post
Damian Smyk

Opublikowane 08.07.2020 16:55 przez

Damian Smyk

Wciąż możemy wrzucać tony kamyczków do ogródków prezesów polskich klubów. Że transfery słabe, że dyrektorzy sportowi z łapanki, że zarządzanie do kitu. Ale cieszy nas pewien powolny, aczkolwiek sukcesywny zwrot ku szkoleniu. Kolejne kluby stawiają na budowę baz i na mądre zarządzanie swoimi akademiami. Jednym z pierwszych klubów w Polsce, który odkrył potencjał drzemiący w prowadzeniu własnej szkółki był Lech Poznań. I tenże właśnie Kolejorz ogłosił, że przy współpracy z Ministerstwem Sportu rozbuduje swoją infrastrukturę szkoleniową we Wronkach. I to rozbuduje konkretnie – bo za 40 milionów złotych. 

Trzeba to Lechowi oddać, że co jak co, ale z młodzieżą pracować potrafi. Marcin Kamiński, Tomasz Kędziora, Karol Linetty, Jan Bednarek, Kamil Jóźwiak, Krystian Bielik – szóstka wychowanków Kolejorza na przestrzeni ostatnich lat zadebiutowała w seniorskiej reprezentacji Polski. Kadry młodzieżowe są zatłoczone wychowankami Kolejorza, sam Lech zbija na nich dziesiątki milionów złotych. Dziś o sile poznaniaków stanowią młode wilczki, które przewinęły się przez lechowe szkolenie – Kamil Jóźwiak, Tymoteusz Puchacz, Jakub Moder czy Jakub Kamiński.

Szkolą świetnie, ale potrzebują kroku naprzód

Sęk w tym, że Lech dziesięć lat temu z hakiem był jednym z pionierów szkolenia na taką skalę. Jacek Rutkowski i jego doradcy wymyślili sobie, że po przejęciu przez holding Amica Kolejorza, Wronki nie pójdą w odstawkę. Na obiektach 50 kilometrów od Poznania stworzono akademię z prawdziwego zdarzenia. Bursa, boiska, odnowa biologiczna, zaplecze trenerskie – przez lata to kręciło się wspaniale. Ale inni zaczęli doganiać Kolejorza. Pod względem bazy już go nawet przegonili, bo dzisiaj szkółka Zagłębia Lubin czy nowy obiekt Legii Warszawa wyprzedza lechitów na tej płaszczyźnie.

O tym, co znajdzie się w centrum badawczo-rozwojowym we Wronkach, możesz posłuchać w audycji “Stacja Bułgarska”, której gośćmi Damiana Smyka byli Marcin Wróbel, dyrektor akademii, oraz Michał Kokotek, kierownik ds. organizacji

Pieniądze z Ministerstwa Sportu

Jeśli stoisz w miejscu, to się cofasz – w przypadku szkolenia widać to jak na dłoni. Dlatego władze Lecha musiały szukać możliwości rozwoju. W Popowie niedaleko Wronek powiększono bazę o pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią. W Poznaniu stanął balon, pod którym można trenować również zimą. Ale brakowało poznaniakom realnego kroku naprzód.

I takim krokiem będzie inwestycja we Wronkach. Mówiło się o tym od pół roku, że Lech planuje wpompować wielkie pieniądze w akademię, ale władze szukały możliwości wsparcia tego projektu przez państwo lub władze lokalne. Wstępne szacunki dotyczące tej inwestycji wykazywały, że na rozbudowę trzeba będzie wydać około 40 milionów złotych. Mówimy tu o pieniądzach rzędu grubo ponad połowy budżetu Lecha. Właściwie na poziomie 3/4 obecnych wydatków rocznych Kolejorza.

Lech jednak dość sprawnie działa w kontekście dotacji publicznych. Właśnie na wspomniany balon udało mu się pozyskać środki od państwa, w ramach programu pomocowego dla piłki, zainicjowanego w zeszłym roku przez Marcina Mastalerka z ESA, mającego mocne kontakty polityczne. Teraz jednak mówimy o kwocie nieporównywalnie większej od tej sprzed czterech lat. Kolejorz z Ministerstwa Sportu na budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego pozyska aż 20 milionów złotych. Czyli – patrząc tak bardzo realnie – jednego naprawdę dobrze sprzedanego wychowanka. I jakąś 1/3 całorocznego budżetu klubu.

Ale co Lech w ogóle chce budować?

Właściwie całe centrum można podzielić na dwa segmenty:

  • budynek główny – czyli biura dla władz akademii, pomieszczenia dla trenerów, sala do treningów, odnowa biologiczna, szatnie, zaplecze socjalne, 80 miejsc noclegowych dla wychowanków akademii. Wszystko rozlokowane na trzech piętrach.
  • symulator “Skills.lab”

O ile ta pierwsza część inwestycji jest oczywista, o tyle druga brzmi już trochę tajemniczo. Ale na pewno kojarzycie nazwę “Footbonaut”, czyli takiej wypasionej maszyny do treningu indywidualnego. Skills.lab to coś podobnego, tylko – z tego co słyszymy – z jeszcze większymi możliwościami. Na filmie prezentuje się to mniej więcej tak:

Nie ma co ukrywać – futbol idzie do przodu i zwykłe treningi na boisku już nie wystarczą. Dziś pracuje się nad mózgami przyszłym piłkarzy, ćwiczy refleks, wprowadza treningi szerszego widzenia, stymuluje się zajęcia na sto różnych sposób. Lech próbował robić to już wcześniej, ale nie miał sprzętu, który pozwalałby robić to na jeszcze większą skalę. Ciekawie porównywał to na naszych łamach Robert Janicki, wychowanek Lecha, który zderzył się w Niemczech ze szkoleniem w szkółce Hoffenheim:

I właśnie tę decyzyjność trenuje się na Footbonaucie?

Tak. Może niektórzy nie wiedzą, ale to taka maszyna, w której zamykają cię w takim dużym kwadracie, z różnych miejsc w ścianie wypada piłka i masz jak najszybciej zagrać ją w określone miejsce. Opcji masz multum, serio, kosmiczna liczba wariantów. Czy ma być sygnał dźwiękowy, jaki kolor podświetleń, na jakieś wysokości bramki, czy ma być dźwięk kibiców lecący z głośników… Ja tam wchodziłem jak do Disneylandu. Kojarzysz te opcje treningowe w FIFIE?

Tak, arena i gry treningowe.

No to tak to wyglądało. Dostajesz do ręki tablet, ustawiasz sobie te wszystkie opcje i trenujesz, ale nie z padem w ręce, tylko na serio. Nawet po naprawdę wymagającym treningu chodziliśmy tam, by śrubować swoje rekordy. Bo po treningu dostajesz wykaz skuteczności, szybkości i kilku innych czynników.

W Hoffenheim jest dużo takich ćwiczeń pod percepcje, czas reakcji, decyzyjność?

Tak, kładą na to nacisk normalnie w grach i treningach, ale same te umiejętności możesz szlifować na tych maszynach. Było jeszcze takie urządzenie do trenowania spostrzegawczości i podzielności uwagi. Sadzali cię przed takim dużym zaokrąglonym ekranem, na nim pokazują się piłkarze na czerwono i na żółto. Załóżmy, że jest ich dwunastu. Podświetlają ci dwóch z nich, na początku z numerami, no i masz ich zapamiętać i obserwować. Numery znikają, a oni się przemieszczają po całym ekranie, przesuwają się za przeciwnikami, od lewej do prawej, jak w tej grze, gdzie chowasz kulkę pod kubkiem i masz zapamiętać który to. Nagle wszystko się zatrzymuje i masz wskazać tych, których na początku ci podświetlili. 

***

Za Janickiego Lech takiego sprzętu nie miał, ale za jakiś czas we Wronkach młodzi lechici będą mogli trenować jak w Bayernie, który też sposobi się do zakupu tego sprzętu.

– Blisko 20 milionów złotych dofinansowania budowy naszego Centrum Badawczo-Rozwojowego to olbrzymi sukces całego klubu. Pracowaliśmy nad tym projektem od ponad trzech lat. Dziękujemy panu premierowi, pani minister sportu i wielu życzliwym osobom, które przyczyniły się do tego, że budowa nowego domu akademii Lecha we Wronkach przechodzi z fazy planów w fazę realizacji. Chcemy wystartować z pierwszymi pracami jeszcze jesienią tego roku – podkreśla prezes Kolejorza, Karol Klimczak: – Rozwój naszej akademii traktujemy priorytetowo, ponieważ chcemy w Lechu konsekwentnie stawiać na szkolenie młodzieży i wychowywanie kolejnych pokoleń znakomitych piłkarzy. Dlatego mocno kładziemy nacisk na infrastrukturę, bo zależy nam na tym, żeby nasi młodzi gracze mieli jak najlepsze warunki do rozwijania swojego talentu. To dla nich budujemy najnowocześniejsze centrum szkolenia w tej części Europy.

Lecha czeka wydatek rzędu 20 milionów złotych

Oczywiście Lech musi teraz te dwadzieścia baniek znaleźć. Sytuacja finansowa klubu nie jest olśniewająca, przychody w związku z pandemią i z brakiem gry w Europie spadły. Lech miewał przecież lata, gdy jego budżet przekraczał nawet 100 milionów złotych. Natomiast całkiem prawdopodobne, że latem Kolejorzowi uda się sprzedać jednego lub dwóch swoich wychowanków za spore pieniądze. Otrzymaną kasę można zainwestować dalej i czekać na zwrot, który – o to jesteśmy spokojni – przyjdzie za jakiś czas.

A nam pozostaje się tylko cieszyć, że kluby nauczyły się korzystać z pomocy państwa i że pozyskują środki właśnie na takie cele. Zdecydowanie wolimy podzielenie się wydatkami na milowy krok w rozbudowie akademii niż kolejne dojenie budżetu miasta na przeciętnych i przepłaconych grajków spoza Polski. Entuzjazm budzi też fakt, że kluby wchodzą w nowy etap wyścigu zbrojeń. Lech z Legią jeszcze chwilę temu rywalizował o Ojamę czy Bakrotha, a dziś najpotężniejsze polskie kluby stają do rywalizacji pod tytułem “kto ma lepszą bazę akademii?”.

fot. lechpoznan.pl – Przemysław Szyszka

Damian Smyk

Pochodzi z Poznania, choć nie z samego. Prowadzący audycję "Stacja Poznań". Lubujący się w tekstach analitycznych, problemowych. Sercem najbliżej mu rodzimej Ekstraklasie. Dwupuntkowiec.

Opublikowane 08.07.2020 16:55 przez

Damian Smyk

Liga Europy
15.04.2021

Stary lis wypełnił zadanie. Ajax za burtą, Roma zagra o finał z United

Włosi twierdzili dziś, że Roma gra dla całej Italii. Fakt, Giallorossi to ostatni przedstawiciel Półwyspu Apenińskiego w Europie. I to się nie zmieni, bo Rzymianie awansowali do półfinału Ligi Europy. Ale czy Italia po tym spotkaniu pęka z dumy? No, niekoniecznie. Przy takiej bryndzy Włosi pewnie jednak to przeboleją. W takich chwilach cel uświęca środki, więc nie […]
15.04.2021
Liga Europy
15.04.2021

Koniec pięknej przygody. Arsenal wypunktował Slavię

Slavia Praga to jedna z niewątpliwych rewelacji sezonu 2020/21 w Lidze Europy. Zresztą czeska ekipa nie pierwszy raz pokazała, że potrafi napsuć krwi faworytom. No ale tak to z rewelacjami bywa, że prędzej czy później trafia kosa na kamień. Ich piękna przygoda się kończy, niekiedy dość boleśnie. Dzisiaj przyszła kryska na prażan. Arsenal wyjaśnił ich […]
15.04.2021
Felietony i blogi
15.04.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Ktoś to musi powiedzieć, niech będzie, że ja. Naszykujmy szklanki z wodą i miejmy to z głowy: Maciej Skorża wraca do Ekstraklasy. Liga będzie ciekawsza. Wraca trener nietuzinkowy, wraca trener utytułowany, wraca trener, który kształtował ligowy krajobraz przez ponad dekadę. Trener, który w różnych miejscach kojarzy się dobrze – jest Spartak, jest Barcelona, jest mistrz […]
15.04.2021
Weszło
15.04.2021

Puchar Fuksiarza – pierwsze typy, odkrywamy karty!

To już jutro. Wielki dzień, w którym zaczyna się Puchar Fuksiarza. Zaczęliśmy od losowania, poznaliśmy grupy, teraz czas na rywalizację. A kochamy rywalizować. Kiedyś Olkiewicz ze Smykiem założyli się, kto szybciej dobiegnie do redakcji ze stacji metra – wygrał Olkiewicz, a Smyk dalej biegnie. W każdym razie: jutro zaczynamy pierwszą kolejkę. A dziś odkrywamy karty, […]
15.04.2021
WeszłoTV
15.04.2021

Quiz: WOJCIECH HADAJ – REDEMPTION

15.04.2021
Weszło
15.04.2021

Bruk-Bet przez wirusa nie gra od miesiąca. “Nikomu nie życzę takiej sytuacji”

Bruk-Bet Termalica Nieciecza od blisko miesiąca nie wychodzi na boisko. I na wyjście na nie jeszcze chwilę poczeka. Departament rozgrywek krajowych PZPN poinformował o przełożeniu kolejnego spotkania “Słoników”, co oznacza, że lider 1. ligi będzie miał cztery mecze na koncie mniej względem terminarza. Sytuacja robi się nieciekawa, bo nawet jeśli Bruk-Bet wróci do gry w […]
15.04.2021
WeszłoTV
15.04.2021

Quiz: WOJCIECH HADAJ – REDEMPTION

15.04.2021
Weszło
15.04.2021

HADAJ #11: Strach Skorży? Charakterny Sobolewski. Emeryci do pracy

15.04.2021
Prasówka
14.04.2021

PRASA. Skorża nie poprowadził Lecha z Legią, bo przeciągały się rozmowy

– To nie tak, że nie chciałem poprowadzić drużyny w meczu z Legią. Rozmowy rozpoczęliśmy po odejściu Darka Żurawia i one długo trwały. Nie pamiętam, kiedy tak długo rozmawiałem z klubem. Nie chodziło o finanse, bo tutaj porozumienie osiągnęliśmy natychmiast. Ale chcieliśmy ustalić, jakich błędów nie popełnić. A w meczu z Legią drużyna zagrała bardzo […]
14.04.2021
Weszło
13.04.2021

Najmniej kontrowersyjna kolejka w tym sezonie – aż trudno było się pomylić

Bywają takie kolejki, gdy wrzucamy sobie w folder ze stop-klatkami dziesięć sytuacji i orientujemy się, że nawet nie jesteśmy w połowie przeanalizowanych meczów. Ale 24. seria gier była bodaj najspokojniejsza pod tym względem w całym sezonie. Być może nawet w kilku ostatnich latach. Gdybyśmy się uparli, to nie przyglądalibyśmy się szerzej żadnej sytuacji. Niemniej coś […]
13.04.2021
Weszło
13.04.2021

Skorża: Miałem trudną rozmowę z Puchaczem. To nie powinno mieć miejsca

– Z ogromną radością wracam do polskiej piłki, do wielkiego klubu. Lech to klub klasy premium. To duże wyróżnienie. Ponadto wracam w znane mi rejony, wiele wspólnie tu przeżyliśmy. Cieszę się na myśl współpracy z wieloma osobami, które tu zastałem. Dzisiaj pierwszy raz mogłem spotkać się z drużyną. I pierwsze wrażenie jest bardzo pozytywne. Widzę […]
13.04.2021
Weszło
13.04.2021

Teraz Wisłę Płock przejmie Bartoszek, a po sezonie Brzęczek

– Jeśli nie wydarzy się nic nieprzewidzianego, o ekstraklasowy byt powalczy z Wisłą Bartoszek, ostatnio pracujący w I-ligowej Koronie. Gdyby Nafciarzom udałoby się zostać w elicie na kolejny sezon, drużynę ma przejąć Brzęczek. (…)Według naszych informacji obie strony są już po pierwszych rozmowach i były selekcjoner podejmie się wyzwania pod dwoma warunkami – Nafciarze muszą […]
13.04.2021
Liczba komentarzy: 19
Subscribe
Powiadom o
guest
19 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
GTS Kraków
GTS Kraków
9 miesięcy temu

A na półkach w dalszym ciągu medale wycięte z papieru i puchary z drukarek 3D.
🙂

Transilvanian Nosferatoo
Transilvanian Nosferatoo (@transilvanian-nosferatoo)
9 miesięcy temu
Reply to  GTS Kraków

Jak ja lubie te idiotyczne haslo. Stanowski tez to w kolko powtarza od wielu miesiecy. Brzmi jak jakies zakompleksione zaklinanie rzeczywistosci. Wystarczy policzyc zdobyte garnki z ostatniej dekady, ze sposrod wszystkich druzyn cokolwiek wygrywajacych w e-klapie Lech pod wzgledem ilosci jest drugi

garnki.jpg
Aaa
Aaa
9 miesięcy temu

Człowieku, Superpuchar to jest gówno a nie trofeum. Taka trochę nagroda pocieszenia.

Sqrwiel
Sqrwiel (@sqrwiel)
9 miesięcy temu
Reply to  Aaa

Jak sama nazwa wskazuje, “Superpuchar” jest lepszy niż zwykły “puchar”, bo jeden jest super, a drugi nie. By wystąpić w meczu o niego uprzednio trzeba zdobyć mistrzostwo (ewentualnie wicemistrzostwo) lub zwykły puchar. Co oznacza, że biją się o niego dwie najlepsze drużyny w kraju w danym momencie. Co więcej, bój o Superpuchar Polski weryfikuje, która z tych dwóch drużyn w rzeczywistości jest najlepsza na krajowym podwórku.

Ergo, moja konkluzja jest jasna:

LEGIA TO CHUJE, A LECH MISTRZ POLSKI!

Greg EM
Greg EM
9 miesięcy temu
Reply to  Aaa

No i nawet bez Superpucharu nadal sa na 2 pozycji

Tomek Jankowski
Tomek Jankowski (@tomek-jankowski)
9 miesięcy temu

Transilvanian Nosferatoo, zrób osobną kolumnę na Puchar Wielkopolski. Co Ty w ogóle porównujesz? 11 tytułów Legii z 3 Amiki. Wstydu nie masz 🙂 .

Transilvanian Nosferatoo
Transilvanian Nosferatoo (@transilvanian-nosferatoo)
9 miesięcy temu
Reply to  GTS Kraków

Ja pierdziele. To se wykreslcie kolumne superpuchar. Lech nadal drugi pod wzgledem ilosci trofeow. Nawet jak maja wszystko wyliczone to zaklinaja nadal rzeczywistosc. Ciemnogrod.

Lincoln
Lincoln
9 miesięcy temu

eee jak szóstka zadebiutowała? A Kownacki to co? To ze miał fatalny sezon i jest na zakręcie nie zmienia faktu, że wychowanków Lecha zadebiutowało w pierwszej reprezentacji 7 nie 6

Stefan
Stefan
9 miesięcy temu

Jeszcze dyrektor, ktory tym pokieruje… moze Przytula

KuraK
KuraK
9 miesięcy temu
Reply to  Stefan

Na powaznie?

Kastor
Kastor
9 miesięcy temu

I to wszystko po to żeby wychowankowie poszli do Jagiellonii, bo teraz młody polski piłkarz nie marzy już o Realu Madryt. Wiem, bo powiedział to Matołusz, a on nigdy nie kłamie.

Sqrwiel
Sqrwiel (@sqrwiel)
9 miesięcy temu

Jeśli chodzi o wychowanków Lecha debiutujących w reprezantacji, to zapomnieliście o aż dwóch. O Kownackim i Bereszyńskim. Co do tego drugiego to zwykła pomyłka czy celowe niedopatrzenie? Bo chyba nie zaklinacie rzeczywistości i nie twierdzicie, że prawie 6 lat spędzonych w drużynach juniorskich oraz seniorskich Kolejorza przez tego rodowitego Poznaniaka nie predestynują go do bycia wychowankiem tego klubu?

Sqrwiel
Sqrwiel (@sqrwiel)
9 miesięcy temu

Po owocach ich poznacie. Lech ma bez wątpienia najlepszą akademię w kraju i czas najwyższy aby świadczyła o tym również infrastruktura, bo inne kluby już zaczęły go w tej materii doganiać. Chwała Lechowi za to jak szkoli, ilu młodych reprezentantów nam dostarcza i jak wyznacza trendy dla pozostałych klubów.

GTS Kraków
GTS Kraków
9 miesięcy temu
Reply to  Sqrwiel

Pokaż mi gablotę z pucharami a powiem Ci czy masz sukcesy.

Lpoz
Lpoz
9 miesięcy temu
Reply to  GTS Kraków

Z którego roku macie ostatni, przygłupie?

Takie pytanko
Takie pytanko
9 miesięcy temu
Reply to  Sqrwiel

Skurwielu, gdzie ta akademia, co wygrali młodzieżowcy Lecha , dlaczego nikt nie chce ich ostatnio kupować ?

I co z tego
I co z tego
9 miesięcy temu

Lech kasy nie ma, dostaną 20 mln z budżetu państwa, ale 20 muszą dołożyć , czyli trzeba sprzedawać, czyli pierwszy zespół znowu na drugim miejscu, znowu walka o wejście do 8, co chodzi o przyszły sezon.

Chemik
Chemik
9 miesięcy temu

Powiedzieć że z Kolejorzem mi nie po drodze to nic nie powiedzieć, ale taka inwestycja cieszy i dobrze, że państwo wspiera. Potrzebujemy jako liga i naród takich inwestycji, bez nich już na zawsze utkniemy w trzeciej dziesiątce lig Europy. Oby nowopowstałe LTC i zmiany we wronieckiej akademii wpłynęły dobrze na rodzimy futbol

Harry
Harry
9 miesięcy temu

No dobrze, ale pytanie jest zasadnicze. Czy to wystarczy do wyeliminowania słowackiej drużyny w I rundzie eliminacji LE?

Liga Europy
15.04.2021

Stary lis wypełnił zadanie. Ajax za burtą, Roma zagra o finał z United

Włosi twierdzili dziś, że Roma gra dla całej Italii. Fakt, Giallorossi to ostatni przedstawiciel Półwyspu Apenińskiego w Europie. I to się nie zmieni, bo Rzymianie awansowali do półfinału Ligi Europy. Ale czy Italia po tym spotkaniu pęka z dumy? No, niekoniecznie. Przy takiej bryndzy Włosi pewnie jednak to przeboleją. W takich chwilach cel uświęca środki, więc nie […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Manchester United przyklepał awans

Manchester United w pierwszym meczu pokonał 2-0 Granadę i był pewny swego przed spotkaniem rewanżowym o półfinał Ligi Europy. Ole Gunnar Solskjaer wymienił połowę składu w porównaniu do ligowej potyczki z Tottenhamem Hotspur, ale Czerwone Diabły nie zlekceważyły rywala z Hiszpanii.  Udało się im się powtórzyć rezultat z pierwszego meczu. Wynik spotkania już w szóstej […]
15.04.2021
Liga Europy
15.04.2021

Koniec pięknej przygody. Arsenal wypunktował Slavię

Slavia Praga to jedna z niewątpliwych rewelacji sezonu 2020/21 w Lidze Europy. Zresztą czeska ekipa nie pierwszy raz pokazała, że potrafi napsuć krwi faworytom. No ale tak to z rewelacjami bywa, że prędzej czy później trafia kosa na kamień. Ich piękna przygoda się kończy, niekiedy dość boleśnie. Dzisiaj przyszła kryska na prażan. Arsenal wyjaśnił ich […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Gerard Moreno się nie zatrzymuje

Kapitalny czas w swojej karierze przeżywa właśnie Gerard Moreno. Hiszpański napastnik strzela bramki jak na zawołanie i właśnie poprowadził Villarreal do półfinału Ligi Europy.  Hiszpanie mierzyli się dziś z Dinamem Zagrzeb. Do meczu przystępowali z zaliczką 1-0, ale lekceważenie Chorwatów byłoby złym pomysłem. Wszak mówimy o ekipie, która w poprzedniej rundzie w rewanżu odrobiła dwie […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Marco Paixao w drodze po kolejną koronę

Flavio Paixao został jakiś czas temu najskuteczniejszym obcokrajowcem w historii Ekstraklasy, ale jego brak Marco również nie może narzekać na nudę. Wiele wskazuje na to, że niedługo zgarnie koronę króla strzelców zaplecza tureckiej ekstraklasy. Po raz trzeci z rzędu.  W dzisiejszym meczu jego Altay zremisował 2-2 Ankarasporem i zajmuje czwarte, dające grę w barażach miejsce w […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Kolejny klops Grabary w półfinale Pucharu Danii

W Danii doszło do rewanżowych starć w krajowym pucharze. Ekipa Sonderjyske wygrała 3-1 z Midtjylland i awansowała do finału, choć przegrała pierwsze spotkanie (0-1). Taka sztuka nie udała się z kolei Aarhus GF, czyli drużynie, w której między słupkami stoi Kamil Grabara.  Zespół Polaka w pierwszym meczu przegrał z Randers FC 0-2. Grabara był zresztą […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Raków z Lechem bez Tijanicia. Przyczyną koronawirus

Raków Częstochowa wyeliminował wczoraj Cracovię w półfinale Pucharu Polski, ale przed ekipą Marka Papszuna lada moment kolejne wyzwania. Pierwszym z nich będzie ligowa potyczka z Lechem Poznań. Jak informuje portal TVP Sport, trzecia drużyna ligi przystąpi do niej osłabiona przez brak Davida Tijanicia.  Słoweniec był jednym z bohaterów ligowego meczu z Wisłą Kraków w ostatniej […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Pogba bohaterem serialu. “Jest ikoną pokolenia”

Paul Pogba podpisał nowy kontrakt. Tym razem umowa nie dotyczy jednak gry w piłkę. Platforma Amazon Prime wyprodukuje serial dokumentalny o życiu francuskiego pomocnika.  Tytuł? “Pogmentary”. Rok premiery? 2022. Serial ma pokazywać unikatowe sceny z życia prywatnego piłkarza oraz zahaczać o boisko. Amazon coraz częściej w swoich produkcjach porusza tematy futbolowe. Swoich seriali doczekały się […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Przyszłość Suareza? Atletico, klub Beckhama lub… powrót do Anglii

Luis Suarez może zostać mistrzem Hiszpanii wraz z Atletico Madryt, ale hiszpańskie media już zastanawiają się nad tym, jaka będzie jego przyszłość. Kontrakt Urugwajczyka z Los Colchoneros obowiązuje do końca przyszłego sezonu, ale zdaniem Deportes Cuatro mógłby on bez większych przeszkód opuścić stolicę Hiszpanii również w najbliższym okienku transferowym.  34-latek strzelił dla Atletico 19 bramek […]
15.04.2021
Uncategorized
15.04.2021

Piątek w Weszło FM: Kozak, który przebiegł ponad 100 maratonów + ekstraklasa

Piątkowe mecze ekstraklasy. Wizyta w słonecznej Portugalii. Gość, który przebiegł ponad 100 maratonów. Wioślarka, która została biegaczką. Jutro na naszej antenie nie zabraknie ciekawych programów, szczegóły:  7-10, Dwójka bez sternika. Gościem Moniki Wądołowskiej i Kamila Gapińskiego będzie Marcin Soszka, który przebiegł… ponad 100 maratonów. Ukończył też projekt 61 maratonów w 61 stolicach europejskich państw. 10-11, […]
15.04.2021
Felietony i blogi
15.04.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Ktoś to musi powiedzieć, niech będzie, że ja. Naszykujmy szklanki z wodą i miejmy to z głowy: Maciej Skorża wraca do Ekstraklasy. Liga będzie ciekawsza. Wraca trener nietuzinkowy, wraca trener utytułowany, wraca trener, który kształtował ligowy krajobraz przez ponad dekadę. Trener, który w różnych miejscach kojarzy się dobrze – jest Spartak, jest Barcelona, jest mistrz […]
15.04.2021
Weszło
15.04.2021

Puchar Fuksiarza – pierwsze typy, odkrywamy karty!

To już jutro. Wielki dzień, w którym zaczyna się Puchar Fuksiarza. Zaczęliśmy od losowania, poznaliśmy grupy, teraz czas na rywalizację. A kochamy rywalizować. Kiedyś Olkiewicz ze Smykiem założyli się, kto szybciej dobiegnie do redakcji ze stacji metra – wygrał Olkiewicz, a Smyk dalej biegnie. W każdym razie: jutro zaczynamy pierwszą kolejkę. A dziś odkrywamy karty, […]
15.04.2021
WeszłoTV
15.04.2021

Quiz: WOJCIECH HADAJ – REDEMPTION

15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Myć w Krakowie, Sylwestrzak w stolicy (obsada sędziowska)

Polski Związek Piłki Nożnej poinformował, jak będzie wyglądała obsada sędziowska 25. kolejki Ekstraklasy. Przed ciekawym testem stanie Damian Sylwetrzak. 29-latek, który zadebiutował w Ekstraklasie w ostatniej kolejce poprzedniego sezonu, zbiera dobre recenzje, więc Kolegium Sędziów coraz śmielej korzysta z jego usług. W tej kolejce arbiter z Wrocławia poprowadzi mecz pomiędzy Legią Warszawa a Cracovią.  Kolejną […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Torreira znów nalega na transfer do Argentyny

– Nie chcę już grać w Europie. Chcę grać dla Boca Juniors. To nie żadna gwałtowna decyzja – mówił kilkanaście dni temu Lucas Torreira, którego matka zmarła na koronawirusa. To właśnie to traumatyczne wydarzenie sprawiło, że Urugwajczyk chce kontynuować karierę bliżej rodzinnych stron. Jeśli komuś wydawało się, że z czasem zmieni swą decyzję, to wiele […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Nowy trener w sztabie Lecha

W sobotę oficjalnie ogłoszono, że nowym trenerem Lecha Poznań zostanie Maciej Skorża. Nie należało jednak traktować tej informacji jako ostatniej w kontekście sztabu Kolejorza. Kilka dni później poznaliśmy nazwisko asystenta szkoleniowca. Został nim Rafał Janas.  Nie jest to żadna niespodzianka. Mówimy o trenerze, który Skorży pomagał również w Wiśle Kraków, Legii Warszawa, Al-Ettifaq, Pogoni Szczecin i […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Rafael van der Vaart przejechał się po Timo Wernerze

Bez wątpienia nie jest to udany sezon pod względem statystyk strzeleckich dla niemieckiego piłkarza. Ba, jego postawa w premierowym sezonie gry dla Chelsea Londyn jest rozczarowująca. Cały czas znajduje się pod ostrzałem mediów. Słów krytyki w jego stronę nie szczędził były zawodnik Realu Madryt czy HSV Hamburg. Przyznał, że dla niego Werner jest jak “ślepy […]
15.04.2021
Weszło
15.04.2021

Bruk-Bet przez wirusa nie gra od miesiąca. “Nikomu nie życzę takiej sytuacji”

Bruk-Bet Termalica Nieciecza od blisko miesiąca nie wychodzi na boisko. I na wyjście na nie jeszcze chwilę poczeka. Departament rozgrywek krajowych PZPN poinformował o przełożeniu kolejnego spotkania “Słoników”, co oznacza, że lider 1. ligi będzie miał cztery mecze na koncie mniej względem terminarza. Sytuacja robi się nieciekawa, bo nawet jeśli Bruk-Bet wróci do gry w […]
15.04.2021