześniej?

Mówię zupełnie serio – to było bardzo ważne. Z Guldanem grałem kilka lat temu w reprezentacji. Znamy się jakieś sześć-siedem lat. Z trenerem Sevelą nie znaliśmy się wcześniej osobiście, ale oczywiście wiedział, kim jestem, tak samo jak ja wiedziałem, kim jest trener. Gdy się spotkaliśmy pierwszy raz w Zagłębiu, wiedzieliśmy o sobie dużo. Sevela wykonał bardzo dobrą robotę w Trenczynie i Slovanie Bratislava.

Jaką miałeś o nim opinię, zanim zaczęliście pracować?

Nie miałem jej wyrobionej, bo nigdy nie grałem w jego drużynie. Wiedziałem, że wygrywał mistrzostwa, puchary, co pokazywało, że musi być dobrym trenerem. Grałem kiedyś przeciwko niemu sparing, jeszcze w Slavii, Sevela prowadził wtedy Slovan. Zagrali świetnie i wygrali 1:0 na naszym stadionie. To moje jedyne doświadczenie z przeszłości.

Z jakimi klubami Zagłębie wygrało walkę o Stocha?

Nie chcę o tym mówić.

Karol Świderski mówił nam, że miałeś propozycje z MLS i Emiratów.

Myślę, że Karol nie wiedział o moich ofertach (śmiech). Nie rozmawiałem z nim o tym.

W każdym razie podpisałeś kontrakt w Zagłębiu tylko na pół roku. To był twój warunek?

Tego chciałem, a klub to zaakceptował. Jak powiedziałem – taka opcja jest dla mnie w tym momencie najlepsza. W końcu trenuję z drużyną, mogę grać, choć potrzebuję jeszcze chwili, by dojść do formy. A co będzie po sezonie – zobaczymy, usiądziemy do rozmów. To krótki czas, na którym ja i klub możemy skorzystać.

Twoim głównym celem jest wyjazd na Euro?

Tak, to dla mnie jedna z największych motywacji. Wiem, że istnieje szansa, żebym pojechał. Wszystko zależy teraz tak naprawdę ode mnie i mojej gry. Jeśli będę grał dobrze, szansa się pojawi. Wierzę, że może się udać.

Jak oceniasz teraz swoje szanse? Ucieszyłeś się, gdy słowacka kadra zmieniła trenera?

Nie, bo przecież to nie tak, że nie dostawałem powołań przez selekcjonera. W poprzednim roku nie grałem w PAOK-u zbyt dużo, a potem nie miałem klubu. Doskonale rozumiałem, dlaczego trener nie zaprasza mnie na kadrę. A jakie mam szanse? Powiedziałbym, że fifty-fifty. Jak mówiłem – teraz wszystko zależy ode mnie. Muszę wykonać dobrze swoją robotę, później wszystko będzie w rękach trenera.

Drugi raz też rozwiązałbyś kontrakt z PAOK-iem, wiedząc, ile musiałeś czekać na nowy klub?

Tak, nie żałuję. Chciałem tego, klub też. Po rozwiązaniu umowy czułem się, jakbym wybudził się z jakiegoś koszmaru. PAOK to dla mnie katastrofa, ale nie chcę o niej mówić. To nie był dobry czas, dlatego rozwiązanie kontraktu zadowalało obie strony. Mogłem tam zostać i pobierać wynagrodzenie, ale nie chciałem działać w ten sposób. Nie byłem tam szczęśliwy, dlatego ani przez moment nie żałowałem tego ruchu.

Kiedy wrócisz do stuprocentowej formy?

Sześć miesięcy byłem bez klubu. Trenowałem samemu i to naprawdę, naprawdę ciężko. Miałem swojego trenera personalnego, każdego dnia byłem na boisku, ale… no właśnie, samemu. Możesz w ten sposób utrzymywać ciało w dobrej formie, jest jednak duża różnica, gdy trenujesz z drużyną.

Szczerze mówiąc, sam nie wiem, czego mogę oczekiwać od siebie, bo nigdy nie byłem w takiej sytuacji. Ciężko trenowałem, bo wiedziałem, że jak przyjdzie oferta i będę musiał się gdzieś ruszyć, muszę być przygotowany. Jeśli siedziałbym tylko na kanapie i oglądał TV, musiałbym zakończyć karierę. Dlatego dla mnie to też pytanie, które stawiam przed sobą samym – kiedy będę w stuprocentowej formie? Nie mam pojęcia. Teraz czuję się dobrze. Odpowiedź zobaczymy w meczach. Czy w następnym meczu, czy za miesiąc – nie wiem. Zrobię wszystko, by stało się to jak najszybciej.

Co myślisz o naszej lidze po pierwszym meczu z Lechem? (rozmawiamy przed spotkaniem z Chojniczanką – red.)

Jest podobna do czeskiej. Też trochę fizyczna. Ten mecz miał dwie zupełnie inne połowy. W pierwszej graliśmy lepiej i kreowaliśmy sobie szanse, mogliśmy strzelić gola bądź dwa. Po zmianie stron było zupełnie inaczej. Przeciwnik był lepszy, musieliśmy się bronić. Na pewno nie jest to łatwa liga, tego jestem pewien, tak jak mecz z Lechem nie był dla nas łatwy.

Myślisz czasem, że mogłeś osiągnąć znacznie więcej? Czy jesteś dumny z tego, co jest?

Jestem dumny. Gdy popatrzę, jak dużo mam mistrzostw, pucharów, występów w reprezentacji, których mam nadzieję, że będzie więcej, myślę sobie, że nie jest źle.

Żałuję tylko jednej rzeczy – transferu do PAOK-u Saloniki. Jestem pewien, że gdybym tam nie poszedł, nie byłbym bez klubu przez tak długi czas. To największy błąd w mojej karierze. W Slavii miałem mój najlepszy sezon pod względem liczb. Oferta była dobra, znałem klub, bo w PAOK-u byłem już wcześniej. I swoje zrobił też fakt, że Grecja to jedyny kraj, w którym niczego nie wygrałem. Gdy byłem tam wypożyczony za pierwszym razem, skończyliśmy na drugim miejscu i przegraliśmy w finale pucharu. Gdy do nich przechodziłem, byli po wygraniu ligi i pucharu. Uznałem, że to musi być dobry krok. Ale nie był. Sam zdecydowałem, więc ponoszę odpowiedzialność za to niepowodzenie. Gdybym mógł cofnąć czas, na pewno nie poszedłbym drugi raz do PAOK-u.

Trener, który cię ściągał, został zwolniony po twoim przylocie.

Jeszcze wcześniej! Pamiętam to doskonale – byłem na lotnisku w Pradze z rodziną i mój agent napisał mi wiadomość, że trener odchodzi. Jeśli spojrzę na to z perspektywy czasu, to był pierwszy sygnał, że nie będzie tam zbyt dobrze. Gdybym wiedział, co się wydarzy, nie wsiadłbym do tego samolotu. Ale skąd mogłem wiedzieć? Ale tak, wszystko, co złe, zaczęło się w zasadzie pierwszego dnia.

Dlaczego tam nie odpaliłeś tak, jak w Slavii?

W sparingach podczas okresu przygotowawczego grałem zawsze w rezerwowej jedenastce. Czuło się już wtedy, że mecze od pierwszej minuty będzie zaczynał ten drugi zespół. Pierwszy mecz zagrałem dopiero dzień po urodzinach – 20 października. Gdy dostałem szansę, nie grałem jakoś szczególnie źle. Nie przegraliśmy żadnego z tych trzech meczów. Generalnie myślę, że 70% meczów w PAOK-u zagrałem dobrze, może dwa-trzy razy zdarzyło się, że nie miałem dobrego dnia. Nigdy nie poznałem powodu, dlaczego nie grałem. Po dwóch miesiącach trener przyszedł do mnie:

Lubię cię, doceniam jak trenujesz, ale musisz być cierpliwy, bo mam wielu piłkarzy na twojej pozycji, tak trzymaj dalej.

Trzymałem dalej, ale szansa nie przychodziła.

Zastanawia mnie, czemu jako jeden z topowych talentów zmieniłeś Chelsea akurat na Fenerbahce, które kojarzy się raczej z dobrym klubem na koniec kariery.

Bo w Chelsea młodzi piłkarze nie dostawali zbyt wielu szans.

Generalnie Chelsea to przez lata trochę farma młodych, których ściąga na potęgę i nieustannie ich wypożycza.

Tak samo teraz, choć ostatnio się to zmienia, bo Chelsea nie ma już tak dużej renomy jak kiedyś. Młodzi piłkarze siłą rzeczy dostają więc więcej szans. Tamte lata były szalone. Wygrana Liga Mistrzów, wiele tytułów na krajowym podwórku. Było mega trudno wyważyć drzwi do pierwszego zespołu, więc jestem szczęśliwy chociaż z tego, że dostałem kilka szans i trenowałem z takimi gwiazdami. Możesz sprawdzić, jakiego formatu mieli wtedy piłkarzy. Jeden z najlepszych zespołów w historii piłki, a być może nawet najlepszy.

Nie miałem w Chelsea żadnych szans. Gdyby ta szansa była choć minimalna, może bym został. Akademia wiele mi dała, byłem w Londynie trzy lata, z roku na rok piąłem się w górę, aż do pierwszego zespołu. Dotarłem jednak do momentu, gdy musiałem coś zmienić.

Tak, ale zapytałem dlatego, że Fenerbahce kojarzy się raczej z drużyną na koniec kariery, a nie de facto jej początek. Młodzi piłkarzy zwykle wybierają inne ligi – holenderską albo top5.

W lidze holenderskiej już byłem na wypożyczeniu. Po powrocie z Twente miałem masę ofert. Wybrałem Fenerbahce, bo to ogromny klub. Mam w głowie masę pozytywnych wspomnień, konkretnych momentów. Na pewno nie patrzę na to w ten sposób.

A jak poradził sobie młody chłopak ze słowackiej Nitry w wielkiej Chelsea?

Dla mnie było to nie do wiary, pochodziłem przecież z małego miasta, minimalnie większego niż Lubin. Byłem pierwszym Słowakiem w historii Chelsea. Najcięższe było to, że nie mówiłem po angielsku – nic, kompletnie zero. Młodzi piłkarze żyli z rodzinami, czułem się trochę samotny, zagubiony. Ale wewnątrz byłem na pewno mocny. Widziałem młodych piłkarzy, którzy płakali, chcieli wracać do domów. Ja nigdy nie miałem czegoś takiego. Pierwsze dwa-trzy miesiące były ciężkie, ale szybko zacząłem naukę i po jakimś czasie rozumiałem wszystko. Ten wyjazd to w ogóle była dla mnie szkoła życia. Nauczyłem się wszystkich czynności domowych – gotowania, sprzątania, prania. Gdybym został w domu, nigdy bym się tego nie nauczył. Gdy już zacząłem mówić po angielsku, było o wiele łatwiej.

Na treningach czułeś, że prezentujesz taki poziom, by dostać realną szansę?

Czasami tak. Dostawałem minuty od Scolariego. Gdy go zwolniono, Chelsea nie była w zbyt dobrym położeniu. Nowy trener niechętnie stawiał na młodych piłkarzy. Rozumiałem sytuację – potrzebował w pierwszej kolejności wyników, a nie ogrywania młodzieży. Łącznie dostałem pięć wejść z ławki. Czy mogło być więcej? Nie wiem. Mi ciężko to ocenić.

Dlaczego w wieku 26 lat zdecydowałeś się na Emiraty? Nie za wcześnie?

Bo oferta była bardzo dobra. I taki był powód. Chciałem spróbować. Generalnie też mam tylko dobre wspomnienia. Grało tam wówczas kilku piłkarzy z dużymi nazwiskami, poziom nie był zły. Dobrze się czułem, dobrze się tam żyło, podobała mi się mentalność ludzi, którzy byli mili na każdym kroku. Mieliśmy tam derby, które były dla kibiców tak samo ważne jak wszędzie. A na koniec wygraliśmy ligę. Każdy sądzi, że poziom tej ligi nie jest zbyt wysoki, ale to nieprawda. Było OK.

Jak zmienił się twój status po wygraniu nagrody Puskasa w 2012 roku? Nagle, w jednym momencie byłeś na ustach całego piłkarskiego świata.

Nie zmieniło się zupełnie nic. Zgaduję, że gdybym strzelił tego gola w jakimkolwiek innym klubie, nie wygrałbym tej nagrody. Wiadomo, że głosowali tureccy kibice. Widziałem wyniki kilka dni po ceremonii – moja bramka miała 72% głosów z całego świata, a Fenerbahce ma w Europie około 40-50 milionów fanów. Po tej nagrodzie było miło, to oczywiste. Gol był przecież bardzo ładny, choć też fartowny. Gdybym próbował strzelić go ponownie, pewnie nigdy by mi się nie udało.

Ćwiczyliście ten schemat rozegrania rzutu rożnego? Czy polecieliście na fantazji?

Ćwiczyliśmy, to był jeden z wariantów, ale na treningu nigdy mi się nie udało strzelić w ten sposób. Gdy już spróbowaliśmy na meczu, musiałem uderzać. Trzech piłkarzy biegło w moim kierunku – gdybym próbował przyjmować, mógłbym stracić piłkę i spowodować kontrę. A mecz się dopiero zaczynał. Nie miałem wyboru – strzeliłem, żeby nie było kontry. No i to była najlepsza decyzja, jaką mogłem podjąć.

Strzał z dystansu to twoja największa siła?

Nie mogę powiedzieć, bo przeciwnicy mnie rozczytają! A tak serio – zgodzę się, to właśnie strzał z dystansu. Strzeliłem dużo bramek sprzed pola karnego.

Ile procent strzelonych przez ciebie bramek jest z dystansu?

Większość. Nie wiem, jak to wygląda dokładnie w liczbach, ale zgaduję, że około 60-70 procent bramek.

Całkiem dużo.

I tylko jednego gola w życiu zdobyłem głową – przeciwko Hiszpanii. Ale jak ważnego! To szczególna bramka – mecz eliminacji do Euro, 87. minuta, remisowaliśmy 1:1, Casillas w bramce. Zapamiętam ją do końca życia. I wiesz co? Mając tak unikalne wspomnienie, chyba nie chcę strzelić kolejnego gola głową (śmiech).

Rozmawiał JAKUB BIAŁEK

Fot. newspix.pl / FotoPyK / Zagłębie Lubin

Jakub Białek

Ogląda osiem meczów w kolejce Ekstraklasy, studiował germanistykę, wykonuje najmniej potrzebny zawód świata. Mimo to wciąż utrzymuje, że wszystko z nim w porządku. Robi wywiady w cyklu „Cały na biało”, można obejrzeć go w Lidze Minus, a posłuchać w Weszłopolskich.

Opublikowane 15.02.2021 11:15 przez

Jakub Białek

Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Puchar Fuksiarza. ROZPOCZĘŁA SIĘ WALKA O FINAŁ!

We wtorek i środę Liga Mistrzów. W czwartek Liga Europy. A dzisiaj my. Puchar Fuksiarza wchodzi w najbardziej bezwzględną fazę. Nadeszła pora na oddzielenie ziarna od plew, prawdziwych Kilerów od popierdółek. Nadszedł też czas pogardy dla przegranych, czas chwały dla zwycięzców. Półfinały naszego redakcyjnego pucharu rozpoczynają się już teraz. Pamiętajcie – całość nakręca Fuksiarz.pl, to […]
07.05.2021
Fuksiarz
01.05.2021

Valencia namiesza w walce o mistrzostwo Hiszpanii?

Czasy dla kibiców “Nietoperzy” są, jakie są. Valencia sama nie ma szans włączyć się do walki o tytuł, a w obecnym i poprzednim sezonie szczytem jej marzeń jest walka o miejsce w środku stawki. Ale nie oznacza to, że czołówka może traktować Los Murcielagos jak piniatę. Przekonał się o tym Real Madryt, który w Valencii przegrał 1:4, […]
01.05.2021
Fuksiarz
30.04.2021

Zakłady specjalne na Ekstraklasę! Kurs 15.00 na gola Świerczoka zza pola karnego

Jakub Świerczok z golem zza szesnastu metrów po kursie 15.00? Richmond Boakye z celnym strzałem – jakimkolwiek – po kursie 2.00? Legia wreszcie strzelająca z rzutu wolnego po kursie 20.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To […]
30.04.2021
Weszło
28.04.2021

Czy Roma nawiąże walkę z Manchesterem United?

Włoskie zespoły poniosły w tym sezonie spektakularną klęskę w europejskich pucharach. Wyszła straszna bida z nędza. Na ich szczęście honoru tamtejszego futbolu klubowego dzielnie broni AS Roma. Rzymianie stoją przed szansą awansu do finału Ligi Europy, ale czeka ich bardzo trudne zadanie. Przeciwnikiem ekipy Paulo Fonseki będzie Manchester United, a pierwsze starcie tych drużyn odbędzie […]
28.04.2021
Weszło Extra
10.05.2021

Adam Topolski: Dla atmosfery można było wyolbrzymiać opowieści

Adam Topolski to jedna z najbarwniejszych postaci polskiego futbolu na samym początku XXI wieku. Jego opowieści i anegdotki są wręcz legendarne. Piłkarze mówią o nim: potrafiłby sprzedać piasek na pustyni. Podkreślają to, że potrafi zbudować atmosferę w szatni, jadąc na picu. Niespełna 70-letni szkoleniowiec niedawno podjął się ostatniego wyzwania w swojej długiej przygodzie z ławką […]
10.05.2021
Weszło
08.05.2021

“Nie znam zapachu skarpet w szatni, ale nie czuję się przez to mniej kompetentny”

Jest skautem Arsenalu. Pracował w West Bromwich czy Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej. Jako jeden z nielicznych Polaków ukończył studia FIFA Master. Tomasz Pasieczny opowiada o tym, dlaczego Arsenal go nie zwolnił przy masowych cięciach. Ale głównie rozmawiamy o tym, jak wyglądałby pion sportowy zarządzany przez niego. Bo Pasieczny nie ukrywa, że chciałby zostać dyrektorem sportowym w […]
08.05.2021
Weszło Extra
25.04.2021

Chcemy pozbyć się przypadkowości, błędów i transferów last minute

Jagiellonia Białystok utworzyła dział skautingu i analiz. To ważna chwila dla podlaskiego klubu, który do tej pory opierał transfery na „kuleszingu”. Na czele nowego działu stanie Gerard Juszczak – do tej pory asystent Bogdana Zająca i Rafała Grzyba, wcześniej reprezentacyjny analityk w sztabie Adama Nawałki, gdzie odpowiadał za monitoring piłkarzy i rozpracowanie rywali, pracujący później […]
25.04.2021
Weszło Extra
24.04.2021

“Kino sportowe nigdy nie mówi tylko o sporcie. Musi być coś jeszcze”

– W sporcie mamy do czynienia z ludźmi, którzy przekraczają własne limity, łamią ograniczenia ciała i umysłu w dążeniu do doskonałości. Nie bez powodu pewien kult sportu jest w naszej cywilizacji obecny od tysięcy lat. I twórcy filmowi wykorzystują tę mitologię, by pokazać nam miejsca, w których sportowa doskonałość styka się z jakąś ludzką niedoskonałością. […]
24.04.2021
Weszło Extra
22.04.2021

Frontu się nie wybiera. Jestem bardziej selekcjonerem niż trenerem

Dlaczego nazywa się wiernym żołnierzem PZPN i dlaczego najważniejsza jest dla niego lojalność pracodawcy? Czy miał w ostatnich latach propozycje pracy w Ekstraklasie? Jak odrzucił ofertę pracy jako asystent Czesława Michniewicza w Pogoni? Dlaczego przyrównuje się do doktora Judyma? Jak ocenia swoją pracę w żeńskiej reprezentacji Polski i dlaczego musiał uczyć się czujności? Czy z […]
22.04.2021
Weszło Extra
22.04.2021

Damian Szymański: Najpierw pełny sezon w AEK Ateny, potem reprezentacja

Damian Szymański, już jako czterokrotny reprezentant Polski, zimą 2019 roku zamienił Wisłę Płock na Achmat Grozny. Pobyt za wschodnią granicą okazał się jednak dla niego niezbyt udany – i sportowo, i życiowo. Polski pomocnik odżył po przenosinach do AEK-u Ateny. Na początku tego roku był wręcz w wybornej formie. Szymański w pełni odbudował się po […]
22.04.2021
Weszło Extra
19.03.2021

Nie jestem z siebie zadowolony. Chcę zacząć strzelać

Stefan Savić rozbudził spore nadzieje, bo przychodził do PKO Bank Polski Ekstraklasy z ciekawym CV, ale jeszcze nie odpalił. Dlaczego? Nie znaleźliśmy odpowiedzi na to pytanie w tym wywiadzie. Ale znaleźliśmy na inne. Po lekturze rozmowy z piłkarzem Wisły dowiecie się, dlaczego wkurzył się na niego Red Bull Salzburg, jak to jest strzelić dwie bramki […]
19.03.2021
Weszło Extra
05.03.2021

„Bałem się o życie przyjaciół z klubu”. Młodzież Pogoni w wywiadzie

Adrian Benedyczak (2000), Kacper Smoliński (2001), Marcel Wędrychowski (2002), Kacper Kozłowski (2003). Pierwszy to wartościowy zmiennik, ma na koncie choćby gola z Rakowem i nie zdziwimy się, jeśli wkrótce zluzuje Zahovicia. Drugi rozegrał w tym sezonie w Pogoni najwięcej minut spośród młodzieżowców i daje radę, czego dowód widzieliśmy choćby w meczu z Cracovią, gdy strzelił […]
05.03.2021
Weszło Extra
01.03.2021

Grzesik: Pracowałem na zmywaku, żeby nie pożyczać od rodziny

Jan Grzesik w wywiadzie z nami mówi zarówno o pozytywnych momentach swojej kariery, jak i tych gorszych chwilach. Np. o grze w Nadwiślanie Góra, gdy łączył piłkę z pracą na zmywaku. – Pierwsza wypłata wyszła na czas, ale później zaczęły się kłopoty. A człowiek musi z czegoś żyć. Żona zapracowywała się – tak trzeba to […]
01.03.2021
Weszło Extra
19.02.2021

Mogłem grać jeszcze dwa lata. I zniszczyć sobie życie…

Mateusz Szczepaniak rozegrał cztery sezony w PKO Bank Polski Ekstraklasie, kilka w pierwszej lidze, wyjechał na Cypr, szkolił się w Auxerre. Jesienią stanął przed dylematem – czy warto ryzykować zdrowie, by pograć jeszcze sezon-dwa? – Ból w poprzednim roku był bardzo duży. Gdybym grał dalej, za dwa lata mógłbym być pół inwalidą i kompletnie popsuć […]
19.02.2021
Weszło Extra
15.02.2021

Gol sezonu? Strzeliłem, żeby nie było kontry

Miroslav Stoch to największe nazwisko, które trafiło tej zimy do PKO Bank Polski Ekstraklasy. – Ćwiczyliśmy, to był jeden z wariantów, ale na treningu nigdy mi się nie udało strzelić w ten sposób. Gdy już spróbowaliśmy na meczu, musiałem uderzać. Trzech piłkarzy biegło w moim kierunku – gdybym próbował przyjmować, mógłbym stracić piłkę i spowodować […]
15.02.2021
Weszło Extra
05.02.2021

Wielu młodych ucierpiało na przepisie o młodzieżowcu

– Nie wiem, ile pan zarabia, ale musi pan, za przeproszeniem, zapieprzać cały miesiąc, żeby zarobić któryś tysiąc. A tu chłopak jeszcze dobrze piłki nie kopnie, a już ma żądania na poziomie kilkunastu tysięcy. To nie jest normalne. To wychowywanie młodych ludzi? – mówi Waldemar Fornalik o przepisie o młodzieżowcu. Dlaczego młodzi paradoksalnie cierpią na […]
05.02.2021
1 liga
13.05.2021

GTA: Radom. Kolega z zespołu zamieszany w kradzież aut piłkarzy z Radomiaka

Polska piłka przyzwyczaiła nas do pokręconych historii. W zasadzie co roku mówimy sobie: ok, tego już nic przebije. I za każdym razem jednak przebija. Ale wiecie co? Chyba teraz dotarliśmy do sufitu. Koniec, meta, finalny boss. Dwa dni temu okazało się, że ktoś buchnął dwa fajne (i dość drogie) Mercedesy piłkarzom Radomiaka. Co w tym […]
13.05.2021
Premier League
13.05.2021

Komu puchary, komu rozczarowanie? Emocje na finiszu Premier League

Manchester City zaklepał już sobie mistrzostwo Anglii, ale to wcale nie oznacza, że emocje w Premier League się skończyły. Wręcz przeciwnie – zapowiada się ostra rywalizacja o awans do europejskich pucharów. Kto ma na nie największe szanse? Jak wygląda terminarz zainteresowanych ekip Standardowy układ kwalifikacji do międzynarodowych rozgrywek przedstawia się w Premier League następująco. Cztery […]
13.05.2021
Weszło
13.05.2021

Ja, najlepszy piłkarz Serie B? Musisz zmienić adres!

Czy jest najlepszym piłkarzem Serie B? Dlaczego Serie B jest silniejsza od Ekstraklasy? Czym zaimponowali mu Kevin-Prince Boateng i Mario Balotelli? Dlaczego trochę żałuje, że nie został w Rakowie i jak to możliwe, że przewidywał sukces częstochowskiego klubu? Co sprawiło, że nie mógł zakochać się we Włoszech? Dlaczego włoscy trenerzy lubią sobie pogadać? Czy polskiej […]
13.05.2021
Weszło
13.05.2021

Jedenastka największych niewypałów transferowych w XXI wieku

Pomocnik, dla którego sir Alex Ferguson pobił krajowy rekord transferowy, ponieważ chciał wokół niego skonstruować nowy Manchester United. Skończyło się klapą. Obrońca, w którym nieoczekiwanie zakochał się Pep Guardiola, więc ściągnięto go do FC Barcelony nie licząc się z kosztami. Skończyło się klapą. Napastnik, za którego Chelsea zapłaciła fortunę, nie zdając sobie sprawy, że nie […]
13.05.2021
Weszło
13.05.2021

PRASA. “Małecki próbował się przebić przez Perdijicia i uderzyć trenera Matusiaka”

W czwartkowej prasie szału nie ma, ale kilka ciekawych rzeczy znajdziemy. Głos w sprawie afery Małecki-Matusiak zabrał wreszcie prezes Zagłębia Sosnowiec, Marcin Jaroszewski. Jest też rozmowa z dyrektorem sportowym GKS-u Tychy, Krzysztofem Bizackim oraz kilka “bieżączek” z Ekstraklasy.  PRZEGLĄD SPORTOWY Kilku piłkarzy zanotowało udany finisz sezonu i zgłosiło akces do kadry. Brakiem powołania na eliminacje […]
13.05.2021
Weszło
13.05.2021

Sus Atletico w stronę mistrzostwa. Oblak? Kozak i tyle

Atletico Madryt wykonało dzisiaj kluczowy krok w stronę mistrzostwa. Wykorzystało potknięcie Barcelony, w spokoju poczeka na występ Realu z Granadą i przygotuje się do finiszu sezonu. Dzisiaj pyknęli 2:1 Real Sociedad. I możemy się silić na to, że to był wyrachowany występ ekipy Simeone. Ale nie. Były nerwy. Ponadto były marnowane sytuacje, był fantastyczny Oblak […]
13.05.2021
Weszło Extra
25.04.2021

Chcemy pozbyć się przypadkowości, błędów i transferów last minute

Jagiellonia Białystok utworzyła dział skautingu i analiz. To ważna chwila dla podlaskiego klubu, który do tej pory opierał transfery na „kuleszingu”. Na czele nowego działu stanie Gerard Juszczak – do tej pory asystent Bogdana Zająca i Rafała Grzyba, wcześniej reprezentacyjny analityk w sztabie Adama Nawałki, gdzie odpowiadał za monitoring piłkarzy i rozpracowanie rywali, pracujący później […]
25.04.2021
Weszło Extra
27.03.2021

Chcę tylko, by Hania nie była więźniem swojego ciała…

– Marzę, żeby Hania była samodzielna i mogła korzystać z życia. To tyle. Chcemy doprowadzić do tego, by nie była więźniem swojego ciała. O to walczymy, o tym marzymy – opowiada Adrian Błąd. Jego córka, Hania, wskutek komplikacji przy porodzie, ma poważne problemy neurologiczne. Zaburzenia ruchu, zaburzenia wzroku, zaburzenia mimiki twarzy. W rozmowie z nami […]
27.03.2021
Weszło Extra
19.03.2021

Nie jestem z siebie zadowolony. Chcę zacząć strzelać

Stefan Savić rozbudził spore nadzieje, bo przychodził do PKO Bank Polski Ekstraklasy z ciekawym CV, ale jeszcze nie odpalił. Dlaczego? Nie znaleźliśmy odpowiedzi na to pytanie w tym wywiadzie. Ale znaleźliśmy na inne. Po lekturze rozmowy z piłkarzem Wisły dowiecie się, dlaczego wkurzył się na niego Red Bull Salzburg, jak to jest strzelić dwie bramki […]
19.03.2021
Weszło Extra
05.03.2021

„Bałem się o życie przyjaciół z klubu”. Młodzież Pogoni w wywiadzie

Adrian Benedyczak (2000), Kacper Smoliński (2001), Marcel Wędrychowski (2002), Kacper Kozłowski (2003). Pierwszy to wartościowy zmiennik, ma na koncie choćby gola z Rakowem i nie zdziwimy się, jeśli wkrótce zluzuje Zahovicia. Drugi rozegrał w tym sezonie w Pogoni najwięcej minut spośród młodzieżowców i daje radę, czego dowód widzieliśmy choćby w meczu z Cracovią, gdy strzelił […]
05.03.2021
Weszło Extra
01.03.2021

Grzesik: Pracowałem na zmywaku, żeby nie pożyczać od rodziny

Jan Grzesik w wywiadzie z nami mówi zarówno o pozytywnych momentach swojej kariery, jak i tych gorszych chwilach. Np. o grze w Nadwiślanie Góra, gdy łączył piłkę z pracą na zmywaku. – Pierwsza wypłata wyszła na czas, ale później zaczęły się kłopoty. A człowiek musi z czegoś żyć. Żona zapracowywała się – tak trzeba to […]
01.03.2021
Weszło Extra
27.02.2021

“To mit, że Ekstraklasa jest niemożliwa do wytypowania”

Jak ograć bukmachera? To pytanie, na które każdy czytelnik Weszło chciałby znać odpowiedź. Żeby pomóc wam w “rozpracowywaniu rywala”, serwujemy wywiad z bukmacherem, który przybliża, jak od kulis wygląda praca analityka – człowieka, od którego zależy wysokość kursów. Arkadiusz Ciołek to kierownik działu bukmacherskiego TOTALbet, naszego partnera. Po lekturze tej rozmowy dowiecie się, dlaczego do […]
27.02.2021
Liczba komentarzy: 10
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Andi
Andi
2 miesięcy temu

Ride on pała!
Na pale do raju!
Ja gut!
A Zagłębie do zimnioków!
A ten pajac do szpitala!

qdlaty81
qdlaty81
2 miesięcy temu

Pachnie kontuzją w jednym z pierwszych meczów i totalnie nieudanym pół roku
Klątwa Lubina

MarcowyDocent
MarcowyDocent
2 miesięcy temu

Ale to największe nazwisko bo ma takie samo jak Kamil Stoch? Bo chyba nie chodzi o dokonania osobiste tego kopacza.

Gmoch
Gmoch
2 miesięcy temu
Reply to  MarcowyDocent

Raczej chodzi o CV. Kluby, w których grał. Reprezentację.

Żyłę w kadrze też mają, a znany nie jest:)

Janson
Janson
2 miesięcy temu

Stoch jest tylko jeden, Kamil.

Boniek nie jest rudy tylko jest konfidentem
Boniek nie jest rudy tylko jest konfidentem
2 miesięcy temu
Reply to  Janson

a jego stary to co, też kamil? Stoch Kamil Senior czy kto cwelku z żylety

Janson
Janson
2 miesięcy temu

Twoja stara inaczej do mnie mówi.

Boniek nie jest rudy tylko jest konfidentem
Boniek nie jest rudy tylko jest konfidentem
2 miesięcy temu

typowy dla sebastianów z ległej ból dupska

Leon Polonia
Leon Polonia
2 miesięcy temu

Czas cwelić tęczową Ległę. Tylko nasmarujcie bo widać że już was boli dupa.
Najszerszą dupę to ma chyba ta kudłata ciota.
Jeśli zabrakłoby dup to nie ma się co martwić Czesiek zadzwoni ma 711 kolegów.

WiesławWojnar
WiesławWojnar
2 miesięcy temu

“Boniek nie jest rusą dy tylko jest konfidentem
4 godzin temu

typowy dla sebastianów z ległej ból dupska

-2

Odpowiedz

https://secure.gravatar.com/avatar/b9df2b41bdd7666b5d266f5b38de6586?s=64&d=mm&r=g
Leon Polonia
3 godzin temu

Czas cwelić tęczową Ległę. Tylko nasmarujcie bo widać że już was boli dupa.
Najszerszą dupę to ma chyba ta kudłata ciota.
Jeśli zabrakłoby dup to nie ma się co martwić Czesiek zadzwoni ma 711 kolegów.”

Niebywałe, że istnieją tacy idioci.

Suche Info
13.05.2021

Poznaliśmy obsadę sędziowską 30. kolejki PKO Ekstraklasy

Już w niedzielę poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w kwestii Ekstraklasy. Kto spadnie? Kto zagra w eliminacjach do europejskich pucharów? To w weekend. Teraz wiemy, kto będzie odpowiedzialny za przebieg spotkań.  30. kolejka będzie rozgrywana w ośmiu miastach: Krakowie, Białymstoku, Poznaniu, Warszawie, Gliwicach, Szczecinie, Wrocławiu i Płocku. Jacy arbitrzy zostali przypisani do spotkań, które się tam odbędą? […]
13.05.2021
1 liga
13.05.2021

GTA: Radom. Kolega z zespołu zamieszany w kradzież aut piłkarzy z Radomiaka

Polska piłka przyzwyczaiła nas do pokręconych historii. W zasadzie co roku mówimy sobie: ok, tego już nic przebije. I za każdym razem jednak przebija. Ale wiecie co? Chyba teraz dotarliśmy do sufitu. Koniec, meta, finalny boss. Dwa dni temu okazało się, że ktoś buchnął dwa fajne (i dość drogie) Mercedesy piłkarzom Radomiaka. Co w tym […]
13.05.2021
Suche Info
13.05.2021

Robert Lewandowski opuścił trening Bayernu. Możliwa kontuzja

Chcemy, żeby to było jakieś przeinaczenie, pomyłka, cokolwiek. Wiele jednak wskazuje na to, że Robert Lewandowski znowu doznał urazu. Jak informuje Bild, Polak musiał opuścić trening Bayernu Monachium.  Mistrz Niemiec trenował dzisiaj przed sobotnim starciem z Freiburgiem. Chociaż sytuacja w tabeli Bundesligi jest dla Bayernu już jasna, sam Lewandowski pewnie podchodziłby do tego meczu bardzo […]
13.05.2021
Suche Info
13.05.2021

OFICJALNIE: Finał Ligi Mistrzów nie zostanie rozegrany na Wembley. Kierunek: Portugalia

Spekulacje trwały od dłuższego czasu, ale teraz wszystko jawi się jako jasne. Finał Ligi Mistrzów nie zostanie rozegrany w Stambule. Konkurencją miało być Wembley, lecz UEFA ostatecznie postawiła na Portugalię.  Finał odbędzie się na stadionie FC Porto – Estádio do Dragão – które może pomieścić 50000 tysięcy widzów. Oczywiście w normalnych warunkach, bo w obecnej […]
13.05.2021
Suche Info
13.05.2021

Deportes Cuatro: Cristiano Ronaldo pakuje się i wraca do Sportingu!

Póki co grzmią o tym portugalskie media, ale warto odnotować. Zdaniem Deportes Cuatro, Cristiano Ronaldo jest o krok opuszczenia od Juventusu. Portugalczyk jest rozgoryczony wynikami drużyny, krytyką ze strony kibiców i chce wrócić do Sportingu.  Deportes Cuatro twierdzi, że 36-latek jest gotów wyjechać z Włoch, mimo tego, że jego kontrakt ze Starą Damą obowiązuje jeszcze […]
13.05.2021
Premier League
13.05.2021

Komu puchary, komu rozczarowanie? Emocje na finiszu Premier League

Manchester City zaklepał już sobie mistrzostwo Anglii, ale to wcale nie oznacza, że emocje w Premier League się skończyły. Wręcz przeciwnie – zapowiada się ostra rywalizacja o awans do europejskich pucharów. Kto ma na nie największe szanse? Jak wygląda terminarz zainteresowanych ekip Standardowy układ kwalifikacji do międzynarodowych rozgrywek przedstawia się w Premier League następująco. Cztery […]
13.05.2021
Suche Info
13.05.2021

Piotr Tworek zrezygnował z premii

Warta Poznań to rewelacja tego sezonu Ekstraklasy. Beniaminek ma nawet szansę zakończyć rozgrywki na miejscu umożliwiającym udział w eliminacjach. Cele zostały przekroczone, ale to od początku nie był projekt obliczony na walkę o utrzymanie w lidze.  Tak przynajmniej twierdzi trener Piotr Tworek, który jest jednym z architektów sukcesu Warty. Szkoleniowiec, w rozmowie z portalem Interia, […]
13.05.2021
Weszło
13.05.2021

Ja, najlepszy piłkarz Serie B? Musisz zmienić adres!

Czy jest najlepszym piłkarzem Serie B? Dlaczego Serie B jest silniejsza od Ekstraklasy? Czym zaimponowali mu Kevin-Prince Boateng i Mario Balotelli? Dlaczego trochę żałuje, że nie został w Rakowie i jak to możliwe, że przewidywał sukces częstochowskiego klubu? Co sprawiło, że nie mógł zakochać się we Włoszech? Dlaczego włoscy trenerzy lubią sobie pogadać? Czy polskiej […]
13.05.2021
Suche Info
13.05.2021

Nowy klubowy kolega Kacpra Przybyłki

Philadelphia Union sfinalizowała nowy transfer. Do zespołu z USA dołączy reprezentant Węgier, Daniel Gazdag. 25-latek jest wychowankiem Honvédu, w którym spędził całą dotychczasową karierę. Klub z MLS zapłacił za niego 1.5 miliona dolarów, co wydaje się dość promocyjną kwotą, jak na ostatnie wyniki ofensywnego pomocnika. W ostatnim sezonie zaliczył 34 występy, w których strzelił bagatela […]
13.05.2021
Suche Info
13.05.2021

Trzech zawodników odejdzie z Pogoni Szczecin. Klub opuści legenda

Jak poinformowała Pogoń Szczecin, Adam Frączczak opuści klub wraz z końcem tego sezonu. 33-letni zawodnik był związany z Portowcami przez ponad 10 lat. Zadebiutował w Pogoni 4 marca 2011 roku. Przez ponad 10 lat rozegrał 287 oficjalnych spotkań, w których zdobył 69 goli, co jest jednym z najlepszych wyników w historii klubu. Frączczak zapisał piękną […]
13.05.2021
Suche Info
13.05.2021

Frank Lampard wróci do Premier League?

Od czasu zwolnienia przez Romana Abramowicza, Frank Lampard pozostaje na zwolnieniu. Dużo mówiło się o tym, że były szkoleniowiec Chelsea i Derby County obejmie Celtic. Inne zdanie na ten temat ma Daily Telegraph.  Brytyjskie źródło informuje o możliwym przejęciu Crystal Palace. Lampard miałby zastąpić na stanowisku 73-letniego Roya Hodgsona. Młodszy z Anglików byłby odpowiednim ruchem […]
13.05.2021
Suche Info
13.05.2021

Tomasik niczym CJ z GTA: San Andreas. Świetna akcja marketingowa Wisły Płock.

Wczoraj zachwycaliśmy się tym, co zrobił Club Leon i Ajax. Dzisiaj rękawicę na ring wrzuciła Wisła Płock, która do marketingowej topki wchodzi razem z futryną. Sporo dobrego mówi się o działalności polskich klubów w social mediach, ale tym razem naprawdę jesteśmy powaleni. Zarząd Nafciarzy postanowił przedłużyć umowę z bocznym obrońcą, Piotrem Tomasikiem. 33-latek podpisał nowy […]
13.05.2021
Suche Info
13.05.2021

Jurgen Klopp: Kibice nie powinni spodziewać się dużych transferów

Z racji odniesionych kontuzji, Liverpool uchodzi za jeden z najbardziej doświadczonych przez los zespołów. Mistrzom Anglii wypadł nie tylko Virgil van Dijk, ale także Joel Matip, Joe Gomez, Jordan Henderson i Fabinho. Dość powiedzieć, że w dzisiejszych Derbach Anglii na środku obrony ma wystąpić Nathaniel Phillips oraz Rhys Williams. Wydawać by się mogło, że skłoni […]
13.05.2021
Weszło
13.05.2021

Jedenastka największych niewypałów transferowych w XXI wieku

Pomocnik, dla którego sir Alex Ferguson pobił krajowy rekord transferowy, ponieważ chciał wokół niego skonstruować nowy Manchester United. Skończyło się klapą. Obrońca, w którym nieoczekiwanie zakochał się Pep Guardiola, więc ściągnięto go do FC Barcelony nie licząc się z kosztami. Skończyło się klapą. Napastnik, za którego Chelsea zapłaciła fortunę, nie zdając sobie sprawy, że nie […]
13.05.2021
Suche Info
13.05.2021

Kolejne trafienie Kacpra Przybyłki. Tym razem w MLS

Do tego, że Kacper Przybyłko trafia w 2021 roku, zdążyliśmy się już trochę przyzwyczaić. Polak trafiał głównie z rozgrywkach Ligi Mistrzów CONCACAF, ale tym razem przełamał się w MLS.  28-latek ma na swoim koncie już pięć trafień w międzynarodowym pucharze. Na jego rozkładzie znalazła się Atlanta United (USA) oraz Deportivo Saprissa (Kostaryka). Pierwszym wbił trzy […]
13.05.2021
Suche Info
13.05.2021

Dariusz Formella wraca na radary. Strzelił gola w Ameryce

Nie będziemy ukrywać, że trochę nam Dariusz Formella zniknął z oczu. Polak wyjechał do Ameryki, ale występuje na drugim poziomie rozgrywkowym. Mniej zatem słychać o nim, niż o Kacprze Przybyłce lub Przemysławie Frankowskim.  Minionej nocy Formella wrócił jednak na radary z dużym przytupem. Polak nie tylko po prostu wziął udział w meczu USL Championship, gdzie […]
13.05.2021
Weszło
13.05.2021

PRASA. “Małecki próbował się przebić przez Perdijicia i uderzyć trenera Matusiaka”

W czwartkowej prasie szału nie ma, ale kilka ciekawych rzeczy znajdziemy. Głos w sprawie afery Małecki-Matusiak zabrał wreszcie prezes Zagłębia Sosnowiec, Marcin Jaroszewski. Jest też rozmowa z dyrektorem sportowym GKS-u Tychy, Krzysztofem Bizackim oraz kilka “bieżączek” z Ekstraklasy.  PRZEGLĄD SPORTOWY Kilku piłkarzy zanotowało udany finisz sezonu i zgłosiło akces do kadry. Brakiem powołania na eliminacje […]
13.05.2021
Weszło
13.05.2021

Sus Atletico w stronę mistrzostwa. Oblak? Kozak i tyle

Atletico Madryt wykonało dzisiaj kluczowy krok w stronę mistrzostwa. Wykorzystało potknięcie Barcelony, w spokoju poczeka na występ Realu z Granadą i przygotuje się do finiszu sezonu. Dzisiaj pyknęli 2:1 Real Sociedad. I możemy się silić na to, że to był wyrachowany występ ekipy Simeone. Ale nie. Były nerwy. Ponadto były marnowane sytuacje, był fantastyczny Oblak […]
13.05.2021