post Avatar

Opublikowane 10.07.2020 11:33 przez

redakcja

– Jeśli na stole pojawi się kwota w granicach miliona euro netto, to wtedy Damjan będzie mógł kontynuować karierę gdzie indziej. Choć w zasadzie powinienem powiedzieć „co najmniej” milion euro – powiedział ostatnio „Super Expressowi” Artur Jankowski, prezes Zagłębia Lubin. Jak na polskie warunki to oczywiście duża suma, ale jeśli kiedykolwiek chcemy gonić poważniejszą piłkę, nasze największe kluby, czyli Legia i Lech, powinny takimi kwotami operować. Pytanie, czy za Słoweńca rzeczywiście warto rzucać bańkę?

TAK, BO TO DOBRY I KONKRETNY PIŁKARZ

Co tu dużo gadać – 15 goli, pięć asyst, dwa kluczowe podania to bardzo dobre liczby jak na napastnika, a co dopiero, jeśli mówimy o pomocniku. Bohar to chodzący konkret, który poza przeciętnym początkiem, kiedy zaliczył sześć kolejek bez wkładu własnego, właściwie co chwilę dorzuca coś do puli. Jest przebojowy, całkiem dynamiczny, nie boi się wchodzić w drybling. Takich skrzydłowych często u nas ze świecą szukać, bo w Ekstraklasie najwygodniej pobiec do linii, wrzucić i nawet nie zastanawiać się, czy w polu karnym jest pięciu moich, czy też żaden.

Alibi jest i już.

A Bohar na alibi nie gra, zawsze chce, żeby z jego akcji coś Zagłębiu przyszło i jak widać, regularnie przychodzi. Jak podaje Ekstrastats, Słoweniec stworzył swoim kolegom siedem okazji (czyli z dwóch asyst został okradziony), a sam wykorzystał 64,3% własnych. To świetny rezultat, taki sam jak Niezgody, a ze wszystkich ligowych zawodników, którzy grają na tym poziomie dochodzenia do okazji, nikt nie ma lepszej średniej. Dla porównania – według Ekstrastats najwięcej setek miał Gytkjaer, 33, wykorzystał 45,5% z nich.

Liczb Bohara nie da się nie doceniać.

NIE, BO MA JUŻ SWOJE LATA

Oczywiście nie kładziemy Bohara do grobu, 29 lat, jakie skończy w październiku to żaden koniec świata, Słoweniec jeszcze pogra kilka dobrych lat w piłkę, ale być może właśnie teraz jest w najlepszym momencie swojej kariery i za chwilę aż tak mocny nie będzie. Milion euro to jednak sporo kasy, jeśli polskie kluby tyle wykładają, często liczą, że te pieniądze się zwrócą w niedalekiej przyszłości – tu przydatny jest przykład Slisza. Legia rozbiła bank, zapłaciła za pomocnika jeszcze więcej, ale też jest przekonana, że za rok czy dwa ktoś jej kasę wielokrotnie odda.

W przypadku Bohara takiej opcji nie ma. W najlepszym razie procent zysku byłby minimalny, a to i tak optymistyczne założenia.

TAK, BO DOBRZE BRAĆ Z WŁASNEGO PODWÓRKA

Cały czas brakuje nam ruchu wewnątrz ligi, choć to się zmienia, żeby wspomnieć przykłady Mladenovicia, Ramireza czy właśnie Slisza. Chcemy mieć hity na własnym podwórku, a nie tylko transfery przykładowego Tuszyńskiego z Lubina do Gliwic.

  • Kasa wówczas zostaje w polskim futbolu.
  • Czasem warto zapłacić więcej, niż kupić kilku słabszych piłkarzy za niewiele mniej, kiedy potem brakuje nam jakości w pucharach.
  • Po trzecie mamy wrażenie, że ryzyko pomyłki jest mniejsze.

Oczywiście ktoś może rzucić przykładem Novikovasa, który też był hitem, a zawiódł w Legii, natomiast to jednak wyjątek. Jeśli ktoś daje radę w Ekstraklasie – a w przypadku Bohara to mało powiedziane – raczej nie gaśnie z dnia na dzień. Legia z pewnością nie żałuje, że wyciągnęła też Gwilię, Kante czy nawet Carlitosa, który swoje strzelał. Lech nie żałuje na przykład Ramireza. Jasne, skauting w polskiej piłce się poprawia, ale nadal nie jest na szczególnie wysokim poziomie i pomyłki wciąż zdarzają się zbyt regularnie.

Bohara specjalnie weryfikować nie trzeba.

NIE, BO JEGO DOBRY CZAS MOŻE BYĆ EWENEMENTEM

Umówmy się – gdyby Bohar tak rozpierdzielał system w swojej ojczystej lidze, pewnie nikt by go do Polski nie ściągnął, a już na pewno nie Zagłębie Lubin, które nie jest potentatem. Ale właśnie: z Boharem aż tak dobrze nie było, trzeba zsumować jego aż cztery ostatnie sezony w Mariborze, żeby wyszła nam podobna liczba konkretów do tej z tych rozgrywek. Jeśli Bohar kiedykolwiek zbliżył się w Słowenii do obecnych cyferek, był to sezon 12/13 w Murze, kiedy miał dziewięć goli i trzy asysty, czyli wciąż trochę brakowało.

A może więc Boharowi pasuje gra w mniejszym klubie, gdzie nie ma aż takiej presji? Maribor regularnie walczy o mistrzostwo, Mura nie, no i w potentacie Słoweniec nie odgrywał aż takiej roli. W Legii presja byłaby pewnie jeszcze większa niż w Mariborze, także warto wziąć to pod uwagę.

***

Nie mamy wątpliwości, że mówimy o świetnym jak na nasze warunki piłkarzy, kwestią dyskusyjną pozostaje cena. Ale może czasem warto zaryzykować niż szukać przeciętniaków rozsianych po całym świecie?

Fot. FotoPyk

Opublikowane 10.07.2020 11:33 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 19
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Bezstronny Obserwator
Bezstronny Obserwator

NIE:
1. Lech i Legia potrzebują piłkarzy na LE
2. Boharowi zaraz stuknie 29 lat
3. Zasadniczo eksplozja nastąpiła w ESA.
4. 1 mln euro to nie dużo w perspektywie europejskiej ale nawet dla Legii czy Lecha to la granda waliza de oro złota.
5. Jakby był 2-3 lata młodszy można by jeszcze liczyć na niezły zarobek.

Ja bym odpuścił taki deal jako mało opłacalny. Ale jak bym opierdzielił skrzydłowych i szukał na już to 1 mln euro może bym przełknął.

Wujek Ben
Wujek Ben

Jeśli myślimy w kontekście inwestycji to pewnie można lepiej wydać pieniądze, ale jeśli chcemy podnieść poziom sportowy to wiek może być nawet atutem. Młody pograł by pół roku i zaraz odszedł, a taki 29latek może zabawi trochę dłużej.

Bezstronny Obserwator
Bezstronny Obserwator

Też nad tym aspektem myślałem. W sumie niewiele młodszy był Nikolics jak przychodził. Ale jednak Bohar poza ESA nie błyszczał, a Nikolics jak najbardziej.
Problemem były, są i będą finanse. Zainwestować 1 mln euro nie problem tylko to musi wypalić inaczej kupa w pieluchę (niestety). Weź takiego Ślisza. Ponad 2 mln euro na samo sprowadzenie zawodnika, ponad 250 tys euro na sezon kontrakt. I nie daj Boże wtopa.
A w tej cenie można sprowadzić 3-4 zawodników klasy Moulina. Jasne, jeden skończyjak Langil drugi jak Mou ale przecież Ślisz też gwarancji na nic nie daje. Ale ma tylko 21 lat.
Natomiast Bohar… No cóż, gra w Eklapie to żaden wyznacznik. I bez niego Legia wygra ligę. A Bohar w Europie ma niewielkie przetarcie.

To naprawdę trudna decyzja. Bo i potencjał jest na teraz, ale i ogromne ryzyko.

PS. Jak się zgłosi ktoś z kasiorą to taki Bohar nawet nie będzie się zastanawiał nawet po pół sezonu.

Jeremiasz
Jeremiasz

Ty sam jesteś „Ślisz”

T111
T111

Najważniejsze, Lech nie potrzebuje skrzydłowego.

Jurgen Guardiola
Jurgen Guardiola

Brać. Pewnie Legia w Pucharach będzie grała z konterki, bo jak inaczej. Gościu jest szybki, nie jest drwalem jak na naszę ESĘ, ma ciag na gole. Skoro można było wywalić tyle na Slisza, to można i na Bohara. Ok, jest już nie młody, ale jak się chce w pucharach grać, to trzeba i takich piłkarzy kupować na tu i teraz, na miarę możliwości. Ryzyko jakieś jest, ale gdzie go w piłce nie ma.

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin

Dokładnie, nie ma co wybrzydzać. Zwłaszcza w początkowych fazach eliminacji pucharów na wagę złota są ludzie którzy potrafią „robić liczby”, a nie tylko ładnie biegać i dobrze przepychać. Bo jakbym miał atakować jakichś kelnerów Boharem a np. Tuszyńskim (lub innym człowiekiem bez tych liczb) to zdecydowanie spokojniejszy byłbym przy tej pierwszej opcji.

Bartek BAchorski
Bartek BAchorski

Jak dla mnie nie ma piłkarza ofensywnego w Ekstraklasie za którego warto byłoby jako polski klub dać 1 mln euro. Może Wszołek byłby warty milion albo Gtykjaer za podpis ale reszta to chyba nie(no nie liczę młodych bo tam się kupuje potencjał, a nie umiejętności).

Bartek BAchorski
Bartek BAchorski

w sumie defensywnego nie ma tym bardziej 🙂

Jeszcze 14 mistrz 14
Jeszcze 14 mistrz 14

Ma 29 lat, jeżeli przeszedłby do Legii lub Lecha, byłby piłkarzem na kolejne 4-5 lat.
Ten milon rozłożyłby się te lata, czyli sprawy groszowe w zawodowej piłce.
Jeżeli przeżyte lata co sezon, dałby tyle goli i asyst ile miał w Lubinie, to byłby transfer wyśmienity.
Ale życie pisze swoje scenariusze.
Jżeli go Legia nie będzie chciała, to trfi do Lecha, chyba, że jedni drugim specjalnie podbijają cenę, udając zainteresowanie.

NiemieckaPompkaDoPowiekszaniaPenisa
NiemieckaPompkaDoPowiekszaniaPenisa

Nie.

tolep
tolep

CV i wiek Gytkjaera vs. CV i wiek Bohara

Ekspert
Ekspert

Skoro lech zapłacił za lepszego piłkarsko ramireza ok 500 tyś euro to za bohara cena miliona euro jest zdecydowanie za wysoka

tom
tom

nie można porównywać, bo łks -był pod ciśnieniem.

Bezstronny Obserwator
Bezstronny Obserwator

A to Zagłębie jakiś potentat, na Bohara mają kolejkę chętnych, biją się o LE, a Bohar to kto to jest (bez obrazy)?

Kikkhull
Kikkhull

Bankę, ale chyba mleka.

I Sekretarz KC PZPN
I Sekretarz KC PZPN

Za milion można kupić kogoś lepszego niż 29-letni Słoweniec z Zagłębia.

eugeniuszsmietana
eugeniuszsmietana

Moim zdaniem zdecydowanie nie. Bo jeśli już wydawać milion czy dwa euro to lepiej próbować z zewnątrz. Wybaczcie, ale 29 letni piłkarz który coś gra w Ekstraklasie nie jest warty takich pieniędzy. Bo wyróżnianie się w Ekstraklasie jest jakąś wartością dla 18-21 latków. A Bohar najpewniej osiągnął właśnie swój szczytowy moment. Gdyby był poważnym grajkiem to nigdy w tym wieku nie grałbym w Zagłębiu. Standardowa mina jakich było wiele.

Do wzięcia za 200/300k jak najbardziej, ale nie milion. Tak jak było wielokrotnie powtarzane – nie da się zbudować drużyny na puchary opierając się na najlepszych ligowcach. Wszystkie ostatnie w miare ciekawe eskapady naszych klubów w pucharach opierały się na zawodnikach którzy albo tutaj przyszli skądś, albo dopiero rozpoczynali wielkie kariery. Nie da się złożyć jedenastki najlepszych ligowców która coś realnie ugra w pucharach nie opierając się na tych dwóch rzeczach. Transfery wewnętrzne w tej lidze są po to, żeby uzupełnić skład kimś solidnym. Gdzie wiadomo czego się spodziewać i masz gwarancję co pokaże, takie Jodłowce, Czerwińskie, kiedyś i Arboledy. Dobrzy zawodnicy, ale do funkcjonowania w szerszym składzie – sami nie zrobią nic. Bo gdyby mogli to by już dawno grali dla lepszych klubów. 29 latek z naszej ligi za milion euro? Absolutnie nie.

Criticball
Criticball

Zakup za bańkę euro jakiegoś wynalazku menedżerskiego z zagranicy jest zawsze ryzykowny, bo zwykle jakiś feler posiada. Zagraniczniaka z Polski można pooglądać, można się dowiedzieć jak się zachowuje w szatni i czy ma skłonności impreowiczowskie. Teoretycznie lepiej kupić kogoś, kto się w naszej lidze dobrze czuje.
Ale mówimy o zakupach dla Legii, czy Lecha – czyli nigdy nie wiadomo, czy król podwórka w Białymstoku, czy Zabrzu będzie się umiał odnaleźć w towarzystwie równie dobrych, co on piłkarzy. Czy on będzie, taki bardziej novikowasowaty, czy gviliowaty?
Osobiście wolałbym zaryzykować kogoś z tej drugiej grupy, ale – nie moja kasa – nie moja sprawa…

Blogi i felietony
06.08.2020

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Warta Poznań nie będzie grać u siebie. A nawet jakby grała u siebie, nie wprowadziłaby do Ekstraklasy polskiej odpowiedzi na La Bombonerę. Nie ma dziesiątek tysięcy fanatycznych kibiców. Warta Poznań nie wprowadzi też w ekstraklasowy krwioobieg milionów euro. Nie stoi za nią żaden hipernowoczesny kombinat IT, żadne unikalne know-how. Ich marka nie przykuje do telewizorów […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Handzlik: Idąc do Legii popełniłem błąd. Potem nawet myślałem, żeby rzucić piłkę

Pięć lat – tyle musiał czekać Konrad Handzlik na to, żeby powiększyć swój dorobek występów w Ekstraklasie. Kiedy przechodził z Wisły Kraków do Legii Warszawa, wokół jego osoby było dużo szumu. Za dużo, bo sam przyznaje, że wcale mu to nie pomogło. Ostatecznie do ligi trafił nie dzięki temu, że przebił się przy Łazienkowskiej, a […]
06.08.2020
Bukmacherka
06.08.2020

Juventus doczłapie się do ćwierćfinału?

Juventus – Olympique Lyon. To jeden z najbardziej zagadkowych meczów 1/8 finału Ligi Mistrzów. „Stara Dama” w teorii powinna awansować do ćwierćfinału, ale w praktyce absolutnie nic nie jest przesądzone. FORMA LYONU JEST NIEWIADOMĄ W pierwszym meczu, który odbył się we Francji, Lyon wygrał 1:0. Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył Lucas Tousart. Ten wynik szokował, […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Czterech piłkarzy, na których radzimy zwrócić dziś szczególną uwagę

Przed nami kolejny czteropak w Lidze Europy i – uwaga, nie ironizujemy – cztery fajne pozycje do oglądania. Najbardziej efektowna zapowiedź wieczoru skupiłaby się na ligach. Mamy starcie przedstawiciela La Liga z zespołem Serie A, mamy reprezentanta Premier League, mamy drużynę z Bundesligi. Tak, potem mina rzednie, gdy pod hasłem”Anglicy” zamiast Chelsea kryje się Wolverhampton, […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Kolejny głośny powrót do Ekstraklasy. Kucharczyk w Pogoni Szczecin

Wrócił Sobota, wrócił Boruc, teraz wraca Michał Kucharczyk, który zasili Pogoń Szczecin. Trzeba przyznać, że nieźle kręci się to okno transferowe jak do tej pory, postaci, których jesteśmy arcyciekawi w nowych barwach, jest już więcej niż kilka, a przecież okienko trochę jeszcze potrwa. PRZYCHODZI NIE Z ŁAWKI, A Z BOISKA Kucharczyk Rosji nie pozamiatał, w […]
06.08.2020
Weszło Extra
06.08.2020

„Żyłem, umarłem i znów ożyłem”. Ståle Solbakken, czyli trener niezniszczalny

13 marca 2001 roku Ståle Solbakken, wówczas 33-letni piłkarz FC Kopenhagi, jak co dzień wybrał się na trening. Nie mógł wiedzieć, że zajęcia opuści… martwy. Tak się przynajmniej wydawało klubowemu lekarzowi, który przeprowadził rozpaczliwą akcję ratunkową, udzielając nieprzytomnemu zawodnikowi pierwszej pomocy. – Jego serce przestało bić – przyznał potem doktor. Aż trudno uwierzyć, że mówił […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Kamil Wilczek podpalił Danię. Legenda Brondby zagra dla FC Kopenhagi

Luis Figo w Hiszpanii. Ashley Cole w Anglii. Zlatan Ibrahimović we Włoszech. Kasper Hamalainen w Polsce. W różnych krajach pojęcie „piłkarskiego zdrajcy” ma inny przykład, ale tę samą definicję. Gościa, który przechodzi do odwiecznego rywala. Zdaniem kibica – dla kasy. Zdaniem samego zainteresowanego poniekąd pewnie też, ale wiadomo – ilu ludzi, tyle powodów. W każdym […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

W Warcie nie ma czasu na świętowanie. Dzień po fetowaniu mieliśmy komitet transferowy

– Od pewnego czasu udaje nam się działać na warunkach zdrowego zarządzania tym budżetem. Odkąd jestem w klubie budżet płacowy jest w graniach 50-60% budżetu ogólnego, co – jak wykazują wskaźniki – jest zdrowym procentem. Nie będziemy wydawać więcej niż pozwalają nam na to nasze możliwości finansowe. Nie będzie w Warcie płacowego eldorado i życia […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Wilusz: „Raków był bardzo konkretny, a poziom Ekstraklasy idzie do góry”

W jakich okolicznościach podpisywał kontrakt z Rakowem Częstochowa? Co go przekonało? Jakie wrażenie zrobił na nim klub i trener Marek Papszun? Dlaczego potrzebował stabilizacji? Czy ostatni rok w Rosji uważa za stracony? Dlaczego nie został w Rosji i czy miał możliwość zostania na dłużej w Uralu Jekaterynburg? Czy wraca do lepszej ligi? Skąd u niego […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Pan piłkarz na dłużej w Lechu. Kolejorz dogadał się z Pedro Tibą

Lech Poznań świetnie szkoli młodzież. To teza łatwa do obrony, teza oczywista, z którą trudno polemizować. Ale jednocześnie Kolejorz miał w ostatnim czasie problemy ze ściąganiem kozaków, od których ta młodzież mogłaby się uczyć. Natomiast jednym z takich kozaków, którego poznaniacy wyszukali i ściągnęli jest Pedro Tiba. Wśród fanów Lecha pojawiały się obawy, że Portugalczyk […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Felix: „Chciałem zapewnić lepszą przyszłość mojej rodzinie. Liga turecka ma swoją renomę”

W dzisiejszej prasie futbol na pewno nie dominuje, ale… coś dla siebie znajdziemy. W „Przeglądzie” mamy zapowiedź Ligi Mistrzów i rozmowę o nowym trenerze Jagiellonii, w „Sporcie” rzecz o transferach Piasta i GKS-u Jastrzębie, a w „Superaku” Jorge Felix opowiada o transferze. – Trafiłem do czołowego klubu, który w poprzednim sezonie zajął czwarte miejsce w […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

United wygrywają w sparingu pod szyldem Ligi Europy

Tak się stęskniliśmy za międzynarodowymi rozgrywkami, że odpaliliśmy nawet starcie Manchesteru United z LASK Linz, co wcześniej – przed pandemią – byłoby nie do pomyślenia. Nie dość, że Austriacy są elektryzujący jak budyń, to jeszcze przegrali 0:5 w pierwszym spotkaniu. Naprawdę więc w normalnych czasach wolelibyśmy oglądać wyścigi kropel na szybie. Ale że jest, jak […]
06.08.2020
Weszło
05.08.2020

Inter gra dalej, ale rośnie rola defensywy

Wicemistrzostwo Włoch, punkt straty do Juventusu, niezłe punktowanie i przyzwoita gra po przerwie pandemicznej. Ale jednocześnie pierwsze zgrzyty z udziałem Antonio Conte, brak regularności, która pozwoliłaby przeskoczyć słabą w tym sezonie Starą Damę, no i sporo punktów uratowanych przez Samira Handanovicia. Finisz sezonu w wykonaniu Interu Mediolan ma trochę słodko-gorzki smak i dzisiejsze zwycięstwo nad […]
05.08.2020
Blogi i felietony
05.08.2020

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Od wielu lat hołduję jednej wyjątkowej wakacyjnej tradycji. Stawiam tasiemki na pierwsze rundy eliminacji do europejskich pucharów. Nie zliczę ile razy Steaua Bukareszt zremisowała z jakimiś dziadami, wykładając mi kupon na siedem zdarzeń. Nie zliczę ile razy wszystko weszło, gdy akurat Partizana nie trawił żaden wewnętrzny konflikt, a mistrz Norwegii zgodnie z planem rozprawiał się […]
05.08.2020
Weszło
05.08.2020

Perełka przedwcześnie oddana. Ferran Torres w Manchesterze City

Manchester City szybko zabrał się za zbrojenia przed kolejnym sezonem. Wicemistrzowie Anglii wciąż pozostają jeszcze w grze o triumf w Lidze Mistrzów, ale działacze i sztab szkoleniowy The Citizens naturalnie planują kilka ruchów do przodu. Dlatego na Etihad Stadium wylądował Ferran Torres. Dwudziestoletnia perełka z Valencii przeniosła się do Anglii za około 20 milionów funtów […]
05.08.2020
Francja
05.08.2020

Widmo wirusa we Francji. Kolejny sezon Ligue 1 pod znakiem zapytania?

Francuzi nie mają ostatnio szczęścia do piłki. Dziewięć przypadków w Strasburgu, cztery w Lille, trzy w Nantes, po jednym z Bordeaux i Montpellier. Razem osiemnaście pozytywnych testów na obecność koronawirusa w organizmie wśród piłkarzy Ligue 1. To dużo. Albo inaczej: coraz więcej, bo wydaje się, że spirala dopiero się rozkręca. Co więcej, problemy się spiętrzają […]
05.08.2020
Weszło
05.08.2020

Wiktor Rydz: Chcę, żeby GKS był stabilny. Żeby tu było normalnie

Na finiszu pierwszoligowych rozgrywek nad GKS-em Bełchatów wisiało nie tylko widmo spadku, ale nawet upadku z przyczyn finansowych. Sytuacja była bardzo trudna, ale udało się dociągnąć do końca rozgrywek i zrobić utrzymanie. To niewątpliwy sukces. Potem przyszedł kolejny – komisja licencyjna przyznała bełchatowianom licencję na kolejny sezon. Jaka jest sytuacja w GKS-ie? Co dalej z […]
05.08.2020
Weszło
05.08.2020

Johnny Spike Gill i D’Sean Theobalds odeszli z Korony. Żal, smutek i zwątpienie

Czy potraficie sobie wyobrazić Harry’ego Pottera bez blizny na czole, Paryż bez Wieży Eiffla, Franza Smudy bez zdania „poradziłem sobie na Euro 2012”? My też nie. To są związki tak ikoniczne, tak zakorzenione w ludzkiej podświadomości, że gdyby ich zabrakło, czulibyśmy olbrzymią pustkę. Johnny Spike Gill i D’Sean Theobalds w Koronie to była ta sama […]
05.08.2020