post Avatar

Opublikowane 03.01.2021 17:59 przez

Sebastian Warzecha

– U Kamila wszystko dziś grało. Trajektoria lotu, lądowanie – wszystko grało. Nie ma nawet co szukać jakichś błędów. Wszystko było tak, jak miało być – mówi nam Jakub Kot, były skoczek narciarski, a dziś trener i ekspert telewizyjny. Mówi też o szansach na podium konkursu Pucharu Świata, na którym staliby wyłącznie Polacy oraz o tym, dlaczego skocznia w Bischofshofen – gdzie kończyć będzie się Turniej Czterech Skoczni – jest trudna, ale nie powinna sprawić problemów naszym skoczkom.

Za nami konkurs skoków w Innsbrucku. Wygrał Kamil Stoch, trzeci był Dawid Kubacki, a czwarty Piotr Żyła. Gdyby więc opisać go jednym słowem, to jakiego byśmy użyli? Fantastyczny?

Fantastyczny, tak. Wyniki mówią same za siebie. Patrząc na ten Turniej Czterech Skoczni można zauważyć, że kolejni faworyci się gubią. Pierwszy odpadł Marius Lindvik [wylądował w szpitalu przez ból zęba – przyp. red.], potem Stefan Kraft, a dziś Karl Geiger czy Halvor Egner Granerud spadli w klasyfikacji. My wciąż jesteśmy w grze. To, że unikamy wpadek, bardzo się liczy. A jak do tego skaczemy swoje – jak Kamil dziś – to wychodzi nokaut. Do tego Dawid i Piotrek też skaczą fajnie, więc nic, tylko się cieszyć.

Potwierdziło się, że Kamil Stoch uwielbia skocznię w Innsbrucku.

Wiadomo było, że Kamil lubi tę skocznię. Jak do tego forma sprzyja i jest się pozytywnie nakręconym, to można do tego dołożyć parę metrów. To było dziś widać u Kamila, taką energię. Trajektoria lotu, lądowanie – wszystko grało. Nie ma nawet co szukać jakichś błędów. Wszystko było tak, jak miało być. Jak się jest w formie, to każda skocznia leży, a Innsbruck Kamilowi to już w ogóle.

Co roku powtarza się jeden schemat – Polacy rozkręcają się wolno, ale w Turnieju Czterech Skoczni mają już doskonałą formę. Z czego to wynika?

To jest planowanie treningu. Za to odpowiada sztab ludzi. Nie tylko jeden trener, ale też asystenci, fizjolog… Jest metodyka treningu, która mówi, że w pewnym momencie zawodnik musi być zmęczony, potem to zmęczenie przechodzi w odpoczynek – to są wykresy, które robi się już na studiach. Na tym to polega. Nie da się być najlepszym zawodnikiem od listopada do połowy marca. W obecnym układzie sił, przy tak wysokim poziomie sportowym, zmiennych warunkach i przelicznikach, to nie ma robota, który całe pięć miesięcy przetrwałby na najwyższym poziomie. Dwa sezony temu prawie zaprzeczył temu Ryoyu Kobayashi, ale też nie do końca mu się udało. Więc nie łudźmy się, że tak będzie.

Mogliśmy się spodziewać, że nasi będą się rozkręcać. Bo tak to raczej zwykle wyglądało, że początek sezonu, te pierwsze starty, aż do Engelbergu były dobre, ale niekoniecznie świetne. Trzeba wtedy pozostać spokojnym i czekać na formę. Często jest przecież tak, że ktoś zaczyna z wysokiego pułapu – w tym sezonie na przykład Markus Eisenbichler czy Halvor Egner Granerud – a potem obniża loty. Nie mówię, oczywiście, że ci dwaj nagle będą skakać gorzej, ale zdarza się coś takiego – przeżył to choćby rok temu Daniel Andre Tande.

Zamiast wystrzelić na początku można więc zacząć wolniej i rozkręcać się w miarę trwania sezonu, wchodzić wtedy na wysoki poziom. Szczególnie, że, jak dobrze wiemy, imprezy mistrzowskie są zwykle w środku sezonu. Ten był pod tym względem nieco wyjątkowy, bo mistrzostwa świata w lotach w Planicy były już w grudniu. Tam medalu indywidualnego nie mieliśmy, ale w drużynie już staliśmy na podium, więc plus i tak był. Wszystko co najważniejsze wciąż przed nami. Mistrzostwa świata będą w lutym – tam trzeba być w gazie. Niekoniecznie w listopadzie, gdy sezon startuje. A nasi pokazywali już wcześniej, że się rozkręcają. Stawali na podium choćby w Engelbergu. Symptomy były.

Właśnie, bo to nie tylko Stoch, ale kilku zawodników na znakomitym poziomie. Kamil, Dawid Kubacki i Piotr Żyła zaliczają podia, Andrzej Stękała regularnie w dziesiątce, Olek Zniszczoł też sobie radzi… Widzisz tu szanse na historyczne, wyłącznie polskie podium?

Patrząc na obecny układ sił – jesteśmy tego bardzo blisko. Kamil, Dawid i Piotrek cały czas są blisko podium. Te konkursy to pokazują. Dawid potrafi wygrać. Piotr jest nieprzewidywalny i może doskoczyć na podium. Już przed Turniejem trudno mi było wskazać, który z nich będzie najlepszy. W ich przypadku decyduje dyspozycja dnia, trochę szczęścia lub jego brak. Polskie podium więc jak najbardziej może się zdarzyć. Choć pytanie na ile Halvor Egner Granerud pozwoli, bo dziś przecież przeszkodziły mu warunki. Gość jest w życiowej formie, trochę go nawet szkoda, bo jeden skok z pierwszej serii pewnie pogrzebał mu szanse na zwycięstwo w TCS, a poza tym skacze naprawdę świetnie. Zakładam, że on nie odpuści i będzie mocny, więc o polskie podium będzie przez to trudniej, ale… czemu nie? Patrząc na to, jak nasi skaczą – jest to możliwe.

Zawsze, gdy Polacy wygrywali Turniej Czterech Skoczni, to triumfowali i w Bischofshofen. Wydaje się, że Kamil i Dawid lubią tamtejszą skocznię?

Patrząc na historię ich występów – zdecydowanie. Dawid wygrał tam rok temu, Kamil już dwa razy. To jest skocznia bardzo trudna, jak ktoś słabo skacze, to ten płaski rozbieg, dłużący się, na którego końcu nagle przychodzi próg, może sprawiać problemy. Z kolei jak forma jest, to nic nie przeszkadza. Można tam ładować ponad 140 metrów – to fajny, duży obiekt. Jak ktoś tę formę ma, to lubi właśnie takie obiekty. Jest wysokość, jest trochę lotu, są dalekie skoki. Zakładam, że nasi tam będą mocni, już standardowo.

Pamiętam, jak rok temu w biurze prasowym zjechało się sporo polskich dziennikarzy i czuło się nerwową atmosferę. Trochę nie wierzyliśmy, że Dawid to udźwignie. Atakować mieli Marius Lindvik, Karl Geiger czy Ryoyu Kobayashi. A Dawid wyszedł, zrobił swoje i zaliczył fantastyczny występ. Tak nerwowo pewnie w tym roku już nie będzie – bo mamy dwóch zawodników na czele i fajnie, niech między sobą rywalizują – ale poziom powinien być wysoki. Granerud nie odpuści, Eisenbichler pewnie też jeszcze powalczy. Będzie ciekawie, to na pewno.

Mówi się o skoczni w Bischofshofen, że jest najbardziej sprawiedliwa i rozstrzygają na niej nie warunki, a forma zawodników. 

Tak się mówi, ale co będzie za trzy dni? Tego nie wiemy. Tak jest na papierze, a jednak pamiętamy, że kiedyś była tam śnieżyca, zdarzały się też odwilże… Oby było równo i sprawiedliwie. Choć skoki to taki sport, który w pewnym sensie polega na tym, że ma się nieco szczęścia albo pecha. Tak jak dziś z Granerudem czy Geigerem, którym szczęście nie dopisało. Chcielibyśmy pewnie, żeby zawsze decydowała forma, ale trzeba wziąć pod uwagę, że warunki mogą przeszkadzać. Faktycznie jednak Bischofshofen jest pod tym względem dość stabilne. Innsbruck, gdzie dziś skakano, raczej bywał znacznie gorszy.

Przez wiele lat albo nie mieliśmy triumfatora Turnieju Czterech Skoczni, albo na tej liście był tylko Adam Małysz z sezonu 2000/01. Zakładając, że wszystko pójdzie zgodnie z planem i albo Kamil, albo Dawid w Bischofshofen przypieczętują polskie zwycięstwo, będziemy mieć cztery wygrane TCS w ostatnich pięciu latach. Jak to brzmi?

Dumnie. To pokazuje, że się liczymy i jesteśmy światową czołówką. Czasami coś się zdarzy przypadkowo, a u nas jednak tego przypadku nie ma. Co do Kamila – on ma coś, czego nie mają inni. Trudno znaleźć słowa, które by go odpowiednio opisały. Te rekordy, który on pobija, śrubuje i wyrywa innym… Z czymś takim trzeba się urodzić. Niektórzy mogą robić to samo, trenować ciężko, a takich wyników nie osiągną. On ma coś, co jest potrzebne, żeby być mistrzem i na przykład wygrać po raz trzeci Turniej Czterech Skoczni. A może, jeśli w tym sezonie to osiągnie, to potem uda mu się to po raz czwarty. Te wszystkie triumfy pokazują, że jako polska reprezentacja liczymy się w świecie skoków. Cały czas jesteśmy w ścisłej światowej czołówce.

Kamil Stoch dziś też wygrał po raz 37. w Pucharze Świata. Zaraz dogoni w tej klasyfikacji Adama Małysza.

Wszystko przed nim. Patrząc na to, że jest zdrowy i omijają go – odpukać – kontuzje oraz urazy, które nie oszczędzają innych ekip, to nic nie stoi na przeszkodzie, by przez kolejne lata skakał na takim poziomie.

Dawid zresztą podobnie. Później zaczął, ale wiek też zdecydowanie nie przeszkadza. 

Trening w skokach bardzo się zmienił. Stawia się dziś na jakość, nie ilość. Jest monitoring treningu, którego dawniej nie było. Jest odnowa biologiczna, regeneracja, kładzie się duży nacisk na odpoczynek. Wszystko jest pod kontrolą. Ta granica wieku się mocno przesunęła, coraz częściej widzimy starszych zawodników, którzy skaczą na poziomie. Kamil czy Dawid pokazują, że i po trzydziestce można osiągać wielkie sukcesy. Ta średnia wieku się przesuwa właśnie w tym kierunku.

ROZMAWIAŁ SEBASTIAN WARZECHA

Fot. Newspix

Opublikowane 03.01.2021 17:59 przez

Sebastian Warzecha

Liczba komentarzy: 1
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
emessiabdo26w
emessiabdo26w (@emessiabdo26w)
2 miesięcy temu

Zdobywam 77 dolarów amerykańskich w niecałą godzinę, podróżując po całym świecie. Poprzedni tydzień pracowałem przy laptopie w Rzymie, Monti Carlo i wreszcie w Paryżu. W tym tygodniu jestem z powrotem w USA. Wszystko, co robię, to podstawowe zadania z tej niesamowitej witryny online. Wypróbuj ====>>>>

http://smartlife3.com

Anglia
07.03.2021

21 zwycięstw z rzędu i wystarczy. Manchester United pokonuje Manchester City

Dominowali na wszystkich frontach. Od czasu dość pechowego remisu z WBA, Manchester City ani razu nie pozwolił, by przeciwnik zatrzymał ich chociaż połowicznie. Wygrywali jak leci, bez różnicy, czy były to starcia pucharowe, czy ligowe. W końcu jednak nadszedł kres tej serii. Jeśli ktoś miał The Citizens zatrzymać, to właśnie Manchester United. Niebywale dobrze radzą […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Legia odstawia peleton na siedem punktów

Któraś seria musiała dziś paść. Albo ta niezwyciężonego na własnym stadionie Śląska Wrocław, albo ta związana z dobrymi wynikami Legii w starciach z wrocławianami w ostatnich latach. Chwilę wcześniej padła twierdza w Szczecinie, zatem prawem serii – Legia została pierwszym zespołem, który ograł ekipę Lavicki na ich obiekcie w tym sezonie. Sam mecz? Bywały lepsze. […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Premierowy gol Bereszyńskiego w Serie A. No wreszcie! [WIDEO]

Arkadiusz Reca popisał się dzisiaj pięknym trafieniem w starciu z Torino i Bartosz Bereszyński ewidentnie mu pozazdrościł. Zawodnik Sampdorii też strzelił gola. To jego pierwsze trafienie w Serie A! Trochę się Polak na tego gola naczekał, trzeba przyznać. Dzisiejsze starcie z Cagliari to dla Bereszyńskiego 120 występ ligowy w barwach Sampdorii, dla której zaczął grać […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Glik z meczem numer 300 na topowym poziomie. Dołącza do ekskluzywnego grona

Kamil Glik spędził wczoraj 90 minut na boisku w zremisowanym meczu Benevento ze Spezią. Było to dla niego spotkanie numer 300 w jednej z pięciu topowych lig Starego Kontynentu. Takim bilansem może się oprócz niego pochwalić tylko dwóch Polaków. Na dorobek 33-letniego defensora składają się 172 występy w Serie A i 128 w Ligue 1. […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

LIGA MINUS: POGOŃ RUSZA W POGOŃ ZA LEGIĄ

Raz, dwa, trzy. Ruszyli. A kto ruszył? Pogoń Szczecin w pogoń za Legią Warszawa. Tempo jak na obrazku, więc sukcesu nie wróżymy. Ale kto wie? O tej szalonej pogoni, o skuteczności Stali i o innych rzeczach pogadamy sobie dzisiaj o 19.45 w Lidze Minus. A kto pogada? Białek, Kowal, Leszek i Roki. 
07.03.2021
Hiszpania
07.03.2021

Suarez 1:1 Benzema. Derby Madrytu wygrała… Barcelona

Od tego meczu miało zależeć bardzo wiele. Wystarczyło zajrzeć do tabeli La Liga, żeby zdać sobie sprawę, że każda ze stron powinna zagrać z myślą o pełnej puli. Ekipa Simeone dlatego, że ściga ją Barcelona. Real zaś wpadł w gonitwę za Katalończykami i tak oto koło się zamyka. Akurat dziś chyba trzeba powiedzieć, że z […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Trener Pogoni Szczecin: – Trzeba spiąć pośladki i pracować

Trener Pogoni Szczecin, Kosta Runjaić, podczas pomeczowej konferencji prasowej nie ukrywał rozczarowania porażką 0:1 z Lechem Poznań. Przyznał, że jego drużyna znajduje się obecnie w kryzysowym momencie. – Jesteśmy mocno zawiedzeni. Na pewno w pierwszej połowie nie prezentowaliśmy się tak, jak chcielibyśmy się i jak oczekiwaliśmy. Nie jestem w stanie dokładnie powiedzieć, dlaczego tak był […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Pogoń wyhamowała z piskiem opon

Jesienny mecz Pogoni Szczecin z Lechem Poznań był momentem, w którym pomyśleliśmy sobie, że Portowców stać w tym sezonie na duże rzeczy. Kolejka niby piąta, ale wiadomo – tak naprawdę było to czternaste ligowe spotkanie dla obu ekip w trwającym sezonie. Cztery gole strzelone i zero straconych, sporo polotu w grze, do tej pory najbardziej […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Oficjalnie: Ireneusz Mamrot nowym trenerem ŁKS-u

To już oficjalne – Ireneusz Mamrot nowym trenerem ŁKS-u Łódź. Zastąpił Wojciecha Stawowego. O sprawie informowaliśmy już wczoraj. Brak zwycięstwa w derbach Łodzi nie miał kluczowego znaczenia dla losów Stawowego, jego los był prawdopodobnie przesądzony po klęsce z GKS-em Tychy. Mamrot natomiast spróbuje w sezonie 2020/21 wprowadzić do Ekstraklasy już drugiego spadkowicza. Wcześniej pracował w […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Trwa kryzys Liverpoolu. The Reds znowu przegrywają u siebie

Liverpool pod wodzą Juergena Kloppa długo śrubował serię meczów bez porażki na własnym stadionie. Teraz wygląda na to, że The Reds idą na jakiś rekord wszech czasów pod względem domowych wpadek z rzędu. Dzisiaj przegrali 0:1 z Fulham. Passa sześciu przegranych meczów ligowych u siebie jest bezprecedensowa w całej historii klubu z Anfield. Dzisiaj Liverpool […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Co za gol Recy! Polak strzela, Crotone wygrywa z Torino [WIDEO]

Arkadiusz Reca znalazł się w szerokim gronie zawodników powołanych przez Paulo Sousę na marcowe mecze reprezentacji Polski. I postanowił uczcić to przepięknym golem w Serie A. Zawodnik Crotone trafił do siatki w starciu z Torino. Co za gol! Reca zapisał się na liście strzelców w 80 minucie spotkania, przy wyniku 2:1 dla Crotone. Ostatecznie spotkanie […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Wściekły trener Stali Mielec: – Mam już serdecznie dosyć takich sytuacji

Stal Mielec kolejny raz przegrała w Ekstraklasie. Tym razem lepszy od mielczan okazał się Piast Gliwice. Szkoleniowiec beniaminka, Leszek Ojrzyński, narzekał na konferencji prasowej na nieskuteczność swoich podopiecznych. – Mam serdecznie dosyć takich sytuacji, że moja drużyna ma więcej stuprocentowych sytuacji i albo remisuje, albo przegrywa – stwierdził trener Ojrzyński. – Tak naprawdę w pierwszej […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Stal Mielec znów promuje bramkarza rywali. Plach i rezerwowi bohaterami Piasta

Jeżeli Stal Mielec spadnie z Ekstraklasy – a obecnie jest kandydatem numer jeden – to szukając momentów decydujących na pewno wróci do starcia w Gliwicach. Klasowa drużyna załatwiłaby sprawę z Piastem do przerwy, później kontrolowała mecz i w najmniej ekscytującym scenariuszu dowiozła prowadzenie do końca. Beniaminek jednak ponownie zajął się promowaniem bramkarzy rywali, mimo że […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Glasgow Rangers nowym mistrzem Szkocji!

Dzisiejszy bezbramkowy remis Dundee United z Celtikiem Glasgow to pozornie zupełnie nieistotny wynik zupełnie nieistotnego meczu. W praktyce jednak – 7 marca 2021 roku jesteśmy świadkami historycznego wydarzenia. Utrata punktów przez zespół gości oznacza, że nic już nie odbierze mistrzostwa ich derbowemu rywalowi, Glasgow Rangers. Podopieczni Stevena Gerrarda odzyskali tytuł po dziewięciu sezonach dominacji Celtiku, […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

GKS Tychy i Zagłębie Sosnowiec w wykładzie praktycznym pt. „futbol to gra błędów”

„Piłka nożna to gra błędów” w zestawieniu piłkarskich frazesów stoi gdzieś między „derby rządzą się swoimi prawami” i „to były dwie różne połowy”. Czasami jednak bywa tak, że ktoś postanawia wprowadzić to powiedzenie w życie. Tak było dzisiaj w Tychach, gdzie obcinali się i piłkarze GKS-u i zawodnicy Zagłębia. Co z tego wynikło? To, co […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Tomasz Kędziora z asystą w lidze ukraińskiej

W dzisiejszym meczu ukraińskiej Premier League Tomasz Kędziora zaliczył asystę przy pierwszym trafieniu dla Dynama Kijów. Lider ligi ukraińskiej pewnie pokonał 3:0 broniący się przed spadkiem Minaj i utrzymał swoją przewagę nad Szachtarem Donieck.  Dynamo pod wodzą trenerskiej legendy Donbasu, Mircei Lucescu, dość pewnym krokiem idzie po tytuł mistrza Ukrainy. Na ten moment stołeczny klub […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

SPARING: Raków wygrywa z Garbarnią

Dzisiaj Raków Częstochowa rozegrał mecz towarzyski z II-ligową Garbarnią Kraków. W meczu wzięli udział przede wszystkim ci zawodnicy, którzy ostatnio rozgrywali mniej minut w ekstraklasowych meczach obchodzącego właśnie setne urodziny klubu. Częstochowianie wygrali 2:1 po golach Schwarza oraz Długosza. Portal 90minut.pl podał składy obu drużyn. Raków Częstochowa: Pindroch – Mikołajewski (55 Budnicki), Niewulis, Schwarz – […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Derby w Madrycie i Manchesterze. Będą niespodzianki?

Niedziela pod znakiem derbów na Starym Kontynencie. W Anglii o dominację w mieście powalczą Manchester City oraz Manchester United. Natomiast na Półwyspie Iberyjskim o berło w Madrycie będą rywalizować Atletico oraz Real. Co przewidujemy w tych spotkaniach? Na co warto postawić? Przygotowaliśmy dla was kilka podpowiedzi, które mogą uczynić waszą niedzielę nieco przyjemniejszą. Manchester City […]
07.03.2021