Polecam Słowację, jeśli ktoś nie gra w Ekstraklasie i szuka szansy

Opublikowane 19.02.2020 14:45 przez

redakcja

Zimą Żilina kupiła Dawida Kurminowskiego z Lecha Poznań za 250 tysięcy euro, korzystając z opcji pierwokupu po półrocznym wypożyczeniu. W miniony weekend reprezentant Polski U20 strzelił dla Żiliny swoją pierwszą bramkę.

Rozwój swojej kariery przez Słowację to świadomy wybór: Kurminowski zwraca uwagę, że rok w rok z Żiliny na Zachód wyjeżdżają zawodnicy, ostatnio choćby Robert Bozenik za 4 miliony euro do Feyenoordu. Wraz z nim w klubie mającym ustaloną markę promowania młodych znajduje się także dziewiętnastoletni Jakub Kiwior.

Czy za nimi pójdą następni? Jaki poziom prezentuje słowacka Ekstraklasa? Gdzie zdaniem zawodnika są największe różnice między szkoleniem w Polsce i na Słowacji?

***

Jak się czujesz na Słowacji?

Lepiej niż czułem się Polsce. Większy spokój. I każdy wie, że trzeba więcej pracować, żeby coś osiągnąć.

Czyli w Polsce jest więcej jazdy na talencie?

Nie mówię o samych piłkarzach. Ogólnie. Po prostu tutaj każdy, zaczynając od zawodników, przez trenerów, po klub, jest świadomy, tego gdzie jest, ale też, że trzeba dołożyć coś od siebie. W Polsce jest wielu ludzi, którzy myślą, że wystarczy, że się jest w klubie i jakoś to już będzie.

Żebym cię dobrze zrozumiał: masz zarzut wobec tego jak byłeś prowadzony w Poznaniu?

Nie. Żadnych zarzutów wobec Lecha nie mam, podkreślam: żadnych. Wychowałem się tam, wiele nauczyłem. Ale moim zdaniem to, że wyjechałem na Słowację, bardzo wiele mi dało. Uczyniło mnie dużo lepszym zawodnikiem.

Bardzo się wahałeś przed przenosinami? Słowacja to niecodzienny kierunek, a twój pierwszy klub, Zemplin Michalowce, do potęg nie należy.

Były pomysły, żeby zostać w Polsce, iść na wypożyczenie do I ligi. Ale powiedziałem sobie, że chcę być innym zawodnikiem. Nie podążać taką drogą jak wszyscy, tylko samemu ją kreować. Gdy więc dostałem ofertę ze słowackiej ekstraklasy, nie bałem się, chciałem spróbować tam swoich sił, widziałem w tym potencjał. Wiadomo, że to nie ta otoczka ekstraklasy co w Polsce, ale otoczka nie jest w rozwoju najważniejsza.

Słowacka liga jest w Polsce niedoceniana?

Myślę, że tak. Choć kiedyś pewnie bardziej, dziś po pucharach mogliśmy się przekonać, że są tu mocne kluby, niemniej przenosiny tutaj pewnie wciąż są dla wielu kontrowersyjne. Ja każdego, komu do śmiechu myśląc o słowackiej piłce – zapraszam, niech przyjedzie, zobaczy jak się tu trenuje.

To jakie widzisz największe różnice treningowe?

Moim zdaniem każdy trening jest dużo cięższy niż w Polsce. Sama jego objętość, dynamika treningów, jest większa niż u nas. Takie przynajmniej jest moje odczucie – nie byłem wszędzie, nie wiem jak trenuje każdy trener, mówię na swoich doświadczeniach. Do tego też dużo pracy taktycznej, ściśle warsztatowej, czyli wszystkie elementy zachowane, dołożony aspekt fizyczności też, tylko jakby więcej dynamiki. Czasowo też myślę, że trenujemy więcej.

Jakie największe różnice widzisz między polską a słowacką piłką?

Nie grałem w Ekstraklasie, ale wydaje mi się, że tu mniej gra się siłowo. Po drużynach, które grają o mistrzostwo, naprawdę widać, że umieją grać w piłkę. Druga strona jest taka, że te kluby mniejsze graja prostszy futbol, ale też zdarzają się, że wystawiają praktycznie samych młodych zawodników. Żilina jest akurat specyficzna, bo z jednej strony średnia wieku w szatni jest bardzo niska, ale z drugiej strony ambicje są duże, na pewno pucharowe, i w każdym meczu staramy się kontrolować grę. Ostatnio mieliśmy okazję grać w sparingu z pierwszoligowym GKS-em Tychy – przewaga w posiadaniu piłki była zdecydowanie po naszej stronie.

Ambicje klubu pokazuje też fakt, że rezerwy grają tylko poziom pod słowacką ekstraklasą, a tam też są w czubie tabeli, najwyżej ze wszystkich rezerw – ty jesienią tutaj strzeliłeś dziewięć bramek, zaliczyłeś cztery asysty.

Tak, tam też byliśmy w czołówce, choć grali czasem naprawdę bardzo młodzi zawodnicy, dużo młodsi ode mnie. Ja wiedziałem po co tam jestem – mam się pokazać, mam pomagać, a wtedy trafię do pierwszego zespołu.

Screen Shot 02-19-20 at 02.09 PM

Screen Shot 02-19-20 at 02.16 PM

W grudniu, gdy skończyło się wypożyczenie, były dylematy?

To było zależne od Żiliny – czy mnie wykupią czy nie. Na koniec okazało się, że wykupią. Powiem tylko, że bardzo cieszyłem się z takiego obrotu spraw. Od pierwszego momentu, gdy tu trafiłem, wiedziałem, że chcę tu zostać. Zobaczyłem jak trenerzy ze mną pracują, jaki robię postęp z treningu na trening, o ile pewniej czuję się z każdymi zajęciami i po prostu, że jestem coraz lepszym zawodnikiem.

250 tysięcy euro, jakie dali za ciebie Słowacy – czasem działa na wyobraźnię? Jednak nieprzypadkowa kwota.

Nie, zupełnie, to poza mną, sprawa między klubami.

Żilina ma tradycję sprzedawania zawodników na Zachód. Które przykłady działają na ciebie najbardziej?

Na pewno Robert Bożenik, mój rocznik, 1999. Jeszcze sezon temu grał w rezerwach Żiliny, potem trafił do pierwszego zespołu, strzelił jedenaście bramek i dziś jest w Feyenoordzie. W ten weekend strzelił tam debiutancką bramkę. Praktycznie co roku zawodnicy Żiliny wyjeżdżają na Zachód, klub ma już ustaloną markę, rozpoznawalną za granicą. Widać to szkolenie też po meczach reprezentacji – bodaj teraz w eliminacjach Euro było spotkanie, gdzie w wyjściowym składzie zagrało siedmiu wychowanków Żiliny.

W ten weekend strzeliłeś pierwszą bramkę dla Żiliny. Duża sprawa dla ciebie?

Bardzo się cieszę, jest to potwierdzeniem mojej pracy, tego że idę w dobrą stronę. Aż tak się nie ekscytuję, strzeliłem kilka goli w Michalowicach, także raczej to jest potwierdzenie szlaku, który wybrałem.

Które miejsce zajęłaby Żilina w Ekstraklasie?

Górna ósemka.

Screen Shot 02-19-20 at 02.15 PM

Powiedziałeś wcześniej, że kluczem jest dokładanie dodatkowych kwestii, to jak pracujesz nad swoim warsztatem poza klubem

Takich rzeczy się nie zdradza. Niech to pozostanie moją tajemnicą, moją tajną bronią. Powiem tylko, że moimi wzorami są Robert Lewandowski, Zlatan Ibrahimović, Lautaro Martinez. To zupełnie inny styl ode mnie, ale i tak można dużo wyciągnąć, nie tylko z tego co robią na boisku.

Analizujesz jednak ich grę na filmach?

Analiza dzisiaj to podstawa. Analizuje się każdego napastnika, na każdym poziomie. U każdego można coś podpatrzeć, czy to zagranie, czy samo zachowanie w danej sytuacji boiskowej.

W Lechu grałeś z całym szeregiem uznanych dziś ligowców.

Grałem między innymi z Kamilem Jóźwiakiem, Robertem Gumnym, Tymkiem Puchaczem, Serafinem Szotą, Kacprem Chodyną, Kubą Moderem. Mieliśmy bardzo dobrą, zgraną ekipę, z którą zdobyliśmy mistrzostwo juniorów młodszych. Bardzo dobrze czuliśmy się w swoim towarzystwie, bardzo dobrze we Wronkach. Cały czas spędzaliśmy razem, czy na posiłkach, czy w szkole, to nam pomagało również potem w relacjach na boisku. Czuliśmy, że o pewne rzeczy nam łatwiej niż innym zespołom. Oczywiście są takie momenty, kiedy trzeba od siebie odpocząć, ale jednak plusów było znacznie więcej.

W Lechu II debiutowałeś jako szesnastolatek, od razu strzelając dwa gole Włocławii. To była III liga, więc nie jakiś niski poziom.

Na pewno nie myślałem wtedy, że muszę wejść i strzelić nie wiadomo ile bramek. Cieszyłem się, że dostałem szansę debiutu, czułem wsparcie trenera i chłopaków, dlatego na boisku czułem się pewnie i strzeliłem dwie bramki. Myślę, że mecze w rezerwach sporo mi dały pod kątem fizycznym, wiadomo, że mierzysz się tu często ze sporo starszymi zawodnikami, więc musisz umieć z nimi rywalizować nie tylko piłkarsko.

Zawsze myślałeś tylko o piłce czy były alternatywy?

Od małego tylko piłka, tylko to chciałem robić w życiu. Mój tata miał chwilę, gdy grał w piłkę w Huraganie Morąg, mój brat też organizował mi „treningi” na podwórku, czy zabierał mnie na mecze ze starszymi kolegami. Pamiętam, miałem cztery czy pięć lat, a uczył mnie pierwszych technicznych zagrań. Mieliśmy na podwórku bramkę, a z drugiej strony drzewo – kazał mi tak podkręcać zza drzewa, żeby trafiać w bramkę.

To jak w wieku czterech lat uczyłeś się podkręcać, zgadzam się: byłeś skazany na piłkę.

Też tak myślę.

Twój brat też jest przy piłce?

Nie, mieszka i pracuje w Niemczech. Ale jest moim pierwszym kibicem, rozmawiamy codziennie.

Codziennie to naprawdę sporo.

Relacje w naszej rodzinie są bardzo zaciśnięte, przez to, że dziś jesteśmy daleko od siebie, praktycznie jeszcze bardziej. Każda moja decyzja jest przedyskutowana w rodzinie, z bratem, z siostrą, z rodzicami. Wyjazd na Słowację także był przemyślanym wyborem. Czuję ich wsparcie, rodzice zaszczepili mi też, żeby być pracowitym i honorowym, to mój drogowskaz.

Z drugiej strony, skoro masz tak bliskie więzi z rodziną, ciężko było w pierwszej chwili odnaleźć się daleko od domu?

Nie, już będąc we Wronkach dużo się nauczyłem, bo nie byłem w domu za często, choć to było tylko 100km. Byłem więc przygotowany, choć na pewno jest inaczej, gdy nie możesz ot tak wrócić do domu, jeśli akurat z jakiejś przyczyny potrzebujesz. Były na początku jakieś zawahania, wiadomo, swoje robiła bariera językowa – wszyscy rozmawiają, ty nic nie rozumiesz, choć na pewno pomagał mi Gerard Bieszczad. Jechałem tam jednak zbierać doświadczenie, grać w piłkę, rozwijać się. Nauczyłem się też sporo samodzielności w Michalowicach. Wiadomo, sprzątanie i inne takie podstawowe rzeczy wynosi się z domu, ale uczyłem się gotowania, ogólnej odpowiedzialności za dom.

Jak dziś u ciebie z językiem słowackim?

Dziś mówię bardzo dobrze. To język pokrewny polskiemu, więc nauka idzie szybko. Choć trzeba się wystrzegać pewnych słówek, o czym przekonał się Tomek Nowotka, gdy powiedział trenerowi po polsku, że czegoś „szuka”. Trener zrobił wielkie oczy, musiałem iść wytłumaczyć sytuację. Czytelnikom pozostawię sprawdzenie co znaczy to słowo po słowacku.

Dziś prowadzi cię Pavol Stano, więc z językiem tak czy siak nie ma problemu.

Tak, zdecydowanie, trener zna polski bardzo dobrze. Rozmawiamy całkiem sporo, bo jest takim trenerem, który ma kontakt z każdym zawodnikiem i dużo poświęca uwagi. Nad czym najwięcej dyskutujemy – nie będę zdradzał przeciwnikom.

Dziś nie jesteś też już sam, raz, że jest w drużynie Kuba Kiwior, to dojechała do ciebie dziewczyna.

Byliśmy rok osobno, gdy byłem w Michalowicach, ona mieszkała we Wronkach skąd pochodzi. Cały czas się wspieraliśmy i ta więź przetrwała, ale jak trafiłem do Żiliny postanowiliśmy zamieszkać razem. Nie jest to łatwe dla Marietty. Zostawiła rodzinę, pracę i szkołę, do której teraz dojeżdża zamiast mieć ja blisko. Ale cieszymy się tym, że jesteśmy tu razem. Fajnie też, że klub stworzył warunki – każdy zawodnik, który przychodzi do klubu, może wybrać czy chciałby sam mieszkać czy też na przykład w internacie przy stadionie. W wolnym czasie lubimy z Mariettą zwiedzać, bo jest co. Okolice Żiliny to piękne miejsce, góry, jeziora, wody termalne, aquaparki i naprawdę niesamowita liczba zamków. A poza tym sporo czasu spędzam z Kubą Kiwiorem, zagramy niejedną partyjkę w FIFĘ.

Dawid, jaki masz plan na najbliższe półrocze?

Nie zakładam z góry celów, chcę z każdego tygodnia i każdego treningu wyciągać jak najwięcej, tak samo jak do tej pory.

Polecałbyś Słowację polskim zawodnikom?

Myślę, że jak ktoś już gra w Ekstraklasie, to nie. Ale jak są zawodnicy, którzy nie czują się z jakiejś przyczyny za dobrze, chcą poszukać swojej szansy – wtedy polecam.

LM

Fot. Instagram

Australian Open
28.01.2022

Ash Barty. Walka z depresją, krykiet i wielkoszlemowe tytuły

Od samego początku była uważana za wielki talent australijskiego tenisa. W 2011 wygrała juniorski Wimbledon, ale w seniorskiej rywalizacji długo nie potrafiła zrealizować potencjału. Dopadła ją depresja, miała dość wyjazdów i sławy. Odpuściła. Przez niemal dwa lata nie było jej w tourze. Później wróciła i w kilka lat doszła na sam szczyt. Dziś Ash Barty […]
28.01.2022
Felietony i blogi
28.01.2022

Pierwsza liga, czyli wieczne wakacje

Już za tydzień rozgrywki wznawia Ekstraklasa i fajnie, bo ile można typować nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Mam wrażenie, że niektórzy wymieniają losowe nazwiska i czekają, aż w końcu trafią – natomiast zmartwię was, tych trenerów na świecie trochę jest, nie mówiliście jeszcze na przykład o Janie Żurku. Może Jan Żurek właśnie? Kto wie. Ale ja […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Mateusz Praszelik wyrusza za granicę. Jak chciał, tak zrobił

O Mateuszu Praszeliku mówiło się od dawna, że jest jednym z kandydatów do wyjazdu z Ekstraklasy. Mimo że w najwyższej lidze nie zabawił aż tak długo, zdążył pokazać, że ma papiery na lepsze granie. Ba, w wywiadzie z nami powiedział nawet, że chce wyjechać w lepsze miejsce już w 2022 roku. – Nie będę ukrywał, że […]
28.01.2022
Tenis
28.01.2022

Australian Open – jaki to był turniej w wykonaniu Igi Świątek?

Iga Świątek zakończyła udział w Australian Open na półfinale rozgrywek. Dla Polki to najlepszy wynik w karierze, jaki osiągnęła grając w Melbourne. Na wielkoszlemowych kortach lepiej poradziła sobie tylko raz, kiedy dwa lata temu triumfowała w Roland Garros. Z jednej strony, trudno nie traktować jej wyniku w kategoriach sporego osiągnięcia. Jednak po meczu z Danielle […]
28.01.2022
Inne sporty
28.01.2022

Drugi czy dwudziesty pierwszy? Miedwiediew oraz Nadal zagrają o wielkoszlemowy tytuł

Rafael Nadal miał dwa dni odpoczynku po wyczerpującym, pięciosetowym pojedynku z Denisem Shapovalovem. I wykorzystał je znakomicie – bo w półfinale Australian Open pewnie ograł Matteo Berrettiniego (6:3, 6:2, 3:6, 6:3). O wielkoszlemowy tytuł Hiszpan zagra z Daniiłem Miedwiediewem – który pokonał Stefanosa Tsitsipasa (7:6, 4:6, 6:4, 6:1) i jest na najlepszej drodze, żeby za […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Z Championship do Ekstraklasy. Kim jest nowy obrońca Śląska?

Śląsk Wrocław w ostatnich dniach przeprowadził dwa ciekawe transfery. Pokazał swoim kibicom, że ambicje na osiągnięcie czegoś więcej niż środek tabeli w Ekstraklasie jednak są i że pion sportowy dostrzega problemy trapiące drużynę. Jednym z nich na przestrzeni rundy jesiennej był na pewno brak odpowiedniej jakości na skrzydłach, który w jakimś stopniu ma zostać rozwiązany […]
28.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Australian Open
28.01.2022

Ash Barty. Walka z depresją, krykiet i wielkoszlemowe tytuły

Od samego początku była uważana za wielki talent australijskiego tenisa. W 2011 wygrała juniorski Wimbledon, ale w seniorskiej rywalizacji długo nie potrafiła zrealizować potencjału. Dopadła ją depresja, miała dość wyjazdów i sławy. Odpuściła. Przez niemal dwa lata nie było jej w tourze. Później wróciła i w kilka lat doszła na sam szczyt. Dziś Ash Barty […]
28.01.2022
Felietony i blogi
28.01.2022

Pierwsza liga, czyli wieczne wakacje

Już za tydzień rozgrywki wznawia Ekstraklasa i fajnie, bo ile można typować nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Mam wrażenie, że niektórzy wymieniają losowe nazwiska i czekają, aż w końcu trafią – natomiast zmartwię was, tych trenerów na świecie trochę jest, nie mówiliście jeszcze na przykład o Janie Żurku. Może Jan Żurek właśnie? Kto wie. Ale ja […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Mateusz Praszelik wyrusza za granicę. Jak chciał, tak zrobił

O Mateuszu Praszeliku mówiło się od dawna, że jest jednym z kandydatów do wyjazdu z Ekstraklasy. Mimo że w najwyższej lidze nie zabawił aż tak długo, zdążył pokazać, że ma papiery na lepsze granie. Ba, w wywiadzie z nami powiedział nawet, że chce wyjechać w lepsze miejsce już w 2022 roku. – Nie będę ukrywał, że […]
28.01.2022
Tenis
28.01.2022

Australian Open – jaki to był turniej w wykonaniu Igi Świątek?

Iga Świątek zakończyła udział w Australian Open na półfinale rozgrywek. Dla Polki to najlepszy wynik w karierze, jaki osiągnęła grając w Melbourne. Na wielkoszlemowych kortach lepiej poradziła sobie tylko raz, kiedy dwa lata temu triumfowała w Roland Garros. Z jednej strony, trudno nie traktować jej wyniku w kategoriach sporego osiągnięcia. Jednak po meczu z Danielle […]
28.01.2022
Inne sporty
28.01.2022

Drugi czy dwudziesty pierwszy? Miedwiediew oraz Nadal zagrają o wielkoszlemowy tytuł

Rafael Nadal miał dwa dni odpoczynku po wyczerpującym, pięciosetowym pojedynku z Denisem Shapovalovem. I wykorzystał je znakomicie – bo w półfinale Australian Open pewnie ograł Matteo Berrettiniego (6:3, 6:2, 3:6, 6:3). O wielkoszlemowy tytuł Hiszpan zagra z Daniiłem Miedwiediewem – który pokonał Stefanosa Tsitsipasa (7:6, 4:6, 6:4, 6:1) i jest na najlepszej drodze, żeby za […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Z Championship do Ekstraklasy. Kim jest nowy obrońca Śląska?

Śląsk Wrocław w ostatnich dniach przeprowadził dwa ciekawe transfery. Pokazał swoim kibicom, że ambicje na osiągnięcie czegoś więcej niż środek tabeli w Ekstraklasie jednak są i że pion sportowy dostrzega problemy trapiące drużynę. Jednym z nich na przestrzeni rundy jesiennej był na pewno brak odpowiedniej jakości na skrzydłach, który w jakimś stopniu ma zostać rozwiązany […]
28.01.2022
Felietony i blogi
28.01.2022

Pierwsza liga, czyli wieczne wakacje

Już za tydzień rozgrywki wznawia Ekstraklasa i fajnie, bo ile można typować nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Mam wrażenie, że niektórzy wymieniają losowe nazwiska i czekają, aż w końcu trafią – natomiast zmartwię was, tych trenerów na świecie trochę jest, nie mówiliście jeszcze na przykład o Janie Żurku. Może Jan Żurek właśnie? Kto wie. Ale ja […]
28.01.2022
Brama dnia
28.01.2022

Filippo Inzaghi w roli głównej | BRAMA DNIA

Trzy gole i asysta. Filippo Inzaghi dwadzieścia jeden lat temu absolutnie zdominował starcie Juventusu z Vicenzą i to on będzie bohaterem dzisiejszej „Bramy dnia”. A to oznacza, że przyjdzie wam wskazać najbrzydszą, a nie najpiękniejszą bramkę! 1. Filippo Inzaghi vs Vicenza (28.01.2001) Dwóch obrońców? Fraszka. Inzaghi tak ich zaczarował, że sami wyeliminowali się z akcji. […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

PRASA. Kręcina: Przydałby się „młodszy Gmoch”. Myślę tu o Engelu lub Janasie

W piątkowej prasie mamy przede wszystkim tematy związane z nowym selekcjonerem. Część wydaje się już nieaktualna.  PRZEGLĄD SPORTOWY „PS” prezentuje materiały o Szewczence, traktując go jako głównego kandydata do posady selekcjonera, ale my już wiemy, że nic z tego nie będzie i Cezary Kulesza wraca do opcji polskich. Nowy pomocnik Rakowa Częstochowa Szymon Czyż opowiada […]
28.01.2022
Anglia
27.01.2022

Na co liczą kluby Premier League w ostatnich dniach okienka?

Wiemy jak to bywa z okienkami transferowymi – wiele hałasu, by wszystko rozegrało się w ostatnich możliwych godzinach. Mimo że zbliżamy się już do końca okresu przeprowadzania transferów, w Premier League wciąż wiele historii nie dobrnęło do swojego zakończenia. Przed kilkoma klubami czas na najważniejsze decyzje, które mogą zadecydować o ich losach do zakończenia sezonu. […]
27.01.2022
Serie A
27.01.2022

Skała w kadrze, problemy w klubie. Czas się martwić o Glika?

Kamil Glik wielkimi krokami zbliża się do 34. urodzin. Oczywiście w realiach współczesnego futbolu to jeszcze nie jest znak, że czas na emeryturę. Dość powiedzieć, że stoper reprezentacji Polski jest rówieśnikiem Roberta Lewandowskiego, wycenionego ponoć niedawno przez Bayern Monachium na 60 milionów euro. No ale nie wszyscy zawodnicy mogą się przecież starzeć aż tak godnie […]
27.01.2022
Brama dnia
27.01.2022

Nicolas Gillet kontra Pedro Obiang | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejny odcinek „Bramy dnia”, jak zawsze współtworzony z partnerami z Gatigo. NICOLAS GILLET VS O. LYON (27.01.2001) Dzisiaj proponujemy efektowne trafienie z rzutu wolnego autorstwa Nicolasa Gilleta…  PEDRO OBIANG VS PESCARA (27.01.2013) … i ładny strzał Pedro Obianga zza pola karnego.  Głosujcie! *** CYKL “BRAMA DNIA” WSPÓŁTWORZYMY Z FIRMĄ GATIGO – […]
27.01.2022
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
28.01.2022

Wieluń rezygnuje z gali Najmana!

Kłopoty, kłopoty Najmana, jak mawia klasyk. Burmistrz Wielunia poszedł po rozum do głowy i właśnie ogłosił, że gala MMA VIP z udziałem Andrzeja Zielińskiego, pseudonim „Słowik”, gangstera z mafii pruszkowskiej, nie odbędzie się na hali w Wieluniu. I jest to – powiedzmy sobie wprost – sukces sprawiedliwości.  Jeśli ktoś spędził ostatnie tygodnie pod kamieniem, tutaj […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Dyrektor sportowy Basaksehiru potwierdza zainteresowanie Emrelim

Serial z Mahirem Emrelim, chcącym odejść z Legii Warszawa, nadal nie znalazł swojego szczęśliwego końca. Ale zdaje się, że powoli wszystko zaczyna zmierzać do jakiegoś rozwiązania.  Od kilku tygodni turecki dziennikarz Yagiz Sabuncuoglu regularnie informuje o zainteresowaniu Basaksehiru osobą azerskiego napastnika, który w tym sezonie zagrał w trzydziestu trzech meczach warszawskiego klubu we wszystkich rozgrywkach, […]
28.01.2022
Australian Open
28.01.2022

Ash Barty. Walka z depresją, krykiet i wielkoszlemowe tytuły

Od samego początku była uważana za wielki talent australijskiego tenisa. W 2011 wygrała juniorski Wimbledon, ale w seniorskiej rywalizacji długo nie potrafiła zrealizować potencjału. Dopadła ją depresja, miała dość wyjazdów i sławy. Odpuściła. Przez niemal dwa lata nie było jej w tourze. Później wróciła i w kilka lat doszła na sam szczyt. Dziś Ash Barty […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Legia ukarana za kibicowską oprawę meczu ze Spartakiem

Komisja Kontroli, Etyki i Dyscypliny UEFA nałożyła na Legię Warszawa karę w wysokości siedemnastu tysięcy pięciuset euro za kibicowską oprawę spotkania ze Spartakiem Moskwa w szóstej kolejce fazy grupowej Ligi Europy. Mecz odbył się dziewiątego grudnia, w samym środku wielkiego jesiennego kryzysu sportowego i wizerunkowego Legii Warszawa. Ekipa Marka Gołębiewskiego wciąż miała szanse na wyjście […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Błaszczykowski: – Jesteśmy w stanie wygrać z Rosją

Kuba Błaszczykowski wierzy w zwycięstwo reprezentacji Polski w pierwszym barażowym meczu o udział w katarskich mistrzostwach świata, w którym Biało-Czerwoni zmierzą się z Rosją.  – Skoro nigdy nam się w Rosji nie udało wygrać, to przecież w końcu musi przyjść ten pierwszy raz. To jest mój pierwszy promyk nadziei. Właśnie powinniśmy walczyć o pierwsze zwycięstwo […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Lech pokonuje Herthę w sparingu!

Lech Poznań – cztery. Hertha Berlin – dwa. Lech 4:2 Hertha. No, no, no, na papierze wygląda to świetnie, nie ukrywamy, nawet jeśli to tylko zimowy sparing.  Lider Ekstraklasy, w zamkniętym sparingu, pokonał Herthę Berlin, w której składzie zagrało parę uznanych nazwisk, chociażby Stevan Jovetić, Lucas Tousart, Kevin-Prince Boateng, Marvin Plattenhardt, Marco Richter, Vladimir Darida, […]
28.01.2022
Felietony i blogi
28.01.2022

Pierwsza liga, czyli wieczne wakacje

Już za tydzień rozgrywki wznawia Ekstraklasa i fajnie, bo ile można typować nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Mam wrażenie, że niektórzy wymieniają losowe nazwiska i czekają, aż w końcu trafią – natomiast zmartwię was, tych trenerów na świecie trochę jest, nie mówiliście jeszcze na przykład o Janie Żurku. Może Jan Żurek właśnie? Kto wie. Ale ja […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Lechia sprowadzi 19-krotnego reprezentanta Holandii

Dwieście osiemnaście meczów w Eredivisie, trzydzieści jeden spotkań w Premier League, dziewiętnaście występów w reprezentacji Holandii. PSV Eindhoven, SC Heerenveen, Swansea City, Feyenoord Rotterdam, Twente Enschede. Luciano Narsingh ma trzydzieści jeden lat i może pochwalić się naprawdę sympatycznym CV, a niewykluczone, że niedługo obejrzymy go na boiskach Ekstraklasy… Sebastian Staszewski z Interii informuje, że Lechia rozmawia […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Mateusz Praszelik wyrusza za granicę. Jak chciał, tak zrobił

O Mateuszu Praszeliku mówiło się od dawna, że jest jednym z kandydatów do wyjazdu z Ekstraklasy. Mimo że w najwyższej lidze nie zabawił aż tak długo, zdążył pokazać, że ma papiery na lepsze granie. Ba, w wywiadzie z nami powiedział nawet, że chce wyjechać w lepsze miejsce już w 2022 roku. – Nie będę ukrywał, że […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

L’Equipe: Milik zostanie w Marsylii

Powoli rozjaśnia się najbliższa przyszłość Arkadiusza Milika. L’Equipe informuje, że napastnik reprezentacji Polski nie opuścił tej zimy Marsylii. Milik przeżywa trudne chwile w Ligue 1. Wiosną ubiegłego roku wyrósł na gwiazdę całej ligi, latem doznał jednak kontuzji, a po powrocie nie może dojść do formy. Więc, kiedy już wydawało się, że wszystko, co najgorsze ma […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Praszelik przejdzie do Hellasu Verona

Śląsk Wrocław ostatnio pozyskał dwóch potencjalnie ważnych piłkarzy (Dennis Jastrzembski, Daniel Leo Gretarsson), ale teraz traci zawodnika, który jesienią grał pierwsze skrzypce. Więcej niż jedną nogą w Hellasie Verona jest Mateusz Praszelik.  Jak poinformował „Przegląd Sportowy” (pierwszy o Veronie napisał portal Transfery.info), pomocnik, który wciąż znajduje się w wieku młodzieżowca, odejdzie za 2 mln euro. […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Wszołek: Union grał ustawieniem bez nominalnych skrzydłowych

Paweł Wszołek wrócił do Legii Warszawa na półroczne wypożyczenie z Unionu Berlin. Piłkarz nie ukrywał swojego zadowolenia z ponownego dołączenia do ekipy z Łazienkowskiej.   – Mam nadzieję, że na boisku uda mi się potwierdzić swoją jakość. Na pewno zobaczycie charakter, bo będę dawał z siebie wszystko. Wierzę, że teraz nadchodzi najlepszy moment sezonu dla całej […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Michał Janota po zabiegu ablacji serca

Pomocnik Podbeskidzia, Michał Janota przeszedł zabieg ablacji, polegający na leczeniu arytmii serca. Jak czytamy na oficjalnej stronie bielskiego klubu, jest to zabieg mało inwazyjny. W przeszłości musieli mu się poddać m.in. Mateusz Szwoch, Jarosław Niezgoda i Arvydas Novikovas. Janotę czeka teraz miesięczna przerwa od treningów. – Jestem pełen optymizmu przed rehabilitacją. Przez najbliższy miesiąc będę […]
28.01.2022
Tenis
28.01.2022

Australian Open – jaki to był turniej w wykonaniu Igi Świątek?

Iga Świątek zakończyła udział w Australian Open na półfinale rozgrywek. Dla Polki to najlepszy wynik w karierze, jaki osiągnęła grając w Melbourne. Na wielkoszlemowych kortach lepiej poradziła sobie tylko raz, kiedy dwa lata temu triumfowała w Roland Garros. Z jednej strony, trudno nie traktować jej wyniku w kategoriach sporego osiągnięcia. Jednak po meczu z Danielle […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Stoper Pogoni po operacji, teraz miesiąc przerwy

Stoper Pogoni Szczecin, Konstantinos Triantafyllopulos przeszedł zabieg naprawy uszkodzonej łąkotki w stawie kolanowym. Kontuzji doznał podczas przygotowań w Turcji.  Dr Bartosz Paprota poinformował na oficjalnej stronie „Portowców”, że przewidywany czas powrotu do gry greckiego obrońcy wynosi około miesiąca. Absencja Kostasa to szansa na wywalczenie miejsca w składzie dla Mariusza Malca, który jesienią rozegrał zaledwie cztery […]
28.01.2022
Inne sporty
28.01.2022

Drugi czy dwudziesty pierwszy? Miedwiediew oraz Nadal zagrają o wielkoszlemowy tytuł

Rafael Nadal miał dwa dni odpoczynku po wyczerpującym, pięciosetowym pojedynku z Denisem Shapovalovem. I wykorzystał je znakomicie – bo w półfinale Australian Open pewnie ograł Matteo Berrettiniego (6:3, 6:2, 3:6, 6:3). O wielkoszlemowy tytuł Hiszpan zagra z Daniiłem Miedwiediewem – który pokonał Stefanosa Tsitsipasa (7:6, 4:6, 6:4, 6:1) i jest na najlepszej drodze, żeby za […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Bartosz Kopacz nowym kapitanem Zagłębia Lubin

Bartosz Kopacz w tym okienku wrócił do Zagłębia Lubin, które zapłaciło za niego Lechii Gdańsk 1,2 mln zł. Nowy-stary piłkarz „Miedziowych” od razu ma odgrywać bardzo ważną rolę nie tylko na boisku, ale również w szatni. Piotr Stokowiec w wywiadzie dla oficjalnej telewizji klubowej zapowiedział, że Kopacz będzie kapitanem jego drużyny w rundzie wiosennej.  – […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Z Championship do Ekstraklasy. Kim jest nowy obrońca Śląska?

Śląsk Wrocław w ostatnich dniach przeprowadził dwa ciekawe transfery. Pokazał swoim kibicom, że ambicje na osiągnięcie czegoś więcej niż środek tabeli w Ekstraklasie jednak są i że pion sportowy dostrzega problemy trapiące drużynę. Jednym z nich na przestrzeni rundy jesiennej był na pewno brak odpowiedniej jakości na skrzydłach, który w jakimś stopniu ma zostać rozwiązany […]
28.01.2022