post Paweł Paczul

Opublikowane 18.11.2020 13:43 przez

Paweł Paczul

Różnie można oceniać Jana Tomaszewskiego, bo wypowiedział w swoim życiu mnóstwo głupich i niepotrzebnych zdań, ale czasem nie ma co robić z niego wariata, tylko trzeba przyznać rację. I na przykład we wczorajszej ankiecie Tomaszewski stwierdził, że największym problemem polskiej reprezentacji jest taktyka i to, że tak naprawdę nie mamy pierwszego składu. Raz zagra ten, raz ktoś inny i trudno szukać stabilizacji. Potwierdzeniem tej tezy niech będzie środek pola, który ostatnio jest jak autobus: ktoś wsiada, ktoś wysiada, ale nie ma co się do tych pasażerów specjalnie przywiązywać.

Przejechaliśmy wszystkie 23 spotkania pod wodzą Brzęczka i sprawdziliśmy, jak selekcjoner ustawiał tę dość ważną strefę boiska. Wygląda to tak:

 1. Klich – Krychowiak – Zieliński (vs Włochy, 1:1)
 2. Krychowiak – Linetty (vs Irlandia, 1:1)
 3. Krychowiak – Klich (vs Portugalia, 2:3)
 4. Linetty – Góralski – Szymański – Zieliński (vs Włochy, 0:1)
 5. Klich – Krychowiak – Zieliński (vs Czechy, 0:1)
 6. Klich – Krychowiak – Zieliński (vs Portugalia, 1:1)
 7. Klich – Krychowiak (vs Austria, 1:0)
 8. Klich – Krychowiak (vs Łotwa, 2:0)
 9. Klich – Krychowiak – Zieliński (vs Macedonia Północna, 1:0)
 10. Klich – Krychowiak (vs Izrael, 4:0)
 11. Klich – Krychowiak (vs Słowenia, 0:2)
 12. Krychowiak – Bielik (vs Austria, 0:0)
 13. Klich – Krychowiak – Zieliński (vs Łotwa, 3:0)
 14. Krychowiak – Góralski – Zieliński (vs Macedonia Północna, 2:0)
 15. Krychowiak – Bielik – Zieliński (vs Izrael, 2:1)
 16. Krychowiak – Góralski – Zieliński (vs Słowenia, 3:2)
 17. Krychowiak – Klich – Zieliński (vs Holandia, 0:1)
 18. Krychowiak – Góralski – Zieliński (vs Bośnia, 2:1)
 19. Linetty – Moder (vs Finlandia, 5:1)
 20. Klich – Krychowiak – Moder (vs Włochy, 0:0)
 21. Linetty – Góralski – Klich (vs Bośnia, 3:0)
 22. Góralski – Klich (vs Ukraina, 2:0)
 23. Krychowiak – Moder – Linetty (vs Włochy, 0:2)

Jeśli chodzi o czystą statystykę, te wybory nawet się bronią. Brzęczek wypróbował ośmiu różnych piłkarzy. Jak na przeszło 2000 reprezentacyjnych minut nie jest to wcale tak dużo, są kartki i kontuzje, ma to mniej więcej ręce i nogi. Co więcej, na początku kadencji Brzęczka widać było w tym jakiś ciąg logiczny. W pierwszych spotkaniach próbował kilku wariantów, w tym grę bez skrzydłowych, z której co prawda wycofał się po 45 minutach – więc w sumie co to za próba – ale okej, jego prawo. Nie spodobało mu się, był na starcie, nie na mecie.

Potem w eliminacjach do Euro dość długo trzymał się jednego schematu i tylko delikatnie go modyfikował. Zieliński był ustawiany bliżej skrzydła, w pewnym momencie wskoczył Bielik.

LEWANDOWSKI NIE ODDA CELNEGO STRZAŁU? KURS 2,20 W TOTALBET

Mówiliśmy o stabilizacji. Jednak od pewnego czasu, patrząc na środek pola, podobnych słów trudno nam już używać. By wskazać dwa spotkania z rzędu zagrane w tym samym zestawieniu personalnym, trzeba się cofnąć aż do meczów z Izraelem (4:0) i Słowenią (0:2). Od tego momentu Brzęczek kombinuje i jak wiemy, nie zawsze trafia.

Ucierpiała na przykład pozycja Klicha, który już w eliminacjach zaczął wędrować w kierunku drugoplanowej roli. 13 minut z Austrią, ławka z Macedonią i Słowenią. Można powiedzieć: grał słabiej, to usiadł, proste, ale wypada jednocześnie zwrócić uwagę, że ten sam Klich grał wszystko w Leeds, z którym robił awans, teraz dobrze radzi sobie w Premier League, a w kadrze jest dużo gorszy. Jak to nie jest kamyczek do ogródka selekcjonera, to już nie wiemy, co nim jest.

PRZEGRAMY Z HOLANDIĄ? KURS NA ORANJE 2,0 W TOTALBET

Po drugie – nie ma w tym przecież konsekwencji. Słaby Klich siada, a słaby Krychowiak już nie. Ostatni naprawdę dobry mecz w jego wykonaniu to starcie z Izraelem na wyjeździe. Strzelił gola, ciągnął naszą grę. Od tego czasu – przykry zjazd. Sprawdziliśmy reprezentacyjne noty i tak jak za Izrael pomocnik dostał siódemkę, tak od tego momentu nigdy nie przekroczył piątki, gdy grał od początku. A wychodził w pierwszym składzie pięciokrotnie i pamiętamy, że zdarzały mu się kompromitujące występy.

I jak gdyby nigdy nic, z Włochami też wyszedł w jedenastce. Znów grając bardzo źle. Nota „1” i nasz komentarz: – Jeżeli miał jeszcze jakichś zwolenników swojej obecności w pierwszym składzie reprezentacji, to chyba nie został już ani jeden. A jeśli nawet, to dziś się nie przyznaje. Irytował wszystkim: jednostajnym człapaniem, zwalnianiem akcji, zbyt późnym doskakiwaniem. No i na deser w juniorski sposób dał Włochom karnego na 1:0. Fakt, iż najgłośniej śpiewał hymn, nie do końca równoważy wszystkie minusy.

Natomiast idźmy dalej. Karol Linetty. Wiele osób domagało się nie tylko jego powołania, bo w pewnym momencie stracił i to, ale rzeczywistej szansy w pierwszym składzie. Można się było przecież dziwić: jak podstawowy pomocnik z Serie A ma prawo mieć tak beznadziejny bilans w kadrze? Nie pamiętaliśmy mu przecież żadnego sensownego spotkania. Wiadomo, selekcjoner – ten, czy poprzedni – nie wyjdzie za niego i nie zagra, ale chyba szkoda tak łatwo odpuszczać jego potencjał.

No i Linetty dostał większą szansę z Bośnią, kiedy wyglądał naprawdę pozytywnie. Strzelił bramkę, wreszcie nie bał się brać odpowiedzialności na siebie, nie był zahukanym Karolkiem, tylko poważnym Karolem. W następnym meczu dostał tylko pół godziny z Ukrainą, ale dobra – do przeżycia. Pytanie jest inne: dlaczego Linetty zagrał z Włochami na zupełnie innej pozycji niż w spotkaniu z Bośnią? Tam atakował z głębi pola, natomiast z Italią był piłkarzem najwyżej podwieszonym pod Lewandowskiego. Ba, w przerwie – po zmianach – zszedł na prawe skrzydło.

A MOŻE FANTASTYCZNY REMIS? KURS 3,60 W TOTALBET

Pytamy więc: jaki pomysł na piłkarza Torino ma Brzęczek i czy ma jakikolwiek, czy może powołał go, by wścibskie media jednak się od niego odczepiły? Tak, rozumiemy, że Zieliński dochodził do siebie po koronawirusie, ale czy chłopakiem, który dopiero wraca do kadry, trzeba tak rzucać? Czy nie lepszym pomysłem byłoby jednak ustawienie tak Sebastian Szymańskiego – OFENSYWNEGO POMOCNIKA Dynamo Moskwa – a Linettego zostawienie tam, gdzie czuje się najlepiej? Wydaje się, że tak podpowiadałaby logika.

Ciekawi też sytuacja Jacka Góralskiego. Świetny mecz z Bośnią – ten pierwszy – zaowocował tym, że kolejne dwa spotkania Góralski przesiedział na ławce. Podobnie było przecież w eliminacjach. Dobre spotkanie z Macedonią, zaraz ławka. Potem znów sensowny występ ze Słowenią i ławka z Holandią, kiedy wydawało się, że taki gość może nam pomóc powalczyć o piłkę, a jak wiemy, wówczas piłki nie mieliśmy wcale. Znów pytamy: kiedy Brzęczkowi potrzebny jest Góralski? Gdybyśmy w grupie Euro mieli Bośnię, sytuacja byłaby jasna, ale nie mamy. On jest na dobrych rywali, czy na słabszych, bo też nie wiemy, skoro w drugiej połowie meczu z Włochami środek pola miał nam ratować właśnie Góralski.

I nie zrozumcie nas źle: przecież nie odbieramy selekcjonerowi prawa do eksperymentów i próbowania nowych nazwisk, taki Moder wszedł do reprezentacji w naprawdę imponujący sposób, nawet jeśli ostatnio było z nim dużo gorzej. Pytanie jest inne: czy my już wiemy, na chwilę przed zamknięciem reprezentacyjnej sesji na długie miesiące, co chcemy mieć w tym środku pola. A właściwie tych pytań jest kilka.

 • Krychowiak ma być ustawiony wyżej, by tak jak wcześniej wykorzystywać jego niezłe warunki w ofensywie, czy niżej, bo skupiamy się na jego odbiorze?
 • Czy Krychowiak jest świętą krową?
 • Dlaczego Klich nie przekłada dobrej gry z Leeds na występy w reprezentacji?
 • Kiedy coś przestawi się w głowie Zielińskiemu?
 • Jaki selekcjoner ma pomysł na Linettego?
 • Kiedy tak naprawdę potrzebny jest mu Góralski?

W sumie można by te zagadnienia mnożyć, ale niestety mianownik będzie najczęściej wspólny: trudno powiedzieć. Bo generalnie też trudno powiedzieć, co ten zespół chce grać i nie inaczej jest w środku pola. Mamy prawo być zdziwieni. Selekcjoner wciąż potrzebuje czasu, a Euro miało być kilka miesięcy temu.

Fot. FotoPyk

Opublikowane 18.11.2020 13:43 przez

Paweł Paczul

Liczba komentarzy: 12
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
haec habui dicere
haec habui dicere
3 miesięcy temu

Uwaga podaję jedyny sensowny środek pola na dzień dzisiejszy:

Moder, Linetty i Klich na kierownicy

Krychowiak, Zieliński out.

Paweł
Paweł
3 miesięcy temu

Linettego powinien pogonić ze zgrupowania- dla przykładu, żeby innym nie było za miło. I tak z takiego Linettego czy Rybusa nie mamy pożytku. Blokują tylko innym miejsce.

blasphemer93
blasphemer93
3 miesięcy temu
Reply to  Paweł

Wyłącz FM-a zastępcy zagrają jeszcze gorzej i co wtedy byś zrobił? Na kolanach przepraszał czy brał kolejnych i udawał że wszystko ok jak w memie ‚This is Fine’? To nie piłkarze są problemem, a trenerski James Bond.

Paweł
Paweł
3 miesięcy temu
Reply to  blasphemer93

Nie można zagrać gorzej od Linettego I Rybusa

hm456
hm456
3 miesięcy temu
Reply to  Paweł

^ Krychowiak i Reca właśnie umarli ze śmiechu.

Paweł
Paweł
3 miesięcy temu
Reply to  hm456

Reca po kontuzji i z małą ilością minut w klubie i tak jest lepszy o Rybusa w formie.
Przypomnij sobie mecz z Łotwą w Polsce.

Grubszym badz
Grubszym badz
3 miesięcy temu
Reply to  Paweł

Powaznie? Pawel masz problemy z oczami i dedukcja? Mozliwe ze nosi okulary Jureczka lub korzystasz z tego samego okulisty… stad taka opinia

Paweł
Paweł
3 miesięcy temu
Reply to  Grubszym badz

Co takiego pozytywnego oprócz jednego dośrodkowania z Bośnią zrobił Rybus przez całą swą karierę w reprezentacji?
Bo co odwalił to każdy z łatwością wymieni min. mecze z Kazachstanem, Armenią czy Kolumbią.
A ślepy to ty jesteś baranie.

Poranek Kojota
Poranek Kojota
3 miesięcy temu
Reply to  Paweł

„Co ja nie widze?! Ja wszystko widze!”

Pawlitto
Pawlitto
3 miesięcy temu

Albo jak dom rozwiązłej kobity: jeden chłop wchodzi, drugi wychodzi i tak w kółko.

Tralalala
Tralalala (@tralalala)
3 miesięcy temu

Daleki jestem od bronienia Brzęczka, ale chciałbym zwrócić uwagę, że Polska rozgrywa po 3 mecze w trakcie dwóch ostatnich zgrupowań i było jasno powiedziane, że żaden piłkarz nie wystąpi we wszystkich3 meczach, co automatycznie zwiększa rotacje w składzie.

P.S.
A z uporczywym wystawianiem bezproduktywnego Krychowiaka to chyba jest tak, że wujo po prostu chce mieć spokój z tzw. „starszyzną” w zespole.

Sławomir
Sławomir
3 miesięcy temu

Proszę zwrócić uwagę na bilans meczów bez Krychowiaka. Przy nim każdy pomocnik słabo wypada.

Weszło
03.03.2021

PRASA. Arbiter skazany za korupcję wrócił do pracy. Znowu sędziuje mecze

W dzisiejszej prasie wyróżnia się felieton Antoniego Bugajskiego. Dziennikarz zwraca uwagę, że jeden ze skazanych za korupcję sędziów wrócił do zawodu. – Arbiter skazany kiedyś prawomocnym wyrokiem za przyjmowanie łapówek w ustawionych meczach znowu sędziuje w ligowych rozgrywkach. Nazywa się Hieronim Twardosz i reprezentuje Poznań. Działacze bezradnie rozkładają ręce – nie mogą mu zabronić, skoro […]
03.03.2021
Anglia
02.03.2021

Manchester City dokonał egzekucji Wilków

Manchester City jest ostatnio w takim gazie, że nawet gdyby miał zagrać mecz w niedzielę rano, a jego piłkarze wyszliby na boisko z syndromem dnia poprzedniego, to i tak spotkanie zakończyłoby się ich wygraną. Dziś po prostu wybrali się na polowanie, ustrzelili Wolverhampton, choć wcale nie była to dla nich przyjemna rozgrywka. W drugiej odsłonie […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Lech Poznań i trofea – para wybitnie niedobrana

Gdy Lech grał w Lidze Europy, słabszą formę w Ekstraklasie można było tłumaczyć tym, że gra na trzech frontach. A że nawet po odpadnięciu z fazy grupowej LE w lidze nadal poznaniakom szło jak po grudzie, zespół Żurawia postanowił pójść krok dalej. I odprawił się z kolejnego frontu. Tym samym zaprzepaścił szansę na zdobycie jakiegokolwiek […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Raków wybił Lechowi z głowy Puchar Polski. „Kolejorz” właśnie przegrał sezon?

Lech Poznań miał uratować sezon poprzez Puchar Polski, ale wyszły z tego blade cztery litery. Już z Radomiakiem cudem wygrał serię rzutów karnych, psim swędem meldując się w ćwierćfinale. Raków jednak bezlitośnie „Kolejorza” wyjaśnił. A w zasadzie to znów wyjaśnił, bo już trzy lata temu, jeszcze jako pierwszoligowiec, zespół Marka Papszuna eliminował lechitów z PP. […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Do trzech razy sztuka. Trójmiasto w końcu sprostało Puszczy

Puszcza Niepołomice w Pucharze Polski dorobiła się miana drużyny niewygodnej, a może nawet „pogromców”. Za kadencji Tomasza Tułacza, która trwa od 2015 roku, skromny pierwszoligowiec już trzeci raz zameldował się w ćwierćfinale tych rozgrywek, na rozkładzie mając między innymi takie firmy jak Korona Kielce (ekstraklasowa), Lechia Gdańsk (dwukrotnie) czy Wisła Płock. W tym sezonie los […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Środa w Weszło FM: pucharowy mecz Legii z komentarzem Kowala oraz magazyny klubowe

Środa w WeszłoFM upłynie pod znakiem ćwierćfinałów Pucharu Polski. Będziemy relacjonować oba spotkania, ale będą też premiery „TSW”, „TriGapy”, „Stacji Poznań” czy „Głosu Portowców”. Szczegóły znajdziecie poniżej: 07:00 – 10:00 – „Dwójka bez Sternika” – o dobry nastrój o poranku zadbają Monika Wądołowska i Wojciech Piela. Wśród materiałów, które usłyszycie – echa wtorkowego meczu Manchesteru […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

1312, czyli jak dziennikarz podjął próbę zrozumienia ducha ultras

– Dla niej wszyscy młodzi, łysi, tacy sami: ścierwo – twierdziła legendarna pani Janina, której przemyślenia opisał w utworze „Każdy ponad każdym” raper Sokół. Starsza kobieta z warzywniaka reprezentowała opinię nie setek czy tysięcy, ale milionów ludzi na całym świecie, nie ma co do tego cienia wątpliwości. Sam przecież czytałem to milion razy pod swoimi […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Pirelli znika z koszulek Interu. Koniec pewnej ery

Zanosiło się na to od dawna, tajemnicą nie było, ale jednak głośnym echem rozeszła się wczorajsza wypowiedź CEO Pirelli, Marco Tronchettiego Provery, który potwierdził oficjalnie, że nazwa koncernu zniknie z koszulek Interu Mediolan. Pirelli nierozłącznie widniało na strojach nerazzurri przez dwadzieścia siedem lat. W zasadzie dla całych pokoleń kibiców, trudno sobie wyobrazić te stroje bez […]
02.03.2021
Inne sporty
02.03.2021

Mateusz Gamrot wraca! Druga walka Polaka w UFC już w kwietniu

Po przegranym w kontrowersyjnych okolicznościach debiucie w UFC Mateusz Gamrot wraca do klatki. Już 10 kwietnia zmierzy się ze Scottem Holtzmanem (14-4, 5 KO). To, że ma walczyć akurat z Amerykaninem, świadczy o dwóch rzeczach. Po pierwsze, nie ma zamiaru odpuszczać i nie boi się wyzwań. Po drugie w federacji wierzą w umiejętności Polaka i […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Taras Romanczuk: – Nie umiałem grać w piłkę

– Przed przyjazdem do Polski taktycznie nie umiałem podstawowych rzeczy. Nie miałem żadnych treningów taktycznych na dużym boisku. Nie wiedziałem w tym temacie nic – z Tarasem Romanczukiem z Jagiellonii Białystok rozmawiamy o jego niebanalnej ścieżce kariery. Jak blisko był, by zostać w Ameryce, gdzie pracował fizycznie. O przyjeździe do Polski, gdzie trafił w Legionovii […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Dla Lecha Poznań każdy mecz jest jak finał

Znacie te powiedzonka, nie? Finisz ligi, zostaje parę kolejek, różnice punktowe na szczycie tabeli są minimalne. Wychodzi trener wicelidera i oznajmia: dla nas każdy kolejny mecz jest jak finał, w każdym remis czy porażka mogą oznaczać utratę tytułu. Co to ma wspólnego z dzisiejszym spotkaniem Pucharu Polski? Dla Lecha Poznań też każdy mecz jest jak […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Lato: – Kazimierz Górski był tylko jeden i to się nigdy nie zmieni

– Wszyscy darzyli Kazimierza Górskiego olbrzymim szacunkiem. Nie zdarzało się, żeby ktoś mu pyskował, ktoś mu podskoczył. Nikt nie stawiał się trenerowi. Miał dwóch współpracowników – Jacka Gmocha i Andrzeja Strejlaua. Jeden mówił swoje, drugi mówił swoje, a czerpał trochę od jednego, trochę od drugiego, a i tak robił po swojemu. Wszyscy zastanawiali się, co […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

„Stoch powiedział, że zadzwoni do FIFA i zgłosi mnie do nagrody Puskasa”

Patryk Szysz, zawodnik Zagłębia Lubin: – Myślę, że prawe skrzydło jest moją optymalną pozycją. Tam mogę pokazać najwięcej. W roli napastnika muszę stać tyłem do bramki, a w aktualnym wariancie mam pole do popisu. Mogę się tutaj trochę pościgać, szukać sytuacji 1 na 1, próbować dośrodkowań. Choć, jeśli będzie taka potrzeba, zagram też na „dziewiątce”. […]
02.03.2021
Kanał Sportowy
02.03.2021

Djurdjević: Nie mam pretensji do sędziów. Jedyne, czego mi brakuje, to dystansu

Porozmawialiśmy z Ivanem Djurdjeviciem na temat sędziowskich kontrowersji z ostatniego meczu pomiędzy Chrobrym Głogów i Koroną Kielce. Czy czuje się skrzywdzony decyzjami arbitra? Czego brakuje naszym piłkarzom oraz trenerom? Transfer Jakuba Araka to mit? A może rzeczywiście było coś na rzeczy? Czy Maksymilian Banaszewski będzie prezentował się jeszcze lepiej niż jesienią? Dlaczego szkoleniowiec Chrobrego ma […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Legia do Przesmyckiego: „Wnioskujemy o niewyznaczanie sędziego Frankowskiego do naszych meczów”

Nie milkną echa skandalicznego występu sędziego Bartosza Frankowskiego w ostatnim meczu Legii Warszawa z Górnikiem Zabrze. Arbiter dopuścił do niezwykle ostrej gry, na czym szczególnie ucierpieli zawodnicy „Wojskowych”, przede wszystkim wielokrotnie (i często bezkarnie) poturbowany Luquinhas. Do sprawy w specjalnym oświadczeniu postanowili się odnieść mistrzowie Polski. Pismo podpisane przez prezesa Dariusza Mioduskiego, a skierowane do […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

ROKI WYJAŚNIA: Pompowanie Rakowa Częstochowa

„No i gdzie jest ten wasz wielki Raków, który tak pompowaliście?”. Na początku rundy wiosennej pytanie to pada tak często i z tak wielu stron, że Mateusz Rokuszewski postanowił sprawdzić, czy Raków Częstochowa to rzeczywiście pieszczoch mediów. A jeśli tak, to odpowiedzieć też na pytanie, z czego te chody u dziennikarzy wynikają. To pierwszy odcinek […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

PRASA. Setna rocznica urodzin Kazimierza Górskiego. „Tata żył rytmem rozkładu PKP”

We wtorkowej prasie wiele tekstów z okazji setnej rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego. Jest też kilka rzeczy poligowych i recenzja książki o Diego Maradonie, która zdecydowanie nie jest cukierkowa.  PRZEGLĄD SPORTOWY Kamil Kosowski uważa, że Cracovia potrzebuje nowego impulsu. Na boisku Cracovia wygląda jak zespół w rozsypce. Aż się prosi, by osoba z zewnątrz weszła do […]
02.03.2021
Kanał Sportowy
02.03.2021

Jakub Kuzdra: – Jako drużyna mamy największe serce w Ekstraklasie

Jakub Kuzdra był gościem najnowszego odcinka programu „Weszłopolscy” w Kanale Sportowym. – Rozmawiamy z przeciwnikami po meczach i przyznają, że mega ciężko się z nami gra. Na papierze pewnie mamy jedną ze słabszych kadr w lidze, ale serce jako drużyna mamy, myślę, największe w Ekstraklasie – powiedział piłkarz Warty Poznań. Zapraszamy do lektury zapisu wywiadu […]
02.03.2021