post Paweł Paczul

Opublikowane 17.10.2020 11:21 przez

Paweł Paczul

Michał Probierz dokonał w Superpucharze wręcz niezwykłej rzeczy: w pewnym momencie nie miał na placu żadnego Polaka. Takie rzeczy mogą się zdarzyć, zwłaszcza w meczach ligi hiszpańskiej czy Ligi Mistrzów. Ale to był Superpuchar Polski. Polski. Można było się złapać za głowę. I też nie mamy wątpliwości, że gdyby nie przepis o młodzieżowcu, Probierz niejednokrotnie miałby takie zestawienie w meczu ligowym. Oczywiście: można z obcokrajowców zmontować silny zespół. Czy trener przez te lata to zrobił? Wątpimy.

Naturalnie ktoś może zauważyć, że Cracovia dopiero co sięgnęła po dwa trofea, ale cóż, w ostatnich latach robiły to choćby zespoły z Trójmiasta – Arka czy Lechia – i jakoś nikt nie uważał ich za cholernie mocne ekipy. W rozgrywkach pucharowych zdarzają się niespodzianki i zwycięstwo Cracovii z pewnością niespodzianką było.

Prawdziwym egzaminem zawsze będzie liga i europejskie puchary. W tych drugich Cracovia nie przeszła ani jednej rundy mimo dwóch podejść. Szwedzi z Malmoe przejechali się po niej bez żadnych problemów, Słowacy z Dunajskiej Stredy kpili z archaicznego stylu. Z kolei w Ekstraklasie szkoleniowiec Pasów nie osiągnął nic więcej niż Jacek Zieliński, który za swoich czasów miał sporo mniejszą władzę niż ma teraz Probierz, w końcu również wiceprezes.

Dlatego mówimy: sprawdzam. Przejechaliśmy nazwiska wszystkich obcokrajowców, którzy trafili do Cracovii od sezonu 17/18, czyli od czasu, gdy rządzi tam Probierz. Mamy bowiem nieodparte wrażenie, że przez tę część Krakowa przejeżdża masa szrotu, sprowadzana bez ładu i składu. Ale może się mylimy?

Podzieliśmy tych piłkarzy na cztery kategorie.

TOP – to goście, którzy wyróżnialiby się w większości zespołów naszej ligi. Nie uzupełnienia, a wzmocnienia, za które należy bić Cracovii brawo.

Solidność – półka niżej, ale wciąż w porządku. Zawodnicy, którzy o futbolu mają pojęcie i nie pobierają pensji tylko dlatego, gdyż ich nazwisko brzmi egzotycznie.

Przeciętność – tutaj już zaczynamy krytykować. Zawodnicy, którzy niewiele wnoszą i – śmiemy postawić taką tezę – na ich miejsce znajdziemy wielu tańszych Polaków z niższych lig, czekających na swoją szansę.

Szrot/niewypał – zbędni zawodnicy. Albo nic nie potrafili, albo szybko złapali kontuzję i wyjechali, bo też nikt nie miał zamiaru się nad nimi potem pochylać.

I cóż, w sumie Michał Probierz od sezonu 17/18 ściągnął aż 32 obcokrajowców. To wręcz szokująca liczba, prawie że trzy jedenastki. Natomiast oceniliśmy 30, bo Ivan Marquez i Matej Rodin przez krótki staż z tego sezonu, nie zasłużyli jeszcze na cenzurkę. Choć oczywiście trudno oczekiwać, by ten pierwszy załapał się do dwóch czołowych kategorii. Można powiedzieć: byliśmy wyrozumiali. Ale lecimy.

TOP (imię i nazwisko, średnia not na Weszło, mecze ligowe w Cracovii, liczby w Ekstraklasie):

Airam Cabrera – 5,22 – 27 – 14 goli, 2 asysty, 2 kluczowe podania

Sergiu Hanca – 4,79 – 56 – 13 goli, 9 asyst, 9 kluczowych podań

Rafa Lopes – 4,41 – 35 – 11 goli, 3 asysty, 1 kluczowe podanie

David Jablonsky – 5,7 – 30 – 2 gol, 0 asyst, 2 kluczowe podania

Marcos Alvarez – 5,83 – 6 – 1 gol ,2 asysty, 0 kluczowych podań

Javi Hernandez – 4,79 – 65 – 15 goli, 4 asysty, 7 kluczowych podań

Sześciu zawodników. Jak na 30 strzałów – dość mało. Co ciekawe, 1/3 z nich to żadne wynalazki Cracovii, tylko piłkarze ściągani do Polski już wcześniej, bo Hernandez grał w Górniku Łęczna, a Cabrera w Koronie Kielce. Oczywiście warto docenić, że Probierz ich wziął, ale odnotować też trzeba. Zastanawialiśmy się, czy dawać Jablonskiego tu, czy niżej ze względu na jego przygody pozasportowe, ale skupmy się na futbolu, a Czech jest naprawdę porządnym stoperem.

Solidność (imię i nazwisko, średnia not na Weszło, mecze ligowe w Cracovii, liczby w Ekstraklasie):

Pelle van Amersfoort – 4,45 – 40 – 8 goli, 3 asysty, 2 kluczowe podania

Michal Siplak – 4,98 – 69 – 3 gole, 8 asyst, 4 kluczowe podania

Oleksij Dytjatjew – 4,72 – 75 – 3 gole, 1 asysta, 1 kluczowe podanie

Michal Pesković – 5,16 – 69

Cornel Rapa – 4,61 – 74 – 4 gole, 5 asyst, 3 kluczowe podania

Półka niżej. Pewnie gdyby robić takie zestawienie za poprzedni sezon, Pelle byłby w TOP-ie, natomiast jesteśmy po szóstej kolejce, a Holender nie dał jeszcze ani gola, ani asysty, ani asysty drugiego stopnia. Natomiast to piłkarz wciąż solidny i gdyby Cracovia w większości brała takich gości, jak z tej i poprzedniej grupy, byłoby świetnie. Niestety: 11 na 30 zawodników to tylko troszeczkę lepiej niż 1/3. Antoni Łukasiewicz by się ucieszył, ale nie o jakość Łukasiewicza w tym wszystkim chodzi.

Przeciętność (imię i nazwisko, średnia not na Weszło, mecze ligowe w Cracovii, liczby w Ekstraklasie):

Niko Datkovic – 4,5 – 32 – 1 gol, 1 asysta, 1 kluczowe podanie

Florian Loshaj – 4,29 – 18 – 0 goli, 2 asysty, 2 kluczowe podania

Ivan Fiolić – 4,24 – 17 – 1 gol, 1 asysta , 2 kluczowe podania

Rivaldinho – 3,0 – 6 – 1 gol, 0 asyst, 0 kluczowych podań

Lukas Hrosso – 4,80 – 5 –

Fiolić, Loshaj… Taka trochę wizytówka Cracovii. Coś tam potrafią, ale żeby to było wiele – raczej nie powiemy i mamy poważne wątpliwości, czy w niższych ligach nie ma podobnych piłkarzy, a jednocześnie tańszych. Rivaldinho uratował się bramką, natomiast do ojca to on ma tyle, co Zakopane do Antarktydy. Hrosso, Datković – jakby ich zabrakło, to co z tego? Natomiast prawdziwy hit zaczyna się zaraz.

Szrot/niewypał (imię i nazwisko, średnia not na Weszło, mecze ligowe w Cracovii, liczby w Ekstraklasie):

Nicolai Brok-Madsen – 3,67 – 11 – 1 gol, 0 asyst, 0 kluczowych podań

Deniss Rakels – 3,87 – 12 – 1 gol, 4 asysty, 0 kluczowych podań

Lennard Sowah – 4,14 – 7 – 0 gol, 1 asysta, 0 kluczowych podań

Rubio – 6 – 2 – 1 gol, 0 asyst, 0 kluczowych podań

Thiago – 4,0 – 18 – 0 goli, 0 asyst, 0 kluczowych podań

Sergei Zenjov – 3,79 – 39 – 4 gole, 2 asysty, 1 kluczowe podanie

Antonini Culina – 3,00 – 16 – 0 goli, 0 asyst, 0 kluczowych podań

Matić Fink – 4,21 – 20 – 2 gole, 1 asysta, 0 kluczowych podań

Jaroslav Mihalik – 3,93 – 14 – 0 goli, 1 asysta, 1 kluczowe podanie

Gerard Oliva – 3,00 – 3 – 1 gol, 0 asyst, 0 kluczowych podań

Vinicius Ferreira – b.o – 1 gol, 0 asyst, 0 kluczowych podań

Bojan Cecarić – 2,9 – 12 – 0 goli, 1 asysta, 0 kluczowych podań

Serder Serderov – 2,50 – 6 – 0 goli, 0 asyst, 0 kluczowych podań

Elady Zorrilla – 3,00 – 2 – 0 gol, 0 asyst, 0 kluczowych podań

Momentami przecieraliśmy oczy, bo poważnie: niektórych gagatków można nie pamiętać. Zorrilla? Sowah? Serderov? Poważnie? Taki Vinicius Ferreira wciąż w Cracovii jest, niby młody, ale czy utalentowany – chyba można wątpić.

14 piłkarzy. 14 zawodników na 30 ściągniętych i ocenionych trzeba zakwalifikować do szrotu. To fatalny wynik. A jeśli dodać przeciętniaków, to jest przecież jeszcze gorzej, prawie 2/3 transferów Cracovii należy zaliczyć do wyrzucania pieniędzy w błoto. Naturalnie można się kłócić: ten wyżej, tamten niżej, natomiast to i tak nie zmieni ogólnego obrazu, koszulkę Cracovii przez ostatnie lata ubierały tabuny słabych piłkarzy.

I dlatego trudno kupować nam ten projekt. Trudno też słuchać usprawiedliwień finansowych, bo – załóżmy – Górnik czy Raków to nie są bogatsze zespoły, a takich brutalnych skojarzeń trudno u nich szukać (choć oczywiście też się mylą). Cracovia buduje swój ośrodek i może po latach coś się zmieni, ale już teraz wypada i trzeba krytykować jej politykę transferową. Jak na taką liczbę zawodników, zdecydowanie za mało oglądaliśmy tam jakości.

Fot. FotoPyk

Opublikowane 17.10.2020 11:21 przez

Paweł Paczul

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 15
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
agkś
agkś

probierz-mój ulubiony pan od wuefu! plus brzęczk-dwa dzbany.

Sprawdź
Sprawdź

Jureczek miał jaja przynajmniej wystawić inny skład, przetestować parę zawodników dłużej niż 15 minut.

Ciosek
Ciosek

Ale jak tylko zatrudnią zagranicznego trenera to Probierz jest pierwszym, który to krytykuje. W końcu polscy trenerzy nie są gorsi od tych z zagranicy. To nie powinno być tak z piłkarzami? Skoro trenują ich świetni polscy trenerzy to nie powinniśmy ich zastępować szrotem ze Słowacji czy Bałkanów. No chyba, że nasi szkoleniowcy jednak nie są tacy super…

Alvarez
Alvarez

Datković i Hrosso przeciętność, co to za dzban bezimienny pisał?

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe

Miroslav Filipović-Majstorović

Porucznik Qabura
Porucznik Qabura

Lopes topowym napastnikiem/skrzydłowym? Chyba komuś się coś ciężkiego na dekiel sp…ło. Drewniak, które szczytowym osiągnieciem był zeszły sezon w Eklapie.
Alvarez? Kierwa gość na razie nic nie pokazał w tych kilku meczach. Rozumiem, że ktoś ładnie posmarował za laurkę.

Co do Probierza. Pół biedy, że ledwo co 4 piłkarz coś dał. Gorzej, że kosztowało to wszystko wagon hajsiwa. Tyle kasiory co Probierz przep…ł na szrociwo to chyba tylko swego czasu Lechia potrafiła.

Pan Jurysta
Pan Jurysta

Jak mozna tego grubasa Alvareza kwalifikowac do topki skoro nic nie zrobił do tej pory i jest po prostu słabym punktem Cracovii na razie a np. Loshaja i Fiolicia, którzy są podstawowymi zawodnikami linii pomocy Cracovii (np. Loshaj potrafił skutecznie zastąpić Gola) i jako tako ciągną jej grę wraz z Pelle i Dimunem (tak – bardzo niedoceniany zawodnik!) zamieszczać w grupie przeciętniaków w takiej sytuacji?
Inna sprawa to Probierz – uważam, że to nie jest zły trener, pracowity, ambitny i potrafi rozwinąć piłkarzy, ale zarazem hipokryta (np wlasnie w kwestii polskich trenerow i piłkarzy) a z jego wypowiedzi często wychodzi buractwo. Nie zmienia to jednak faktu, że liczą się bardziej czyny a nie słowa i Cracovia powinna się go trzymać, bo ciężko byłoby jej znaleźć lepszego trenera skoro Wojciech Stawowy najlepszy trener ligowy jest obecnie zajęty 😉
Ogólnie rzecz ujmując Ci wszyscy eksperci na Weszło i gdzie indziej to nieporozumienie – sprawiają wrażenie jakby meczów nie oglądali tylko opierali się na statsach – liczbie goli i asyst. No jasne, w takiej sytuacji grubas będzie wybitny, bo raz z metra dobił głową, ale już Loshaj jest cienki, bo nie ma żadnych statystyk tyle tylko, że gra na 6.

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe

Kręciło się bekę z Zające i Lettieriego, że ściągają masowo szrot z zagranicy, lecz prawda jest taka, że Filipiak z Probierzem robią dokładnie, ale to dokładnie to samo, tylko za większe pieniądze. Lettieri okazuje się być warsztatowo lepszym trenerem po ze znacznie rzadszej kupy długi czas robił coś niewiele gorszego niż Pan Polski Guardiola, na dodatek Koronę o wiele częściej dało się oglądać.
A że Lettieri buc i ma ego jak terytorium Chin? A Probierz?

Sławek
Sławek

Lotnisko w Krakowie jest, P. Probierzowi leci już 3 rok pracy a gra Cracovii to kraksa. No ale przyjdzie konferencja prasowa i P. Probierz odwali szopkę przy merytorycznym pytaniu. A to zamieni się z dziennikarzem miejscami a to roślinkę przyniesie, czekam na gotowanie. Zero z tego pożytku, konferencja zaliczona tydzień zleciał a P. Trener nadal jest przekonany o swojej zayebistości.

PewnieITakWszyscyZginiemy
PewnieITakWszyscyZginiemy

Gówniany klubik, gówniany trener, gówniany prezes. Cała Cracoorvia.

łukasz
łukasz

najbardziej antypolski trener , więcej szans zagrania Polak ma zagranicą niż w Cracovi.Styl rzeczywiśćie prymitywny siłowy

stach paluch
stach paluch

Jeśli Fiolić to przeciętniak, to ja się pytam dlaczego Lopes jest w TOP-ie i dlaczego w TOP-ie jest Alvarez?
Loshaja można uznawać za przeciętnego, ale wydaje mi się, że gość jeszcze odpali – w tym sezonie, podobnie jak Fiolić, wygląda lepiej, niż w poprzednim. Hrosso? Facet dwa razy wybronił w Pucharze/Superpucharze Polski rzuty karne, jest gdzieś tam w szerokiej kadrze Słowacji, został sprowadzony jako drugi bramkarz i dalej nim pozostaje. Jak na drugiego bramkarze to chyba całkiem niezłe osiągnięcia – gość gdy gra nie zawodzi, wręcz przeciwnie, więc w czym problem?
No, ale rzeczywiście ze szrotem to się zaczynają jaja.
Sklasyfikowanie jako szrot Matica Finka jest absolutną kompromitacją Redaktora Paczula. Facet był jednym z lepszych zawodników Cracovii w sezonie 2017/18 i nie został w polskiej lidze tylko dlatego, że Pasów nie było stać na jego wykupienie. I czujności rewolucyjnej redaktora Paczula nie wzmogła nawet średnia ocen Finka na weszło – 4,21, czyli prawie tak dobra jak TOP-owego Lopesa (4,41). To nie jest delikatna pomyłka redaktorska, bo zamiast w „szrocie” Fink powinien wylądować w „solidności”.
Thiago też nadal w Cracovii jest – klasyfikowanie go jako szrot to co najmniej przesada. Czy kolega Paczul oglądał go w Sandecji? Czy w przypadku takiego Pirulo też nadal uważacie, że to jest szrot, czy po prostu chłop potrzebował trochę czasu?
Zenjov na pewno nie był aż tak zły, żeby kwalifikować go do szrotu. Nie był gwiazdą, nie był nawet solidny, ale do przeciętności spokojnie można go zaliczyć. Skoro przeciętny jest według kolegi Paczula Loshaj i Rivaldinho, no to Zenjov też na taką ocenę zasługuje. No i ten Mihalik. Ja nie wiem, nie znam się, nie orientuję się może, ale pomimo wielu zarzutów i utyskiwań jakie miałbym pod adresem Mihalika – choć teraz zapewne są one udziałem kibiców Lechii – określenie „szrot” jakoś mi się z nim Mihalikiem gryzie.
Rakels – następna ciekawostka. Czy decyzja o wypróbowaniu go w Krakowie była nielogiczna? Po drugim pobycie Rakelsa w Cracovii pisaliście o tym tak: „Jakkolwiek spojrzeć, z Anglii wrócił zupełnie inny człowiek. Albo inaczej – wyjechał Rakels z najlepszego okresu w Cracovii, wrócił Rakels z najgorszego okresu w Zagłębiu Lubin, gdzie wyróżniał się głównie poza boiskiem.” Czyli był to gość z TOP-u, ewentualnie z szeregów „solidnych”, więc o co się czepiać Probierza, że wziął gościa za pół-darmo, wypróbował czy znowu nie zacznie działać i odpalił? W Piaście Fornalik zrobił to samo z Parzyszkiem i „zatrybiło” – nie było warto?
Czyli zestawienie to: na plus 16/ na minus 14 (a w rzeczywistości 17//13, bo – nawet jeśli darujemy sobie polemikę z Zenjovem, Michalikiem i Rakelsem, to jednak ustaliśmy już bezspornie, że Fink w szrocie to jakaś parodia). Ponadto nie ma w tym zestawieniu ujętego Rodina i Sadikovića, a jakoś mam wrażenie, że jednak nie trafią do szrotu – zwłaszcza ten drugi. Jak chcecie robić takie zestawienia, to uczciwe byłby porównać dokonania innych „szrociarzy” – ilu anonimowych gości z zagranicy przwinęło się prze Lechię, Jagiellonię, Legię…
A swoją drogą: fakt, że Alvarez ma ze wszystkich wymienionych zakupów Cracovii najwyższą średnią ocen wg. Weszło należałoby uznać za zabawny – nawet biorąc pod uwagę, że to wynika z niewielkiej ilości rozegranych spotkań.

Pan Jurysta
Pan Jurysta

Sto procent poparcia! I nie jest tu napisane nic kontrowersyjnego – po prostu rzeczowo ukazuje, że Paweł Paczul napisał o czymś o czym nie ma pojęcia, nie ogląda meczów Cracovii i opierał się tylko na notach i utartych opiniach pozostałych „ekspertów”, powtarzających banały i opierających się na statystykach tylko. Ja nie oczekuję, żeby każdy wszedł w temat czy oglądał mecze Cracovii, które się okropnie ogląda, ale jeśli ktoś zabiera się za pisanie artykułu to przydałoby się coś wiedzieć.

Patryk
Patryk

Już liczyłem na to, że zrobiliście quiz, w którym należy wymienić wszystkich obcokrajowców którzy się przewinęli przez Cracovię :/

Andrzej
Andrzej

Po co się produkować i robić podsumowania? Wystarczy spojrzeć na transfery z Cracovi. Czy z tej przypadkowej zbieraniny udało im kogokolwiek sprzedać? Czy były choćby zapytania???
Tam grają odpady które w żadnym profesjonalnym klubie nie znajdą zatrudnia. DNO!!!

Weszło
26.10.2020

„Idioto!”, „debilu!”, „wejdę do ciebie na boisko!”. Skandal na meczu nastolatków

Od czasu do czasu mamy niestety nieprzyjemność pisać o tym, że pojęcie uchwycone pod hashtagiem #SzacunekDlaArbitra wciąż jest obce na wielu stadionach i stadionikach w naszym kraju. Dziś niestety trafił do nas kolejny pożałowania godny incydent, gdzie sędzia padł ofiarą słownej agresji. Incydent tym bardziej oburzający, że dotyczący piłki młodzieżowej. Ba, dziecięcej. W roli głównej […]
26.10.2020
Weszło
26.10.2020

„Siłą Rakowa jest to, że każdy wie, co ma robić na boisku”

– Napastnik żyje z goli, a cztery bramki udało mi się strzelić, ale to nie jest najważniejsze. Wygrywamy mecze. Nie było tak, że nie wykorzystywałem okazji, a my przegrywaliśmy albo remisowaliśmy, więc tak, jestem zadowolony. O to mi od początku chodziło. Inna sprawa, że to jeszcze nie koniec. Wprost przeciwnie. Jestem na początku drogi. Nic […]
26.10.2020
Weszło
26.10.2020

Czwarty sezon z VAR-em, piłkarze wciąż symulują…

Jeszcze wczoraj pisaliśmy, że najbliższe tygodnie to dla Filipa Marchwińskiego wymarzona szansa, by w końcu odpalić na dobre. Co musi zrobić, by udowodnić swój talent? Posyłać dobre podania, strzelać gole, kiwać rywali. Czego robić nie powinien? TEGO: Symulować tez trzeba umiec 🙈 pic.twitter.com/FMyOjfLxwo — Michał Rączka (@majkel1999) October 25, 2020 Ręce nam opadły. Tak samo jak […]
26.10.2020
Weszło
26.10.2020

Rzuć im za plecy, czyli liga znalazła sposób na Górnika

Najpierw dwanaście punktów w czterech meczach, a później ledwie punkt w trzech spotkaniach. Górnik Zabrze najpierw szybko wrzucił piąty bieg, by wcisnąć hamulec ręczny. Czy to już czas, by rzucić mityczne „liga nauczyła się stylu Górnika?”. Wszak na początku sezonu to właśnie sposób gry był największym atutem zabrzan. Jak to się stało, że wyniki nagle […]
26.10.2020
Weszło
26.10.2020

Czy Legia może mieć jakąkolwiek korzyść z Joela Valencii?

Powrót Joela Valencii był przyjmowany z optymizmem, bo Ekwadorczyk swoją klasę udowodnił w Piaście, potem co prawda przepadł w Anglii, ale ile było podobnych przypadków piłkarzy, którzy u nas błyszczeli, a gdzieś indziej nie? Do mistrzostwa „opanował” to na przykład Stilić. Gdzie nie jechał, to nie dawał rady, a u nas często rządził. Była więc […]
26.10.2020
Weszło
26.10.2020

Walec z Mediolanu kontra Roma, czyli poniedziałek w Serie A!

AS Roma ustawia się w kolejce do zezlatanowienia. Szwed prowadzi Milan do kolejnych zwycięstw i idzie mu świetnie, bo „Rossoneri” nie przegrali jeszcze meczu w tym sezonie. A skoro tak to faworyt starcia z Romą może być tylko jeden. Próbujemy to wykorzystać, typując poniedziałkowy hit Serie A w TOTALbet! AC Milan – AS Roma Ostatnie […]
26.10.2020
Weszło
26.10.2020

Warta postawi zasieki przeciwko Górnikowi

Poniedziałek z Ekstraklasą przynosi nam starcie Warty Poznań z Górnikiem Zabrze. Chyba nikt nie spodziewał się, że to Warta będzie przystępować do niego po dwóch zwycięstwach z rzędu, a Górnik po trzech spotkaniach bez wygranej. Którą passę uda się przedłużyć lub przerwać? Typujemy ten mecz w Totolotku! Warta Poznań – Górnik Zabrze Ostatnie mecze Warty: […]
26.10.2020
Weszło
26.10.2020

Cieszę się, że żona jeszcze mnie nie spakowała

Ma 67 meczów w Ekstraklasie, tylko 27 lat, jeszcze w sezonie 2017/18 grał w ekstraklasowej wówczas Niecieczy. Tymczasem Patryk Fryc dzisiaj, zamiast grać na przynajmniej centralnym poziomie, jest grającym prezesem okręgówkowej Kotwicy Korczyna. Winda potrafi zjechać po piłkarza, zabrać go wysoko, ale może też posłać w dół. Patryk Fryc opowiada nam o swojej nowej rutynie […]
26.10.2020
Weszło Extra
26.10.2020

Na co byłoby dziś stać reprezentację Rzeczpospolitej Obojga Narodów?

Z powodu kalendarzowych zawirowań nie ma pewności, którego dokładnie dnia Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Carstwem Rosyjskim rozejm w Dywilinie. Mógł to być 11 grudnia 1618 lub 3 stycznia 1619 roku. Tak czy owak, na mocy porozumienia przypadły Rzeczpospolitej terytoria – ziemia smoleńska, czernihowska i siewierska. Przyjmuje się, że obszar państwa sięgnął wówczas miliona kilometrów […]
26.10.2020
Weszło
26.10.2020

Śmierć pięknych dziesiątek

Kiedy myślimy o klasycznej futbolowej dziesiątce, najczęściej wymieniamy takie postacie jak Juan Carlos Valeron czy Juan Roman Riquelme. Starsi mogą pokusić się o choćby Michela Platiniego, Michaela Laudrupa czy Kazimierza Deynę. A teraz? Co możemy zrobić teraz? Ano niewiele, bo piękne dziesiątki za naszych czasów umarły. W pogoni za dziecięcymi marzeniami Bazarowe podróbki klubowych koszulek […]
26.10.2020
Weszło
26.10.2020

PRASA. „Mam wrażenie, że część klubów I ligi kombinuje i celowo przekłada mecze”

W poniedziałkowej prasie Andrzej Iwan sugeruje kombinatorstwo u niektórych pierwszoligowców, Dariusz Dziekanowski chwali styl gry Lecha, Piotr Wołosik i Janekx wyśmiewają żebractwo Jagiellonii, a Zbigniew Boniek mówi o łagodnym przebiegu zakażenia koronawirusem. Jest też tekst o tym, jak wyglądałaby idealna akademia.  PRZEGLĄD SPORTOWY Antoni Bugajski o fatalnym początku Piasta Gliwice. Największy ekstraklasowy pożar w Piaście […]
26.10.2020
Weszło
26.10.2020

Nie jestem kozakiem, który zdominuje wszystkich w I lidze

Dlaczego nie wyszło mu w Lechu? Jak wspomina okres pracy z Adamem Nawałką i czy były selekcjoner reprezentacji Polski potrafi być przekonujący? Dlaczego nie bolały go słowa Tomasza Rząsy o tym, że w porównaniu do wychowanków Lecha wypada niekorzystnie? Czego mógł nauczyć się od Pedro Tiby? Dlaczego nie ma żalu do Dariusza Żurawia, że nie […]
26.10.2020
Weszło
26.10.2020

MVP Szymański, Przybyłko demoluje MLS, Krychowiak wyleciał z boiska | STRANIERI

Kolejny udany weekend w wykonaniu biało-czerwonych za nami. Robert Lewandowski z hattrickiem, Mateusz Klich z asystą – to wszyscy wiemy. A co słychać poza mainstreamem? Kolejne skalpy do kolekcji zbiera Kacper Przybyłko, Sebastian Szymański czaruje w Rosji, a Grzegorz Krychowiak przesadza ze wślizgami. Łapcie nasz cotygodniowy raport stranieri i sprawdźcie, jak radzili sobie Polacy w […]
26.10.2020
Weszło FM
25.10.2020

Poniedziałek na Weszło FM – co nas czeka?

Początek nowego tygodnia po zmianie czasu nigdy nie jest łatwy. Na świecie robi się ciemniej i bardziej ponuro. Poranek wspólnie z Wojtkiem Pielą i Darkiem Urbanowiczem może być jednak wspaniałym pomysłem na to, aby poprawić sobie nastrój. W Weszło FM „Dwójkę bez sternika” rozpoczniemy już o 7:00, a w programie rozmowy choćby z napastnikiem Rakowa […]
25.10.2020
Anglia
25.10.2020

Tak wygląda prawdziwy kanonier

Jeśli sztywno trzymalibyśmy się nazewnictwa, to napisalibyśmy, że w tym meczu zagrało czternastu Kanonierów – jedenastu piłkarzy Arsenalu z pierwszego składu i trzech wchodzących z ławki. Ale to tylko słowotwórstwo od klubowego przydomka. Na boisku był bowiem tylko jeden kanonier i to wcale nie w drużynie Mikela Artety. O kogo może chodzić? Oczywiście o Jamiego […]
25.10.2020
Weszło
25.10.2020

Lech w pucharach – STRONG, Lech w lidze – WEAK

Dobra postawa w pucharach i słabiutki występ w lidze. Wydaje się, że Lech Poznań złapał już swój rytm i przyzwyczaja do niego kibiców od początku tego sezonu. Jesteśmy świadkami powtórki z sezonów 2010/11 i 2015/16 – lechici wtedy też weszli do grupy Ligi Europy, a w Ekstraklasie prezentowali się kiepściutko. Dzisiaj Cracovia potrzebowała jednej wrzutki […]
25.10.2020
WeszłoTV
25.10.2020

LIGA MINUS. Paczul, Kowal, Białek, Roki

Halo, halo! Niedzielny wieczór bez Ligi Minus? Nie ma takiej możliwości. O 19:45 startujemy z waszym ulubionym magazynem poświęconym naszej kochanej Ekstraklasie. Wpadajcie na żywo, albo chociaż z odtworzenia! 
25.10.2020
Inne sporty
25.10.2020

Gigant Formuły 1 znów to zrobił. Hamilton wygrywa i bije rekord wszech czasów

Ostatni raz byliśmy tak zdziwieni, kiedy polski rząd ogłosił plany podniesienia płacy minimalnej. Lewis Hamilton, Mercedes i pierwsze miejsce – te pojęcia w 2020 roku zwykle występują razem. Dzisiejsze zwycięstwo w portugalskim Portimao było o tyle wyjątkowe, że Anglik wygrał Grand Prix po raz dziewięćdziesiąty drugi. Nikt nie ma więcej zwycięstw w Formule 1 niż […]
25.10.2020