Show Lewego, szkocka bramka Klimali, klasa światowa Gikiego | STRANIERI

Jan Mazurek

Autor:Jan Mazurek

05 października 2020, 09:43 • 6 min czytania 20 komentarzy

Kolejny dzień w biurze Lewandowskiego. Piętki Klicha z City. Świetne interwencje Gikiewicza z Wolfsburgiem. Szkocka bramka Klimali. Maksymalnie efektywny Świderski z domieszką efektowności. Udany debiut Furmana w Turcji. To był ciekawy tydzień naszych stranierich. A, że akurat taki poprzedzający zgrupowanie reprezentacji, to na wiele meczów patrzyliśmy ze wzmożoną ciekawością. Oto raport.

Duże boiska

Nie da się od tego nie zacząć. Robert Lewandowski kontra Hertha Berlin. Cztery bramki Polaka. Chciałoby się powiedzieć, że kolejny dzień w biurze, ale cholera jasna, doceniajmy to, bo każdy z nas chciałby mieć chociaż jeden taki dzień.

Ale, ale – na zgrupowanie reprezentacji Polski w świetnym humorze przyjedzie nie tylko Robert Lewandowski, ale też Mateusz Klich, który coraz bardziej rozpycha się łokciami w Premier League. Po świetnym występie i golu z Liverpoolem na inaugurację ligi, reprezentant Polski miał okazję zmierzyć się z drugą najlepszą drużyną angielskiej elity, czyli z Manchesterem City. Jak wypadł? Ponadprzeciętnie, więcej niż solidnie. Napędzał akcje, zagrywał w tempo, w punkt, pokazał kilka sztuczek technicznych (piętki – wow!), zaliczył 100% celnych podań, uczestniczył w akacji Moreno, po której Leeds wywalczyło rzut rożny, który przyniósł bramkę.

Klasa.

W Championship kolejny mecz w pierwszym składzie Derby County zaczął Kamil Jóźwiak. Zagrał 80 minut, jeden z jego przeciwników złapał na nim żółtą kartkę, pary razy porwał, parę razy pokręcił, parę razy popędził, ale brakowało trochę konkretów.

W międzyczasie wróćmy jeszcze na chwilę do Niemiec, gdzie Rafał Gikiewicz kolejnym meczem udowadnia, że zamienienie Unionu na Augsburg było dobą decyzją. Kilka interwencji z meczu z Wolfsburgiem to klasa światowa. Uratował swojej drużynie remis i zasłużenie trafił do jedenastki kolejki w Kickerze (już po raz drugi).

Mniejsze boiska

Trzecią bramkę w tym sezonie Scottish Premiership strzelił Patryk Klimala. Polak wszedł z ławki na pół godziny i zrobił, co do niego należało w meczu, który wcale nie był przesądzony na korzyść Celtiku. Faworyt zwycięstwo zapewnił sobie dopiero w doliczonym czasie gry. Bramka Klimali? Kozacka i mocno szkocka. Serio. Kiedy przyjmował futbolówkę, dostał takim wślizgiem od jednego z defensorów St. Johnstone, że lekko licząc 90% napastników na świecie przewróciłoby się i ryczało z bólu, ale on zachwiał się, wstał i władował piłkę do siatki na 2:0.

Klasa. Pewnie kupił sobie tym jeszcze większy szacunek twardzieli z Celtic Park.

Marne dziewięć minuty gry świetnie wykorzystał Karol Świderski. Polak zmienił znanego z polskich boisk Antonio Colaka i walnął dwie bramki. Pierwszą głową, a drugą ładnym lobem, choć akurat zachowanie bramkarza rywali pozostawia wiele do życzenia.

Zobaczcie sami.

W końcu debiut w tureckiej Super Lidze zaliczył Dominik Furman. I to debiut udany, bo okraszony zwycięstwem i asystą.

ANGLIA

Jan Bednarek (Southampton) – 90 minut z West Bromwich Albion (2:0)
Łukasz Fabiański (West Ham) – 90 minut z Leicester (3:0)
Kamil Grosicki (West Bromwich Albion) – poza kadrą
Mateusz Klich (Leeds) – 77 minut z Manchesterem City (1:1)
Mateusz Bogusz (Leeds) – poza kadrą
Michał Helik (Barnsley) – 90 minut z Middlesbrough (1:2)
Krystian Bielik (Derby) – poza kadrą
Kamil Jóźwiak (Derby) – 80 minut z Norwich (1:0)
Przemysław Płacheta (Norwich) – poza kadrą
Bartosz Białkowski (Millwall) – 90 minut ze Swansea (1:2)

CHINY

Adrian Mierzejewski (Chongqing Dangai) –poza kadrą

CZECHY

Bartosz Pikul (Slezski FC Opava) – 45 minut i żółta kartka z FK Teplice
Nataniel Wybraniec (Slezski FC Opava) – poza kadrą

CYPR

Patryk Procek (AEL Limassol) – na ławce z Omonia Nikozja (0:3)

DANIA

Kamil Wilczek (FC Kopenhaga) – 51 minut z Nordsjaelland (3:2)
Kamil Grabra (Aarhus GF) – 90 minut z Aalborg BK (1:1)

FRANCJA

Radosław Majecki (Monaco) – na ławce ze Stade Brest 29 (0:1)
Marcin Bułka (PSG) – poza kadrą
Rafał Kurzawa (Amiens) – poza kadrą

GRECJA

Karol Świderski (PAOK) – 9 minut i dwa gole z OFI Crete (3:0)
Damian Szymański (AEK) – poza kadrą

HISZPANIA

Damian Kądzior (SD Eibar) – 17 minut z Elche (0:1), na ławce z Realem Valladolid (2:1)

HOLANDIA

Paweł Bochniewicz (Heerenveen) – 90 minut z Utrechtem (1:1)

JAPONIA

Jakub Słowik (Vegalta Sendai) – poza kadrą

KAZACHSTAN

Jacek Góralski (Kajrat Ałmaty) – 90 minut z Szachitor Karaganda (1:1), 90 minut z FC Astana (3:0)
Konrad Wrzesiński (Kajrat Ałmaty) – 21 minut z Szachitor Karaganda (1:1), na ławce z FC Astana (3:0)

NIEMCY

Robert Lewandowski (Bayern) – 90 minut i cztery gole z Hertha Berlin (4:3)
Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – na ławce z SC Freiburg (4:0)
Krzysztof Piątek (Hertha Berlin) – 22 minuty, asysta i żółta kartka z Bayern Monachium (3:4)
Rafał Gikiewicz (FC Augsburg) – 90 minut z VFL Wolfsburg (0:0)
Robert Gumny (FC Augsburg) – na ławce z VFL Wolfsburg (0:0)
Bartosz Białek (VFL Wolfsburg) — na ławce z FC Augsburg (0:0)
Marcin Kamiński (VfB Stuttgart) — na ławce z Bayer Leverkusen (1:1)
David Kopacz (Wurzburger Kickers) – 90 minut i asysta Greuther Furth (2:2)
Dawid Kownacki (Fortuna) – 23 minuty z Holstein Kiel (1:2)
Adam Bodzek (Fortuna) – 67 minut z Holstein Kiel (1:2)
Jakub Piotrowski (Fortuna) – 23 minuty z Holstein Kiel (1:2)
Adrian Stanilewicz (Darmstadt) – mecz dzisiaj
David Blacha (VfL Osnabruck) — poza kadrą
Martin Kobylański (Eintracht Brunszwik) — 90 minut i gol Hannover 96 (1:4)

ROSJA

Grzegorz Krychowiak (Lokomotiw Moskwa) – 90 minut z FK Khimki (2:1)
Maciej Rybus (Lokomotiw Moskwa) – 90 minut z FK Khimki (2:1)
Rafał Augustyniak (Ural Jekaterynburg) – na ławce z CSKA Moskwa (0:2)
Sebastian Szymański (Dynamo Moskwa) – 90 minut z FK Khimki (0:1), 90 minut i asysta z Krasnodar (2:0)

RUMUNIA

Janusz Gol (Dinamo Bukareszt) – 90 minut i żółta kartka z UTA Arad (0:1), 79 minut i żółta kartka z FCSB (2:3)
Grzegorz Sandomierski (CFR Cluj) – poza kadrą

SŁOWACJA

Jakub Kiwior (MSK Żlina) – 90 minut i żółta kartka z DAC Dunajska Streda (4:1)
Dawid Kurminowski (MSK Żlina) – 77 minut i gol z DAC Dunajska Streda (4:1)

SZKOCJA

Patryk Klimala (Celtic Glasgow) – 31 minut i gol z St. Johnstone FC (2:0)
Maksymilian Stryjek (Livingston) – na ławce z Dundee United (2:1)

TURCJA

Artur Sobiech (Fatih Karagumruk) – 74 minuty z Fenerbahce (1:2)
Dominik Furman (Genclerbirligi) – 68 minut i asysta z Besiktas (1:0)
Radosław Murawski (Denizlispor) – 78 minut z Antalyaspor (0:1), 17 minut z Konyaspor (0:0)
Konrad Michalak (Rizespor) – 59 minut z Erzurumspor (0:0)
Michał Pazdan (Ankaragucu) – 90 minut z Kayserispor (0:1)
Daniel Łukasik (Ankaragucu) – 45 minut minut z Kayserispor (0:1)
Paweł Olkowski (Adana Demirspor) – 85 minut i żółta kartka Goztepe (2:2), na ławce z Trabzonspor (1:1)
Michał Nalepa (Giresunspor) – 90 minut i asysta z Boluspor (2:1)

UKRAINA

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów) – 90 minut z Zoria Ługańsk (1:1)

USA

Adam Buksa (New England Revolution) – 27 minut z Nashville SC (0:0)
Przemysław Frankowski (Chicago Fire) – poza kadrą
Jarosław Niezgoda (Portland Timbers) – bez meczów
Kacper Przybyłko (Philadelphia Union) – 90 minut z Toronto FC (1:2)
Przemysław Tytoń (FC Cincinnati) – 90 minut z Minnesota United (0:2)

WŁOCHY

Bartłomiej Drągowski (Fiorentina) – 90 minut z UC Sampdoria (1:2)
Karol Linety (Torino) – mecz przełożony
Piotr Zieliński (Napoli) –odwołany mecz z Juventusem
Wojciech Szczęsny (Juventus) – odwołany mecz z Napoli
Sebastian Walukiewicz (Cagliari) – 90 minut z Atalanta Bergamo (2:5)
Bartosz Bereszyński (Sampdoria) – 90 minut z ACF Fiorentina (2:1)
Kamil Glik (Benevento) – 90 minut z Inter Mediolan (2:5), 90 minut Bologna FC (1:0)
Łukasz Skorupski (Bologna) – 90 minut z Parma (4:1), 90 minut z Benevento (0:1)
Filip Jagiełło (Genoa) – bez meczu
Arkadiusz Reca (Crotone) – 90 minut z US Sassuolo (1:4)
Mariusz Stępiński (US Lecce) – 9 minut z Ascoli (2:0)
Patryk Dziczek (Salernitana) – poza kadrą
Tomasz Kupisz (Salernitana) – 90 minut z Chievo Verona (2:1)
Paweł Jaroszyński (Pescara) – 73 minuty z Reggina (1:3)
Piotr Parzyszek (Frosinone) – 51 minut z Venezia FC (0:2)
Sebastian Musiolik (Pordenone) – 24 minuty z LR Vicenza Virtus (1:1)
Jakub Łabojko (Brescia) – 84 minuty z AS Cittadella (0:3)
Marcin Listkowski (Lecce) – 81 minut i asysta z Ascoli (2:0)
Bartosz Salamon (SPAL) – 90 minut i gol z Cosenza (1:1)
Jakub Iskra (SPAL) – poza kadrą
Przemysław Szymiński (Frosinone) – 90 minut i gol z Venezia FC (2:0)
Szymon Żurkowski (Empoli) – poza kadrą
Adam Chrzanowski (Pordenone) – na ławce z LR Vicenza Virtus (1:1)

Urodzony w 2000 roku. Jeśli dożyje 101 lat, będzie żył w trzech wiekach. Od 2019 roku na Weszło. Sensem życia jest rozmawianie z ludźmi i zadawanie pytań. Jego ulubionymi formami dziennikarskimi są wywiad i reportaż, którym lubi nadawać eksperymentalną formę. Czyta około stu książek rocznie. Za niedoścignione wzory uznaje mistrzów i klasyków gatunku - Ryszarda Kapuscińskiego, Krzysztofa Kąkolewskiego, Toma Wolfe czy Huntera S. Thompsona. Piłka nożna bezgranicznie go fascynuje, ale jeszcze ciekawsza jest jej otoczka, przede wszystkim możliwość opowiadania o problemach świata za jej pośrednictwem.