post Avatar

Opublikowane 07.01.2021 11:50 przez

redakcja

– Pamiętamy okoliczności, w jakich Polakom przychodziło startować w Turnieju Czterech Skoczni. Wykluczenie, błędne testy pokazujące przeróżne wyniki – to było pierwsze sito, coś co wstrząsnęło nami na samym początku. Nagle zaczął nam ten TCS uciekać, a przez to, że został odzyskany, to było trochę jak z tym „szlachetnym zdrowiem” u Kochanowskiego: „szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz”. To pierwsza satysfakcja. A potem to co działo się na skoczniach. Turniej Czterech Skoczni stał się trochę polską specjalnością. Wartość tego sukcesu jest olbrzymia. Wydarzenia z Bischofshofen przechodzą do historii polskiego sportu – mówił Przemysław Babiarz, dziennikarz i komentator TVP Sport, w poranku na antenie Weszło FM. Zapraszamy do wersji tekstowej tej rozmowy. 

Jesteśmy ozłoceni tym, co zdarzyło się na skoczni w Bischofshofen. Trochę pan już ochłonął?

Trochę już ochłonąłem, noc zawsze stanowi granicę, człowiek odpoczywa, nabywa dystansu, pewne rzeczy się porządkują. Tuż po konkursie byliśmy pełni emocji, teraz dalej jest przyjemnie, ale pojawiają się nowe skojarzenia.

Skala zwycięstwa Kamila Stocha trochę pana zaskoczyła? To wielki mistrz, zawsze obecny wśród faworytów, ale przed Turniejem Czterech Skoczni większe sukcesy święcili inni zawodnicy – czy Granerud, czy Eisenbichler, czy nawet Żyła wśród Polaków. 

To prawda. Natomiast tym większa jest właśnie satysfakcja ze zwycięstwa Kamila Stocha. Pamiętamy okoliczności, w jakich Polakom przychodziło startować w Turnieju Czterech Skoczni. Wykluczenie, błędne testy pokazujące przeróżne wyniki – to było pierwsze sito, coś co wstrząsnęło nami na samym początku. Nagle zaczął nam ten TCS uciekać, a przez to, że został odzyskany, to było trochę jak z tym „szlachetnym zdrowiem” u Kochanowskiego: „szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz”. To pierwsza satysfakcja. A potem to co działo się na skoczniach. Wydawało się, że Granerud będzie nie do pokonania. Wiadomo było, że mocny będzie jeszcze Geiger, że Niemcy nie wygrali od wielu lat, od czasów triumfu Svena Hannawalda z 2002 roku.

A Turniej Czterech Skoczni stał się trochę polską specjalnością. Faktem jest też, że każdy sukces jest cenniejszy, jeżeli odniesiony jest w walce z kimś wybitnym, z kimś w wielkiej formie i pokonanie, czy Graneruda, czy Geigera, czy Eisenbichlera, który sam się trochę wykruszył i pokonał, rozpatruję właśnie w takich kategoriach. Wartość tego sukcesu jest olbrzymia. Wydarzenia z Bischofshofen przechodzą do historii polskiego sportu.

Drugi skok Kamila Stocha mógł dostać pięć dwudziestek od sędziów? Jeśli jakaś próba w karierze wielkiego Polaka mogła nosić miano tej idealnej, to chyba właśnie ta, prawda?

Myślę, że już za skok w kwalifikacjach w Bischofshofen mógł dostać więcej niż jedną dwudziestkę. Skok perfekcyjny. Zawiśnięcie w powietrze. I tak jak inni pracują dłońmi, tułowiem, a ich narty się wahają, tak Kamil Stoch był jak wzorzec metra z Sevres. No i cudowne lądowanie przy tak długim skoku, gdzie inni przysiadali na tyłach nart. Zrobił to bezbłędnie, bez drgnięcia.

Kamil Stoch usilnie goni też Adama Małysza w klasyfikacji zwycięstw w Pucharze Świata – ma już takich triumfów 38, Małysz 39. Przed nami weekend Titisee-Neustadt, ale też Zakopane i tak się zastanawiam, czy nie dojdzie do symbolicznej zmiany warty właśnie w stolicy polskich skoków. 

Z pewnością tak się może stać. Nasi dwaj wielcy mistrzowie, jak dwa filary historii polskich skoków, byli zupełnie innymi osobowościami, osiągającymi sukcesy w zupełnie innych rytmach. Kamil Stoch jest przykładem zawodnika, który zdominował dekadę. Wyliczono, że gdyby zsumować wszystkie skoki z dziesięciolecia, to Stoch okazałby się najlepszym skoczkiem świata w tym okresie. To jedenasty sezon, w którym odnosi zwycięstwa w Pucharze Świata. Adam Małysz też długo skakał wspaniale, natomiast w jego przypadku nigdy nie zapomnimy sezonu 2000/2001 i początku sezonu 2001/2002, kiedy w czasie roku kalendarzowego odniósł siedemnaście zwycięstw. Ogromna dominacja. I jeszcze styl, w jakim to robił, ogromne przewagi, które osiągał. A Kamil Stoch wygrywa już trzeci Turniej Czterech Skoczni w swojej karierze. Wdarł się do absolutnej czołówki, do pierwszej piątki zawodników, którzy wygrywali trzy i więcej razy TCS.

Dwie różne osobowości, ale to świetne, bo to nas wzbogaca.

Czterech Polaków w pierwszej szóstce Turnieju Czterech Skoczni – pierwszy Stoch, trzeci Kubacki, piąty Żyła, szósty Stękała. 

Dawid Kubacki był wspaniały. Jego zwycięstwo w Garmisch-Partenkirchen szalenie podbudowało cały zespół. Zresztą wspominał o tym sam Kamil Stoch, że wszyscy skoczkowie, razem ze sztabem, stanowią jeden wielki zgrany zespół. Po konkursie w Innsbrucku mówił mi też, że nawzajem szalenie się z Dawidem mobilizują. I to zwycięstwo Kubackiego było jak zasłona w koszykówce. Sytuacja, kiedy zawodnik z piłką ostro ścina pod kosz, a środkowy robi mu miejsce, stając na drodze obrońcy. Tamtym triumfem w Garmisch-Partenkirchen odzyskaliśmy pewność siebie, zyskując przekonanie, że można zwyciężać. To było bardzo ważne, bo w Ga-Pa wygrał Dawid, trzeci był Piotr Żyła, a czwarty Kamil Stoch. Początek zupełnej dominacji polskich skoczków. Z tej energii skorzystał Stoch później, stając się absolutnie nieuchwytnym.

Spójrzmy na zmienność obiektów – jak bardzo różni się obiekt w Innsbrucku od tego w Bischofshofen. Niejeden się na tym wyłożył. I to wielcy skoczkowie. Pamiętamy, jak Richard Freitag upadł w Innsbrucku i na tym skończyła się jego rywalizacja ze Stochem. Tutaj, z kolei, w Innsbrucku pierwsze poważne wahanie Graneruda, który potem ryzykował wiele, ale nie opłaciło mu się skrócenie rozbiegu, zagrywka nie przyniosła oczekiwanego rezultatu. Nie chcę używać porównań z gwoździem i trumną, ale w każdym razie był to dla niego moment porażki ostatecznej w walce o zwycięstwo w TCS.

Wiemy, jak wygląda sytuacja w Pucharze Świata. Kamil Stoch ma 260 punktów straty do Graneruda, który kompletnie posypał się w końcówce tego turnieju i tak zastanawiam się, jak może wyglądać to w dalszej części sezonu. Czekają nas zawody na skoczniach, które Polakom leżą, bo oprócz Zakopanego jeszcze Titisee-Neustadt, Lahit, Willingen, więc zapowiada się, że Polak może iść w górze. Nie wszystko jest stracone. 

Z pewnością, tym bardziej, że w końcówce będą jeszcze norweskie skocznie, na które Norwegowie będą szykować wielką formę. Wydaje mi się, że Lindvik jest na tyle mocny, że będzie w stanie zrekompensować osłabnięcie Graneruda. A co do wyścigu o Kryształową Kulę – nie będzie łatwo, jest spora strata, ale zawsze Turniej Czterech Skoczni stanowił cezurę, wahnięcie w sezonie, w czasie którego ktoś tracił wiatr w żaglach, a ktoś inny go łapał. Czy tak będzie teraz? Nie wiemy, ale tak bywało. Niewątpliwie Stoch musi odnieść jeszcze parę zwycięstw przy słabszej postawie Graneruda, żeby go prześcignąć, żeby go doskoczyć, żeby być przynajmniej w odległości tego jednego konkursu, bo na razie jego zapas pozwala mu, przynajmniej przez jeden weekend, być liderem. Ale zapowiada się, że to wszystko pasjonująco. Oby nie zaczęły przeszkadzać jakieś inne czynniki. Mam na myśli testy na koronawirusa i pogodowe zawirowania.

Świetną sprawą dla nas i dla widowiska w Bischofshofen był fakt równych warunków. Najstabilniej spośród wszystkich czterech konkursów TCS.

ROZMAWIAŁ WOJCIECH PIELA

Fot. Newspix

 

Opublikowane 07.01.2021 11:50 przez

redakcja

Liczba komentarzy: 14
Subscribe
Powiadom o
guest
14 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Fan kowala
Fan kowala
1 miesiąc temu

Stoch w tej dekadzie ok, ale ogólnie top 10 na top 5 bez szans

SAJGON
SAJGON
1 miesiąc temu
Reply to  Fan kowala

To wymień tych 5 przed nim.

Vladimiro
Vladimiro
1 miesiąc temu
Reply to  SAJGON

Nykaenen, Małysz, Weissflog, Schlierenzauer, Ahonen

Ks. Kapota
Ks. Kapota
1 miesiąc temu
Reply to  SAJGON

Mati Nykenen, Jane Ahonen, Adam Małysz, Gregor Schlierenzauer, Simon Amman.

Ziemson hujev
Ziemson hujev
1 miesiąc temu
Reply to  Ks. Kapota

gratuluje tępe jany że myślicie że nykanen i weissflog skakali w ostatniej dekadzie wy kurwa czytać nie potraficie a komentujecie…

happer41
happer41 (@happer41)
1 miesiąc temu
Reply to  Ziemson hujev

Kto nie umie? Przecież masz napisane w komentarzu do którego się wszyscy odnoszą, ze ,,w tej dekadzie ok, ale OGÓLNIE top 10 na top 5 bez szans”. Tak więc pogratuluj sobie czytania ze zrozumieniem, możesz przy okazji sobie jeszcze kultury pogratulować.

Bombastic
Bombastic
1 miesiąc temu
Reply to  Ks. Kapota

Tylko Nykänen ma większe osiągnięcia od Stocha.
Amman jedno złoto IO więcej, reszty ma dużo mniej, TCS w ogóle.
Jane tylko w TCS go bije. Wszystkiego innego mniej, a medalu na IO nie ma żadnego.
Schlieri ma tylko więcej pojedynczych zwycięstw.

Żaden nie ma ‚szlema’

rysiek
rysiek
1 miesiąc temu
Reply to  SAJGON

mateja, tomislaw tajner,Bachleda, skupien
no i kot to niezły kot

wicek
wicek
1 miesiąc temu
Reply to  Fan kowala

Najważniejsze są (indywidualne) złote medale olimpijskie, o reszcie się nie pamięta. Nykanen, Weissflog, Ammann no i… Stoch. Tylko oni po wojnie mają po dwa. I to jest wielka czwórka, jakby nie patrzeć. Małysz i Ahonen okrągłe zero.

happer41
happer41 (@happer41)
1 miesiąc temu
Reply to  wicek

Czemu akurat złote medale z olimpiady? Zawsze mnie to dziwiło zwłaszcza, że zawody na olimpiadzie niczym nie różnią się od normalnych np. w ramach Pucharu Świata. To nie jest np. tak jak masz w piłce nożnej najważniejszą imprezę jak na Mistrzostwach Świata gdzie masz specjalny turniej do którego trzeba się zakwalifikować. Jakby o reszcie poza złotem olimpijskim się nie pamiętało i to by było jedynym wyznacznikiem przy ustalaniu ,,wielkości” skoczka to by takiego Lars Bystol’a (złoto w 2006 r. w Turynie) można uznawać za lepszego od właśnie Małysza, Ahonena ale też np. Schlierenzauer’a, Schmitt’a, Krafta itp.

marcel
marcel
1 miesiąc temu

po zdjęciu stwierdzam, ze Babiarz jest jakimś kuzynem Zenka, bardzo podobni

MartaBizneswoman
MartaBizneswoman
1 miesiąc temu
RRRR
RRRR
1 miesiąc temu

Niech ktoś wreszcie zapyta Womanizera, dlaczego co konkurs wypomina Yukiyi Sato wzrost ;P

Hrebe
Hrebe
1 miesiąc temu

Arcyredaktorzy Babiarz i Szaranowicz — bezdyskusyjnie mistrzowie słowa, mowy, wyczucia, przekazywanych i budowanych na żywo emocji, niedościgniony wzór spikerstwa sportowego.

Weszło
02.03.2021

Lech Poznań i trofea – para wybitnie niedobrana

Gdy Lech grał w Lidze Europy – słabszą formę w Ekstraklasie można było tłumaczyć tym, że gra na trzech frontach. A że nawet po odpadnięciu z fazy grupowej LE w lidze nadal poznaniakom szło jak po grudzie – zespół Żurawia postanowił pójść krok dalej. I odprawił się z kolejnego frontu. Tym samym zaprzepaścił szansę na […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Raków wybił Lechowi z głowy Puchar Polski. „Kolejorz” właśnie przegrał sezon?

Lech Poznań miał uratować sezon poprzez Puchar Polski, ale wyszły z tego blade cztery litery. Już z Radomiakiem cudem wygrał serię rzutów karnych, psim swędem meldując się w ćwierćfinale. Raków jednak bezlitośnie „Kolejorza” wyjaśnił. A w zasadzie to znów wyjaśnił, bo już trzy lata temu, jeszcze jako pierwszoligowiec, zespół Marka Papszuna eliminował lechitów z PP. […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Do trzech razy sztuka. Trójmiasto w końcu sprostało Puszczy

Puszcza Niepołomice w Pucharze Polski dorobiła się miana drużyny niewygodnej, a może nawet „pogromców”. Za kadencji Tomasza Tułacza, która trwa od 2015 roku, skromny pierwszoligowiec już trzeci raz zameldował się w ćwierćfinale tych rozgrywek, na rozkładzie mając między innymi takie firmy jak Korona Kielce (ekstraklasowa), Lechia Gdańsk (dwukrotnie) czy Wisła Płock. W tym sezonie los […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Środa w Weszło FM: pucharowy mecz Legii z komentarzem Kowala oraz magazyny klubowe

Środa w WeszłoFM upłynie pod znakiem ćwierćfinałów Pucharu Polski. Będziemy relacjonować oba spotkania, ale będą też premiery „TSW”, „TriGapy”, „Stacji Poznań” czy „Głosu Portowców”. Szczegóły znajdziecie poniżej: 07:00 – 10:00 – „Dwójka bez Sternika” – o dobry nastrój o poranku zadbają Monika Wądołowska i Wojciech Piela. Wśród materiałów, które usłyszycie – echa wtorkowego meczu Manchesteru […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

1312, czyli jak dziennikarz podjął próbę zrozumienia ducha ultras

– Dla niej wszyscy młodzi, łysi, tacy sami: ścierwo – twierdziła legendarna pani Janina, której przemyślenia opisał w utworze „Każdy ponad każdym” raper Sokół. Starsza kobieta z warzywniaka reprezentowała opinię nie setek czy tysięcy, ale milionów ludzi na całym świecie, nie ma co do tego cienia wątpliwości. Sam przecież czytałem to milion razy pod swoimi […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Pirelli znika z koszulek Interu. Koniec pewnej ery

Zanosiło się na to od dawna, tajemnicą nie było, ale jednak głośnym echem rozeszła się wczorajsza wypowiedź CEO Pirelli, Marco Tronchettiego Provery, który potwierdził oficjalnie, że nazwa koncernu zniknie z koszulek Interu Mediolan. Pirelli nierozłącznie widniało na strojach nerazzurri przez dwadzieścia siedem lat. W zasadzie dla całych pokoleń kibiców, trudno sobie wyobrazić te stroje bez […]
02.03.2021
Inne sporty
02.03.2021

Mateusz Gamrot wraca! Druga walka Polaka w UFC już w kwietniu

Po przegranym w kontrowersyjnych okolicznościach debiucie w UFC Mateusz Gamrot wraca do klatki. Już 10 kwietnia zmierzy się ze Scottem Holtzmanem (14-4, 5 KO). To, że ma walczyć akurat z Amerykaninem, świadczy o dwóch rzeczach. Po pierwsze, nie ma zamiaru odpuszczać i nie boi się wyzwań. Po drugie w federacji wierzą w umiejętności Polaka i […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Taras Romanczuk: – Nie umiałem grać w piłkę

– Przed przyjazdem do Polski taktycznie nie umiałem podstawowych rzeczy. Nie miałem żadnych treningów taktycznych na dużym boisku. Nie wiedziałem w tym temacie nic – z Tarasem Romanczukiem z Jagiellonii Białystok rozmawiamy o jego niebanalnej ścieżce kariery. Jak blisko był, by zostać w Ameryce, gdzie pracował fizycznie. O przyjeździe do Polski, gdzie trafił w Legionovii […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Dla Lecha Poznań każdy mecz jest jak finał

Znacie te powiedzonka, nie? Finisz ligi, zostaje parę kolejek, różnice punktowe na szczycie tabeli są minimalne. Wychodzi trener wicelidera i oznajmia: dla nas każdy kolejny mecz jest jak finał, w każdym remis czy porażka mogą oznaczać utratę tytułu. Co to ma wspólnego z dzisiejszym spotkaniem Pucharu Polski? Dla Lecha Poznań też każdy mecz jest jak […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Lato: – Kazimierz Górski był tylko jeden i to się nigdy nie zmieni

– Wszyscy darzyli Kazimierza Górskiego olbrzymim szacunkiem. Nie zdarzało się, żeby ktoś mu pyskował, ktoś mu podskoczył. Nikt nie stawiał się trenerowi. Miał dwóch współpracowników – Jacka Gmocha i Andrzeja Strejlaua. Jeden mówił swoje, drugi mówił swoje, a czerpał trochę od jednego, trochę od drugiego, a i tak robił po swojemu. Wszyscy zastanawiali się, co […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

„Stoch powiedział, że zadzwoni do FIFA i zgłosi mnie do nagrody Puskasa”

Patryk Szysz, zawodnik Zagłębia Lubin: – Myślę, że prawe skrzydło jest moją optymalną pozycją. Tam mogę pokazać najwięcej. W roli napastnika muszę stać tyłem do bramki, a w aktualnym wariancie mam pole do popisu. Mogę się tutaj trochę pościgać, szukać sytuacji 1 na 1, próbować dośrodkowań. Choć, jeśli będzie taka potrzeba, zagram też na „dziewiątce”. […]
02.03.2021
Kanał Sportowy
02.03.2021

Djurdjević: Nie mam pretensji do sędziów. Jedyne, czego mi brakuje, to dystansu

Porozmawialiśmy z Ivanem Djurdjeviciem na temat sędziowskich kontrowersji z ostatniego meczu pomiędzy Chrobrym Głogów i Koroną Kielce. Czy czuje się skrzywdzony decyzjami arbitra? Czego brakuje naszym piłkarzom oraz trenerom? Transfer Jakuba Araka to mit? A może rzeczywiście było coś na rzeczy? Czy Maksymilian Banaszewski będzie prezentował się jeszcze lepiej niż jesienią? Dlaczego szkoleniowiec Chrobrego ma […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Legia do Przesmyckiego: „Wnioskujemy o niewyznaczanie sędziego Frankowskiego do naszych meczów”

Nie milkną echa skandalicznego występu sędziego Bartosza Frankowskiego w ostatnim meczu Legii Warszawa z Górnikiem Zabrze. Arbiter dopuścił do niezwykle ostrej gry, na czym szczególnie ucierpieli zawodnicy „Wojskowych”, przede wszystkim wielokrotnie (i często bezkarnie) poturbowany Luquinhas. Do sprawy w specjalnym oświadczeniu postanowili się odnieść mistrzowie Polski. Pismo podpisane przez prezesa Dariusza Mioduskiego, a skierowane do […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

ROKI WYJAŚNIA: Pompowanie Rakowa Częstochowa

„No i gdzie jest ten wasz wielki Raków, który tak pompowaliście?”. Na początku rundy wiosennej pytanie to pada tak często i z tak wielu stron, że Mateusz Rokuszewski postanowił sprawdzić, czy Raków Częstochowa to rzeczywiście pieszczoch mediów. A jeśli tak, to odpowiedzieć też na pytanie, z czego te chody u dziennikarzy wynikają. To pierwszy odcinek […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

PRASA. Setna rocznica urodzin Kazimierza Górskiego. „Tata żył rytmem rozkładu PKP”

We wtorkowej prasie wiele tekstów z okazji setnej rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego. Jest też kilka rzeczy poligowych i recenzja książki o Diego Maradonie, która zdecydowanie nie jest cukierkowa.  PRZEGLĄD SPORTOWY Kamil Kosowski uważa, że Cracovia potrzebuje nowego impulsu. Na boisku Cracovia wygląda jak zespół w rozsypce. Aż się prosi, by osoba z zewnątrz weszła do […]
02.03.2021
Kanał Sportowy
02.03.2021

Jakub Kuzdra: – Jako drużyna mamy największe serce w Ekstraklasie

Jakub Kuzdra był gościem najnowszego odcinka programu „Weszłopolscy” w Kanale Sportowym. – Rozmawiamy z przeciwnikami po meczach i przyznają, że mega ciężko się z nami gra. Na papierze pewnie mamy jedną ze słabszych kadr w lidze, ale serce jako drużyna mamy, myślę, największe w Ekstraklasie – powiedział piłkarz Warty Poznań. Zapraszamy do lektury zapisu wywiadu […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

„Ulubiona mapa w CS-ie? Mapa Polski!”

Dlaczego na treningach piłkarze Stali Mielec nie muszą uciekać z muru, kiedy do rzutu wolnego podchodzi Petteri Forsell? Gdzie zabrać dziewczynę na randkę w Mielcu i dlaczego do Rzeszowa? Co czyni wyjątkowym Korteza? Dlaczego najlepszą mapą w CS-ie jest mapa Polski? Czy warto sypać ziarna gołębiom? Dlaczego trudno odpowiedzieć na pytanie, czy wolna niedziela handlowa […]
02.03.2021
Hiszpania
01.03.2021

Realowi Madryt potrzeba było stu okazji, Real Sociedad wykorzystał pół

Mógł Real Madryt spokojnie wygrać to spotkanie i przed derbami Madrytu zbliżyć się do Atletico na wyciągnięcie ręki. Królewscy postanowili jednak na własne życzenie skomplikować sobie życie w starciu z Realem Sociedad. Zanim bowiem nadeszły właściwe derby, podopieczni Zidane’a stracili punkty w realowym starciu.  Nie ulega wątpliwości, że byli dzisiaj drużyną lepszą. Stworzyli sobie więcej […]
01.03.2021