post Avatar

Opublikowane 30.03.2020 20:07 przez

Szymon Janczyk

Piłkarze schodzą z pensji, PZPN przygotował program pomocy klubom, a kibice prowadzą zbiórki na rzecz szpitali. Jeśli chodzi o szeroko pojęty sport, tu i tam widać solidarność. Czy telewizje dorzucają swoje trzy grosze? Nie za bardzo.

Krzysztof Folc jest właścicielem dwóch warszawskich restauracji, w tym knajpy „Hutnik”, która jest typowo sportowa. Odwiedza ją wielu kibiców, bo można tam obejrzeć wszystkie ważne wydarzenia sportowe. Pan Krzysztof postępował uczciwie – nie szukał furtek, żeby pokazywać mecze po kosztach. Zgłosił się do operatora, otrzymał dekoder ze specjalnym pozwoleniem na użytkowanie w lokalach gastronomicznych, co wiąże się oczywiście z wyższym abonamentem niż dla „zwykłego Kowalskiego”.

Pan Krzysztof podkreśla, że sam jest człowiekiem sportu. W przeszłości reprezentował Polskę w rugby, a teraz poszedł w trenerkę. Jego syn także jest sportowcem – gra w piłkę na poziomie trzeciej ligi. Właściciel „Hutnika” płacił za usługę w uczciwy sposób nie tylko dlatego, żeby nie narażać się na kary. Po prostu widział w tym formę wsparcia dla klubów. Skoro on płaci telewizji, a telewizja płaci klubom, to zawsze jest to jakaś mała cegiełka w piramidzie zysków.

Wszystko funkcjonowało więc na zdrowych zasadach. W obliczu pandemii, kiedy pan Krzysztof przymusowo zamknął obydwie restauracje, a meczów nie transmituje, telewizje zaczęły się dopominać o pieniądze.

Rząd z przyczyn epidemii zamknął nasze lokale, więc nie możemy publicznie odtwarzać meczów, a dostajemy wezwanie do zapłaty. Nóż mi się w kieszeni otwiera, bo dostajemy to przed terminami. Oni wiedzą, że nie możemy wykonać tej usługi. Wszyscy sobie pomagamy w tych trudnych czasach, jeden z lokali mam otwarty na wynos, więc też przygotowuję posiłki dla lekarzy, pomagam jak mogę. W życiu bym nie wpadł na pomysł, żeby żądać zapłaty od kogoś za rzecz, której nie to, że ktoś nie chce wykonać, ale po prostu nie może – opowiada nasz rozmówca.

Jak wyglądają takie wiadomości?

‚Jutro mija termin zapłaty. Prosimy o wpłatę 214,92 zł na konto [numer konta]. Rachunek dostępny w menu dekodera. Jeśli już zapłaciłeś – dziękujemy.”

Rozumiem, że wcześniej nikt panu o rachunkach nie przypominał?

Nie, to zaczęło się jak tylko pojawił się problem z wirusem, stąd moja reakcja. Miasto obiecuje nam, że obniży nam czynsze, ja wiem, że teraz 99% lokali tego nie zapłaci, miasta to umorzą czy dadzą rabaty. Sami zresztą o to wystąpiliśmy. Tutaj jest odwrotnie, każą płacić. Nie chcę powiedzieć, że to problem ogólnopolski, ale dotyka on pewnie wielu firm. Inne są opłaty za dekoder w domu, a inne w restauracjach, jeśli ma się zgodę na publiczne odtwarzanie. Kibice też są wkurzeni, bo muszą płacić za Canal+ i Polsat, a nie ma czego oglądać. Ale rozumiem, do zwykłej osoby można się tłumaczyć, że może oglądać inne programy. My po prostu nie możemy tego odtwarzać. To niemoralna próba zarabiania na koronawirusie.

Próbował pan wyjaśnić sprawę z operatorem?

Nie kontaktowałem się z nimi. Kontakt z nimi jest praktycznie żaden, wykupuje się licencje, wysyła się pieniądze, oni dają dekoder z nalepką i tyle. Banki przesyłają nam zapytania czy chcemy odroczyć kredyt, a tu przysyłają ponaglenia do zapłaty. Z tego co rozmawiam, to moi znajomi dostają takie same wiadomości. Takie rzeczy powinny być nagłaśniane, tu nie chodzi o to, żeby mi odpuścili te pieniądze. Chodzi o to, żeby albo przestali żądać zapłaty, albo powiedzieli jasno, że wypłacą pieniądze klubom.

***

Ano właśnie, bo pan Krzysztof największy żal ma nie o sam fakt ponaglania do wpłaty, a o to, że telewizje żądają od niego pieniędzy, kiedy same nie potrafią się określić, czy zapłacą klubom. – Słyszę, że kluby Ekstraklasy drżą o to, co zrobią telewizje z transzami pieniędzy. Ja czułbym się inaczej, gdybym miał pewność, że te pieniądze trafią do klubów. Ok, wtedy mógłbym to jeszcze zrozumieć, to byłoby w miarę uczciwe, niech mają. A ja słyszę, że oni mogą klubom nie zapłacić, ale im już płacić trzeba. No to coś tu jest nie tak – tłumaczy nam warszawski restaurator.

Jesteśmy oczywiście w stanie zrozumieć, że telewizje nie chcą rezygnować z usługi. Ale skoro wcześniej klient nie miał problemów z opłacaniem rachunków, to nagła pobudka z sms-ami przypominającymi o zapłacie, jest po prostu słaba. Zwłaszcza, że – tak jak zauważył pan Krzysztof – wciąż nie mamy pewności, na co te pieniądze zostaną przeznaczone. Czy trafią do kieszeni telewizji, czy może jednak kluby otrzymają swój kawałek tortu.

Cóż, panowie, jeśli waszym zdaniem nawet zamknięte odgórnie lokale mają płacić za wasze usługi, to liczymy jednak na drugi scenariusz. Bo skoro tak, to jakim argumentem byłoby niezapłacenie klubom? Przecież one też nie mogą wyjść na boisko, żebyście mieli co pokazać.

Fot. Pixabay

Opublikowane 30.03.2020 20:07 przez

Szymon Janczyk

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 12
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Michal1982
Michal1982

Weszlo jak zwykle totalny syf i klamstwo. Kolega z lokalu wam sie poplakal i zalil byście napisali artykul ktory jest stekiem bzdur? Nawet nie sprawdzicie rzetelnosci tych informacji ze taki syf podajecie? Nie macie o czym pisac? Również posiadam taka licencje i informacja o rachunku pojawia sie zawsze mniej wiecej w tym samym czasie bo wysyla ja automat a tu Pan ewidentnie ma bol pewnej części ciala. Chyba uwaza sie za krolowa angielska bo jak firma moze do niego nie zadzwonic a sam siedzi z dupa na krześle i tego nie zrobi. Pretensje o oplaty a sam nie poprosi o ich anulowanie, to trzeba byc albo idio***ta albo…dalej nie skomentuję. Skoro płaci Pan 214,92 za oba lokale to ja chetnie zglosze Pana ze Pan w drugim lokalu nie posiada licencji bo to kwota za 1 lokal i to maly a jak to zreszło napisalo ma Pan mnostwo ludzi wiec i stawka powinna byc wyzsza. ( sam posiadam 3 lokale i znam stawki za publiczne odtwarzanie)
Takimi artykulami pokazujecie na jakim poziomie zenady sie znajdujecie.

Michal Sz
Michal Sz

Coraz gorzej tu jest. Ten powyższy artykuł wygląda jakby był żywcem wyjęty z jakiegoś superaka, brakuje tylko aby dać kilka wykrzykników i zdjęcie grubego wąsacza z pilotem od telewizora w ręku.

Wujek Remo
Wujek Remo

Panie redaktorze (szanuję, że przynajmniej podpisany), trzy sprawy:
1. Te wezwania wysyła automat, system bilingowy. Nie trzeba być specjalistą, wystarczy mieć komórkę w abonamencie. Pan Krzysztof jest restauratorem, nie musi wiedzieć, ale redaktor medium elektronicznego mógłby mieć większe pojęcie.
2. Pan Krzysztof urzekł mnie swą prostolinijnością: „Próbował pan wyjaśnić sprawę z operatorem?” – „Nie kontaktowałem się z nimi. ” – XDDD jasne, nie ma sensu dzwonić na infolinię, lepiej od razu lecieć na skargę do Weszło, na pewno dla ludzi z C+ (czy co tam Krzysztof pan ma) to najważniejszy kanał komunikacji z abonentem.
3. Osobista wrzutka do Pana redaktora: nie widzę w tekście cienia wzmianki na temat stanowiska nadawcy, ani informacji, że odmówił komentarza, ani choćby „wysłaliśmy pytania mailem, do chwili publikacji ni otrzymaliśmy odpowiedzi” – czyżby Pan redaktor zapomniał się z nimi skontaktować i spytać?

Michal Sz
Michal Sz

Facet z lokalu kłamie, o czym wie każdy kto ma abonament w NC+. Nie ma możliwości żeby nie wiedział o rachunku, bo informacja pojawia się na ekranie, a wysyła ją automat. No i co w tym dziwnego, że wezwanie do zapłaty jest przed terminem? Przecież to normalna sprawa.

Piotr Kaniowski
Piotr Kaniowski

Panie Redaktorze,
jako rzecznik prasowy CANAL+ w Polsce pozwolę sobie na trzy zdania, niestety w komentarzach, bo w publikacji takiej szansy na wypowiedź nie otrzymałem.

Rozumiemy, że sytuacja bez rozgrywek ligowych jest wyjątkowa i trudna, szczególnie dla osób które „żyją” ze sportu, a w połączeniu z wprowadzonym stanem zagrożenia epidemicznego – podwójnie trudna dla właścicieli pubów sportowych. Z tego powodu staramy się pomóc i ograniczyć narastające straty, zawieszając płatności za tzw. licencje „Premium Sport” na czas kryzysu. Wystarczy się z nami skontaktować – email ([email protected]), telefon (22 310 45 15), nawet bezpośrednio do rzecznika ([email protected]) – wszystkie dane są ogólnodostępne w sieci.

Druga sprawa – nasze stanowisko dotyczące zawieszonych rozgrywek Ekstraklasy/płatności jest również ogólnie dostępne w sieci. Kilka redakcji wprost zadało nam to pytanie – otrzymali natychmiast odpowiedź.

PS. Panie Krzysztofie, Panie Redaktorze – proszę o kontakt, z przyjemnością pomogę w pozytywnym załatwieniu sprawy opłaty za abonament.

Pozdrawiam i życzę spokojnego wieczoru
Piotr Kaniowski
Rzecznik prasowy
CANAL+

WhiteStarPower
WhiteStarPower

Panie rzeczniku, a jeśli ja płace jako b2c polowe z tego co ten Pan, a mam Was dla sportu i kanałów premium to czy moge liczyć na jakies ulgi w mies. opłacie? W podobnej sytuacji sa dziesiątki tysięcy abonentów. Poza sportem oglądam to co w darmowych kanałach cyfrowych. Do w takiej sytuacji?

Illigor
Illigor

„Z infolinią NC PLus można kontaktować się przez całą dobę, pod dwoma numerami telefonów: 801 044 944 i 22 310 47 47”

Pracowałem tam. 7 dni w tygodniu, 24h na dobę, niedziele, Wigilia, Sylwester zawsze ktoś jest na słuchawce i odbiera. Dla klientów tzw. B2B jest osobna infolinia na której nie ma kolejek.
Informacja o kwocie i terminie jest wysyłana ZAWSZE, nawet jak ktoś zapłaci zawczasu. Po prostu automat ma łatwiej i nie weryfikuje czy ktoś już zapłacił czy nie. E-rachunek i SMS leci zawsze, podkreślam zawsze od kilku/kilkunastu lat, co miesiąc. Do klientów indywidualnych i B2B.

sKy
sKy

Poleci zwolnionko przez Messenger-a.

Illigor
Illigor

Nie wiem kto to jest, ale chyba z Weszło…?

Bez tytułu.jpg
Szymekk85
Szymekk85

Czy to nie jest najlepszy moment żeby wprowadzić zmiany konkretne w tych ligach?dlaczego wszyscy na górze kminia jak zwiększyć poziom lig w Polsce?teraz jest ta chwila gdzie wszyscy cierpią wiec zmiana tu i teraz zostawic 10 ekip w ekstraklasie zrobic 1 lige też 10 a 2 podzielic na pn , pd po 24 i juz mamy 10 najlepszych druzyn w esa ,poziom 1 ligi wzrasta i mecze mozna transmitowac dzieki temu i maja te swoje pieniadze za prawa do transmisji i jedni i drudzy a 2 liga to 2gr po 24 albo 4 po 24 i mamy baze dla masy mlodych pilkarzy i skrocone dojazdy do tego rezerwy ekstraklasowych ekip.2 liga bedzie musiala korzystac z mlodych bo nie beda mieli wyjscia wypleni sie byle kopaczy z szczebla centralnego i juz zobaczcie tabela teraz i kto z kim by mogl grac w 1 kolejce calkiem ciekawie i tak 4 razy

Trzaskopikiewicz
Trzaskopikiewicz

Najwazniejsza zasada dziennikarstwa: prosimy o zajecie stanowiska wszystkie strony. Jak ktoras odmawia, zaznaczamy to w artykule. Inaczej wychodzimy na matoła, co widac na załączonym obrazku.

k14
k14

Jako stały czytelnik Weszło uważam, że należą nam się przeprosiny za ten „artykuł”, który po komentarzu rzecznika został „wyjaśniony” i obnażony.

Weszło
28.05.2020

1/4 pojemności stadionu obejrzy mecz na Węgrzech

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że w czasach koronawirusa sytuacje toczą się dynamicznie. Jeszcze chwilę temu pisaliśmy o tym, że Polska wpuszczając kibiców na stadiony może być pionierem, a tu cyk – trybuny powoli zaczynają zapełniać Czesi, głośno mówi się o tym w Szwajcarii (o komplecie), do tysiąca widzów wpuszczą w najbliższej kolejce Serbowie, inną […]
28.05.2020
Blogi i felietony
28.05.2020

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Futbol. Co jest jego podstawą? Fundamentem? Zasadą, bez której piłka nożna nie byłaby już piłką nożną? Oczywiście liczba dostępnych zmian. Przejdziemy z trzech na pięć i pozamiatane. Można się przerzucić na krykiet. Wszyscy podskórnie czujemy, że pięć dostępnych zmian to większy gwałt na piłce nożnej niż jakby wprowadzić możliwość gry ręką na całym boisku. Gorzej […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Mundial 2022: Wielkie pieniądze i wielka polityka, czyli po co Katarowi te mistrzostwa?

Około 3 mln zagranicznych turystów odwiedziło Rosję podczas piłkarskich mistrzostw świata w 2018 roku. Gdyby podobnie liczna grupa zdecydowała się wykorzystać mundial w 2022 jako okazję do wizyty w Katarze, oznaczałoby to, że przyjezdnych byłoby tam więcej niż mieszkańców kraju. Robi się jeszcze ciekawiej, gdy wziąć pod uwagę, że wśród zamieszkujących Katar 2,7 mln osób, […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Mini-zgrupowania, masażyści i… piwo, czyli plan Chojniczanki na utrzymanie

Sześć punktów straty do bezpiecznego miejsca, siedem wyjazdowych meczów z rzędu. Tak, pozycja Chojniczanki przed restartem sezonu jest wyjątkowo trudna. Ale dla chojnickich fanów mamy też dobre informacje, które na antenie Weszło.FM przekazał wiceprezes Jarosław Klauzo. – Piwo po wygranym meczu? Nie rozmawialiśmy o tym, ale profesjonalizm to nie znaczy zamordyzm. Trener Smółka, trener przygotowania fizycznego […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Lech znów będzie miał problem z murawą. „Koronawirus zatrzymał budżety”

Jak bumerang wraca temat problemu murawy na stadionie Lecha Poznań. Architektura stadionu jest beznadziejna i właściwie niemożliwe jest na nim utrzymanie dobrej murawy bez doświetlania trawy lampami. A w obliczu kryzysu spowodowanego koronawirusem Kolejorz pieniędzy na takie zużycie prądu nie miał. Dlatego już dziś możemy się spodziewać, że boisko będzie w strzępach. – Przez te […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

W futsalu też zamieszanie: zmiana decyzji ws. awansów, środowisko podzielone

Nie udało się bez kontrowersji przedwcześnie zakończyć sezonu w niższych ligach. Nie udało się bez kontrowersji przedwcześnie zakończyć sezonu w lidze kobiet. Dlaczego więc futsal miałby być gorszy? Tu także powstało duże zamieszanie, konkretnie dotyczące awansów z I ligi do ekstraklasy. W centrum wszystkiego znajduje się prezes spółki zarządzającej najwyższym szczeblem, który jednocześnie jest trenerem […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Cracovia z Legią, Lech z Lechią. Znamy pary półfinałowe Totolotek Pucharu Polski

Cracovia zagra z Legią Warszawa przy Kałuży, Lech przy Bułgarskiej podejmie Lechię. Tak wyglądają półfinały Totolotek Pucharu Polski. Długo trwała faza ćwierćfinałowa, bo przedzielona koronawirusem, w trakcie którego rozważano, czy w ogóle ta edycja zostanie rozstrzygnięta – cieszymy się, że będzie, bo zapowiadają się znakomite mecze. Co tu kryć, przy takim zestawie półfinalistów, jak by […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Odmrażania futbolu ciąg dalszy. W sobotę rusza liga ukraińska

Kolejne rozgrywki oficjalnie wracają do gry. Jak poinformowała tamtejsza federacja, w sobotę – po raz pierwszy od połowy marca – na boiska wybiegną piłkarze ukraińskiej ekstraklasy. Jest już zgoda rządu, na którą niecierpliwie wyczekiwano. Trzeba swoją drogą przyznać, że Ukraińcy, podobnie zresztą jak my, ruszają z przytupem, ponieważ już w niedziele odbędzie się największy szlagier, […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Będą puchary – nie będzie cięcia. Przy Kałuży grają o pełne pensje

Wszyscy, poza Januszem Golem, zawodnicy Cracovii zgodzili się na 50-procentowe obniżki płac przy okazji koronawirusa. Ale, co zdradził wczoraj w „Kanale Sportowym” Michał Probierz, to nie oznacza, że połowa zapisanych w kontraktach pieniędzy przepadnie. Zarząd „Pasów” uzgodnił bowiem, że w razie awansu do pucharów, będą one wypłacone w formie premii. – Cały zarząd, włącznie z prezesem, […]
28.05.2020
Bukmacherka
28.05.2020

Mecz na szczycie 2. Bundesligi. Czy Kamiński powstrzyma HSV?

Na zapleczu niemieckiej Bundesligi zasady są proste. Dwa zespoły mogą awansować poziom wyżej, kolejny musi już powalczyć o to w barażach. Wyczerpujący finisz sezonu raczej odbiera ochotę na to, by rozgrywać kolejne mecze. Dlatego też VfB Stuttgart oraz Hamburger SV chcieliby załatwić temat od razu. Pomóc w tym może wygrana z bezpośrednim rywalem, a tak […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Ekstraklasa po pandemii: „Będziemy jak Nowy Jork, zasada zero tolerancji”

To dzięki nim kibice w Polsce tydzień w tydzień mogą oglądać mecze swoich ulubionych zespołów. Tak będzie również teraz, zwłaszcza że większość fanów ze stadionów przeniesie się przed telewizory. Z Marcinem Serafinem, dyrektorem operacyjnym Ekstraklasa Live Park, rozmawiamy o tym, jak wyglądała będzie realizacja spotkań po pandemii. Czy widzowie odczują i zobaczą jakiekolwiek zmiany? W […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

„Będziemy ścigać się z Legią”

Czwartkowa prasa nas nie rozpieszcza, trudno znaleźć coś ciekawego. Waldemar Fornalik nie rezygnuje z walki o mistrzostwo, Maciej Murawski obawia się o grę podczas upałów, są teksty wspominające tragedię na Heysel i przerwanie ligi przed mundialem w 1974 roku. I w zasadzie tyle.  PRZEGLĄD SPORTOWY Maciej Murawski uważa, że pogoda nie będzie teraz sprzyjała dobrej […]
28.05.2020
Weszło
27.05.2020

Proszę państwa, wysoki sądzie – to jest profesor-drybler Kamil Jóźwiak

Może i nie oglądaliśmy meczów przez ponad dwa miesiące, natomiast pewne rzeczy pozostały niezmienne. Na Lecha w ofensywie aż przyjemnie popatrzeć, Karlo Muhar nadal wygląda, jakby wygrał miejsce w składzie Kolejorza w festynowej loterii, a Kamil Jóźwiak przerasta już ligowy futbol. Nie zmienia się też to, że jeśli Lech w tym sezonie jedzie na Podkarpacie, […]
27.05.2020
Weszło
27.05.2020

Apel do Lecha i całej Ekstraklasy: więcej Jóźwiaków, mniej Muharów

Polskie szkolenie w ostatnich kilku (kilkunastu?) latach nie rozpieszczało nas w kwestii skrzydłowych, bo raczej skupiano się na promowaniu szybkich graczy, potem tych z najlepszą wydolnością, a o graniu w piłkę zapominano. Byle dobiec do linii końcowej i wrzucić, a że 95 na 100 dośrodkowań kończy się na pierwszym obrońcy? Oj tam, oj tam, przecież […]
27.05.2020
Niemcy
27.05.2020

Dali sobie po dwa razy i wystarczyło. Piątek przełamuje się z karnego

Wyobraźcie sobie, że dwóch mocnych chłopaków na osiedlu wychodzi na ustawkę dla sportu – klasyczne jeden na jednego. Nie ma publiczności. Nie mają nic do siebie. Są dobrze przygotowani, dopiero co pokonali słabszych przeciwników w podobnych warunkach i teraz chcą udowodnić swoją wyższość. Przebieg starcia? Jeden huknął, drugi oddał. Jeden huknął, drugi oddał. Poza tym […]
27.05.2020
Inne sporty
27.05.2020

Bjoergen znów pobiegnie – śladami Kowalczyk

Jeśli chodzi o sporty zimowe, jest jedną z największych postaci w historii. Na podium olimpijskim stała 15 razy. Ośmiokrotnie jako mistrzyni. Medali z mistrzostw świata ma za to 26. Do tego cztery Kryształowe Kule za zwycięstwo w Pucharze Świata. Nic dziwnego, że wiadomość o powrocie Marit Bjoergen do sportu zelektryzowała świat biegów. Norweżka nie wróci […]
27.05.2020
Weszło
27.05.2020

Hejt Park w Dobrym Składzie – live od 22:00 – Probierz i Stanowski

Odliczanie do startu PKO Bank Polski Ekstraklasy z Hejt Parkami trwa! Dziś w Kanale Sportowym i Weszło FM gościmy Michała Probierza, trenera i wiceprezesa Cracovii. Zasady są takie same jak zawsze – dzwońcie, piszcie, pytajcie i… hejtujcie! Numer telefonu do studia: (22) 219 50 31. Zaczynamy o godz. 22!
27.05.2020
Weszło
27.05.2020

Wirtualne bilety – kibice pomagają polskim klubom

Czy zjadłbyś kiełbasę, której nie da się dotknąć? Wypiłbyś piwo, które nie istnieje? Czy kupiłbyś bilet na mecz, na który nie da się wejść? Czy zamiast siebie wysłałbyś na trybuny swoją tekturową podobiznę? Oczywiście, że tak – choć na pozór brzmi to jak czarny koszmar każdego kibica – jeśli chcesz wesprzeć klub, który wpadł na […]
27.05.2020