post Jan Mazurek

Opublikowane 30.04.2020 13:49 przez

Jan Mazurek

Są takie momenty, że myślimy, iż w piłce niewiele dziwactw może nas już zaskoczyć. W końcu żyjemy w kraju, w którym w środowisku piłkarskim aż roi się od indywiduów z najróżniejszymi odstrzelonymi od rzeczywistości pomysłami. Poza tym, zamrożenie piłki teoretycznie mogłoby sprzyjać zwielokrotnieniu absurdalnych idei, więc spodziewaliśmy się, że będzie się z czego śmiać na naszym podwórku. Ale spotkała nas niespodzianka – w Polsce jest całkiem normalnie, a za to w poważniejszych ligach nie brakuje ekstrawaganckich fantazji. Spójrzmy choćby na Ligue 1. Odkąd okazało się, że sezon najprawdopodobniej nie zostanie tam dograny, padły już dwa – jeden mniej, drugi bardziej – oryginalne pomysły na dogranie rozgrywek do końca.

Początkowo wydawało się, że Francja nie będzie specjalnie wyróżniać się spośród innych najsilniejszych lig Europy. Wiadomo, że kraj boryka się z największym kryzysem od lat. Liczby mówią same za siebie: 128 tysięcy przypadków zakażenia, 48 tysięcy ozdrowień, 24 tysiące zgonów. Dużo, bardzo dużo, ale mimo to wydawałoby się, że byliby w stanie przeprowadzić racjonalny powrót zawodowego sportu. To będą robić i w Anglii, i w Niemczech, i w Hiszpanii, i we Włoszech, a tam przecież liczby wcale nie są mniejsze, jeśli nie nawet większe. Stało się inaczej. Emmanuel Macron ogłosił, że wszystkie rozgrywki sportowe zostają zawieszone do września.

W klubach zawrzało. I nic dziwnego. Bo – jak to w takich sytuacjach – pojawiają się interesy i interesiki.

Tabela Ligue 1 prezentuje się tak.

Od razu w oczy rzuca się jeden kluczowy problem: niby rozegrano 28. kolejek, ale PSG i Strasburg mają zaległe spotkanie między sobą i one rozegrały jeden mecz mniej. A to już znacznie komplikuje każdą sprawę.

Najpierw ze swoim pomysłem wyszedł więc prezes Lyonu, Jean-Michel Aulas.

– Zapoznałem się z wytycznymi UEFA. Są jasne. Federacja chciałaby, żebyśmy dograli do końca rozgrywek, nawet jeśli będziemy musieli grać w zmniejszonym formacie, może w lipcu, może w sierpniu, byle dograć ligę. Myślę więc, że istnieje alternatywny sposób, który polegałby na uzupełnieniu tego końca sezonu serią play-off. Mowa tu o podzieleniu ligi na dwie części – górną i dolną. Czemu tak by nie miało być? Lipiec albo sierpień wydają się optymalne i naprawdę możliwe. Tym bardziej, że możemy grać przy zamkniętych stadionach – proponował 71 latek.

Dla niego sprawa jest prosta. Podział na grupy – mistrzowską i spadkową. Lyonowi to na rękę, bo zajmuje siódmą pozycję i jeszcze coś sympatycznego mógłby w tym sezonie, w takim układzie, ugrać. Ale dobra, spójrzmy na tabelę.

11. Strasburg – 38 punktów
10. Angers – 39 punktów
9. Monaco – 40 punktów
8. Montpellier – 40 punktów
7. Lyon – 40 punktów

Grupy cięłyby się przy 10 pozycji, czyli Strasburg grałby w grupie spadkowej, a przecież Strasburg ma o jedną kolejkę rozegraną mniej. Wygrałby – awansowałby na co najmniej siódmą lokatę. Zremisowałby – awansowałby na dziesiątą lokatę. Inna sprawa, że grałby z PSG, więc raczej dostałby w czapę, ale przecież zawsze można marzyć. To jest piłka nożna, tu są niespodzianki, to nie są rozgrywki wirtualne, gdzie decyduje siła zespołu, algorytm czy coś w tym stylu.

A nie, czekajcie na najlepsze, teraz bowiem nadchodzi pomysł Gerarda Lopeza z Lille. Gość, zupełnie na trzeźwo i zupełnie na poważnie, proponuje symulowanie sezonu.

– To niesprawiedliwe. Wiosną graliśmy bardzo dobrze. Jestem przekonany, że na boisku byliśmy na najlepszej drodze, żeby uzyskać miejsce, które zagwarantowałoby nam prawo gry w eliminacjach do Ligi Mistrzów. Nie będę mydlił oczu – zasługiwaliśmy na to. Przerwanie sezonu na takich warunkach, tu i teraz, absolutnie nie bierze pod uwagę, kto z kim grał i na jakich warunkach – czy u siebie, czy na wyjeździe oraz w jakim momencie sezonu. Lille grało dwa razy z PSG, a chociażby Rennes, które ma punkt przewagi nad nami, mierzyło się z paryżanami tylko raz. Czy to w porządku? – zaczął prezes klubu z czwartej pozycji w tabeli.

Niby to pytanie retoryczne, nie odpowiada się na nie, ale racji odebrać mu nie można. PSG to hegemon. Taka logika czyniłaby jego Lille pokrzywdzonym, ale to co nastąpiło po tym rozumowaniu całkowicie rozwaliło system.

– Jestem zwolennikiem bardziej naukowego modelu obliczeń, który pozwoliłby nam symulować wyniki z ostatnich dziesięciu kolejek na podstawie liczby zdobytych u siebie i na wyjeździe już w tym sezonie. Takie rozwiązanie pozwoliłoby nam stworzyć tabelę ligową nie po 28, a po 38 kolejkach, co wydaje się dużo sprawiedliwsze. 

Naukowy model obliczeń. Jak to w ogóle brzmi? Tak by sobie jakiś naukowiec siadł przy zielonym stoliku, raz dwa wklepał dawne wyniki w system i wyskoczyłby mu wynik końcowy Ligue 1? No, tak właśnie Lopez sobie to wyobraża. Chyba nie trzeba dodawać, że oczywiście Lille w takim układzie wylądowałoby na trzecim miejscu premiowanym awansem do kwalifikacji do Ligi Mistrzów.

Takich wynurzeń Lopez udzielił w rozmowie z L’Equipe, które następnego dnia postanowiło zweryfikować inne przemyślenia prezesa Lille, a te, tu nie trzeba nikogo zapewniać, były nieco kontrowersyjne. Po kolei.

Lopez twierdził, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat pierwsza piątka regularnie zmieniła się w ciągu ostatnich dziesięciu kolejek Ligue 1. Co więcej, zadeklarował, że wraz ze swoim sztabem przeanalizował tę kwestię i 71% zespołów zmieniało pozycję w ciągu ostatnich dziesięciu ligowych meczów. Jaka jest prawda? Nieco inna. Od sezonu 2009/10 do sezonu 2018/19 tylko 56%, a nie 71%, zakończyło sezon na innej pozycji niż po 28 kolejkach. Niestety, tylko sześć zespołów na pięćdziesiąt, które na dziesięć kolejek przed końcem zajmowały miejsce w pierwszej piątce również w ten sposób kończyły sezon. 

Lopez twierdził także, że jego zespół ma utrudnioną sytuację przez wzgląd na jesienne podboje w Lidze Mistrzów. I faktycznie. Tu trzeba przyznać mu rację, że Lille punktuje lepiej od Rennes na wiosnę. Różnica między Rennes a Lille do połowy sezonu wynosiła pięć punktów, a po 28 kolejkach wynosi jeden punkt.

– We Francji tylko sezon bez rozstrzygnięć ma legalne udokumentowane w prawie. W regulaminie ligi jest napisane wprost, że tylko rozstrzygnięcia sezonu, który składa się z przepisowych 38 kolejek, może zostać zatwierdzony. Nawet nie zamierzam nikomu tłumaczyć, że logicznie rzecz biorąc tylko takie rozwiązanie ma racje bytu, a wszystko, co teraz to zwykła niesprawiedliwość – spuentował prezes Lille, ale nie miał racji.

L’Equipe podaje, że z artykułów 518 i 519 regulaminu ligi wynika, iż wszelkie zapisy dotyczą tzw. dnia ostatniego, a nie konkretnie 38 kolejki. A to już zmienia postać rzeczy. Inna sprawa, że czym jest ten dzień ostatni, jeśli nie wiadomo, czy uznawać rozstrzygnięcia po 27 czy 28 kolejkach…

Tak czy inaczej, pomysł na symulację sezonu według jakichś wątpliwych naukowych przesłanek to totalny absurd, który na razie wygrywa wszystkie rankingi najdziwniejszych koncepcji rozstrzygnięć ligowych. Zresztą, kurczę, skoro w pierwszych dniach po ogłoszeniu zamrożenia rozgrywek we Francji do września powstało już takie kuriozum, to co będzie dalej? Losowanie miejsc w tabeli? Wielka licytacja każdej lokaty? Walka na pięści między prezesami? Ułożenie zespołów według kolejności alfabetycznej? Czy jeszcze coś innego?

Ale w tym całym śmiechu i całym zamieszaniu jest też coś poważniejszego. Faktycznie kończeniu sezonu tu i teraz, z przedwczesnymi rozstrzygnięciami, wiąże się z godzeniem w cały szereg indywidualnych interesów klubów. Tak jest w Holandii, gdzie nikt nie awansował z Erste Divisie do Eredivisie, mimo tego, że dwa kluby mocno sobie na to zapracowało, tak na razie jest w niższych ligach w Polsce, co kilka razy już opisywaliśmy, i tak pewnie będzie w każdej lidze, która zdecyduje o zawieszeniu rozgrywek…

A sprawiedliwego rozwiązania nie ma i nie będzie.

fot. NewsPix.pl

Opublikowane 30.04.2020 13:49 przez

Jan Mazurek

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 9
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Chris
Chris

Mogiel z 90 minut jest ddobry do takjch obliczeń

hmss
hmss

to tylko liczby, które przykładowo dawały Górnikowi Z. 1% szans na awans kilka kolejek przed końcem.

Murphy
Murphy

Bo matematycznie tyle szans miał.

Mordeczka
Mordeczka

Nie, miał tyle szans wg modelu 90minut, który jest wadliwy.

Staszek Anioł
Staszek Anioł

I ta wadliwość opiera się na tym, że Górnik miał tam 1% szans?

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin

Na konsoli niech dokończą, młodzieży teraz wszak w zdecydowanej większości chyba dużo lepiej idzie pizganie w gierki niż realne uprawianie sportu.

Monis
Monis

Nie bylo by sprawiedliwiej grac w okrety?Druzyny z pierwszej piatki wystawiaja same jednomasztowce,nastepna piatka dodaje dwumasztowce,itd…

Murphy
Murphy

DLC FM 2020 Ligue 1 Eddition, i sprawa będzie w kilka dni wyjaśniona 😀

Johb
Johb

A gdzie jesteś problem? W pieniądzach tylko i wyłącznie, bo patrząc na zdrowie i zdrowy rozsądek to sezon 19/20 powinien być kończyny nawet w roku 2021, jak już będą do tego warunki i też euro rozegrać między czas, bez wariacji

Weszło
23.11.2020

Jagiellonia uczy skutecznego piętnowania amatorki

To Ekstraklasa, tu się może zdarzyć dużo, ale umówmy się, że ramy przyzwoitości wskazują, że nie masz prawa wygrać, jeśli odwalasz kompletną amatorkę. Jeśli kompletnie debilnie ustawiasz mur, zostawiając dwóch niekrytych przeciwników na siódmym metrze, jeśli nagminnie tracisz piłkę na własnej połowie, jeśli zaskakuje cię długa piła chwilę po starcie drugiej połowy, jeśli nie wyciągasz […]
23.11.2020
Weszło
23.11.2020

Wtorek w Weszło.FM – Liga Mistrzów, magazyny, Ekstraklasa

Liga Mistrzów, Ekstraklasa… Wtorek zapowiada się ciekawie, więc i z Weszło.FM nudzić się nie będziecie. Mamy dla was dzień pełen emocji: rozmowy z ekspertami, piłkarzami i nasze autorskie programy podsumowujące ligę angielską oraz niemiecką. Co jeszcze? Sprawdźcie naszą ramówkę. Wtorek standardowo zaczniemy od „Dwójki bez sternika”! O poranku budzić was będą Maja Strzelczyk i Marcin […]
23.11.2020
Weszło
23.11.2020

Jak nie bronić rzutów wolnych? Warsztaty Wisły Płock

Stałe fragmenty gry. W futbolu coraz więcej od nich zależy. Pada z nich coraz więcej bramek. Cały świat analizuje, jak się ustawić, jak bronić, generalnie: co zrobić? Wisła Płock chyba jest aż do przodu ze zmianami, ewidentnie ktoś tam dostał cynk, że rzut wolny w okolicach szesnastki to jak osobisty w koszykówce i nie można […]
23.11.2020
Weszło
23.11.2020

PSG walczy o życie w Lidze Mistrzów. Lipsk znów ich zaskoczy?

Wtorkowy zestaw gier w Lidze Mistrzów to raczej pakiet „lanie od mocarza”. Wśród pojedynków maluczkich z gigantami wyróżnia się jednak jedno spotkanie. PSG kontra RB Lipsk, hit wieczoru i mecz, który może być bardzo ważny w kontekście walki o wyjście z grupy. Zwłaszcza w przypadku porażki ekipy z Francji. Dobra, przyjrzymy się więc tej batalii […]
23.11.2020
Weszło
23.11.2020

Piast w trzy dni ugasił pożar, dziś przełamał klątwę Lechii

Był pożar, nie ma pożaru. Od początku sezonu Piast grał lepiej niż punktował i ciągle wydawało się, że drużyna Waldemara  Fornalika musi odpalić. I tak też się wreszcie stało. Wymuszony przez koronawirusa miesiąc przerwy najwyraźniej pomógł kilka spraw uporządkować, bo gliwicka ekipa w ciągu trzech dni uspokoiła swoją sytuację. W piątek wygrała w Zabrzu, a […]
23.11.2020
Weszło
23.11.2020

Defensywa Podbeskidzia szansą dla Mraza?

Liga Mistrzów Ligą Mistrzów, ale we wtorek czeka nas prawdziwy hit. Podbeskidzie Bielsko-Biała co prawda nie gra z Górnikiem Łęczna, a z Zagłębiem Lubin, ale taki tydzień z Ekstraklasą jak najbardziej nam pasuje. Zwłaszcza że obydwa zespoły kojarzą się raczej ze sporą liczbą bramek. Czyli w Bielsku może być kolorowo, a my serwujemy wam porcję […]
23.11.2020
Weszło
23.11.2020

Totolotek podwaja wpłatę! 100% reload bonusu

Widzieliście kiedyś takie cuda, żeby wpłacić stówkę i mieć dwie? Jeśli nie, to koniecznie zajrzyjcie do Totolotka. Ten legalny bukmacher oferuje wam dziś promocję RELOAD BONUS 100%. W ramach niej możemy otrzymać aż do 100 PLN bonusu za dokonanie wpłaty. Brzmi świetnie? To sprawdźcie szczegóły. Zasady promocji są banalnie proste. Skorzystać może z niej każdy, […]
23.11.2020
Weszło
23.11.2020

WESZŁOPOLSCY: SZUMSKI, TWOREK, SZYMONOWICZ, MICHALSKI

Weszłopolscy strikes again! Za nami pierwsza kolejka po przerwie reprezentacyjnej, więc wracamy z ulubionym programem wszystkich Polaków. Wydarzenia w Ekstraklasie i na jej zapleczu omówi dziś dla was ekipa w składzie: Jakub Białek, Mateusz Rokuszewski, Paweł Paczul, Kuba Olkiewicz oraz Adam Sławiński. Goście? Jak zwykle, wybitni, czyli  Jakub Szumski, Piotr Tworek, Dawid Szymowicz oraz Seweryn […]
23.11.2020
Weszło
23.11.2020

„Skowronek powinien dostać czas do końca roku. A później czas na decyzję”

– Teraz jest czas na weryfikacje. Spodziewam się, że trener Skowronek będzie sprawdzony w tych trudnych meczach. I wtedy na koniec roku można usiąść i ocenić – jak sobie trener w tych warunkach poradził. Wówczas można się zastanowić, czy Skowronek może prowadzić dalej tę drużynę, czy jednak trzeba oddać je w ręce kogoś innego – […]
23.11.2020
Weszło
23.11.2020

Gdyby Lech nie tracił frajerskich bramek w końcówkach, to byłby na podium

Gdyby nie frajersko tracone bramki w końcówkach przez Lecha Poznań, to Kolejorz miałby tyle samo punktów co Raków i miałby tylko punkt straty do Legii Warszawa. Nie chodzi o to, by pokazać, jak blisko Lech jest czołówki Ekstraklasy w wydumanej tabeli. Raczej chcemy pokazać, że gdyby lechici byli bardziej skoncentrowani w ostatnich minutach, to mogliby […]
23.11.2020
Weszło
23.11.2020

Pan piłkarz Mladenović. Co za listopad Serba

Nie żeby dobra gra Mladenovicia w Legii była zaskoczeniem. Przychodził jako transfer-pewniak. Jeden z najlepszych lewych obrońców Ekstraklasy ostatnich sezonów. Wystawiany w kadrze Serbii na poważne mecze. Ale takich pewniaków, które miały reputację kozaków w swoich klubach, a w Legii nie dźwigały presji, niebezpiecznie, acz konsekwentnie zmierzając w kierunku ligowego dżemu, też widzieliśmy całkiem sporo. […]
23.11.2020
Weszło
23.11.2020

Cebula: – Nie miałem liczb i siedziało to we mnie. Kilkadziesiąt spotkań, a statystyki zerowe

– Mecze nie wyglądały najgorzej, ale brakowało najważniejszego. Nie miałem liczb i siedziało to we mnie. To nie było proste. 80-parę meczów, a statystyki były zerowe. Wyglądało to słabo. Chciałem sobie wybić z głowy te myśli, wierzyć, że liczby przyjdą. No i tak też doszedłem do wniosku, że potrzebuję zmiany otoczenia i spróbowania w innym […]
23.11.2020
Weszło
23.11.2020

Legijny fus, Harry Hole i ksywka „Wędka”. Poznajcie Maksa Sitka

 – W Siarce miałem dobrą ksywkę: „Wędka”. Trener Gąsior w trzech pierwszych meczach zdejmował mnie w pierwszej połowie. Rekord świata pewnie. Tak schodziłem w dół. Najpierw zszedłem w 42 minucie, potem 39, potem 32. Jak następny raz wychodziłem w pierwszym, to patrzyłem na linię czy ktoś się nie grzeje – Maksymilian Sitek z Podbeskidzia to […]
23.11.2020
Weszło
23.11.2020

Korupcja, defraudacje, nadużycia. Wiceprezydent FIFA zawieszony na pięć lat

O finansowych przekrętach szefa Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej (CAF), Ahmada Ahmada, media donosiły od dawna. Od lat. Mimo to, pochodzący z Madagaskaru działacz w najlepsze zarządzał futbolem na Czarnym Lądzie. Ba, był również wiceprezydentem FIFA, a w ostatnim wywiadzie dla BBC zapewniał, że planuje ubiegać się o reelekcję w najbliższych wyborach na prezydenta CAF. Dziś jednak […]
23.11.2020
Weszło
23.11.2020

Kirkeskov kończy pobyt w Piaście tak, jak zaczął, czyli fatalnie

Z piekła do nieba i z powrotem. Tak można podsumować pobyt Mikkela Kirkeskova w Piaście Gliwice. Możliwe, że Duńczyk z powodu kontuzji odniesionej w piątkowych derbach z Górnikiem Zabrze, właśnie pożegnał się z ekstraklasowymi boiskami. I robi to w naprawdę słabym stylu.  Jego kontrakt wygasa wraz z końcem roku i od dawna wiadomo, że nie […]
23.11.2020
Weszło
23.11.2020

Wisła skuteczna na wyjazdach. To oznacza kłopoty Jagi?

Mecz Jagiellonii Białystok z Wisłą Płock – nic nie kojarzy nam się z poniedziałkiem bardziej niż to spotkanie. Ale że to hit dzisiejszego dnia, to ciężko obok niego przejść obojętnie. Białostoczanie mają za sobą trzy porażki z rzędu, więc warto poszukać swoich szans na ugranie czegoś u bukmachera, patrząc na formę obydwu drużyn. Łapcie nasze […]
23.11.2020
Weszło
23.11.2020

Co jest nie tak z defensywą Jagiellonii?

To mogłaby być opowieść o tym, jak dużo potrafi zależeć od klasowego bramkarza. Odkąd kontuzja wykluczyła z gry Pavelsa Steinborsa, Jagiellonia nie wygrała jeszcze meczu, w trzech spotkaniach tracąc aż siedem siedem goli. Pytanie jednak, czy aby na pewno wszystkie ostatnie bolączki defensywy ekipy Bogdana Zająca spowodowane są brakiem Łotysza między słupkami? Otóż, proszę państwa, […]
23.11.2020
Weszło
23.11.2020

Flavio i Lechia w Gliwicach – to nie zapowiada się dobrze dla Piasta

Dwa mecze Ekstraklasy w poniedziałek? Brzmi jak idealny początek tygodnia. Zwłaszcza że w grze zobaczymy dziś czołowe ekipy poprzedniego sezonu – Piasta Gliwice oraz Lechię Gdańsk. Lechiści mają ostatnio patent na ekipę ze Śląska, więc wypadałoby im tę passę podtrzymać. Piast wolałby jednak gonić bezpieczne pozycje, żeby nie kończyć roku na pozycji spadkowej. A skoro […]
23.11.2020