post Avatar

Opublikowane 13.02.2020 16:13 przez

redakcja

Jak już zaczyna się dziać źle, to lawinowo. Cracovia nie ma ostatnio szczęścia do tematów z korupcją w tle. Ledwo co okazało się, że po skazaniu dwóch osób ustawiających w przeszłości mecze dla „Pasów”, klubowi grożą bardzo nieprzyjemne konsekwencje (kara finansowa i ujemne punkty), a już nadszedł kolejny cios. Inna sprawa, że to chyba jednak był cios spodziewany, który udawało się odwlekać w czasie. Niewykluczone, że z powodu dawnych grzechów dłuższa przerwa w grze będzie czekała Davida Jablonskiego.

O tej sprawie już pewnie wiecie, ale gwoli formalności zreferujmy, o co chodzi. Stoper Cracovii w 2012 roku jako zawodnik FK Teplice brał udział w ustawieniu co najmniej pięciu meczów. Nie tylko miał godzić się na oszustwa, lecz także w nich pośredniczył, kontaktując się z singapurską mafią i wciągając w ten proceder innych. Dowody w postaci m.in. screenów rozmów z komunikatorów internetowych w opinii śledczych nie pozostawiały wątpliwości co do jego winy – był w tym wszystkim kluczową postacią. Do tego zarzucano mu utrudnianie śledztwa. Dostał trzy wezwania do sądu, stawił się raz i odmówił składania zeznań. Po trwającym kilka lat śledztwie, w październiku 2018 został skazany na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu i 20 tys. koron grzywny. Był wtedy piłkarzem Lewskiego Sofia. Złożył odwołanie, dzięki czemu mógł kontynuować karierę i przed tym sezonem podpisał kontrakt z Cracovią. Jak jednak informują czeskie media, już w listopadzie zapadło ostateczne rozstrzygnięcie. Apelacja Jablonskiego została odrzucona i wyrok się uprawomocnił.

Oznacza to, że prawdziwe problemy mogą się dopiero zacząć, choć… nie muszą. Jak wynika bowiem z tekstu na stronie seznamzpravy.cz (od tego artykułu zrobiła się wrzawa w polskich mediach), wygląda na to, że Jablonsky obecnie nie znajduje się w bazie członków czeskiego związku (FACR), więc związek nie mógłby się zająć jego sprawą. Mógłby za to zgłosić się z tą kwestią bezpośrednio do FIFA.

Chwilowo przyjmijmy, że jednak piłkarz się w tej bazie znajduje. Co wtedy? Tłumaczy nam dr Jacek Masiota z kancelarii prawnej „Masiota i Wspólnicy”, specjalista z zakresu prawa sportowego.

 – Mamy dwa fifowskie akty prawne, które tę kwestię regulują. Pierwszy to „FIFA Discipinary Code”, drugi – „FIFA Regulations on the Status and Transfer of Players”. Gdy zawodnik jest transferowany do Polski na przykład z Bułgarii czy Czech, podlega on pod artykuł 12, który mówi, że w razie zawieszenia na nie więcej niż cztery mecze lub trzy miesiące, kara ta przechodzi na niego z automatu, o ile jej wcześniej nie odbył. Jeżeli natomiast ta dyskwalifikacja jest dłuższa niż trzy miesiące, czeski związek ma obowiązek złożyć do FIFA wniosek o rozszerzenie zasięgu tej kary na pozostałe federacje, co wynika z artykułu 66 „FIFA Disciplinary Code”. Wniosek zostanie zatwierdzony niemal automatycznie, jak w programie komputerowym. FIFA w takim przypadku nie może zawieszenia wydłużyć lub skrócić, może tylko zwiększyć geograficznie jego zasięg i w razie wniosku na pewno to zrobi – analizuje Masiota.

I dodaje: – Składanie takiego wniosku do FIFA trwa od trzech do sześciu miesięcy.

Wyrok uprawomocnił się 26 listopada, co oznacza, że czeski związek pod koniec lutego mógłby już tę sprawę rozstrzygnąć. W wersji pomyślnej dla zawodnika – dograłby ten sezon do końca i dopiero potem został zawieszony. To wszystko jednak przy założeniu, że jest członkiem czeskiego związku i ten może go ukarać.

A tu wygląda na to, że związek ma związane ręce jeśli chodzi o samodzielne ukaranie Jablonskiego.

„Jan Pauly, sekretarz generalny FACR, zauważa, że ​​David Jablonsky nie jest członkiem FACR od 2016 r., więc nie podlega jurysdykcji organów FACR. Wydaje się jednak, że nie zwalnia to związku z obowiązku monitorowania przynajmniej wyniku sprawy. (…) Biorąc pod uwagę, że David Jablonsky zrezygnował z członkostwa w FACR, krajowe władze piłkarskie muszą przekazać całą sprawę FIFA. Zapewniono nas, że w ciągu tygodnia na pewno się to wydarzy. Pojawia się jednak pytanie, w jakim terminie FACR zamierzałoby to zrobić, gdyby dziennikarze nie przypomnieli tematu? Może nigdy?” – pisał w komentarzu do swojego wcześniejszego tekstu dziennikarz seznamzpravy.cz Ludek Madl.

No dobrze, a na ile Jablonsky mógłby zostać zdyskwalifikowany? To już zależałoby od przepisów poszczególnych federacji. W przypadku PZPN dyskwalifikacja czasowa za czyny korupcyjne zaczynałaby się od sześciu miesięcy. Dokopaliśmy się do regulaminu dyscyplinarnego czeskiego związku i jeśli dobrze wszystko interpretujemy, tam zawieszenie w sprawach korupcyjnych to w najlepszym razie rok. Najgorzej, gdyby wysokość kary miała ustalać FIFA w odniesieniu do swoich zapisów, bo wtedy zawieszenie zaczynałoby się od pięciu lat (artykuł 18 „FIFA Discipinary Code”), co w praktyce byłoby równoznaczne z końcem kariery 28-latka.

Ludek Madl w rozmowie z nami: – Jan Pauly, sekretarz generalny związku, potwierdził, że Jablonsky nie jest członkiem czeskiego związku, dlatego związek w tym tygodniu wyśle raport z tej sprawy do FIFA. Zakładam, że sprawa będzie rozpatrywana przez Komisję Dyscyplinarną FIFA na podstawie FIFA Disciplinary Code. I prawdopodobnie poinformuje ona PZPN o swojej decyzji.

Oznaczałoby to więc wariant najgorszy.

Zastanawiało nas, dlaczego media naszych południowych sąsiadów dopiero teraz zajęły się tematem, skoro wyrok zapadł w listopadzie. – Sprawa została rozstrzygnięta przez sąd w odrębnej procedurze, nie było jasne, kiedy rozstrzygnie apelację. Oczywiście mogliśmy wcześniej zapytać, może był to mój błąd – przyznaje Madl.

Cracovia powinna być zatem przygotowana na każdy scenariusz. Strata Jablonskiego w dłuższym okresie oznaczałaby poważny problem, bo na boisku dawał jakość, okazał się udanym transferem. Gdyby do zawieszenia doszło jeszcze tej wiosny, Michał Probierz martwiłby się podwójnie, bo już teraz poważniejszą kontuzję leczy Niko Datković, co oznacza, że do gry pozostaliby tylko dwaj nominalni stoperzy: Ołeksij Dytiatjew i Michał Helik. Nikt przy Kałuży zaskoczony jednak być nie może. O sprawie Jablonskiego musiano wiedzieć w momencie jego pozyskiwania, to od początku była bomba z opóźnionym zapłonem. Nie sposób zatem zakładać, żeby klub odpowiednio nie zabezpieczył się w kontrakcie zawartym z zawodnikiem.

Michał Probierz odmówił komentarza w tym temacie.

Przemysław Staniek, rzecznik prasowy Cracovii: – Na razie niczego nie komentujemy. Jesteśmy w stanie oczekiwania na jakiekolwiek rozporządzenia organów nadrzędnych w tej sprawie. 

PM

Fot. FotoPyK

Opublikowane 13.02.2020 16:13 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
20.09.2020

Czy Warta Poznań strzeli kiedyś gola w Ekstraklasie?

Warta Poznań nie tylko nie strzela goli, ona nawet nie tworzy sobie zbyt wielu okazji bramkowych. I co więcej – nie jest to stan, który nas jakoś wyjątkowo zaskoczył. O ile w pierwszym meczu z Lechią Gdańsk udawało im się jeszcze coś wykreować, o tyle w dwóch kolejnych spotkaniach Zieloni ewidentnie grali na bezbramkowy remis. […]
20.09.2020
Weszło
20.09.2020

Timo Werner poprowadzi Chelsea do zwycięstwa z Liverpoolem?

„The Blues” kontra „The Reds” czyli ligowy klasyk w Premier League. Na takie spotkania długo się czeka, choć akurat w tym sezonie niekoniecznie znalazło to swoje zastosowanie, bo przecież mamy dopiero drugą ligą kolejkę. Niemniej szykuje nam się ciekawe starcie, bo wzmocniona Chelsea potrzebuje trampoliny, żeby lepiej wejść w sezon. Zresztą przekonujące zwycięstwo przyda się […]
20.09.2020
Weszło
20.09.2020

Turysta Remy, leniuch Stolarski, czyli krótka rzecz o kompromitacji

To będzie opowieść o dwóch takich, co skompromitowali się z Górnikiem Zabrze. Pierwszy bohater maczał palce przy trzech bramkach przyjezdnych z Zabrza, prezentując całą gamę niekompetencji. Od złego ustawienia, przez krycie na radar, po pilnowanie pustej przestrzeni. Dosłownie wszystko, co tylko najgorsze może zrobić obrońca, wyłączając samobója. Drugi bohater zaś pokazał, że jest niezwykle konsekwentny […]
20.09.2020
Weszło
20.09.2020

Z Wojciechowskim do Barcelony, trałkowanie i pirania Leo. Sceny z kariery Łukasza Trałki

Ojciec zabierał go na mecze Stali Mielec, Józef Wojciechowski zabierał go prywatnym samolotem na El Clasico. Razem z Paulinho pokonywali w Pucharze Polski zawsze groźny Start Otwock. Poznał od środka szalony świat Antoniego Ptaka, zapisał się w ligowym kolorycie trałkowaniem, w Lechu poznał rozegrał więcej meczów niż Czesław Jakółcewicz czy Teodor Anioła. Łukasz Trałka od […]
20.09.2020
Weszło
20.09.2020

Lech rozbije Wartę w derbach Poznania? Atrakcyjne kursy na pewną wygraną „Kolejorza”

Derby miasta, na których kibice siedzą na trybunach obok siebie? W Poznaniu to możliwe. Ekstraklasa serwuje nam dziś pierwsze od lat spotkanie dwóch największych, wielkopolskich klubów – Lecha oraz Warty. Czy Poznaniacy, którzy będą chcieli odpocząć po boju z Hammarby, zaliczą wreszcie pierwsze w sezonie zwycięstwo? A może Warta powtórzy niespodziankę sprzed lat? Typujemy ten […]
20.09.2020
Weszło
20.09.2020

Zagłębie Lubin i napastnicy. Status związku: to skomplikowane

Napastnicy w Zagłębiu Lubin? Bolesny temat. No, chyba że jesteś obrońcą czy bramkarzem przeciwnej drużyny. Wtedy temat staje się przyjemny. Rozumiemy, że nie jest wcale łatwo zastąpić Bartosza Białka. To nie był tylko młodziak z potencjałem. Ładował sporo goli, grał świetnie, przyciągał uwagę i pochwały kibiców. Wysoko zawiesił poprzeczkę. Jednak nie w tym rzecz. Bo […]
20.09.2020
Weszło
20.09.2020

Derby Poznania są unikalne na skalę europejską

Jaka ma wspomnienia z derbów Poznania? Dlaczego jego marzeniem były bramki na wszystkich poznańskim stadionach i czy udało mu się to zrealizować? Kto kibicuje Warcie, a kto Lechowi i jakie są relacje między fanami obu tych klubów? Dlaczego jako legenda Lecha mógł zagrać w Warcie? Jaką rzeczywistość zastał w Warcie? Jakie jest jego jedno najpiękniejsze […]
20.09.2020
Weszło
19.09.2020

Trio Sobczyk-Jimenez-Nowak bezlitośnie rozjeżdża Legię

Można przecierać oczy ze zdumienia. Ależ to ekscytujący tercet. Klepeczka, jeden kontakt, wymienność pozycji, powtarzalność, efektowność, efektywność. I wszystko to przy skołowaniu defensorów rywali. Górnik Zabrze dysponuje atakiem, którego autentycznie przeciwnicy mogą się bać. Jimenez, Nowak i Sobczyk wyglądają, jakby grali ze sobą nie od miesiąca, a od dobrych kilku lat. Dzisiaj roznieśli Legię. Mistrzowską […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

Tottenham. Gra w piłkę nożną. Golf. Czy to będzie właśnie ta kolejność?

To już oficjalna informacja, Gareth Bale żegna się z Madrytem, na razie w ramach rocznego wypożyczenia, ale chyba nikt nie ma wątpliwości, że to koniec. Walijczyk w Realu zaczynał z ciężarem oczekiwań ważącym przeszło 100 milionów euro. Potem odbył jeden z najpiękniejszych lotów w historii klubu, gdy Królewscy rokrocznie wygrywali Ligę Mistrzów. Ale już pożegnanie […]
19.09.2020
Weszło FM
19.09.2020

Jan Mela, meczyki i Liga Minus. Niedziela w WeszłoFM

Niedzielę w Weszło FM rozpoczniemy programem „W ciemno”, który prowadzi Marcin Ryszka. Jego gościem będzie Jasiek Mela – chodząca inspiracja dla każdego z nas, gość, który mimo niepełnosprawności potrafił zdobyć dwa bieguny. A przy tym to chodząca dawka życiowego luzu, co w połączeniu z podejściem do życia Marcina da mieszankę wybuchową. O godz. 10.00 na antenie […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

Pogoń znów wygrywa po borowaniu bez znieczulenia

Pogoń Szczecin jest na początku tego sezonu w ścisłej czołówce najbrzydziej grających drużyn Ekstraklasy, ale punktowo jest nieźle: cztery mecze, siedem punktów. W Gliwicach „Portowcy” mogli wysoko przegrać, a wygrali. Dziś przez większość spotkania również prezentowali mniej jakości niż zdziesiątkowany Śląsk Wrocław i mimo to ponownie sięgnęli po pełną pulę. Dla nas najlepszą wiadomością jest […]
19.09.2020
Anglia
19.09.2020

Pan piłkarz Mateusz Klich bierze Premier League przebojem!

Bloody hell, co to jest za historia, aż chciałoby się wykrzyknąć. Mateusz Klich wszedł do Premier League nie tylko z drzwiami, ale też z futryną i od razu podporządkował sobie pokój. Znaczy, dobra, brzmi to trochę zbyt podniośle, ale kurczę, kto zabroni nam się cieszyć, że w końcu jakiś polski piłkarz z pola radzi sobie […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

Płacheta z golem, Jóźwiak z asystą, Helik z czerwoną kartką. Działo się w Championship!

Kariera Przemysława Płachety pędzi ostatnio w co najmniej takim tempie, jak on sam po boisku. Pół roku w Pogoni Siedlce, sezon w Podbeskidziu, tyle samo w Śląsku, rekord transferowy wrocławian i przenosiny do Norwich. Nie ma co zapeszać, ale wydaje się, że skrzydłowy nie chce się zatrzymywać. Gdy tylko dostał trochę więcej czasu na boisku, […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

Sukces: Lechię w końcu chciało się oglądać

Widzieliśmy mocniejsze wejścia w sezon niż to w wykonaniu Lechii, bo owszem, punktowo tragedii nie ma, trzy oczka wpadły, ale jeśli chodzi o grę? Nawet nie dramacik, a jeden wielki regularny dramat. Warta mogła spokojnie wygrać, natomiast zapłaciła frycowe, ale już Raków z Górnikiem nie zostawili nawet reszty, ładując gdańszczanom po trzy gole. I cóż, […]
19.09.2020
Niemcy
19.09.2020

Wszystkie problemy Krzysztofa Piątka

Spokojnie. Krzysztof Piątek nie jest w czarnej dziurze. Może już nie grzeje nikogo tak, jak za swoich złotych czasów w Genui i Milanie, ale to dalej bardzo przyzwoity snajper przyzwoitego klubu w bardzo silnej lidze. I na razie nie grozi mu zmiana tego statusu. Polak to żadna efemeryda. Swoje umie i będzie umiał. Problem w […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

FREEBETY w eWinner! 60 PLN na powrót Bundesligi

Tęskniliście za ligowym graniem? Bo my tak i z tego co widzimy eWinner także. Ten legalny polski bukmacher przygotował bowiem atrakcyjną promocję na powrót Bundesligi. Czekają na nas freebety za sam fakt obstawiania meczów piłki nożnej. W ten sposób w sobotę i niedzielę możemy zarobić łącznie 60 PLN! Jak? Sprawdźcie szczegóły promocji „Futbol Totalny”. Gracze […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

Aubameyang czy Fabiański – kto będzie górą w tym pojedynku?

Łukasz Fabiański kontra była drużyna. Co prawda dla „Fabiana” spotkania z Arsenalem nie są już zapewne niczym szczególnym, ale bądź co bądź to jednak potyczka dwóch ekip z Londynu. „Kanonierzy” zwykle niemiłosiernie lali West Ham, więc szykuje się trudne spotkanie dla polskiego bramkarza. Jakie są nasze przewidywania na ten mecz? Tym razem sprawdzamy, jak wygrać […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

Fundambu ładuje przewrotką, Widzew odbija się od dna

Czekaliśmy, czekaliśmy i stało się. Merveille Fundambu zdobył swojego premierowego gola w pierwszej lidze. A że dodatkowo Widzew wygrał i zgarnął pierwsze trzy punkty w nowym sezonie, to zakładamy, że w Łodzi humor gituwa. Zupełnie odmienne nastroje panują za to w Olsztynie. Zero bramek i zero pomysłu na to, jak ten stan rzeczy zmienić. Tak […]
19.09.2020