post Avatar

Opublikowane 01.04.2020 14:33 przez

redakcja

– Dzisiaj sytuacja wygląda tak, że kluby mogą przetrwać miesiąc, dwa, pół roku w najlepszych przypadkach, ale my naprawdę nie wiemy, jak dalej rozwijać się będzie sytuacja. Nie wiemy, jak dalej rozprzestrzeniał się będzie wirus i co zdarzy się nie tylko w niedalekiej przyszłości, ale też w tej dalszej. Koszty klubów zostały na stałym poziomie, ale kluby zostały przy tym pozbawione możliwości uzyskiwania przychodów. Mimo tych wszystkich czynników, kluby wspólnie, decydują o tym, aby jednak pozostać przy wypłatach wynagrodzeń dla zawodników. Tym samym gwarantują pewność, że kontrakt obowiązuje, że pensje, chociaż tymczasowo w obniżonej wartości, będzie wypłacane. Wszystko to po to, żeby przetrwać – mówi w rozmowie z Marciem Ryszką prawnik współpracujący z Lechem Poznań, dr Paweł Kokot. Zapraszamy.

***

Uchwała Ekstraklasy dotycząca obniżek pensji dla piłkarzy ma moc sprawczą?

Ekstraklasa nie ma prawa do tego, aby w polskiej piłce stanowić o przepisach, które miałyby moc sprawczą taką, jak te pochodzące od Polskiego Związku Piłki Nożnej. Nic chciałbym tutaj dokonywać analizy prawnej i oceny skuteczności tej uchwały, bo to jest kwestia wtórna. Uchwała zawiera rekomendację i zobowiązanie zarządu Ekstraklasy do tego, aby właśnie zarząd spółki wystąpił do Polskiego Związku Piłki Nożnej z wnioskiem o podjęcie uchwały, której brzmienie zostało określone w uchwale. Chodzi tutaj o to, że skoro funkcjonujemy w nadzwyczajnych okolicznościach, to Ekstraklasa wystąpiła do PZPN-u z inicjatywą, aby związek, jako ustawodawca piłkarski, podjął działania w kierunku uregulowania tej sytuacji w kierunku wskazanym przez uchwałę, chroniąc zarazem kluby, jak i zawodników.

Wczoraj prezes zarządu Ekstraklasy zrealizował zobowiązanie określone w uchwale rady nadzorczej. Teraz pozostaje nam tylko czekać na działania Polskiego Związku Piłki Nożnej.

To nie jest trochę przerzucanie się gorącym kartoflem? Prezes Boniek sam zasugerował, że ta uchwała wygląda na pisaną na kolanie i lepiej, żeby kluby same próbowały dogadać się z piłkarzami, bo piłkarz też człowiek i pewne rzeczy powinien zrozumieć. 

Nie jestem upoważniony do wdawania się w szczegóły całej sytuacji. Jedno wiem: ta uchwała nikogo ze sobą nie będzie antagonizować. Wręcz przeciwnie. W mojej ocenie ta uchwała może spowodować tylko coś dobrego. Konkretniej: uchronić kluby w tej bardzo trudnej sytuacji przed poważnymi konsekwencjami finansowymi. Z drugiej strony zapewnia zawodnikom pewne minima, które są bardzo konkretnie określone. Nie sądzę, aby było to przerzucanie się gorącym kartoflem, aby uniknąć odpowiedzialności za podejmowanie decyzji. Nie, to raczej podjęcie szybkiej decyzji w tej bardzo trudnej rzeczywistości. I będę to podkreślał z uporem maniaka.

A że Ekstraklasa nie uchwala takich rzeczy, jak minimalne wymagania w sektorze zawodowej piłki nożnej, czy też inne regulacje Polskiego Związku Piłki Nożnej, które regulowałyby relacje na linii zawodnik-klub, to taka inicjatywa Ekstraklasy została skierowana do PZPN-u. WTo w pełni zrozumiałe.

Jeśli zawodnik nie będzie chciał zgodzić się na obniżkę, to co się wtedy dzieje?

Spory piłkarskie rozstrzygane są w wielkiej rodzinie piłkarskiej. Tak to ujmę. Innymi słowy: tego typu sprawy będę trafiać do odpowiednich organów Polskiego Związku Piłki Nożnej. Natomiast ta kwestia to istota problemu. Kluby chcą uniknąć wikłania się w spory z zawodnikami. Pomimo tego, że szereg przepisów powszechnie obowiązującego prawa uprawnia kluby do podjęcia działań zdecydowanie bardziej daleko idących, których skutki byłyby bardziej dla zawodników odczuwalne niż te, które są proponowane w uchwale. Uchwała ma zagwarantować zawodnikom pewność, co do otrzymywania wynagrodzenia. Są podane minimalne widełki. Poniżej nich klub nie może zejść. Celem tego jest ochrona miejsc pracy. Oprócz tych celów związanych z funkcjonowaniem klubu.

Umówmy się: dzisiaj sytuacja wygląda tak, że kluby mogą przetrwać miesiąc, dwa, pół roku w najlepszych przypadkach, ale my naprawdę nie wiemy, jak dalej rozwijać się będzie sytuacja. Nie wiemy, jak dalej rozprzestrzeniał się będzie wirus i co zdarzy się nie tylko w niedalekiej przyszłości, ale też w tej dalszej. Koszty klubów zostały na stałym poziomie, ale kluby zostały przy tym pozbawione możliwości uzyskiwania przychodów. Mimo tych wszystkich czynników, kluby wspólnie, decydują o tym, aby jednak pozostać przy wypłatach wynagrodzeń dla zawodników. Tym samym gwarantują pewność, że kontrakt obowiązuje, że pensje, chociaż tymczasowo w obniżonej wartości, będzie wypłacane. Wszystko to po to, żeby przetrwać.

Lubię doszukiwać się wszędzie pozytywów, więc w tej sytuacji przychodzi mi do głowy pytanie o to, czy to nie będzie przypadkiem tak, że ten kryzys trochę uzdrowi polską piłkę? Że może kluby w przyszłości dwa razy zastanowią się, zanim przepłacą jakiegoś zawodnika…

Panie redaktorze, to jest bardzo trudne pytanie. Zgadzam się, że dla nas, zwykłych śmiertelników, pieniądze funkcjonujące w piłce są czymś wręcz niebotycznym. Z drugiej strony też nie stawiałby tak pesymistycznej diagnozy, co do tego, jak kluby i zawodnicy układają sobie kontrakty, bo to aż tak źle nie wygląda. Stoimy przed bardzo trudnym zadaniem. Przed najbliższym okresem musimy tak ułożyć sobie budżetu w klubach, aby przetrwać. Jakie będą implikacje tej sytuacji w przyszłości? Mam nadzieję, że pozytywne, ale żeby tak było, najpierw trzeba przetrwać.

Przychodzi panu jakieś rozwiązanie prawne, które mogłoby w przyszłości zabezpieczyć kluby w takich kryzysowych sytuacjach?

Nie przychodzi mi nic takiego do głowy na teraz. Na pewno musiałoby być to rozwiązanie o charakterze systemowym. To nie jest rozmowa na teraz. Potrzebujemy teraz rozwiązań, które będą działać w tej sytuacji. Takich, które uchronią zawodników, zagwarantują im spokojne funkcjonowanie, kiedy nie mogą świadczyć swoich usług wobec klubów i takich, które pozwolą nam wejść z jakąś tam poduszką powietrzną w moment, kiedy – miejmy nadzieję – kryzys się zakończy.

ROZMAWIAŁ: MARCIN RYSZKA

Fot. Fotopyk

Opublikowane 01.04.2020 14:33 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 3
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jose Maria Brovario
Jose Maria Brovario

Myślę, że dla człowieka biorącego pieniądze za pisanie, napisanie „gwarantować gwarancję” jest tym samym, co wykopanie rzutu wolnego w aut dla piłkarza.
Pozdrawiam w tych ciężkich czasach!

jeremy
jeremy

może autor po prostu przeczytałby to chociaż raz przed opublikowaniem, nie pomyliłby słowa nie z nic

Marginalny Swierzop
Marginalny Swierzop

Czyli gwarantuje im gwarancję gwarancji? Kapitalne info

Weszło
26.05.2020

Czekanie na Majeckiego i płacz za Kante. Luźne wnioski po powrocie

No i poszły konie po betonie – co prawda bez tłumu gapiów w bezpośrednim sąsiedztwie murawy, ale za to dla wielu stęsknionych głów przed telewizorami. Legia zrobiła swoje i po meczu z Miedzią zagra w półfinale Pucharu Polski, ale droga do tego momentu była dość ciekawa, więc wynotowaliśmy sobie parę luźnych wniosków po powrocie rozgrywek. […]
26.05.2020
Weszło
26.05.2020

Przerwa? I co z tego – wygląda na to, że Legia dalej jest w gazie

Nie chcemy, byście pomyśleli, że teraz – ponad dwa miesiące od ostatniego meczu Ekstraklasy – będziemy chwalić każde zagranie i nawet największego drewniaka wytłumaczymy swojskim „oj tam, oj tam”. Owszem, stęskniliśmy się za ligowcami, natomiast pudrować rzeczywistości nie zamierzamy: jak ktoś jest koślawy, to jest, przerwa nie miała większego znaczenia. Natomiast ten pierwszy mecz od […]
26.05.2020
Inne sporty
26.05.2020

Przedostatni przystanek i… nowy faworyt Orlen&Play?

Będziemy szczerzy, tak zgranego zespołu chyba jeszcze nie było. Podczas kolejnej transmisji treningów w ramach Orlen Stay&Play oglądaliśmy zmagania motocyklisty Macieja Giemzy, który mógł uczyć się od nie jednej, a dwóch osób zaangażowanych w Rocket League. Panowie szybko złapali wspólny język i udowodnili, że będą liczyć się w walce o triumf w całym turnieju.  Dotychczasowo […]
26.05.2020
Kanał Sportowy
26.05.2020

Hejt Park w dobrym składzie od 22:00 – nowa prowadząca i Ireneusz Mamrot

HejtPark w Dobrym Składzie – nowa prowadząca Monika Wądołowska i trener Arki Gdynia Ireneusz Mamrot będą odpowiadali na pytania od widzów Kanału Sportowego i słuchaczy WeszłoFM. Sponsorem programu jest właściciel marki Okocim. 
26.05.2020
Niemcy
26.05.2020

Jaki Lewandowski, jaki Haaland? Der Klassiker miał zupełnie innego bohatera

Jeżeli ktoś się spodziewał, że starcie Borussii Dortmund z Bayernem Monachium przerodzi się w strzelecki pojedynek Erlinga Haalanda z Robertem Lewandowskim, to srodze się rozczarował. Do spektakularnej potyczki młodego wilczka ze starym wyjadaczem nie doszło, choć Norweg już w pierwszej minucie gry był blisko pokonania Manuela Neuera, lecz jego strzał z linii bramkowej wykopał przytomnie […]
26.05.2020
Weszło
26.05.2020

#AleNumer – konkurs z nagrodami – ile punktów zdobędą gospodarze?

No, nareszcie! Czujemy już delikatne podniecenie związane z powrotem Ekstraklasy. Cieszymy się, że znów będziemy mogli zobaczyć futbol na poziomie, który nas satysfakcjonuje, ale i cieszymy się z tego, że wracamy do rozdawania nagród. Wraz z Totalizatorem Sportowym odmrażamy akcję #AleNumer, gdzie możecie zgarnąć piłki Ekstraklasy, wypasiony telewizor czy PS4 Pro.  Już jesienią było grubo. […]
26.05.2020
Weszło
26.05.2020

LIVE: Wtorek prawie jak w Lidze Mistrzów! Legia w półfinale, klasyk dla Bayernu

W przeciwieństwie do Andrzeja Rybińskiego my liczyliśmy godziny i lata (miesiące) bez grania w Polsce, ale na szczęście już nie musimy. Już jest, już wraca! Co prawda jeszcze nie Ekstraklasa, jednak po tylu miesiącach tęsknoty nawet na pucharowe starcie Miedzi Legnica z Legią Warszawa czekamy jak na finał Ligi Mistrzów. A skoro na przystawkę przed […]
26.05.2020
Weszło
26.05.2020

Pozycję ma po bracie, technikę po tacie. Bartłomiej Wdowik, czyli z Olkusza do Ekstraklasy

Czy Olkusz to piłkarska pustynia? Można tak powiedzieć, bo z tego miasta nie wywodzi się zbyt wielu zawodników. Gdy spojrzymy na to, którzy olkuszanie grali w Ekstraklasie, znajdziemy na liście Alana Czerwińskiego, Tomasza Kulawika czy Romana Madeja. Jest jednak z nimi pewien problem. Z tego tercetu jedynie Madej był piłkarsko związany z miastem, z którego […]
26.05.2020
Blogi i felietony
26.05.2020

Jak co wtorek… KRZYSZTOF STANOWSKI

Kiedyś już o tym wspominałem, a że lubię grać w otwarte karty to do tego wracam – dostałem propozycję, by w swoim tekście poruszyć istotny moim zdaniem temat: urlopy ojcowskie. Początkowo miałem napisać artykuł w marcu, ale wówczas wybuchła epidemia i nikt nie miał do tego głowy. A teraz termin jest o tyle dobry, że […]
26.05.2020
Bukmacherka
26.05.2020

Siatkówka w Zakladach Bukmacherskich

Siatkówka to jeden z najpopularniejszych sportów w naszym kraju. Nic dziwnego – mało jest dyscyplin, w których odnosimy aż takie sukcesy. W XXI wieku nasza kobieca kadra dwukrotnie zdobywała mistrzostwo Europy. Męska poszła jeszcze dalej – wygrała Ligę Światową, mistrzostwa Europy i dwukrotnie mistrzostwa świata. Do tego dołożyła inne medale. Kluby? Też sobie radzą. Skra, […]
26.05.2020
Weszło
26.05.2020

„Działacze Błękitnych uczyli się rozmów transferowych. Ja byłem tego ofiarą”

Jako że powrót piłki w naszym kraju zaczyna się od Pucharu Polski, postanowiliśmy cofnąć się wspomnieniami do sezonu 2014/15, gdy rewelacyjni Błękitni Stargard Szczeciński (dziś już Błękitni Stargard) dotarli aż do półfinału, w którym dopiero po dogrywce przegrali dwumecz z Lechem Poznań. Wcześniej skromni drugoligowcy dwukrotnie upokorzyli Cracovię i wyeliminowali aż trzech rywali z I […]
26.05.2020
Weszło
26.05.2020

Łukasz Załuska: Wychodzimy na małą wojnę

– Jeśli chodzi o walory piłkarskie, Legia może nas przewyższać, ale jeżeli chcemy awansować, to nie może nas przewyższać jeśli chodzi o zaangażowanie. Od tego musimy zacząć. Wyjść i potraktować te 90 minut, a może i więcej, jako małą wojnę. Takie będzie nasze podejście. Jak nie damy z siebie absolutnie wszystkiego, to na pewno się […]
26.05.2020
Weszło
26.05.2020

Polska piłka wraca, mamy to!

Miedź Legnica i Legia Warszawa w 1/4 finału Totolotek Pucharu Polski. Jeszcze sami w to do końca nie wierzymy… Jeszce to do nas trochę nie dociera… Jeszcze podszczypujemy się w redakcji, by sprawdzić, czy to prawda… I wygląda na to, że tak. WRACA PIŁKA NOŻNA W POLSCE!!! Cieszymy się jak dziecko, które po dwóch tygodniach […]
26.05.2020
Bukmacherka
26.05.2020

Borussia wygra w Bremie? Obstawiaj Bundesligę w eWinner!

Czy coś może nam poprawić wieczór po Der Klassiker? Tak, krótka wizyta w Bremie! Mecze Werderu z Borussią Moenchengladbach są bardzo interesujące. W ostatnich pięciu pojedynkach zobaczyliśmy aż 15 goli z obydwu stron. Tym razem wróżymy równie interesujące starcie, na którym spróbujemy zarobić w eWinner. Sprawdźcie nasze podpowiedzi! Werder Brema – Borussia Moenchengladbach Ostatnie mecze […]
26.05.2020
Niemcy
26.05.2020

Wcześniej kąsał Bayern, teraz leje Borussię. Lewandowski rządzi w Klassikerach

Trzydzieści trzy razy Robert Lewandowski pojawiał się jak dotąd na boisku podczas starć Borussii Dortmund z Bayernem Monachium, znanych pod nazwą: Der Klassiker. Od jakiegoś czasu polski super-snajper stał się prawdziwym katem ekipy BVB, zwłaszcza na arenie ligowej, ale w historii tej rywalizacji napisał też piękną kartę właśnie jako napastnik Borussii, przede wszystkim za sprawą […]
26.05.2020
Bukmacherka
26.05.2020

Matchday Boost na Bayern i Lewandowskiego w BETFAN!

Jakie są plusy przyśpieszonego zakończenia sezonu? Kolejny klasyk na przestrzeni kilku dni! Borussia Dortmund kontra Bayern Monachium, czyli Der Klassiker to mecz, który zawsze podwyższa emocje. Zwłaszcza wtedy, gdy BVB ma szansę na nadrobienie strat do lidera i powrót do walki o mistrzostwo kraju. A skoro hit, to i wysokie kursy, więc sprawdzamy, co warto […]
26.05.2020
Weszło
26.05.2020

„Poziom polskiej i czeskiej ligi jest taki sam”

Piwa nauczył się pić dopiero w Polsce, jest przeciwnikiem gołębi, wciąż myśli o reprezentacji Czech i nie uważa, by poziom ligi czeskiej był wyższy. Weszłopolscy przepytali Martina Pospisila w ramach ankiety Weszło z butami. Zapraszamy.  Jak u ciebie na kilka dni przed powrotem ligi? Czujesz wewnętrzną ekscytację czy dzień jak co dzień? Wszyscy się cieszymy jak […]
26.05.2020
Bukmacherka
26.05.2020

Wraca Totolotek Puchar Polski! Czy Legia znów postrzela w Legnicy?

Tak, to już dziś! Rozgrywki w Polsce zakończyły się meczami Totolotek Pucharu Polski, a teraz w nich właśnie wracamy do gry. Nie będziemy się czarować – czekaliśmy na ten moment o wiele bardziej niż na powrót Bundesligi. Także dlatego, że typowaniu naszej kopanej zawsze towarzyszą trochę większe emocje. Na co postawić w starciu Miedzi z […]
26.05.2020