post Avatar

Opublikowane 04.12.2020 14:49 przez

Kamil Warzocha

Przy lepszej pracy osób zarządzających, Cracovia co roku mogłaby walczyć o awans do europejskich pucharów. Z takim budżetem, z takimi możliwościami – absolutny mus. Inna sprawa tyczy się Wisły, tu moje zdanie jest takie, że nie zawsze zawodnik z bogatym CV będzie odpowiednim trybikiem do danej drużyny, stąd ograniczone możliwości na boisku. Ludzie odpowiedzialni za transfery powinni klepnąć się w pierś, powiedzieć “zawiniłem”, albo szukać piłkarzy za mniejsze pieniądze, ale z charakterem! – mówi Wojciech Skrzypek, wychowanek Wisły z lat 80. i były bramkarz Cracovii, z którym porozmawialiśmy m.in. o polityce “Pasów”, traktowaniu Mateusza Wdowiaka oraz zaniedbaniach transferowych Wisły.

Gdy patrzy pan dzisiaj na derby Krakowa, pojawia się myśl “kiedyś to było”?

Oj, tak. W Wiśle spędziłem osiem lat, od 10. do 18. roku życia, i muszę przyznać, że nawet rozgrywki juniorskie cechowały się wyjątkowym ciężarem gatunkowym. Aspekt psychologiczny odgrywał duże znaczenie, to były prawdziwe, krwiste derby. Za młodu człowiek zawsze się na nie dodatkowo motywował, a dzisiaj mam to szczęście, że nadal mogę ten stan rzeczy podtrzymywać. Jestem bramkarzem Wisły w zespole oldbojów, a wcześniej Cracovii! Zawsze wychodziłem z założenia, że nieważne, po jakiej stronie grasz, skoro dajesz z siebie 100%. Komuś to może się nie podobać, ale taka jest moja opinia.

Czyli przechodzenie z jednej strony Wisły na drugą nie jest dla pana profanacją?

Piłka to zawód, zawsze będę to powtarzał. Nieważne, czy grasz w Wiśle, Cracovii, Legii czy Widzewie. Jeżeli dla każdego klubu oddajesz serducho, powinieneś być szanowany. Osobiście nigdy nie spotkałem się ze złym traktowaniem ze strony kibiców ze względu na prezentowanie takich, a nie innych barw klubowych. Zawsze starałem się być po prostu sobą, choć zdaję sobie sprawę, że taka postawa nie należy do popularnych w naszym kraju.

CRACOVIA WYGRA W DERBACH? 2,42 W TOTALBET!

Fanatycznych kibiców chyba by pan nie przekonał.

Nigdy nie mów nigdy! Teraz jesteśmy w jednym miejscu, a za jakiś czas możemy być w zupełnie innym. Mówię to w kontekście szczególnie młodych zawodników, którzy całą przyszłością mają przed sobą. Dzisiaj jako 20-latek możesz być w Cracovii, a za pięć lat w Wiśle. Takie jest życie, lubi płatać figle. W moich czasach, w drużynach trampkarskich, grali stricte zawodnicy z Krakowa lub jego najbliższych okolic. To był pewien utarty, naturalny schemat. Byłeś z osiedla należącego do Cracovii? Grałeś dla Cracovii i na odwrót. Dzisiaj to się zmieniło, powiedziałbym wręcz, że zapanował przerost formy nad treścią. Kibice przesadzają. Zawsze będę powtarzał, że oni powinni być wyłącznie od kibicowania, a niestety widzimy, że niekoniecznie tak jest.

Czyli tęskni pan za widokiem piłkarzy z regionu?

Nieważne, o jakiej drużynie mówimy, moim zdaniem powinna przeważać liczba piłkarzy z regionu. Dlaczego? Oni się z klubem utożsamiają, bardziej przyciągają kibiców. To dla mnie niezrozumiałe, że nadchodzące derby nie będą derbami krakusów, tylko obcokrajowców. Zarówno jeśli chodzi o barwy Cracovii, jak i Wisły. Szkoda, bo wiem, że po Polsce porozchodziło się wielu zawodników, którzy z różnych przyczyn byli w Krakowie niechciani. Bynajmniej nie dlatego, że są za słabi. Gdybym miał taką władzę, nigdy bym do czegoś takiego nie dopuścił.

Spójrzmy na przykład Mateusza Wdowiaka. To jest dla mnie horrendum, bo jak można tego chłopaka traktować w ten sposób? Wychowanka? Piłkarza, który zrobił dla Cracovii tyle dobrego? Skrzydłowego, który w optymalnej formie jest jednym z najlepszych w Polsce? Śmieszy mnie gadanie “on chce za dużo pieniędzy”, no błagam. Jeśli jestem wychowankiem i zarabiam 10 tysięcy złotych, a jakiś obcokrajowiec, który wcale nie jest ode mnie lepszy, zarabia 40 tysięcy, mam prawo się zdenerwować.

Z trenerem Probierzem miałby pan niezłą pogawędkę nie tylko o Wdowiaku. Skład złożony z dziesięciu obcokrajowców jest kolejnym polem do dyskusji.

To jest dla mnie chore, chore! Przepraszam bardzo, ale w czym oni są lepsi od Polaków? W tym, że są z zagranicy? Za przeproszeniem – gówno prawda.

ZWYCIĘSTWO WISŁY? 3.05 W TOTALBET!

Wróćmy jeszcze do Wisły. Co uważa pan o hierarchii, która zapanowała wraz z przyjściem do klubu Kuby Błaszczykowskiego?

Nie chciałbym oceniać kompetencji Kuby, ale mam wątpliwości, czy on aby na pewno do tego wszystkiego dorósł. Mam wrażenie, że jednoczesne zarządzanie klubem i granie w piłkę nie jest dla niego dobrym układem. Nie wnikam, czy ludzie odpowiedzialni za Wisłę zostali dobrze dobrani, tego nie wiem, natomiast fakt, że tak została zbudowana hierarchia, jest zupełnie inną sprawą. Trzeba się poważnie zastanowić, czy obrana droga jest tą właściwą. Poza tym pojawiają się wątpliwości, czy zwolnienie Artura Skowronka wynikało tylko z kwestii sportowych. Tu bym się kłócił, byłem zawodnikiem i potrafię dostrzec, jak pewne rzeczy rozstrzygają się zakulisowo.

Nie ma pan wrażenia, że kibice Wisły trochę przesadzają? Oczekują wiele, mimo że optymalnym pułapem dla obecnego zespołu jest raczej środek tabeli.

Ja bym zapytał inaczej: dlaczego mówimy o środku tabeli? Dlaczego w klubie są zawodnicy, którzy nie potrafiliby wznieść Wisłę na nieco wyższy poziom? Brakuje nie tylko jakości, Wisła gra w kratkę, bo nie ma zawodników, którzy za herb oddawaliby serducho. Przy transferach często patrzymy na umiejętności, nie biorąc pod uwagę charakteru człowieka czy jego podejścia do uprawiania sportu. To błąd. Jako były zawodnik i trener nie patrzę wyłącznie na potencjał piłkarski, ale również na aspekt myślenia, moim zdaniem to podstawa. U nas się utarło, że jeśli zawodnik jest szybki, skoczny, bramkostrzelny itd., to będzie się nadawał. Może jestem chory na tym punkcie, ale najbardziej zwracam uwagę na inteligencję piłkarzy. Czasami słyszę, że ktoś przeszedł obok meczu, nie pokazał zaangażowania. Moje pytanie jest proste: co ktoś taki robił na boisku w koszulce klubu ekstraklasy?

Uważam, że przy lepszej pracy osób zarządzających klubem Cracovia co roku mogłaby walczyć o awans do europejskich pucharów. Z takim budżetem, z takimi możliwościami – absolutny mus. Inna sprawa tyczy się Wisły, tu moje zdanie jest takie, że nie zawsze zawodnik z bogatym CV będzie odpowiednim trybikiem do danej drużyny, stąd ograniczone możliwości na boisku. Ludzie odpowiedzialni za transfery powinni klepnąć się w pierś, powiedzieć “zawiniłem”, albo szukać piłkarzy za mniejsze pieniądze, ale z charakterem! Zapewniam, że sam znalazłbym takowych w regionie krakowskim lub w niższych ligach w Polsce. Wystarczająco dobrych, z sercem do umierania za dany herb. Nie chodzi o to, że się wymądrzam, nie, po prostu obu klubom życzę dobrze. Traktuję krakowski sport jako jedność.

Rozmawiał KAMIL WARZOCHA

Fot. FotoPyK

Opublikowane 04.12.2020 14:49 przez

Kamil Warzocha

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 4
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tralalala
Tralalala

Jak ja lubię czytać takie pierdoklety, że klub X byłby w tabeli wyżej, gdyby piłkarze oddawali za niego serducho, grali sami lokalsi, itp…

AKS
AKS

Mlodzi Polacy przegrali rywalizacje ze starymi Slowakami 😀

Jurek
Jurek

A ten pełny stadion na Kałuży?Koloryzowane?

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin

A który gość z ostatnio sprowadzanych do Wisły ma bogate CV?! Wisła jak na swoje obecne możliwości i tak sprowadza ciekawych, przyzwoitych graczy (Frydrych, Yeboah, Żukow, Turgeman, Forbes). Na tyle obecnie Wisłę stać i chwała im że nie sprowadza jakichś Langilow albo Crnomarkoviciow.

A biorąc pod uwagę patrzenie na inteligencję piłkarzy to cóż, w takim razie najlepiej ich szukać na przyuczelnianych boiskach krakowskiego AGH 🙂

Weszło
18.01.2021

Kowal: – Brzęczka trzeba było zwolnić w listopadzie. Najpóźniej

Tak, Jerzy Brzęczek nie nadaje się na selekcjonera reprezentacji Polski. Nie ma doświadczenia. Nie ma odpowiedniego warsztatu. Nie przedstawił żadnego pomysłu na kadrę. Nie trzyma presji. Gada głupoty. Sam napisałem, że bredzi. To wszystko prawda i trudno z tym dyskutować. Ale czy można powiedzieć – tak, to dobry moment na jego zwolnienie? Tu już mam […]
18.01.2021
Blogi i felietony
18.01.2021

Tym razem nie w czwartek… LESZEK MILEWSKI: szczęśliwej drogi już czas

Jestem zadowolony. Zadowolony ze zmiany na stanowisku pierwszego trenera reprezentacji Polski. Jerzy Brzęczek – wszyscy, którzy go znali tak mówią – to fajny gość. Dobry człowiek. Taki, na którego można liczyć. Z etyką. Tak pracy, jak i w ogóle. Gdy ratował Raków Częstochowa, w kryzysowej sytuacji wyciągał pieniądze z własnej kieszeni, by piłkarze mieli za […]
18.01.2021
Weszło
18.01.2021

Walukiewicz kontra Zlatan. Cagliari urwie punkty, czy Milan utrzyma przewagę w tabeli?

Wieczór na Półwyspie Apenińskim? Brzmi bardzo dobrze. Przed nami poniedziałkowe spotkanie Serie A, w którym lider tabeli – AC Milan – zagra z zespołem Sebastiana Walukiewicza, czyli Cagliari. Jakie typy warto rozważyć przed tym meczem? Na co postawić? Sprawdzamy ofertę naszych partnerów i podpowiadamy kilka rozwiązań. Cagliari – Milan Ostatnie mecze bezpośrednie: WWWRW Poprzednie spotkania […]
18.01.2021
Weszło
18.01.2021

Nie Bjelica, nie Giampaolo. Garść informacji w sprawie zwolnienia Brzęczka

Krzysztof Stanowski w nadzwyczajnym programie „Kanału Sportowego” zdradził sporo informacji na temat kulis zwolnienia Jerzego Brzęczka. Po rozmowie ze Zbigniewem Bońkiem wiadomo już, kto na pewno nie będzie kolejnym selekcjonerem. Ponadto poznaliśmy też powody rozstania się z Brzęczkiem akurat teraz. Jeśli chcecie obejrzeć cały program „Kanału Sportowego”, to odsyłamy na YouTube – program trwa od […]
18.01.2021
Weszło
18.01.2021

Poprawić styl, zrobić wynik, uruchomić Lewego i Zielińskiego. Co czeka nowego selekcjonera?

Jerzy Brzęczek został zwolniony, nie prowadzi już reprezentacji Polski, co oznacza, że zapewne na dniach poznamy nowego selekcjonera. To dobry moment, żeby zastanowić się nad tym, jakie zadania i wyzwania czekają go po objęciu stanowiska.  Euro 2021 Mistrzostwa Europy to kwestia prymarna. Absolutnie najważniejsza opowieść w całej tej roszadzie. Powodzenie lub niepowodzenie nowego szkoleniowca na […]
18.01.2021
Kanał Sportowy
18.01.2021

Jerzy Brzęczek zwolniony! LIVE od 15:00 – Borek, Kowal, Stanowski, Pol i Smokowski

Jerzy Brzęczek​ został zwolniony z funkcji selekcjonera reprezentacji Polski. Mateusz Borek​, Wojciech Kowalczyk​, Krzysztof Stanowski​, Michał Pol i Tomasz Smokowski zapraszają na program specjalny! 
18.01.2021
Weszło
18.01.2021

Boniek poszedł all-in. Na szali położył ocenę swoich dwóch kadencji

Zatrudnienie Adama Nawałki w roli selekcjonera reprezentacji Polski było ryzykiem. Późniejsze zatrudnienie Jerzego Brzęczka było jeszcze większym ryzykiem. Ale zwolnienie selekcjonera na trzy miesiące przed startem eliminacji do mundialu i na pięć miesięcy przed Euro to największe ryzyko, jakie Zbigniew Boniek podjął w trakcie swoich dwóch kadencji. Prezes PZPN położył właśnie na szali ocenę całej […]
18.01.2021
Weszło
18.01.2021

Boniek tak Brzęczka bronił, że aż go zwolnił

– Nie wiem, czy zmiana kogoś na ławce rezerwowych albo trenerskiej jest rozwiązaniem. Muszę się nad wszystkimi sprawami zastanowić. Mamy drużynę, która może dobrze grać w piłkę i z wieloma rywalami wygrać. Brzęczek z meczów o stawkę osiem wygrał, jeden przegrał i jeden zremisował. Jestem zadowolony, że wszystkie cele postawione przed trenerem zostały zrealizowane. Natomiast nie […]
18.01.2021
Weszło
18.01.2021

Dlaczego Brzęczek poleciał? Powodów nie brakuje

Jerzy Brzęczek został zwolniony. Szokująca informacja? Na pewno tak, jeśli mówimy o momencie. Natomiast gdyby to od nas zależało, to podjęlibyśmy taką decyzję już wcześniej. I pisaliśmy o tym wielokrotnie na Weszło. Spokojnie bylibyśmy w stanie znaleźć kilkanaście argumentów na poparcie tezy „Jerzy Brzęczek nie powinien pełnić dalej roli selekcjonera kadry”. Ale wybraliśmy pięć kluczowych. […]
18.01.2021
Weszło
18.01.2021

Jerzy Brzęczek zwolniony z funkcji selekcjonera reprezentacji Polski

To nie ćwiczenia, to nie żarty, to nie Prima Aprilis. Stało się to, o czym dywagowaliśmy od dłuższego czasu, praktycznie po każdym gorszym lub nieprzekonującym występie biało-czerwonych. Jerzy Brzęczek został zwolniony z funkcji selekcjonera reprezentacji Polski. –  Chciałbym podziękować trenerowi Brzęczkowi za dotychczasową pracę z naszą kadrą narodową – powiedział Zbigniew Boniek, prezes PZPN, cytowany […]
18.01.2021
Weszło
18.01.2021

W Afryce po staremu. Awantura o czary i nietoperza

Czego jak czego, ale szeroko pojętego kolorytu czy folkloru Ekstraklasie nie brakuje. A jednak z zazdrością patrzymy czasem na Afrykę. Przyznajmy, że byłoby ciekawie, gdyby – strzelamy – Dariusz Żuraw kuriozalnie słabą ligową formę Lecha tłumaczył tym, że rywale podrzucają na boisko zwłoki nietoperza. Rzucilibyśmy też żartem o posiadaniu szamana w sztabie, ale cofnijmy się […]
18.01.2021
Weszło
18.01.2021

„Wolę wizję i prowadzenie klubu Jarosława Mroczka niż Janusza Filipiaka”

Damian Dąbrowski z Pogoni Szczecin przyznał, że nie ma zbyt wielu okazji do rozmów z mediami. Jednak, gdy już zdecydował się na konwersację, w szczegółach opowiedział nam o wielu kwestiach. Poruszył kulisy odejścia z Cracovii. Wrócił wspomnieniami do czasów, kiedy to wchodził do dorosłej piłki. Odniósł się także do przyczyn bardzo dobrej dyspozycji „Portowców” w […]
18.01.2021
Weszło
18.01.2021

Gole Kownackiego, Stępińskiego i Sobiecha, zły dzień Glika | STRANIERI

Robert Lewandowski w pogoni za Gerdem Mullerem. Złote miesiące Piotra Zielińskiego. Bartłomiej Drągowski bez szans podczas nawałnicy ze strony piłkarzy Napoli. Słabiutki występ Kamila Glika okraszony golem i asystą przy bramkach przeciwnika. Wkurzony Rafał Gikiewicz i dyskretny Rafał Gumny. Czyste konto Maksymiliana Stryjka. Trafienie Artura Sobiecha. Raport stranieri. Przyglądamy się poczynaniom Polaków w ligach zagranicznych. […]
18.01.2021
Hiszpania
18.01.2021

Bóg futbolu. Czarna perła. Pionier. Życie Larbiego Ben Barka

Był jednym z pierwszych wielkich czarnych i afrykańskich piłkarzy. Swoje umiejętności demonstrował fanom we Francji i Hiszpanii. Grał w ekipach wielkiego Helenio Herrery, który nie tylko go prowadził, ale i podziwiał. Równocześnie nikt nie jest nawet całkowicie pewien, kiedy i gdzie się urodził, a gdy umarł – w 1992 roku – jego ciało znaleziono dopiero […]
18.01.2021
Weszło
18.01.2021

Dziekanowski krytykuje piłkarzy, którzy epatują przepychem w czasach pandemii

– Kilka dni temu na którymś z portali wizytą w jednej z najdroższych restauracji świata pochwalił się Josip Juranović. Obrońca Legii, który przebywa z drużyną na obozie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, sfotografował się w przyjacielskim uścisku z szefem tegoż lokalu w Dubaju. Co gorsza, fotografię „podał dalej” oficjalny profil warszawskiego klubu, nie zauważając pewnej niestosowności […]
18.01.2021
Weszło
17.01.2021

Barcelono, gratulujemy! Zmarnowałaś szansę na jedyne trofeum w tym sezonie

Barcelona nie jawiła się dzisiaj jako zdecydowany faworyt, a Athletic zawsze sprawia wrażenie ekipy, która tanio swojej skóry nie sprzeda. Nie dopuszczaliśmy jednak myśli, a jeśli już, to nieśmiało, że Ronald Koeman i spółka wypuszczą z rąk szansę na jedyne trofeum w tym sezonie. No i stało się. Barca zawiodła na całej linii, nie pokazała […]
17.01.2021
Włochy
17.01.2021

Conte zabrał Pirlo do szkoły. Inter pożarł Juventus

Starcia Interu z Juventusem ze względu na klasę obu ekip i mnogość historycznych podtekstów zawsze zapowiadają się nad wyraz ciekawie. Dzisiaj było podobnie. Spodziewaliśmy się spektakularnego widowiska. No i właściwie trzeba przyznać, że otrzymaliśmy naprawdę dobre spotkanie. Problem polega wyłącznie na tym, że był to mecz toczony do jednej bramki. Juve nie miało bowiem żadnych […]
17.01.2021
Weszło FM
17.01.2021

Poniedziałek w Weszło FM: Magazyn Lig Egzotycznych, „Football Bloody Hell” i „To My Scyzory”

Poniedziałek na Weszło FM zaczniemy od „Dwójki bez sternika”, w której porozmawiamy o Superpucharze Hiszpanii, meczu Polaków na Mistrzostwach Świata w piłce ręcznej oraz skokach narciarskich! A co jeszcze przygotowaliśmy? Szczegóły poniżej: 7-10: „Dwójka bez sternika” O poranku przywitają was Kamil Gapiński i Paweł Paczul. Ten duet zapewni dawkę pozytywnej energii, dużo anegdot i dobrej […]
17.01.2021