post Avatar

Opublikowane 25.10.2020 13:05 przez

redakcja

Piłkarska klasa średnia. W przypadku akademii Lecha Poznań niegdyś pojęcie dość problematyczne, ale dziś, o dziwo, śladów poznańskiej akademii jest pełno w całej Polsce. Jasne, że jeszcze całkiem niedawno na naszych oczach wyrastali choćby Jan Bednarek czy Karol Linetty, a obecnie Jakub Moder czy Tymoteusz Puchacz, ale, patrząc szerzej, nie znajdziemy aż tak wielu wychowanków “Kolejorza”, którzy stawali się kluczowymi trybikami ekstraklasowej maszynerii. Jeśli ktoś odstawał, o kadrze pierwszego zespołu mógł jedynie pomarzyć i często słuch po nim ginął. Obecnie zauważamy zmianę tej tendencji.

Roczniki 1997 – 2001 jako symbol lepszej jakości

Wraz z nadejściem młodszych roczników – przyjmujemy, że 1997 – 2001 – piłkarskie produkty Lecha średniej jakości nie trafiają już do kosza tak często. Wręcz przeciwnie. Próbują zaistnieć w innych klubach na poziomie centralnym i jak się okazuje, robią to z niezłym powodzeniem. Nasz rozmówca, Wojciech Tomaszewski, podkreśla, że wynika to z obecności kilku wybitnych jednostek, do których chciała równać pozostała grupa zawodników akademii. – Gdy myślę o chłopcach z roczników 1997 – 2001, z którymi miałem okazję współpracować, widzę chłopców z naprawdę fajnym potencjałem. Co ważne, było ich dość sporo, przez co rywalizacja wchodziła na bardzo wysoki poziom. Dzięki temu, że oni wzajemnie pchali się w kierunku lepszego rozwoju, widzimy dzisiaj wychowanków Lecha nie tylko w pierwszym zespole, ale także w innych klubach na poziomie centralnym – mówi były trener Lecha U-19.

– Moim zdaniem fakt obecności wielu świetnych chłopców pokroju Jakuba Modera czy Kamila Jóźwiaka pozytywnie wpłynął na resztę, doprowadzając do sytuacji, jaką teraz możemy zaobserwować – dodaje.

Słowa Wojciecha Tomaszewskiego potwierdza Paweł Tupaj w wywiadzie dla portalu iGol.pl: – Bywało tak, że podglądaliśmy, jak radzą sobie starsi. Nierozłącznym kumplem „Józia” był Mateusz Spychała i to, co oni robili na prawej stronie boiska… Coś niesamowitego. Oni w parze miażdżyli CLJ-kę. Wiesz, wtedy jeszcze nie podpisywaliśmy żadnych umów sponsorskich, a oni byli pierwszymi, którzy coś takiego mieli. Patrzyliśmy na nich z efektem „wow”.

Autostrada poznańskiej akademii była niekompletna

Jeżeli ktoś kiedykolwiek miał okazję jechać niemiecką autostradą, zrozumie tę analogię bez najmniejszego problemu.

Lewy pas: wychowanek Lecha sukcesywnie przebija się przez kolejne szczeble akademii i w końcu trafia do pierwszego zespołu. Zdobywa pewny plac gry, buduje swoją markę na poziomie Ekstraklasy i prędzej czy później zaczyna myśleć o czymś więcej. Na jego drodze jak spod ziemi wyrastają zjazdy, które prowadzą na europejskie podwórko. Jeżdżą tutaj naprawdę nieliczni.

Obecnie Jakub Moder, Tymoteusz Puchacz, a jeszcze do niedawna Robert Gumny.

Prawy pas: wychowanek Lecha zostaje zepchnięty na bruk bezwzględnej rzeczywistości. Tam przedwcześnie kończy karierę lub tuła się po ligach, w których o godnym zarabianiu na chleb raczej nie ma mowy. Krzysztof Gładosz, Mateusz Olszak czy Patryk Wolski – to piłkarze, którzy mieli potencjał, ale znikali z radaru szybciej, niż ktokolwiek mógł się tego spodziewać. Inni natomiast uprawiają wojaże po niższych ligach niemieckich (Niklas Zulciak) albo szorują po ligowych nizinach w Polsce (Marcin Banaszak).

No i pas środkowy. Pas, który, w porównaniu do poprzednich lat, zalicza wzmożoną eksploatację.

Co prawda nie ujrzymy tutaj Forda Focusa RS o mocy 350 koni, a maksymalnie jego pospolitą wersję z dwukrotnie mniejszą parą, ale do rzeczy. Najważniejsze, że piłkarze klasy średniej posiadają wystarczające parametry, by godnie żyć na poziomie centralnym. Ba, niektórzy z nich potrafią nawet wrócić na lewy pas, do ekstraklasy (Kacper Chodyna, Mateusz Spychała).

“W wielu przypadkach czynnikiem decydującym były detale”

– Bywało wielokrotnie, że na jednej pozycji rywalizowało kilku chłopców z jednego lub z dwóch roczników. Tylko jeden z nich mógł dostać szansę, a drugi czy trzeci musiał szukać drogi do dalszego rozwoju gdzieś indziej. W wielu przypadkach czynnikiem decydującym były detale, dlatego śmiało mogę powiedzieć, że poziom roczników, o których rozmawiamy, jest bardzo wyrównany. Przykładem na to jest pozycja prawego obrońcy, na której mieliśmy w jednym momencie Janka Andrzejewskiego, Mateusza Spychałę i Roberta Gumnego – tłumaczy Wojciech Tomaszewski.

Trudno się z taką argumentacją nie zgodzić. Przytoczonej pozycji prawego obrońcy, jak również innych, w magiczny sposób przecież nie rozszerzymy. Wtedy naturalnie rodzi się problem, który zmusza do surowych rozwiązań. Klub odmawia zatem piłkarzowi nie dlatego, że jest słaby, a dlatego, że przegrał rywalizację o centymetry.

Mordercza rywalizacja w akademii odbiła pozytywne piętno

Wychowankowie Lecha zderzający się ze szklanym sufitem z jednej strony mogą poczuć ogromne rozczarowanie, bo od kolegów-rywali nie dzieliło ich przecież tak wiele, ale z drugiej – po morderczej rywalizacji o pierwszy zespół ci sami chłopcy nie zostają przecież z pustymi rękoma. Zyskują choćby umiejętności, które ułatwiają znalezienie nowego pracodawcy.

Widzimy to na przykładzie wielu młodych piłkarzy, którzy w ostatnim czasie decydowali się opuścić szeregi “Kolejorza”. Jednym z nich, czyli tytułowych Roninów, jest Paweł Tupaj. – Długo łudziłem się, że może w końcu dostanę swoją szansę, ale w końcu pojawił się moment, w którym zrozumiałem, że trzeba szukać miejsca gdzie indziej. Jednego roku po rundzie jesiennej czułem się świetnie, byłem w mega formie, grałem wszystko, miałem jedne z najlepszych liczb w drużynie, a jednak nie poleciałem na obóz z pierwszym zespołem. Zamiast mnie poleciał mój zmiennik z drugiej drużyny. Wtedy poczułem, że skoro na obóz jedzie ktoś, kto wchodził za mnie na końcówki meczów w rezerwach – nie otrzymam już tej szansy nigdy. I że trzeba szukać innej drogi – mówi nam 20-letni piłkarz Miedzi Legnica.

A co z wyrównaną rywalizacją w rocznikach?

– Roczniki 1997  -2000 faktycznie były bardzo mocne. Zwłaszcza nasz rocznik był bardzo wyrównany (2000), czego dowodem jest fakt, że zdobyliśmy pierwsze mistrzostwo CLJ dla Lecha od 25 lat. Poza tym naprawdę było czuć, że każdy z naszego rocznika może pójść zaraz wyżej, ale też nie było czegoś takiego, że na tle grupy ktoś się wyraźnie wyróżniał. Poziom był wyrównany – dodaje Tupaj.

Lepsza klasa średnia wpływa na renomę akademii Lecha

Żeby ktoś nie poczuł się silnie urażony, precyzujemy. Określenie “średnia” pojawia się tylko w odniesieniu do klasy premium. To jak z pociągami Intercity, w których mamy dwa rodzaje przedziałów. Trudno na drugą klasę narzekać, jeśli nasze oczekiwania nie są wygórowane, ale nie pozbędziemy się świadomości, że kilka wagonów dalej kryje się coś lepszego.

To nawiązanie ma przełożenie na realia w najlepszych akademiach na świecie.

Tymoteusz Puchacz

Produkcja najwybitniejszych jednostek zawsze będzie celem numer jeden, bo w końcu jest najbardziej dochodowym biznesem, ale na przykładzie Lecha śmiało możemy stwierdzić jedno. Tak liczna grupa piłkarzy, która poszła własnymi ścieżkami i utrzymuje się na poziomie centralnym, jest dla poznańskiej akademii dodatkową cegiełką do renomy.

Co prawda renomy wewnętrznej, uznawanej za drugorzędną, ale wciąż istotnej.

Dlaczego? Na przykładzie Miedzi Legnica, która w jednym okienku transferowym potrafiła ściągnąć do siebie aż trzech wychowanków Lecha (Bartosz Bartkowiak, Wiktor Pleśnierowicz, Paweł Tupaj), można wysunąć tezę, że z biegiem czasu kluby z zaplecza Ekstraklasy będą patrzeć na poznańską akademię z jeszcze większym zaufaniem. – Jeśli ktoś przechodził po kolei przez większość szczebli, jestem zdania, że spokojnie poradzi sobie na poziomie centralnym. To prawda, że w ostatnim czasie jest takich przypadków coraz więcej i sądzę, że z roku na rok będzie zawodników “klasy średniej” przybywać – twierdzi Paweł Tupaj.

Długa lista poznańskich Roninów

– Gdy wgłębimy się w ten temat, zauważymy, że poza Lechem funkcjonuje obecnie grupa około 25 piłkarzy (rocznik 1997 – 2001), którzy rywalizowali o pozycję numer jeden na swoich pozycjach, ale w Lechu już ich nie ma. Teraz grają na szczeblu centralnym w Polsce lub w Europie – mówi Wojciech Tomaszewski.

Były trener juniorów starszych Lecha Poznań nie omieszkał również dodać, że po głębszej analizie swoją listę poszerzyłby o kilkanaście kolejnych nazwisk, w tym piłkarzy grających za granicą. My jednak wymienimy przede wszystkim tych, którzy należą do klubów Ekstraklasy, pierwszej i drugiej ligi. Oczywiście piłkarzy rezerw “Kolejorza” nie bierzemy pod uwagę.

* piłkarze wypożyczeni

24 piłkarzy. Nie każdy z powyższych odgrywa pierwszoplanową rolę w swoim zespole, ale nieco ponad połowa, dokładnie czternaście nazwisk, posiada status zawodnika pierwszego składu. Poza tym czterech regularnie wchodzi na boisko z ławki rezerwowych, a jeden (Patryk Janasik) borykał się z urazami na początku sezonu. Warto pamiętać, że na piłkarzach grających w Polsce lista się nie kończy. Z akademii Lecha na rzecz wyjazdu za granicę zrezygnowali m.in. Szymon Czyż (Lazio U-19), Olaf Kobacki (Atalanta U-19), Oskar Nowak (Getafe) czy Dawid Kurminowski (MSK Zilina). Co więcej, jeśli ktoś się uprze, w tym szeregu można by postawić nawet Krystiana Bielika.

Jak widać, klasa średnia ma się całkiem dobrze.

KAMIL WARZOCHA

fot. NewsPix.pl

Opublikowane 25.10.2020 13:05 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 15
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Szeliga cię widzi
Szeliga cię widzi

ZERO Tituli!!!
No ale hajs się zgadza. Coś za coś.

Zmiażdżony Śmieciuch z Mchawy Szeliga vel Cweliga
Zmiażdżony Śmieciuch z Mchawy Szeliga vel Cweliga

Tytuły Legii są po to żeby się bardziej zadłużać i dostawać wpierdole w Europie: Astana Sheriff Spartak Europa Rangersi Omonia Karabach buhahahah najwieksze pośmiewisko Polski. 100mln długu stara przepłacona kadra. Lech 100mln zysku. Legła już jest ligowym średniakiem a z każdym rokiem będzie tylko gorzej. Pytanie tylko kiedy Lech zaora tą marną lige na lata

Niebiesko-Biały
Niebiesko-Biały

Przestań pierdolić, że tytuły (w Poznaniu) nie mają żadnego znaczenia. Maj roku 2018 i sławetne „Mamy, kurwa, dosyć!” – zapomniałeś już? A co poprzedzało sezon ten zakończony blamażem i rozróbą na stadionie z powodu wypuszczenia Mistrzostwa Polski z rąk na ostatniej prostej? Ano sprzedanie wychowanków za 12 mln euro. Zaorali dzięki tym pieniądzom „tę marną ligę”? Nie zaorali. Następny sezon skończyli jeszcze w większej dupie i trzeba było robić twardy reset.

GTS
GTS

„Pytanie tylko kiedy Lech zaora TĘ marną lige na lata”
To pytanie to już z dziesięć lat jest zadawane…
Lech nic nie zaora bo właścicielom zależy przede wszystkim na pieniądzach a nie na tytułach. Mistrzostwo albo Puchar są dla nich środkiem do celu, którym jest zysk.

Tomex88
Tomex88

Co do Gładosza to po prostu jego karierę przerwała kontuzja. Sam z siebie nie zniknął. A potencjał miał ogromny. Dziś hasałby w ataku zamiast Ishaka

Chujek Widelec
Chujek Widelec

zajebany legnica coś nowego i świeżego pozdro dla Mielca
od wujka widelca

Spartakus - pogromca pzpnowskiej bandy zlodziei
Spartakus - pogromca pzpnowskiej bandy zlodziei

Przeciez to oczywiste ze wprost z akademii zaden zawodnik nie wejdzie z mostu i od razu bedzie swiadczyl o sile 1 zespolu. Po to sa wypozyczenia i dla tego wazne jest miec rezerwy na zapleczu ekstraklasy, co dzieki komuchom z kc pzpn jest niemozliwe do dzis, bo powprowadzali limity ze rezerwy moga grac najwyzej w 3 lidze (czyli jak debile ja nazwali – 2 lidze). Boniek mowil ze to zmieni i chuj, do dzis nie zmienione. Co smieszniejsze w niemczech jest taki sam absurdalny przepis i Bayern 2 wygrywajac 3 lige nie mogl awansowac, Boniek ma wymowke ze „ale w niemczech tez tak jest”.

W akademii sa szczeble rozwoju – od zalozmy u6 do rezerw i seniorow. Nie kazdy wejdzie do seniorow. Mozna sie posilkowac przykladami od najlepszych czyli od Ajaxu – ktory wczoraj gdy walili 13 bramek to 8 goli strzelili wychowankowie – lassina traore 5, ekkelenkamp 2, blind 1. Tyle ze ekkelenkamp, traore, gravenberch, klaassen zapierdalali dlugo w rezerwach na zapleczu eredivisie by sie dostac do 1 druzyny. Nie ma nic za darmo. Dodatkowo to sa zawodnicy z selekcji, najlepsi z najlepszych ze swoich rocznikow jakich Ajax mial.

Przed Lechem jeszcze dluga droga by regularnie miec pilkarzy z akademii w skladzie, a przed Legia to lata swietlne pracy – akademia Legii to lezy i kwiczy.

Karol
Karol

Zmienili ten przepis jakoś w maju/czerwcu i rezerwy już mogą grać o poziom niżej

NIEBIESKIE PIONKI
NIEBIESKIE PIONKI

JESTEŚCIE AMICĄ WRONKI!!!

lele
lele

Drobna poprawka do autora: zabrakło gwiazdki przy Mateuszu Skrzypczaku – on jest tylko wypożyczony do Puszczy

Karem Benzyna
Karem Benzyna

Chyba nie bardzo. Zjazdy z autostrady są zazwyczaj przy prawym pasie.

Sok z Kiszczaka
Sok z Kiszczaka

Ktoś tu RONI krokodylowe łzy…

kopinavave
kopinavave

Olszak nie jest wychowankiem Zdecha . Był kupiony z Wisły Puławy do 1 składu akademii nie widział

WhiteStarPower
WhiteStarPower

Co jest z Szymczakiem? Lekka niby kontuzja latem, gosc zniknął a miał swietne wejście. Takie Kaczarawe to zjada na śniadanie jesli chodzi o wykończenie, o kolejnych milionach za niego nie wspomnę

Marel5645
Marel5645

Napastnik był,
Pomocnik był,
Obrońca był,
Dlaczego akademia Lecha nie potrafi wychować bramkarza?
Poznań od Szamotuł dzieli około 40km, i jaka kolosalna jest różnica w świetnych wychowankach na tej pozycji.

Weszło
04.12.2020

Miedź sto mil od regularności

Jeśli ktoś zadałby nam karkołomne zadanie określenia poczynań Miedzi Legnica w tym sezonie I ligi za pomocą jednego słowa, mielibyśmy ułatwione zadanie, bo przynajmniej wiedzielibyśmy, że jedno wyrażenie odpadłoby na samym starcie tych językowych rozważań. Jakie? Ano „regularność”. Podopieczni Jarosława Skrobacza są tak nieprzewidywalni i tak nierówni, że robi się to po prostu zabawne.  Miedź […]
04.12.2020
Weszło
04.12.2020

Gorsi od Azerów, Bułgarów i Cypryjczyków. Ile polskie kluby osiągnęły w Lidze Europy?

Wielkimi krokami zbliża się rewolucja w europejskich pucharach. Inauguracja UEFA Conference League w sezonie 2021/22 spowoduje, że dla polskich klubów nie tylko droga do Ligi Mistrzów, ale i do Ligi Europy stanie się wyjątkowo kręta, ciasna i wyboista. Tylko mistrz Polski będzie miał szansę, by wystąpić w tych rozgrywkach. Pozostałym ekipom pozostania walka o awans […]
04.12.2020
Weszło
04.12.2020

Zrezygnowali z Benfiki, bo mają zaraz Podbeskidzie. Hahaha!

Chcieli do Europy. Tak o nią walczyli, tak ją wspominali, ach, cóż to były za czasy, gdy ogrywało się Juventus, Manchester City albo Fiorentinę. W końcu, po latach, dostali się do fazy grupowej. I co? Wystawili rezerwy. Polska piłka w jednym obrazku. Debilizm pogania idiotyzm. Odpuścić mecz z Benfiką, żeby skupić się na starciu z […]
04.12.2020
Weszło
04.12.2020

Freebet 25 PLN na derby Berlina w TOTALbet!

Darmowe zakłady? Znamy, lubimy. W TOTALbet o tym wiedzą, dlatego dzisiejszy mecz Herthy z Unionem obstawimy bez ryzyka. A z jakiej to okazji? Z takiej, że ten legalny bukmacher oferuje nam „Kalendarz Adwentowy”. W ramach tej promocji czekają na nas 24 bonusy – jeden każdego dnia. Dziś dzięki temu zgarniemy freebet na derby Berlina. I […]
04.12.2020
Weszło
04.12.2020

Gole po przerwie, kartki dla Wisły | TYPY NA DERBY KRAKOWA

Derby Krakowa, co by tu z nimi zrobić? Jeśli nie wiecie, to mamy dla was dobre wieści. Chętnie wam podpowiemy, na co warto postawić u bukmachera, żeby po derbach obudzić się w lepszym nastroju. Nasi kumple przygotowali szeroką i ciekawą ofertę, więc zajrzeliśmy do każdego z nich i wybraliśmy cztery typy na piątek z Ekstraklasą. […]
04.12.2020
Weszło
04.12.2020

Cagliari się zabezpiecza – Walukiewicz z dłuższą umową

Sebastian Walukiewicz krok po kroku buduje swoją markę w Italii. Cagliari Calcio właśnie ogłosiło, że przedłużyło kontrakt z 20-letnim reprezentantem Polski. Umowa obowiązywać będzie do 30 czerwca 2024 roku. Oczywiście nie oznacza to, że Polak ją wypełni. Wręcz przeciwnie, bo ciężko odczytywać to inaczej niż jako sygnał, że klub z Sardynii mocno wierzy w to, […]
04.12.2020
Weszło
04.12.2020

Kraków nie stawia na wychowanków? Młodzieżowcy Cracovii i Wisły pod lupą

Ostatnimi czasy w stronę Cracovii i Wisły kierowane są zarzuty, iż zdecydowanie za mało stawiają na młodzież z Krakowa i okolic. Zamiast systematycznego i odważnego ogrywania młodych zawodników, w obu klubach z Grodu Kraka można zaobserwować tendencję do masowego ściągania bardzo przeciętnych obcokrajowców. Coraz częściej słychać głosy, iż poprzez to rywalizacja derbowa traci swój unikatowy […]
04.12.2020
Weszło
04.12.2020

Skrzypek: – W czym obcokrajowcy Cracovii są lepsi od Polaków? Chore!

– Przy lepszej pracy osób zarządzających, Cracovia co roku mogłaby walczyć o awans do europejskich pucharów. Z takim budżetem, z takimi możliwościami – absolutny mus. Inna sprawa tyczy się Wisły, tu moje zdanie jest takie, że nie zawsze zawodnik z bogatym CV będzie odpowiednim trybikiem do danej drużyny, stąd ograniczone możliwości na boisku. Ludzie odpowiedzialni […]
04.12.2020
Weszło
04.12.2020

Stanowisko: Janusz Filipiak vs bidulka Wisła

Zawrzało wczoraj na linii Janusz Filipiak – Wisła Kraków. Krzysztof Stanowski komentuje to w swoim felietonie wideo. Zapraszamy.
04.12.2020
Weszło
04.12.2020

PowerPlay. Hit w pierwszej lidze i odrodzony Hajduk

Aj, cóż to będzie za mecz. Lider I ligi kontra wicelider, zdecydowane najlepszy atak kontra zdecydowanie najlepsza defensywa. Nie mogliśmy sobie odpuścić, w dzisiejszym PowerPlayu znów zajrzymy do Niecieczy, ale nie zabranie i typów bardziej egzotycznych. Zwłaszcza, że musimy zmazać plamę po ubiegłym tygodniu – po dwóch odcinkach na 66-procentowej skuteczności, ostatnio trafiliśmy tylko z […]
04.12.2020
Weszło
04.12.2020

Derby absurdów, czyli co nas bawiło w Krakowie w ostatnich latach

Derby Krakowa to zawsze ekscytujące wydarzenie dla Ekstraklasy. W obliczu biedy derbowej na najwyższym poziomie rozgrywkowym nie będzie chyba przesadą stwierdzenie, że to najmocniejsze lokalne derby w Polsce. Bogata historia tych klubów robi swoje – nawet jeśli ani Wisła, ani Cracovia nie aspiruje dziś do walki o tytuł mistrzowski. Natomiast postanowiliśmy podejść do tego starcia […]
04.12.2020
Weszło
04.12.2020

Świąteczne prezenty Totolotka – 6 bonusów w grudniu!

Legalny bukmacher Totolotek udowadnia, że nie tylko Robert Lewandowski może odwiedzić Świętego Mikołaja i poprosić go o przysługę. Wygląda na to, że sympatyczny starszy pan w czerwonym stroju odwiedzi także tych, którzy obstawiają w Totolotku! W grudniu gracze otrzymają od niego sześć świątecznych prezentów. Pierwszy można zgarnąć już dziś. W nowej promocji Totolotka gracze mają […]
04.12.2020
Weszło
04.12.2020

Smuda pytał: a widzieliście kiedyś boisko pod górkę?

– Z trenerem Łazarkiem wbiegaliśmy na Kasprowy Wierch. Franciszek Smuda, który wziął nas pod swoją opiekę, powiedział wprost o takim bieganiu: „A widzieliście, chłopcy, kiedyś boisko pod górkę?”, Stosował swoją filozofię. Która polegała tez na tym, że jak mieliśmy obóz w Niemczech, to po interwałach musiałem pod drzewem ze zmęczenia zwymiotować – Łukasz Skrzyński, dwukrotny […]
04.12.2020
Weszło
04.12.2020

Nieoczekiwana zamiana miejsc. Union daje pstryczka w nos Hercie

Kiedy patrzysz na sytuację w tabeli Bundesligi przed derbami Berlina, ciężko nie pomyśleć jak Bubbles w „Chłopakach z baraków”. Powinno wyjść inaczej. Hertha i jej mocarstwowe plany na ten moment zajmują miejsce na półce obok klasyki Tolkiena. Natomiast Union, który do ligi przystępował z większą pokorą, jest dziś jedną z rewelacji rozgrywek. Jak to się […]
04.12.2020
Weszło
04.12.2020

„Rywale robią sobie zdjęcia, bo pierwszy raz grają na stadionie Ruchu”

Ruch Chorzów ledwo uratował swoją egzystencję przed startem ubiegłego sezonu III ligi, w który i tak wszedł z opóźnieniem. Dziś sytuacja przy Cichej jest już znacznie stabilniejsza, a drużyna zgodnie z planem prowadzi na półmetku, zmierzając po awans. Trener Łukasz Bereta pilnuje jednak, żeby nikt nie odleciał i nawet trochę cieszy się, że Polonia Bytom […]
04.12.2020
Weszło
04.12.2020

Promocja na derby Krakowa! Kurs 30.00 na Wisłę lub Cracovię w Superbet!

Legalny bukmacher Superbet wraca z kolejną odsłoną mega promocji dla nowych graczy. Tym razem dotyczy ona piątkowego hitu Ekstraklasy, czyli derbów Krakowa. W Superbet za wygraną Wisły Kraków lub Cracovii dostaniemy kurs 30.00! Jak skorzystać z tej oferty? Już wyjaśniamy. Żeby wziąć udział w promocji, trzeba po pierwsze założyć konto w Superbet. Dotyczy ona bowiem […]
04.12.2020
Weszło
04.12.2020

Tęskno mi za Europą. W MLS pracuję na transfer

Czy stęsknił się za Polską? Czego najbardziej brakuje w Stanach Zjednoczonych i czy Amerykanie są pozytywniejsi od Polaków? Jak dogadywał się z Bastianem Schweinsteigerem i jak współpracuje mu się z Borisem Sekuliciem? Dlaczego Chicago Fire znów nie zakwalifikowało się do play-off i jak na ten klub wpłynęły poważne przedsezonowe zmiany? Czy brakuje mu reprezentacji i […]
04.12.2020
Weszło
04.12.2020

PRASA. Peter Hyballa – „gorsza wersja Kloppa”, na którą liczy Wisła Kraków

– Hyballa słynie z tego, że jego drużyny preferują ofensywny styl oraz że jest świetnym motywatorem. Po obejrzeniu ostatnich meczów w wykonaniu Wisły przyznał, że zalążki gry wysokim pressingiem są w drużynie wpojone. – Nie wszystko sprowadza się do pressingu, ważnych jest też wiele innych czynników. Dużo rozmawiam z zawodnikami.  Jak przychodzi nowy trener, jest […]
04.12.2020