post Avatar

Opublikowane 30.03.2020 20:07 przez

Szymon Janczyk

Piłkarze schodzą z pensji, PZPN przygotował program pomocy klubom, a kibice prowadzą zbiórki na rzecz szpitali. Jeśli chodzi o szeroko pojęty sport, tu i tam widać solidarność. Czy telewizje dorzucają swoje trzy grosze? Nie za bardzo.

Krzysztof Folc jest właścicielem dwóch warszawskich restauracji, w tym knajpy „Hutnik”, która jest typowo sportowa. Odwiedza ją wielu kibiców, bo można tam obejrzeć wszystkie ważne wydarzenia sportowe. Pan Krzysztof postępował uczciwie – nie szukał furtek, żeby pokazywać mecze po kosztach. Zgłosił się do operatora, otrzymał dekoder ze specjalnym pozwoleniem na użytkowanie w lokalach gastronomicznych, co wiąże się oczywiście z wyższym abonamentem niż dla „zwykłego Kowalskiego”.

Pan Krzysztof podkreśla, że sam jest człowiekiem sportu. W przeszłości reprezentował Polskę w rugby, a teraz poszedł w trenerkę. Jego syn także jest sportowcem – gra w piłkę na poziomie trzeciej ligi. Właściciel „Hutnika” płacił za usługę w uczciwy sposób nie tylko dlatego, żeby nie narażać się na kary. Po prostu widział w tym formę wsparcia dla klubów. Skoro on płaci telewizji, a telewizja płaci klubom, to zawsze jest to jakaś mała cegiełka w piramidzie zysków.

Wszystko funkcjonowało więc na zdrowych zasadach. W obliczu pandemii, kiedy pan Krzysztof przymusowo zamknął obydwie restauracje, a meczów nie transmituje, telewizje zaczęły się dopominać o pieniądze.

Rząd z przyczyn epidemii zamknął nasze lokale, więc nie możemy publicznie odtwarzać meczów, a dostajemy wezwanie do zapłaty. Nóż mi się w kieszeni otwiera, bo dostajemy to przed terminami. Oni wiedzą, że nie możemy wykonać tej usługi. Wszyscy sobie pomagamy w tych trudnych czasach, jeden z lokali mam otwarty na wynos, więc też przygotowuję posiłki dla lekarzy, pomagam jak mogę. W życiu bym nie wpadł na pomysł, żeby żądać zapłaty od kogoś za rzecz, której nie to, że ktoś nie chce wykonać, ale po prostu nie może – opowiada nasz rozmówca.

Jak wyglądają takie wiadomości?

‚Jutro mija termin zapłaty. Prosimy o wpłatę 214,92 zł na konto [numer konta]. Rachunek dostępny w menu dekodera. Jeśli już zapłaciłeś – dziękujemy.”

Rozumiem, że wcześniej nikt panu o rachunkach nie przypominał?

Nie, to zaczęło się jak tylko pojawił się problem z wirusem, stąd moja reakcja. Miasto obiecuje nam, że obniży nam czynsze, ja wiem, że teraz 99% lokali tego nie zapłaci, miasta to umorzą czy dadzą rabaty. Sami zresztą o to wystąpiliśmy. Tutaj jest odwrotnie, każą płacić. Nie chcę powiedzieć, że to problem ogólnopolski, ale dotyka on pewnie wielu firm. Inne są opłaty za dekoder w domu, a inne w restauracjach, jeśli ma się zgodę na publiczne odtwarzanie. Kibice też są wkurzeni, bo muszą płacić za Canal+ i Polsat, a nie ma czego oglądać. Ale rozumiem, do zwykłej osoby można się tłumaczyć, że może oglądać inne programy. My po prostu nie możemy tego odtwarzać. To niemoralna próba zarabiania na koronawirusie.

Próbował pan wyjaśnić sprawę z operatorem?

Nie kontaktowałem się z nimi. Kontakt z nimi jest praktycznie żaden, wykupuje się licencje, wysyła się pieniądze, oni dają dekoder z nalepką i tyle. Banki przesyłają nam zapytania czy chcemy odroczyć kredyt, a tu przysyłają ponaglenia do zapłaty. Z tego co rozmawiam, to moi znajomi dostają takie same wiadomości. Takie rzeczy powinny być nagłaśniane, tu nie chodzi o to, żeby mi odpuścili te pieniądze. Chodzi o to, żeby albo przestali żądać zapłaty, albo powiedzieli jasno, że wypłacą pieniądze klubom.

***

Ano właśnie, bo pan Krzysztof największy żal ma nie o sam fakt ponaglania do wpłaty, a o to, że telewizje żądają od niego pieniędzy, kiedy same nie potrafią się określić, czy zapłacą klubom. – Słyszę, że kluby Ekstraklasy drżą o to, co zrobią telewizje z transzami pieniędzy. Ja czułbym się inaczej, gdybym miał pewność, że te pieniądze trafią do klubów. Ok, wtedy mógłbym to jeszcze zrozumieć, to byłoby w miarę uczciwe, niech mają. A ja słyszę, że oni mogą klubom nie zapłacić, ale im już płacić trzeba. No to coś tu jest nie tak – tłumaczy nam warszawski restaurator.

Jesteśmy oczywiście w stanie zrozumieć, że telewizje nie chcą rezygnować z usługi. Ale skoro wcześniej klient nie miał problemów z opłacaniem rachunków, to nagła pobudka z sms-ami przypominającymi o zapłacie, jest po prostu słaba. Zwłaszcza, że – tak jak zauważył pan Krzysztof – wciąż nie mamy pewności, na co te pieniądze zostaną przeznaczone. Czy trafią do kieszeni telewizji, czy może jednak kluby otrzymają swój kawałek tortu.

Cóż, panowie, jeśli waszym zdaniem nawet zamknięte odgórnie lokale mają płacić za wasze usługi, to liczymy jednak na drugi scenariusz. Bo skoro tak, to jakim argumentem byłoby niezapłacenie klubom? Przecież one też nie mogą wyjść na boisko, żebyście mieli co pokazać.

Fot. Pixabay

Opublikowane 30.03.2020 20:07 przez

Szymon Janczyk

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 12
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Michal1982
Michal1982

Weszlo jak zwykle totalny syf i klamstwo. Kolega z lokalu wam sie poplakal i zalil byście napisali artykul ktory jest stekiem bzdur? Nawet nie sprawdzicie rzetelnosci tych informacji ze taki syf podajecie? Nie macie o czym pisac? Również posiadam taka licencje i informacja o rachunku pojawia sie zawsze mniej wiecej w tym samym czasie bo wysyla ja automat a tu Pan ewidentnie ma bol pewnej części ciala. Chyba uwaza sie za krolowa angielska bo jak firma moze do niego nie zadzwonic a sam siedzi z dupa na krześle i tego nie zrobi. Pretensje o oplaty a sam nie poprosi o ich anulowanie, to trzeba byc albo idio***ta albo…dalej nie skomentuję. Skoro płaci Pan 214,92 za oba lokale to ja chetnie zglosze Pana ze Pan w drugim lokalu nie posiada licencji bo to kwota za 1 lokal i to maly a jak to zreszło napisalo ma Pan mnostwo ludzi wiec i stawka powinna byc wyzsza. ( sam posiadam 3 lokale i znam stawki za publiczne odtwarzanie)
Takimi artykulami pokazujecie na jakim poziomie zenady sie znajdujecie.

Michal Sz
Michal Sz

Coraz gorzej tu jest. Ten powyższy artykuł wygląda jakby był żywcem wyjęty z jakiegoś superaka, brakuje tylko aby dać kilka wykrzykników i zdjęcie grubego wąsacza z pilotem od telewizora w ręku.

Wujek Remo
Wujek Remo

Panie redaktorze (szanuję, że przynajmniej podpisany), trzy sprawy:
1. Te wezwania wysyła automat, system bilingowy. Nie trzeba być specjalistą, wystarczy mieć komórkę w abonamencie. Pan Krzysztof jest restauratorem, nie musi wiedzieć, ale redaktor medium elektronicznego mógłby mieć większe pojęcie.
2. Pan Krzysztof urzekł mnie swą prostolinijnością: „Próbował pan wyjaśnić sprawę z operatorem?” – „Nie kontaktowałem się z nimi. ” – XDDD jasne, nie ma sensu dzwonić na infolinię, lepiej od razu lecieć na skargę do Weszło, na pewno dla ludzi z C+ (czy co tam Krzysztof pan ma) to najważniejszy kanał komunikacji z abonentem.
3. Osobista wrzutka do Pana redaktora: nie widzę w tekście cienia wzmianki na temat stanowiska nadawcy, ani informacji, że odmówił komentarza, ani choćby „wysłaliśmy pytania mailem, do chwili publikacji ni otrzymaliśmy odpowiedzi” – czyżby Pan redaktor zapomniał się z nimi skontaktować i spytać?

Michal Sz
Michal Sz

Facet z lokalu kłamie, o czym wie każdy kto ma abonament w NC+. Nie ma możliwości żeby nie wiedział o rachunku, bo informacja pojawia się na ekranie, a wysyła ją automat. No i co w tym dziwnego, że wezwanie do zapłaty jest przed terminem? Przecież to normalna sprawa.

Piotr Kaniowski
Piotr Kaniowski

Panie Redaktorze,
jako rzecznik prasowy CANAL+ w Polsce pozwolę sobie na trzy zdania, niestety w komentarzach, bo w publikacji takiej szansy na wypowiedź nie otrzymałem.

Rozumiemy, że sytuacja bez rozgrywek ligowych jest wyjątkowa i trudna, szczególnie dla osób które „żyją” ze sportu, a w połączeniu z wprowadzonym stanem zagrożenia epidemicznego – podwójnie trudna dla właścicieli pubów sportowych. Z tego powodu staramy się pomóc i ograniczyć narastające straty, zawieszając płatności za tzw. licencje „Premium Sport” na czas kryzysu. Wystarczy się z nami skontaktować – email ([email protected]), telefon (22 310 45 15), nawet bezpośrednio do rzecznika ([email protected]) – wszystkie dane są ogólnodostępne w sieci.

Druga sprawa – nasze stanowisko dotyczące zawieszonych rozgrywek Ekstraklasy/płatności jest również ogólnie dostępne w sieci. Kilka redakcji wprost zadało nam to pytanie – otrzymali natychmiast odpowiedź.

PS. Panie Krzysztofie, Panie Redaktorze – proszę o kontakt, z przyjemnością pomogę w pozytywnym załatwieniu sprawy opłaty za abonament.

Pozdrawiam i życzę spokojnego wieczoru
Piotr Kaniowski
Rzecznik prasowy
CANAL+

WhiteStarPower
WhiteStarPower

Panie rzeczniku, a jeśli ja płace jako b2c polowe z tego co ten Pan, a mam Was dla sportu i kanałów premium to czy moge liczyć na jakies ulgi w mies. opłacie? W podobnej sytuacji sa dziesiątki tysięcy abonentów. Poza sportem oglądam to co w darmowych kanałach cyfrowych. Do w takiej sytuacji?

Illigor
Illigor

„Z infolinią NC PLus można kontaktować się przez całą dobę, pod dwoma numerami telefonów: 801 044 944 i 22 310 47 47”

Pracowałem tam. 7 dni w tygodniu, 24h na dobę, niedziele, Wigilia, Sylwester zawsze ktoś jest na słuchawce i odbiera. Dla klientów tzw. B2B jest osobna infolinia na której nie ma kolejek.
Informacja o kwocie i terminie jest wysyłana ZAWSZE, nawet jak ktoś zapłaci zawczasu. Po prostu automat ma łatwiej i nie weryfikuje czy ktoś już zapłacił czy nie. E-rachunek i SMS leci zawsze, podkreślam zawsze od kilku/kilkunastu lat, co miesiąc. Do klientów indywidualnych i B2B.

sKy
sKy

Poleci zwolnionko przez Messenger-a.

Illigor
Illigor

Nie wiem kto to jest, ale chyba z Weszło…?

Bez tytułu.jpg
Szymekk85
Szymekk85

Czy to nie jest najlepszy moment żeby wprowadzić zmiany konkretne w tych ligach?dlaczego wszyscy na górze kminia jak zwiększyć poziom lig w Polsce?teraz jest ta chwila gdzie wszyscy cierpią wiec zmiana tu i teraz zostawic 10 ekip w ekstraklasie zrobic 1 lige też 10 a 2 podzielic na pn , pd po 24 i juz mamy 10 najlepszych druzyn w esa ,poziom 1 ligi wzrasta i mecze mozna transmitowac dzieki temu i maja te swoje pieniadze za prawa do transmisji i jedni i drudzy a 2 liga to 2gr po 24 albo 4 po 24 i mamy baze dla masy mlodych pilkarzy i skrocone dojazdy do tego rezerwy ekstraklasowych ekip.2 liga bedzie musiala korzystac z mlodych bo nie beda mieli wyjscia wypleni sie byle kopaczy z szczebla centralnego i juz zobaczcie tabela teraz i kto z kim by mogl grac w 1 kolejce calkiem ciekawie i tak 4 razy

Trzaskopikiewicz
Trzaskopikiewicz

Najwazniejsza zasada dziennikarstwa: prosimy o zajecie stanowiska wszystkie strony. Jak ktoras odmawia, zaznaczamy to w artykule. Inaczej wychodzimy na matoła, co widac na załączonym obrazku.

k14
k14

Jako stały czytelnik Weszło uważam, że należą nam się przeprosiny za ten „artykuł”, który po komentarzu rzecznika został „wyjaśniony” i obnażony.

Weszło
12.08.2020

Wisła podtrzymuje tradycję i bierze napastnika, który nie strzela goli

Cillian Sheridan, Grzegorz Kuświk, Karol Angielski, Oskar Zawada, Kamil Biliński, Mateusz Piątkowski, Mikołaj Lebedyński. To nie wyliczanka spod znaku „wymień niepasujący element”, bo tu wszystkie elementy pasują. Wspólny mianownik tych siedmiu piłkarzy? Grali w Wiśle Płock i strzelali niewiele goli. W ciągu trzech sezonów zdobyli łącznie 22 bramki. Tak, tak – siedmiu gości, trzy sezony, […]
12.08.2020
Weszło
12.08.2020

Ronaldinho, Weah, Jay-Jay Okocha. Kozacy PSG sprzed ery szejków

Napędzane kasą szejków Paris Saint-Germain nie jest najbardziej lubianą ekipą w Europie. Owszem, mają takich grajków, że potrafią zachwycić, ale choćby przy okazji dzisiejszego meczu z Atalantą wydaje nam się, że zdecydowanie więcej osób trzyma kciuki za niespodziankę, za awans dzielnej włoskiej bandy. PSG wypomina się kolejne wpadki i nazywa królami własnego podwórka. Ale przed […]
12.08.2020
Weszło
12.08.2020

Sezon prawie idealny. Na co jeszcze stać Atalantę?

– Jeśli wygramy Ligę Mistrzów, zrobię naszym kibicom pizzę. Nie jedną, a tysiąc! – zapowiedział Gian Piero Gasperini przed decydującym turniejem w Lizbonie. Ostatni włoski przedstawiciel na najważniejszej scenie na Starym Kontynencie nie cofnie się przed niczym. Atalanta Bergamo ma za sobą sezon prawie idealny – oczywiście jak na swoje możliwości. Miażdżyła kolejnych rywali. Zdobyła […]
12.08.2020
Weszło
12.08.2020

Koronawirus w Barcelonie. Mecz z Bayernem niezagrożony

Przedwczoraj dwa zarażenia w Atletico Madryt, wczoraj osoba mająca dostęp do centrum treningowego PSG, dziś piłkarz FC Barcelony. Tak, także i w „Dumie Katalonii” jeden z zawodników usłyszał, że ma pozytywny wynik testu na koronawirusa. Uspokajamy – prawdopodobnie nie będzie to miało jednak żadnego wpływu na piątkowe spotkanie z Bayernem. Mecz w tej chwili nie […]
12.08.2020
Weszło
12.08.2020

Niezgoda wygrywa turniej w izolacji

Pamiętacie pomysł Rakowa Częstochowa, który zaproponował dokończenie ligi w izolacji? Sceptycy twierdzili, że w Częstochowie upadli na głowę. Ci z nieco większą wyobraźnią myśleli: może i ciekawa idea, ale niemożliwa. Otóż możliwa. Zrealizowano ją w MLS. Z komplikacjami, ale zrealizowano. Dzięki temu Jarosław Niezgoda sięgnął po swoje pierwsze trofeum za oceanem.  Dziś w nocy Polak […]
12.08.2020
Weszło
12.08.2020

Przerwane sny o dominacji Premier League. Biją ich nie tylko Hiszpanie, ale i Niemcy

Gdy w zeszłym sezonie cztery kluby Premier League dotarły do ćwierćfinału Champions League, a w finale zagrały dwie angielskie ekipy, mówiło się, że nadchodzą wielkie czasy dla wyspiarskiego futbolu. Gigantyczny przemysł napędzany pieniędzmi z praw telewizyjnych miał zabetonować najważniejsze fazy Ligi Mistrzów. Nie minął jednak rok i wróciliśmy do statusu quo z poprzednich lat – […]
12.08.2020
Weszło
12.08.2020

Andrea Pirlo, czyli zagadka dla analityków. Co wiemy o nowym trenerze Juventusu?

– Andrea Pirlo jako trener? Jedną rzecz wiemy na pewno. W garniturze i pod krawatem będzie wyglądał świetnie – tak „Il Foglio”, w nieco szyderczy sposób, recenzuje powierzenie mistrzowi świata z 2006 roku sterów Juventusu. Szyderczo, ale zarazem szczerze. Bo co można powiedzieć o trenerze, którzy jeszcze nigdy nikogo nie trenował? Który nie zastosował ani […]
12.08.2020
Weszło
12.08.2020

Quiz piłkarski. Kto podnosił z boiska wygraną w Champions League?

No i nadszedł dzień, w którym widać już metę kolejnej edycji Ligi Mistrzów. Siedem meczów w Lizbonie i będzie po sprawie – w wyjątkowych okolicznościach ktoś dopisze sobie do CV spore osiągnięcie. Z tej okazji przygotowaliśmy dla was quiz piłkarski. Zadanie polega na wymienieniu podstawowych jedenastek zwycięzców ostatnich dziesięciu finałów Champions League.  Łatwe? No to […]
12.08.2020
Weszło
12.08.2020

PRASA. Chaos z badaniami, ale wkrótce mają być wytyczne na wzór UEFA

Środowa prasa to ciąg dalszy zamieszania związanego z tym, jak kluby mają się badać przed nowym sezonem, zapowiedź meczu PSG z Atalantą, echa postawy Wisły Kraków ws. podziału pieniędzy z praw transmisyjnych, Waldemar Sobota mówiący o swoim powrocie i Dawid Janczyk kolejny raz próbujący wrócić na dłużej do grania.  PRZEGLĄD SPORTOWY Zespół Medyczny PZPN przyznaje, […]
12.08.2020
Weszło
11.08.2020

Klepali, męczyli, cisnęli, w końcu wpadło. Sevilla w półfinale Ligi Europy

Ever Banega i Lucas Ocampos. To są nasi wieczorni bohaterowie, herosi, którym ślemy życzenia i czekoladki. To oni bowiem skonstruowali jedną, jedyną bramkę dzisiejszego wieczora, dzięki której uniknęliśmy dogrywki w starciu Sevilli z Wolverhampton. 2020 rok jest paskudny i mógłby sobie odpuścić dogrywkę w Lidze Europy po 0:0 w 90 minutach. Okazał litość, co za […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Szymon Jadczak w Hejt Parku w Dobrym Składzie! LIVE od 22.00

Coś czujemy, że kibice Wisły Kraków zajmą dziś naszą linię i rozgrzeją ją do czerwoności! Szymon Jadczak, autor książki „Wisła w ogniu”, związany zawodowo z TVN-em, będzie gościem Tomasza Smokowskiego w „Hejt Parku w Dobrym Składzie”. Program możecie śledzić w „Kanale Sportowym” oraz w Weszło.FM. Macie pytania do naszego gościa? Śmiało, telefon do studia to […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Duży talent, ale też duży egoista. Kim jest Yaw Yeboah z Wisły Kraków?

Wisła Kraków kontynuuje zbrojenia przed nowym sezonem. Sprowadziłą już czwartego obcokrajowca w tym okienku, ale na razie nie będziemy się czepiać. Yaw Yeboah – podobnie jak Fatos Beciraj, Stefan Savić i Adi Mehremić (no, ten najmniej) – na papierze ma bowiem trochę argumentów wskazujących na to, że może być ciekawym transferem. Niewykluczone nawet, że z […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Idioci w służbie sabotażu rozgrywek. Szkoci dostali żółtą kartkę od rządu

Tysiąc razy można mówić „słuchajcie, są takie i śmakie obostrzenia, przestrzegajcie ich”. Można wskazywać, że każde wystawianie na ryzyko integralności ligi to zagrożenie nie tylko zdrowotne, ale też i finansowe dla klubów. Do tego można rzucać przykładami, że lekceważenie koronawirusa źle się kończy. A na to wchodzi Boli Bolingoli z Celtic oraz ośmiu piłkarzy Aberdeen, […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Kamil Glik wraca do Serie A. Benevento z ambicjami na coś więcej niż utrzymanie

Cztery pełne sezony we Francji. 167 występów pod herbem Monaco. Mistrzostwo kraju i trafienie do jedenastki dekady klubu z księstwa. I wreszcie nadszedł czas, by powiedzieć „dziękuję”. Kamil Glik odchodzi z Monaco i wraca do Włoch, gdzie podpisał kontrakt z beniaminkiem Serie A – Benevento. Tym razem ekipa „Czarownic” nie chce jak meteoryt przelecieć przez […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Koronawirus decyduje o tym, z kim Legia zmierzy się w eliminacjach

Potencjalni rywale Legii w I rundzie eliminacji do LM jeszcze nie zagrali swojego meczu, a już dowiedzieliśmy się, z kim  zmierzy się polska drużyna. Podopieczni Vukovicia unikną starcia z zawsze mocną Dritą Gnjilane. W zasadzie formalnością jest, że wynik meczu rozstrzygnie koronawirus. Obie ekipy miały wyjść na boisko jeszcze dzisiaj. Dwie godziny przed meczem UEFA […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Śląsk reaguje na głupotę. I brawo!

Trochę zżymaliśmy się w ostatnich dniach na zachowanie klubów, które lekko zgłupiały w związku z koronawirusem. Były proste błędy ludzkie, był brak zdrowego rozsądku, były braki w kompetencjach. Ale skoro krytykujemy, to warto też pochwalić, bo nie wszyscy temat mają w nosie. Śląsk Wroclaw bardzo poważnie podszedł do naszych wczorajszych doniesień i odsunął od treningów […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Odejście Jóźwiaka – nie „czy”, a „kiedy”. Co z Sykorą, Moderem i Klupsiem?

Dziwne są to tygodnie dla fanów Lecha Poznań. Z jednej strony – do klubu przyszło już czterech piłkarzy, dwóch z nich jest naprawdę obiecujących. Ale z drugiej strony – wątpliwości kibiców budzi fakt, że za żadnego Kolejorz nie musiał płacić. Kasa w kontekście poznaniaków jest dość ważna, bo jest kluczowym czynnikiem wpływającym dla to, że […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Michniewicz: Niektórzy w wieku Kapustki marzą o wyjeździe, on już wraca z bagażem doświadczeń

– U nas graliśmy w ustawieniu bez skrzydłowych, 4-3-1-2, grał jednego ze środkowych pomocników, czasem dziesiątkę, pod napastnikami. Grywał też jako skrzydłowy, ale ja bym go widział w środku. Ma świetny przegląd pola, bardzo dużo widzi, swobodnie operuje piłką, fajnie się z piłką w tłoku obraca. U trenera Nawałki grał na skrzydle, ale chyba trochę […]
11.08.2020