post
Avatar

Opublikowane 13.11.2020 20:39 przez

redakcja

Skolwin to najbardziej wysunięta na północ dzielnica Szczecina. Biedna, postindustrialna i bez perspektyw na lepsze jutro. Mecz lokalnego Świtu z Cracovią w ramach 1/16 finału Pucharu Polski miał być wielkim świętem dla tamtejszej społeczności. Społeczności doświadczonej przez los i do dziś odczuwającej skutki transformacji ustrojowej. Niestety, pandemia popsuła imprezę. Najpierw odgórna decyzja o braku publiczności, a następnie z powodu potwierdzonych przypadków koronowirusa u kilku piłkarzy ze Szczecina, spotkanie przełożono na inny termin. Mimo covidowych kulis meczu, na kameralnym obiekcie przy ulicy Stołczyńskiej 100 odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych w powojennej historii północnych rubieży Grodu Gryfa. Niezależnie jakim wynikiem zakończy się rywalizacja, dla piłkarzy i kibiców Świtu sama możliwość gry z obrońcą trofeum w pewnym stopniu już jest zwycięstwem.

Szczecin w ciągu ostatnich kilkunastu lat zmienił się nie do poznania. W samym centrum powstały nowoczesne biurowce, a kamienice przechodzą rewitalizację. Drogi i chodniki w zdecydowanej większości są już po generalnym remoncie, a jeżeli jeszcze nie uległy modernizacji, to odpowiednie organy już oficjalnie przyjęły projekty przyszłych prac. Z kolei północne dzielnice, w tym Skolwin, określa się mianem: „tam, gdzie diabeł mówi dobranoc”. To i tak jedno z bardziej kulturalnych powiedzeń odnoszących się do wspomnianej okolicy. Aby dotrzeć komunikacją miejską na stadion Świtu, trzeba mieć duże, ponad godzinne pokłady cierpliwości. Na dobrą sprawę, jeśli ktoś troszkę mocniej nadepnie w samochodowy pedał gazu, to z południowych obszarów miasta szybciej dojedzie do oddalonego o 120 kilometrów obiektu Kotwicy Kołobrzeg niż kibice jadący pojazdami ZDiTM-u na Skolwin.

W Skolwinie zegar zatrzymał się 20 lat temu

W filmie „Nic Śmiesznego” w reżyserii Marka Koterskiego główny bohater wiózł całą ekipę filmową kilkadziesiąt kilometrów, tylko po to, by oczom ich ukazał się las. Gdy już powoli będziecie zbliżać się do miejsca docelowej wycieczki – obiektów sportowych Świtu, waszym oczom zaś ukaże się częściowo opuszczona, wielka fabryka papieru oraz przestarzała, wręcz odstraszająca infrastruktura kolejowa. O ile wcześniej wasz autobus lub auto nie złapie tzw. kapcia na jednej z wielu dziur w drodze.

Domy są szare i nierzadko opuszczone. Niektóre zakłady rzemieślnicze – szewskie, fryzjerskie itd. – już dawno zapomniały swojego ostatniego klienta. Nie uświadczycie tam żadnej „Biedronki” ani nawet „Żabki”. Na budynkach małych sklepików wiszą jeszcze banery lokalnego „Browaru Bosman” i „MK Cafe”, które służyły celom reklamowym w latach dziewięćdziesiątych. Czas rzeczywiście zatrzymał się tam ponad 20 lat temu. Mijając te tereny, można w pełnym wydaniu zaliczyć powrót do przeszłości. Wielu osobom podoba się mieszanka przemysłowej architektury z rozlewiskami Odry i malowniczym fragmentem Jeziora Dąbie. Tworzy to niezwykle specyficzny krajobraz, wzbudzający różne odczucia.

Podczas gdy centrum staję się coraz bardziej „europejskie”, próżno tu doświadczyć widoku ogromnych inwestycji. Szczecin zapomniał o tej dzielnicy? Całe szczęście grupa lokalnych pasjonatów i Osiedlowy Klub Sportowy „Świt” od wielu lat przypomina miastu – zresztą skutecznie – o istnieniu Skolwina.

W klubie jestem już od ponad 30 lat. Wcześniej byłem zawodnikiem, a teraz już od 20 lat czas pełnię funkcję prezesa. Przez wiele lat graliśmy w niższych ligach, aż systematycznie, szczebel po szczeblu udało nam się w 2015 r. awansować do III ligi. Zespół jest oparty w większości na zawodnikach ze Szczecina i naszego województwa. Wyróżnia nas to tle innych zespołów z ligowej czołówki np. Raduni Stężyca lub Kotwicy Kołobrzeg. To też – moim zdaniem – jest jednym z głównych czynników, dlaczego zebrała się tutaj ciekawa grupa ambitnych ludzi. Najważniejsze, że zawodnicy czują ten nasz specyficzny skolwiński klimat. Pokazują charakter i niesamowite zaangażowanie podczas pracy treningowej oraz występów meczowych – opowiada Paweł Adamczak, prezes Świtu Skolwin.

Świt nadzieją mieszkańców na lepsze jutro

Nie licząc Pogoni, ostatni raz w 2000 roku piłkarski zespół ze Szczecina występował na poziomie centralnym. Odra Szczecin już dawno przestała istnieć, a przez ten czas tylko Świt był blisko rozgrywek ogólnopolskich. Jak działacze Hutnika Szczecin z sąsiedniego Stołczyna przy okazji ewentualnego awansu do III ligi mogą mieć problem ze spięciem budżetu, tak skolwińska drużyna postawiła sobie za cel wywindować szczecińską piłkę na wyższy poziom. Istnieją solidne podstawy do tego, by zespół ze Skolwina mógł marzyć o uzyskaniu przepustki do II ligi. Trzy tygodnie temu pokonał na wyjeździe lidera rozgrywek – Polonię Środa Wielkopolska aż 6:0, a do miejsca premiowanego awansem obecnie traci 7 punktów (ma jeszcze jeden mecz zaległy).

Regularnie obserwuję Świt od pierwszego sezonu po awansie do trzeciej ligi. Wcześniej nie był to specjalnie wyróżniający się klub ani w regionie, ani nawet w mieście. Obecnie inne drużyny ze Szczecina, pewnie poza Pogonią, mogą się na nim wzorować. Dobrze zorientowany kibic spoza zachodniopomorskiego kojarzy już, że Skolwin to taka dzielnica na północy Szczecina, a pewnie dekadę temu nie potrafiłby nawet przypisać jej do konkretnego miasta. Świt to wizytówka Skolwina. Mocnym bodźcem byłby awans na szczebel centralny, a czy uda się to w tym sezonie? Wbrew sceptycznym opiniom nie jest to w moim odczuciu niemożliwe – dzieli się swoimi odczuciami Sebastian Szczytkowski, lokalny dziennikarz sportowy, sportowefakty.wp.pl

Mieszkańcy dzielnicy mocno identyfikują się z klubem. Na trybunach widzowie niezwykle emocjonalnie podchodzą do wydarzeń boiskowych. Sędziowie zaś muszą wykazywać się wysoką odpornością psychiczną na różnego rodzaju epitety kierowane w ich stronę. Duża frekwencja zawsze dopisuje. Co ciekawe podczas meczu można spotkać mozaikę ludzi z różnych sfer – od biznesmenów w dress codzie i garniturach, po osoby z najbiedniejszych warstw społecznych.

ŚWIT SKOLWIN SPRAWI WIELKĄ SENSACJĘ I POKONA CRACOVIĘ – KURS 14.55 W EWINNER

Nie mamy zamiaru w żaden sposób konkurować z Pogonią – największa sportową marką w mieście. Mimo to ludzie z całego Szczecina przyjeżdżają do nas na mecze. Na każdym spotkaniu ligowym, jeśli jest taka możliwość, trybuny są praktycznie zapełnione – 600/700 osób. Obowiązuje niepisane prawo, że wejście na nasze mecze jest bezpłatne. Wyjątek miała stanowić rywalizacja w Pucharze Polski z Cracovią Kraków. Na każdym spotkaniu jest także bezpłatny catering – grill dla kibiców. Nawet bezdomni przychodzą zjeść ciepły posiłek, a gdy po meczu zostanie jakieś jedzenie, to właśnie trafia do ich rąk. Udało nam się stworzyć unikatowy projekt na północy Szczecina. Dzięki temu miejscowa ludność może być dumna, iż pochodzi i mieszka w Skolwinie. Jest u nas specyficzny klimat i przede wszystkim bardzo dobra atmosfera. Nie każdy potrafi to docenić… – relacjonuje Adamczak

Początki wylewania fundamentów pod solidny zespół w aspekcie sportowym oraz finansowym nie należały do łatwych. Świt przez wiele lat błąkał się po najniższych klasach rozgrywkowych. Sponsorzy nie walili drzwiami i oknami.

– Aktualnie budżet klubowy stanowi kwota około miliona złotych. Mniej więcej 30% to dotacja od miasta Szczecin, reszta wpływów to zasługa licznych sponsorów. Udało nam się zaprosić do współpracy wiele firm, a wcale nie było to proste zadanie. Wystarczy spojrzeć, jaka to jest dzielnica. Biedna, trochę zapomniana przez świat. Infrastruktura również nie pomagała nam w pozyskaniu partnerów finansowych. Mimo wszystko udało nam się w tych trudnych warunkach nawiązać współpracę z wieloma podmiotami. Nasi partnerzy mają wpływ na to, co się dzieje w klubie – dodaje prezes Świtu.

Brak normalnego stadionu oznacza brak normalnych szans na rozwój klubu

Swego czasu, gdy Gwardia Koszalin grała w II lidze, pierwszą czynnością zawodników gości po przyjeździe na koszaliński stadion, było robienie pamiątkowych fotek przestarzałego obiektu, który na potrzeby poziomu centralnego został prowizorycznie „zmodernizowany”. W przypadku jutrzejszej wizyty piłkarzy Cracovii w Skolwinie sytuacja może być podobna. Choć Świt organizacyjnie i sportowo wyróżnia się w III-ligowych rozgrywkach, to ich zaplecze sportowe dalej przypomina ponure czasy gry w niższych ligach.

Znajduje się tam raptem jedna trybuna wzdłuż boiska, z trzema rzędami siedzisk przypominających nocniki. Można też dostrzec wieżyczkę spikerską. Budynek klubowy przypomina mieszkanie socjalne sympatycznego trenera Staszka Levego, przyznane przez miejski ośrodek pomocy społecznej. W takich oto warunkach infrastrukturalnych działacze cały czas planują zrobić krok naprzód.

Czy miasto Szczecin zamierza pomóc klubowi w realizacji założeń?

Nasze relacje z władzami miasta są bardzo dobre. Prezydent miasta Szczecin niejednokrotnie gościł na spotkaniach ligowych Świtu. Bez wsparcia osób z ratusza miejskiego, nie byłoby możliwe poprawne funkcjonowanie klubu, tak jak ma to miejsce obecnie. Głównym problemem jest infrastruktura – stadion i zaplecze socjalne. Miasto jako gospodarz obiektu podjęło już kroki w celu modernizacji całego obiektu i niedługo, bo w przyszłym roku ma ruszyć budowa nowych trybun. Teraz tworzy się zadaszone boisko pod tzw. balonem. Jednak aktualnie przez brak odpowiednich warunków socjalnych, poniekąd zmuszeni jesteśmy stać w miejscu. Bez nowego obiektu z prawdziwego zdarzenia, mimo szczerych chęci i możliwości pod względem sportowym – posiadamy silny zespół jak na realia III ligi – nie będziemy w stanie grać wyżej, na poziomie centralnym – wskazuje prezes klubu.

Jednym z problemów polskiej piłki jest uzależnienie mniejszych klubów od jednostek samorządu terytorialnego. Świt jest przykładem, że można grać w III lidze bez ogromnej dotacji z miasta, a budżet odpowiednio zbilansować tak, by nie być zdanym tylko i wyłącznie na łaskę włodarzy miejskich. Jednak w praktyce nie jest już tak kolorowo. Zarządcą obiektów sportowych w Skolwinie jest miejska jednostka budżetowa – MOSRiR Szczecin. Relacje na linii MOSRIR – klub delikatnie rzecz ujmując, nie są najlepsze.

O ile, tak jak wspomniałem, z władzami miasta współpraca układa się obiecująco, tak z jednostką budżetową zarządzającą obiektem na Skolwinie, już nie mamy wysoko rozwiniętych relacji partnerskich. W sierpniu bieżącego roku poprosiliśmy o wykonanie prac remontowych na boisku treningowym oraz głównym. Niestety, nasz wniosek został rozpatrzony negatywnie. Wystosowaliśmy więc propozycję, iż my – klub Świt Skolwin – możemy zająć się prowadzeniem obiektu i wszelkimi pracami na nim. Również w tej kwestii na razie nie doszło do porozumienia. Jest nam z tego powodu po prostu – tak po ludzku – przykro. Od wielu lat poświęcamy swój czas. Nie bierzemy z tego tytułu nawet złotówki. Wszyscy w zarządzie wydajemy własne pieniądze jako sponsorzy Świtu. Staramy się, aby ta dzielnica miała swój klub, który będzie dumą wszystkich jej mieszkańców. Wiadomą sprawą jest, że na przestrzeni lat nie wszystkie nasze decyzje były dobre, lecz finalnie udało nam się stworzyć drugą piłkarską siłę w Szczecinie – z żalem wypowiada się Paweł Adamczak

W sobotę przyjeżdża do nas drużyna z Ekstraklasy. Wprawdzie przez pandemię wielkiego święta nie będzie, lecz z pełną odpowiedzialnością powiem, że najbliższy mecz z Cracovią w Pucharze Polski jest tutaj największym wydarzeniem sportowym od 1945 roku. A ludzie zarządzający obiektem nie chcą nawet ruszyć palcem, by godnie przyjąć gości z Krakowa oraz telewizję. Specjalne pomieszczenie, tak aby ugościć z odpowiednimi honorami przedstawicieli PZPN-u, dziennikarzy itd. stanowiło problem i sami musieliśmy postarać się o tymczasowe postawienie zadaszonego pawilonu. Mało tego, na początku kazano nam go rozebrać. Absurdalna sytuacja. Nasze ambicje to widocznie problem dla niektórych osób? –  zadaje pytanie retoryczne prezes Świtu.

ŚWIT SKOLWIN ZASKOCZY WSZYSTKICH I ZREMISUJE Z CRACOVIĄ – KURS 7.83 W EWINNER

Opisywany konflikt pomiędzy osobami zarządzającymi obiektem a klubem to dość powszechne zjawisko. Nie tylko w Skolwinie, aby dokonać na obiektach prac remontowych, wpierw należy złożyć tony wniosków z długim uzasadnieniem. Być może MOSRIR Szczecin po prostu nie posiada odpowiednich funduszy na remonty obiektów, lecz patrząc na płytę boiska głównego i treningowego, trudno nie odnieść wrażenia, że kilku urzędnikom po prostu zabrakło chęci. I tu już nie chodzi o to, że przyjeżdża Cracovia i trzeba zrobić pokazówkę, byleby tylko nie było wstydu przed całą Polska. W klubie trenuje duża liczba dzieciaków – młodzicy, trampkarze oraz juniorzy. Dla nich powinno się stworzyć jak najlepsze warunki do rozwoju, zwłaszcza że sport dla wielu z tych osób jest możliwością ucieczki przed wykluczeniem społecznym. Ustawa o samorządzie gminnym jednoznacznie wskazuje, iż obowiązek zaspokajania potrzeb mieszkańców wspólnoty z zakresu kultury fizycznej i turystyki, ma polegać przede wszystkim na finansowaniu budowy i remontów terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych.

Smutne święto w cieniu koronawirusa

W momencie, gdy Maciej Sawicki wylosował parę Świt-Cracovia, w Skolwinie zapanowała ogromna radość. Wiadomą sprawą jest, że pod względem skali trudności przeciwnika mogli trafić zdecydowanie lepiej, ale przyjazd ekipy z najwyższej ligi oznaczał, że dzień meczowy będzie wielkim świętem. Miał być huczny festyn, miały być pełne trybuny, w tym specjalnie dostawione. Zainteresowanie wejściówkami było tak ogromne, że klub pierwszy raz postanowił zorganizować imprezę biletowaną. Czynniki niezależne od wszystkich spowodowały, że wokół spotkania nie będzie tak wesołej otoczki. Tamtejszym kibicom pozostanie opcja obejrzenia meczu zza płotu lub przed telewizorem. Wiele lat czekali na wydarzenie sportowe takiego kalibru, a teraz nie będą mogli w nim uczestniczyć.

Co do samego meczu z Cracovią, mam sprzeczne odczucia. Mocno żyłem poprzednią rundą. Świt grał z Lechią Zielona Góra – lato, stadion wypełniony kibicami, magia rozpoczynającego się i wyczekiwanego sezonu. Obecnie okoliczności meczu pucharowego z Cracovią są i będą nieco przytłaczające, ale piłkarze mogą sprawić na przekór przeciwnościom, że będzie co wspominać – mówi Sebastian Szczytkowski, lokalny dziennikarz sportowy.

Najbliższa rywalizacja dla piłkarzy Świtu będzie najważniejszą batalią w trakcie ich dotychczasowej przygody z piłką nożną. Część z nich być może nawet otrzyma szansę gry w wyższej lidze, jeśli dobrze zaprezentują się w starciu z obrońcą trofeum.

 Bardzo żałujemy, że mecz obędzie się bez naszej publiczności. Byłaby ona naszych sporym atutem. Mimo wszystko chcemy nawiązać walkę i choć rywal jest na papierze zdecydowanie silniejszy, my – jako drużyna nie pękamy przed nim ze strachu. Chcemy pokazać się z jak najlepszej strony i dać z siebie wszystko. Przed telewizorem zasiądzie cała moja rodzina, przyjaciele i znajomi. Tak samo u innych chłopaków. Wierzę, że stać nas na sprawienie niespodzianki – optymistycznie wypowiada się kapitan Świtu Skolwin, bramkarz Przemysław Matłoka.

W poprzednim meczu ligowym piłkarze ze Skolwina na własnym boisku pokonali 3:2 Sokoła Kleczew. Przez przypadki zakażeń koronawirusem, a co za tym idzie przymusową kwarantannę całej drużyny wraz ze sztabem szkoleniowym, Świt przez ponad tydzień był wyłączony z treningów. Trener Andrzej Tychowski musiał umiejętnie rotować składem, tak aby zawodnicy, byli w pełni sił przed wymagającym wyzwaniem w Pucharze Polski. Wszyscy gracze czują się już dobrze. Podczas środowego spotkania było widać u nich ogromny głód gry. W żaden sposób nie odstawali pod względem fizycznym od przeciwników. Tylko Cracovia, to nie Sokół Kleczew. Pytanie, czy zawodnicy ze Skolwina wytrzymają trudy tej rywalizacji, jest jak najbardziej zasadne.

Skolwińscy fani mimo niesprzyjających okoliczności, niezależnie od tego jakim wynikiem zakończy się spotkanie z „Pasami” i tak są już dumni ze swojego klubu. Dzięki piłkarskim ulubieńcom ich dzielnica ma swój „prime time”. Sami kibice zaś gorąco wierzą, że w czerwcu los wynagrodzi im obecne przeciwności i będą mogli w pełni świętować awans do II ligi.

PIOTR STOLARCZYK

Fot. Archiwum Własne

redakcja

Opublikowane 13.11.2020 20:39 przez

redakcja

Weszło
11.04.2021

To był hit kolejki? Aha

Byliśmy pewni, że nikt w tej kolejce nie zagra bardziej męcząco dla odbiorcy niż Warta Poznań ze Stalą Mielec, ale chwilami podczas oglądania meczu przy Bułgarskiej nachodziły nas wątpliwości czy się nie rozpędziliśmy. Ostatecznie aż tak źle nie było, spotkanie Lecha z Legią okazało się trochę lepsze. Trochę. To miał być hit kolejki, starcie czołowych […]
11.04.2021
Weszło
11.04.2021

Liga Minus: kiedy Makowski strzela gola w lidze

Dzisiaj Ligę Minus przejmują Dwaj Zgryźli Tetrycy.  – Milewski – Olkiewicz – Roki Prowadzi Paczul. Startujemy o 19:45.  
11.04.2021
Weszło
11.04.2021

Podbeskidzie podaje tlen Stali

Futbol jest taki złośliwy, że czasem pracujesz ciężko na wynik, a jednak nie będzie ci on dany. Ale to nie przypadek dzisiejszego Podbeskidzia. Bielszczanie ciężko popracowali bowiem na to, by Zagłębie miało zwycięstwo i ich praca nie poszła na marne. Górale mogli osiągnąć dzisiaj arcyważne w kontekście walki o utrzymanie trzy punkty, dzięki któremu wyprzedziliby […]
11.04.2021
1 liga
11.04.2021

Styl nędzny, wynik rozczarowujący. Arka remisuje z Odrą

Co za piach. Co za kopanina. Efektywny czas gry w starciu Arki Gdynia z Odrą Opole szacujemy na jakieś 15 do 20 minut. Na ogół jest tak, że mecz piłkarski przerywany jest faulami, wybiciami, zmianami – tutaj było odwrotnie. Oglądaliśmy faule, wybicia i zmiany, a od wielkiego dzwonu składną wymianę podań. Ostatecznie starcie zakończyło się […]
11.04.2021
Weszło
11.04.2021

LIVE: Paździerz w hicie

Dzisiaj wiadomo – na tapet ładujemy głównie Lecha z Legią, ale i wcześniej nasza ukochana liga potrafi coś przygotować. Konkretnie starcie Zagłębia z Podbeskidziem. Miedziowi w trzech ostatnich meczach dostali w czapkę, Górale mogą przeskoczyć Cracovię. Liczymy, że będzie się działo. Fot.FotoPyK
11.04.2021
Weszło
11.04.2021

Czego brakuje Legii przed pucharami?

Starcie Lecha z Legią zawsze buduje napięcie, ale teraz w gruncie rzeczy nie ma większego znaczenia. Lech skończy sezon w środku tabeli, Legia będzie mistrzem. A skoro tak, można poszukać dziury w rzekomo całym i sprawdzić, czego brakuje Wojskowym przed pucharami. Bywało już wiele razy tak, że Legia dobrze wyglądała w lidze, a potem przychodził […]
11.04.2021
Weszło
11.04.2021

Liga Minus: kiedy Makowski strzela gola w lidze

Dzisiaj Ligę Minus przejmują Dwaj Zgryźli Tetrycy.  – Milewski – Olkiewicz – Roki Prowadzi Paczul. Startujemy o 19:45.  
11.04.2021
Weszło
11.04.2021

Podbeskidzie podaje tlen Stali

Futbol jest taki złośliwy, że czasem pracujesz ciężko na wynik, a jednak nie będzie ci on dany. Ale to nie przypadek dzisiejszego Podbeskidzia. Bielszczanie ciężko popracowali bowiem na to, by Zagłębie miało zwycięstwo i ich praca nie poszła na marne. Górale mogli osiągnąć dzisiaj arcyważne w kontekście walki o utrzymanie trzy punkty, dzięki któremu wyprzedziliby […]
11.04.2021
1 liga
11.04.2021

Styl nędzny, wynik rozczarowujący. Arka remisuje z Odrą

Co za piach. Co za kopanina. Efektywny czas gry w starciu Arki Gdynia z Odrą Opole szacujemy na jakieś 15 do 20 minut. Na ogół jest tak, że mecz piłkarski przerywany jest faulami, wybiciami, zmianami – tutaj było odwrotnie. Oglądaliśmy faule, wybicia i zmiany, a od wielkiego dzwonu składną wymianę podań. Ostatecznie starcie zakończyło się […]
11.04.2021
Ekstraklasa
11.04.2021

10 wypowiedzi przedstawicieli Lecha, które fatalnie się zestarzały

Były zapowiedzi, że Lech Poznań stanie się jedną z 50 najlepszych drużyn Starego Kontynentu. Były deklaracje o odjechaniu Legii Warszawa. Wreszcie – były zapewnienia o pełnym zaufaniu względem kolejnych trenerów, chwalenie się skuteczną polityką transferową i słowa o posiadaniu szerokiej, gotowej do święcenia triumfów na trzech frontach kadry. Przedstawiciele Lecha Poznań – Piotr Rutkowski, Karol […]
11.04.2021
Weszło
10.04.2021

Deszcz nad Madrytem łzami kibiców Barcelony. Real wygrywa w El Clasico

Są El Clasico, które możemy zakwalifikować jako przeciętne. Niektóre jako dobre. Ten odcinek najważniejszej hiszpańskiej rywalizacji był jednak po prostu kapitalny i nie przeszkodził w tym nawet deszcz, który lał tak mocno, że transmisja przypominała momentami przekazy rodem z końcówki lat 90.  Na tym jednak powiązania z minioną epoką się kończą, bo obie strony zagwarantowały […]
10.04.2021
Ekstraklasa
10.04.2021

Jeśli ktoś został z Ekstraklasą… wcale nie ma czego żałować!

Tak, wiemy, El Clasico, tak, wiemy, Benzema. Ale kto zamiast na ligę hiszpańską postawił dzisiaj na wieczór z Ekstraklasą – wcale nie musi się czuć specjalnie rozczarowany. Przyznajemy, po tym ultra-paździerzu, który zaserwowano nam w meczu Warty ze Stalą Mielec mieliśmy złe przeczucia. Ale ani Śląsk Wrocław z Jackiem Magierą za sterami, ani Lechia Gdańsk […]
10.04.2021
Liczba komentarzy: 23
Subscribe
Powiadom o
guest
23 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kuba
Kuba
4 miesięcy temu

Jako mieszkaniec Szczecina chcialbym pochwalić za merytoryczny materiał o klubie. Sam mam mile wspomnienia do trenera Świtu gdy trenował orliki w Stali :).

sperma w ustach
sperma w ustach
4 miesięcy temu
Reply to  Kuba

szczecin to papryka, nic więcej

Marek
Marek
4 miesięcy temu

Jako kibic Świtu i ogólnie szczecińskiego sportu dzięki za pozytywny przekaz o klubie który co roku rośnie. Tylko trochę przesądzone z czasem dojazdu z centrum miasta. Mi to zajmuje 15-20 minut z centrum.A do Kołobrzegu jest ponad 100km

chory czlowiek
chory czlowiek
4 miesięcy temu

potwierdzam, jest to ciezkie wypizdowo na poziomie zapomnianych przez boga biednych dzielnic na Slasku gdzie w 90tych latach upadlo wszystko

tadek
tadek
4 miesięcy temu
Reply to  chory czlowiek

jesteś chory.

Juri86
Juri86
4 miesięcy temu

tez jestem ze Szczecina i Skolwin i Stołczyn to faktycznie owiane legendą dzielnice:)

kondom bury
kondom bury
4 miesięcy temu
Reply to  Juri86

nie zesraj się

Weathers
Weathers
4 miesięcy temu

Moim zdaniem świetnym rozwiązaniem jest własnie Puchar Polski, gdzie topowe drużyny migą odwiedzić peryferia i w ten sposób dać jakiś impuls do rozwoju dla lokalnych drużyn bo w ten sposób uda nam się rozwijać polską piłkę nie tylko na szczeblu ekstraklasy ale i okręgówek i podobnych szczebli. Może taki Świt wychowa kolejnych szczeciniaków zainteresowanych piłką, którzy finalnie trafią do Pogonii i może zagrają w Ekstraklasie…?

sensation white
sensation white
4 miesięcy temu
Reply to  Weathers

mogą się skonfrontować z rzeczywistością

a nie tylko sci-fin i galaxy puchowe kurteczki w kant

Portowiec
Portowiec
4 miesięcy temu

Bardzo przystępnie napisany artykuł. Dodałbym jeszcze informacje o tym że:
Szczeciński Skolwin i Stołczyn reklamuje się hasłem: „Witajcie w krainie gdzie każdy obcy ginie” i jest ten napis do dziś na murach tej dzielnicy.
Gdyby „kibole” Cracovii w końcu przyjechali do Szczecina to by przekonali się na własnej skórze, że nie byłoby tam tak miło jak w Nowej Hucie.

Marcin
Marcin
4 miesięcy temu
Reply to  Portowiec

nowa huta ciagnie druta

sensation white
sensation white
4 miesięcy temu
Reply to  Portowiec

to tylko świadczy o tym, że słabeusze tam mieszkają, homofobi,
zamknięci na świat, co ludzkie nie może być obce !

nie-znawca
nie-znawca
4 miesięcy temu
Reply to  Portowiec

A na Stołczynie to nie budują czasem jakichś nowych osiedli? Nie w nadodrzańskiej części oczywiście.

sensation white
sensation white
4 miesięcy temu

kto myśli że świt stać na niespodziankę

RPA
RPA
4 miesięcy temu

Jacek cieloch

zbukana chołota
zbukana chołota
4 miesięcy temu

krakowia w końcu zmiesza się z elementem

Tomasz
Tomasz
4 miesięcy temu

Drogi Panie Autorze. Jak mniemam jest Pan ekspertem i osobą upoważniona do fałszywego oceniania dzielnicy Skolwin? „Biedna, postindustrialna i bez perspektyw na lepsze jutro”. Proszę następnym razem bliżej się przyjrzeć obiektom swoich „wypocin” bo to co Pan napisał o tej dzielnicy jest zwyczajna bujda. Bo pewnie Pan nie wie w jakim tempie rozwija się kultura czy działanie społeczności lokalnej na tym osiedlu. Nie wie Pan, ze Rada osiedla Skolwin walczy o pieniądze na rozwój tej dzielnicy. Nie wie Pan ile wolontariuszy tutaj działa by te miejsce wyglądało o wiele lepiej. Szkoda gadać… Przykro mi ze ktoś ma czelność pisać o klubie piłkarskim a przy okazji obsmarować dzielnice nic o niej nie wiedząc.

Darek
Darek
4 miesięcy temu
Reply to  Tomasz

Panie Tomku, merytorycznie i w punkt.
Popieram Pana w 100%

miloz
miloz
4 miesięcy temu

” trzema rzędami siedzisk przypominających nocniki” – do czego robił za oseska autor artykułu? Chyba do fotela.

Darek
Darek
4 miesięcy temu

Treść mówi tylko i wyłącznie o autorze. Co takiego trzeba mieć w głowie, aby popełnić taki „artykuł”.
Autor najwyraźniej mieszkańców dzielnicy Skolwin nie zna.
Drogi autorze, nie ocenia się książki po okładce.

Dzielnica żyje, rozwija się i jest wspierana przez liczne grono aktywistów, którym na sercu leży dobro dzielnicy.
Jeżeli otrzymamy wsparcie miasta, to poprawi się także infrastruktura.

Pozdrawiam wszystkich mieszkańców

Teczowe sz* aty
Teczowe sz* aty
4 miesięcy temu

Kiedy ten necz by bapisal jeszcze?

Kibole to zakała narodu
Kibole to zakała narodu
4 miesięcy temu

„Jednym z problemów polskiej piłki jest uzależnienie mniejszych klubów od jednostek samorządu terytorialnego. Świt jest przykładem, że można grać w III lidze bez ogromnej dotacji z miasta, a budżet odpowiednio zbilansować tak, by nie być zdanym tylko i wyłącznie na łaskę włodarzy miejskich. ” – ta. a w tym samym tekście, że stadion miejski, 30% budżetu to kasa z maista. No zajebiście sobie radzą bez pomocy samorządu.

WujaWF
WujaWF
4 miesięcy temu

Fajnie że 3/4 artykułu jest o dzielnicy miasta, a nie o zbliżającym się spotkaniu PP .. mało jakości w tym artykule niestety.. Jest sporo ciekawostek dotyczących klubu jak i zawodników, ale żeby o tym napisać trzeba by było ruszyć się i postarać zdobyć te informacje.

Weszło
11.04.2021

To był hit kolejki? Aha

Byliśmy pewni, że nikt w tej kolejce nie zagra bardziej męcząco dla odbiorcy niż Warta Poznań ze Stalą Mielec, ale chwilami podczas oglądania meczu przy Bułgarskiej nachodziły nas wątpliwości czy się nie rozpędziliśmy. Ostatecznie aż tak źle nie było, spotkanie Lecha z Legią okazało się trochę lepsze. Trochę. To miał być hit kolejki, starcie czołowych […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Manchester United wykorzystał wpadkę The Citizens

Po niespodziewanej porażce Manchesteru City z Leeds podopieczni Ole Gunara Solskjaera stanęli przed szansą zmniejszenia straty do rywala zza miedzy. Natomiast nie czekało ich dziś łatwe zadanie –  wyjazdowym przeciwnikiem był Tottenham Hotspur. Choć do przerwy przegrywali 0:1, to ostatecznie w drugiej odsłonie wrzucili wyższy bieg, podkręcili tempo i pokonali 3:1 londyńczyków. Do trafienia z […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Kamil Wilczek strzelił dwie bramki w derbach Kopenhagi [WIDEO]

Kamil Wilczek przez długi czas nie mógł się przełamać, ale gdy w końcu pokonał golkipera rywali, to rozkręcił się na dobre. Tydzień temu po ponad pięciu miesiącach wreszcie zanotował trafienie, a dziś dorzucił kolejne dwa skalpy do swojej pokaźnej kolekcji bramek w lidze duńskiej. Mało brakowało, a Polak zaliczyłby hat-tricka, jednak w doliczonym czasie nie […]
11.04.2021
Weszło
11.04.2021

Liga Minus: kiedy Makowski strzela gola w lidze

Dzisiaj Ligę Minus przejmują Dwaj Zgryźli Tetrycy.  – Milewski – Olkiewicz – Roki Prowadzi Paczul. Startujemy o 19:45.  
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Czerwona kartka Sebastiana Szymańskiego

W 56. minucie spotkania pomiędzy Dynamem Moskwa a Urałem Jaketynburg Sebastian Szymański musiał opuścić boisko z powodu otrzymania dwóch żółtych kartek. Jego zespół ostatecznie zremisował u siebie 2:2. Było to „polskie” spotkanie w rosyjskiej Priemjer-Lig. W ekipie gości cały mecz zagrał Rafał Augustyniak. Z kolei drugi z naszych reprezentantów osłabił swoją ekipę – najpierw w […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Bramka Karola Świderskiego [WIDEO]

PAOK Saloniki w spotkaniu 29. kolejki greckiej Super League zremisował na wyjeździe 1:1 z Asteras Tripolis. Na listę strzelców wpisał się polski napastnik, dla którego było jedenaste ligowe trafienie w tym sezonie. Karol Świderski otworzył wynik meczu w 56. minucie. Bardzo dobrze przyjął piłkę w polu karnym i błyskawicznie sieknął nie do obrony. Jednak jego […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Schalke wygrywa po błędzie Rafała Gikiewicza

Na boiskach Bundesligi doszło dziś do niesłychanych wydarzeń. Wyobraźcie sobie, że Schalke Gelsenkirchen odniosło drugie zwycięstwo w tym sezonie. Kolejnym niecodziennym widokiem była fatalna interwencja polskiego golkipera Rafała Gikiewicza, który w ostatnich miesiącach zbiera znakomite recenzje za swoje występy w bramce Augsburga. Ekipa z Gelsenkirchen w tym sezonie to istna wieża Babel. Jej spadek na […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Skandal na Zanzibarze. Piłkarz został trafiony kamieniem

Żelisław Żyżyński, były komentator Canal +, na początku roku rozpoczął przygodę życia – wyjechał pracować na Zanzibarze. W nowym miejscu zamieszkania zajumuje się zarządzaniem lokalnego zespołu piłkarskiego – Pili Pili Dulla Boys. Piękne widoki, świetna pogoda, rajskie życie? W dużej mierze tak. Jednak zdarzają się też mniej przyjemne sytuacje. Otóż kibice drużyny przeciwnej zachowywali się […]
11.04.2021
Weszło
11.04.2021

Podbeskidzie podaje tlen Stali

Futbol jest taki złośliwy, że czasem pracujesz ciężko na wynik, a jednak nie będzie ci on dany. Ale to nie przypadek dzisiejszego Podbeskidzia. Bielszczanie ciężko popracowali bowiem na to, by Zagłębie miało zwycięstwo i ich praca nie poszła na marne. Górale mogli osiągnąć dzisiaj arcyważne w kontekście walki o utrzymanie trzy punkty, dzięki któremu wyprzedziliby […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Napoli wygrywa z Sampdorią. Zieliński z asystą [WIDEO]

W „polskim” meczu Serie A lepszy okazał się zespół Piotra Zielińskiego. Polski pomocnik wydatnie przyczynił do zdobycia trzech punktów przez Napoli – zaliczył asystę przy trafieniu Fabiana Ruiza. Neapolitańczycy byli dziś zdecydowanie lepszym zespołem. Gdyby wykorzystali połowę dogodnych szans, to spotkanie zakończyłoby się pogromem ekipy Bartosza Bereszyńskiego. Piotr Zieliński zaliczył tym samym siódmą asystę w […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Doradca Haalanda żąda dla niego miliona funtów tygodniowo

Wobec bardzo prawdopodobnego braku awansu do Ligi Mistrzów, wszystko wskazuje na to, że Erling Haaland po sezonie opuści Borussię Dortmund. Już od dłuższego czasu mówi się o poważnym zainteresowaniu ze strony czołowych europejskich klubów. Angielski „Miror” ujawnił, że jego doradca, Mino Raiola, postawił potencjalnym nabywcom warunek: pensja piłkarza ma wynosić milion funtów tygodniowo.   Ostatnimi czasy […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Radosław Sobolewski już jutro zostanie zwolniony?

Radosław Sobolewski kilka dni temu poinformował, że wraz z końcem sezonu opuści Wisłę Płock. Jednak okazuje się, że jego rozstanie z Nafciarzami może nastąpić szybciej. Według informacji Macieja Wąsowskiego z Przeglądu Sportowego władze płockiego klubu mają jutro podjąć wiążącą decyzję w tej sprawie. Ponoć już trwają intensywne poszukiwania jego zastępcy. Wisła Płock znajduje się ostatnio […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Kobylański błysnął w drugiej Bundeslidze

Przypomniał nam o swoim istnieniu Martin Kobylański i zrobił to w sposób dość spektakularny. Polak był bohaterem Eintrachtu Brunszwik w meczu z VfL Osnabrück.  Drużyna Kobylańskiego sprawiła rywalom srogie lanie, strzelając cztery bramki i nie tracąc żadnej. Syn byłego reprezentanta naszego kraju był autorem dwóch z tych goli. W pierwszej połowie dołożył też asystę przy trafieniu, […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Szalony mecz w II lidze. Rezerwy Śląska znów zwycięskie

Nieźle na poziomie II ligi poczynają sobie rezerwy Śląska Wrocław. Podczas gdy druga drużyna Lecha Poznań ma tyle samo punktów, co będący strefie spadkowej Hutnik Kraków, zaplecze wrocławskiej ekipy zajmuje szóste miejsce w tabeli. Dziś o sile Śląska II przekonała się Bytovia Bytów.  Prowadzenie Śląskowi dał w 15. minucie Przemysław Bargiel. Wynik z rzutu karnego […]
11.04.2021
1 liga
11.04.2021

Styl nędzny, wynik rozczarowujący. Arka remisuje z Odrą

Co za piach. Co za kopanina. Efektywny czas gry w starciu Arki Gdynia z Odrą Opole szacujemy na jakieś 15 do 20 minut. Na ogół jest tak, że mecz piłkarski przerywany jest faulami, wybiciami, zmianami – tutaj było odwrotnie. Oglądaliśmy faule, wybicia i zmiany, a od wielkiego dzwonu składną wymianę podań. Ostatecznie starcie zakończyło się […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Walukiewicz znów nie podniósł się z ławki

Sebastian Walukiewicz był jednym większych nieobecnych marcowego zgrupowania reprezentacji Polski. Paulo Sousa pominął piłkarza, na którego wcześniej postawił Jerzy Brzęczek, w związku z tym zawodnik Cagliari grał tylko w młodzieżówce. Niestety sytuacja klubowa Polaka cały czas się nie poprawia.  20-latek siedzi na ławce rezerwowych. Dziś Leonardo Semplici nie znalazł dla niego miejsca w składzie na […]
11.04.2021
Weszło
11.04.2021

LIVE: Paździerz w hicie

Dzisiaj wiadomo – na tapet ładujemy głównie Lecha z Legią, ale i wcześniej nasza ukochana liga potrafi coś przygotować. Konkretnie starcie Zagłębia z Podbeskidziem. Miedziowi w trzech ostatnich meczach dostali w czapkę, Górale mogą przeskoczyć Cracovię. Liczymy, że będzie się działo. Fot.FotoPyK
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Podstawowy piłkarz Realu wypada do końca sezonu

Ciąg dalszy problemów zdrowotnych piłkarzy Realu Madryt. Lucas Vazquez, który wczoraj w meczu z FC Barceloną musiał opuścić boisko jeszcze przed przerwą, w tym sezonie już nie zagra.  Real oficjalnie poinformował, że Hiszpan ma problem z lewym kolanem, który wyklucza udział w kolejnych spotkaniach. W tym sezonie Vazquez występuje głównie na prawej obronie, gdzie udanie […]
11.04.2021